PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Led stop vb çalışma yapacaklar için tüyolar

AQUSTiC
30-05-2009, 00:26
Hepinize merhaba .
5 aydır askerde oldugum için siteye giremiyordum.10 gün önce geldim ve siteyi özlemişim:)
Ben ledler konusunda gece gündüz evde çok büyük çalışmalar devreler yaptım ve bulundugum şehirde de artık meslegimi degiştirip led stop işi yapıyorum.Bunun yanı sıra istege göre yürüyen ledli araç altı neon lamba sistemi de yapıyorum.Normal neonlar bozuluyorlar ve az aydınlatıyorlar.O nedenle led neon her zaman tavsiyemdir.Şimdi sizinle ticari sırlarımdan birkaçını paylaşmak istiyorum
Ben kendi 93 model toledo aracımın stoplarını ledledim.Arka stop camını söküp yerine Ankara'dan özel bir firmadan pleksiglass getirtip eski camlarından kalıp alıp şeffaf stop camı oluşturdum.Bu pleksiglassın bi iyisi bi de kötüsü var.Kötüsü elinizde kalıyor.Üzerinde dalgalanmalar oluyor ve çabuk çiziliyor.
Sonra stopun içine şimdilik şerit ledlerden taktım ama şerit ledleri direk takmayın!!!

Neden diye soracak olursanız şerit ledler 12v'a göre yapılmış ama bizim araçlarımız çalıştıgı zaman akü voltajı 13,5 hatta 14 oluyor ki (bana inanmıyorsanız multimetre ile ölçün)bu da zamanla şerit ledlerin arasındaki minik dirençlerın ısınmasına ve ledlerinde patlamasına veya ömrünün azalmasına yol açacaktır.
Ben araya taktıgım tek bir dirençle bu ısınmayı hem yok ettim hem de ledlerin parlaklıgını hiç degiştirmedim.Enazından parlaklıgı azalsa bile hiç belli bile degil.

2.husus araca led baglayınca arıza lambanız mutlaka yanacaktır.Onu söndürmenin 2 yolu var.
1.si araya aracın eski park ampülünü paralel baglarsınız ve ısıya dayanıklı boyayla boyayıp aracın bi yerine gizlersiniz ama o da ısınma yapıyor.
Diğer yöntem ise araya güç direnci baglamak.Güç direnci de ısınma yapar ama ben onun ısısını emecek elektriksiz çalışan bi entegre sogutma yaptım.Önceden el yakacak kadar ısınıyordu ama sogutmayla elde tutacak kadar ısınıyo ve arıza lambası sönüyor.
Aynı led üzerinden Park ve freni ayırmak için PWM devresiymiş,röleymiş,regüle devresiymiş bunların hiçbirine gerek yok.7806 veya 7805 regulatöründen birine 3 lü seriden oluşan led takımlarını direk bağlanyp giriş ucundan paralel bi kablo çekilip frene baglandıgında parklar kısık frenler güçlü yanacaktır.Ancak bu regulatörlerde ısınma yapacagı için bunlar içinde ayrı bi sogutucu takmanız gerekir.Çünkü bu regülatörlere baglanabilen 3 lü seri sayısı sınırlıdır.Sınırı aşarsanız kablolar eriyebilir araç kısa devre yapabilir.O sayıyı da ben söylemeyim siz deneyin kendiniz bulun.Ben ögrenene kadar çok çabaladım en sonunda ögrendim

