PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektrikli Turbo Besleme Olurmu ? yaparsan olur :)

ERKAN ÇELENK
02-07-2009, 03:08
Turbo beslemeli araçlarda , önden emilen hava yüksek hızda dönen salyangoz fan sayesinde sıkıştırılarak emme manifolduna gönderiliyor ise ! , aynı salyangoz fanını egzost çıkış basınç gücü ile değilde , elektronik hız kontrollu elektrik motoru ile çevirsek ve gaz kelebeğine bağladığımız bir hız sensörü sayesinde motorun devrine göre elektrik motorunun devri artıp azalsa , nasıl bir sonuç alırız ?
bilen varmı ? yada fikri olan ?

denicem ama deneyen varsa boşa masraf etmeyelim :):smoke:

leonmania
02-07-2009, 13:46
bi ara yazılmıstı forumda elektirikli turbo falan die ama deneyen oldugunu sanmıyorum !..

karapale
02-07-2009, 13:49
erkan sen dene sonucu bize anlat..eğer verimliyse bizde yapalım :)

kurtbil
02-07-2009, 19:47
Elektrıklı turbolar pıyasada b donem vardı ama tamamen kandırmaca olarak kaldı,fakat gecenlerde b arkadasla konusurken makına muhendısı bır arkadası bunun uzurınde calısyomus ondan bahsettı,arac olarakda karburatorlu bır arac secmısler benzın hava karısımı ayarlarını daha kolay yapmak ıcın.sonuclandıgında burda paylasıcam sızlerle

taykac
02-07-2009, 23:43
Elektrikli supercharger ile çok uğraştım.Fransız malı 20 000 devir çeviren 600W 220 Volt bir motor buldum Triger kayış ve kasnak vasıtası ile 60 000 devire çıkarıp turboyu montaj yaptım fakat birincisi turboya rulman dayanmıyor ikincisi fizik kuralı devir yükseldiği zaman güç düşüyor ve yeterli havayı basamıyor.Dolayısı ile daha güçlü motor gerekiyor.220 volt olupda bu kadar yüksek devir çalışan daha güçlü bir motoru bulamadım zatende 12-220 dönüştürücüde sınır olduğu için olayı askıya aldım.Ama şu gerçek varki 0-100 1 sn öne geldi.Ayrıca yakıtda tam denemedim ama belli bir düşüş hissettiğimi söyleyebilirim.

ERKAN ÇELENK
03-07-2009, 11:04
abicim verdiğin bilgiler benim için çok kıymetli ,çok saol . :idea:

zender61
26-09-2009, 16:57
o paralara zaten turbo kitler var bence gereksız bu tarz işlemler :) bızdede vardı çünki elektrık supurgesınden turbo yapan arkadaşlar

leonmania
26-09-2009, 20:46
ahahahahahaha :D