PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : toledo stop ve fren lambalarına el yapımı led uygulaması...

HEADBLOOD
11-04-2009, 23:57
http://img17.imageshack.us/img17/4407/dsc00279xxx.jpg
şerit led parçalar halinde kesildi...
http://img17.imageshack.us/img17/5690/dsc00284xxx.jpg
plastik dosya kapağı üzerine yapıştırılıp kablo yerleri iğne ile delindi ve teker teker lehimlendi... far içine yerleştirilecek kalıp elde uzun uğraşlarla deneme yanılma yapılarak çizildi ve bilgisayar ortamında düzeltilerek her iki far için simetrik olacak şekilde çıktı alındı... alınan çıktı röntgen filmi üzerine yapıştırıldı... ledlerin kalıba yerleşeceği yer kesilerek çıkartıldı... bu sayede ledlerin yapıştığı yer sert ve kalın kenarlar ise röntgen filminden dolayı yumuşak ve kolay kıvrılır halde oldu....
http://img17.imageshack.us/img17/6965/dsc00280xxx.jpg
ampul yuvasının olduğu yer lamba klipslerin yapısı bozulmadan kalıbın içeriye yerleştirilebilmesi için kesilip genişletildi..
http://img17.imageshack.us/img17/4128/dsc00283xxx.jpg
... ve ilk deneme.... sonrasında fardaki kırmızı bütünlük bozulmasın diye kalıp önce 2kat beyaz ardından 2 kat kırmızı oje ile boyandı. ledlerin parlak ışığını korumak için ledlere boya sürülmedi... beyaz renk, siyah zeminin kırmızı tonu koyulaştırmaması için kullanıldı... niye oje denirse; renk seçeneği fazla, fırçası çok kullanışlı, dolgu yapabiliyo,esnek,çok zorlamadıktan sonra esnek zeminde çatlama yapmıyo ve çabuk kuruyor... elektrik çıkışları olarak aracın orjinal far soketini bozmamak için oto elektrikçiden patlak ampul alıp bunları kırdım duyu temizledim ve şase fren stop kablolarını bu duya lehimleyip duyu normal ampul gibi sokete taktım...
http://img17.imageshack.us/img17/9189/img0588xxx.jpg
fotolar gece ortam karanlık ve ledler çok parlak göründüğü için çok iyi çıkmadı...
http://img16.imageshack.us/img16/1852/img0590xxxk.jpg

http://img16.imageshack.us/img16/585/img0594xxx.jpg

plaka üzerindeki orjinal ledin frene basılmadığı halde hafifçe yanması ise tamamen düşünülmeden oluşan bir durum...:idea: ya ledlerin direncinden dolayı yada bağlantıdaki şase sıkıntısından... henüz çok taze ve geç saat olduğu için uğraşamadım...aslında gözüme çok hoş geldi ama sonuçta bir sıkıntı var... sebebin ne olabileceği konusunda yardımlara açığım...;) hee birde frene basarken foto çekemediğim için yalnızca parkların fotoları var :D yorumlarınızı merakla bekliyorum....

leoni
11-04-2009, 23:59
tebrik ederim güzel bi çalışma emeğinize sağlık

aux
12-04-2009, 00:16
gayet başarili duruyor..yanlız ledlerin açısı her iki stopta da birebir aynı olursa ve düzgün yerleştirilirse fabrika çıkışı ledli stoplardan çok çok daha başarılı durur diye düşünüyorum...
Geri vites lambanizi ve arka sis farınızı led yapmayın (hiç bir fabrika çıkışı araçta(led kullanan bmw mercedes audi) bunlar led değil çünkü,orjinal görüntüyü bozmayin).Sinyalleri de led yapabilirsiniz,halojene göre daha hızlı yanıp sönmesi hem görüntüyü arttıracaktır hem de daha çabuk farkedilebileceği için sürüş güvenliğinizi arttıracaktır.

ismaiLL
12-04-2009, 00:25
Bence fren lambası böyle kalsın süper :) Uyguluma zaten çok süper.Eline sağlık

schumi
12-04-2009, 00:38
emeğine sağlık güzel olmuş...

