PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : type-r mı cupra mı

Sayfa : [1] 2 3

SİMON
27-02-2009, 15:06
http://www.youtube.com/watch?v=qXuUaxp3t_Y&NR=1
seata olan askınızı bı kenara koyup dusunun hangısını neden tercıh ederdınız...
ıc dızayn..
motor..
tuketım...
cekıcılık...
tasarım...

pilot_emre
27-02-2009, 15:11
Cupraaaaaaaa :)

SİMON
27-02-2009, 15:12
Cupraaaaaaaa :)
nedende yazalım lutfen:)

skymz
27-02-2009, 15:12
Cupra apayrı ya...
Benim için Nedeni ise o bir SEAT...:)Yeterince karizmatik ve yakışıklı...

SİMON
27-02-2009, 15:15
okulda bı muhabbet gectı type-r daha ıyı dıye ama ben altında kalmam uzattıkca uzattım cupra daha ıı dıye bıde sıze sorım dedım...

leon sport
27-02-2009, 15:16
saydığın özelliklerin hepsi cupra da var zaten...cupra farklı bi araç...

MMA
27-02-2009, 15:18
şemun cupran var biliyoruz vurma yüzümüze :P:P:P

pilot_emre
27-02-2009, 15:18
Cupra işte kardeşim yaf... :) Adının Cupra olması yeterli değil mi ???

SİMON
27-02-2009, 15:20
şemun cupran var biliyoruz vurma yüzümüze :P:P:P
ya kardesım valla delırcem bugun muhabbet o kadar uzadıkı kalp kırmaya kadar gıdıyodu olay...

atakan
27-02-2009, 15:26
seat olması yeterli neden zaten:)

ReDLeoN
27-02-2009, 15:47
Cupra her yönüyle iyi olduğu için cupra diyorum.Type r demek için şunları tercih sebebi yapmalısın : 1- Arkaya birileri rahat oturamasın tek kapı olsun arabam diyorsan. 2- Arabam o kadarda güzel ve karizma gözükmesin diyorsan. Type R ı seçmelisin...

kaya5789
27-02-2009, 15:49
İkisini de sürmedim ama kulaktan dolma veya gerçek, bildiklerimi-duyduklarımı yazıyım.
Yol tutuş: Çupra
Konfor: Çupra
Performans: Çupra
Motor karizması: Tayyar
Kasa/dizayn karizması: Çupra
Marka ve isim karizması/Prestij: Tayyar
İç mekan: Tayyar(yeni kasa tabi)
Sorunsuzluk: Tayyar

Bunlar genel insanların ve biraz da benim görüşlerimdi. Şahsi Sıralamam şu şekilde olurdu:
1-Cupra
2-TypeR
3-GolfGTI

Manowar_
27-02-2009, 15:50
seata sevdam aşkım tutkum falan yok sadece leonu beğeniyorum. ama sırf seat veya burası seat formu diye demiyorum mantıken cupra bencede

BiRTaN_Altea
27-02-2009, 16:08
iç dzayn seat motor teknolojisi olarak honda ama çekicilik gösteriş ve karizma olarak tabikide cupraaaa hareket halindeki cupranın jantları harika görünüyor ama hondanın albenisi yok. birde spor bir araç için hondanın içi fazla dijital kadran ister insan o sportiflikte bi araçta birde duruşu sade ama cupra yiyecek gibi geliyo arabanın üzerine...

kaya5789
27-02-2009, 16:23
http://www.pistonheads.com/pics/news/15788/honda_civic_type-r-3.jpg

http://img23.imageshack.us/img23/9977/2006hondacivictyperconc.jpg

http://germancarscene.com/wp-content/uploads/leon-cupra-28-3-08.jpg

http://www.seatcupra.net/gallery/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=12382&g2_serialNumber=2

http://www.hondacivicmugen-si.com/2008_honda_civic_type_r_4.jpg

http://img23.imageshack.us/img23/8867/seatleoncupra5big.jpg

Vallahi 2si de 10 numara...

HHaKo
27-02-2009, 16:59
İç mekan tasarımı olarak bence type-r açık ara önde bütün rakiplerinden. Motor teknolojisi olarakta atmosferik motorla verilen güç ve v-tec teknolojisinin verdigi devir avantajıylada digerlerinden ayırt ediliyor. Cupra , turbonun verdigi keyifle ve motorunun modifiyeye güzel yanıtlar vermesi , ayrıca kusursuz tasarımıyla digerlerinin önünde.. Bence 2side çok güzel araçlar...

yılmaz
27-02-2009, 17:13
İç mekan tasarımı olarak bence type-r açık ara önde bütün rakiplerinden. Motor teknolojisi olarakta atmosferik motorla verilen güç ve v-tec teknolojisinin verdigi devir avantajıylada digerlerinden ayırt ediliyor. Cupra , turbonun verdigi keyifle ve motorunun modifiyeye güzel yanıtlar vermesi , ayrıca kusursuz tasarımıyla digerlerinin önünde.. Bence 2side çok güzel araçlar...
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: ikiside farklı tarzın araçları

HHaKo
27-02-2009, 17:15
araçlarda bi tarz farklılıgı yok aynı segmentin araçları... Biri japon biri Alman tamamen tercih meselesi bence...

yılmaz
27-02-2009, 17:23
farklı derken bende bunu söylemek istemiştim zaten hakan biri avrupalı biri uzakdoğulu

volkaptain
27-02-2009, 17:36
arkadaşlar bana japon arabaları nedense hep güvensiz gelmiştir. incecik saca dayıyolar motor teknolojisini hızlı gidiyo zannediyolar ayrıca son typer ların iii gitmedigi yönünde duyumlarım var. ozaman 106 gti in motorunu 2000cc yapalım varmı yakalyabilen ...... aracına ve yaşamına güven herzaman önce gelir....

Sinan
27-02-2009, 17:44
Nedense Type-R ' a oldu benim oyum. Tasarım olarak birbirinden apayrı iki makine. İkisi de güzel, ama dışarıdan bakan biri olarak Type-R diyorum. Hangisi daha iyi yürür orasını bilemiyorum ama iç tasarım olarak Type-R'ın önde olduğu bir gerçek Cupra'dan.

bugra_leon
27-02-2009, 17:45
İç dizayn olarak TypeR' ı tek geçerim. Geri kalanında CUPRAA

omercanilica
27-02-2009, 18:06
tek bır konuda type-r ıc dızayn lakın buna karsılık her konudada Cupra ...

joker_dd
27-02-2009, 18:18
cupra nın en büyük farkı Alman olması.japon arabalarına oldum olası ısınamadım.cupra daha tok duran bi araba.daha ağır başlı ve asi duruyor.iç dizayn da yeni type-r bence daha iyi ama dış tasarımda cupra çok daha iyi.tüketimde ise bu araç sahiplerinin bu konuyu çok düşündüğünü sanmıyorum.en azından ben alırken düşünmem.performansta ise standart olarak cuprayı daha avantajlı buluyoru.sonuç olarak cupra.bu karar da seatclub a üye olmamın hiç bir etkisi yoktur.

Logical_Election
27-02-2009, 18:19
bence Cupra,bu arada objektif olamıyorum.İç diyazn demiş bazı arkadaşlar ama ben beğenmiyorum kişisel görüşüm.şahsen elektronik göstergelerin (grafiksel ve fazla renkli)olması hiç hoşuma gitmiyor,basitleşiyor.Bu arada Cupra'nın 4 kapı olması çok iyi.Ama Typerın da bi yanını sevdim,Cupra gibi silecekleri var... :)

Cupra
27-02-2009, 18:24
Yeni kasa Type-R sürüş özellikleri ve performans açısından tam bir fiyasko. Youtube da bununla ilgili eski ve yeni kasa Type-R kıyaslaması şeklinde bir video var. Bana sorarsanız eski kasa Type-R civic ler içinde en iyisi. Modifyeye de çok güzel yanıt veriyor. Bir CAİ ile 10hp nin üzerinde artış sağlanabiliyor. Ama Cupra da ayrı tabiki. Bi kere Cupra Turbo. Aralarında inanılmaz bir tork farkı var. Honda'nın kaybettiği en önemli noktalardan birisi. Torkları çok düşük.

schumi
27-02-2009, 18:48
ikiside çok iyi araçlar...ama cupra daha bi çekici gözüküyo dıştan.o yüzden cupra derim...

taykac
27-02-2009, 19:36
Gerçekleri kabul edelimki Type r ,içide dışıda cupradan görsel olarak daha güzel.Fakat niye type r alırsın tabii ki yürüsün uzasın diye.Yoksa git honda hb al bin.İşte orda cupra devreye giriyorki herhangi bir yeri ile oynamadan 240 bg.Birde az biraz oynayayım desen.Objektif olarak oyum cupra ya benim.

SİMON
27-02-2009, 19:39
ben type-r ın ıc dızayn guzellıgıne katılmıyorum acıkcası sankı ps oyun konsolu...

desperado_32
27-02-2009, 20:29
Bence cupra sebebinide söyliyim cuprada turbo beslemeli motor var ve aralarında 40 hp var buda yabana atılacak bir güç deil özellik olarak cupra iyi ama malzeme kalitesi hondada daha fazla bir honda kullanmıs olarak ben yinede cupra diyorum 240 ps lik TFSİ motoru ile benim için bam başka:DAncak sunuda belirteyim honda 200 beygir cupra 240 ancak 0-100 km süreleri aynı ayrıca honda cupradan daha ekonomik bir araç Son süratleri ise cupra 247 honda 235 ancak cupra 240 ps olmasına rağmen honda 200 ps motor ile cupraya rakip....

by_carizma
27-02-2009, 21:43
ıc dızayn - typer
motor.. - cupra
tuketım... - ikiside
cekıcılık... - ikiside
tasarım... typer

Ulukan
27-02-2009, 21:50
iç mekan konusunda type-R ama sürüş özellikleri ve yeri geldiğinde konfor ve kullanışlılık istersen Cupra.

Elessar
27-02-2009, 22:42
type r da kesinlikle inanılmaz bir motor teknolojisi war eğer yükleniceksem kesinlikle type r alırım motor katiline dönüşenler bile war özellikle eski kasadan ama tabii ki de zamanında da konfor istiyorsan kesinlikle cupra derim haa ama diosan ki yok ben sadece spor amaçlı istiyorum o zmn git s 2000 al :P yanlıya yanlıya ohhhhhh...
bu arada hondanın içi hakikaten çok güzel bence bu sınıfta en yenilikçi tasarıma sahip ilk çıktığında da olay olmuştu zaten ama stock olucaksa tabii ki cupra

patrıot
28-02-2009, 00:19
Bence cupra sebebinide söyliyim cuprada turbo beslemeli motor var ve aralarında 40 hp var buda yabana atılacak bir güç deil özellik olarak cupra iyi ama malzeme kalitesi hondada daha fazla bir honda kullanmıs olarak ben yinede cupra diyorum 240 ps lik TFSİ motoru ile benim için bam başka:DAncak sunuda belirteyim honda 200 beygir cupra 240 ancak 0-100 km süreleri aynı ayrıca honda cupradan daha ekonomik bir araç Son süratleri ise cupra 247 honda 235 ancak cupra 240 ps olmasına rağmen honda 200 ps motor ile cupraya rakip....
arada agırlık farkını es gecme cupra yaklasık 1500 kg hıcbır japon aracı bu kılo ıle yola cıkmaz cunku arabaları o zaman yurumez

howercraft
28-02-2009, 03:23
Güvenlik:Cupra
Motor:Cupra
Tasarım:Cupra
İç Mekan Cupra
Plastik Kalitesi:Type R

Arkadaşlar artık Hondalar sandığınız gibi iğne atsanız size beygir verecek araçlar değil,bu durum Type R da da söz konusu,aracın her yeri fazla fazla ve gereksiz bi şekilde elektronik parça ile donatılmış ve öyle bildiğiniz tarzda mod uygulamaları kabul eder bir yani yok.Artı atmosferik olması aracı modlama konusunda sizi daha çok masrafa sokabilir bir Turbo entegresi demek 7.000 usd civarı fakat Cuprada var olan Turbonun pervane çapının biraz genişletilmesi demek hariçten en az 20 ps demek yani burada da her türlü Cupra...

Type R kullananların ilk işi araç beynini değiştirmek olur hep maksimum güç için sevgili Cupra seveler o kadar masrafa gerek yok Hondanın bir beyin parasının 4 te birine siz yazılımınızı yükler 40-50 ps alır yine Type R ı katlarsınız

Type R atmosferik olması açısından 4500 rpm de Vtec açar ve 7700dd ye kadar bu devam eder,yani alt devir kesinlikle ölü
Fakat Cuprada Turbo vardır ve yaklaşık orjinal hali ile yanlış hatırlamıyorsam 0.6 mb basınç veren Cupranın turbosu 2300-2500 dd aralığında açılmaya başlar ve 7800 dd ye kadar devam eder.Bu şu demektir,araçla kalkış yaptıktan sonra Turbosuz gitmeniz imkanız ve ayağınızın altındaki gaz pedalı değil tetik çekerseniz de fırlayacak olan merminin adı 240 kalibrelik Cupra :)

Atmosferik bi araçla Turbo bi aracı asla kıyaslatmam kıyaslayanında aklından zoru vardır ya da manyaktır derim.(Aynı segmentin araçları için)

Güvenlik konusuna gelince 80.000 tl verip uçamayan daire kılıklı atmosferik peynir tenekesine bineceğime
67.000 verip 1500 kg lik Tanka binerim hemde fren kaliper boyu 323 mm olan bir tanka binerim daha iyi.

Yeni Type R lar tam bir skandal zaten bunu Honda da biliyor.

Cupra karşısında Type R ı öven hondacılara Siz Cupra kullanıcıları olarak şunu deyin onlar anlar;

Kap gel bi Vtec gel arkamdan itekliyerec :) ya da Alırsın Honda ne cepte kalır ne donda

ya da ;

Sen 4500 devirde Vtec açana kadar ben 2500 de turbomu açarım 4500 de camı açar sana el sallarım,hiç merak etme 7800 devirde gittiğim yerden kart atarım :D

bunlar Type R ve bilimum Honda kullanıcılarını delirtmeye yetecek laflardır :D:D:D

schumi
28-02-2009, 03:36
güzel deyimler... :D:D

Cupra
28-02-2009, 03:54
Başka bir konu altında size bahsettiğim kara tren lakaplı Cupra ile eski kasa Type-R ın videosu. Type-R yaklaşık 270hp gücünde sanırım. Eski kasası gerçekten güzel.
http://videos.streetfire.net/video/Cupra-vs-FAN-Typer_204891.htm?ref=b82abc9c-826d-487c-a477-9b6f00cb2875
Bu videoda pek bişey anlaşılmıyor fakat iki araç kafa kafaya yürüyor benim anladığım kadarıyla. Eski kasa Type-R ile Leon Cupra'nın videosu buda.
http://videos.streetfire.net/video/abidin-typer-vs-cupra_178317.htm
Bir de Fifth Gear'ın kıyaslamalı bir videosu var.
http://videos.streetfire.net/video/5th-gear-honda-ctr-vs-rs_635093.htm
Yiğidi öldürsekte hakkını vermek lazım bence. Tabiki bu söylediğim pozitif şeyler yeni kasa Type-R için geçerli değil.

Torrado
28-02-2009, 11:15
İç , Dış Tasarım motor gücü 40 bglik fark az bir fark değil Tartışmasız CUPRA he bu arada cupranın 3 kapı görünümlü 5 kapı olduğunuda unutmayalım

erdemergand
28-02-2009, 11:53
kıyaslanmaz onlar herkezin zevki farklıdır ama sonunda cupra ağır basar

Ulukan
28-02-2009, 12:05
Güvenlik:Cupra
Motor:Cupra
Tasarım:Cupra
İç Mekan Cupra
Plastik Kalitesi:Type R

Arkadaşlar artık Hondalar sandığınız gibi iğne atsanız size beygir verecek araçlar değil,bu durum Type R da da söz konusu,aracın her yeri fazla fazla ve gereksiz bi şekilde elektronik parça ile donatılmış ve öyle bildiğiniz tarzda mod uygulamaları kabul eder bir yani yok.Artı atmosferik olması aracı modlama konusunda sizi daha çok masrafa sokabilir bir Turbo entegresi demek 7.000 usd civarı fakat Cuprada var olan Turbonun pervane çapının biraz genişletilmesi demek hariçten en az 20 ps demek yani burada da her türlü Cupra...

