PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Katkı Maddeleri = Güç Kaybı

Cupra
13-05-2009, 00:48
Piyasada birçok markanın yakıt katkı maddeleri satılmakta. Ve üstlerinde güç artışı sağladıklarına dair açıklamalar mevcut. Peki sizlere, bu maddelerin %2 - %6 arası güç kaybına sebep olduğunu söylesem?
http://www.youtube.com/watch?v=2jbcCr2ll3c

ibrahim
13-05-2009, 00:50
neden peki?

Cupra
13-05-2009, 01:14
Oxford Teknoloji bölümündeki uzmanlar, eşit koşullarda yapılan bilgisayar kontrollü testler sonucunda güç kaybı yaşandığını ölçmüşler. Videoyu izlemediniz sanırım?

ibrahim
13-05-2009, 01:15
üzgünüm video veya her hangi bir işaret link vs göremedim

mayham85
13-05-2009, 01:15
bu tarz katkıları asla koymam hem yağ için hemde yakıt için zaten gerekli olan katkılar kendi yapılarında bulunuyor.

Cupra
13-05-2009, 01:19
üzgünüm video veya her hangi bir işaret link vs göremedim
http://www.antisansur.com/ linkteki programı indirdiğiniz ya da DNS ayarlarınızı düzenlediğiniz takdirde videoları sorunsuz izleyebilirsiniz.

Floydian
13-05-2009, 04:07
Paylaşım için teşekkürler....

seydi
13-05-2009, 05:42
bir tarihler lastikler için yarılmayı yada parçalanmayı önlemek için bir madde çıkmıştı.çalıştığım kurumda reklam anlaşması yapılmış bşzlerede barter olarak bu maddenini uygulancapını söylediler,arcımı aldım 4 lastiğede uygulattım.
çalışma prensibi şu:sıvıyı lastiğin içine spoptan yani,uyguluyorlar o sıvı lastiğin içinde yer yöne dağılıyor yırıtlma patlama yada yarılma olduğunda sıvı yırtılan yerden hemen dolgu olarak yarığı kapatıyor...
ben uygulattım uygulatmasına ama aradan 2 gün geçtikten sonra arabada anormallikler başladı arba adeta gitmiyordu çok fazla yük varmışcasına zorlanıyordu araç ve lastikler 0 olduğu için lastikleri değiştirmekte istemedim o dönemde ve yaptırdığıma pişman oldum,ogünden beri katkı maddelerine maalesef mesafeli yaklaşıyorum ki sitemizdede reklamı yapılan yağ katkı maddesine bile tereddütlüyüm bir süre kullananların yorumlarını takip etmeyi uygun görüyorum
paylaşım içni teşekkürler

Doukan
13-05-2009, 08:33
teşekkürler...

yılmaz
13-05-2009, 08:36
teşekkürler

sertkaya
13-05-2009, 09:45
Bor maddesini yanlış hatırlamıyorsam sitemizde kullananlar vardı ve memnundular.

HEADBLOOD
13-05-2009, 12:50
herkes hangi katkı diye tartışırken bu başlık çok faydalı oldu. paylaşım için teşekkürler. Şimdiye kadar cesaret edip kullanabildiğim çok ünlü bir markanın şanzıman katkısıydı,çok memnun kaldım ama motor katkılarına motorda bir anormallik olmadığı sürece (hele ki bu başlıktan sonra) güvenmiyorum..

leonlife
13-05-2009, 17:27
uzun araştırma ve inceleler sonucu hem motora hemde şanzumana yağını değiştirerek bor power koydum, hiç bir olumsuzluk görmediğim gibi fazlası ile memnunum. yakıt konusunu hiç araştırmadım ama aracın çekişinin artması, daha çabuk hızlanması, daha akıcı gitmesi ve performans artışı konusunda çok faydasını gördüm.
çevremde çok arkadaşım ve tanıdığım kullandı; özellikle km.si yüksek motorlarda seste çok belirğin azalmalar var, ayrıca aracın harareti de bir miktar düşüyor.
ayrıca yakıta konulan enjektör temizleyiciler hakkında da uzun yıllardır benzinli ve dizel arabamda sürekli güvenilir markalardan belirli periyotlarda kuıllanırım, hayatımda hiç carbon clean yaptırmadım. bu güne kadar kullandığım bu katkı maddelerinden de çok memnunum ve hiç bir zararını görmedim.

omercanilica
13-05-2009, 18:49
bor koysak bır sorunu olur mu acaba ....

quoasimodo
13-05-2009, 19:36
bende bor power kullananlardanım ve çok da memnun kaldım. teflon bazlı katkılar güç kaybına sebep olabilir anlarım ama bor'un böyle bir negatif etkisi olacağını sanmıyorum. zira güç kaybı için direnç gerekir. bor da böyle bir etki söz konusu olsaydı herşeyden önce motor sesi hissedilir derecede azalmaz,motor daha rahat devirlenmezdi.
tabi ben bu sonuca mantık yürüterek varıyorum, bilimsel olarak bir açıklaması var ise paylaşırsanız sevinirim.

video'yu bende görüntüleyemiyorum. bilgi sahibi olmak için soruyorum. söz konusu videoda nano bor power üzerine yapılmış bir test var mı?

