PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Strobe Formula 1 Tipi Stop lambası denemesi:)

AQUSTiC
27-08-2009, 19:35
Formula 1 araçlarının arkasında bulunan şu strobe light denen F1 tipi stop lambasının devresinin bir benzerini kurup arabanın şimdilik 3. fren lambasına bagladım.Hızını falan elimle manuel olarak ayarlayabiliyorum.Hızı maksimumdayken ledler disco ışıkları gibi üst üste vuruyor.4x4 lük bi pertinaksa sıgdırdım ve yeniden düzenlemeye çalışıyorum.İleriki zamanlarda tamponun biraz altına küçük bi delik açıp pleksiyle uygun boyutlarda şeffaf kapak yapıp içine ledleri doldurcam.Yada arka sislere takcam.Sistem şimdilik videodaki gibi çalışıyor ve düzenleme aşamasında.25. saniyeden sonra daha belirgin.Ledler 3 defa üst üste vurduktan sonra 0,6 saniye gibi bi sönme fasılası verip tekrar 3 defa vurmaya başlıyor
Bu arada bunun aynısını şu piyasada satılan çakar diye tabir ettigimiz çok fonksiyonlu lambaların devre kutularıyla yapmak mümkün.Ama o devrelerın kapladıgı alan büyük ve onu alırsam yanında verdiklerı lambaları kullanmayıp çöpe atacagım için gereksiz buluyorum
http://www.izlesene.com/video/arabalar-strobe/1112678

ismaiLL
27-08-2009, 19:41
Çalışmalarınız gerçekten çok hoş.Fikir yönünden olsun uygulama yönünden olsun sizi çok takdir ediyorum.Peki bunu devir saatine ayarlama gibi bir şansımız yok mu? Misal 3000rpm'den sonra felan daha hızlı yanıp yanıp sönmesi gibi? Çok mu şey istedim :)

*KORAY*
27-08-2009, 19:50
Gerçekten çok güzel bir çalışma olmuş. Zaten işin içinde emek varsa olay bitmişdir. Paylaşım için teşekkürler.

red in black
27-08-2009, 19:52
Çalışmalarınız gerçekten çok hoş.Fikir yönünden olsun uygulama yönünden olsun sizi çok takdir ediyorum.Peki bunu devir saatine ayarlama gibi bir şansımız yok mu? Misal 3000rpm'den sonra felan daha hızlı yanıp yanıp sönmesi gibi? Çok mu şey istedim :)

Bu fikirleri nerden buluyosun ismail :)

güzel olmuş elinize sağlık bende bi ara niyetlendim bir kaç araçta gördüm sonra uğraşamadım... elinize sağlık

AQUSTiC
27-08-2009, 20:18

Teşekkür ederim.Bence mümkün.Nasıl mı?
Bu araçlara sonradan takılan bazı devir saatlerinin üzerinde "shift light" denilen bi ışık var o ışıgı saat üzerinden kendimiz ayarladıgımız da istedigimiz devirde ışık yanar ve bizi uyarır.O saatin çıkmasını bulursam deneyip içini açmam gerekli.İçindeki lambanın + ve - uçlarına ulaştıgım anda gerisi kolay.Yalnız içindeki lambanın direk + ve - uçlarına ledler baglandıgında ledler hiç yanmaz yada çok zayıf yanar.Araya güç transistörleri koyarak bu dedigin şeyin yapılması bana göre mümkün.Ama böyle olursa sadece 3000 devir veya bizim belirledigimiz bi devirden sonra otomatik olarak ve sabit bi hızda çakar.Devir yükseldikçe ledlerın yanıp sönme hızıda yükselsin dersen onu degiştiremem.Onu da belki Pic kullanarak yapmak mümkün.Bi çıkma devir saati bulup içini açıp deneyim bi ara bunu
http://img239.imageshack.us/img239/1675/devirsaati.jpg (http://img239.imageshack.us/i/devirsaati.jpg/)

AQUSTiC
27-08-2009, 20:29
Bu arada bu uygulamanın aynısını konyada oto elektronikçisi bir arkadaşım orjinal çakar devresini golf marka aracının arka tampon altını delerek yaptı.Üzerine de üçgen kırmızı reflektör yapıştırdı güzel oldu ancak halojen ampül kullandıgı için ampül ısınıp üzerindeki o reflektörü eritti.Şimdi söktü.Bi de orjinal çakar devresinin 10x12 lik devre kutusu olunca arkada koyacak çok uygun bi yer bulamadıBu uygulama için led lamba şart.Çünkü ampüller ısınıyor ve zamanla bulundugu yeri deforme ediyor

ismaiLL
28-08-2009, 01:38
Bu fikirleri nerden buluyosun ismail :)

güzel olmuş elinize sağlık bende bi ara niyetlendim bir kaç araçta gördüm sonra uğraşamadım... elinize sağlık

Valla abi onlar beni buluyor :)

Teşekkür ederim.Bence mümkün.Nasıl mı?
Bu araçlara sonradan takılan bazı devir saatlerinin üzerinde "shift light" denilen bi ışık var o ışıgı saat üzerinden kendimiz ayarladıgımız da istedigimiz devirde ışık yanar ve bizi uyarır.O saatin çıkmasını bulursam deneyip içini açmam gerekli.İçindeki lambanın + ve - uçlarına ulaştıgım anda gerisi kolay.Yalnız içindeki lambanın direk + ve - uçlarına ledler baglandıgında ledler hiç yanmaz yada çok zayıf yanar.Araya güç transistörleri koyarak bu dedigin şeyin yapılması bana göre mümkün.Ama böyle olursa sadece 3000 devir veya bizim belirledigimiz bi devirden sonra otomatik olarak ve sabit bi hızda çakar.Devir yükseldikçe ledlerın yanıp sönme hızıda yükselsin dersen onu degiştiremem.Onu da belki Pic kullanarak yapmak mümkün.Bi çıkma devir saati bulup içini açıp deneyim bi ara bunu

O benimde aklıma geldi.Onlarda belli bi devire ayarladığınızda o devire gelince ışık yanıyor.Ama dediğiniz gibi devir arttıkça daha hızlı yanıp sönmesini yapamayız galiba.:ponder:

mehmet07
28-08-2009, 14:03
Çok güzel olmuş bunu yapmak için nasıl bir devre kullandınız biraz bilgi verirmisiniz

AQUSTiC
28-08-2009, 21:05
Devrenin isis şemasını koyuyorum
Bugun devreye 9 tane beyaz led akvaryumumdakı balıkların üstünden sarkıttım.Devrenin ayarını maksimum hıza getirdigimde balıklarla birlikte başım döndü.Çok seri bi şekılde titreşerek vuruyor..İşi bilen birine yaptırın.Ya degilse verim alamazsınız.Kısa devre yaptırırsanız devre bozulur.Aşırı dikkat ve bilgi gerekli
http://img193.imageshack.us/img193/6882/mmmjwx.jpg (http://img193.imageshack.us/i/mmmjwx.jpg/)