Bir de sinyalleri ledlediginizde sinyalleriniz deli gibi hızlı yanıp sönecek ve aynı zamanda arıza lambanız yanacaktır.Bunun da çözüm yolları :Eski ampülünü paralel takmak,güçdirenci takmak veya ledli sinyaller için üretilmiş özel röleler kullanmaktırki ben ledli sinyal için üretilmiş özel röleyi Konyada bulamadım.Ankara'da da araştırmadım.Sadece ebay'dan 14 dolara sipariş verdim ama ne zaman elime geçecek bilmiyorum.
Ancak araçtaki eski sinyal rölesi yada diger tabirle sinyal flaşörü sökülüp bu ledler için dizayn edilmiş röle modelli araçlara bağlandıgında arıza lambası yanar mı yanmaz mı işte onu ben de bilmiyorum.Alınca deneyecem ve görcez.
Bu tip çalışmalarda ısınma ve arıza lambası en büyük sorun.Arıza lambası söner fakat ısınma olur,Isınma ortadan kalkar bu sefer arıza lambası yanar vs vs.Ben bunları giderek aşıyorum ama tamamen ortadan kaldıramadım ve çalışmalarım devam ediyor
Şimdilik bu kadar...Ayrıca kendi aracıma yaptıgım led stop çalışmasının fotolarını hafta içi koyarım.

yılmaz
30-05-2009, 08:28
paylaşım için teşekkürler yaptıklarından bir kaçtane resim eklersen fikrimiz olur

Floydian
30-05-2009, 08:41
Paylaşım için teşekkürler.

patrıot
30-05-2009, 11:11
7812 veya 7815 te kullanılabılır bunlar ıcın sogutucu sart smd serıt led yerıne genıs acılı hıghflux yada superfflux kullanman daha ıyı sonuclar alırsın arıza lambasında wattlı dırenc guc cekısını artırmak ıcın devreye paralel baglanır eger yuksek ohmlı bır dırenc kullanırsan dırenc rezıstans gıbı olur burada kı esas sır ampullerın ohmlarından yola cıkarak aractan ne kadar akım cektıgını bulmak ve aynı ohmda aynı gucte bır wattlı dırenc kullanmaktan gecıyor ısınma o zaman aracın ampulunun ısındıgı kadar oluyor led devrelerı ıcın regule kullanmak aracın voltajını sabıt tuttugu ıcın ledlerın parlaklıgını ve omrunu uzatır.Bu kadar ugrasmak ıstemeyen arkadaslar hazır led surucu veya arka stoplarınmda led kullanan bır aracın modulunu alıp yıne aynı işlemı yapabılırler

AQUSTiC
30-05-2009, 12:24
Ben kendi aracıma fluks ledi bilerek kullanmadım.Çünkü fluks ledin konyada kırmızını buldum ama sarısını bulamadım.Sarı rengi sinyaller için kullanacaktım.Şerit ledin her rengi mevcut oldugu için şerit led kullandım.
Arasında çok az fark var.Fluks led birazda ışıgı etrafına yayıyor ama bana göre parlaklık olarak aralarında pek fark yok.Bi de fluks ledin işçiligi fazla.Tek tek plakete lehimlenecek vs.Zaten daha sonra şerit ledlerden sıkılırsam aracımdaki ledin tasarımını degiştirip fluks ledlerle daha sportif bir dizayn oluşturmayı düşünüyorum.

digiersoy
30-05-2009, 12:27
Paylaşım için teşekkürler.

misic
30-05-2009, 12:28
paylaşım için teşekkürler...

ZGR
30-05-2009, 12:32
teşekkürler

VaqabonD
30-05-2009, 14:19
teşekkürler

patrıot
30-05-2009, 14:49
Ben kendi aracıma fluks ledi bilerek kullanmadım.Çünkü fluks ledin konyada kırmızını buldum ama sarısını bulamadım.Sarı rengi sinyaller için kullanacaktım.Şerit ledin her rengi mevcut oldugu için şerit led kullandım.
Arasında çok az fark var.Fluks led birazda ışıgı etrafına yayıyor ama bana göre parlaklık olarak aralarında pek fark yok.Bi de fluks ledin işçiligi fazla.Tek tek plakete lehimlenecek vs.Zaten daha sonra şerit ledlerden sıkılırsam aracımdaki ledin tasarımını degiştirip fluks ledlerle daha sportif bir dizayn oluşturmayı düşünüyorum.
Flux ledlerın ıscılıgı cok ama ıstedıgını yapabılıyorsun ufak oynamalarla derınlık hıssı bıle verebılıyorsun bu işle ugrastıgına gore elınde 2004 seat toledonun arka seffaf camı veya komple stop grubu var mı?

