PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yedek Parça Garantisi

Cupra
28-07-2009, 16:59
Aracımın, acil olarak 4 fren diski, balataları ve buji kablolarının değişmesi gerekmekte. Sahip olduğum araç, fazla olmayan bir araç olduğu için bazen yedek parça konusunda zaman sıkıntısı yaşayabiliyorum. Aynı parçalar için Ankara'da Seat .TA yetkili servisinden fiyat aldım (Servisin verdiği fiyat yerine Brembo disk aynaları ve balataları alma imkanım var. Fakat balatalara sürekli ihtiyaç duyacağım ve internet üzerinden sürekli bu tür bir alışveriş yapabileceğim birini bulamayacağımı düşündüğüm için, tekrar orjinal parçasını almaya karar verdim.). Disk aynalarımı değiştirmemin başlıca sebebi ise eğilme gibi problemlerle karşılaşmam ve yüksek hızlarda frene bastığım zaman direksiyonda titremeye sebep olması. Servise ise yedek parça konusunda garanti verip vermediklerini sordum. Vermediklerini söylediler. Daha önce de forumda, yetkili servislerin yedek parça konusunda garanti sağladığı söylenmişti. Sanayide her zaman alışveriş yaptığım parçacım, bana garanti sağlıyor; Seat yetkili servisi sağlamıyor. Bunun sebebi nedir?

Ulukan
28-07-2009, 17:29
Bence hiç düşünme Brembo al.Sonuçta her hafta balata almayacaksın...

Jerky
28-07-2009, 19:48
Yetkili servisler 6 ay yedek parça garantisi sağlamak zorundadır yasal olarak. Bunu servise iletirseniz gereken aksiyonu alırlar, yoksa Tüketici dernekleri aracılığı ile şikayette bulunabilirsiniz.

skymz
28-07-2009, 20:03
Paşalar gibi garanti vermek zorundalar diye biliyorum...

yco
28-07-2009, 20:10
işçiliğin bile garantisi varken parça için garanti vermiyolar mı. ??
bu arada Brembo'lar normal balatalara göre daha çabuk bitecektir senin de bildiğin gibi zaten..

Cupra
29-07-2009, 06:09
Kesinlikle Brembo çok daha iyi. Fakat aracıma uygun bulmam çok zor oluyor. Ve parçaların değişme aciliyeti var. Biraz daha erken başlasaydım araştırmaya, mutlaka Brembo takıcaktım.
Parça konusunda bana şöyle dediler. 1 - 2 hafta içinde birşey olursa değiştiririz. Fakat bu süre içinde sorun çıkmazsa parça hatasız demekmiş. Ardından oluşan sorunlar, kullanıcı hatasıymış.
Klima kompresörü için sorduğumda 2 sene garanti verdiklerini söylemişlerdi. Normalin 8 katı da fiyat vermişlerdi. Parçadan parçaya verilen garanti değişik mi oluyor? Nasıl bir sistemle işliyor bu servisler hiçbirşey anlamadım.

Jerky
29-07-2009, 16:43
Yetkili servisten vida bile alsan 6 ay garantisi vardır. Bu süre servislerin belirlediği bir süre değil, buna uymak zorundalar. Parçadan parçaya garanti değişmez, servis pek ilgilenmek istemiyor sanki sizinle.

Cupra
29-07-2009, 17:09
Yetkili servisten vida bile alsan 6 ay garantisi vardır. Bu süre servislerin belirlediği bir süre değil, buna uymak zorundalar. Parçadan parçaya garanti değişmez, servis pek ilgilenmek istemiyor sanki sizinle.
Aksine, Cupra görünce koşuşturdular. Parçaların birçoğu da Türkiye'ye ilk defa sipariş ediliyormuş. Parçalar geldiğinde söylediğinizi kendilerine de söylicem.
Sponsorlarımızdan, bu konu hakkında bilgisi olan yok mu?

kfy
29-07-2009, 17:47
Aksine, Cupra görünce koşuşturdular. Parçaların birçoğu da Türkiye'ye ilk defa sipariş ediliyormuş. Parçalar geldiğinde söylediğinizi kendilerine de söylicem.
Sponsorlarımızdan, bu konu hakkında bilgisi olan yok mu?
ayberk yarın sabah erya'yı ararmısın gökhan ile konuş senden haber bekliyor.

mayham85
29-07-2009, 18:19
bencede ayberk. ben daha yeni disk değşimi yaptım parçaları serviste alıp sanayide taktırdığım halde garanti verdiler. istersen buradaki servislede konuşabilirim yarın.

Cupra
29-07-2009, 19:07
Tamam Cezmi Abi.

bencede ayberk. ben daha yeni disk değşimi yaptım parçaları serviste alıp sanayide taktırdığım halde garanti verdiler. istersen buradaki servislede konuşabilirim yarın.
Verdikleri garanti süresi ne kadardı?

