PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.6 16v Toledo Dyno Sonucu

HEADBLOOD
13-05-2009, 14:14
Uzun zaman önce aracıma motor modifiyesi yapmış ve bunu sizlerle paylaşmıştım. Ancak yakın zamana kadar buralarda dyno olmadığı için güç artışı için herhalde 130 olmuştur gibi iyimser olduğunu düşündüğüm tahminde bulunuyordum. Bu sabah bir fırsat bulup aracı burda yeni açılan dyno ya götürdüm. Testi beklerken umduğumdan daha düşük çıkacak diyerek korkmadım da değil. Neyse çok uzatmayayım. Dyno sonucu aracın gücü 141 HP olarak ölçüldü. Bu şekliyle zaten sevdiğim araç iyice vazgeçilmez oldu :-) akşam eve dönünce dyno çıktısını bu sayfaya eklerim. Çok keyiflendim paylaşmak istedim.

leoni
13-05-2009, 14:34
sonuş gerçekten iyiymiş, fakat nasıl bi işlem yaptınız motora açarmısın serkan hocam

mayham85
13-05-2009, 14:37
dynonun kalibrasyonu doğrumu değer çok yüksek geldi bana.

ReneRider
13-05-2009, 15:06
sonuç gerçekten iyiymiş, fakat nasıl bi işlem yaptınız motora açarmısın serkan hocam

Serkan hocamın garajında Dereceli Ekzantrik,Açık hava filtresi, Chip Tuning yapılmış yazıyor.

dynonun kalibrasyonu doğrumu değer çok yüksek geldi bana.

yukarıdaki modifikasyonlara göre bence çokta abartı bir değer değil...

HEADBLOOD
13-05-2009, 15:21
araçta dereceli eksantrik,açık hava filtresi ve bunlara göre düzenlenmiş chip tuning işlemi var. dyno yaklaşık 1ay önce kuruldu, çok yeni yani. kalibrasyon hatası olacağını pek sanmıyorum ama usta sonucu görünce OHAA diyerek kaputa koştu. hava filtresi montajını çok övdü. Dereceliyi duyunca sonucun normal ve aracın gayet iyi durumda olduğundan bahsetti.

Cupra
13-05-2009, 16:17
Dereceli egzantirik ile normal bir güç. Ama dynodan dynoya veriler çok değişik çıkabiliyor. Hatta Ankara'da bir tabir vardır. Ankara 600'ü, İstanbul 800'ü diye :)

quoasimodo
13-05-2009, 16:18
rakam bana da yüksek gibi geldi ama biz de olaya kötümser yaklaşıyor olabiliriz.
keyifli sürüşler dilerim.

taykac
13-05-2009, 16:27
Dyno cihazıda yeni olduğuna göre yanlış olduğunu düşünmüyorum.Çok güzel bir değer.Serkan kardeşimizde yapılan işlemlerden sonra zaten oldukça memnun gibiydi.Sanırım en güzelide yakıt olayı.Yani dereceliden sonra yakıtın yükselmemesi.Öyle yazmıştı hatırladığım kadarı ile.

Jerky
13-05-2009, 16:54
Sonuç çok iyi. Verdiği değerleri hissettiriyorsa sorun yoktur :) iyi gazlamalar

omercanilica
13-05-2009, 18:34
vallahı super anlasılan degmıs tum yaptıgınız herseye eskı konularınızı gecen gun okumustum egzantrk zaten taktırmam hata demısınız cıdden bende cok dusundum ama malıyetı cok yuksek geldıgı ıcın yapmamıstım valla halen bır yanım yaptırmak ıstesede bana normal geldı cunku cıft egzantrık kullanıyo motorlarımızda bırde chıp oldumu zaten en az 30hp alınıyo valla yakısmıs gule gule kullanın :)

schumi
13-05-2009, 18:43
maliyeti ne kadar tuttu bu işlemlerin..?

HEADBLOOD
13-05-2009, 20:36
arkadaşlar işte dyno çıktısı... grafik ve değerler hakkında tecrübeleriniz doğrultusunda yorum yaparsanız sevinirim...

http://img379.imageshack.us/img379/4061/img0052z.jpg

HEADBLOOD
13-05-2009, 20:45
maliyeti ne kadar tuttu bu işlemlerin..?

eksantrikler 3000km kullanılmış 2.eldi ve 1500 TL. tuttu. kullanılan eksantriklerin marka ve modelini verip hava filtresininde kullanıldığını anlatarak yeni chip programı tasarlandı ve araca yüklendi ve bunun içinde 850TL vermiştim. Hava filtresinin fiyatını hatırlamıyorum doğrusu ama montajı kendim yapıp titreşimi engellemesi ve ısı yalıtımı sağlaması için gerekli ilave ve modifikasyonları kendim yapmıştım. Zaten dyno da ölçüm yapan usta bu hava filtresini kim taktı böyle diyerek onure etti sağolsun :D

patrıot
13-05-2009, 21:08
serkan hp yanında bayagı bır tork artısıda olmus bır kac ekleme ıle rahat 150hpyı bulursun bundan sonra kesınlıkle egzos modıfıyesı dusun artı olarak cıkan chıp ve derecelı olan bır arac ıcın normal bır deger abartılacak bır durum yok

joker_dd
13-05-2009, 21:14
yapilabilecek en mantikli islemlerle saglikli bir performans almis arkadasimiz...degerler anormal degil...aman kardesim masallah de...gule gule kullan...