4rd4
12-04-2009, 10:45
Gayet başarılı ve güzel olmuş güle güle kullan.. Emeğine sağlık...

joker_dd
12-04-2009, 10:52
valla eline saglik cok gusel olmus...

patrıot
12-04-2009, 14:27
serkan aracta regule devresı kullanmazsan ledler kısa zamanda gıder artı fren park ayrımı yapabılmek ıcın ledlerı ya cıft devre yapıcan yada pwm kullanacan yada role kullanacaksın daha detaylı daha sonra yazarım

patrıot
12-04-2009, 15:11
kullandıgın ledler smd bu ledler yerıne superflux hıghflux veya ultrabrıght genış acılı led kullanmak daha mantıklı ortadakı ucuncu fren lambasının yanması arka stoplara cıft devre gelıyor ılkı parkları yakıyor ıkıncı fren altında kı musırden geıyor ve frenlerı çalıştırıyor bu ayrımı guzel yapmak lazım ıkıncısı ledler stabıl bır gerılım altında 100,000 saat gıbı bır çalışma surelerı var ve aracta stabıl bır akım bulmak cok zor klıma çalıştıgı zaman farları acıp kapattıgında fan devreye gırdıgınde sureklı bır oynama olacak bunu regule devresı ıle cozmen gerekecek ve ledlerın ısı olayına dıkkat et

leon sport
12-04-2009, 15:19
gerçekten güzel olmuş...

patrıot
12-04-2009, 15:27
ısteyen olursa regule devresı ve pwm devresı gonderebılırım

HEADBLOOD
12-04-2009, 16:33
arkadalar herkese teşekkürler... mehmet ısı ve regülasyon konusunda haklısın ancak çok daha ciddi bir sıkıntım oluştu... ledleri taktıktan sonra EPC ve motor arıza lambası yandı... ledlerden mi diye düşünürken led bağlantılarını çıkarıp normal çift devreli ampul taktım... arıza lambası ve epc bir süre daha yanıp söndü ve tekrar ledleri takınca uyarılar göztergeden kayboldu... derken tam kapatıp eve çıkacakken bir daha marşa basınca her iki uyarı ışığının yanmasıyla dünyam yıkıldı... nahsettiğin regüle ve pwm (ki pwm devresinin ne olduğunu bilmiyorum) buna çare olacaksa acilen istiyorum ;) bununla birlikte fren lambaları resim çekerken yanımda kimse olmadığı için görünmüyor... bu gün foto çektim... birazdan oları da upload edeceğim... bağlatıyı ampul duyu kullanarak orjinal duy yapısını bozmadan yaptığım için fren ve stop lamba bağlantılarında sıkıntı yok... yardımlar için çok teşekkür... yeni fotoları yüklemeye başlayayım...

HEADBLOOD
12-04-2009, 16:47
http://img16.imageshack.us/img16/7923/img0598xxx.jpg

http://img16.imageshack.us/img16/8412/img0599xxx.jpg

HEADBLOOD
12-04-2009, 16:59
mehmet, super flux led aldım ilk önce ama ortaya çıkacak kabalığı far camını sökemediğim ve buna cesaret edemediğim için far içine yerleştiremeyeceğimi düşündüm... bu yüzden şerit led kullanmak zorunda kaldım... önceden sis farı çerçecesine yaptığım proje sonrasında kalan ledleri değerlendirmek açısındanda iyi oldu.. bu şekilde direçlerle uğraşmak zorunda kalmadım... şerit led her 3 led arasına yerleştirilmiş dirençlerle beraber 12v ile çalışmak için üretildiği için uygulaması daha kolay oldu... daha önce kuşkulandığım şase problemi ise yokmuş... regülasyon uzun vadede sıkıntı çıkaracak ama asık sorun epc ve arıza lambası... kısa zamanda gidip aracı bilgisayar sokturup sorunun başka bişeyden kaynaklanmadığından da emin olmak istiyorum... başka bir arızanın benim farları monte etmemle aynı anda oluşma ihtimalini de düşünmüyor değilim yani... yorum ve yardımlarınızı bekliyorum...

omercanilica
12-04-2009, 17:03
valla super olmus cok begendım ellerıne saglık

desperado_32
12-04-2009, 17:46
serkan aracta regule devresı kullanmazsan ledler kısa zamanda gıder artı fren park ayrımı yapabılmek ıcın ledlerı ya cıft devre yapıcan yada pwm kullanacan yada role kullanacaksın daha detaylı daha sonra yazarım

Mehmet abi ben pek anlamıyorum elektrik işinden ancak benim sisleri takarken sigorta,role vs taktılar ne işe yarıyor bunlar?

