PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : toyota 1.8 t-sport mu cupra R 1.8t mi?

teknik
29-03-2009, 16:15
arkadaşlar şu anda almayı planladıımız bir araç var ancak araştırma yapıyoruz

seat kalitesi tartışılmaz ama toyota'nın da seriliğini ve ataklığını da bilmeyen yoktur sanırım..

araçların ikiside standart 1.8 motor sizce seçenek ne olmalı?

ve kalkışta , roll de?

desperado_32
29-03-2009, 16:26
Toyota hiç kullanmadım ancak bu 2 karsılastırmada bence cupra R 1.8T daha seri ve atak olucaktır ...

misic
29-03-2009, 16:29
Toyota hiç kullanmadım ancak bu 2 karsılastırmada bence cupra R 1.8T daha seri ve atak olucaktır ...
katılıyorum...+1907:)

leoni
29-03-2009, 17:14
bence bu karşılaştırma topsport la yapılmalı stock toyota 192- topsport 180 toyota 2 kapı bunlarıda düşünmek lazım bence cupranın rakibi değil

yılmaz
29-03-2009, 18:49
cupra R........tek geçerim

leonmania
29-03-2009, 19:00
rollingde cupra r kalkısı blemem

leon sport
29-03-2009, 19:03
performans olarak tecrube etmek gerek varsayım üstüne konuşmak mantıklı diil...

gkn
29-03-2009, 20:00
toyota tabikide hatta sokaklarda lakab olarak japon zehiri die gecmekte ;) SNL08

phsy
29-03-2009, 20:15
toyotayla ilgili hiç bilgim yok ama evde bitane cupraR var... Duruşu, yol tutuşu, performansıyla çok güzel bir araç... Kalkış olayı kötü doğal olarak önden çeker araç ve 280-290hp lerde köklediğinizde bayaa bi sarıyo... Bi kere kalkış denemesi yaptık... Kalkışta ben dizelin torku ve arkadan itişin avantajıyla fırladım 2 3 boy açtım arayı ama sonrasında ben 80-90km hızdayken yanımdan birden uzayarak gitti cupraR ve öle az buzda gitmedi 400nm lik tork bile kurtaramadı beni... CupraR ın yol tutuşu falanda çok güzel... Özellikle otobanda 200+ hızlarda falan en ufak bir problem olmuyo araçta çok sağlam gidiyo... Motoruda zaten wv grubunun efsane 1.8t motorudur... eski s3 lerde tt lerde kullanılan motor... Modifiyeye çok uygun... Aynı motorlu s3ler çok rahat 400+hp lere çıkarılıyo...

Jerky
29-03-2009, 21:12
Toyotanın hiç şansı yok. T-Sport ilk çıktığı zamanlar hep type-Rla karşılaştırılır ve hep ezilirdi. Aktarımdan kaynaklanan sorunlar nedeniyle hiç 192hp gibi gitmediği çoğu kişiden duydum ve okudum. Görüntü olarakta Cupra çok daha estetik. Her iki kriterde de Cuprayı tercih ederdim.

ZGR
29-03-2009, 21:25
toyotanin yuksek modelleride pek küçümsenmemeli

Cupra
29-03-2009, 21:26
Toyota T-Sport, Turbo olmasına rağmen 192hp ve 180nm torka sahip. Performans olarak inanılmaz kötü bir motora sahip. 0-100km/h hızlanması 8.4sn. Zaten hiçde tutulmadı. Artı olarak yedek parça sıkıntısı da cabası. Her anlamda Leon Cupra R. Bence yeni Leon Cupra'dan bile daha güzel hatta.

ismaiLL
29-03-2009, 22:08
Toyota Corolla T-Sport:

0-100km/s :8.6sn
Max.hız :230km/s
MotorGücü:7800 d/d'de 192 HP
Max.Tork:6800 d/d'de 188 Nm
Ağırlık:1230kg

Seat Leon Cupra R:

Ağırlık 1320 kg
Maksimum Motor Gücü 222 HP (165.5 kW)
Maksimum Tork 280 N.m
0 - 100 km/h 6.9 s

Arada uçurumlar var.Bir Cupra R ile T-Sport kıyaslanamaz.Bunu en basitinden teknik veriler de gösteriyor.Ayrıca osmaniyede bir kişinin vardı.Öyle ahım şahım bir gidişi ve gösterişi de yoktu.Tork fakiri bir araba (Cupra'ya göre). Kesinlikle Cupra R Derdim...

omercanilica
29-03-2009, 22:55
Toyota Corolla T-Sport:

0-100km/s :8.6sn
Max.hız :230km/s
MotorGücü:7800 d/d'de 192 HP
Max.Tork:6800 d/d'de 188 Nm
Ağırlık:1230kg

Seat Leon Cupra R:

Ağırlık 1320 kg
Maksimum Motor Gücü 222 HP (165.5 kW)
Maksimum Tork 280 N.m
0 - 100 km/h 6.9 s

Arada uçurumlar var.Bir Cupra R ile T-Sport kıyaslanamaz.Bunu en basitinden teknik veriler de gösteriyor.Ayrıca osmaniyede bir kişinin vardı.Öyle ahım şahım bir gidişi ve gösterişi de yoktu.Tork fakiri bir araba (Cupra'ya göre). Kesinlikle Cupra R Derdim...
+katılırım bende bu fıkre :)

schumi
29-03-2009, 22:57
toyota derim...

Ulukan
29-03-2009, 22:59
Toyota T-Sport, Turbo olmasına rağmen 192hp ve 180nm torka sahip. Performans olarak inanılmaz kötü bir motora sahip. 0-100km/h hızlanması 8.4sn. Zaten hiçde tutulmadı. Artı olarak yedek parça sıkıntısı da cabası. Her anlamda Leon Cupra R. Bence yeni Leon Cupra'dan bile daha güzel hatta.
Toyota T-Sport turbo değil atmosferik.Tork değerlerine bakarsan belli ediyor zaten...

Cupra
29-03-2009, 23:16
Toyota T-Sport turbo değil atmosferik.Tork değerlerine bakarsan belli ediyor zaten...
Olmamasına yazacaktım yanlış olmuş orası.
Ayrıca T-Sport'un fabrikasyon, superchargerlı modeli de var. Sanırım Cupra ile eşdeğer performansa sahip olan araç o. Aracın ismi Corolla 1.8 TTE Compressor. 225hp, 230nm torka sahip. 0-100km/h hızlanması 6.8sn. Türkiye'de ise bu araçtan hiç yok sanırım..

SİMON
29-03-2009, 23:48
ismail verdıgın verılre gore cupra daha agır basıyor...

Ulukan
29-03-2009, 23:53
Olmamasına yazacaktım yanlış olmuş orası.
Ayrıca T-Sport'un fabrikasyon, superchargerlı modeli de var. Sanırım Cupra ile eşdeğer performansa sahip olan araç o. Aracın ismi Corolla 1.8 TTE Compressor. 225hp, 230nm torka sahip. 0-100km/h hızlanması 6.8sn. Türkiye'de ise bu araçtan hiç yok sanırım..
Evet ben de sanırım duydum öyle bişeler...Ama T-Sport un bu atmosferik motoru da birçok ödül almış üstten çift eksantrikli bir motor onu da göz ardı etmeyelim.

SİMON
29-03-2009, 23:57
toyota dyınce hep aklıma supra gelıyor aynı teknolojıylemı uretıldı bu motor...

omercanilica
30-03-2009, 00:10
supra tek gecerım:)

HHaKo
30-03-2009, 00:10
1.8 Turbo motor vw nin kendini kanıtlamış en saglam turbo beslemeli motoru, alınır gönül rahatlıgıylada binilir..

cordoba68
30-03-2009, 00:21
1.8 Turbo motor vw nin kendini kanıtlamış en saglam turbo beslemeli motoru, alınır gönül rahatlıgıylada binilir..
Aynen Katılıyorum Başka Bişey Demiyorum:smoke::smoke:

kurtbil
30-03-2009, 00:46
Benımde yorumum seattan yana olcak ama kesınlıkle marka fanatıklıgınden deıl,2 arabanın da ne sekılde yurudugunu gordugum ıcın cupra dıyorum.ztn karsılastırılması da gereksız arabalar(atmosferık-Turbo)

Cupra
30-03-2009, 01:04
Evet ben de sanırım duydum öyle bişeler...Ama T-Sport un bu atmosferik motoru da birçok ödül almış üstten çift eksantrikli bir motor onu da göz ardı etmeyelim.
Honda'nın VTI teknolojisiyle üretilmiş bir motordur bu. Hatta Euro Civic'lerde VTI-S diye bir model vardır. 1.8 VTI. Honda'nın en iyi VTI motoru. O motor baz alınarak yapıldı sanırım.

VTI teknolojisiyle üretildi. Ama biraz daha araştırınca, aracın performans sorununun motordan kaynaklanmadığı çıkıyor ortaya.

Benımde yorumum seattan yana olcak ama kesınlıkle marka fanatıklıgınden deıl,2 arabanın da ne sekılde yurudugunu gordugum ıcın cupra dıyorum.ztn karsılastırılması da gereksız arabalar(atmosferık-Turbo)
Atmosferik-Turbo araçlar kıyaslanmaz demek yanlış bir cümle. Gayette kıyaslanabilir. İsterseniz sürüsüyle örnek verebilirim (Aynı beygir gücüne rağmen atmosferiğin turbodan daha üstün olduğu örnekler). Çünkü yapılan kıyaslamalar, tezgah üzerindeki motorlarla yapılmıyor. 4 teker üzerindeki motorlarla yapılıyor. Bu yüzden aracın bütün özellikleri devreye giriyor. Bu yüzden kıyaslanabilir.

mayham85
30-03-2009, 01:13
aşağıda yazdığına göre toyota ile yamaha nın geliştirdiği bir motor vti çakması değil.

VVTL-i engine developed by Toyota and Yamaha. Based on the standard 1.8 VVT-i, the VVTL-i has both Variable Valve Timing and Variable Valve Lift. The latter is achieved by an extra cam lobe that is brought into play by the engine electronics via a hydraulic actuator.

http://www.celicas.co.uk/valves.gif
The diagram shows the two cams which are both always turning, and the hydraulic actuator that moves the 'Rocker Arm Pin' into place at a preset engine speed.

Interestingly, Toyota have set up the system so that the extra power kicks in a little over 5000 rpm on the current UK spec vehicles. The torque curve of a VVTL-i is almost exactly the same as a VVT-i up to that point and then suddenly, where the VVT-i begins to run out of steam and revs, the new engine develops a new lease of life producing the extra 49 bhp right through to its 10000 rpm redline. The disappointing thing is that even with the new close ratio gearbox, the engine drops out of its optimum rev range when changing down. It seems very strange to us that the extra horsepower doesn't kick in just below 5000 rpm so that the engine can be kept in its sweet spot - this would almost certainly knock over a second off the already impressive 0-60 time of the Celica, putting it into another class altogether. Perhaps Toyota are saving this extra power for a later date. We expect to see after market chips that vary the valve lift at a lower engine speed, though as yet, none have appeared.

Cupra
30-03-2009, 01:24
VTI teknolojisiyle üretilmiştir. Özelliklerini incelerseniz görürsünüz. Teknik resimleri bile aynı. Youtube'da iki aracın da videolarını izleyin. Aynı VTI teknolojisini görürsünüz.
Ha nedir, Honda bi ucunu değişik yapmış VTI demiştir; Toyota bir köşesini değişik yapmıştır VVT-I demiştir.
VVT-I: Variable Valve Timing (Sizin yazdığınız ekte mevcut olan bilgi)
VTI: Variable Valve Timing
İnternette 2 motorun karşılaştırılmasının yapıldığı makaleler var. Hepsinde yazan şey şu: "Honda bu teknolojiye zaten 20 yıl öncesinde sahipti.."
NOT: Konuyla pek ilgisi olmasa da size bir şok daha yaşatıcam malesef. Volkswagen'in FSI teknolojisi de Mitsubishi'den (Dizel araçlardaki GDI teknolojisinden) esinlenerek yapılmıştır. Yakıtı emme manifoldu yerine, silindirlere pompalar.

http://tr.wikipedia.org/wiki/VTEC
Verdiğim linkte en alta indiğiniz takdirde gerekli açıklamayı görebilirsiniz.

mayham85
30-03-2009, 01:29
ya bu honda neymiş böyle yere göğe sığmıyor.

açıkça ilk cümlede yazıyor toyotanın yamaha ile yaptığı motor diye.

iki motor arasındaki fark valve lifting sistemi deniliyor benim anladığım nokta hedeflenen amaç aynı kullanılan teknoloji farklı.

bu aracı kullananların söylediğine göre t-sport motordan ziyade şanzımandan dolayı performans konunda yeterli verimi veremiyormuş. bu arada bunu ille turboyla muhattab tutacam diyorsanızda 180 lik topsportlar var onlarla muhattab tutun cupra ona 3 5 gömlek büyük gelir.