Type R kullananların ilk işi araç beynini değiştirmek olur hep maksimum güç için sevgili Cupra seveler o kadar masrafa gerek yok Hondanın bir beyin parasının 4 te birine siz yazılımınızı yükler 40-50 ps alır yine Type R ı katlarsınız

Type R atmosferik olması açısından 4500 rpm de Vtec açar ve 7700dd ye kadar bu devam eder,yani alt devir kesinlikle ölü
Fakat Cuprada Turbo vardır ve yaklaşık orjinal hali ile yanlış hatırlamıyorsam 0.6 mb basınç veren Cupranın turbosu 2300-2500 dd aralığında açılmaya başlar ve 7800 dd ye kadar devam eder.Bu şu demektir,araçla kalkış yaptıktan sonra Turbosuz gitmeniz imkanız ve ayağınızın altındaki gaz pedalı değil tetik çekerseniz de fırlayacak olan merminin adı 240 kalibrelik Cupra :)

Atmosferik bi araçla Turbo bi aracı asla kıyaslatmam kıyaslayanında aklından zoru vardır ya da manyaktır derim.(Aynı segmentin araçları için)

Güvenlik konusuna gelince 80.000 tl verip uçamayan daire kılıklı atmosferik peynir tenekesine bineceğime
67.000 verip 1500 kg lik Tanka binerim hemde fren kaliper boyu 323 mm olan bir tanka binerim daha iyi.

Yeni Type R lar tam bir skandal zaten bunu Honda da biliyor.

Cupra karşısında Type R ı öven hondacılara Siz Cupra kullanıcıları olarak şunu deyin onlar anlar;

Kap gel bi Vtec gel arkamdan itekliyerec :) ya da Alırsın Honda ne cepte kalır ne donda

ya da ;

Sen 4500 devirde Vtec açana kadar ben 2500 de turbomu açarım 4500 de camı açar sana el sallarım,hiç merak etme 7800 devirde gittiğim yerden kart atarım :D

bunlar Type R ve bilimum Honda kullanıcılarını delirtmeye yetecek laflardır :D:D:D
Yılmazım seni saygıyla ayakta alkışlıyorum...

SİMON
28-02-2009, 12:10
yılmaz abı cok guzel dedın ve yalnıs hatırlamıyosam ruhsatta cupra 1350 kg

ismaiLL
28-02-2009, 12:56
Yılmazım seni saygıyla ayakta alkışlıyorum...

Bende :=)

patrıot
28-02-2009, 17:10
yılmaz abı cok guzel dedın ve yalnıs hatırlamıyosam ruhsatta cupra 1350 kg
benım arkadasımda 2006 1,6 leon var ruhsatta 1350 kg yazıyor cupralar bıraz daha agır benım arac ruhsatta 1100 kg gozukuyor ama aslında yazandan daha agır bır araba yanı trafık polısı memurun subede ruhsata yazdıgı ıle arabanın gercek kılosu arasında fark var

kaya5789
28-02-2009, 17:38
Cupra net boş Ağırluk: 1375kg, max gücünü: 6300devirde veriyo
http://www.seat.com.tr/yenileon_engine/20_TSI_240.html

TypeR net boş ağırlık: 1273kg, max gücünü: 7800devirde veriyo
http://www.honda.com.tr/otomobil/content/modeller/type-r/Type-R_teknik_ozellikler.pdf

Tam olarak 102kg var yani iki araç arasında... Civic'in hafif olması ve daha yuksek devir çevirebilmesi avantaj.

63owen63
28-02-2009, 22:32
şu gerçekten iyi şuda gercekten kötü denilecek bir karşılaştırma degil aslında. segment dışında birbirinden cok farklı tarzlara sahip araçlar hatta segmentte seat gruptan type-r'ın rakip olucak araçta fr'dır cupra degil !.honda bu sıınıfta atmosferik olarak bir araç ta kendini geliştirmiş ve gerek performans olarak gerekse sorunsuzluk olarak turbo rakiplerinin gerisinde kalmadan bunu başarabiliyor yıllardır ve n/a(atmosferik) performans tutkunlarını yıllardır tatmin ediyor.type-r sürücüsüne yüksek devirlerde bile solugu kesilmeyen bir motor ve degişken subab zamanlaması ile apayrı bir keyif sunuyor..fr'da yine yaklaşık olarak type-r a yakın bir performans + turbo beslemeyle heran ayagınızın altından fırlayabilicek bir araç hissiyatı veriyor.iki aracından yol tutuşu için kötü birşey söylenemez zaten. leon yada civic icin tasarım konusunda yine tarz ve şahsi zevkler ön plana cıkıcaktır.bana göre leon cok yavan gelebilir yada civic cok spor keza tam tersi bir başkası için...fiyat konusunda oluşacak farklar iki aracın seciminde bariz etkili olabilir günümüz şartlarında.ama ben şahsen type-r'ı fr'dan daha cok sevsemde turbo ve yüklemeye type-r'dan daha açık oldugundan leonu secerdim fakat type-r'ı daha spor ve cekici buluyorum

HHaKo
28-02-2009, 23:08

herkes type-r modifiye ye daha yatkın demiş ama, sanırım kulaktan dolma bilgilerle söylemişler.. Atmosferik motorlar hiçbir zaman modifikasyona harcanan paraya paralel bir verim saglamaz.. Bu sadece Turbo araçlarda mümkündür.. Şöyle ki, bir chiple cupra 60-70 hp güç veriyorken, type-r chiple en fazla 10-12 hp güç elde edebilirsiniz..

GRY86
01-03-2009, 01:28
bende cupra diyorum nedenini söylemeye gerek yok arkadaşım daha geçen hafta type-r aldı o ne ya arabaya 70000 civarı para vercem sora yürüsün diye hep devri 5500 üstünde tutmaya çalışçam bana ters al cuprayı turbosu yeter arabanın bi kere..

63owen63
01-03-2009, 01:38
herkes type-r modifiye ye daha yatkın demiş ama, sanırım kulaktan dolma bilgilerle söylemişler.. Atmosferik motorlar hiçbir zaman modifikasyona harcanan paraya paralel bir verim saglamaz.. Bu sadece Turbo araçlarda mümkündür.. Şöyle ki, bir chiple cupra 60-70 hp güç veriyorken, type-r chiple en fazla 10-12 hp güç elde edebilirsiniz..
k20 her nekadar yüklemeye açık modifikasyona cevap veren bir blok olsada aşırı besleme bir araç karşısında böyle bir üstünlügü olamaz :)
+ 63owen63

yalnız şu chiple 70 hp biraz iddaalı bir rakam degil mi ? somutlaştırabilirseniz aydınlanmış olurum :)

edit : biraz araştırınca 70 hp yi kendim somutlaştırdım :)
hatta bir markanın chip mümessili arkadaşım yeni cupra için 90 hp nin mümkün oldugunu söyleyince baya bir şaşırdım:)

HHaKo
01-03-2009, 02:02
k20 her nekadar yüklemeye açık modifikasyona cevap veren bir blok olsada aşırı besleme bir araç karşısında böyle bir üstünlügü olamaz :)
+ 63owen63

yalnız şu chiple 70 hp biraz iddaalı bir rakam degil mi ? somutlaştırabilirseniz aydınlanmış olurum :)

edit : biraz araştırınca 70 hp yi kendim somutlaştırdım :)
hatta bir markanın chip mümessili arkadaşım yeni cupra için 90 hp nin mümkün oldugunu söyleyince baya bir şaşırdım:)

Kendin vermişsin cevabı zaten.. Somut olmayan birşeyi ben hiçbir zaman söylemem burda.. Ayrıca aşırı beslemede merak ediyorsan Cupra-r nickli arkadaşımızın aracına bir bak bakalım yüklenebiliyomuymuş :)

63owen63
01-03-2009, 02:12
Kendin vermişsin cevabı zaten.. Somut olmayan birşeyi ben hiçbir zaman söylemem burda.. Ayrıca aşırı beslemede merak ediyorsan Cupra-r nickli arkadaşımızın aracına bir bak bakalım yüklenebiliyomuymuş :)

öyle söylersiniz gibi bir iddaam olmamıştı :)

ayrıca ''k20 her nekadar yüklemeye açık modifikasyona cevap veren bir blok olsada aşırı besleme bir araç karşısında böyle bir üstünlügü olamaz :)
+ 63owen63''

burda bende sizinle aynı fikirde oldugumu yazıyorum zaten bana neden başka birisinin aracını incelememi tavsiye ettiniz anlamadım?

Cupra
01-03-2009, 19:34
Madem kulaktan dolma olarak yorumladınız size bir örnek vereyim.İstanbulda eski kasa beyaz bir Type-R var. Araçta sadece CAİ uygulaması var ve yanlış hatırlamıyorsam 217hp. Sadece CAİ ile 17hp alabiliyorsanız bir motordan, ve bu motor atmosferikse bu motor modifyeye çok güzel yanıt veren bir motordur. Tabiki Turbo aracı modifiye etmek daha kolay. Basıncını açarsınız dediğiniz gibi güç artışı sağlarsınız. Peki ya sonrası? Standartı 240hp olan bir araca forged piston takmadan krankını güçlendirmeden 310hp yüklediğinizde ne olacak? Bana sorarsanız benim seçimim kesinlikle Cupra olacaktır. Ama dediğim gibi. Yiğidi öldürsekte hakkını vermek lazım. Eski kasa Type-R ın motoru çok güzel bir motor. Ve modifyeye çok yatkın. Megane RS, Leon Cupra, Golf GTI gibi Turbo araçlara rakip olması bile başarısının bir göstergesi. Tork değeri neredeyse bu araçların yarısı. Ama yinede rakipleri. Performans olarak ise birçoğundan iyi.

erkin006
01-03-2009, 20:04
YZG turbo typeR VS hardge m6

http://www.youtube.com/watch?v=BpLDv7XYtwA

kaya5789
01-03-2009, 20:12
Tayyara turbo takınca böyle oluyo demek ki :D

HHaKo
01-03-2009, 20:29
Madem kulaktan dolma olarak yorumladınız size bir örnek vereyim.İstanbulda eski kasa beyaz bir Type-R var. Araçta sadece CAİ uygulaması var ve yanlış hatırlamıyorsam 217hp. Sadece CAİ ile 17hp alabiliyorsanız bir motordan, ve bu motor atmosferikse bu motor modifyeye çok güzel yanıt veren bir motordur. Tabiki Turbo aracı modifiye etmek daha kolay. Basıncını açarsınız dediğiniz gibi güç artışı sağlarsınız. Peki ya sonrası? Standartı 240hp olan bir araca forged piston takmadan krankını güçlendirmeden 310hp yüklediğinizde ne olacak? Bana sorarsanız benim seçimim kesinlikle Cupra olacaktır. Ama dediğim gibi. Yiğidi öldürsekte hakkını vermek lazım. Eski kasa Type-R ın motoru çok güzel bir motor. Ve modifyeye çok yatkın. Megane RS, Leon Cupra, Golf GTI gibi Turbo araçlara rakip olması bile başarısının bir göstergesi. Tork değeri neredeyse bu araçların yarısı. Ama yinede rakipleri. Performans olarak ise birçoğundan iyi.

Cai ile aşagı yukarı aynı gücü turbo beslemeli bi araçlada alabilirsin.. Type-r a has bi özellik degil bu.. 2.0 aşşagı yukarı aynı gücü veren her motordan alabilirsin hatta.. Sadece type-r a has bi özellik degil bu.. Ayrıca kulakdan dolma yorumlamadım, yorumlamışlar dedim..

patrıot
01-03-2009, 22:01
Madem kulaktan dolma olarak yorumladınız size bir örnek vereyim.İstanbulda eski kasa beyaz bir Type-R var. Araçta sadece CAİ uygulaması var ve yanlış hatırlamıyorsam 217hp. Sadece CAİ ile 17hp alabiliyorsanız bir motordan, ve bu motor atmosferikse bu motor modifyeye çok güzel yanıt veren bir motordur. Tabiki Turbo aracı modifiye etmek daha kolay. Basıncını açarsınız dediğiniz gibi güç artışı sağlarsınız. Peki ya sonrası? Standartı 240hp olan bir araca forged piston takmadan krankını güçlendirmeden 310hp yüklediğinizde ne olacak? Bana sorarsanız benim seçimim kesinlikle Cupra olacaktır. Ama dediğim gibi. Yiğidi öldürsekte hakkını vermek lazım. Eski kasa Type-R ın motoru çok güzel bir motor. Ve modifyeye çok yatkın. Megane RS, Leon Cupra, Golf GTI gibi Turbo araçlara rakip olması bile başarısının bir göstergesi. Tork değeri neredeyse bu araçların yarısı. Ama yinede rakipleri. Performans olarak ise birçoğundan iyi.burada alman aracından bahsedıyoruz japon kore cın malı araclardan bahsetmıyoruz eskı kasa cupra-r lar standart pıstonlarla bıle 400 hp nın uzerıne cıkabılıyor bu gucun uzerıne cıkıyorsan forgedlerı kullanıyorsun

Cupra
01-03-2009, 22:01
Ben CAİ den 17 beygir alabilen başka 2000cc araç duymadım ve görmedim. Kendi aracımda da var. Alabildiğim en fazla 5hp dir.
Arkadaşlar yapmayın lütfen.. Çin kore malı diye tabir ettiğimiz araçlar Evo serisi Sti serisi gibi araçların üreticileri ayrıca. Burada konu aracın alman malı çin malı olması değil. Sonuçta kıyas yapılan araçlar Şahin ile Cupra değil. Type-R ile Cupra. Bunu unutmayın lütfen. Type-R dediğimiz araç basit atmosferik modifiyelerle 270hp ye ulaşabiliyor. Ayrıca Leon Cupra standart motoruyla 400hp kaldıramaz.

patrıot
01-03-2009, 22:02
Tayyara turbo takınca böyle oluyo demek ki :D
benım 1.6 motora bıle turbo taksam aynı gucu alırım maharet turboda:D

patrıot
01-03-2009, 22:14
gecen gun bu konuya ıstınaden ıntte bır arama yaptım cupra pıyasaya type-rdan sonra gırdıgı ıcın mıllet daha cuprayı tanıyamıyor zaten sayı olarak sınırlı sayıda cupra-r dan agzı yanan cok type-r cı var sırf gıcık oldukları ıcın cupraya cıpura dıye bahsedıyorlar her ıkı aracada bınen bırı olarak type-r kesınlıkle bır cupra-r cupra olamaz 2003 yılındakı fuarda honda standında type-r vardı fıyatı fuar ıcın kampanya ve 57000 ytl tamam araba dısardan cok guzel ama ıcınde en basıtınden bır cd caları yok bombos neymıs aracı alan dısardan kendı alacakmıssın ben hıcbır zaman bır japon aracını fabrıka cıkısı 18'' jant lastık ıle goremıyecem japon bunu ebatları kullansa ne arabası yurur nede sanzumanı dayanır nede on takımı kaldırır hıcbır zamanda 1350 kg uzerınde bır arabasını goremıyecegım bu kıloda yapsa aracı yıne yurumeyecek hıcbır zaman aracında full guvenlık olmayacak japon mantıgı su arac 1000-1100 kg olacak 200 hp olacak 15'' yada 16'' jant olacak ondan sonra benım aracım yuruyor dıyecek hıcbır zaman fabrıka cıkısı bır type-r da brembo fren tertıbatı goremeyeceksın bana bır adam teneke satıyorsa ısterse arabası 700 bg olsun yıne almam

kaya5789
01-03-2009, 22:18
Hocam güncel TAyyar'lar 18" jantlı yalnız :) Kilosu da 1300e yakın sayılır hani :)

Bugün bir karşılastırma vardı da Leon FR ile Civic TypeR arasında neden bu kadar performans farkı var diye. Vallahi ben de anlamadım neden acaba ? 0-100leri arasında 0,6sn var, ki bu fark tahminim 0-200de biraz daha artar.

İkisi de 200hp ikisinin de kiloları çok yakın. Acaba FR'da vites oranları uzun mu tutulmuş... Ekonomiye yönelik filan ?

patrıot
01-03-2009, 22:28
Hocam güncel TAyyar'lar 18" jantlı yalnız :) Kilosu da 1300e yakın sayılır hani :)

Bugün bir karşılastırma vardı da Leon FR ile Civic TypeR arasında neden bu kadar performans farkı var diye. Vallahi ben de anlamadım neden acaba ? 0-100leri arasında 0,6sn var, ki bu fark tahminim 0-200de biraz daha artar.