GRY86
12-04-2009, 20:11
gerçekten orjınal bi görüntüsü var süper olmuş ellerine sağlık...

ZGR
12-04-2009, 22:17
cidden yakışmış..

patrıot
13-04-2009, 08:30
mehmet, super flux led aldım ilk önce ama ortaya çıkacak kabalığı far camını sökemediğim ve buna cesaret edemediğim için far içine yerleştiremeyeceğimi düşündüm... bu yüzden şerit led kullanmak zorunda kaldım... önceden sis farı çerçecesine yaptığım proje sonrasında kalan ledleri değerlendirmek açısındanda iyi oldu.. bu şekilde direçlerle uğraşmak zorunda kalmadım... şerit led her 3 led arasına yerleştirilmiş dirençlerle beraber 12v ile çalışmak için üretildiği için uygulaması daha kolay oldu... daha önce kuşkulandığım şase problemi ise yokmuş... regülasyon uzun vadede sıkıntı çıkaracak ama asık sorun epc ve arıza lambası... kısa zamanda gidip aracı bilgisayar sokturup sorunun başka bişeyden kaynaklanmadığından da emin olmak istiyorum... başka bir arızanın benim farları monte etmemle aynı anda oluşma ihtimalini de düşünmüyor değilim yani... yorum ve yardımlarınızı bekliyorum...
ben tamamını led yapacam motor arıza ısıgı tamamen ledlerden kaynaklanan bırsey ledler ampulun cektıgı akımı hıcbır zaman cekmez o yuzden arac arıza ısıgı yakar bunu cozmenın ıkı yolu var ledlerın arkasında 5w dıpsız park ampulu baglayacan yada regule devresınde deneme yanılma yoluyla kondansator vasıtası ıle cozeceksın xenon farlar ıcın uyarı ısıgı yakmaın dıye satılan ara parcanın ıcerısınde kondansator var ben bır tane parcaladım ben su an regule devresını tasarladım deneme asamasına gececem devrelerden tamamen emın olmadan uygulama yapmak ıstemıyorum pwm devresı parklarda ledlere 6,5 v frenlerde ıse 13,5v elektrık gonderıp ledlerde park fren ayrımını yapmaya yarayan bırde devre yada bulabılırsen ledlı stopların ıcınde hazır uretıcı fırma tarafından yapılmış suruculer var bunları kullanabılırsın ıkıncı olarak serıt ledler kolay uygulama yolu ama regule olmadan aracta omurlerı kısalıyor senın sorununla ılgılı konuları bıraz elektrık bılgın varsa cozebılırsın aracta kullanılan park ampulu 21 w ve çalışma esnasında 1,2 ıle 1,6 a arası bır akım ceker senın ledlerın tamamını baglasn yıne bu akımı cekmez yapabılecegın ıntte hazır satılan bu ledler ıcın 5 w lık parcalar var ya bunlardan alacaksın yada sen kendın cozeceksın daha olmadı ben regule devresınde bu ısı bıtırmeye çalışıyorum sorun olmadan çalısırsa bu devrenın baskı devresını sana cızer gonderırırm

patrıot
13-04-2009, 08:34
ledler 12v ıcın uretılmış arac çalışmazken akunu bır olc 12 bıraz fazla cıkacak arac çalışırken bu rakam 13 kusure cıkacak ıste bu arada kı voltaj ledlerın omurunu kısaltacak super flux ledlerden arac çalışırken voltaja uygun dırenc tasarımı yapabılırsın