Cupra
30-03-2009, 01:42
Bükemediğimiz bileği öpmek lazım.. Japonlar, teknoloji ve motor konusunda öncülük etmektedirler.
Yazdığım açıklamada Toyota ile Yamaha yapmamıştır demiyor. Hepsinin temeli, Honda'nın VTI teknolojisine dayanmaktadır diyor. Teknolojilerinde hiçbir fark yok, tamamen aynı. BMW'nin Vanos motoru da benzer şekilde..
Ayrıca ben bu aracı savunmadım. Arkadaşımız motorun çalışma prensibiyle ilgili bir soru sormuş. Bende ona cevap verdim.
Konuyu açan arkadaşımıza:
Leon Cupra R yerine ondan daha performanslı olan EP3 Type-R'ı tercih edebilirsiniz Toyota yerine.. Basit işlemlerle 250hp - 260hp güce ulaşabilirsiniz. Leon Cupra R'da chip ile benzer bir güce geliyor. Fakat Type-R buna rağmen Leon'dan daha performanslı oluyor. Ama Cupra R, EP3 Type-R'dan çok daha yakışıklı..

mayham85
30-03-2009, 01:48
Bükemediğimiz bileği öpmek lazım.. Japonlar, teknoloji ve motor konusunda öncülük etmektedirler.
..
bu yazıyı toyota forumunda bilgisine güvendiğim bir arkadşaımdan aldım. benim için yeterli güvenilirliğe sahip olan odur. ikinci olarakta herkesin iyi olduğu alanlar var ve her alanda en iyi japonlar değiller kısaca yeri geldimi onlarda başkalrının elini öper.

hoındanın ne teknolokiye sahip olduğuda beni ilgilendirmiyor TOYOTA nın ürettiği motor temelde aynı tasarım amacını taşıdğı içinde HONDA ile eşleştirilmesi ise bana yanlış geliyor.

daha da yazmıcam polemik çıkıyor sonrasında. değmez bile.

schumi
30-03-2009, 01:50
Typer-R mı..Cupra mı muhabbetine dönücek bu konuda...

howercraft
30-03-2009, 01:58
ya konuyu açan arkadaş nerde biz kendimizi kaptırmış Allah Allah gidiyoruz ama :D
Bu arada konuyu saptırmayalım Type-R Cupra R konusuna dönüp b.ku çıkarılmasın yoksa böylesine yararlı ve keyifli bi konuyuda üzülerek "CISSS" yaparım bilginiz olsun ;)

Cupra
30-03-2009, 01:59
Zamanla benim bilgilerime de güvenirsiniz belki. Kabul etmesenizde, çoğu doğru bilgiler çünkü.
Toyota, VTI teknolojisini %95 aynen kendi aracında uygulamıştır. Wikipedi'den verdiğim linkte, en altta bulunan diğer araç firmaları ise benzer şekilde VTI teknolojisini uygulamışlardır. VTI ise Honda'nın geliştirdiği bir sistem, ve Toyota'nın VVT-I sistemi bunun aynısı olduğu için, doğal olarak Honda'nın adını telaffuz etmek zorunda kalıyorum. Tıpkı Toyota'nın, Honda'nın teknolojisiyle aynı ismi kullanması gibi. Variable Valve Timing (VTI=VVT-I)
Type-R'la Cupra konusu kapandı :) Ben sadece arkadaşımıza, Toyota yerine alabileceği, Cupra ile benzer performanslara sahip olan bir araç tavsiye ettim. Kendisi ilgilenir; ilgilenmez. Ben sadece öneride bulundum.

teknik
30-03-2009, 01:59
arkadaşlar hepinize tek tek teşkür ederim çok güzel paylaşım oldu bende size gördüklerimi söleyeyim
bugun arkadaşımı aradım 34 krc 48 toyota 1.8 var onda bir zamanlar onlarla draglara ve rol
gidiyordum bugün aklıma geldi aradım onu 34 tz gerisini hatırlayamıyorum cupra vardı sadece dişine göre onu görüyordu ama hep toyota krc alıyordu.bugun ögrendımki araba motor yakmış 7 lira sıkışmış. nette buldugum toyota ilanını sordum onada sahibi 21 istiyor 17 den fazla vermememi söledi...
cupraların piyasası nedir acaba ?

Cupra
30-03-2009, 02:03
30.000TL-40.000TL arası.

mayham85
30-03-2009, 02:07
bir ara sahibindende 20 30 arası fiyatlarda toledo topsport (1,8 20V T 180 bg) lar vardı. sanırım hepsi satılmış.

Cupra
30-03-2009, 02:11
Maksimum limitiniz 20.000TL ise, Audi A3 1.8T'lara bakabilirsiniz. Bazında aynı motorlar Leon Cupra ile. Kolayca, Cupra haline getirebilirsiniz A3'ü de. Tabi sadece motorunu.

teknik
30-03-2009, 02:12
ya konuyu açan arkadaş nerde biz kendimizi kaptırmış Allah Allah gidiyoruz ama :D
Bu arada konuyu saptırmayalım Type-R Cupra R konusuna dönüp b.ku çıkarılmasın yoksa böylesine yararlı ve keyifli bi konuyuda üzülerek "CISSS" yaparım bilginiz olsun ;)

burdayım geldim

30.000TL-40.000TL arası.

teşkürler verdiğiniz bilgiler için gerçekten çok faydalı

bir ara sahibindende 20 30 arası fiyatlarda toledo topsport (1,8 20V T 180 bg) lar vardı. sanırım hepsi satılmış.

demin baktım sadece 4 tane var onlarda 2000 model

yazdıklarınızdan ve verilen cevaplar cupranın kaliteli olduğunu ortaya çıkartıyor

ama toyotanında hakını yememek lazım sanırım

mayham85
30-03-2009, 02:17
burdayım geldim

teşkürler verdiğiniz bilgiler için gerçekten çok faydalı

demin baktım sadece 4 tane var onlarda 2000 model

yazdıklarınızdan ve verilen cevaplar cupranın kaliteli olduğunu ortaya çıkartıyor

ama toyotanında hakını yememek lazım sanırım

demin baktım ben göremedim sanrım yorgunluktan :D

hocam toyotanın hakkını yemiyoruz zaten içiniz rahat olsn.

4 5 ay kadar önce bir arakdaşım 100 bin kmde 99 model golf GTİ aldı 1,8T 20V motor onlarda 21500 e aldı arabayı bu şekilde bir araçta bakılabilir.
ancak bütçede kısıtlı olunca model düşük oluyor malesef:(

Cupra
30-03-2009, 02:17
O Corolla, biraz kalıbının aracı değil açıkçası. Motoru çok iyi. Fakat performans olarak (tüm aracı işin içine katınca) ortaya 1.8T 150hp Passat performansı çıkmış.
1.6 VTI'ları da bir araştırın isterseniz. Performans olarak T-Sport'dan daha iyiler.
Seçenek bombardımanı yapıyoruz bizde :D

teknik
30-03-2009, 02:27
demin baktım ben göremedim sanrım yorgunluktan :D

hocam toyotanın hakkını yemiyoruz zaten içiniz rahat olsn.

4 5 ay kadar önce bir arakdaşım 100 bin kmde 99 model golf GTİ aldı 1,8T 20V motor onlarda 21500 e aldı arabayı bu şekilde bir araçta bakılabilir.
ancak bütçede kısıtlı olunca model düşük oluyor malesef:(

O Corolla, biraz kalıbının aracı değil açıkçası. Motoru çok iyi. Fakat performans olarak (tüm aracı işin içine katınca) ortaya 1.8T 150hp Passat performansı çıkmış.
1.6 VTI'ları da bir araştırın isterseniz. Performans olarak T-Sport'dan daha iyiler.
Seçenek bombardımanı yapıyoruz bizde :D

çok teşkür ederim arkadaşlar evet maddi açıdan biraz sınırlı olunca böle oluyor yoksa gönül ister cupra kismet inş birgün oda olur.Ama açıkcası bir çok bilgi edindim
böle giderse alımı biraz daha erteleyip cupra için bekleyeceğim olmadı cupra görünümli 1.6 olcak:D...

Cupra
30-03-2009, 02:28
Hayırlısı neyse o olsun :)

teknik
30-03-2009, 02:33
şimdi fark ettimki birazda konfor açısından bakmak lazım olaya leon toyotayı baya bir katlıyor donanım olarak ve 5 kapı avantajı sağlıyor

Cupra
30-03-2009, 02:40
Bence A3 1.8T'lere de bir göz atın.

joker_dd
30-03-2009, 08:21
gorunus cupra motor toyoya bence...

mayham85
30-03-2009, 10:55
şimdi fark ettimki birazda konfor açısından bakmak lazım olaya leon toyotayı baya bir katlıyor donanım olarak ve 5 kapı avantajı sağlıyor

konfor açısından bakarsanız eski kasa leon daha iyidir yaşıtı toyotalardan.

mayham85
30-03-2009, 11:04
NOT: Konuyla pek ilgisi olmasa da size bir şok daha yaşatıcam malesef. Volkswagen'in FSI teknolojisi de Mitsubishi'den (Dizel araçlardaki GDI teknolojisinden) esinlenerek yapılmıştır. Yakıtı emme manifoldu yerine, silindirlere pompalar.

http://tr.wikipedia.org/wiki/VTEC
Verdiğim linkte en alta indiğiniz takdirde gerekli açıklamayı görebilirsiniz.

notunuza istinaden yazıyroum.

FSİ teknolojisi önce volvo tarafından geliştirildi sonra mistu bir adım öteye götürdü en üst noktaya VW çıkardı eksik bilgi vermeyelim lütfen. GDİ sadece yakıtı direkt püskütürken FSİ yakıtı enjektörlerde katmanlandırma yaparak püskütür ikisnin arasındaki fark bu.

diğer konumuz için ise toyotacı arkadaşlarıma danıştım bakalım ne diyecekler.

not: polemiğe dönmesin.

çok teşkür ederim arkadaşlar evet maddi açıdan biraz sınırlı olunca böle oluyor yoksa gönül ister cupra kismet inş birgün oda olur.Ama açıkcası bir çok bilgi edindim
böle giderse alımı biraz daha erteleyip cupra için bekleyeceğim olmadı cupra görünümli 1.6 olcak:D...

ozan bey sizin yerinizde olsam 1,9 TDİ versiyonuna bakarım güçlendirmek daha kolay olur torku ve yakıt ekonomiside artısı olur.

cumartesi günü bir arkadaşım 1,9 TDİ 105 bg transporter ı 158 bg e çıkarttı sadece yazılım ile.

teknik
30-03-2009, 11:19
konfor açısından bakarsanız eski kasa leon daha iyidir yaşıtı toyotalardan.

evet konfor açısından çok güzeller....

FSİ teknolojisi önce volvo tarafından geliştirildi sonra mistu bir adım öteye götürdü en üst noktaya VW çıkardı eksik bilgi vermeyelim lütfen. GDİ sadece yakıtı direkt püskütürken FSİ yakıtı enjektörlerde katmanlandırma yaparak püskütür ikisnin arasındaki fark bu.

ozan bey sizin yerinizde olsam 1,9 TDİ versiyonuna bakarım güçlendirmek daha kolay olur torku ve yakıt ekonomiside artısı olur.

cumartesi günü bir arkadaşım 1,9 TDİ 105 bg transporter ı 158 bg e çıkarttı sadece yazılım ile.

yanlış anlamadıysam bu araç vw transporter mı? ailem onu istiyor ama sonuçta genciz güzeliz :)benimde niyetim var ancak sonuçta bir minübüs ve bu araç kaç modeli bildiğim kadarı ile 2004'ten önceki kasaları daha sağlam...

mayham85
30-03-2009, 11:26
evet konfor açısından çok güzeller....

yanlış anlamadıysam bu araç vw transporter mı? ailem onu istiyor ama sonuçta genciz güzeliz :)benimde niyetim var ancak sonuçta bir minübüs ve bu araç kaç modeli bildiğim kadarı ile 2004'ten önceki kasaları daha sağlam...

bu araç 2007 1,9 TDİ modeli. taş gibide araç daha öncede yazılım vardı bu araçta yaklaşık 55000 kmdir çipli bu dediğim araç. bu son yazılımda ise biraz daha güç istenildi.. artı olarak şunu belirteyim çoğu şartta bir çok binek araçtan daha konforludur. dediğim arkadaşım 21 yaşında bu arada.