İkisi de 200hp ikisinin de kiloları çok yakın. Acaba FR'da vites oranları uzun mu tutulmuş... Ekonomiye yönelik filan ?yenı kasa tayyarlarda 17'' var arkadasımın dayısı aldı ve 4 ay sonra sattı su an kı aracı A6 yukarıda bırsey yazdım bunu yıne yazıyorum bır araba 700 hp bıle olsa bana teneke satıyorsa kesınlıkle almam ıkıncı olarak tayyar kasa yenıledıkten sonra bıraz cacık oldu aynen fransız 106 ları gıbı bır kaderı olacak dıye burnuma kokular gelıyor

Cupra
01-03-2009, 22:29
FR ile Type-R ı kıyaslamak biraz yanlış aslında. Dün bir video post etmiştim. Eski Type-R ile Leon Cupra yanyana gidiyolar videoda. İki araçta standart. Ayrıca arabayı sadece güçlü yapmak mühendislik değildir. Bunun yanında mümkün olduğu kadar hafif yapıp bunu kontrollü hale getirebilmekte gerekir. Her 100kg hafifliğe, fazladan 10hp gibi bakılabilir.
Yeni Type-R lar 18 jantlı. Honda'nın sitesinden bakabilirsiniz.

patrıot
01-03-2009, 22:34
FR ile Type-R ı kıyaslamak biraz yanlış aslında. Dün bir video post etmiştim. Eski Type-R ile Leon Cupra yanyana gidiyolar videoda. İki araçta standart. Ayrıca arabayı sadece güçlü yapmak mühendislik değildir. Bunun yanında mümkün olduğu kadar hafif yapıp bunu kontrollü hale getirebilmekte gerekir. Her 100kg hafifliğe, fazladan 10hp gibi bakılabilir.
zaten tayyarcılar araca fazla bır yukleme yapamıyacaklarını bıldıklerı ıcın ıkıncı basvurdukları yol aracı hafıfletmek hatta bazıları gazlamaya gıdecegı zaman arka koltukları bıle sokuyor

kaya5789
01-03-2009, 22:36
Sökerler valla :D :D

Cupra
01-03-2009, 22:43
Benim Cupra TDI'ı olan bir arkadaşım var. Type-R la kapışıcağı zaman arka bagaj örtüsüne kadar söküyor. Arabası yaklaşık 260hp.

erkin006
01-03-2009, 22:55
silecek suyunu boşaltanıda biliyoruz...

ayrıca eski kasa dediğiniz TypeR yani ep3 ctr'ler yenilerden hala daha iyi yürürü olan araçlar...fn2 ler ep3lerin tahtına oturamadı yani daha...marka fanlığı yapmanın alemi yok hondatalı yani kprolu bi typeR,stock bi taypeR a göre min 3 boy daha iyi yürüyor...

açık ve nettirki hondada far ampulü değiştirsen beygir alırsın;)

Cupra
02-03-2009, 00:07
Bi türlü ikna edemedim arkadaşları Erkin. EP 3 Type-R ın en az Cupra kadar iyi olduğuna..

omercanilica
02-03-2009, 00:20
bence burda seat yanlısı cok oldugu ıcın ep3 guzel yurudugunu ve yuklendınmı motora ıyı sonuc alacagına ınan olmamıs tabıkı dogal cunku herkes seat fanı saglıklı bır tartısma yasanmam sebebı budur sonuc olrak cupra da turbo beslemesı varken type-r bu yok buda arasındakı en buyuk farklılık 2. olarakta rollınglerde typerların nasıl yurudugunu gorebılırsınız bence ...

erkin006
02-03-2009, 00:37
seata olan askınızı bı kenara koyup dusunun hangısını neden tercıh ederdınız...
ıc dızayn..
motor..
tuketım...
cekıcılık...
tasarım...

ilk mesajada yanıt verecek olursam ne cupra ne CTR...s2k alırdım...s2k üretimi durduğu için çok kıymetlenecek bir araç var olan s2000 sahipleri insallah iyi bakarlar araçlarına:)

63owen63
02-03-2009, 13:04
Yeni Type-R lar 18 jantlı. Honda'nın sitesinden bakabilirsiniz.

neden yanlış olsun.fr 2.0 t 200 hp..
gti sınıfı olupta neden ctr ile karşılaştırılamasın?

ha bu arada type-r cupra ile birlikte yürüyebiliyorsa buda onun başarısıdır.

omercanilica
02-03-2009, 18:17
ilk mesajada yanıt verecek olursam ne cupra ne CTR...s2k alırdım...s2k üretimi durduğu için çok kıymetlenecek bir araç var olan s2000 sahipleri insallah iyi bakarlar araçlarına:)

ayıptır soylemesı benım favorı ve hayatımdakı hayal araclarımdan bırıdır bırı s14a nıssan 200sx dıgerı s2k honda 200sx parca pahalılıgı ve benzın tuketımı yogun temızı ulkemızde mevcıt degıl s2k yada sıgamama gıbı kotu ve cok uzucu bır durumum var :( bu memlekette bence japon araclarının kıymetını bılen cok yok kazalı cok var gecen gun maslakta ıskenderın yanındakı turbocu garajda 2 tane patlamıs gordum bıle :)

Cupra
02-03-2009, 19:58
neden yanlış olsun.fr 2.0 t 200 hp..
gti sınıfı olupta neden ctr ile karşılaştırılamasın?

ha bu arada type-r cupra ile birlikte yürüyebiliyorsa buda onun başarısıdır.
FR, Type-R'ın yanında kağnı gibi kalır. Nasıl ki Cupra ile FR'ı kıyaslayamazsak, Type-R la FR ı da kıyaslayamayız. Buyrun gözlerinizle görün;
http://www.youtube.com/watch?v=Y0C-vtZAono

emrh
02-03-2009, 22:54
son çıkan type-r ların kokpiti harika gerçekten,. bunun dışında cupra her şekilde alır maçı..

63owen63
03-03-2009, 14:18
FR, Type-R'ın yanında kağnı gibi kalır. Nasıl ki Cupra ile FR'ı kıyaslayamazsak, Type-R la FR ı da kıyaslayamayız. Buyrun gözlerinizle görün;
http://www.ktunnel.com/index.php/1010110A/99f4584daa26ca59e83f746f8113f09d6984c54c04fc150470 400a2aba4337c70f17d7847bc2a08515720

video'nun sadece linkini verirseniz izleyebilirim.ktunnel'le degil. :)

neden karşılaştırılamasın ki ?
silindir hacimleri ,güç bandı,segment ve bir cok konuda aynı kitleye hitap eden araçlar..

mesela fr'ı type-r'a karşı savunucak olursam

fr'ın pist zamanı type-r 'dan daha iyi olabilir .
fr daha iyi duruyor olabilir
fr'daha az yakıyor olabilir
fr daha dolu olabilir
fr görünüm olarak daha güzel bulunabilir.
yani kısacası fr' daha yavaş diye saf dışı edilmesi haksızlık ona :)
sonucta mutlaka biri daha hızlı olucaktır sizde hak verirsiniz ki :)

acyv
03-03-2009, 15:34
Tabiki cupra yiyor da, benim aklıma takılan şey şu;

Yolda beni gören Leonlar'ın hepsi yol veriyor ve oldukça saygılılar ve hep bakıyorum acaba forumdan olabilirler mi diye ama nerde ne kadar zirzop var arkama giriyorlar, geçen cuma gecesi focus'lunun birini aslantepe'nin orda bariyere gömüyordum ama uslanmadı kafasız.

Cupra
03-03-2009, 20:12
video'nun sadece linkini verirseniz izleyebilirim.ktunnel'le degil. :)

neden karşılaştırılamasın ki ?
silindir hacimleri ,güç bandı,segment ve bir cok konuda aynı kitleye hitap eden araçlar..

mesela fr'ı type-r'a karşı savunucak olursam

fr'ın pist zamanı type-r 'dan daha iyi olabilir .
fr daha iyi duruyor olabilir
fr'daha az yakıyor olabilir
fr daha dolu olabilir
fr görünüm olarak daha güzel bulunabilir.
yani kısacası fr' daha yavaş diye saf dışı edilmesi haksızlık ona :)
sonucta mutlaka biri daha hızlı olucaktır sizde hak verirsiniz ki :)
Link'i düzelttim. 4. sayfadaki postumda pist performansları ile ilgili de ilgili video var. EP3 Type-R Leon Cupra'dan daha iyi çıkıyor pist performansında. Düz Drag yarışında'da. Bu yüzden FR ile Type-R ı kıyaslayamayız. Çünkü zaten Type-R, Cupra'dan hızlı bir araç.
Silindir hacmi ve beygir gibi özellikleri aynı olan araçları kıyaslamak yanlış. Çünkü arabayı yürüten bunlar değil. Hafiflik, çeviklik, esneklik gibi değerlerde çok önemli. Bir örnek vermem gerekirse kendi aracımı bir keresinde Volvo T5 ile denedim. 2500 motor 5 silindirli turbo bir araç. 230hp güç üretiyor. Benim aracım standart. Sadece cai ile katalitik iptali var. 150km/h'de 2 boy önündeydim Volvo'nun. 200km/h de yanyana gidiyorduk. Benim aracımın standartı 156hp.

SİMON
03-03-2009, 20:23
Link'i düzelttim. 4. sayfadaki postumda pist performansları ile ilgili de ilgili video var. EP3 Type-R Leon Cupra'dan daha iyi çıkıyor pist performansında. Düz Drag yarışında'da. Bu yüzden FR ile Type-R ı kıyaslayamayız. Çünkü zaten Type-R, Cupra'dan hızlı bir araç.
Silindir hacmi ve beygir gibi özellikleri aynı olan araçları kıyaslamak yanlış. Çünkü arabayı yürüten bunlar değil. Hafiflik, çeviklik, esneklik gibi değerlerde çok önemli. Bir örnek vermem gerekirse kendi aracımı bir keresinde Volvo T5 ile denedim. 2500 motor 5 silindirli turbo bir araç. 230hp güç üretiyor. Benim aracım standart. Sadece cai ile katalitik iptali var. 150km/h'de 2 boy önündeydim Volvo'nun. 200km/h de yanyana gidiyorduk. Benim aracımın standartı 156hp.
gece bos bı yerde yenı type r a dıklendım ve adamı rahatca dıkız aynamdan gorebılıyordum ozaman soformu kotuydu... typr r ın cupradan hızlı olduguna ıkna olamadım...

Cupra
03-03-2009, 20:33
gece bos bı yerde yenı type r a dıklendım ve adamı rahatca dıkız aynamdan gorebılıyordum ozaman soformu kotuydu... typr r ın cupradan hızlı olduguna ıkna olamadım...
EP3 Type-R eski kasa Type-R oluyor. Ben yeni Type-R'ın hızlı bir araç olduğunu hiçbir postumda söylemedim. Hatta yeni Type-R rezalet. Gerek pist gerekse düz yol performansı olarak rezalet bir araç. Bu videoya bakarsanız demek istediğim daha açık anlaşılıyor. Yeni Type-R ile eski Type-R'ın kıyaslaması.
http://www.youtube.com/watch?v=EnTWXb78c7Q
önceki mesajımda da EP3 Type-R ile yeni Leon Cupra'nın kalkış videosu var.

acyv
03-03-2009, 22:07
Eski Type R ile yenisi arasında çok bir fark yok ve eski Type R yenisine göre daha iyi gidiyor ve virajlardaki performansı daha iyi ancak Type R'ın Cupra'yı geçmesi(yemesi) söz konusu dahi olamaz, bunu kendi aramızda da deneyebiliriz, standart Type R buluruz ve bir gece yarısı Tem'de kalkarız bir de orada ispatlarız hangisi daha iyi diye.

patrıot
03-03-2009, 22:21
arkadaslar yaza yaza dılımde tuy bıttı hala laf anlatamadım eskı tayyarda jant ebatı velastık ebatı yenı kasaya gore kucuk kalıyor yenı kasadakı motor eskı kasdada mevcut bu kadar elektronık aksamada sahıp degıl ve eskı kasa yenı kasadan hafıf o yuzden arac guzel gıdıyor gıbı gelıyor atmosferık motorlu bır arac turbolu bır araca kafa tutamaz bırde sunu hatırlatayım yenı kasa test dergılerının hepsınde 240 degıl 260 ps cıkıyor

SİMON
03-03-2009, 22:23
o vıdeoda cuprayı gectıgını goremedım ama neyse ep3 ıyımıs ...

patrıot
03-03-2009, 22:23
bırde kucuk bır hatırlatma tartısmalara son noktayı koyacak bıraz arastırmacı bır ınsan sıte ıcınde ararsa eskı kasa tayyar ıle cupra-r arasında kı kalkısın kım tarafından kazanıldıgını kendı yazılarından okuyarak ogrenebılırler cuprası olan arkadas redcupra mustafa aracı tamamen standart dıger uye hakan kendısınde eskı kasa type-r var ve ıkısıde sıte uyemız

Cupra
03-03-2009, 22:33
CAİ ve düz borulu bir Type-R, Cupra'yı geçer. Yüklediğim videoda olan bu. Lütfen yapmayın turbolu araçla atmosferik araç neden kıyaslanmasın. Ben size kendimden bir örnek bile verdim. Herşey turboyla bitmiyor. Type-R 40 beygir düşük olmasına rağmen geçebiliyor Cupra'yı. Yeni kasayı ise çok ufak oynamalarla geçebiliyor. Demek istediğim şey, standart Type-R standart Cupra'yı geçemesede modifyeye çok yatkın bir motoru var. Turbo olmamasına rağmen ufak şeylerle çok fazla beygir artışı sağlanabiliyor. Ne olursa olsun hakkını vermemiz lazım. EP3 Type-R iyi bir araç. Ayrıca Type-R ı kıyas olarak kabul etmiyorsanız Leon Cupra'ya S2000 le kıyaslayalım o zaman Cuprayı. İkiside 240hp. Birisi turbo birisi atmosferik.

patrıot
03-03-2009, 22:40
CAİ ve düz borulu bir Type-R, Cupra'yı geçer. Yüklediğim videoda olan bu. Lütfen yapmayın turbolu araçla atmosferik araç neden kıyaslanmasın. Ben size kendimden bir örnek bile verdim. Herşey turboyla bitmiyor.
mılyonda bır gecer bırsey sormak ıstıyorum 1.6 100 hp maksımum torku 157 ve 3750 d/d dakıkada bu gucu yakalıyor dıger arac 1.6 100 hp maksımum torku 165 ve 3250 d/d bu gucu yakalıyor sımdı bu ıkı aracı bırbırıne baglasak hangısı dıgerını ceker?

Cupra
03-03-2009, 22:49
Araçların ağırlığı ve birçok diğer farklı özellikleriyle alakalı bir durumdur bu. Örnek vermek gerekirse traktörler trafikte gördüğünüz bütün araçlardan güçsüz. Ama çekemeyeceği araç yok. Size itiraz edemeyeceğiniz bir örnek vereyim o zaman.
S2000: 2000cc atmosferik 240ps/8300rpm gücünde. 208nm/7500rpm torka sahip ve 1241kg ağırlığında.
Leon Cupra R: 2000cc turbo 240hp/5700rpm gücünde. 300nm/2200rpm torka sahip ve 1375kg ağırlığında.
Hangisi geçer?

patrıot
03-03-2009, 23:00
orada basıt bır nokta var sen benım soruma cevap vermemıssın ben sana aynı gucte bır ornek verdım senın verdıgın ornekte esıt olmayan noktalar var mesela jant ebatı cupradan dusuk ve yaklasık olarak 150 kg daha hafıf aynı gucte kı araclar ıcın o agırlık cok buyuk farklılık oluşturur ama sartlar esıtlenırse cupranın alacagı bır gercek

Cupra
03-03-2009, 23:09
S2000'e 100kg'lık 2 kişi binse bile kendinden daha güçlü gözüken aracı geçebilir. Beygir her zaman herşey demek değil. Vites oranları, aerodinamik yapı gibi faktörler çok daha önemli. Rulmanlardaki sürtünme lastiklerin yere temas şekilleri, herşey arabanın gidişini etkiler. Sizin sorunuza da bu yönden cevap verdim. Kıyas yapmak için verdiğiniz özellikler yeterli değil. Sadece motor gücüyle 2 aracı kıyaslayamazsınız. Şartların eşit olması gibi birşey sözkonusu değilki. O zaman dünya üzerinde tek bir araç olur. Farklı farklı motorları olur bu şekilde bütün araçlar birbiriyle kıyaslansın diye.. Leon Cupra verdiği tork devri ve 100nm fazlası ile neden geçemiyor o zaman S2000'i? Çünkü herşey güç demek değil. Anlatmak istediğim nokta bu. Aslında Type-R, Cupra ile çok rahat kıyaslanabilecek bir araba. Ama nedense kimse kıyaslanabilecek bir araba olarak görmedi. Bende size aynı güçlerde 2 araç sundum. Dediniz ki o araç daha hafif. O zaman Cupra'da hafif olsaydı.. Şanzıman oranlarını daha iyi yapsalardı.. Ben varsayımlar üzerine konuşmuyorum. Size gerçek hayattan örnekler veriyorum, videolar post ediyorum. Yanlış anlamayın Seat düşmanı değilim :) Bende bir Cupra kullanıcısıyım. Ama bazı gerçekleri kabul etmek gerek. EP3 Type-R, Leon Cupra kadar iyi bir araç. S2000 ise çok daha iyi..