Cupra
14-05-2009, 00:16
uzun araştırma ve inceleler sonucu hem motora hemde şanzumana yağını değiştirerek bor power koydum, hiç bir olumsuzluk görmediğim gibi fazlası ile memnunum. yakıt konusunu hiç araştırmadım ama aracın çekişinin artması, daha çabuk hızlanması, daha akıcı gitmesi ve performans artışı konusunda çok faydasını gördüm.
çevremde çok arkadaşım ve tanıdığım kullandı; özellikle km.si yüksek motorlarda seste çok belirğin azalmalar var, ayrıca aracın harareti de bir miktar düşüyor.
ayrıca yakıta konulan enjektör temizleyiciler hakkında da uzun yıllardır benzinli ve dizel arabamda sürekli güvenilir markalardan belirli periyotlarda kuıllanırım, hayatımda hiç carbon clean yaptırmadım. bu güne kadar kullandığım bu katkı maddelerinden de çok memnunum ve hiç bir zararını görmedim.
Bilimsel olarak yapılan testler sonucunda, aracın gücünün düştüğü gözlemlenmiş. Sizin aracınızda çekişi arttırması, çabuk hızlanması gibi etkiler vermesini nasıl açıklayabilirsiniz?

bende bor power kullananlardanım ve çok da memnun kaldım. teflon bazlı katkılar güç kaybına sebep olabilir anlarım ama bor'un böyle bir negatif etkisi olacağını sanmıyorum. zira güç kaybı için direnç gerekir. bor da böyle bir etki söz konusu olsaydı herşeyden önce motor sesi hissedilir derecede azalmaz,motor daha rahat devirlenmezdi.
tabi ben bu sonuca mantık yürüterek varıyorum, bilimsel olarak bir açıklaması var ise paylaşırsanız sevinirim.

video'yu bende görüntüleyemiyorum. bilgi sahibi olmak için soruyorum. söz konusu videoda nano bor power üzerine yapılmış bir test var mı?
Benzin, yani yakıt söz konusu olduğu zaman yüksek oktanlı benzinin daha fazla güç sağladığı konusunda hemfikiriz sanırım. Yüksek oktanlı benzin, yanmaya karşı daha dirençli olan benzindir. Belki bilimsel açıklaması bu yönde.
Koyduğum videoda bilimsel bir açıklama yapılmamış. Fakat bilimadamlarının yaptığı testler, ve eşit kuşullu ölçümler sonucu güç kaybına sebep olduğu bulunmuş. Bu yeterince kabul edilebilir ve bilimsel değil mi?

quoasimodo
14-05-2009, 07:18
Bilimsel olarak yapılan testler sonucunda, aracın gücünün düştüğü gözlemlenmiş. Sizin aracınızda çekişi arttırması, çabuk hızlanması gibi etkiler vermesini nasıl açıklayabilirsiniz?

Benzin, yani yakıt söz konusu olduğu zaman yüksek oktanlı benzinin daha fazla güç sağladığı konusunda hemfikiriz sanırım. Yüksek oktanlı benzin, yanmaya karşı daha dirençli olan benzindir. Belki bilimsel açıklaması bu yönde.
Koyduğum videoda bilimsel bir açıklama yapılmamış. Fakat bilimadamlarının yaptığı testler, ve eşit kuşullu ölçümler sonucu güç kaybına sebep olduğu bulunmuş. Bu yeterince kabul edilebilir ve bilimsel değil mi?
en baştan şunu düzelteyim ben konunun başını dikkatsizliğim sonucu kaçırmışım. ben motor katkısı şeklinde anlayıp konuya dahil olmuştum. bahsettiğim katkı ise motor katkısı idi.
ben hiç yakıt katkısı kullanmadım. bana göre yakıtla beraber yanan bir katkının araca bir faydası olmaz. bu bir önyargı da olabilir. ama bilim adamları da henüz sebebini bilmediğim bir nedenden olayın bu yönde gerçekleştiğini aktarmışlar.

bilim adamlarının yaptığı çalışmalar elbette ki, bilimsel ve aksi ispat edilene kadar da kabul edilen sonuçları içerir. ama bu işin arkasındaki açıklama nedir? sebep nedir? merak ettiğim buydu...

mesela bir süre öncesinde bmw m5 fabrika çıkışı 400 hp güç çıkartırken ırmscher tuning firması aynı motoru basit bir düzenleme ile 500 hp gücüne çıkardı ve dedi ki biz bunu bulduk ve yaptık. şimdi bu durumda bu adamlarda kendi alanlarında bilim adamı sayılacağı için onların dediğini körü körüne kabul etmeliyiz ve bu açıklama yeterli olmalı! bence yeterli değil...
bu adamlar bu işi başardıktan sonra dediler ki; egzos manifoldu, tasarımınındaki geometrik bir hatadan dolayı motorun boğulmasına sebep oluyor bu yüzden potansiyel gücünü çıkaramıyor.

yapılan düzeltme ve yeni yazılım ile araç +100 hp kazanmış oldu.

sebep-sonuç ilişkisi bence bu şekilde açıklanmalı.