şehir içindede bu hali ile 23 24 kuruş yakıyor araç ağırlığı 1800 kg civarı olmasına rağmen.

teknik
30-03-2009, 11:33
bu araç 2007 1,9 TDİ modeli. taş gibide araç daha öncede yazılım vardı bu araçta yaklaşık 55000 kmdir çipli bu dediğim araç. bu son yazılımda ise biraz daha güç istenildi.. artı olarak şunu belirteyim çoğu şartta bir çok binek araçtan daha konforludur. dediğim arkadaşım 21 yaşında bu arada.

şehir içindede bu hali ile 23 24 kuruş yakıyor araç ağırlığı 1800 kg civarı olmasına rağmen.

kafamı karıştırdın hepten:)alırsam ilk senin yanında biterim ama isterim yazılımı:)

ben 1.9 gitmeyeceğinden korkuyordum birde camlı mı? komni L mi caravella mı?

mayham85
30-03-2009, 11:44
kafamı karıştırdın hepten:)alırsam ilk senin yanında biterim ama isterim yazılımı:)

ben 1.9 gitmeyeceğinden korkuyordum birde camlı mı? komni L mi caravella mı?
http://img6.imageshack.us/img6/1747/grnt2923.jpg

bu resimdeki transporter. hatta ben cumartesi günü aracımın bakımını yaptırırken o güç araca fazla geldi zaptedemiyorum diyerek hız sabitleme taktırıyordu arkadaşım :D

resimdekide benim yanımdaki araçta benim diğer araç.

çip konusunda ise ankarada olursa yardımcı olurum ama istanbul için sitemizde tuğrul abi var istanbuldan onlar iyi bir markanın bayisiydi yardımcı olacağından eminim.

teknik
30-03-2009, 11:48
kısa 105 cıty 5+1 kısalar kaçar uzun ve camlı olması lazım bizim alacağımız bende şimdi araştırmalar yapıyorum düşeş bulursam geçen pazara gittim çok var ama fiyatları uçurmuşlardı genede teşkür edeerim eğer bu olursa mutlaka bakacağım cip tuninge

mayham85
30-03-2009, 11:51
rica ederim yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

desperado_32
30-03-2009, 12:32
kısa 105 cıty 5+1 kısalar kaçar uzun ve camlı olması lazım bizim alacağımız bende şimdi araştırmalar yapıyorum düşeş bulursam geçen pazara gittim çok var ama fiyatları uçurmuşlardı genede teşkür edeerim eğer bu olursa mutlaka bakacağım cip tuninge

1,9 lardan süphen olmasın yürümez diye bir durum yok harika motor ama alırsan 2,5 130 luk al daha seri olsun :) Bizdede caravella vardı 2,5 174 hp idi canavardı ve ağır ve büyük bir müzik tesisatın olursa işte o zaman tadından yenmez:)

patrıot
30-03-2009, 12:47
toyota cupra dıye sorarsan cupra-r derım konfor motor donanım hepsınde cupra-r
Transporter caravell dıye sorarsan her ıkı aracıda sıtede kı arkadaslardan daha fazla kullandıgıma emınım hergun ıkı aracıda kullanıyorum bu secmede alacagın caravell 2,5 tdı 130 hp her turlu konfor mevcut yol tutusu suspansıyonu yolda gıdısı transporterdan ıyı yakıtı daha ekonomık ve chıp bıle gerektırmeden mukemmel gıdıs saglıyor ama butceye gore karar senın

teknik
30-03-2009, 14:37
1,9 lardan süphen olmasın yürümez diye bir durum yok harika motor ama alırsan 2,5 130 luk al daha seri olsun :) Bizdede caravella vardı 2,5 174 hp idi canavardı ve ağır ve büyük bir müzik tesisatın olursa işte o zaman tadından yenmez:)

174lüklere bende bayılıyorum ama o ileride fiyatları beni aşar

toyota cupra dıye sorarsan cupra-r derım konfor motor donanım hepsınde cupra-r
Transporter caravell dıye sorarsan her ıkı aracıda sıtede kı arkadaslardan daha fazla kullandıgıma emınım hergun ıkı aracıda kullanıyorum bu secmede alacagın caravell 2,5 tdı 130 hp her turlu konfor mevcut yol tutusu suspansıyonu yolda gıdısı transporterdan ıyı yakıtı daha ekonomık ve chıp bıle gerektırmeden mukemmel gıdıs saglıyor ama butceye gore karar senın

bildiğim kadarı ile bir parti transporter 130 psler sorunlu şanzıman turbo su alma gibi bir takım sorunlar çıkartıyormuş.ben sıkıntı istemiyorum...ondan yoksa toyotanın birtane bulmuştum 1.8 21 diyordu.bu yazılanlardan sonra 15'de dese almam artık onu otobuse binerim beklerim cubra olur yada beklemem 2003 2002 tranporter kombi L'ye binerim

desperado_32
30-03-2009, 18:08
[quote=teknik;215917]174lüklere bende bayılıyorum ama o ileride fiyatları beni aşar

Bende bayılıyordum ancak pert oldu :(

63owen63
30-03-2009, 21:31
@ mayham : leventin postundan aldıgın alıntı gerçekten cok iyi açıklamış,toyotacı.com dan mı aldın :D levo iyi bilir vvtl-i :)

Honda'nın VTI teknolojisiyle üretilmiş bir motordur bu. Hatta Euro Civic'lerde VTI-S diye bir model vardır. 1.8 VTI. Honda'nın en iyi VTI motoru. O motor baz alınarak yapıldı sanırım.

VTI teknolojisiyle üretildi. Ama biraz daha araştırınca, aracın performans sorununun motordan kaynaklanmadığı çıkıyor ortaya.

vti ile aynı teknolojiye sahip vvtl-i,ama hondanın teknolojisiyle üretilmedi..aksine honda toyota teknolojisiyle üretti ayberk üstad:)

63owen63
30-03-2009, 21:35

emre ne sen yanlış söylüyorsun ne ayberk.
gdi fsi'ın temelidir. fsi gdi dan geliştirilmiştir.gdi ise volvo tarafından kullanıldı evet ama zaten gdi'ı üreten mitsudur yıllarca yarışlarda kullandı zaten en son carismada kullanıldı diye biliyorum (tr deki modeller için ).volvo ve mitsubishi geçmişte birlikte araç ürettikleri için iki markada kullandı o noktada farklı düşündünüz ama aynı şeyi söylediniz :)

phsy
30-03-2009, 21:43
performansa yönelik bu tip araçlara baktığımda aralarında bence en mantıklısı cupraR'dır... Nedeni ise,
-Ben aldığım arabadan performansın yanında başka şeylerde isterim..
-Odun gibi boş bir typeR a binmektense, daha konforlu, daha az olan, daha karizmatik ve modifiyeye çok daha uygun olan bir cupraRı tercih ederim...( motoru ne kadar iyi olursa olsun ki abimde bi kaçkere denk gelmiş ve abimin haricinde tuningle uğraşan bir abimde söyledi şahit oldum dedi.. typeRa vurup vurup gidiyo dedi cupraR için... Ayrıca bu durum cupraR stock iken olan bi durum... Bi type R ı turbo veya supercharger takmadan nereye kadar yükleyebilirsiniz kiii...? TypeR a ne taksanız yarıyo tamam ama cupraRa bir chip yeterli 225 ten 260hp oluyo egzost, filtre falan derken temel birkaç şeyi yapın araç 270-280hp olur... Yarışıcam ne var ne yok yüklicem derseniz typeR ama onun harici herşey için cupraR derim...

mayham85
30-03-2009, 21:45
@ mayham : leventin postundan aldıgın alıntı gerçekten cok iyi açıklamış,toyotacı.com dan mı aldın :D levo iyi bilir vvtl-i :)

vti ile aynı teknolojiye sahip vvtl-i,ama hondanın teknolojisiyle üretilmedi..aksine honda toyota teknolojisiyle üretti ayberk üstad:)

toprak ben her kişiyi kaynak görmem güvenilirliği olması gerek.(toyotacı değil toyotaci bu arada :D )
o mesajları yazma amacım ayberk beyin mesajını toyotanın teknolojisinin hondaya mal edilmesi şeklinde yorumlamam idi.

Cupra
31-03-2009, 10:48

Bu sistemin patent sahibi aslında GM (General Motors) (1970)'dur. Otomobilde ilk kullanan ise Alfa Romeo'dur (1985). Bu sistemin üzerine en büyük adımı atan ise Honda (1989)'dır. VTEC teknolojisiyle üretilen ilk motor ise b16a motor kodlu 1.6 VTI'dır (1991). 1992 yılında BMW Vanos adı altında bu sisteme başka bir teknik anlam katmıştır (1996: Çift Vanos). Ayrıca Honda 1983 yılında CBR400F marka motosikletinde de bu sistemi uygulamıştır (Alfa Romeo'dan da önce). Toyota'nın VTI sisteminin bulunup geliştirilmesinde hiçbir katkısı yoktur.

performansa yönelik bu tip araçlara baktığımda aralarında bence en mantıklısı cupraR'dır... Nedeni ise,
-Ben aldığım arabadan performansın yanında başka şeylerde isterim..
-Odun gibi boş bir typeR a binmektense, daha konforlu, daha az olan, daha karizmatik ve modifiyeye çok daha uygun olan bir cupraRı tercih ederim...( motoru ne kadar iyi olursa olsun ki abimde bi kaçkere denk gelmiş ve abimin haricinde tuningle uğraşan bir abimde söyledi şahit oldum dedi.. typeRa vurup vurup gidiyo dedi cupraR için... Ayrıca bu durum cupraR stock iken olan bi durum... Bi type R ı turbo veya supercharger takmadan nereye kadar yükleyebilirsiniz kiii...? TypeR a ne taksanız yarıyo tamam ama cupraRa bir chip yeterli 225 ten 260hp oluyo egzost, filtre falan derken temel birkaç şeyi yapın araç 270-280hp olur... Yarışıcam ne var ne yok yüklicem derseniz typeR ama onun harici herşey için cupraR derim...
Type-R'lar odun gibi boş değildir. Detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz Type-R ile Cupra'nın kıyaslandığı konuyu referans alabilirsiniz. Type-R'ı ise basit atmosferik işlemlerle 270-280hp ye ulaştırabilirsiniz. Buda chipli bir Leon Cupra R'ı geçmesi için fazlasıyla yeterli.
Ayrıca konu Type-R ile Cupra R değildir dikkat ediniz.

Cupra
31-03-2009, 10:55
emre ne sen yanlış söylüyorsun ne ayberk.
gdi fsi'ın temelidir. fsi gdi dan geliştirilmiştir.gdi ise volvo tarafından kullanıldı evet ama zaten gdi'ı üreten mitsudur yıllarca yarışlarda kullandı zaten en son carismada kullanıldı diye biliyorum (tr deki modeller için ).volvo ve mitsubishi geçmişte birlikte araç ürettikleri için iki markada kullandı o noktada farklı düşündünüz ama aynı şeyi söylediniz :)
FSI teknolojisinin önceki hali olan GDI motorun geliştiricisi Mitsubishi Motors. Volvo ile bir alakası yok. 1997 yılında Mitsubishi Galant modelinde ilk olarak kullanıldı (1.8 GDI).

mayham85
31-03-2009, 11:00
ayberk bey mehmet (japonlar konusunda prof sayılır) tarafından gerekli cevap verilmiş benim daha fazla yazmama gerek yok boşuna böyledir demeye devam etmeyin.