63owen63
03-03-2009, 23:13
agırlık konusu tamamen apayrı bir başlık zaten.yapılabilicek en büyük modifikasyon hafifletmektir zaten. s16 ları efsane yapanda bu degilmidir :)
bu arada konumuz olan fn2 üzerine yazdım ben onları ve fn2 nürnberg time trail derecesi gerçekten hayal kırıklıgı..özellikle ep3 'ün ardından gelen bir kasa olarak...
yani artık yeni ctr cok hızlı bir araç olmadıgı icin (rakiplerine göre) diger faktörlerden dolayı (donanım fiyat modifikasyon kolaylıgı vs)tercih edilebilirligi önceki ctr'a göre daha az :) katıldıgınızı düşünüyorum :) herşeyi bir yana bırakırak ' i love jdm ' :)

Cupra
03-03-2009, 23:16
agırlık konusu tamamen apayrı bir başlık zaten.yapılabilicek en büyük modifikasyon hafifletmektir zaten. s16 ları efsane yapanda bu degilmidir :)
bu arada konumuz olan fn2 üzerine yazdım ben onları ve fn2 nürnberg time trail derecesi gerçekten hayal kırıklıgı..özellikle ep3 'ün ardından gelen bir kasa olarak...
yani artık yeni ctr cok hızlı bir araç olmadıgı icin (rakiplerine göre) diger faktörlerden dolayı (donanım fiyat modifikasyon kolaylıgı vs)tercih edilebilirligi önceki ctr'a göre daha az :) katıldıgınızı düşünüyorum :) herşeyi bir yana bırakırak ' i love jdm ' :)
Tabiki. Yeni Type-R hakkında söyleyebilecek, savunabileceğim hiçbirşey yok. Tam bir fiyasko FN2'ler. Bu konuda dediklerinize tamamen katılıyorum.

patrıot
03-03-2009, 23:18
S2000'e 100kg'lık 2 kişi binse bile kendinden daha güçlü gözüken aracı geçebilir. Beygir her zaman herşey demek değil. Vites oranları, aerodinamik yapı gibi faktörler çok daha önemli. Rulmanlardaki sürtünme lastiklerin yere temas şekilleri, herşey arabanın gidişini etkiler. Sizin sorunuza da bu yönden cevap verdim. Kıyas yapmak için verdiğiniz özellikler yeterli değil. Sadece motor gücüyle 2 aracı kıyaslayamazsınız. Şartların eşit olması gibi birşey sözkonusu değilki. O zaman dünya üzerinde tek bir araç olur. Farklı farklı motorları olur bu şekilde bütün araçlar birbiriyle kıyaslansın diye.. Leon Cupra verdiği tork devri ve 100nm fazlası ile neden geçemiyor o zaman S2000'i? Çünkü herşey güç demek değil. Anlatmak istediğim nokta bu. Aslında Type-R, Cupra ile çok rahat kıyaslanabilecek bir araba. Ama nedense kimse kıyaslanabilecek bir araba olarak görmedi. Bende size aynı güçlerde 2 araç sundum. Dediniz ki o araç daha hafif. O zaman Cupra'da hafif olsaydı.. Şanzıman oranlarını daha iyi yapsalardı.. Ben varsayımlar üzerine konuşmuyorum. Size gerçek hayattan örnekler veriyorum, videolar post ediyorum. Yanlış anlamayın Seat düşmanı değilim :) Bende bir Cupra kullanıcısıyım. Ama bazı gerçekleri kabul etmek gerek. EP3 Type-R, Leon Cupra kadar iyi bir araç. S2000 ise çok daha iyi..
ayberk bırı japon tenekesı bırı alman tankı aradakı farkı nıye daha agır arac yaptıklarını kaza yaptıgında anlıyorsun ne tayyarda nede s2000 de cıkma sansın zor cunku gecen aylarda gozumun onunde s2000 patladı duz yolda dumduz gıderken kaldırıma CIKTI ARACIN HALI ICLER ACISI ICLERINDEN CIKANLAR ARACTAN DAHA BETER CIKTI ASLINDA UFAK DENILEBILECEK BIR KAZA ben bunları gordukten sonra japon teneksı ısterse 700 hp olsun yıne bınmem en azından sıtemızde bıle kazalı leonların resımlerını goruyorsun ne kadar saglam oldukları yazılıyor cızılıyor o kazalarda japonların sansı yok ıste adamlar ınsana deger verdıgı ıcın agır sase uzerınde arac uretıyorlar bosver aracım yurumesın ama saglam olsun

mayham85
03-03-2009, 23:23
s2000 demeyin ben o araca sığmıyorum içine oturamıyorum bile (boy: 180 cm kilo 115)

taykac
03-03-2009, 23:25
Türkiye de kazasız 2.el S2000 bulmak mümkünmü ? Tabii ki tayyarda.Zaten bundan dolayı yeni tayyar lar eskisine göre daha hantal kaldı.Eskiler gerçekten daha kaliteli ve seri idi.Fakat şu gerçek varki yapılan modlardan sonra yolda tutmak mümkün olmuyorduki araçları.

Cupra
03-03-2009, 23:27
130km/h'nin üzerinde bütün araçlar teneke. 130km/h hız ise günlük hayatta "yavaş" diye tabir ettiğimiz bir hız artık. Ayrıca iki araçta Euro Ncap testlerinde aynı yıldıza sahip. Zaten performanslı araçlardan bahsediyorsak, hepsi teneke. Sağlam olmasını istiyorsanız bir aracın, in-dash kafesler var. Hiçbir parçayı sökmeden monte edilebiliyor. Ve inanın hayat kurtarıyorlar. 10kg ağırlığında ayrıca. Euro NCAP testlerini mutlaka izlemişsinizdir internetten. Bu kazaların yapıldığı süratler sadece 60km/h. Ve Mercedes S serisinden tutun da en ufak arabasına kadar hepsi darmadağın oluyor. Hepsinin aldığı ise 5 yıldız. Peki 60km/h hızla giden kim var? Hiçkimse.. hele Cupra, Type-R gibi araçlara sahip olanlar..
Hem, Seat İspanyol değil miydi?

63owen63
03-03-2009, 23:34

umarım sk2 üretimi durmaz bu yıl sonundan itibaren üretilmeyecek diye biliyorum :(
fc20 gerçekten önü açık müthiş zevkli bir blok.Ultimate edition 'a aşık olmamak elde degil zaten Grand Prix beyazı gövde rengi, grafit renkli jantları, siyah S2000 amblemleri
ve s2k ya has kırmızı deri koltuklar :crying: :crying:

http://img26.imageshack.us/img26/9437/hondas2000ultimateeditirz2.jpg

63owen63
03-03-2009, 23:37
Türkiye de kazasız 2.el S2000 bulmak mümkünmü ? Tabii ki tayyarda.Zaten bundan dolayı yeni tayyar lar eskisine göre daha hantal kaldı.Eskiler gerçekten daha kaliteli ve seri idi.Fakat şu gerçek varki yapılan modlardan sonra yolda tutmak mümkün olmuyorduki araçları.
ctr gerçekten hint kumaşı olma yolunda ilerliyor fakat temiz s2k var hala piyasada arayan buluyor tabi oynanmamış temiz falan derken her vtec te olan bir kac aparatı saymıyorsak:)

Cupra
03-03-2009, 23:38
Üretimi malesef bitti. Ankara'da bir Honda bayisini tanıyorum (oğlunu). Kendisi için bir tane getirmişti fakat içine sığamadığı için alamıyor. 1.90 boyunda. Direksiyon yükseklik ayarı yok S2000'de.. Komik ama gerçek :) Ayrıca Türkiye'ye beyaz sayılı geldi. Onlarda sedefli beyaz. Krem rengi gibi yani. Onlarında içi kırmızı gelmedi. Honda'da değişik ithalat anlaşmaları var. Güzel olan araçları hiç getirmiyorlar. Mesela S2000'in CR diye özel bir üretimi çıktı yurt dışında. Fakat ülkemize bu araçlarda gelmedi. Type-R larda S2000 lerde artık gelmiyor malesef.

63owen63
03-03-2009, 23:53
Üretimi malesef bitti. Ankara'da bir Honda bayisini tanıyorum (oğlunu). Kendisi için bir tane getirmişti fakat içine sığamadığı için alamıyor. 1.90 boyunda. Direksiyon yükseklik ayarı yok S2000'de.. Komik ama gerçek :) Ayrıca Türkiye'ye beyaz sayılı geldi. Onlarda sedefli beyaz. Krem rengi gibi yani. Onlarında içi kırmızı gelmedi. Honda'da değişik ithalat anlaşmaları var. Güzel olan araçları hiç getirmiyorlar. Mesela S2000'in CR diye özel bir üretimi çıktı yurt dışında. Fakat ülkemize bu araçlarda gelmedi. Type-R larda S2000 lerde artık gelmiyor malesef.
türkiyede tam tarif ettiginiz şekilde jdm white s2000 mevcut ama sonradan boyandı. nedense ihracatını yapmıyor honda :s
s2k cr ise gerek kendine has rengi gerek aerodinamigiyle insanı büyülüyor... 2.2 litrelik 2.2 240 hp lik motor hic göremeyecek olsakta korkutucu oldugu bariz :) sanırım fc20c olarak geçiyor kodu ama yanılıyor olabilirim

Cupra
03-03-2009, 23:55
Tabiki boyalı olanlar var. Bende kodunu tam olarak bilmiyorum ama iç dizaynından dışına kadar bambaşka bir araç. Bildiğim kadarıyla normal S2000'den de hafif.

63owen63
04-03-2009, 00:02
evet daha hafif ve daha güclü.plakası ve kornası olan, bir yarış otomobiline en yakın olarak elde edilebilecek bir otomobil diye tanıtılmıştı ilk tanıtıldıgı newyork uluslararası otomobil fuarında :)toplam ağırlıkta azalma ve azalan ağırlığa göre ayarlanmış aerodinamik gövde özellikleri yeniden düzenlenmiş daha güclü bir s2k ya ne denebilir ki

Cupra
04-03-2009, 00:05
Japonlar motordan anlıyo denebilir aslında. Almanlar kadar dayanıklı olmasa da adamlar yapıyo..

63owen63
04-03-2009, 00:09
Japonlar motordan anlıyo denebilir aslında. Almanlar kadar dayanıklı olmasa da adamlar yapıyo..
dayanıklılık kısmı motor üretimi içinmiydi ?

Cupra
04-03-2009, 00:11
Benim görüşüm artık dayanıklı araç diye birşey yok. O eskidendi. Neden diyeceksiniz yanıtlayım. Bir kere testler 60km/h hızda yapılıyor. Markaların tek amacı bu testi geçmek. 5 yıldız alabilmek. Clio ile S sınıfı Mercedes aynı testten aynı sonucu alıyorsa bu araçların ikiside dayanıklı mı sizce? Bi önceki sayfada da yazmıştım. 130km/h'nin üzerinde bütün araçlar teneke. Kurtulmak mucize. Sağlam araç diyebileceğim araçlar, eski amerikan arabaları.

63owen63
04-03-2009, 00:26
Benim görüşüm artık dayanıklı araç diye birşey yok. O eskidendi. Neden diyeceksiniz yanıtlayım. Bir kere testler 60km/h hızda yapılıyor. Markaların tek amacı bu testi geçmek. 5 yıldız alabilmek. Clio ile S sınıfı Mercedes aynı testten aynı sonucu alıyorsa bu araçların ikiside dayanıklı mı sizce? Bi önceki sayfada da yazmıştım. 130km/h'nin üzerinde bütün araçlar teneke. Kurtulmak mucize. Sağlam araç diyebileceğim araçlar, eski amerikan arabaları.
eski araçlar belki daha az kaporta hasarı alıyor ama günümüzdeki araçların güvensiz olduguna katılmıyorum.cünkü her nekadar kullanılan malzeme hafiflesede (bkz renaultun plastik çamurluk ve kaputu) burada esas alınan şey kokpitin arkasında oturana kazada oluşan hasarı en az şekilde hissettirmek ve ön paneldeki emiş gücü arttırılarak içerideki insanın yaşamasına olanak tanınıyor :)
bu dediklerim tabiki bir yere kadar ; kurallar dışında bir süratla aykırı bir pozisyonda oluşan kazada hepimiz Allahlık kategorisindeyiz :)

SİMON
04-03-2009, 10:41
s2000 kalkısta yalpalıyor caglar kardesımız anlatsın s2000 ıle ısıklarda kalktı cunku...

yco
04-03-2009, 11:16
eski amerikanların direksiyon milleri bile kırılmıyomuş kaza anında aynen sürücüye giriyomuş resmen..
onlar mı güvenli yahu.. :)

ismaiLL
04-03-2009, 11:54
Yeni Typerlar zaten hayal kırıklığı cupra ile kıyaslanmaz onun seattaki karşılı FR olabilir.Ep3'lere gelince gerçekten güzel arabalar.Cupra-R ile kıyaslanabilir ama asla üstün tutulamaz hiçbir yönden.Ama hakkını yememek lazım atmosferik motora sahip olup da modifiyeye bu kadar yatkın başka bir motor yoktur herhalde.Ama ne kadar iyi olursa olsun turbonun verdiği tork her zaman öne geçecektir.Ama sonuçta herşey hız demek değildir.Bugün typer gibi bir arabanın göstergeleri elektronikse bence hiç koymasınlar daha iyi.Typer ruhunu öldürmekten başka birşey değil.Oldum olası japon arabalarını sevmem.Babam kaportacı olduğu için dükkana çok geliyor.Ae101 dışındaki toyotaların sacı felaket.Nissanlar yine aynı şekilde felaket.Bugün neden sizce önemli mevkilerdeki insanların makam araçları bmw,audi,mercedes,volkswagen ya da?? Ayrıca seat ispanyol değilmydi demişsiniz.Motorunuzu açın ve üzerinde vw yada audi arması olmayan bir parça bulamazsınız :) Eski kasa cupra da yeni kasa cupra da güvenlik,estetik ve hız yönünden tartışılmaz mükemmel araçlar.

erkin006
04-03-2009, 14:14
s2000 kalkısta yalpalıyor caglar kardesımız anlatsın s2000 ıle ısıklarda kalktı cunku...

vsa sızdır o yalpalaması normal...genelde s2k ların yanlarken direğe patlama yada kaldırıma çıkma dolayısı ile sol arka yada sağ arka çamurlukları ve tamponları boyalı oluyor:D

burdan buyrun konu dağılacak biraz ama videoyuda koymadan yapamadım:)

" TSUISO " with 2 s2k buğra kardeşimizin çekimi...

http://videos.streetfire.net/video/_167281.htm

Cupra
04-03-2009, 19:45
Yeni Typerlar zaten hayal kırıklığı cupra ile kıyaslanmaz onun seattaki karşılı FR olabilir.Ep3'lere gelince gerçekten güzel arabalar.Cupra-R ile kıyaslanabilir ama asla üstün tutulamaz hiçbir yönden.Ama hakkını yememek lazım atmosferik motora sahip olup da modifiyeye bu kadar yatkın başka bir motor yoktur herhalde.Ama ne kadar iyi olursa olsun turbonun verdiği tork her zaman öne geçecektir.Ama sonuçta herşey hız demek değildir.Bugün typer gibi bir arabanın göstergeleri elektronikse bence hiç koymasınlar daha iyi.Typer ruhunu öldürmekten başka birşey değil.Oldum olası japon arabalarını sevmem.Babam kaportacı olduğu için dükkana çok geliyor.Ae101 dışındaki toyotaların sacı felaket.Nissanlar yine aynı şekilde felaket.Bugün neden sizce önemli mevkilerdeki insanların makam araçları bmw,audi,mercedes,volkswagen ya da?? Ayrıca seat ispanyol değilmydi demişsiniz.Motorunuzu açın ve üzerinde vw yada audi arması olmayan bir parça bulamazsınız :) Eski kasa cupra da yeni kasa cupra da güvenlik,estetik ve hız yönünden tartışılmaz mükemmel araçlar.
Benim aracım şasesine kadar Alman. Karlığının altında bile Volkswagen Audi damgası var. Hatta eski Seat'larda Porsche motoru vardır. Ama yeni Seat'lar motor ve yürüyeni hariç İspanyol diye biliyorum.

ismaiLL
04-03-2009, 20:27
Benim aracım şasesine kadar Alman. Karlığının altında bile Volkswagen Audi damgası var. Hatta eski Seat'larda Porsche motoru vardır. Ama yeni Seat'lar motor ve yürüyeni hariç İspanyol diye biliyorum.