HEADBLOOD
13-05-2009, 21:19
serkan hp yanında bayagı bır tork artısıda olmus bır kac ekleme ıle rahat 150hpyı bulursun bundan sonra kesınlıkle egzos modıfıyesı dusun artı olarak cıkan chıp ve derecelı olan bır arac ıcın normal bır deger abartılacak bır durum yok

egzos modifiyesini yaracağı gürültü yüzünden neredeyse hiç düşünmüyorum... güç artışı tabiki olacaktır ama sonrasında gerekli olacak modifikasyonlar gözümü korkutuyor. aracın gidişi benim için yeterli ve uzunca bir süre daha sürmek istiyorum. sanırım arabam son şeklini almış durumda benim için yani :)

sertkaya
13-05-2009, 21:23
Güzel bir değer güle güle kullan.

patrıot
13-05-2009, 21:25
egzos modifiyesini yaracağı gürültü yüzünden neredeyse hiç düşünmüyorum... güç artışı tabiki olacaktır ama sonrasında gerekli olacak modifikasyonlar gözümü korkutuyor. aracın gidişi benim için yeterli ve uzunca bir süre daha sürmek istiyorum. sanırım arabam son şeklini almış durumda benim için yani :)
araca yay tak bıraz yere yakınlaşsın

HEADBLOOD
13-05-2009, 21:40
araca yay tak bıraz yere yakınlaşsın

Yay işini daha öncede söylemiştin bana ama gittiğim yolları ve park yerlerimi görsen niye taktırmadığıma hak verirsin... ;)

karapale
13-05-2009, 21:46
141 hp çok güzel bi güç..inşallah sorunsuz binersin??

yılmaz
13-05-2009, 22:08
sonucun normal olacağını düşünüyorum ki exsantirik ve chiple bizim 1.6 8v leonlarda bile 25 ps alınıyor

EMR-TOLEDO
13-05-2009, 22:25
maşallah:)

kurtbil
13-05-2009, 23:50
Masallah serkan abi gule gule kullan valla sonuc cok hosuma gıttı,benımde chıp,egsoz,fıltre ile 123 bg verdı,egzantırık dusunyodum senınkınde verdıgı sonuctan snra bu fıkır ıyıce kanıma gırmeye baslad:D

kurtbil
14-05-2009, 00:15
bu arada egzantırıklerın derecesi nedır serkan abi ?

HEADBLOOD
14-05-2009, 01:19
bu arada egzantırıklerın derecesi nedır serkan abi ?

272 diye hatırlıyorum ama emin değilim... cadde tipi dereceli... daha yüksek derecelilerde subap ve sübap yaylarının da değişimesi gerekiyor ve düşük devirlerde vuruntu sıkıntısı baş gösteriyor diye biliyorum... sonuçta uzun ömür ve stabilite istiyorsak limitleri zorlamanın bir anlamı yok sanırım... şu anda arabanın hiç bir yerinde en küçük bir sıkıntı yok çok şükür.

udqhu
14-05-2009, 01:34
272 de pek az değilmiş.. ama sonuç çok güzel.. kazasız belasız..

Cupra
14-05-2009, 01:38
272 diye hatırlıyorum ama emin değilim... cadde tipi dereceli... daha yüksek derecelilerde subap ve sübap yaylarının da değişimesi gerekiyor ve düşük devirlerde vuruntu sıkıntısı baş gösteriyor diye biliyorum... sonuçta uzun ömür ve stabilite istiyorsak limitleri zorlamanın bir anlamı yok sanırım... şu anda arabanın hiç bir yerinde en küçük bir sıkıntı yok çok şükür.
Serkan Bey, bildiğim kadarıyla egzantriklerin derecesi sayıXsayı formatında oluyor. Yani 2 dereceye sahip olmalı. 272X272 ise gerçekten çok iyi bir egzantrik mili almışsınız. 600hp-700hp'lik araçlarda kullanılıyor bu tip egzantrik milleri.

HEADBLOOD
14-05-2009, 11:09
272 derece konusunda emin değilim,yanlış hatırlıyor olabilirim arkadaşlar. kontrol ettimde; dereceli konusunda yazdığım mesajların birinde eksantriklerin 260x272 olduğunu yazmışım.

omercanilica
14-05-2009, 12:26
bunu 2 el nasıl temmıl ettınız ?

HEADBLOOD
14-05-2009, 13:32
bunu 2 el nasıl temmıl ettınız ?

tamamen rastlantı :) araştırma yapıp İzmir den bir firma ile bağlantı kurdum ve o tarihler oralarda olan bir arkadaşımdan rica ettim. arkadaş pazarlık atarken firma sahibi satacağı için aracından çıkardığı eksantrikler olduğunu söyleyip ister misiniz demiş. dakikalar içinde karar verip tamam dedim .

ZGR
14-05-2009, 15:10
cok iyi değer..
kazasız belasız sürüşler dilerim

kurtbil
14-05-2009, 17:46
Serkan abi devir kesıcın suan kac bin ?B de egzantırıkler gelırken ıcınde ayarlı egzantırık kasnagını da yolladılar mı ?

HEADBLOOD
14-05-2009, 19:49
Serkan abi devir kesıcın suan kac bin ?B de egzantırıkler gelırken ıcınde ayarlı egzantırık kasnagını da yolladılar mı ?

Devir kesici 6500 de devreye giriyor diye aklımda... kasnağa ise gerek duyulmadı... gelen eksantrikler tahminimce bilgisayarlı torna ile dengelenerek montaj tamamlandı sanırım.. orjinal eksantriklerin demonte edilip yenilerinin montajı esnasında orda bulunamadım maalesef... zaten alırken motora uyumlu olduğunu üstüne basa basa söylemişlerdi..