Cupra
31-03-2009, 11:26
ayberk bey mehmet (japonlar konusunda prof sayılır) tarafından gerekli cevap verilmiş benim daha fazla yazmama gerek yok boşuna böyledir demeye devam etmeyin.
Hmm. Yani Mehmet Bey ne derse doğru sizin için.. Enteresan. Type-R Cupra konusunda Mehmet Bey'le benim aynı görüşte olmamıza rağmen her dediğimize itiraz etmiştiniz çünkü. Demekki ben birşey söylediğim zaman sizin gözünüzde yanlış oluyor. Buradan çıkardığım sonuç bu.
Ama malesef bu konuda da dediğim doğru. Profesörlerde yanılabiliyormuş demek. Ayrıca yorumlarımı ve bilgilerimi boş olarak yorumlamanızı saygısızlık olarak görüyorum.
Bana teknik açıklamanızla yanlış diyebiliyorsanız buyrun itiraz edin. Daha önce de söyledim. Birşeye itiraz etmeniz için bunu teknik olarak açıklamanız lazım. Buyrun: burası bir forum. Hayır demek yerine sizde bilgilerinizi konuşturun. Dediklerimi bir araştırın, yanlış birşey bulabilecek misiniz acaba merak ediyorum.
Siz Mehmet Bey'in yorumunu doğru olarak değerlendirmişsiniz. Bir profesörün bilgisini doğrulayabiliyorsanız sizin bilginiz çok daha yüksek seviyede sanırım. Bu sebeple sizden bunu neye dayanarak doğru bulduğunuzu, teknik açıklamanızla, kaynağınızla isteyerek, sanırım saygısızlık etmiş olmam.

mayham85
31-03-2009, 11:48
teknik olarak sana açıklamak zorunda değilim.

benim için gvenilir kaynaklar vardır ve senin kaynakların güvenilirlik konusunda sınıfta kaldılar bu kadar basit.

Cupra
31-03-2009, 11:55
teknik olarak sana açıklamak zorunda değilim.

benim için gvenilir kaynaklar vardır ve senin kaynakların güvenilirlik konusunda sınıfta kaldılar bu kadar basit.
O zaman bundan sonra yazdığım mesajlar hakkında lütfen yorum yazmayın. Madem benim kaynaklarıma güvenmiyorsunuz ve hayır diyebilmekten başka bilginiz yok. Benim paylaştığım bilgiler ansiklopediktir. Yani güvenilirlik konusunda şüpheniz olmasın. Hayır demek yerine biraz araştırsaydınız, sebepsiz inat beslemek yerine doğru bilgiler edinebilirdiniz. Ansiklopedik bilgiye güvenilir değil diyerek sadece komik duruma düşersiniz. Başka bir etkide bulunmaz.

mayham85
31-03-2009, 12:03
kelime oyunları yaparak teknik geçerliğiliği olmayan yerleri kaynak göstererek insanları yanlış bilgilendirmeye devam ettiğin sürece orada cevabım olacaktır.

Cupra
31-03-2009, 12:16
kelime oyunları yaparak teknik geçerliğiliği olmayan yerleri kaynak göstererek insanları yanlış bilgilendirmeye devam ettiğin sürece orada cevabım olacaktır.
http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_valve_timing
http://en.wikipedia.org/wiki/GDI_Engine
Teknik geçerliliği olmayan bilgileri buyrun kendiniz okuyun itiraz etmek yerine..
İnsanları yanlış bilgilendirenin kim olduğunu bu sitelere girerek herkes görebilir.

mayham85
31-03-2009, 12:20
http://en.wikipedia.org/wiki/GDI_Engine
Teknik geçerliliği olmayan bilgileri buyrun kendiniz okuyun itiraz etmek yerine..
İnsanları yanlış bilgilendirenin kim olduğunu bu sitelere girerek herkes görebilir.

bundan sonrasını mehmete havale ediyorum o gereken bilgilendirmeyi yapacaktır.

Cupra
31-03-2009, 12:22
bundan sonrasını mehmete havale ediyorum o gereken bilgilendirmeyi yapacaktır.
Yazdığım kaynaklar açık ve net. Birisinin hayır demesi bunu yanlış yapmaz. Bence siz bilgilerime değer vermeyi deneyin.

mayham85
31-03-2009, 12:33
Yazdığım kaynaklar açık ve net. Birisinin hayır demesi bunu yanlış yapmaz. Bence siz bilgilerime değer vermeyi deneyin.

öncelikle şunu belirteyim.
bir sct ailesinin bir üyesi olarak sana ve kişiliğine saygı duyarım bu konuda sıkıntımız olmasın. bir çok konudada bilgili olduğunu düşünüyorum ancak işin içine honda girdimi yanlı olduğunu düşünüyorm.

63owen63
31-03-2009, 12:44
FSI teknolojisinin önceki hali olan GDI motorun geliştiricisi Mitsubishi Motors. Volvo ile bir alakası yok. 1997 yılında Mitsubishi Galant modelinde ilk olarak kullanıldı (1.8 GDI).

gdi'i geliştirenin bende mitsubishi oldugu söyledim zaten fakat volvo ile mitsubishinin alakası var aslında. tarih eski oldugu için sadece bu kaynagı bulabildim.yeterli degilse lütfen söyleyin çok geniş araştırmadım.

http://www.radikal.com.tr/1998/10/24/ekonomi/car.html

FSI teknolojisinin önceki hali olan GDI motorun geliştiricisi Mitsubishi Motors. Volvo ile bir alakası yok.
[quote=Cupra;216362]1997 yılında Mitsubishi Galant modelinde ilk olarak kullanıldı (1.8 GDI).

galantta kullanıldı gdi evet hatta galant ve Legnum serisinde aynı anda başlandı kullanılmaya,fakat volvo'da yıllarca kullandı. yılları arasındaki volvolarda bir kac farklı mitsubishi blogu kullanıldı . b4184s2 kodlu motor (resimde sagda)mitsubishinin gdi motorudur.
http://img.donanimhaber.com/upfiles/321298/86AB80FD2F5545EEA578AE657203B853.jpg

ayberk kaynak ve
detaylı bilgi için linke bakabilirsin : http://www.autospeed.com.au/A_0655/cms/article.html

bilmeyenler için gdi..
http://www.autospeed.com.au/cms/A_0655/article.html
http://www.autospeed.com.au/static/images/articles/i6/0655_5lo.jpg

http://www.autospeed.com.au/static/images//articles/i6/0655_6.gif

Cupra
31-03-2009, 15:43
öncelikle şunu belirteyim.
bir sct ailesinin bir üyesi olarak sana ve kişiliğine saygı duyarım bu konuda sıkıntımız olmasın. bir çok konudada bilgili olduğunu düşünüyorum ancak işin içine honda girdimi yanlı olduğunu düşünüyorm.
Honda konusunda yanlı değilim. Objektif ve gerçekçiyim. Kaynaklarla yazdıklarımı destekliyorum. Siz ise yazdıklarımı boş olarak nitelendirdiniz. Sizde olsanız, yorumlarınız için "boş" gibi bir sıfat kullanılırsa, bunu saygısızlık olarak algılardınız.

gdi'i geliştirenin bende mitsubishi oldugu söyledim zaten fakat volvo ile mitsubishinin alakası var aslında. tarih eski oldugu için sadece bu kaynagı bulabildim.yeterli degilse lütfen söyleyin çok geniş araştırmadım.

http://www.radikal.com.tr/1998/10/24/ekonomi/car.html
[quote=Cupra;216362]FSI teknolojisinin önceki hali olan GDI motorun geliştiricisi Mitsubishi Motors. Volvo ile bir alakası yok.

galantta kullanıldı gdi evet hatta galant ve Legnum serisinde aynı anda başlandı kullanılmaya,fakat volvo'da yıllarca kullandı. yılları arasındaki volvolarda bir kac farklı mitsubishi blogu kullanıldı . b4184s2 kodlu motor (resimde sagda)mitsubishinin gdi motorudur.
http://img.donanimhaber.com/upfiles/321298/86AB80FD2F5545EEA578AE657203B853.jpg

ayberk kaynak ve
detaylı bilgi için linke bakabilirsin : http://www.autospeed.com.au/A_0655/cms/article.html

bilmeyenler için gdi..
http://www.autospeed.com.au/cms/A_0655/article.html
http://www.autospeed.com.au/static/images/articles/i6/0655_5lo.jpg

http://www.autospeed.com.au/static/images//articles/i6/0655_6.gif
Ben GDI teknolojisini Volvo kullanmıyor demedim zaten. İlk olarak Mitsubishi'nin aracında kullanılmıştır dedim. Verdiğiniz kaynakta bunu söylemekte. Verdiğim bilgilerde yanlış birşey varsa lütfen sizde söyleyin. Yunus Bey söylediklerime güvenmiyormuş.

63owen63
31-03-2009, 15:59
ben ilk mesajımda ikinizinde dogru söyledigini söyledim zaten :)

volvo ile mitsu alakasız dediginiz icin yazdım

koray sandal
31-03-2009, 16:33
toyota 1.8 t sport un fiyatı ne kadar?

Cupra
31-03-2009, 18:08
ben ilk mesajımda ikinizinde dogru söyledigini söyledim zaten :)

volvo ile mitsu alakasız dediginiz icin yazdım
Teknolojinin, GDI haline getirilmesi Mitsubishi'ye ait. Verdiğim linkte bu açıkça yazıyor. Volvo, GDI teknolojisini alıp, kendi araçlarında uygulamıştır. Aynı, Toyota'nın, Honda'nın VTEC teknolojisini uygulaması gibi.

toyota 1.8 t sport un fiyatı ne kadar?
20.000TL civarı sanırım.

63owen63
31-03-2009, 19:46
Teknolojinin, GDI haline getirilmesi Mitsubishi'ye ait. Verdiğim linkte bu açıkça yazıyor. Volvo, GDI teknolojisini alıp, kendi araçlarında uygulamıştır. Aynı, Toyota'nın, Honda'nın VTEC teknolojisini uygulaması gibi.

20.000TL civarı sanırım.

demekki volvoyla mitsu'nun alakası yok degilmiş

63owen63
31-03-2009, 19:58
Bu sistemin patent sahibi aslında GM (General Motors) (1970)'dur. Otomobilde ilk kullanan ise Alfa Romeo'dur (1985). Bu sistemin üzerine en büyük adımı atan ise Honda (1989)'dır. VTEC teknolojisiyle üretilen ilk motor ise b16a motor kodlu 1.6 VTI'dır (1991). 1992 yılında BMW Vanos adı altında bu sisteme başka bir teknik anlam katmıştır (1996: Çift Vanos). Ayrıca Honda 1983 yılında CBR400F marka motosikletinde de bu sistemi uygulamıştır (Alfa Romeo'dan da önce). Toyota'nın VTI sisteminin bulunup geliştirilmesinde hiçbir katkısı yoktur.

yazdıgın sadece bir kısmı dogru.
toyota nın vvtl-i sistemini bulup geliştirmesinde hic bir katkısı yoktur çoooookk yanlış bir cümledir :)

Cupra
31-03-2009, 20:00
demekki volvoyla mitsu'nun alakası yok degilmiş
Ben bu motorun temellerinin GDI ile Mitsubishi tarafından atıldığını ve bu teknolojinin geliştirilmesinin Volvo ile bir alakası olmadığını söyledim. Bu teknolojiyle ilgili hiçbir katkısı olmadığını Wikipedia'da FSI konusu altında Volvo marka adının hiçbiyerde geçmemesinden görebilirsiniz. Motoru kullanmış veya kullanıyo olmaları bu motorun geliştirilmesinde bir katkıları olduğunu göstermez. Ki gösterdiğim kaynaktada olmadığı açıkça görülmektedir. Volvo'nun politikasını zaten çözmüş değilim. Şimdi de Ford motorları kullanıyorlar. Belkide kendileri birşey geliştiremedikleri içindir (Güvenlik dışında ki güvenli Volvo'larda eskilerde kaldı).

Cupra
31-03-2009, 20:02
yazdıgın sadece bir kısmı dogru.
toyota nın vvtl-i sistemini bulup geliştirmesinde hic bir katkısı yoktur çoooookk yanlış bir cümledir :)
Belge ve kaynağınızı rica ederim o zaman. Forumda yazılmış şeyler değil; doğruluğu herkezce kabul edilmiş ansiklopedik bilgi içeren tarzda kaynaklar olursa ancak beni ikna edebilirsiniz.

63owen63
31-03-2009, 20:03
benim volvoya üretici vasfı yükleyen cümle mi gösterir misin,öyle demişim gibi yazmışsın da?