Hayır.Vagcom'un arabası olduğu için parçaların hepsi yine vw'den geliyor.İspanyoldaki fabrikalarda üretiliyor araba ama.Parçalar alman sadece toplanma işlemi ispanya'da bildiğim kadarıyla.

mayham85
04-03-2009, 20:31
Hayır.Vagcom'un arabası olduğu için parçaların hepsi yine vw'den geliyor.İspanyoldaki fabrikalarda üretiliyor araba ama.Parçalar alman sadece toplanma işlemi ispanya'da bildiğim kadarıyla.
ismailcim toplama = montaj :D

ismaiLL
04-03-2009, 20:36
ismailcim toplama = montaj :D

Montaj senin dilinde varmı olm :) Ben türkçe öğrt okuyorum hatırlarsan :D

mayham85
04-03-2009, 20:37
Montaj senin dilinde varmı olm :) Ben türkçe öğrt okuyorum hatırlarsan :D
olsn bende mühendislik okuyorum bizde komple yabancı kökenli terim var :D

patrıot
04-03-2009, 21:54
http://videos.streetfire.net/video/EDS-Typer2-ks-vs-Chpped_180314.htm
cupranın fırlamasına bakın

63owen63
05-03-2009, 13:35

arada 80 hp olunca okadar fark normal :) yine videostreetfire'da cuprayı gectigi videolar da var type-r ın yani. net birşey söylemek zor

omercanilica
05-03-2009, 14:21
s2000 demeyin ben o araca sığmıyorum içine oturamıyorum bile (boy: 180 cm kilo 115)

ayıptır soylemesı ben bendede aynı sorun var 1.96 120kg :rolleyes1:

karapale
05-03-2009, 16:39

bu siteden banlanan bi arkadaşın sarı cuprası??? biliyorum bu aracı:cop: :cop: :cop:

Cupra
05-03-2009, 16:43
280hp araba bu kadar mı fark açabiliyor Type-R'a.. Torkuda 400'e yakındır. Bence Type-R daha iyi gidiyo gücüne göre :) 80 beygir altı ve yarısından az tork..

63owen63
05-03-2009, 17:01
280hp araba bu kadar mı fark açabiliyor Type-R'a.. Torkuda 400'e yakındır. Bence Type-R daha iyi gidiyo gücüne göre :) 80 beygir altı ve yarısından az tork..
+63owen63
Katılıyorum... ama belkide type-r da stock degildir.

omercanilica
05-03-2009, 17:05
+63owen63
Katılıyorum... ama belkide type-r da stock degildir.

zaten stock bulman zor %100 de fıltre ve egzos var ....

Cupra
05-03-2009, 17:10
Sonuçta Leon 280hp. O da standart değil. Filtre ile katalitik iptali Leon'da da vardır mutlaka. Performanslı bir arabaya binipte bu parçaları değiştirmeyen yoktur. Fark 80hp olmazda 60hp olur. 60hp ile aradaki tork farkıyla yeni bir araba yapsan bile canavar gibi gider.

Ulukan
05-03-2009, 17:38
2 araçta standart karşılaştırıldığında Type-R ın performansını öven arkadaşlar 280hp olarak lanse edilen Cupra farkı açtığında neden garipseniyor ya da açılan fark beğenilmiyor?

Cupra
05-03-2009, 17:46
O güçle zaten fark açamaması gibi birşey söz konusu değil. Aralarında minimum 60hp ve 200nm civarı'da tork farkı var. Siz bu farktaki değerlerle bu performansı yakıştırabildiniz mi? Ben bir Cupra kullanıcısı olarak yakıştıramadım.

SİMON
05-03-2009, 17:57
o cupranın gercek degerlerımı... ve standart cupra ile evo10 u kaldır fark vıdeodakı gıbı olur... sonucta evoda cok guclu ama fark anormal acılmaz asla...

Ulukan
05-03-2009, 18:05
O güçle zaten fark açamaması gibi birşey söz konusu değil. Aralarında minimum 60hp ve 200nm civarı'da tork farkı var. Siz bu farktaki değerlerle bu performansı yakıştırabildiniz mi? Ben bir Cupra kullanıcısı olarak yakıştıramadım.

sonuçta Cupra turbo beslemeli motora sahip.bu tip motorlar atmosferiklere göre hp'de değil daha çok tork a ihtiyaç duyar.nu nedenle araçların torklarını ya da hp güçlerini kıyaslamak anlamsız geliyor bana.aslında bu 2 aracın karşılaştırılması sonsuza kadar sürebilir :) o yüzden sadece performans değerleri karşılaştırılabilir bence yani 0-100km , 0-200km ve ara hızlanmalar.bunun dışında motor özellikleri çok farklı tamamiyle tercih meselesi.

ZAFER
05-03-2009, 18:17
tabi senin sarı kuş uçuyor ya ulukan ..illede sarı cupra yani

Cupra
05-03-2009, 18:19
EVO'yla Cupra'nın kıyasını bir kenara bırakalım bence.. Benim değinmek istediğim nokta şu. EP3 Type-R ın performansı, Leon Cupra'dan daha iyi. Bu tartışılmaz bir gerçek aslında. Beygir tork gibi değerlerine bakıyorsunuz, Turbo beslemeli 250hp araçlarla boy ölçüşüyor. Japonlar performans açısından iyi işler beceriyorlar. Ummadık taş baş yarıyor yani. Sadece değerlere bakarak bir kıyaslama yaparsak bu konuyu forumda tartışmanın hiçbir anlamı kalmaz. İki üreticininde web sitesi var, teknik verileri var.

SİMON
05-03-2009, 18:28
evo kıyalamasın ben vıdeodakı farka ornek olarak verdım ve evoda cupradan daha guclu ama cok fark acamıyor demek ıstedıgım bu...
cuprada typer ı yıyo duzlukte...

Ulukan
05-03-2009, 18:28
bence çevremizde varsa bi Type-R deneyelim görelim :) yoksa bitmez bu sohbet...

Ulukan
05-03-2009, 18:29
tabi senin sarı kuş uçuyor ya ulukan ..illede sarı cupra yani
Sarışınım yürüyor abi ama Type-R dan daha hızlı olduğuna inanıyorum...Senin yorumun?

Cupra
05-03-2009, 18:33
EVO, Cupraya bayağı bir fark açar. 0-100 leri arasında bile 2 saniye fark var. Dile kolay. 2 saniye.
İki araç standart olduğu takdirde Leon Cupra tabiki geçecektir. Hava filtresi ve düz borusu olan bir Type-R bence Cupra'yı geçer.

Ulukan
05-03-2009, 18:35
EVO, Cupraya bayağı bir fark açar. 0-100 leri arasında bile 2 saniye fark var. Dile kolay. 2 saniye.
İki araç standart olduğu takdirde Leon Cupra tabiki geçecektir. Hava filtresi ve düz borusu olan bir Type-R bence Cupra'yı geçer.

düz boru ve hava filtresi Type-R da kaç hp fark yaratır?

Cupra
05-03-2009, 18:38
CAİ'nin 20hp verdiğini gözlerimle gördüm. Düz boru hakkında net bi fikrim yok. Tahminim 5hp. Ama 240hp Type-R'ın 0-100 hızlanmasının 6 saniyenin altında olduğunu da biliyorum. 260km/h ye kadarda ivmelenmesi gram azalmıyor.

Ulukan
05-03-2009, 18:46
CAİ'nin 20hp verdiğini gözlerimle gördüm. Düz boru hakkında net bi fikrim yok. Tahminim 5hp. Ama 240hp Type-R'ın 0-100 hızlanmasının 6 saniyenin altında olduğunu da biliyorum.
bu işlemleri Cupra da yapsan 2 katı güç alırısın ;)

Cupra
05-03-2009, 18:55
İmkansız.

SİMON
05-03-2009, 18:56
bu ıslemler type r ara tas catlasa 25 hp werır...
ayberk arkadasım evoyla kalktık ve kalkısta farkı actı baya ama bırde 90 km cıwarında yanyana gıderken aynı anda kokledık ama buyuk bı fark acamadı yanı 4 cekerın avntajıyla kalkısta fırlıyo arac demek ıstedıgım bu...
ve karsılastırma yaparken 2 sının standart gucte oldugunu warsaymak ıstıyorum aynı ıslemı cuprayada yapsak sartlar esıt olur..

Ulukan
05-03-2009, 19:11
İmkansız.
atmosferik bir araç bu 2 işlemle 25hp alırsa Cupra 50hp i havada alır bence.tabi denemek lazım

Cupra
05-03-2009, 19:23
Diğer mesajlarımda da belirttim. EP3 Type-R motoru modifyeye çok güzel yanıt veren bir motor. Bu şekilde doğru orantıyla bakarsanız olaya yanlış olur. Cupra CAI'den 50hp alıyosa, Skyline 200hp çok rahat alır o zaman. Sizin bakış açınıza göre böyle olması lazım.

Cupra
05-03-2009, 19:37
bu ıslemler type r ara tas catlasa 25 hp werır...
ayberk arkadasım evoyla kalktık ve kalkısta farkı actı baya ama bırde 90 km cıwarında yanyana gıderken aynı anda kokledık ama buyuk bı fark acamadı yanı 4 cekerın avntajıyla kalkısta fırlıyo arac demek ıstedıgım bu...
ve karsılastırma yaparken 2 sının standart gucte oldugunu warsaymak ıstıyorum aynı ıslemı cuprayada yapsak sartlar esıt olur..
EVO, rollingte Cupra'ya fazla bir fark açamadı mı :S Bizde EVO kullanıyoruzda rollingte M3 dahil inanılmaz farklar açıyo her arabaya.

ZAFER
05-03-2009, 19:39
Sarışınım yürüyor abi ama Type-R dan daha hızlı olduğuna inanıyorum...Senin yorumun?

senin makineye ne dayanır be ulukan..ben gördüm şahidim de .tayyar falan hikayeeee.:D

birde benim makineyi 500 e çıkarırsak keyfim yerine gelicek inşallah..

omercanilica
05-03-2009, 19:42
abılerım unutmalayım kı atmosferıge uygulanan bır modıfeyeden bahsedıyorsunuz bunun aynısı cupraya uygularsanız ınanın daha fazla artıs olucagı zaten garantı cunku arac turbo turbo herturlu modıfıyede type-r dan daha da fazla yanıt verıcektır...egzos olsun chıp olsun bu bılenen bırseydır yanı buna ragmen atmosferıklerde en ıyı sonuc veren araclarda kabul edınkı hondalardır ...

Cupra
05-03-2009, 19:50
abılerım unutmalayım kı atmosferıge uygulanan bır modıfeyeden bahsedıyorsunuz bunun aynısı cupraya uygularsanız ınanın daha fazla artıs olucagı zaten garantı cunku arac turbo turbo herturlu modıfıyede type-r dan daha da fazla yanıt verıcektır...
Bunu kesin söyleyebilecek teknik bilgiye sahip misin?

omercanilica
05-03-2009, 19:56
Bunu kesin söyleyebilecek teknik bilgiye sahip misin?

bunu ben degıl tunıngcı ve turbo satıcıları dahıl herkes soyluyor onu bırak ep3 sahıplerı bıle soylemekte tuboya yukleme yaptıgında daha ıyı karsılık alıyorsun lakın atmosferıkde sınırlı kalıyorsun bu bır gercektır yanı benle allakalı degıl ... superchıps sıtesı gır orda bıle gosteryor turboyla atmosferık farkını en yakın ornegı ...

omercanilica
05-03-2009, 19:59
kendı aracımdan soylıyım ben kendı aracıma derecelı+headers+chıp = max 25ıle30 hp alabılmekteyım bunu cıdden cok arastırdım bu maxsımumdur yanı lakın turbolu aracım olsa 50hp alırım en az cunku chıple bıle +20 var en az bende ıse +10maxsımum nerdeyse %50 az bunu ıstedıgın satıcıyada sorabılırsın ...

Cem-R
05-03-2009, 20:02
beyler her kosulda her arabayı denedık o yuzden bosuna tartısmıssınız hıçbir STOCK tayyar hıç bi zaman CUPRA YI gecemez gecemedı zaten tayyarların en yuklusu bızım ızmırde amosferıkte son nokta tabı amerıkadan abartı bı egzantırık getırmezzse( 10000 dolara) sadece cıplı olan cupradan 3 boy ortalama gerısınde kalıyo kı bahsettım ep3 yanı yenısı hakkında yorum bıle yapmam;)

mayham85
saddece yazılımla 306 bg e çıakrtılmış golf V gti biliyorum ankarada bilenlerde vardır belki kırmızı renk bahçelide dolanıyor genelde. (gti da fr daki motor var)

Cem-R
hee yenısımı http://videos.streetfire.net/video/vectra-25v6-civic-TYPER_195906.htm

Cem-R
05-03-2009, 20:03
bu arada bnm araba sadece yazılımla 270 hp cıvarı yenı cuprada 310 falan kı egsoz fıltre yok daha

omercanilica
05-03-2009, 20:04
vectra resmen 1 boy acmıs arayı ....

Ulukan
05-03-2009, 20:07
Diğer mesajlarımda da belirttim. EP3 Type-R motoru modifyeye çok güzel yanıt veren bir motor. Bu şekilde doğru orantıyla bakarsanız olaya yanlış olur. Cupra CAI'den 50hp alıyosa, Skyline 200hp çok rahat alır o zaman. Sizin bakış açınıza göre böyle olması lazım.
Ayberk kardeşim ben sadece CAI ile demedim.iyi okursan bu 2 işlem yani egzos ve CAI...CAI ile 50hp alır diyecek kadar konuya uzak değilim,değiliz...

Cupra
05-03-2009, 20:10
bunu ben degıl tunıngcı ve turbo satıcıları dahıl herkes soyluyor onu bırak ep3 sahıplerı bıle soylemekte tuboya yukleme yaptıgında daha ıyı karsılık alıyorsun lakın atmosferıkde sınırlı kalıyorsun bu bır gercektır yanı benle allakalı degıl ... superchıps sıtesı gır orda bıle gosteryor turboyla atmosferık farkını en yakın ornegı ...
Turbo aracın, turbo basıncıyla oynamadığın sürece öyle sanıldığı gibi güç artışları alamazsın. Bunu Tuningcilere ve Turbo satıcılarına bence söyle o işi bıraksınlar. Turbo araca yapılan yazılım aracın turbo basıncını mutlaka değiştirir. Bu beygir artışını almalarının sebebi budur. Onun dışında yaptığın modifikasyonlar, örneğin: atmosferik araca taktığın filtreden 10hp alıyorsan, turbo araçtan 15hp alırsın. Atmosferik modifye her zaman daha sağlıklıdır ayrıca. Sanıldığı gibi abartı güç artışı da alınmaz Turbo araçtan (basınçla oynamadığın sürece). 2000 motor araçlar içerisinde bir hava filtresinden 20hp alan başka bir araçta bilmiyorum ben

beyler her kosulda her arabayı denedık o yuzden bosuna tartısmıssınız hıçbir STOCK tayyar hıç bi zaman CUPRA YI gecemez gecemedı zaten tayyarların en yuklusu bızım ızmırde amosferıkte son nokta tabı amerıkadan abartı bı egzantırık getırmezzse( 10000 dolara) sadece cıplı olan cupradan 3 boy ortalama gerısınde kalıyo kı bahsettım ep3 yanı yenısı hakkında yorum bıle yapmam;)
Stock Cupra'nın Stock Type-R'ı geçeceği zaten açık. En yüklü Type-R izmirde değil Adana'dadır ayrıca. 100-200km hızlanması 6.2 saniyedir. Ferrari F430'u boy boy geçiyor.