Gilgamesh
29-07-2009, 22:53
Aslında yorum yapmayacaktım ama yine dayanamadım. Öncelikle şunu söyleyeyim mekanik olarak alınan parçaların hiçbirine servis sınırları içerisinde montajı yapılmazsa garanti vermek zorunluluğu yoktur. Bu kanunende bağlayıcı bir karardır. Alınan parçanın dışarıda yapılan yanlış veya hatalı montajı sonucu arızalanması kuvvetle muhtemel olarak düşünülür her zaman. kaldı ki montajı yapacak olan ustanız dünyanın en iyi ustası olsada bu yetkili servisleri bağlamaz. Bunun dışında garanti mantığı kayıtsız şartsız garanti şeklinde işlemiyor maalesef. Neticede bu parçalar için milli kaynaklarımız kullanılıyor ve dışarıdan ithal ediliyor hep :( Bahse konu parça yani fren diski kullanıcı hatası ile çok çabuk arızalanacak bir parçadır, tıpkı amortisör, askı roti veya rotil vb.. şeyler gibi. Nasıl mı ? Basit hepiniz araçlarınıza düşkün insanlarsınız ve araçlarınızı devamlı temiz tutmaya özen gösteriyorsunuz ve bunu içinde yakın semtteki bir yıkamacıya götürebiliyorsunuz , Ayberk beyinde halihazırda diskleri değiştrime sebeplerinin en büyük sebebi de bu yıkamacılara giderken sarfedilen yolda disklerin ısınması neticesinde sıcakken diskere tutulan su ile diskler yamulur. Şimdi bu diskin böyle bir sebeple bozulup bozulmadığının kararını bir servis nasıl vermelidir biraz da bardağın diğer yönünden bakın lütfen. Ortada sizin ben yapmadım beyanınız olacaktır sadece. Uzun lafın kısası elbette herşey garanrtilidir lakin dediğim gibi bazı kıstaslar olmaktadır. Cezmi abininde dediği gibi müsait olduğunuzda Erya dan Gökhan bey ile görüşün size montajı yetkili servis tarafından yapılan bir diskin garanti süresinin ne olduğunu söylesin.

mayham85
29-07-2009, 22:58
Tamam Cezmi Abi.

Verdikleri garanti süresi ne kadardı?
standart prosedr süresi. ancak ben genelde servisten sürekli parça aldığım ve birden fazla aracımı oraya götürdüğüm iöin insiyatıf kullanmış olabilirler.

Gilgamesh
29-07-2009, 22:59
standart prosedr süresi. ancak ben genelde servisten sürekli parça aldığım ve birden fazla aracımı oraya götürdüğüm iöin insiyatıf kullanmış olabilirler.

Kesinlikle ....

Cupra
30-07-2009, 04:46
Aslında yorum yapmayacaktım ama yine dayanamadım. Öncelikle şunu söyleyeyim mekanik olarak alınan parçaların hiçbirine servis sınırları içerisinde montajı yapılmazsa garanti vermek zorunluluğu yoktur. Bu kanunende bağlayıcı bir karardır. Alınan parçanın dışarıda yapılan yanlış veya hatalı montajı sonucu arızalanması kuvvetle muhtemel olarak düşünülür her zaman. kaldı ki montajı yapacak olan ustanız dünyanın en iyi ustası olsada bu yetkili servisleri bağlamaz. Bunun dışında garanti mantığı kayıtsız şartsız garanti şeklinde işlemiyor maalesef. Neticede bu parçalar için milli kaynaklarımız kullanılıyor ve dışarıdan ithal ediliyor hep :( Bahse konu parça yani fren diski kullanıcı hatası ile çok çabuk arızalanacak bir parçadır, tıpkı amortisör, askı roti veya rotil vb.. şeyler gibi. Nasıl mı ? Basit hepiniz araçlarınıza düşkün insanlarsınız ve araçlarınızı devamlı temiz tutmaya özen gösteriyorsunuz ve bunu içinde yakın semtteki bir yıkamacıya götürebiliyorsunuz , Ayberk beyinde halihazırda diskleri değiştrime sebeplerinin en büyük sebebi de bu yıkamacılara giderken sarfedilen yolda disklerin ısınması neticesinde sıcakken diskere tutulan su ile diskler yamulur. Şimdi bu diskin böyle bir sebeple bozulup bozulmadığının kararını bir servis nasıl vermelidir biraz da bardağın diğer yönünden bakın lütfen. Ortada sizin ben yapmadım beyanınız olacaktır sadece. Uzun lafın kısası elbette herşey garanrtilidir lakin dediğim gibi bazı kıstaslar olmaktadır. Cezmi abininde dediği gibi müsait olduğunuzda Erya dan Gökhan bey ile görüşün size montajı yetkili servis tarafından yapılan bir diskin garanti süresinin ne olduğunu söylesin.
Neden yorum yapmayacaktınız merak ettim Mert Bey. Size karşı bir hatamız mı oldu yoksa?
Konu arabam olduğu zaman çok titizimdir. Balatalara sıcakken sus tutmayı bir kenara bırakın, aracımı aldığımdan beri en fazla 5-6 kere yıkamacıda yıkatmışımdır. Her zaman, garajımızda bulunan yıkama makinası ve özel şampuanlarla 2 kere sabunlama ve durulama şeklinde yıkarım. Kurulamayı da şeker çuvalı ile yaparım. Jant aralarını tek tek diş fırçası ve özel solüsyonla temizlerim. Balatalar soğukken sert fren yapmam.
Parçaları yetkili servisten alacak olmamın tek sebebi, nakliye süresinin çok daha kısa olması (servis 3 hafta, parçacım 3 ay gibi bir süre söyledi. Takdir edersiniz ki parçaları kolay bulunmuyor). Parçaların değişme aciliyeti var. Her zaman aldığım parçacım, zaten bana garanti sağlıyor. Ve parçadan memnun kalmadığım takdirde sorgusuz iade edebiliyorum. Buda parçacının bana karşı kullandığı bir insiyatif.

kfy
30-07-2009, 11:43
ayberk ön balata,132 tl arka 84 tl disk yok

mayham85
30-07-2009, 11:58
ayberk ön balata,132 tl arka 84 tl disk yok
o araç için çok iyi fiyat bence.

Cupra
30-07-2009, 13:35
Erya'dan Gökhan Bey ile az önce görüştüm. İlgilenen herkese teşekkür ederim.