Cupra
15-05-2009, 14:00
Haklısınız. Sebebi de video içinde söylenseydi, daha ikna edici olurdu. Video, incelemenin bir kısmında kesiliyor. Belki ilerleyen kısmında bununla ilgili bilgi mevcut ama tabi bize ulaşamıyor :) Bence bilgisayar kontrolünde deneyin yapılmış olması, körü körüne inanmamayı sağlıyor. Motorun sadece benzinle ürettiği güç, ve katkı maddesiyle ürettiği güç ölçülüyor. Yarım gazda %2, tam gazda ise %6 güç kaybına sebep olduğu gözlemleniyor. Yani 200hp'lik bir araç için -12hp.
Sebebini öğrendiğim vakit (bulabilirsem :)) bu konu altında tekrar paylaşırım.

cckoc
16-05-2009, 00:33
bence performans kayıbı yaşamamnın en kolay çozumu temiz yakıt almak yani mumkunse surekli aynı yerden yakıt almak..

DEVIL
16-05-2009, 09:17
benim merak ettiğim şu piyasadaki 97 oktan diye geçen 95 katkılı benzinde demi aynı sorun var şimdi 95 alsak daha mı performanslı olucak. yani adamlar bize performans için 97yi daha pahalıya satıyo ve eğer bu güç kaybına yol açıyosa dava açsak kazanırız :D

SİMON
17-05-2009, 00:17
benim merak ettiğim şu piyasadaki 97 oktan diye geçen 95 katkılı benzinde demi aynı sorun var şimdi 95 alsak daha mı performanslı olucak. yani adamlar bize performans için 97yi daha pahalıya satıyo ve eğer bu güç kaybına yol açıyosa dava açsak kazanırız :D
bende cok merak ettim...

Cupra
17-05-2009, 00:48
Başka bir konu altında oktanın etkisiyle ilgili bir mesaj yazmıştım. Sizin için onu buraya da kopyalıyorum:
Aşşağıdaki video, 3 farklı oktana sahip benzinin 3 farklı araca ne kadar güç verdiklerini gösteren dyno testlerine aittir.
1. Ekonomi amaçlı üretilen Renault Clio: 95 oktan: 81bhp 97 oktan: 81bhp 100 oktan: 81bhp
2. Performans amaçlı üretilen Golf GTI: 95 oktan: 172bhp 97 oktan: 174bhp 100 oktan: 177bhp
3. Yüksek performanslı Subaru Impreza STI: 95 oktan: 235bhp 232lb-ft 97 oktan: 248bhp 248lb-ft 100 oktan: 249bhp 258lb-ft
Oktan nedir?
Basitçe oktan, benzinin yanmadan ne kadar uzun süre kontrol edilebileceğinin ölçüsüdür. Oktan düştükçe benzin daha yanıcı olur. Oktanın yüksek olması sayesinde motor beyni, benzini patlatmak için en uygun zamanı ayarlayabilir (Patlamadan önce daha fazla sıkıştırılabilir). En güçlü patlama ancak kontrollü şekilde elde edilebilir.
http://www.youtube.com/watch?v=dDHwCWdrtdg
Yani performans için üretilmiş bir araca sahipseniz, Oktan sizin için ekstra güç demektir. Aracın motoru, yazılım ile yüksek oktana göre ayarlanırsa, daha fazla güç artışı sağlayabilirsiniz.

DEVIL
17-05-2009, 01:21
benim demek istediğim oktan değil zaten Türkiye'de satılan 97 oktanlar aslında 95 ama katkılı 95 ve 97 diye geçiyo Türkiye'de bulunan 100oktanlarda gerçi artık bulunmuyo katkılı 98 şimdi soru şu eğer katkı maddeleri güç kaybına yol açıyosa bu adamlar bunu performans veriyoruz diye nasıl daha pahalıya satabilir. yukarıdaki testte sanırım işlemmiş olarak katkısız oktan değerleri var

Cupra
17-05-2009, 05:00
Videodaki maddelerden daha farklı katkılar mevcut olabilir içlerinde. Böyle bir konuda risk alacaklarını sanmam. Ayrıca, Türkiye'deki 97 oktanların, işlenmiş 95 oktan olduğu söylenip duruyor. Bunu neye göre söylüyorsunuz ya da söylüyorlar?

DEVIL
17-05-2009, 08:26
pompaya baktığınızda 95 yazıyo zaten valla istasyonların dedikleride bu 95+ :) yada fiyat listesine baktığınızda ikitane 95 yazabiliyor. heralde 97 olupda 95 katkılı bunlar demezler