PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dynometre sonuçları ne kadar güvenilir ???

cemal arslan
01-07-2009, 23:16
Çoktandır iddia ettiğim ancak bir türlü ispat edemediğim Dynometre sonuçları ne kadar sağlıklı konusunu açalım ve güzel güzel tartışalım...

benim iddiam bunlar sağlıklı sonuçlar değildir...doğru değildir...hileye kandırmacaya çok müsaittir...işte kanıtı...

her 2 çıktı aynı yerden alındı ilk çıktı...saat 11 de....158hp ....ikinci çıktı saat 17 de 133hp...

plakası açık saklanacak bir şey yok...araç arkadaşımızın.

ilk testi aracı almadan önce ikinciyi aracı aldıktan sonra teste çıkıyor...

test merkezi aynı yer...testi yapan kişi aynı kişi...

peki ne oldu da farklı çıktı ??

benden size tavsiye dyno çıktılarını boşverin...ancak egonuzu tatmin edersiniz...

aaa benim aracım chipten sonra 210 beygir oldu....

vayyyyyy gördünmü yaaaa chip sonrası 60 hp almış...offfffff süper

diye gider....

bu arada...araçta chip yok...otomatik şanzımanda sorun var yarın tamir edilecek...ertesi günde bize chipe gelecek :) belki o zaman yine dynoya çıkartırız dermişim ...ehehehe

http://www.actchiptuning.com/images/ilk.jpg

http://www.actchiptuning.com/images/son.jpg

Ulukan
01-07-2009, 23:26
Güzel bir konu ellerinize sağlık.Sonuçta dyno ölçümleri her zaman en yüksek vitesin bir vites altında yapılır ve son devire kadar denenir.Bu otomatik vitesli araçlarda zaten doğruluk payını çok düşürür çünkü otomatik vitesli araçlar devir sona geldiğinde üst vitese geçiş yapıyor tabi bazı modeller hariç.Öte yandan en önemlisi hava!! benim aracım 5.viteste yaklaşık 230km/s sürat yapıyor.dyno denemesinde de o süratlere çıkılacak ama yolda o süratte alacağım rüzgarla dyno daki fanın verdiği fan çok farklı oluyor.hangi insan evladı 230km sürat ile esen rüzgarın karşısında dik durabilir ki? orda geçin fanın önüne yatın serinleyin :) dolayısıyla özellikle turbo beslemeli araçlarda kesinlikle doğru sonuç alınamaz...

cemal arslan
01-07-2009, 23:36
elbetde otomatik araçlarda sonuç düzgün çıkmayabiliyor...ancak bir bir çok atmosferik araçlarda da benzer sorun gördük...araç güç aldığı halde...dynoda 1 hp bile çıkmıyordu...üstelik manuel...

Ulukan
01-07-2009, 23:40
elbetde otomatik araçlarda sonuç düzgün çıkmayabiliyor...ancak bir bir çok atmosferik araçlarda da benzer sorun gördük...araç güç aldığı halde...dynoda 1 hp bile çıkmıyordu...üstelik manuel...

Tabi tabi ben birçok garipliğe tanık oldum.Maslak'ta 1.4TSI Leon önce 153hp çıktı sanırım sonradan 139hp çıktı.Yeterince ismini yapmış olan firma yetkilisi ilk çıkanı görünce yok canım demiş ve 139hp ı çıkartınca al işte senin aracın bu güçte demiş.Gel de hangisine inan? Gel de dyno ya , işletene inan???

cemal arslan
01-07-2009, 23:44
Tabi tabi ben birçok garipliğe tanık oldum.Maslak'ta 1.4TSI Leon önce 153hp çıktı sanırım sonradan 139hp çıktı.Yeterince ismini yapmış olan firma yetkilisi ilk çıkanı görünce yok canım demiş ve 139hp ı çıkartınca al işte senin aracın bu güçte demiş.Gel de hangisine inan? Gel de dyno ya , işletene inan???
hiç birine...o araç 125hp değilmiydi yaaa ??

:)

isimde yapsa...bu işte 1 numara olarak da anılsa....

etik değil bu yaptıkları Allah korkusu ahiret endişesi yok bu insanlarda...kazandıkları haram...bu da işin diğer boyutu...

işte biz bu tür olayları anlatmak izah etmekle uğraşıyoruz...

Ulukan
01-07-2009, 23:46
hiç birine...o araç 125hp değilmiydi yaaa ??