HEADBLOOD
13-04-2009, 10:26
5w ampul en kolay cozum gibi... bu sabah işe gelirken cruise control ün calismadigini farkettim,EPC lambasi bi yuzden yaniyor galiba... ledlerin bu arizayi vermesi mumkun mu? benim pek aklima yatmadida... (telefondan yazdigim icin kullandigim harflerin kusuruna bakmayin)

misic
13-04-2009, 10:30
çok güzel olmuş ellerine sağlık..

ceyzi
13-04-2009, 12:41
Headblood kardeşim; öncelikle benim gibi standartların dışında yaşamayı seven birisin görüldüğü üzere emek sarfedilerek ortaya çıkartılmış güzel bir çalışma olmuş eline sağlık;)
Plakalık üzerindeki stop lambasının frene basmadan yanması kaçak akım olmasının göstergesidir.bunun sebebi far içerisindeki park ve stop bağlantılarından kaynaklanır,çünki plakalık üzerindeki led takımında sadece 2tane (+) ve (-) uçları bulunur ve hata yapma şansın imkansızdır,ters bağlantı yapsan budefa ledler yanmaz zaten.Stop lambalarını sökerek duy bağlantılarını tekrar gözden geçirmeni tavsiye ederim oradaki park ve stop şase uçlarını yanlış bağlamış olabilirsin.Arıza lambasına gelince ön farların içindeki park ampullerini deepblue(arıza lambası yakmayan led) olarak değiştirirsen devredeki omaj kaybını gidericektir ve arıza lambasını söndürecektir.Kolay gelsin

HEADBLOOD
13-04-2009, 13:17
cezmi kardesim cok tesekkurler... on parklara ledleri takali 1 ay oldu ve hic bir ariza cikarmadi,arka stop ve frenler problem cikardi... ama yine de ondeki ledlerin soketini sokup deneme yapacagim. aracin orjinal elektrik aksaminda hic bir desiklik yapmadan arka stop ve frenleri taktigim icin kacak elektrik ihtimali cok ama cok zayif, zaten bunu da dusunup montaj oncesi yaptigim kalibi ve ampul duyu baglantilarini olcu aletiyle kisa devre ve kacaga karsi kontrol etmistim, ariza lambasi disinda EPC ninde yaniyor olmasi ve cruise controlun calismamai beni baska bir ariza olmasi ihtimaline yaklastiryor,bunun icinde araca orjinal ampulleri takip bir deneme daha yapmak ve bu sekilde araci bilgisayara baglayip olasi arizalara karsi test ettirmek benim icin en iyi secenek olacak sanirim,testte bir ariza gorunmezse problemin tam olarak ledlerden kaynakli olduguna emin olacagim,sonrasinda en kolay deneme olan mehmetin 5w dipsiz ampul tavsiyesini dinleyecem sanirim... kacak elektrik kontrolunu de tekrar yapayim elim degmisken, herkese fikir verip yardim ettiginiz icin tesekkurler...

omercanilica
13-04-2009, 17:21
anladımkı yetenek ve becerınız var on sıslerınız olsun bu arka stoplar olsun bu led olayını guzel yapıyorsunuz

HEADBLOOD
14-04-2009, 14:18
arkadaslar dun aksam arabayi bilgisayara baglayip test ettirdim. fren pedalı müsürü arızasi gosterdi. hata kodlarını silip led yerine normal ampul takınca herşey normale döndü,ledlere geçince yine arizalar ortaya cıktı. gece dayanamadım geç saatte gidip mehmet in dediği gibi ledlere paralel olarak 5w lık bir ampul bağladım. plaka ustu fren lambası normale döndü ve cruise control çalışmaya başladı :) bu akşam bir ampul daha bağlayıp ampullerden biri kesildiğinde arıza cıkmaması için tedbir alip yarında gidip arıza kodlarını sildirince proje tamamlanmış olacak umarım, fikir verip yardım eden ve yorum yapan herkese çok teşekkür ederim...