63owen63
31-03-2009, 20:07
Belge ve kaynağınızı rica ederim o zaman. Forumda yazılmış şeyler değil; doğruluğu herkezce kabul edilmiş ansiklopedik bilgi içeren tarzda kaynaklar olursa ancak beni ikna edebilirsiniz.

memnuniyetle ,aşama aşama gidelim :) vtec'i honda ilk ne zaman kullandı?

Cupra
31-03-2009, 20:08
Ben FSI'ın temeli olan GDI teknolojisinin geliştiricisi Mitsubishi Motors'dur dedim. Sizde aslında öyle olmadığını, Volvo ve Mitsubishi olduğunu söylediniz.. Bu Volvo ile Mitsubishi'nin beraber yaptığını kastetmeniz anlamına gelmiyor mu?

Cupra
31-03-2009, 20:09
memnuniyetle ,aşama aşama gidelim :) vtec'i honda ilk ne zaman kullandı?
Ben bildiklerimi yazdım. Kaynağımı sundum. Sizde aynı şekilde, neye dayanarak Honda'nın, bu sistemi Toyota'dan aldığını söylerseniz daha etkili olacağını sanıyorum.

Cupra
31-03-2009, 20:11
Şu adrese girerseniz bütün sorularınıza cevap alabilirsiniz.
Sayfanın biraz alt kısmında "Automotive use" diye bir bölüm var. İlk kullananlar ve geliştiricileri açıklamışlar.
Ayrıca şu adresteki ilk paragrafı okumanız da, aklınızdaki bütün soru işaretlerini cevaplandıracaktır.
http://en.wikipedia.org/wiki/VTEC
Buda Toyota'nın bu konu hakkında yaptıkları:
http://en.wikipedia.org/wiki/VVTL-i#VVTL-i
Sanırım hayır denecek birşey kalmadı ortada..

63owen63
31-03-2009, 20:16
VTEC teknolojisiyle üretilen ilk motor ise b16a motor kodlu 1.6 VTI'dır.

böyle bir mesaj attıgınız için tekrar sordum.cünkü b16a vti ilk vtec degildir.b16a ilk vtec'in farklı bir varyasyonudur.
ilk vtec Japonyada 1989-1993 Integra da kullanıldı.
1989 DA6 'dır kodu.

kaynak : http://www.wardom.org/vtec-teknolojisi-t99426.html?

Cupra
31-03-2009, 20:19
Bu motorun b16a'nın bir varyasyonu olduğu Wikipedia'da yazıyor. DOHC VTEC bölümüne bakarsanız görebilirsiniz. Oradaki bilgiye istinaden böyle bir ifade kullandım. Hala bu teknolojinin geliştiricisinin Toyota olduğunu düşünüyor musunuz peki?
Verdiğiniz adreste Wikipedia'nın Türkçe'ye çevrilmişi büyük ihtimalle. Konu sıraları bile aynı. Orada b16a'nın bir varyasyonu olduğu yazmakta.

63owen63
31-03-2009, 20:24
Bu motorun b16a'nın bir varyasyonu olduğu Wikipedia'da yazıyor. DOHC VTEC bölümüne bakarsanız görebilirsiniz. Oradaki bilgiye istinaden böyle bir ifade kullandım. Hala bu teknolojinin geliştiricisinin Toyota olduğunu düşünüyor musunuz peki?
Verdiğiniz adreste Wikipedia'nın Türkçe'ye çevrilmişi büyük ihtimalle. Konu sıraları bile aynı. Orada b16a'nın bir varyasyonu olduğu yazmakta.
verdigim kaynaktaki integra yı araştırdınız mı ? onun varlıgını çürütücek kaynak olmadıkça wikipedia'daki bilgi eksiktir..

63owen63
31-03-2009, 20:26
evet hala düşünüyorum :) burda ki düşüncemiz tek paydada birleşirse devam edecegim toyota hakkında yazıma

Cupra
31-03-2009, 20:27
Bildiklerinizi neden paylaşmaktan kaçınıyorsunuz? Ne biliyorsanız açık açık yazın böyledir diye bizde öğrenelim doğruyu yanlışı.. Ayrıca wardom isimli sitenin ne gibi bir konsepti, geçerliliği var ki; ben orada yazan bilgiyi ansiklopedik bilgiyle kıyaslayayım? Anasayfasına bakınca hack forumu olduğu yazıyor.. Oradaki bilgilere mi itibar ederek, Wikipedia'ya eksik diyorsunuz?
Siz kendi paydanızdan bildiklerinizi paylaşırsanız tartışmamız daha sağlıklı olacaktır. Zaten ortak paydada buluştuktan sonra tartışacak birşey kalmaz. Bu yüzden sizin dediklerinizin açıklamasını hala beklemekteyim. Ben bildiklerimi paylaştım. Orada yazanlar açık ve net. 1983 yılında Honda'nın motorsikletinde bu teknolojinin kullanıldığı yazıyor. Siz 1991 yılındaki Integra'dan bahsediyorsunuz.

63owen63
31-03-2009, 20:32
wiki ye güvenmesem eksik degil yanlış derdim.. bende size ayrıca kaynagı sorgulamanız saglamanız için integrayı araştırıp görebilirsiniz dedim tatminkar olmadıysa. haa bu arada demin b16a diyordunuz ilk diye şimdi motosiklete geçtiniz ?

Cupra
31-03-2009, 20:36
wiki ye güvenmesem eksik degil yanlış derdim.. bende size ayrıca kaynagı sorgulamanız saglamanız için integrayı araştırıp görebilirsiniz dedim tatminkar olmadıysa. haa bu arada demin b16a diyordunuz ilk diye şimdi motosiklete geçtiniz ?
Otomobildeki ilk örneği bahsettiğim motordur. Yazımda da böyle yazdım. Dikkatlice okuyunuz.
Buyrun size hack forumu dışında sağlam bir kaynak daha:
http://world.honda.com/motorcycle-technology/vtec/p3.html
Herhalde Honda'da eksik yazmamıştır.
Hala Toyota ile ilgili kaynaklarınızı görmüş değiliz ayrıca?

63owen63
31-03-2009, 20:56
kaynaklara warez hack vs dediginiz için seçiçi davranmak zorunda hissettim kendimi :) buyrun
bu arada toyota hakkında söylecek oldugum şey'' 4a-ge ''dir
corolla trueno 'da 1983 'te kullanılmıştır.honda 1983 'te motosiklette kullandıgını kabul edersek aynı yıla tekabül ediyor

kaynak 1 : http://www.4age.net/tech/4age/index.htm
kaynak 2 :http://shell.deru.com/~sgn1/AW11/4age.htm

'' The 4A-GE engine was first introduced in the 1983 Sprinter Trueno AE86 (http://en.wikipedia.org/wiki/AE86) and the Corolla Levin AE86 (http://en.wikipedia.org/wiki/AE86) sports version''

kaynak : http://en.wikipedia.org/wiki/3AC

toyota ayrıca 4a-ge üzerinde opsiyonel olarak supercharger lı araçlarda üretti
kaynak : http://www.geocities.com/MotorCity/Garage/8422/4age.htm

63owen63
31-03-2009, 20:57
bu arada vtec ile vvtl-i sistemi benzerlikler olsada birbirinin aynı degildir,aslında boş duvara kurşun sıkıyoruz ,bu konuda hemfikirizdir umarım(yoksa kaynak aramaya başlayayım mı :))

taykac
31-03-2009, 21:45
Wikipedia.org daki bilgilerin eksik olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu.Zaten bu işin Türkiyedeki üstadları bazı forumlarda eksik bilgiler olduğunu söylemişlerdi.Ayrıca konu çok güzeldi ve vtec motorların geçmişini öğrenmiş olduk.İlk defada buharlı motorlarda kullanılmış.Sizlerin çoğu görmemiştir,yetişmemiştir o döneme ama vtec li buhar motorlu trenlere binmişliğim vardır benim.:D Şaka bir yana bu güzel ve seviyeli konuda benim ile arkadaşların güzel bilgiler elde ettiklerini düşünüyorum.Ayberk,Emre ve Mehmet kardeşlerimize araştırıp önümüze bu bilgileri koydukları için teşekkür ederim.

Cupra
01-04-2009, 03:28
Wikipedia.org daki bilgilerin eksik olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu.Zaten bu işin Türkiyedeki üstadları bazı forumlarda eksik bilgiler olduğunu söylemişlerdi.Ayrıca konu çok güzeldi ve vtec motorların geçmişini öğrenmiş olduk.İlk defada buharlı motorlarda kullanılmış.Sizlerin çoğu görmemiştir,yetişmemiştir o döneme ama vtec li buhar motorlu trenlere binmişliğim vardır benim.:D Şaka bir yana bu güzel ve seviyeli konuda benim ile arkadaşların güzel bilgiler elde ettiklerini düşünüyorum.Ayberk,Emre ve Mehmet kardeşlerimize araştırıp önümüze bu bilgileri koydukları için teşekkür ederim.
Wikipedia'da VTEC konusundaki bilgilerde, başka kaynaklardan da (Honda'nın kendi sitesinden) araştırma yaptığım takdirde eksikten ziyade fazla bilgi olduğunu tespit ettim.

kaynaklara warez hack vs dediginiz için seçiçi davranmak zorunda hissettim kendimi :) buyrun
bu arada toyota hakkında söylecek oldugum şey'' 4a-ge ''dir
corolla trueno 'da 1983 'te kullanılmıştır.honda 1983 'te motosiklette kullandıgını kabul edersek aynı yıla tekabül ediyor

kaynak 1 : http://www.4age.net/tech/4age/index.htm
kaynak 2 :http://shell.deru.com/~sgn1/AW11/4age.htm

'' The 4A-GE engine was first introduced in the 1983 Sprinter Trueno AE86 (http://en.wikipedia.org/wiki/AE86) and the Corolla Levin AE86 (http://en.wikipedia.org/wiki/AE86) sports version''

kaynak : http://en.wikipedia.org/wiki/3AC

toyota ayrıca 4a-ge üzerinde opsiyonel olarak supercharger lı araçlarda üretti
kaynak : http://www.geocities.com/MotorCity/Garage/8422/4age.htm
Sitenin ana sayfasına girildiği zaman Hack yazıyordu. Ben yorumlamadım yani siteyi o şekilde :) Ayrıca verdiğiniz kaynaklarda Variable Valve Timing kavramını hiç göremedim? Sadece 2. kaynakta 1991 yılında kullanılmaya başlandığı yazıyor.
VTI ile VVT-I arasındaki de tek farklılıkta tetiklenme şekilleri. Bildiğim kadarıyla VTI yağ basıncıyla, VVT-I ise ECU tarafından uyarılarak devreye giriyor. Bunun dışında amaç ve çalışma şekil prensipleri aynı.

63owen63
01-04-2009, 14:12
o terimi göremeyebilirsiniz cünkü toyota sırasıyla geliştirerek 4a-ge,vvti ve vvtl-i kullandı
(ae86 sene 83 !) 4age tvis sistemi vardı lift açarak değil ancak emme manifoldundaki kapakçıklar açılarak belli bir devirden sonra 7800 devire kadar güç sağlıyordu 1500/1600 cc atmosferikten 130 ve 160 hp ler alınıyordu bu sayede.
yani karşılaştırıldıgında şuan toyotanın tsport taki vvtl-i ile vtec teknolojileri ciddi manada farklılar,amaçları hala aynı :)
Vtecte yağ basıncı sayesinde belli devirden sonra 3. (orta) kam miline geçiş yaparak sübap açıklıklarını deiştirir. VVTL-İ ise zamanlama kasnağı sayesinde belli bir devirden sonra sübap açıklıklarını artırır motor prensipleri aynı gibi gözüksede aslıdna birbirinden farklıdır. vvt-i ise tamamen farklı vtec gibi performans odaklı değil ekonomi odaklı(i-vtec gibi) zamanlama kasnağıyla emme sübaplarının açık kalma süresini değiştirir. Yani açıklık mesafesini değil süresini değiştirir. dual vvt-i ise emme manifolduna ilave olarak egzost manifoldununda zamanlamasını değiştirir....

http://i270.photobucket.com/albums/jj105/alpina2-7/v-tech.jpg
http://www.celicas.co.uk/Images/VVTLi.gif
2 resimede dikkatli bakınca görülüyorki farklılıklar var
vtecte 3.kam mili varken vvtl-i 'da yok.