:)

isimde yapsa...bu işte 1 numara olarak da anılsa....

etik değil bu yaptıkları Allah korkusu ahiret endişesi yok bu insanlarda...kazandıkları haram...bu da işin diğer boyutu...

işte biz bu tür olayları anlatmak izah etmekle uğraşıyoruz...

Araçta birkaç değişiklik varmış söylenene göre...Sizin işiniz de zor Allah kolaylık versin...

FENOMEN
01-07-2009, 23:59
ya şimdi gösterdiginiz belgeler ispatı güzel haklı olabilirsiniz ama ben şimdi yaptırdıktan sonra o dyno ölçümünü yapmasak benim kafamda soru işareti kalır ego tatmin etmek digilde saplantıdan kurtulmak için yaptırmak bence en dogrusu

Ulukan
02-07-2009, 00:02
ya şimdi gösterdiginiz belgeler ispatı güzel haklı olabilirsiniz ama ben şimdi yaptırdıktan sonra o dyno ölçümünü yapmasak benim kafamda soru işareti kalır ego tatmin etmek digilde saplantıdan kurtulmak için yaptırmak bence en dogrusu

yaptırmadan önce ve yaptırdıktan sonra ölçersen biraz daha tatmin edici olabilir.Bana sorarsan 2.0TDI araçta önce ve sonra için turbo basınç saati takıp basınç değerlerinden yeteri kadar tatmin olursun...

FENOMEN
02-07-2009, 00:03
yaptırmadan önce ve yaptırdıktan sonra ölçersen biraz daha tatmin edici olabilir.Bana sorarsan 2.0TDI araçta önce ve sonra için turbo basınç saati takıp basınç değerlerinden yeteri kadar tatmin olursun...
ulukan saol bu dedigin mantıklı geldi ben bunu uygulayım en iyisi

cemal arslan
02-07-2009, 00:11
saplantıdan kurtulmak da doğru bir ifade...

ama bana göre ego tatmini :)

neticede siz gücü hissediyorsunuz ama göremiyorsunuz...
düşünün aracınıza chip yapıldı...tamam gücüde gördünüz 3cü viteste dahi pati çekiyor...ama arkadaşınız sordu kaç hp ? hımmm yapan arkadaşlar şu kadar almıştır diyorlar...

ama diğer türlü...al bak..işte çıktısı...tam 210 hp....

yada benim arabam 180hp olmuş vayy süper yaaaa...

bana göre ...daha önce de dedim şimdi de diyorum...atmosferik araçlar...otomatik araçlar...dynoda gerçek değerleri almak zordur...

Cupra
02-07-2009, 00:13
Dyno testlerinde ölçülen hızlar ve sıcaklık değerleri farklı gördüğüm kadarıyla. Hava sıcaklığının değişik sonuçlara yol açabileceği bir gerçek. Duyduğum kadarıyla vitesten vitese ölçülen değerlerde de farklılık olmakta. Bunun sebebi acaba bu olabilir mi?

Ulukan
02-07-2009, 00:15
Yanlız verilerdeki eğrilerde çok farklı...Sanki farklı 2 araç...

FRTDI
02-07-2009, 00:38
Bu tip durumlarda oncesi ve sonrasi yapmak daha mantikli sanki ben 2 gun once aracimi chiplettim orjinal 168hp 354Nm cikti ki standart 170hp chipten sonrada 204hp 425Nm tork cikti ztn kullanimdada hissettiriyor bu farki ama dediginiz gibi farkliliklar cok maalesef ve benim gordugum cogu dyno da motora soguk hava vermek icin fan bulunmuyor..

mehmetelt
02-07-2009, 01:39
sevgili Kaan senin araç FR TDI mı yoksa FR TFSI mı? standart 170 hp demişsin avatar resminin altındaki bilgilerde TFSI yazıyor. ikilemde kaldım:):)

FRTDI
02-07-2009, 01:54
sevgili Kaan senin araç FR TDI mı yoksa FR TFSI mı? standart 170 hp demişsin avatar resminin altındaki bilgilerde TFSI yazıyor. ikilemde kaldım:):)

Benim arac FR TDI listede olmadigi icin TFSI secmistim yani aracin standarti 170hp

atakan
02-07-2009, 09:31
konuyu başladığı gibi takip etmek çokmu zor arkadaşlar?
konu dışı yazmaya ne kadar meraklıyız?