Cem-R
05-03-2009, 20:12
Turbo aracın, turbo basıncıyla oynamadığın sürece öyle sanıldığı gibi güç artışları alamazsın. Bunu Tuningcilere ve Turbo satıcılarına bence söyle o işi bıraksınlar. Turbo araca yapılan yazılım aracın turbo basıncını mutlaka değiştirir. Bu beygir artışını almalarının sebebi budur. Onun dışında yaptığın modifikasyonlar, örneğin: atmosferik araca taktığın filtreden 10hp alıyorsan, turbo araçtan 15hp alırsın. Atmosferik modifye her zaman daha sağlıklıdır ayrıca.

Stock Cupra'nın Stock Type-R'ı geçeceği zaten açık. En yüklü Type-R izmirde değil Adana'dadır ayrıca. 100-200km hızlanması 6.2 saniyedir. Ferrari F430'u boy boy geçiyor.

kardesım atmosferık dıyorum bahhsettın araba zaten yuregırın arabaya bınmıs bırı olarak onun nasıl gıttını sana anlatabırım meraklanma ;)

Cupra
05-03-2009, 20:24
vectra resmen 1 boy acmıs arayı ....
Standart bir Vectra'nın Type-R ı geçebileceğini düşünüyo musun gerçekten?

Ayberk kardeşim ben sadece CAI ile demedim.iyi okursan bu 2 işlem yani egzos ve CAI...CAI ile 50hp alır diyecek kadar konuya uzak değilim,değiliz...
Egzoz ve filtre ile de 50hp alınamaz. Bakkalda sakız değil ki bu 50 tanesi bi filtre bi egzozla alınsın :S

kardesım atmosferık dıyorum bahhsettın araba zaten yuregırın arabaya bınmıs bırı olarak onun nasıl gıttını sana anlatabırım meraklanma ;)
Belki duymuşsunuzdur. Madem ilgilisiniz bu işlerle. Aybek diye birisinin atmosferik 1.6 Civic VTI'ı vardı. 270hp'ydi arabası. 1.6 motor atmosferik. Ki araç JUN marka parçalarla donatılmışdı. Buna rağmen arabası atmosferikte son nokta değildi. O Type-R atmosferikte son nokta ve chipli Cupra'yı geçemiyor. Garip..

Ulukan
05-03-2009, 20:26
bu açılan konu stock Type-R ve stock Cupra için miydi?

omercanilica
05-03-2009, 20:27
Törneğin: atmosferik araca taktığın filtreden 10hp alıyorsan, turbo araçtan 15hp alırsın. Atmosferik modifye her zaman daha sağlıklıdır ayrıca. Sanıldığı gibi abartı güç artışı da alınmaz Turbo araçtan (basınçla oynamadığın sürece). 2000 motor araçlar içerisinde bir hava filtresinden 20hp alan başka bir araçta bilmiyorum ben
baskan abartlı olmamıs mı 10 hp bence zor bunu chıple alıyorsun tek fıltre bu kadar verıyorsa bana marka soylersen sevınırım en kısa zamanda temmıl ederım kendıme ...

Cem-R
05-03-2009, 20:29
Standart bir Vectra'nın Type-R ı geçebileceğini düşünüyo musun gerçekten?

Egzoz ve filtre ile de 50hp alınamaz. Bakkalda sakız değil ki bu 50 tanesi bi filtre bi egzozla alınsın :S

Belki duymuşsunuzdur. Madem ilgilisiniz bu işlerle. Aybek diye birisinin atmosferik 1.6 Civic VTI'ı vardı. 270hp'ydi arabası. 1.6 motor atmosferik. Ki araç JUN marka parçalarla donatılmışdı. Buna rağmen arabası atmosferikte son nokta değildi. O Type-R atmosferikte son nokta ve chipli Cupra'yı geçemiyor. Garip..

bn ne yazdım anlamadın sanırım 10000 dolara egzantırık getır son nokta o olsun suan trdeson oo araba istdaada var o speclerde am bu ıyı yuruyo gercekten madem sen meraklsısn bu konulara bıraz arastır ustunkoru honda savunma bu arada eskı arabamda honda ;)

Cupra
05-03-2009, 20:30
Bahsettiğim filtre Cold Air Intake. Onu örnek olması açısından söyledim. Arabadan arabaya değişir. Saxo VTS 12hp alıyo CAI'den. EP3 Type-R 20hp alıyo. Motorunla alakalı alabileceğin güç.

Cupra
05-03-2009, 20:33
bn ne yazdım anlamadın sanırım 10000 dolara egzantırık getır son nokta o olsun suan trdeson oo araba istdaada var o speclerde am bu ıyı yuruyo gercekten madem sen meraklsısn bu konulara bıraz arastır ustunkoru honda savunma bu arada eskı arabamda honda ;)
Dereceli egzantirik rekor bir beygir artışı sağlamaz. Lütfen konuyu başka yerlere çekmeyelim ayrıca. Video sitelerinde insanların "off arabaya bak" dediği arabaları her gün görüyorum biniyorum. Benim araştırıcak birşeyim yok bu konularda.

Cem-R
05-03-2009, 20:47
Dereceli egzantirik rekor bir beygir artışı sağlamaz. Lütfen konuyu başka yerlere çekmeyelim ayrıca. Video sitelerinde insanların "off arabaya bak" dediği arabaları her gün görüyorum biniyorum. Benim araştırıcak birşeyim yok bu konularda.

iştee arastırman bı konu sana egzantırık tayyara ne guc verıyoo arastırr bakalım atmosferık arabada en ufak derece ayarı 5 6 boya kadar etkılı oldugundu hıçmı duymadın kulaktan dolma duyman gerkırdı bu konuyu arastırr sen bıde ıspanyadan vıdeoları ızle falan pratık olurr hem

Cem-R
05-03-2009, 20:47

bu arada sana kımse off denılen arabaalra bınmıyosun goermedın demedı zaten nıye uzuldun bu konuda ;)

leoni
05-03-2009, 20:49
ayberk kardeşim olmak üzere konuya teknik yorumda bulunanlara teşekkür etmesem ayıp olur diye düşündüm , fena halde bilgileniyorum, arkadaşlar saol'un

Cupra
05-03-2009, 20:50
Muhabbetin seviyesi çok düştü. Fikrinize saygı duyuyorum ve susuyorum.

Ulukan
05-03-2009, 20:54
ayberk kardeşim olmak üzere konuya teknik yorumda bulunanlara teşekkür etmesem ayıp olur diye düşündüm , fena halde bilgileniyorum, arkadaşlar saol'un
bir yerde amaçta bu değil mi zaten? :) saygılar...

Cupra
05-03-2009, 20:57
Belirli bir seviye korunduktan sonra her zaman her konu tartışılır. Herkes bildiklerini ortaya döker. Herkes bişeyler öğrenir bu şekilde. Biz size teşekkür ederiz. Bildiklerimizi paylaşmak amaç :)

leoni
05-03-2009, 20:58
bir yerde amaçta bu değil mi zaten? :) saygılar...
bu tabiki de pek bulunmayan teknik yorumlar olduğunu düşündüm yanlışmıyım yoksa,bakarsan foruma böle derin konular fazlada yok bence,yanılıyormuyum,

patrıot
05-03-2009, 20:58
ayberk sana sadece bır sey soracagım tartısma polemık olmasın eskı kasa type-r da kullanıla motor ıle yenı kasada kullanılan motor aynı bunu heryerde arastır goreceksın hatta eskı tayyarda devır 7700 sevıyelerınde bıterken bu olay yenı kasada 8300 d/d cekılmıs ama yenı kasa eskısı kadar nıye gıdemıyor bu konuya bıraz dıkkat edersen eskı kasanın tayyarın neden bu kadar basarılı oldugunu anlayacaksın ve sunu unutma hıcbır japon alman kadar agır arac uretemez

patrıot
05-03-2009, 21:01
ayberk bu konu hakkında yeterlı bılgı alabılecegın bu sıtede bırı ıle konusuyorsun bu arkadas tugrul sana cupranın butun cıgerını soyler arabasını garajda resımlerı var(cpr67) onunla konusmanı tavsıye ederım

Cupra
05-03-2009, 21:04
İşte benim bu konu altında anlatmak istediğim noktalardan birisi de bu. Motorun aynı farklı olması değil konu. Motor bloğu aynı olabilir. Sonuçta neden 2009 model araca 2003 yılının teknolojisini koysunlar? Mutlaka farkları vardır. Ama araba bir bütün. Konu performans olsa bile.

Ulukan
05-03-2009, 21:04
ayberk bu konu hakkında yeterlı bılgı alabılecegın bu sıtede bırı ıle konusuyorsun bu arkadas tugrul sana cupranın butun cıgerını soyler arabasını garajda resımlerı var(cpr67) onunla konusmanı tavsıye ederım
Tuğrul konuyu sadece 2 veya 3 cümle ile açıklığa kavuşturur bence de.

Cem-R
05-03-2009, 21:14
Tuğrul konuyu sadece 2 veya 3 cümle ile açıklığa kavuşturur bence de.

nasıpse cıktıgında zaten yurucek araba arıcek oo:) gt 37 den sonra yapacagı yorumda acık zaten aryımmda yazsın barıı konuyaa:)

Ulukan
05-03-2009, 21:16
nasıpse cıktıgında zaten yurucek araba arıcek oo:) gt 37 den sonra yapacagı yorumda acık zaten aryımmda yazsın barıı konuyaa:)
GT37 den sonra yapacağı yoruma ben biraz tanık oldum yaklaşık 17kg ağırlığında :)

Cupra
05-03-2009, 21:21
Cem bey, teknik destek bölümünde dereceli egzantiriklerle ilgili bi bölüm var. Oraya gözatmanızı tavsiye ederim.

Cem-R
05-03-2009, 21:29
Cem bey, teknik destek bölümünde dereceli egzantiriklerle ilgili bi bölüm var. Oraya gözatmanızı tavsiye ederim.
goz attın ıyı olmuss
80-100bg'lere kadar güçler üretebilmektedirler. yanı nedem k blıoymusun sadece egzantırıkle bnm arabaam gt 28 kıt yapılması kadar guc dmek :) bak arastırınca neler buldun

Cupra
05-03-2009, 21:31
O derecedeki egzantiriklerden burada yok. 750hp lik Mitsubishi EVO bile 272x272 egzantirik kullanıyor. En üst cadde tipi yani. 10-25hp yazıyor. Hadi bilemediniz 40hp versin.

patrıot
05-03-2009, 21:35
ayberk ıste bu konuda yanılıyorsun yarıs ıcın hazırlanan araclarda cemın bahsettıgı gucler cok rahat alınıyor hot rod arabalarda 1000 hp ustunde araclar var bu araclar motor hacımlerı turbo ve bu tıp derecelı ıle bu guclere ulaşıyorlar hot rod arac yapılırken adamlar sase uzerıne guclendırme yapıyorlar arac zaten agır oluyor ama o kadar gucede dayanması lazım sonucta hafıf arac pek o guclere dayanamaz:)

Cupra
05-03-2009, 21:36
Bizim arabamızda bi sorun var o zaman. Evo 6 Tommi Makinen. 650hp. Nedense o kadar güç vermedi.

Cem-R
05-03-2009, 21:37
beyler vadı baslıyoo bnaa musade :=

patrıot
05-03-2009, 21:39
Bizim arabamızda bi sorun var o zaman. Evo 6 Tommi Makinen. 650hp. Nedense o kadar güç vermedi.
aracta sorun yok burada mod konusunda yeterlı parca bulamıyoruz bu konu aslında bıraz ekonomık ama amerıkada adamlar tek bır dukkana gırıp motordan tutun butun mod parcalarına vıdalarına yaylarına kadar alıp cıkabılıyor ısterse ozel yapım motor yaptırabılıyor bu ısı yapan yerlerıde var

Cupra
05-03-2009, 21:42
Ben dereceli egzantiriğin verdiği güçten bahsediyorum. 272x272 HKS dereceli egzantirik takıldı. Gayet pahalı bir parça. Türkiye'de bile herkesde olan bir parça değil. O kadar beygir artışı sağlamadı. 100hp 80hp gibi..

patrıot
05-03-2009, 21:47
Ben dereceli egzantiriğin verdiği güçten bahsediyorum. 272x272 HKS dereceli egzantirik takıldı. Gayet pahalı bir parça. Türkiye'de bile herkesde olan bir parça değil. O kadar beygir artışı sağlamadı. 100hp 80hp gibi..
aramızda hıc tartısmaya gerek yok sen kendın arstırıp bu konu hakkında fıkır sahıbı olabılırsın sen bırsey yazacaksın ben cevaplıyacam konu dısına cıkılacak o yuzden senın arastırman daha dogru

Cupra
05-03-2009, 22:10
Ben tecrübelerimi söylüyorum size siz yanlış diyosunuz. Gözümüzle görüp denediğimiz şeyler neden yanlış olsun? Başka dünyalarda yaşamıyoruz ya..

63owen63
05-03-2009, 23:24
atmosferik bir araçta dereceliden alınıcak gücler bellidir.derecenin açısına göre cüzi miktarlarda güc alınır fakat aşırı beslemeli araçlarda bu güç yine daha fazladır hele turbo minimum gt28 müdavili birşey olursa bu güç egrisi daha da artar

-o-

@ patriot : japon hic bir zaman alman kadar üretmedi demişsiniz sanırım mehmet bey.

leon fr ve fn2 type-r kilolarını karışılaştırırsanız type-r ın daha agır oldugunu göreceksiniz.
hic bir genelleme dogru degildir:)

patrıot
06-03-2009, 16:16
atmosferik bir araçta dereceliden alınıcak gücler bellidir.derecenin açısına göre cüzi miktarlarda güc alınır fakat aşırı beslemeli araçlarda bu güç yine daha fazladır hele turbo minimum gt28 müdavili birşey olursa bu güç egrisi daha da artar

-o-

@ patriot : japon hic bir zaman alman kadar üretmedi demişsiniz sanırım mehmet bey.

leon fr ve fn2 type-r kilolarını karışılaştırırsanız type-r ın daha agır oldugunu göreceksiniz.
hic bir genelleme dogru degildir:)
adas bır arka sayfaya bır sey yazdım onu okursan ve cevaplarsan sevınırım eskı kasa tayyar ıle yenı kasa tayyar aynı motoru kullanıyor eeskı kasada 7700 olan devır bantı yenı kasada 8300 lere cekılmış yınede eskı kasa kadar uzayamamasının nedenını bır soylersenız cupra ıle karsılaştırmaya hıc gerek kalmıyacak eskı kasa ıle yenı kasa tayyarın arasında kı farklar herseyı soyleyecek ozellıkle bunu cevaplarsanız sevınırım bu cevabını verdıkten sonra konunun sonuclanmıs olacak yada bu konunun sonuclanmasu ıcın tugrulun buraya ıkı uc kelıme yazması gerekecek anladıgım kadarıyla hatta tugrula arayıp soyluyecem tayyar deneyımlerını bızımle paylaşsın

*Administrator*
06-03-2009, 16:25
Ben onu bunu bilmem, veb iki arasın yeni kasa olsun eski kasalarınıda kullandım, alman teknolojisi, elektroniği bol ve güvenlik hat safhada bir üretim çeşitidir, japonlar ise saafi güç peşindeler. yani klima cd çalar v.s. yeni yeni katmaya başladılar spor otomobillere, cupra r ve cupra turbolu araçlar sınıfında araçlar, type-r ise atmosferik, neden bu araçlar karşılaştırılır anlamam hiç. yokuş yukarı tork her zaman öne çıkar atmosfetir ise her zaman yokuş aşağı turboluları zorlar, ama yanyana getirmek bile mantıksız, ben atmosferik alıcak olsam type-r alırdım, turboluda da cupra r alırdım...