Vtec (Variable Value Timing Technology),sayfalardır tartıştıgımız üzere ( :D ) motor yüksek devirlere ulaştığında, supap bindirme süreleri kısalmaktadır. Bu da motordan daha fazla güç elde edebilmemizi engeller. Supap bindirmesi, egzoz zamanı sonu, emme zamanı başlangıcında, her iki supabın açık olduğu ana verilen isimdir. Bu sürenin fazla olması, daha yüksek bir performans elde etmemizi sağlar. Supap bindirmesi sırasında, emme supabından emilen yakıt karışımı, egzoz gazlarını süpürür ve daha önceden motor içinde kalmış olan sıcak gaz karışımı varsa bunları da soğutur. Böylece motor içinde vuruntunun oluşmasını da engelleyerek, volümetrik verimi arttırılmış olur. Ayrıca supap bindirme süresinin uzaması, daha fazla hava yakıt karışımının motor içersine girmesini sağlar ve dolayısıyla performansı arttırır. Yalnız düşük hızlarda subap bindirme süresinin fazla olması istenmez çünkü düşür devirlerde volümetrik verimi azaltıcı bir faktördür. Kaldı ki düşük devirlerde motora fazla yakıt girmesi, yakıt sarfiyatını inanılmaz derecede arttıracak ve egzozdan yanmamış hava yakıt karışımı atılmasına neden olacaktır. En azından yakıt tasarrufu için bu sürenin düşük devirlerde kısa olması istenir. O zaman düşük devirlerde supap bindirme süresinin kısa, yüksek devirlerde bu sürenin yüksek olmasını amaçlıyoruz. Fakat bu normal sistemlerde yapılabilecek birşey değil. Neden? Çünkü kam profili sabit ve yüksek hızlarda da bu profile göre supaplar açılıp kapanıyor. İşte Vtec bu noktada devreye giriyor. Vtec’in amacı, motor yüksek devirlere ulaştığında, kam profilini değiştirerek, farklı bir profil ile supap bindirme süresinin uzamasını sağlamaktır. Böylece yüksek hızlarda, motordan daha fazla güç elde edebilmek mümkün olur.
Yalnız VTEC’ten bahsederken, hep yüksek hızlarda supap bindirme süresini arttırmayı konuştuk. Peki ya düşük hızlarda? Ne yazık ki VTEC düşük devirlerde yetersiz kalıyor. İşte bu yüzden yeni bir teknoloji olan VTT-I üzerinden konuşmaya devam edeceğiz. Toyota tarafından geliştirilmiş bu teknolojinin açılımı, akıllı değişken supap zamanlamasıdır ve supap zamanlamaları bilgisayar teknolojisi ile ayarlanmaktadır. VTT-I ile hava emişi sürüş koşullarına ve motor yüküne göre ayarlanabilmektedir. Düşük devirlerde supap bindirme sürelerini azaltarak, yakıt tasarrufunu ile birlikte motordan elde edilen verimi arttırmaktadır.

sonuç olarak bir cok noktada amaçlar aynı olsada sistemler mutlaka farklı oluyor cünkü bu noktada kapışan firmalar tüketiciden ziyade üretici firmalar,honda,toyota,bmw,audi,gidipte bir başka firmadan birşey çalmaz arge olan firmalar hepsi haksız mıyım ? Rover's unique VVC (http://www.autozine.org/technical_school/engine/vvt_4.htm), Toyota VVTL-i (http://www.autozine.org/technical_school/engine/vvt_31.htm#VVTL-i), Porsche Variocam Plus (http://www.autozine.org/technical_school/engine/vvt_31.htm#Variocam-Plus), Honda i-VTEC (http://www.autozine.org/technical_school/engine/vvt_31.htm#i-VTEC), Audi Valvelift (http://www.autozine.org/technical_school/engine/vvt_31.htm#Valvelift), FIAT Multiair (http://www.autozine.org/technical_school/engine/vvt_5.html), Nissan VVL (http://www.autozine.org/technical_school/engine/vvt_2.htm#VVL) bunlar benim varlıgından haberdar oldugum aynı sistemmiş gibi kabul edilen sistemler,fakat bir kategorizasyon yapacak olursak

Different systems :
1) Cam-changing VVT (http://www.autozine.org/technical_school/engine/vvt_2.htm#Cam-changing) - e.g. Honda 3-stage VTEC (http://www.autozine.org/technical_school/engine/vvt_2.htm#VTEC), Nissan VVL (http://www.autozine.org/technical_school/engine/vvt_2.htm#VVL)
2) Cam-phasing VVT (http://www.autozine.org/technical_school/engine/vvt_3.htm) - e.g. BMW Double Vanos (http://www.autozine.org/technical_school/engine/vvt_3.htm#Vanos), Toyota VVT-i (http://www.autozine.org/technical_school/engine/vvt_3.htm#VVT-i)
3) Cam-changing + Cam-phasing VVT (http://www.autozine.org/technical_school/engine/vvt_31.htm#Cam-changing-plus-Cam-phasing) - e.g. Toyota VVTL-i (http://www.autozine.org/technical_school/engine/vvt_31.htm#VVTL-i), Porsche Variocam Plus (http://www.autozine.org/technical_school/engine/vvt_31.htm#Variocam-Plus), Honda i-VTEC (http://www.autozine.org/technical_school/engine/vvt_31.htm#i-VTEC), Audi Valvelift (http://www.autozine.org/technical_school/engine/vvt_31.htm#Valvelift)
4) Rover's unique VVC (http://www.autozine.org/technical_school/engine/vvt_4.htm)
5) Electrohydraulic valve control (http://www.autozine.org/technical_school/engine/vvt_5.html) - e.g. FIAT Multiair (http://www.autozine.org/technical_school/engine/vvt_5.html)

gibi bir tablo cıkıyor,tüm şey detaylarda gizli olsada yenilir yutulur detay degiller aslında.keşke herkes ingilizce bilsede türkceye binlerce cümle ve ceviri hatasıyla cevrilen yazıları degil gerçek net kaynakları okuyabilse :)
güzel konu oldu gerçektende ağzınıza saglık ayberk bey

omercanilica
01-04-2009, 15:04
ellerınıze saglık guzel bılgıler tebrık edıyorum bu acıklamalar ıcın ...

Cupra
01-04-2009, 18:58
Şu dökümanlara da bir göz atmakta fayda var. Çok yararlı bir video. Keşke dili Türkçe olsa..
http://www.billzilla.org/vvtvtec.htm
http://www.youtube.com/watch?v=mgDdbrMh6bo
Bir bilgiye daha ulaştım ayrıca. Toyota bu motoru resmi olarak, araçlarına 1985 yılında koymaya başlamış.

teknik
01-04-2009, 19:23
arkadaşlar hepnize ayrı ayrı çok teşekür ederim...

çok güzel ve sağlam bilgilere ulaştım

63owen63
02-04-2009, 00:56
Şu dökümanlara da bir göz atmakta fayda var. Çok yararlı bir video. Keşke dili Türkçe olsa..
http://www.billzilla.org/vvtvtec.htm
http://www.youtube.com/watch?v=mgDdbrMh6bo
Bir bilgiye daha ulaştım ayrıca. Toyota bu motoru resmi olarak, araçlarına 1985 yılında koymaya başlamış.

85 mi :S ?
benim bahsettigim en son bahsettigim 4a-ge verdiginiz kaynakta şu cümlelerle geçiyor '' The early VVT system was relatively simple, ie, at a specific rpm (~4400rpm on the 20 valve 4AGE's)''

yalnız ford'un kullandıgından bahsetmiş cok daha öncesinden,böyle bir bilgiyi ilk defa duyuyorum ,dogruysa eger biz'i çürüttü adam :)

Cupra
02-04-2009, 01:35
85 mi :S ?
benim bahsettigim en son bahsettigim 4a-ge verdiginiz kaynakta şu cümlelerle geçiyor '' The early VVT system was relatively simple, ie, at a specific rpm (~4400rpm on the 20 valve 4AGE's)''

yalnız ford'un kullandıgından bahsetmiş cok daha öncesinden,böyle bir bilgiyi ilk defa duyuyorum ,dogruysa eger biz'i çürüttü adam :)

85 yılında araçlara konmuş. Ayrıca 1960 yılında Ford'un benzer bir teknoloji kullandığı da bu kaynakta mevcut. VTEC değil. Benzeri..
Ayrıca şu paragraf gözünüzden kaçtı sanırım:
VTEC (Variable Valve Timing and Lift Electronic Control) is a valvetrain system developed by Honda to improve the volumetric efficiency of a four-stroke internal combustion engine. This system uses two camshaft profiles and electronically selects between the profiles. It was invented by Honda R&D engineer Ikuo Kajitani. It can be said that VTEC, the original Honda variable valve control system, originated from REV (Revolution-modulated valve control) introduced on the CBR400 in 1983 known as HYPER VTEC. VTEC was the first system of its kind, though other variable valve timing and lift control systems have been produced by other manufacturers (MIVEC from Mitsubishi, VVTL-i from Toyota, VarioCam Plus from Porsche, VANOS from BMW, VVL from Nissan, etc).

63owen63
02-04-2009, 01:45
hayır gözümden kaçmadı dogru söylemiş zaten :) vvtl-i ,mivec tabiki daha sonra kullanıldı vvtl-i yanılmıyorsam ilk 94 te celica'da kullanıldı.savundugum 4a-ge vvtl-i ın ilk varyasyonudur tıpkı hondanın vtec'i stage1 stage 2 stage 3 gibi geliştirmiş olması gibi.4a-ge önceden de belirttigim üzere corolla treuno larda 83 te kullanıldı

Cupra
02-04-2009, 02:49
83'te bahsettiğiniz motorda kullanılan sistem Variable Valve Timing değil.. T-VIS adlı Variable Intake System adında bir sistem. Bu sistemin (Variable Valve Timing) hangi araçlarda kullanıldığını bu linkin altındaki index'ten görevilirsiniz.
VVT Implementations başlığı altında.
VVT yani Variable Valve Timing teknolojisinin kullanıldığı Toyota motoru 4A-GE 20 Valve. Sizin bahsettiğiniz eski modeli olan 16 Valve.
http://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_A_engine#4A-GE_.2820-valve.29
Şu linke göz gezdirirseniz, zaten sizin bahsettiğiniz motorun altında VVT terimi de geçmiyor. Diğer 20 Valve versiyonunda VVT mevcut. Buda 1992 yılında üretilmiş. Lütfen verdiğim kaynakları dikkatlice inceleyiniz.
Ek Bilgi: http://en.wikipedia.org/wiki/T-VIS T-VIS'ın açıklaması.
Ayrıca Wikipedi'nin bilgisini eksik diye görüp örnek verdiğiniz link, Wikipedi'den alıntı. Dikkatinizi çekerim. O linkte de 20 Valve'lik versiyonunda VVT olduğu yazıyor.

63owen63
02-04-2009, 15:31
4a-ge'de ki sistemin vvt olmadııg bir kac kez söyledim zaten..o sistemin temelidir herşey onunla başlamıştır.

mayham85
02-04-2009, 18:59
4a-ge'de ki sistemin vvt olmadııg bir kac kez söyledim zaten..o sistemin temelidir herşey onunla başlamıştır.

herşey 4 zamanlı benzinli motorla başlkadı kanka her şeyin temeli daimler-benz :P

Cupra
02-04-2009, 19:17
VVT sistemiyle bir alakası olduğu, temel oluşturduğu hiçbir kaynakta yazmıyor. Fakat Honda'nın 83 yılında yaptığı "HYPER VTEC" teknolojili bir motor var. Yani Toyota'nın VVT serüveni 1992 yılında başlamış. 1983 yılında başlayan ise Honda.

63owen63
02-04-2009, 19:19
tamam ayberk bey hic bir alakası yok

Cupra
02-04-2009, 19:31
Aynı bloğa, 10 sene sonra VVT teknolojisi uygulanmış olduğu için, bu motorun temel oluşturduğunu nasıl söyleyebiliriz ki? Valflerle ilgili ne teknoloji kullanılmış o motorda söyleyin lütfen. En başından beri Toyota'nın VVT sistemine önderlik ettiğini, ilk kullandığını söylediniz. Bu şekilde geçiştirmenizi size hiç yakıştıramadım açıkçası. Birşey biliyorsanız paylaşın ya da bana haklıymışsın diyin.

