PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

schumi
23-04-2009, 03:39
23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı kutlu olsun...günün anlam ve önemi ile ilgilide biraz bilgilendirme yapayım dedim...
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyada hiçbir ülkede bulunmayan iki farklı unsuru bir araya getiren milli bir bayram. Bu bayram bir taraftan Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı, egemenliğin ilan edildiği anlamlı gün diğer taraftan 'yarının büyükleri, geleceğin garantisi' çocuklar için bir şenlik. Atatürk'ün Türk çocuklarına armağan ettiği bayram dünya çocukları arasında sevgi ve dostluk bağlarının geliştirilmesi ve tüm insanların barış içinde yaşayacakları bir dünyanın oluşmasına katkıda bulunmak için her yıl düzenleniyor. Egemenliğin ilan edilmesinin ve ardından bu günün 'çocuk bayramı' olarak kutlanmasının tarihsel gelişimi ise şöyle:

İstanbul'un 16 Mart 1920'de düşman askerleri tarafından işgalinden sonra Osmanlı Mebusan Meclisi'nin görevini sürdürmesine imkan kalmamıştı. İşgal güçleri arasında yer alan İngiliz askerleri meclisi basarak bazı milletvekillerini tutuklamışlardı. O sırada Ankara'da bulunan Atatürk, bu durum üzerine 19 Mart 1920 günü vilayetlere ve kolordu komutanlıklarına bildiri göndererek durumu açıkladı. Bildiride ayrıca ülkenin bağımsızlığını korumak amacıyla bir Milli Meclis'in Ankara'da toplanması için çalışılmasını istiyordu. Bu bildiri üzerine tüm illerden 232 milletvekili seçildi. İstanbul'dan gelen 92, Yunanistan ve Malta'dan gelen 14 milletvekili ile bu sayı 337'ye yükseldi. Fakat 23 Nisan 1920 günü yapılan ilk toplantıya ancak 115 milletvekili katıldı. O gün çalışmalarına başlayan milletvekilleri güç şartlar altında çalışmaya başladılar. Meclisin çalışmalarının tek amacı vardı: ‘‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.‘‘

Atatürk'ün çocuk sevgisini herkes biliyor. Atatürk'ün manevi çocuklarıyla ilişkisi, o yıllarda yaşayan kişilerin anı kitaplarında yer alıyor. Bütün konuşmalarında ‘‘Bugünün küçükleri yarının büyükleri‘‘ diyerek geleceğin çocukların elinde olduğunu her fırsatta belirten Atatürk, 1924'te ilk Meclis'in açılış tarihi olan '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar verdi. Bu tarihten 5 yıl sonra ise bu bayramı çocuklara armağan etti.

Floydian
23-04-2009, 04:41
Güzel paylaşım. Teşekkürler...

cankan00
23-04-2009, 04:48
en sevimli milli bayram tum cocuklara kutlu olsun..teşekkurler

joker_dd
23-04-2009, 08:45
paylasim icin tesekkurler....Atamizin emanetine sonuna kadar sahip cikacagiz...bayramimiz kutlu olsun...

_diesel_
23-04-2009, 09:04
Yarın, 23 Nisan...

Babası öldü.
Yetim büyüdü.
Üvey evlat oldu.
Tutuklandı.
Hapse atıldı.
Sürüldü.
İşsiz kaldı. (Şöyle yazıyordu o sıkıntılı günlerde kaleme aldığı günlüğüne: Harcamalarım fazla değil, zira gelirim hep az.)
Hastalandı...
Böbreklerinden.
Vuruldu...
Göğsünden.
Mesleğinden atıldı.
İdama çarptırıldı.
Kardeşleri öldü.
Çocuğu olmadı.
Boşandı.
Karaciğeri iflas etti.

Evet...
Mustafa Kemal bu.

Yarın, 23 Nisan.

"Neşe doluyor insan" klişeleriyle falan olmuyor bu iş.

Evladı olmayan bir yetimin, duygularını anlatın... Anlatın ki, o yetimin, evlatlarımıza bıraktığı hediyenin kıymetini anlasın evlatlarımız.

Bu bayram, onlara anlatıldığı gibi, folklorik bir müsamere coşkusundan ibaret değil çünkü... Anlatın ki, kökeninde barınan derin hüznü kavrasınlar.

İşte liste yukarıda.
Kısacık ömründe bir insanın başına ne felaket gelebilirse,gelmiş... Bunu anlatın.
Direnen...
Teslim olmayan ruhu anlatın.