63owen63
06-03-2009, 16:27
adas bır arka sayfaya bır sey yazdım onu okursan ve cevaplarsan sevınırım eskı kasa tayyar ıle yenı kasa tayyar aynı motoru kullanıyor eeskı kasada 7700 olan devır bantı yenı kasada 8300 lere cekılmış yınede eskı kasa kadar uzayamamasının nedenını bır soylersenız cupra ıle karsılaştırmaya hıc gerek kalmıyacak eskı kasa ıle yenı kasa tayyarın arasında kı farklar herseyı soyleyecek ozellıkle bunu cevaplarsanız sevınırım bu cevabını verdıkten sonra konunun sonuclanmıs olacak yada bu konunun sonuclanmasu ıcın tugrulun buraya ıkı uc kelıme yazması gerekecek anladıgım kadarıyla hatta tugrula arayıp soyluyecem tayyar deneyımlerını bızımle paylaşsın
+600 hp degil mi o cupra ? int de yüzlerce video var görsel olarak da görebilicegin insanların paylaştıgı deneyimler :)
type-r konusuna fırsat buldugumda bir kac cümle yazacagım

patrıot
06-03-2009, 16:30
+600 hp degil mi o cupra ? int de yüzlerce video var görsel olarak da görebilicegin insanların paylaştıgı deneyimler :)
type-r konusuna fırsat buldugumda bir kac cümle yazacagım
evet dedıgın cupra o son ışlemlerden once bınmıstım o zaman bıle delı gıdıyordu son işlemlerden sonra ucak olmustur eskı kasa tayyarada bındım ama acık soylemek gerekırse cupra-r dakı zevkı alamadım

SİMON
06-03-2009, 18:05
1. ben bu konuyu standart guclerıyle karsılastırmak ıcın actım
2. evo cuprayı 0-100 kalkısta 1.2 sanıye gecıyo bu 1.2 sanıye kac metre fark yapar...

Cupra
07-03-2009, 05:12
1. ben bu konuyu standart guclerıyle karsılastırmak ıcın actım
2. evo cuprayı 0-100 kalkısta 1.2 sanıye gecıyo bu 1.2 sanıye kac metre fark yapar...
1. Standart güçleriyle karşılaştırmak basit. İki aracın da internet sitesi var. Teknik özellikleri mevcut. Bir olayı her yönüyle tartışmak daha bilgi verici olmaz mı?
2. Bence EVO ile Cupra kıyaslanabilecek araçlar değiller. Hem bu araçlar 0-100 mü kıyaslanıyor sadece? Ben size söyleyeyim. EVO 100km hıza kadar en az 3 boy ileride olur.

63owen63
07-03-2009, 07:34
1. Standart güçleriyle karşılaştırmak basit. İki aracın da internet sitesi var. Teknik özellikleri mevcut. Bir olayı her yönüyle tartışmak daha bilgi verici olmaz mı?
2. Bence EVO ile Cupra kıyaslanabilecek araçlar değiller. Hem bu araçlar 0-100 mü kıyaslanıyor sadece? Ben size söyleyeyim. EVO 100km hıza kadar en az 3 boy ileride olur.

+ 63owen63

*Administrator*
07-03-2009, 10:20
Arkadaşlar lütfen saçmalamayın yaaa :) biri 4 çeker biri atmosferik biri turbolu klasmanlar birbirinden çok farklı naptınız :) ayrıca fabrika verileri testlerde çok daha farklı çıkabiliyo, fabrika verilerine güvenmeyin...

quoasimodo
07-03-2009, 10:45
tasarımıyla falan cupra bana daha çekici geliyor birde birisi atmosferik motor kullanıyor iken diğeri aşırı besleme (turbo) sistemiyle desteklenmiş motor kullanıyor...
aslında kıyaslamak bana çok da mantıklı gelmedi

EMR-TOLEDO
07-03-2009, 22:27
cupra...

SİMON
08-03-2009, 00:37
zaten cupranın evoya yanasabılmesı imkansıza yakın ama konu faklı yerlere gıttı ben sadece teknık verılere bakarsak anormal bı fark yok dıyorum...

omercanilica
08-03-2009, 00:45
uzadıkca uzıcak bır konu oldugunu dusunmekteyım

SİMON
08-03-2009, 00:51
uzadıkca uzıcak bır konu oldugunu dusunmekteyım
omercan amacımızda tartısıp fıkırlerımızı solemek degılmı...

Cupra
08-03-2009, 06:12
Konunun uzamasının ne gibi bir sakıncası var? Herkes fikrini söylüyor sonuçta deneyimlerini paylaşıyor.

omercanilica
08-03-2009, 10:59
demek ıstedıgım o degıl evoya dogru kaymaya basldı ... ılk basta type-r cupraydı ama bı oncekı sayfada evo cupra oldu

patrıot
09-03-2009, 22:22
tayyar ıle cupra farklı kategorılerın aracları tayyar daha cok 206rc clıo sport clıors ve bu tarz aracların kategorısınde ve tartısmasız bır numara tayyar ıle cupra arasında barız farklar var tayyar 1215 kg cupra-r ıse 1450 kg bu arada kı kılo farkı kucumsenecek bır rakam degıl tayyar 205/45/17 ebatlarında jant lastık kullanıyor cupra 225/40/18 yuvarlanma capı kuculdukce araclar daha serı hızlanma egılımınde olurlar suda bır gercek kı tarafız bır cok sıtede yapılan oylamalarda honda veya seat sıtesı olmayan ama modla alakalı bır cok sıtede kullanıcılar tarafından cupra-r secılmıştır.eskı kasa tayyar ıle yenı kasa tayyar arasında en cok goze batan farklar jant lastık ebatı ve artan kılosu daha sonra aerodınamık yapısının uygun olmayası olabılır zaten eskı kasa tayyar ıle aynı motoru kullanıyorlar.daha bır cok fark cıkartılabılır bunlar ılk basta farkedılen taraflar ben hıc dusunmeden cupra-r tercıh ederım turbonun torku ve gucunu hıssetmek kolay ve farkedılen modlama ve bır cok neden var ama en onemlısı 2200 d/d 300n/m torku bulunması

DeLoN
09-03-2009, 22:58
Cupra tabiki.Tasarım, motor,kullanım zevki vs.Tek geçerim.

Cupra
09-03-2009, 23:18
tayyar ıle cupra farklı kategorılerın aracları tayyar daha cok 206rc clıo sport clıors ve bu tarz aracların kategorısınde ve tartısmasız bır numara tayyar ıle cupra arasında barız farklar var tayyar 1215 kg cupra-r ıse 1450 kg bu arada kı kılo farkı kucumsenecek bır rakam degıl tayyar 205/45/17 ebatlarında jant lastık kullanıyor cupra 225/40/18 yuvarlanma capı kuculdukce araclar daha serı hızlanma egılımınde olurlar suda bır gercek kı tarafız bır cok sıtede yapılan oylamalarda honda veya seat sıtesı olmayan ama modla alakalı bır cok sıtede kullanıcılar tarafından cupra-r secılmıştır.eskı kasa tayyar ıle yenı kasa tayyar arasında en cok goze batan farklar jant lastık ebatı ve artan kılosu daha sonra aerodınamık yapısının uygun olmayası olabılır zaten eskı kasa tayyar ıle aynı motoru kullanıyorlar.daha bır cok fark cıkartılabılır bunlar ılk basta farkedılen taraflar ben hıc dusunmeden cupra-r tercıh ederım turbonun torku ve gucunu hıssetmek kolay ve farkedılen modlama ve bır cok neden var ama en onemlısı 2200 d/d 300n/m torku bulunması
Bu yazdığınız cevaba önceki sayfalarda bol bol cevap verdim. Type-R'ın her anlamda Cupra'ya rakip olabileceğini size verdiğim örneklerle destekledim.

acyv
10-03-2009, 01:26
Type-R Cupra'ya rakip olamaz denmesine gerek yok, zaten teknik veriler ortada, elbette yarışabilir ama sonuç ortada daha nesini tartışacağız ki, Type-R elbette kötü bir araç değil ama Cupra kullanan birine Type-R seni yer derseniz güler heleki Type-R kullanmış bir kişiyse cevap veren.... Daha az önce(yarım saat kadar oldu) Aslantepe'den Baltalimanı'na girişe kadar 2 araç biraz basalım dedik, kardeşim de jetta 170 hp var bendeki malum, tünel girişine gelene kadar 260'daydım, megane'lının biri çıktı önüme 280'i devirecektim, yüksek hızda yere tutunması oldukça iyi bir araç Cupra, bunu en iyi kullanan anlar.

Selamlar

Cupra
10-03-2009, 01:45
Standart Cupra 280 görüyo mu? Biz standart E46 M3'ü denemiştik. İçinde 3 kişi düz yolda 280 gitti en fazla.

acyv
10-03-2009, 01:50
Standart Cupra 280 görüyo mu? Biz standart E46 M3'ü denemiştik. İçinde 3 kişi düz yolda 280 gitti en fazla.

280'i rahat görür ki benim araç şuan 2900 km'de daha tam açılmadı, bastığım yeri düşünün rampa yukarı tünele kadar. Standart jetta 170 hp bile 260'ı görüyor.

Cupra
10-03-2009, 01:56
Şimdi VW'nin sitesine baktım da Jetta'nın en güçlü versiyonu 160hp. 1360kg ağırlığı var. Max hız 220km/h diyor. 260'ı düz yolda yaptığına emin misiniz?

acyv
10-03-2009, 02:00
Şimdi VW'nin sitesine baktım da Jetta'nın en güçlü versiyonu 160hp. 1360kg ağırlığı var. Max hız 220km/h diyor. 260'ı düz yolda yaptığına emin misiniz?

2008 modelden sonra 170 hp'lik modeller 160hp olarak üretilmeye başlandı. Araç düz yolda 260'ı görüyor hatta cep telefonu kayıtları da mevcut.

Cupra
10-03-2009, 02:10
Video'ya tesadüfen rastladım :)
http://www.youtube.com/watch?v=EjkbykpVFbA

acyv
10-03-2009, 02:14
Video'ya tesadüfen rastladım :)
http://www.youtube.com/watch?v=EjkbykpVFbA

280'i de görür ya arabası doluydu yada rüzgar vardı, sanırım daha net anlaşıldı söylediklerim.

Cupra
10-03-2009, 02:15
Yokuş aşşağı kısımlarda 270'a geliyo araç.

acyv
10-03-2009, 02:18
Yokuş aşşağı kısımlarda 270'a geliyo araç.

Dinamik koşullardan veya aracın motorunun tam açılmamış olmasından 270'de kalmış olabilir... Sonuçta yazdığını görüyor. Bazı Cupra'lar dyno'da 260 çıkıyor standart olarak, plakasını unuttum ama bir tane kırmızı Cupra var Maslak Servis'te pasta cila oluyordu geçen ay, ondan biiyorum dyno veisi 260 hp...

Cupra
10-03-2009, 02:21
Enteresan :S

acyv
10-03-2009, 02:23
Enteresan :S

Öyle, 170 hplik jetta katkılı benzin ile dyno'da 193 hp veriyor. VW kökenli motorlarda bu olay oluyor.

Cupra
10-03-2009, 02:29
Discovery Channel'da benzinin verdiği güç ile bir program vardı. 3 araç (Renault Clio 1.4 16V, Peugeot 206 RC, Subaru Impreza STI) ve 3 farklı benzin (95 - 97 - 100oktan) denediler. Dyno verilerini aldılar. Clio hiçbir beygir farkı elde edemedi. 206 RC 3 ve 7hp olmak üzere fark aldı. Impreza ise 97 den 15 100oktandan 27hp güç aldı. Turbo araçlara benzin yarıyo. Bu üstü kapalı modifiye aslında. Standart 170hp Jetta bence 260 düz yolda yapamaz.

acyv
10-03-2009, 06:14
Discovery Channel'da benzinin verdiği güç ile bir program vardı. 3 araç (Renault Clio 1.4 16V, Peugeot 206 RC, Subaru Impreza STI) ve 3 farklı benzin (95 - 97 - 100oktan) denediler. Dyno verilerini aldılar. Clio hiçbir beygir farkı elde edemedi. 206 RC 3 ve 7hp olmak üzere fark aldı. Impreza ise 97 den 15 100oktandan 27hp güç aldı. Turbo araçlara benzin yarıyo. Bu üstü kapalı modifiye aslında. Standart 170hp Jetta bence 260 düz yolda yapamaz.

Deneme şansınız olursa anlarsınız

mayham85
10-03-2009, 07:58
2008 modelden sonra 170 hp'lik modeller 160hp olarak üretilmeye başlandı. Araç düz yolda 260'ı görüyor hatta cep telefonu kayıtları da mevcut.

+1985 o kayıtlardan birisini yapanı şahsen tanıyroum artı olarak düzlükte arkadaşımın golf V gt'si ile (170 bg tsi) 250 ye kadar çıkmışlığım vardır.

patrıot
10-03-2009, 15:01
Dinamik koşullardan veya aracın motorunun tam açılmamış olmasından 270'de kalmış olabilir... Sonuçta yazdığını görüyor. Bazı Cupra'lar dyno'da 260 çıkıyor standart olarak, plakasını unuttum ama bir tane kırmızı Cupra var Maslak Servis'te pasta cila oluyordu geçen ay, ondan biiyorum dyno veisi 260 hp...
bır cok test dergısı bu konuya dıkkat cekıyor onların yaptıkları testlerde de araclar 260 hp cıkıyor bu sonuca kendılerıde sasırıyor

patrıot
10-03-2009, 15:03
Bu yazdığınız cevaba önceki sayfalarda bol bol cevap verdim. Type-R'ın her anlamda Cupra'ya rakip olabileceğini size verdiğim örneklerle destekledim.
ben sana aradakı farkları yazıyorum bırcok tayyarcı kendısı artık cıpuranın ustun oldugunu kabul edıyor bu cıpura tabırı hondacılarındır

SİMON
10-03-2009, 15:05
daha bırcok vıdeo war youtube de 280 e dayanan...
ayrıca nasıl fabrıka verılerınde hep sapmalar olur... butun arabalarda fabrıka verısınden daha hızlı gıder...

acyv
10-03-2009, 15:12
Evet 280'e çıkan standart Cupra çok var. Nette de bulunabilir. 260hp olayı ise çok tatlı bir olay, en zevklisi temde giderken 200'e çıkmış bir aracın arkasına geçip selektör yapıp yol vermek zorunda kalıp da yanından kuş gibi süzülerek geçmek...

SİMON
10-03-2009, 15:15
Evet 280'e çıkan standart Cupra çok var. Nette de bulunabilir. 260hp olayı ise çok tatlı bir olay, en zevklisi temde giderken 200'e çıkmış bir aracın arkasına geçip selektör yapıp yol vermek zorunda kalıp da yanından kuş gibi süzülerek geçmek...
bıde cogu seat a gecılmeyı yedıremıyor yollarda...

mayham85
10-03-2009, 15:35

hele hele hondacılar yokmu kudurtuyorum yollarda onları normal 1,8 le :D allah bilir cuprayla nasıl kudurtulurlar :P

acyv
10-03-2009, 15:38

Evet sıkıntı da bu zaten, Seat nasıl bizi geçer... Plaka okuttururuz evvelallah...

Ulukan
10-03-2009, 16:03
Evet sıkıntı da bu zaten, Seat nasıl bizi geçer... Plaka okuttururuz evvelallah...
Genel okutmuyoruz ;)

acyv
10-03-2009, 16:07
Genel okutmuyoruz ;)

Evet öyle oluyor :) Şuana kadar bu forumdaki Cupra sahiplerini görmedim yolda, görsem korna çalıcam. Sadece İzmit'de bir arkadaş var onu biliyorum bir de aylar evveli üniversite öğrencisi bi çocuk vardı Koray diye onun aracını test etmiştim. Bir de Kaya var bu forumda o da evlerimiz aynı yerde diye tanışıyoruz.

63owen63
10-03-2009, 18:37
golf -jetta tsi ( 140hp) : top speed 235 düz yolda...
aynı şekilde 170 hp : top speed 240-245 düz yolda...
stock bir golf gt nin yada jetta 170 hp nin düz yolda 260 a cıkmasını deneyimlerime dayanarak imkansız buluyorum... ancak yokuş aşagı bu hıza ulaşır golf veya jetta bu hıza oda zaman alır..

bugün chipli golf gt si olan bir arkaşıma sorup tekrar yazacagım..

63owen63
10-03-2009, 18:41
burdada öyle olmuş :)
http://www.youtube.com/watch?v=TW4zZuOsGHA

Cupra
10-03-2009, 19:37
Atmosferik motorlarda en üstün teknolojiye Honda motorları sahip. Turbo beslemeli olmamasına rağmen Cupra'ya rakip bir araç. Basit atmosferik işlemlerle 270hp güce ulaşabilmekte. Tıpkı bir turbo aracı modifiye edermiş gibi güç alınabiliyor. Type-R'ı hala çok hafife aldığınızı düşünüyorum.
Ayrıca benim kendi aracım 1 ton ağırlığında 160hp. Ben o bahsettiğiniz süratlere düz yolda çıkamıyorum. Jetta TSI,Golf GT gibi araçların 260km/h'ye çıkabilmesi bu yüzden bana garip geldi.