63owen63
02-04-2009, 19:47
4a-ge sistemde emme manifoldundaki kapakçıklar açılarak belli bir devirden sonra 7800 devire kadar güç sağlıyordu. çalışma prensibi ve mantık olarak açıkladım + kaynaklar verdim. hala nasıl temel oluşturdugunu söylüyorsunuz.bu noktadan sonra kendimi tekrar etmek istemiyorum :)

patrıot
02-04-2009, 22:26
bırılerı dıyor kı bız daha ıyısını yapana kadar en ıyısı bu
arkadaslar burası bır paylaşım yerı ben haklıyım sen haklısın yerı degıl ayberk yanlış anlama sana sunulan hıcbır seyı kabul etmıyorsun mehmetın sana vermıs oldugu lınkler var bunları gormezden gelıyorsun sadece kendı sunduklarını goruyorsun adasın sunduklarını gormezden gelırsen ınsanlar ıkı yuz tanede kanıt cıkarsa sen yıne gormeyeceksın fark ettıysen mehmet arkadasımız senın sunduklarını kabul edıyor bu ısı fazla uzatmayalım konu zaten amacından cıkmıs bıraz daha devam edersen typer-r cupra hıkayesıne donecek

mayham85
02-04-2009, 22:32
arkadaslar burası bır paylaşım yerı ben haklıyım sen haklısın yerı degıl ayberk yanlış anlama sana sunulan hıcbır seyı kabul etmıyorsun mehmetın sana vermıs oldugu lınkler var bunları gormezden gelıyorsun sadece kendı sunduklarını goruyorsun adasın sunduklarını gormezden gelırsen ınsanlar ıkı yuz tanede kanıt cıkarsa sen yıne gormeyeceksın fark ettıysen mehmet arkadasımız senın sunduklarını kabul edıyor bu ısı fazla uzatmayalım konu zaten amacından cıkmıs bıraz daha devam edersen typer-r cupra hıkayesıne donecek
katılıyorum.

Cupra
03-04-2009, 19:35
4a-ge sistemde emme manifoldundaki kapakçıklar açılarak belli bir devirden sonra 7800 devire kadar güç sağlıyordu. çalışma prensibi ve mantık olarak açıkladım + kaynaklar verdim. hala nasıl temel oluşturdugunu söylüyorsunuz.bu noktadan sonra kendimi tekrar etmek istemiyorum :)

Bu konu, Honda'nın VTEC teknolojisini Toyota'dan aldığını iddia etmenizle başladı. Toyota 83 yılında bahsettiğiniz VTEC temeli olan motoru geliştirmiş, Honda ise 83 yılında VTEC'in ta kendisini yapmış. Çalışma prensibi ve mantık olarak VVT-I ile VTEC arasında çok fark olduğunu söylüyorsunuz. Ama bahsettiğiniz 4A-GE motorda Valve Timing adına yapılmış birşey yok. Bu motorun VTEC'le nası alakası olduğunu söyleyebiliyorsunuz bunu anlayamıyorum..

Tartışmanın yönüne bakarsanız, Mehmet Bey'in bana sunduğu kaynaklar üzerinden yürüttüm tartışmayı. Ben değil, sizde baksanız bana 4A-GE motorda VTEC adına yapılmış birşeyi gösteremezsiniz. Sizin, Mehmet Bey'in ve benim verdiğim kaynaklarını detaylı şekilde incelememiş olmanız, bu şekilde yanıt yazmanıza sebep olmakta. Bana 1 tane kaynakta, 4A-GE 16V motorun, VTEC teknolojisi ile alakalı, temel oluşturucu olduğunu gösteren bir tane kaynak gösterin lütfen. Sadece bir tane kaynak istiyorum sizlerden.
Eğer gösteremezseniz benim dediklerim doğru oluyor. Bu yüzden kimsenin dediklerini kabul etmediğimi iddia etmeyiniz. Siz benim dediklerimin doğru olabileceğini düşününüz.
Bu arada siz benim söylediklerime bir konuda itiraz etmiştiniz. Passat Turbosunu 300TL'ye bulduğunuzu söylediniz. Başka bir konu altında bu parçaya ihtiyacı olan bir arkadaşımız var. Kendisine yardımcı olmanızı dilerim. Onarım için bu fiyatları verdiğini söylemiş kendisi.

katılıyorum.
Kaynakları detaylı inceleyiniz, katılacak birşey olmadığını göreceksiniz.

patrıot
03-04-2009, 19:38
Bu konu, Honda'nın VTEC teknolojisini Toyota'dan aldığını iddia etmenizle başladı. Toyota 83 yılında bahsettiğiniz VTEC temeli olan motoru geliştirmiş, Honda ise 83 yılında VTEC'in ta kendisini yapmış. Çalışma prensibi ve mantık olarak VVT-I ile VTEC arasında çok fark olduğunu söylüyorsunuz. Ama bahsettiğiniz 4A-GE motorda Valve Timing adına yapılmış birşey yok. Bu motorun VTEC'le nası alakası olduğunu söyleyebiliyorsunuz bunu anlayamıyorum..

Tartışmanın yönüne bakarsanız, Mehmet Bey'in bana sunduğu kaynaklar üzerinden yürüttüm tartışmayı. Ben değil, sizde baksanız bana 4A-GE motorda VTEC adına yapılmış birşeyi gösteremezsiniz. Sizin, Mehmet Bey'in ve benim verdiğim kaynaklarını detaylı şekilde incelememiş olmanız, bu şekilde yanıt yazmanıza sebep olmakta. Bana 1 tane kaynakta, 4A-GE 16V motorun, VTEC teknolojisi ile alakalı, temel oluşturucu olduğunu gösteren bir tane kaynak gösterin lütfen. Sadece bir tane kaynak istiyorum sizlerden.
Eğer gösteremezseniz benim dediklerim doğru oluyor. Bu yüzden kimsenin dediklerini kabul etmediğimi iddia etmeyiniz. Siz benim dediklerimin doğru olabileceğini düşününüz.
Bu arada siz benim söylediklerime bir konuda itiraz etmiştiniz. Passat Turbosunu 300TL'ye bulduğunuzu söylediniz. Başka bir konu altında bu parçaya ihtiyacı olan bir arkadaşımız var. Kendisine yardımcı olmanızı dilerim. Onarım için bu fiyatları verdiğini söylemiş kendisi.

neyın pesındesın anlamıyorum yazdıgın yalancılıkla ıhtam dıkkat et

mayham85
03-04-2009, 19:41

her şey açıkça ortada kimin neyi anlatmak istediğini iyi biliyoruz biz.

Cupra
03-04-2009, 19:45
neyın pesındesın anlamıyorum yazdıgın yalancılıkla ıhtam dıkkat et
http://www.seatclubturkey.com/forum/showthread.php?t=9324&page=4
35 numaralı mesajınızı tekrar okuyunuz isterseniz. Ben yalan söylemem. Sizin söylediğiniz söz..

her şey açıkça ortada kimin neyi anlatmak istediğini iyi biliyoruz biz.
Sorularıma cevap veremediğinizi düşünüyorum bu tür mesajlarınızı okuyunca.

patrıot
03-04-2009, 19:49
35 numaralı mesajınızı tekrar okuyunuz isterseniz. Ben yalan söylemem. Sizin söylediğiniz söz..

yas olarak ufaksın arkadasa ozelden ulaştım sıtede bass bass ben bu arkadasa yardım edıyorum dıye ılan etmenın anlamı yok kaldı kı boyle yardımın anlamı hıc yok burası bır paylaşım sıtesı ve burada kı uyeler bır aıle bu aıleye sen daha yenı katıldın ıfaedelere bıraz daha dıkkat edelım umarım sana yeterlı olmuştur.

Cupra
03-04-2009, 19:57
yas olarak ufaksın arkadasa ozelden ulaştım sıtede bass bass ben bu arkadasa yardım edıyorum dıye ılan etmenın anlamı yok kaldı kı boyle yardımın anlamı hıc yok burası bır paylaşım sıtesı ve burada kı uyeler bır aıle bu aıleye sen daha yenı katıldın ıfaedelere bıraz daha dıkkat edelım umarım sana yeterlı olmuştur.
Burası bir aile olduğu için, kendisini size yönlendirdim. Uygun fiyata Turbo bulduğunuzu ve size danışabileceğini söyledim. Aynı şeyi size söylediğimde yalancılıkla itham edilmiş oldum. Ben ifadelerimde her zaman saygıyı ve seviyeyi ön planda tuttum. Yaşım herşey için uygun. Kime herhangibir saygısızlık yapmışsam çıksın desin ki bana, böyle böyle yaptın. Ben bu aileye yeni katıldım, ama şu an için elimden geleni yapıyorum. Sınav haftamda kalkıp buluşmaya gittim. Forumda mümkün olduğu kadar üst düzeyde katılım sağlıyorum. Burda sevap olsun diye yardım yapılmıyor ki gizli kapaklı olsun. Buranın paylaşım yeri olduğunu kendiniz söylediniz. Siz Turbo'yu bu fiyata bulduğunuzu söylediniz. Bende sizin bu konuda daha iyi yardımcı olabildiğinizi kendisine ilettim. Yazmadığınız takdirde nasıl başkaları bu imkandan faydalanabilir?

mayham85
03-04-2009, 19:57

evbeleyip geveleyip aynı soruları sorup duruyorsun neden cevap vereyimki gerekli cevap ve kanıt zaten koyulmş boşu boşuna inat ediyorsun.

karapale
03-04-2009, 19:59
aşmışınız siz baba yaa,,,bu konuyu kitleyelim lütfen..bilal nerde özledim wallaa :)

patrıot
03-04-2009, 20:04
Burası bir aile olduğu için, kendisini size yönlendirdim. Uygun fiyata Turbo bulduğunuzu ve size danışabileceğini söyledim. Aynı şeyi size söylediğimde yalancılıkla itham edilmiş oldum. Ben ifadelerimde her zaman saygıyı ve seviyeyi ön planda tuttum. Yaşım herşey için uygun. Kime herhangibir saygısızlık yapmışsam çıksın desin ki bana, böyle böyle yaptın. Ben bu aileye yeni katıldım, ama şu an için elimden geleni yapıyorum. Sınav haftamda kalkıp buluşmaya gittim. Forumda mümkün olduğu kadar üst düzeyde katılım sağlıyorum. Burda sevap olsun diye yardım yapılmıyor ki gizli kapaklı olsun. Buranın paylaşım yeri olduğunu kendiniz söylediniz. Siz Turbo'yu bu fiyata bulduğunuzu söylediniz. Bende sizin bu konuda daha iyi yardımcı olabildiğinizi kendisine ilettim. Yazmadığınız takdirde nasıl başkaları bu imkandan faydalanabilir?
ayberk sana bır sey demıyorum arkadas ozelden ulaştı ozelden cevap yazıldı bunu gormezsın sana soyle bır sey soylemek ıstıyorum yılmazın howercraftın yay ılanında senın bana yazdıkların yeterlı orada sana kucuk bır uyarı yaptım bılmem anlatabıldım mı daha sana msj veya cevap yazma ıhtıyacı duymuyorum bunu ozellıkle bıl ıstersen turbo degıl aracıma komple 1.8 t motor bıle alabılırım bu benım elımde olan bır ımkan bırde konuyu okudum ımalı olarak bırkac kere yazılmış bır kere yazmak yeterlı ulaşamadı mı maılım var olmadı ozelden ulaşır bır degıl bır kac kere yazarsan bu yardım maksatını fazlası ıle aşar okuyu bır daha okursan bunun baska arkadaslarında dıkkatını cektıgını gorursun sunu da hatırlatmak ısterım

Cupra
03-04-2009, 20:11
evbeleyip geveleyip aynı soruları sorup duruyorsun neden cevap vereyimki gerekli cevap ve kanıt zaten koyulmş boşu boşuna inat ediyorsun.
VTEC ve GDI teknolojilerinin bulucuları konusunda ortaya bir kanıt konmuş değil. Ben ise ikisi hakkında kanıt sundum. Zaten konuyu tarafsız okuyan birisi herşeyi net bir şekilde anlayacaktır.

ayberk sana bır sey demıyorum arkadas ozelden ulaştı ozelden cevap yazıldı bunu gormezsın sana soyle bır sey soylemek ıstıyorum yılmazın howercraftın yay ılanında senın bana yazdıkların yeterlı orada sana kucuk bır uyarı yaptım bılmem anlatabıldım mı daha sana msj veya cevap yazma ıhtıyacı duymuyorum bunu ozellıkle bıl ıstersen turbo degıl aracıma komple 1.8 t motor bıle alabılırım bu benım elımde olan bır ımkan bırde konuyu okudum ımalı olarak bırkac kere yazılmış bır kere yazmak yeterlı ulaşamadı mı maılım var olmadı ozelden ulaşır bır degıl bır kac kere yazarsan bu yardım maksatını fazlası ıle aşar okuyu bır daha okursan bunun baska arkadaslarında dıkkatını cektıgını gorursun sunu da hatırlatmak ısterım
Mesela, bir üyemiz birisine yardımcı olduğu zaman, özelden görüşülmüştür yazıyor. Ben bu mesajı göremediğim için, kendisinin veya sizin gözünüzden kaçabilme ihtimaline karşı mesajımı tekrarladım. Altında artniyet arayan ise sizsiniz.

patrıot
03-04-2009, 20:14
VTEC ve GDI teknolojilerinin bulucuları konusunda ortaya bir kanıt konmuş değil. Ben ise ikisi hakkında kanıt sundum. Zaten konuyu tarafsız okuyan birisi herşeyi net bir şekilde anlayacaktır.