patrıot
14-04-2009, 23:54
arkadaslar dun aksam arabayi bilgisayara baglayip test ettirdim. fren pedalı müsürü arızasi gosterdi. hata kodlarını silip led yerine normal ampul takınca herşey normale döndü,ledlere geçince yine arizalar ortaya cıktı. gece dayanamadım geç saatte gidip mehmet in dediği gibi ledlere paralel olarak 5w lık bir ampul bağladım. plaka ustu fren lambası normale döndü ve cruise control çalışmaya başladı :) bu akşam bir ampul daha bağlayıp ampullerden biri kesildiğinde arıza cıkmaması için tedbir alip yarında gidip arıza kodlarını sildirince proje tamamlanmış olacak umarım, fikir verip yardım eden ve yorum yapan herkese çok teşekkür ederim...
serkan ben arka stop grubunu komple lede gecırmek ıcın calışma yapıyorum arıza ısıgı vermemesı ıcın bır olay dusunuyoruz testlerı tamamlamadan kesın olmadan yapmayacagım bu bıraz zaman alıcak cunku çalısıyorum ve bos zamanlarımda yapıyorum bıttıgı zaman ısteyene yardımcı olurum

patrıot
16-04-2009, 13:13
ledlerı takınca ortada kı stop lambasının yanmasının nedenı arac frenlerın çalışmadıgını algılıyor ve arkadakı orta lambayı kısık olarak kendı yakıyor aracın farkedılmesı ıcın normal 5w dıpsız ampul takınca arac normal cekılen akımı goruyor ve fren lambalarının çalıştıgını algılıyor kucuk bır hatırlatma arka gruptan bır tanesı patlayınaca uyarır bırkac tane olursa aracı çalıştıramazsınız

Can Alan
16-04-2009, 14:11
Mehmet bu led devresini beslemek için kullanılacak olan regüle devresi bildiğimiz 7812 ile yapılan bir regüle devresi mi? Araç elektroniği hakkında pek tecrübem yok. Standart regüle devresiyse sorun olmaz ama...

BiRTaN_Altea
16-04-2009, 16:05
emeğine sağlık çok şık olmuş...

HEADBLOOD
16-04-2009, 19:49
ledlerı takınca ortada kı stop lambasının yanmasının nedenı arac frenlerın çalışmadıgını algılıyor ve arkadakı orta lambayı kısık olarak kendı yakıyor aracın farkedılmesı ıcın normal 5w dıpsız ampul takınca arac normal cekılen akımı goruyor ve fren lambalarının çalıştıgını algılıyor kucuk bır hatırlatma arka gruptan bır tanesı patlayınaca uyarır bırkac tane olursa aracı çalıştıramazsınız

son derece haklısın... epc lambasının yanması ve cruise contol ün devre dışı kalması da tamamen fren çalışmadığını algılaması... frenlere 2 adet 5w dipsiz ampul ilave edip tüm hata kodlarını sildirdim... en küçük bir problem yok şu anda...

patrıot
17-04-2009, 00:13
Mehmet bu led devresini beslemek için kullanılacak olan regüle devresi bildiğimiz 7812 ile yapılan bir regüle devresi mi? Araç elektroniği hakkında pek tecrübem yok. Standart regüle devresiyse sorun olmaz ama...
evet abı 7812/7815 iş gorur gırıse ve cıkısı suzmek ıcın kucuk kapasıtelı kondansator koymak ve artı gırısıne IN4005 dıyot koymak yeterlı dıyot ters akım gecısını engellemek ıcın benım bıldıgım cok saglam bır elektronık muh var arge muduru musaıt zamanda ılgılenecek

Can Alan
17-04-2009, 11:46
Ok o zaman sorun yok. Kolay bir devredir. Hemen girişeyim bakalım. Agresif bakışlı güzel Cordy' me nasıl yakışır kimbilir, far içi ledli parklar:)

IZMAYIL
02-08-2010, 22:30
Tebrik ederim güzel çalışma olmuş.Ben de A6 tarzı çerçeve şeklinde bir led çalışması yapmayı düşünüyorum.Ama ön fara led ve mercek uygulaması beni çok yordu.Biraz dinlenmeye çekildim.Saygılar...

RA673
02-08-2010, 23:31
eline saglik hocam güzel duruyor cok begendim..!

TDI
20-12-2010, 20:41
tek kelimeyle süper olmuş :)

MUZIR
20-12-2010, 22:14
ilk ve tek super olmus eline saglık