Korkmasınlar engellerden.
Korkmasınlar yalnız kalmaktan.
Korkmasınlar işsizlikten.
Korkmasınlar parasızlıktan.
Korkmasınlar alçaklardan.
Korkmasınlar doğrulardan.

Yürek dediğin...
Sadece organ değil arkadaş.
Bunu anlatın.

23 Nisan bayramı kutlu olsun, çocuklara ve Büyük Millet Meclisi'nin kutsallığının farkında olanlara..:)

yılmaz
23-04-2009, 09:04
tüm dünya çocuklarının çocuk bayramı mutlu olsun

KWNCH
23-04-2009, 10:22
Tüm Çocukların ve koray bilge kardeşimin 23 nisan ı nı kutlarım

digiersoy
23-04-2009, 11:18
tüm çocukların ve kıvanç'ın 23 nisan ı nı kutlarım :D

bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz." Mustafa Kemal ATATÜRK

skymz
23-04-2009, 11:33
Bu güzel ve anlamlı günde tüm çocuklarımızın 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramını kutluyorum..

koray sandal
23-04-2009, 11:41
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm çocuklara ve egemenliğin kime ait olduğunu bilenlere kutlu olsun...

JaMaL
23-04-2009, 12:17
her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, Atamıza verdiğimiz sözleri yerine getirebildiğimiz ölçüde huzur ve gururla kutlayacağız.

mete25
23-04-2009, 12:37
tüm dünya çocuklarının bayramı kutlu olsun

koraybilge
Tüm Çocukların ve koray bilge kardeşimin 23 nisan ı nı kutlarım
tüm türk halkının 23 nisanı kutlu olsun bu vesileyle kıvanç allah bin belanı:D

misic
ulusal egemenlik ve çocuk bayramı kutlu olsun...

AHHA
23-04-2009, 14:11
ülkemizin bu anlamlı bayramını nice yıllar aynı coşkuyla kutlamak dileğiyle..

haxal
23-04-2009, 22:20
buradaki 23 nisan ile ilgili haberleri aynen bizim milli eğitimin sitesinde yayınladım.
çok güzel yazmışsınız.
duygulandım,teşekkür ederim.

omercanilica
24-04-2009, 09:22
keske hakkarı taraflarında cocuklar bu bayramlarında teror orgutunun golgesınde kalmasalardı :.....

schumi
24-04-2009, 12:37
buradaki 23 nisan ile ilgili haberleri aynen bizim milli eğitimin sitesinde yayınladım.
çok güzel yazmışsınız.
duygulandım,teşekkür ederim.
ben teşekkür ederim hocam...

burdan bişey dikkatimi çekti değinmeden edemiycem..bu konuya şimdiye dek 18 mesaj yazılıp 79 görüntüleme yapılmış..konu mizah bölümünde fıkra olunca 200-300 kere görüntüleniyo yani bakılıyo..ama başlık 23 nisan olunca bakma gereği bile duymuyoruz..!milli bayramlarımıza ne kadar duyarlıyız değil mi..?herkesin görüşüne saygı duymak lazım yinede..!!

ZGR
24-04-2009, 19:49
dün giremedigim icin bugune kutlamak nasipmiş..
ulusal egemenlık ve cocuk bayramı kutlu olsun..

bu ülkede bayram denınce aklsa sadece dini bayramlar gelir
adam kurban bayramı oldu mu cebindeki bütün parayla kontör alır bütün rehberindekilere mesaj atar
kaç kişi tanıyosunuz cumhuriyet yada ulusal egemenlık bayramında size mesaj atan!

ReinaLeon
24-04-2009, 23:13
[quote=ZGR;230442]dün giremedigim icin bugune kutlamak nasipmiş..
ulusal egemenlık ve cocuk bayramı kutlu olsun..

bu ülkede bayram denınce aklsa sadece dini bayramlar gelir
adam kurban bayramı oldu mu cebindeki bütün parayla kontör alır bütün rehberindekilere mesaj atar
kaç kişi tanıyosunuz cumhuriyet yada ulusal egemenlık bayramında size mesaj atan![/quote

1 kişi tanıyorum. O da babam. Hiç bir 29 Ekim'i kaçırmaz...

ZGR
24-04-2009, 23:18
1 kişi tanıyorum. O da babam. Hiç bir 29 Ekim'i kaçırmaz...

belkı 100 lerce kişi tanıyosunuz ama sadece 1 kişi

seydi
25-04-2009, 01:02
iki gündür nete eni girdim ve bayramda oldukca yoğundum maalesef:)
söylenecek çok şey var..
kısacaherkeze kutlu olsun:)