AQUSTiC
30-05-2009, 15:59
Patriot:
Dedigin gibi flukslerin işçiligi fazla ve ben kafalarına plastik borudan parça kesip giydirip yapıştırıp tane tane gözükmesini saglıyorum.Plastik boruyu da uygun çapta özel olarak bi plastikçiye yaptırıyorum.Bu uygulamayı hiç bir araca yapmadım ama onu da yapcam.
Şu an şerit ledlerle başka bir araca led döşedigim için yaklaşık 10 gün sonra aşagıdaki honda cıvıcın tasarımın aynısını şahin marka bir araca yapıcam bunun içinde fluks ledler kullancam.En çok istenen en keskin hatlara sahip olan tasarım aşagıdaki gibi.Hatta zamanım olursa kendi aracımdaki şerit ledleri söküp aşagıdaki gibi yapmayı düşünüyorum ama dedigim gibi şu an elimde başka bi iş var
http://img46.imageshack.us/img46/6388/3220080422100914t.jpg (http://img46.imageshack.us/my.php?image=3220080422100914t.jpg)
İşe yeni başladıgım için elimde 2004 toledonun şeffaf camı yok.Daha dogrusu hiç bir aracın yok.Bana sadece çıkma stop getirirler ben de çıkma stoptaki stop camından kalıp alıp şeffaf stop camı oluştururum.
O nedenle çıkma stop olmadan şeffaf cam yapamam.
Birde yaptıgım stopları istege göre biraz daha geniş kesip, kestigim fazlalıgı gövdenin üstüne kıvırıp camın gövdeyle öpüşmesini degil de gövdeyi içine almasını saglıyorum.Böylece orjianalinden bile daha sağlam olup daha iyi yapıştıgı gibi su alma olayı tamamen ortadan kalkıyor.Diger türlü kestigimde de birebir gövdeye yapışıyor ama her ne kadar o bölgeye silikon çeksem her ne kadar asla su almaz desem de bazı müşterilerim acaba su alırmı falan diye kafalarında soru işareti oluşuyor.Tabi o fazlalık kıvrımı vermek te her ne kadar kolay gibi görünse de biraz işçilik istiyor.Kıvrım yerlerinde ilk başta şişmeler oluyor sonra onları ısıtarak yada araya ince kesikler atıp gideriyorum.Bu durumda da fiyat biraz daha degişiyor.
Bir de led döşemeyi olayını geçtim Ankara OSTiM'de ismini vermek istemedigim bi yer sadece şeffaf kalıp almayı çok uçuk fiyatlara yapıyor.Ben o fiyatın birazcık fazlasına burda hem kalıp hem de led döşüyorum

HassaN
01-06-2009, 15:39
güsel bilgiler tşk...

Torrado
01-06-2009, 20:27
teşekkürler

GRY86
01-06-2009, 20:55
bilgiler için saol bide resim eklesen fikir olması açısından...

ismaiLL
01-06-2009, 21:32
Özellikle şahin üzerinde yapacağınız çalışmayı merakla bekliyoruım...

nmn61
04-06-2009, 11:31
Bu oldu israilin bayrağı.

Floydian
04-06-2009, 19:35
Bu oldu israilin bayrağı.

İlk gördüğümde bende öyle sandım yanlız arada belirgin bir fark var. İsrail bayrağındaki Hz. Davut yıldızında içiçe tersten geçirilmiş iki tane üçgen vardır. Bunda iç içe geçirilmiş iki tane kare var.:)

R€D SH@RK ~~ÇAĞLAR~~
04-06-2009, 20:04
paylaşım için teşekkürler