Mesela, bir üyemiz birisine yardımcı olduğu zaman, özelden görüşülmüştür yazıyor. Ben bu mesajı göremediğim için, kendisinin veya sizin gözünüzden kaçabilme ihtimaline karşı mesajımı tekrarladım. Altında artniyet arayan ise sizsiniz.
senı alkışlıyorum baska bır sey demeye gerek yok arkadas bana cevap yazdıgında ozelden sanada gonderırım
lınk yeterlı olur sanırım sana daha fazla cevap yazıp sıteyı kırletmenın anlamı yok
http://www.seatclubturkey.com/forum/showthread.php?t=11442&page=5&highlight=e%FDbach+yay

leon sport
03-04-2009, 21:21
tartışmalar neden sürekli olarak aranızda kişiselleşiyo ? bu 3. konu bu şekle dönen !!

schumi
03-04-2009, 23:50
tartışmalar neden sürekli olarak aranızda kişiselleşiyo ? bu 3. konu bu şekle dönen !!
+1903

63owen63
04-04-2009, 00:47
arkadaşlar hic yakışmıyor lütfen!

63owen63
04-04-2009, 00:59
aşmışınız siz baba yaa,,,bu konuyu kitleyelim lütfen..bilal nerde özledim wallaa :)

kilit çözüm degil.insanlar kendilerini tam ifade edemedikce kilitlenen konu sayısı serileri bulur
bkz. type-r cupra ve diger niceleri. insanlar tartıştıkları gibi sınırlarıda bilirler ve aşıldıysa farkedilmeden özür dilenir tatlıya baglanır.eminim arkadaşlarda öyle yapacaklardır ,biraz yapıcı olalım genel olarak:)

ismaiLL
04-04-2009, 01:17
kilit çözüm degil.insanlar kendilerini tam ifade edemedikce kilitlenen konu sayısı serileri bulur
bkz. type-r cupra ve diger niceleri. insanlar tartıştıkları gibi sınırlarıda bilirler ve aşıldıysa farkedilmeden özür dilenir tatlıya baglanır.eminim arkadaşlarda öyle yapacaklardır ,biraz yapıcı olalım genel olarak:)

Bencede.Herkeste baskıcı bir politikadır gidiyor.Sözüm SCT yönetimine değil youtube,fcebook gibi sitelerin yasaklanması felan...İnsanların susturulması çözüm değil yeni sorunların başlangıcıdır.Böyle tartışmalar ile insan bilmediği nice şeyleri öğreniyor.Yeterki tartışma sınırları içinde yapılsın.Şimdiye kadar süren karşılaştırma konularında zaman zaman taraflar arasında kızgınlıklar olsa da kimse saygı çerçevelerinin dışına çıkmadı bence.Konu kilitlemek bir site yönetiminde en son tercih edilecek seçeneklerden biri olmalıdır.

Cupra
04-04-2009, 06:56
senı alkışlıyorum baska bır sey demeye gerek yok arkadas bana cevap yazdıgında ozelden sanada gonderırım
lınk yeterlı olur sanırım sana daha fazla cevap yazıp sıteyı kırletmenın anlamı yok
http://www.seatclubturkey.com/forum/showthread.php?t=11442&page=5&highlight=e%FDbach+yay
Verdiğiniz linkin, konuyla ne alakası olduğunu anlayamadım açıkçası. Bana yazdığınız yanıtları ise kirlilik olarak nitelendiriyorsanız, zararın neresinden dönerseniz sizin için kardır.

Cupra
04-04-2009, 07:03
Konu ilk mesajdan, son mesaja kadar incelendiği takdirde, neden buralara gelindiği açıkça görülüyor.
Tartışmalarda her zaman korunması gereken bir seviye, cevap verme şekli ve saygı sınırları vardır. Bu sınırlar aşıldığı takdirde konular malesef kişiselleşiyor.
Örneğin Mehmet Bey (63owen63) ile, birçok mesajımızda tartışmışızdır. Fakat kendisi ile aramızdaki saygı sınırı hiçbir zaman bozulmadığı ve korunduğu için, mesajlar hiçbir zaman kişiselleşmemiş ve teknik bilgiler üzerinden ilerlemiştir.

koray sandal
04-04-2009, 09:54
kavga hep japondan çıkıyor :D

jetgs
04-04-2009, 10:01
herkes aynı düşünemiceği için bunlar çok normal önemli olan saygı sınırlarının aşılmaması ayberke katılıyorum

patrıot
04-04-2009, 10:20
Verdiğiniz linkin, konuyla ne alakası olduğunu anlayamadım açıkçası. Bana yazdığınız yanıtları ise kirlilik olarak nitelendiriyorsanız, zararın neresinden dönerseniz sizin için kardır.
bılgı olarak ne oldugu gozukuyor

patrıot
04-04-2009, 10:25
sıtede kı arkadaslara bılgılendırme olarak kısıselleştırme yok sadece arkadasımız farklı bır konuda alaycı bır tavırla bu konuda bır msjda yıne aynı sekılde yazılan bır msj var kımseylede bır sorunum yok bu acık olarak soylemek ıstıyorum lınkte arkadasın ne kadar bılgı sahıbı oldugu zaten orta bu konulara baska bır cevap yazmaya gerek yok ısteyen ıstedıgı kadar yazsın

63owen63
04-04-2009, 14:51
yalnız t-sport un şanzuman celica şanzumanla swaplansa,facia 'ya yol açabilir o araç..
aktarmadan cok kaybediyor tsport:)

Cupra
05-04-2009, 04:34
sıtede kı arkadaslara bılgılendırme olarak kısıselleştırme yok sadece arkadasımız farklı bır konuda alaycı bır tavırla bu konuda bır msjda yıne aynı sekılde yazılan bır msj var kımseylede bır sorunum yok bu acık olarak soylemek ıstıyorum lınkte arkadasın ne kadar bılgı sahıbı oldugu zaten orta bu konulara baska bır cevap yazmaya gerek yok ısteyen ıstedıgı kadar yazsın
Aynı tavrınıza devam ediyorsunuz. Benim bilgimin seviyesini ölçmek ne sizin haddiniz, ne de sizin bilgi seviyenizi ölçmek benim haddim. Size tekrar saygı sınırına davet ediyorum.
Orada yorum yazmamam, bilgi sahibi olmadığım için değil. Sizin yardımcı olma isteğinize karşı bilgiçlik yapmamamdır. Orada, "ben de neyin nasıl iyi olacağını biliyorum" gibi bir yorum da yapabilirdim. Bunun yerine sizin iyi niyetli yardımcı yaklaşımınıza teşekkürle cevap verdim. O konudaki ilk mesajıma baktığınız takdirde de fiyat almak amacıyla mesaj attığımı görebilirsiniz. Amortisörlerle ilgili herhangi bir soru yöneltmiş değilim. Siz sadece kişisel yorumlamanızla o şekilde cevap yazmışsınız. Ben de size teşekkür ettim. Aynı şekilde Yılmaz Bey'e de cevap verdiğim konu içinde açıkça görülüyor.
Bu konuda işin profesörleri olan insanlar var çevremde. Bunu sizden çok biliyorlar anlamında söylemiyorum. En azından gözümle gördüğüm araçların mimarları kendileri. 360km/h hıza çıkabilen araçlara suspansiyon sistemi yapıyorlar. Böyle bir sorunum olduğunda, öncelikle onlara danışırdım. Bu şekilde uzun tartışmalara girdiğim konularda ise, paylaştığım öğretici teknik bilgiler için ise teşekkürler aldım. Demekki paylaştığımız bilgiler, Mehmet Bey'le yaptığımız teknik, bilgilendirici tartışmalar hoş karşılanıyor. Demekki birşey bilmiyor değiliz..

Cupra
05-04-2009, 04:36
yalnız t-sport un şanzuman celica şanzumanla swaplansa,facia 'ya yol açabilir o araç..
aktarmadan cok kaybediyor tsport:)
Type-R benzeri bir performans sergileyebilir o şekilde. Yabana atılacak bir motoru yok çünkü. Ama performansı zayıf..

63owen63
05-04-2009, 14:53
Type-R benzeri bir performans sergileyebilir o şekilde. Yabana atılacak bir motoru yok çünkü. Ama performansı zayıf..

evet celicayla kiloları aynı neredeyse ve ortak parça sayısı coook ama şanzıman farkından d
olayı celica 0-100 'de bile yarım saniyeden belki daha cok, önde tamamlıyor.
bu motoru aslında cidden cok başarılı ama toyota gerisi koyvermiş :)

bkz: lotus elise (1.8 vvtl-i ) 4.7 0-100,gerçi lotusu 3 kişi kaldırırız ama başarı başarıdır :)

mayham85
05-04-2009, 14:55
evet celicayla kiloları aynı neredeyse ve ortak parça sayısı coook ama şanzıman farkından d
olayı celica 0-100 'de bile yarım saniyeden belki daha cok, önde tamamlıyor.
bu motoru aslında cidden cok başarılı ama toyota gerisi koyvermiş :)

bkz: lotus elise (1.8 vvtl-i ) 4.7 0-100,gerçi lotusu 3 kişi kaldırırız ama başarı başarıdır :)
kanka sanırım bu modelde ekonomiyi düşünmüşler. daha az yaksın diye uzun oranlı şanzıman kullanıldı ise performans tırpanlanmıştır.

63owen63
05-04-2009, 15:04
aslında şanzımanı 6 iler ve kısa oranlı fakat ciddi aktarma problemleri var güç hakkıyla aktarılamıyor yinede + dolu bir araç, ABS,EBD, sürücü, yolcu ve yan havayastıkları, araç denge kontrolsistemi, elektronik çekiş kontrol sistemi, fren desteksistemi, aktif gergili kuvvet kontrollü ön emniyet kemerleri,ISOFIX, WIL, kaza anında katlanabilen direksiyon ve frenpedalı, otomatik klima, yol bilgisiyarı, optitron göstergepaneli, direksiyondan kumandalı radyo-CD çalar ve 6 hoparlör,elektrikli ve sıkışma korumalı camlar, uzaktan kumandalımerkezi kilit, araç hızına duyarlı elektronik kontrolüdireksiyon sistemi, metal görünümlü ön konsol, krom kaplıiç kapı kolları, deri direksiyon simidi ve vites topuzu,immobilizer, spor koltuklar, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu,yükseklik ayarlı direksiyon simidi, polen filtresi, alaşımjantlar, elektrikli açılır tavan, ön sis farları, elektrikkumandalı ve ısıtmalı yan aynalar, ön spoiler, gövde rengitamponlar, kapı kolları ve yan aynalar, krom kaplı egzozborusu. donanım olarakta çok dolu bir araç.

ekonomi olarakta motor sesi ugruna basılmazsa 8.3 gibi rakamlarda yakıyor ki bence güzel rakam. fren mesafesi etkileyici 37 m :)

63owen63
05-04-2009, 15:34
bir kac tsport denemesi
http://trtuning.com.tr/fanclub/showthread.php?t=10631

omercanilica
07-04-2009, 15:42
guzel gıdıyomus vıdeolardakı arac begendım ...