63owen63
10-03-2009, 19:43
garip degil imkansız düzde :)

ibiza diesel degil mi ?

Cupra
10-03-2009, 19:46
Benim aracım mı? 2.0 16V benzinli ABF motor bendeki.

63owen63
10-03-2009, 19:51
hm anladım.. tdi cupra sanmıştım

ismaiLL
10-03-2009, 20:23
Atmosferik motorlarda en üstün teknolojiye Honda motorları sahip. Turbo beslemeli olmamasına rağmen Cupra'ya rakip bir araç. Basit atmosferik işlemlerle 270hp güce ulaşabilmekte. Tıpkı bir turbo aracı modifiye edermiş gibi güç alınabiliyor. Type-R'ı hala çok hafife aldığınızı düşünüyorum.
Ayrıca benim kendi aracım 1 ton ağırlığında 160hp. Ben o bahsettiğiniz süratlere düz yolda çıkamıyorum. Jetta TSI,Golf GT gibi araçların 260km/h'ye çıkabilmesi bu yüzden bana garip geldi.

Kimse Typer'ı hafife almıyor.Sadece Siz leon cupra'r ı type-r ile kıyaslamakla hata ediyorsunuz.Ortada açıkca bir fark varken hala basit şeylerle typer'ı savunmanız çok saçma.Bakın forumda cupra-r 'ı olan birçok kişi inanmıyorsanız getirin bir stock typer deniyelim diyor.Siz hala hafife alıyorsunuz diyorsunuz.Kimse typer'ın gidişine laf söylemiyor.Sadece cupra-r onu her türlü yer onu demek istiyorlar ;)

Cupra
10-03-2009, 20:45
Kimse Typer'ı hafife almıyor.Sadece Siz leon cupra'r ı type-r ile kıyaslamakla hata ediyorsunuz.Ortada açıkca bir fark varken hala basit şeylerle typer'ı savunmanız çok saçma.Bakın forumda cupra-r 'ı olan birçok kişi inanmıyorsanız getirin bir stock typer deniyelim diyor.Siz hala hafife alıyorsunuz diyorsunuz.Kimse typer'ın gidişine laf söylemiyor.Sadece cupra-r onu her türlü yer onu demek istiyorlar ;)
Kendi ifadenizde kendinizle çelişiyorsunuz. İlk 2 cümlenizi tekrar okumanızı tavsiye ederim. Bakınız. Leon Cupra ile Type-R kıyaslanabilecek araçlardır. Ortada açıkça bir farkta yok. iki aracın hızlanmaları arasında bile saliselerle ifade edilebilecek farklar var. Arada 45hp gibi bir fark var ve Type-R'ın tork değeri Cupra'nın yarısı kadar. Bunlara rağmen Type-R'ın bu değerlere sahip olması (Cupra'dan saliseler bazında geride) çok başarılı. Aradaki bu farklara rağmen, Type-R Cupra'nın aynasından ayrılabilecek bir araç değil. Cupra'nın performans olarak çok daha üstün olmasına rağmen, böyle yakın araçlar olmaları Cupra'nın değil; Type-R'ın başarısını gösterir.

63owen63
10-03-2009, 21:23

type-r aranıyorsa denenmek için o kolay:)

SİMON
10-03-2009, 21:31
arkadaslar su kıyaslamaları yaparken stok halde kıyaslayın...

SİMON
10-03-2009, 21:32
ozellıkle bmw ler:):)

Cupra
10-03-2009, 21:36
Stok karşılaştırdım son mesajımda dikkat ettiyseniz.

taykac
10-03-2009, 21:37
Kendi ifadenizde kendinizle çelişiyorsunuz. İlk 2 cümlenizi tekrar okumanızı tavsiye ederim. Bakınız. Leon Cupra ile Type-R kıyaslanabilecek araçlardır. Ortada açıkça bir farkta yok. iki aracın hızlanmaları arasında bile saliselerle ifade edilebilecek farklar var. Arada 45hp gibi bir fark var ve Type-R'ın tork değeri Cupra'nın yarısı kadar. Bunlara rağmen Type-R'ın bu değerlere sahip olması (Cupra'dan saliseler bazında geride) çok başarılı. Aradaki bu farklara rağmen, Type-R Cupra'nın aynasından ayrılabilecek bir araç değil. Cupra'nın performans olarak çok daha üstün olmasına rağmen, böyle yakın araçlar olmaları Cupra'nın değil; Type-R'ın başarısını gösterir.
Ayberk kardeşim,type r başarısız bir araç diyen yokki.Elbetteki japon klâsmanında kendisini kanıtlamış ve uzun yıllar gençlerin gönlünde taht kurmuş ve bence artık miadını doldurmuş bir araç.Artık atmofserik spor araçların özellikle vergi ve yakıt dezavantajı olan bizim gibi ülkelerde zamanı bitti.Ayrıca motor moduna girdiğin zaman çok pahalıya mal oluyor, seçeneklerde kısıtlı.Oysa turbo araçlarda biliyorsunki basit uygulamalarla daha yüksek bg ler elde edebiliyorsun.En basiti senin aracın 2.0 atmofserik değilde 1.8 turbo 20 V.lik motor olmasını istemezmiydin.300 bg lere çıkarmak istemezmiydin.İşte cupra olsa çıkarabilirdin belkide daha fazlasına.Fakat type r ile mümkünmü ?Bu bile cupra yı öne çıkaran bir seçenek

SİMON
10-03-2009, 21:47
Stok karşılaştırdım son mesajımda dikkat ettiyseniz.
sızı kastetmedım genel konustum...

63owen63
10-03-2009, 21:49
Ayberk kardeşim,type r başarısız bir araç diyen yokki.Elbetteki japon klâsmanında kendisini kanıtlamış ve uzun yıllar gençlerin gönlünde taht kurmuş ve bence artık miadını doldurmuş bir araç.Artık atmofserik spor araçların özellikle vergi ve yakıt dezavantajı olan bizim gibi ülkelerde zamanı bitti.Ayrıca motor moduna girdiğin zaman çok pahalıya mal oluyor, seçeneklerde kısıtlı.Oysa turbo araçlarda biliyorsunki basit uygulamalarla daha yüksek bg ler elde edebiliyorsun.En basiti senin aracın 2.0 atmofserik değilde 1.8 turbo 20 V.lik motor olmasını istemezmiydin.300 bg lere çıkarmak istemezmiydin.İşte cupra olsa çıkarabilirdin belkide daha fazlasına.Fakat type r ile mümkünmü ?Bu bile cupra yı öne çıkaran bir seçenek

type-r ile bu mümkün mü derken kastınız 300 hp ise mümkün(atmosferik olarak) :)

taykac
10-03-2009, 21:54
type-r ile bu mümkün mü derken kastınız 300 hp ise mümkün(atmosferik olarak) :)
Aynı paraları harcarsın değilmi ?:D

Cupra
10-03-2009, 21:59
Bir konuya mesaj yazarken lütfen bütün mesajları okuyun. Daha bir önceki sayfada Type-R'ın basit atmosferik işlemlerle 270hp'ye çıkabildiğini söyledim. Kendi aracımın 1.8T olmasını istemezdim ayrıca. Standardı 180hp olan bir aracı tek bir chiple 300hp yapmak sağlıklı mı sizce? Turbo motorlar zaten aşırı beslemeli motorlar. Siz o motorları hiçbir fark yapmadan tek bir yazılımla 300hp ye çıkartıyorsunuz. Sonra aracın ömrü yarıya iniyor. Atmosferik işlemlerde böyle bir sıkıntı yok. Konu altında post ettiğim videoları da izlemenizi tavsiye ederim. Type-R'ın birçok Turbo arabayla kıyaslandığı bir top gear programını post ettim. Aralarında Focus RS, Leon Cupra gibi araçlar var. EP3 Type-R aralarında en iyisi çıkıyor. İzleyin gözlerinizle görün.

mayham85
10-03-2009, 22:05
Bir konuya mesaj yazarken lütfen bütün mesajları okuyun. Daha bir önceki sayfada Type-R'ın basit atmosferik işlemlerle 270hp'ye çıkabildiğini söyledim. Kendi aracımın 1.8T olmasını istemezdim ayrıca. Standardı 180hp olan bir aracı tek bir chiple 300hp yapmak sağlıklı mı sizce? Turbo motorlar zaten aşırı beslemeli motorlar. Siz o motorları hiçbir fark yapmadan tek bir yazılımla 300hp ye çıkartıyorsunuz. Sonra aracın ömrü yarıya iniyor. Atmosferik işlemlerde böyle bir sıkıntı yok. Konu altında post ettiğim videoları da izlemenizi tavsiye ederim. Type-R'ın birçok Turbo arabayla kıyaslandığı bir top gear programını post ettim. Aralarında Focus RS, Leon Cupra gibi araçlar var. EP3 Type-R aralarında en iyisi çıkıyor. İzleyin gözlerinizle görün.

sonra yılın arabası olarak golf V gti seçiyorlar dimi :D

Cupra
10-03-2009, 22:09
S2000 motoru 5 sene üstüste en iyi motor seçildi. Bundan haberiniz yok galiba. Toyota Yaris'te zamanında yılın arabası seçildi. Neye göre seçildiği belli değil yılın arabasının.

mayham85
10-03-2009, 22:15
S2000 motoru 5 sene üstüste en iyi motor seçildi. Bundan haberiniz yok galiba. Toyota Yaris'te zamanında yılın arabası seçildi. Neye göre seçildiği belli değil yılın arabasının.

5. vites programının bir köşesinde tayyarı iyi seçmiş olabilirler ama bu onun iyi olduğunu göstermez sonuçta o program başka açılardan başka araçlarıda birinci seçiyor.

artı olarak günümüz şartlarında atmosferik motor yallah dışarı (out) turbo besleme eyvallah içeri (in):D

bu ekonomik ve yasal şartlar (düşük tüketim, düşük egzoz emisyonu zorunlulukları) devam ettikçede honda gibi düşük torklu performans katili otomatik şanzımanlı modeller sunan markalar pek bir yerlere gelemiyecekler bu yüzden isterse tayyar en yüksek performansa sahip olsn o araca yetmez hele hele 2009 model araba üretip de 97 98 yılında satışa çıkmış bir golfün seviyesinde güvenlik sunmak zaten bir çok arkadaşımızın anlattığı açık ara ağırlık faktörünün neden var olduğunu açıklıyor.

bu yüzden cupra = daha ağır olduğu halde aynı trafik şartlarında daha düşük tüketim daha yüksek torktan dolayı daha yüksek zevk çok çok daha yüksek güvenlik seviyesi daha iyi yol tutuş vb. sebeplerden dolayı total puanlamada her şekilde tayyarın önünde demek.

Ulukan
10-03-2009, 22:17
Ayberk sanırım en iyi motor kategorilere göre ve seçen otoritelere göre değişiklk gösteriyor.benim az önce denk geldiğim bir dergide E92 M3 ün motoru içinde yılın motoru seçildi diyordu. :) hangisi baz alalım?

taykac
10-03-2009, 22:20
Son iki üç yıldan beridirde vw grubun 1.4 twincharger motoru yılın motoru seçiliyor.Fakat seçen adamlarda bizler gibi bu işi bilmiyorlar.:)

mayham85
10-03-2009, 22:25
Son iki üç yıldan beridirde vw grubun 1.4 twincharger motoru yılın motoru seçiliyor.Fakat seçen adamlarda bizler gibi bu işi bilmiyorlar.:)
dimi abi:D

1,5 ton 1,4 motor passat 1400 kg 2,0 accorddan daha seri artık daha ne diim.

Cupra
10-03-2009, 22:26
5. vites programının bir köşesinde tayyarı iyi seçmiş olabilirler ama bu onun iyi olduğunu göstermez sonuçta o program başka açılardan başka araçlarıda birinci seçiyor.

artı olarak günümüz şartlarında atmosferik motor yallah dışarı (out) turbo besleme eyvallah içeri (in):D

bu ekonomik ve yasal şartlar (düşük tüketim, düşük egzoz emisyonu zorunlulukları) devam ettikçede honda gibi düşük torklu performans katili otomatik şanzımanlı modeller sunan markalar pek bir yerlere gelemiyecekler bu yüzden isterse tayyar en yüksek performansa sahip olsn o araca yetmez hele hele 2009 model araba üretip de 97 98 yılında satışa çıkmış bir golfün seviyesinde güvenlik sunmak zaten bir çok arkadaşımızın anlattığı açık ara ağırlık faktörünün neden var olduğunu açıklıyor.

bu yüzden cupra = daha ağır olduğu halde aynı trafik şartlarında daha düşük tüketim daha yüksek torktan dolayı daha yüksek zevk çok çok daha yüksek güvenlik seviyesi daha iyi yol tutuş vb. sebeplerden dolayı total puanlamada her şekilde tayyarın önünde demek.
Bence Honda'nın motorları hakkında yeterli bilgiye sahip değilsiniz. Honda'ya nasıl performans katili diyebiliyorsunuz anlamıyorum. NSX, S2000 ve Type-R'ı daha detaylı araştırmanızı tavsiye ederim. Honda için Turbo'ya ihtiyaç yok. Turbo motor gücünü ve performansını zaten atmosferik motordan sağlayabiliyorlar.
Ayrıca Fifth Gear programında araçları eşit pist koşullarında deniyorlar ve hangi aracın neden en iyi olduğunu da açıklıyorlar. Sizin düşünceniz: işin ehli olmuş insanlara kulak asmam. Aklımdaki en doğrusudur mantığı.

Ayberk sanırım en iyi motor kategorilere göre ve seçen otoritelere göre değişiklk gösteriyor.benim az önce denk geldiğim bir dergide E92 M3 ün motoru içinde yılın motoru seçildi diyordu. :) hangisi baz alalım?
Bunu yılın otomobili seçen kurumu örnek veren arkadaşımıza sormak lazım. Bir bilgisi varki o kurumu savunuyor.

Cupra
10-03-2009, 22:28
dimi abi:D

1,5 ton 1,4 motor passat 1400 kg 2,0 accorddan daha seri artık daha ne diim.
Bu dediğinizin gerçekle hiçbir alakası yok. Bir örneğide yok.

mayham85
10-03-2009, 22:33
Bence Honda'nın motorları hakkında yeterli bilgiye sahip değilsiniz. Honda'ya nasıl performans katili diyebiliyorsunuz anlamıyorum. NSX, S2000 ve Type-R'ı daha detaylı araştırmanızı tavsiye ederim. Honda için Turbo'ya ihtiyaç yok. Turbo motor gücünü ve performansını zaten atmosferik motordan sağlayabiliyorlar.
Ayrıca Fifth Gear programında araçları eşit pist koşullarında deniyorlar ve hangi aracın neden en iyi olduğunu da açıklıyorlar. Sizin düşünceniz: işin ehli olmuş insanlara kulak asmam. Aklımdaki en doğrusudur mantığı.

Bunu yılın otomobili seçen kurumu örnek veren arkadaşımıza sormak lazım. Bir bilgisi varki o kurumu savunuyor.

ben hondaya perf. katili demiyorum şanzıman seçeneklerine diyorum. 1,8 140 bg civicler niye alanlar pişman berbat şanzımanlar var yeni accord piyasada kaç tane sattı hastası haricinde alan yok 2,0 accord 0-100 e 11 küsür sn de çıkıo hondacıların sırf hacmi küçük diye dalga geçmeye kalktıkları 1,4 passat geliyor kalkışta ve rolde canına okuyor çıkıyor bunu bir fiil passat sahibi olarak kendim denedim gördüm tespit ettim. bu yüzdende ciddi şekilde gözümden düşmüşidurumda tabi buna ek kasa civiclerinde doğandan şahinden inen apaçilerin aracı olmaya başlamasıda etken.

mayham85
10-03-2009, 22:36
Bu dediğinizin gerçekle hiçbir alakası yok. Bir örneğide yok.
sadeec iki modelin teknik verilerini inceleyin görürsünüz.

passat 0-80 6,9 sn
0-100 10,5

accord 0-100 11, küsür (tam hatırlamıyorum)

artı olarak denendi yaşandı onaylandı.

patrıot
10-03-2009, 22:40
bır kere tayyar rakıbı degıl ıkıncısı kategorısı farklı bunu defalarca yazdık

Cupra
10-03-2009, 22:41
Passat'ın 0-100 10.5 Accord'un 11. Küsürü yok. Yolunuz Ankara'ya düşerse Passat ile Accord'u gözünüzün önünde tekrar deneriz. Konu Type-R ile Cupra ayrıca.