PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SCT gadget

bilgiliadam
02-12-2009, 09:42
Merhaba arkadaşlar.

Teknolojiyi biraz daha kullanıp Vista ve Windows 7 kullanıcıları için SCT gadget'ı hazırlasak ve yükleseler kullansalar güzel olmaz mı?

Gadget içinde forumdan son konu başlıkları, son üyeler, yeni PM mesajı gibi başlıklar eklenebilir.

Bilmeyen ve unutan arkadaşlar için hatırlatayım "Gadget" ekranın sağında araç penceresi oluyor. Windows masaüstünüzde hani hava durumu, döviz bilgisi, windows line aramaları filan gibi bir araç hazırlayalım diyorum ben.

Sizin düşünceniz nedir?

http://www.bilgiliadam.com/outside/vista-gadgets.jpg

Ulukan
02-12-2009, 09:53
Bence güzel bir fikir...

*Administrator*
02-12-2009, 10:43
yeni konular sürekli dönse mesela :)

atakan
02-12-2009, 10:45
evet iyi fikir

misic
02-12-2009, 10:45
süper valla:)

*KORAY*
02-12-2009, 11:37
Bence güzel bir fikir ama bu konuda teknik bilgimiz zayıf.

bilgiliadam
02-12-2009, 11:45
Bence güzel bir fikir ama bu konuda teknik bilgimiz zayıf.

Ben yapabileceğimi düşünüyorum

Sinan
02-12-2009, 11:57
bence de güzel olur. :)

Mustafa
02-12-2009, 12:05
Gadget yazmanın sorun olacağını düşünmüyorum ama forumda RSS'le ilgili bir problem var ve nedenini halen çözemedim. Onu halledebilirsek gadget kısmı sorun olmaz dediğim gibi.

bilgiliadam
02-12-2009, 13:29
Gadget yazmanın sorun olacağını düşünmüyorum ama forumda RSS'le ilgili bir problem var ve nedenini halen çözemedim. Onu halledebilirsek gadget kısmı sorun olmaz dediğim gibi.

RSS kullanmadan da çok kolay çözülebilir. Sadece ufak bir web servis hazırlanacak.

Bu arada RSS ile ilgili sorun nedir belki ben yardımcı olabilirim

Mustafa
02-12-2009, 13:39
http://www.seatclubturkey.com/forum/external.php?type=RSS2 sayfasına girince boş sayfa çıkıyor. Sayfanın kodlarına bakamıyorum iş yerinde olduğum için ama sanırım bir yerlerde eksik karakter var ; filan gibi.

İnteraktif içerik için RSS kullanılabilir diye düşündüm ama farklı bir yöntem daha varsa aklınızda paylaşırsanız sevinirim.

leonmania
02-12-2009, 13:40
bencede süper olur

bilgiliadam
02-12-2009, 13:57
http://www.seatclubturkey.com/forum/external.php?type=RSS2 sayfasına girince boş sayfa çıkıyor. Sayfanın kodlarına bakamıyorum iş yerinde olduğum için ama sanırım bir yerlerde eksik karakter var ; filan gibi.

İnteraktif içerik için RSS kullanılabilir diye düşündüm ama farklı bir yöntem daha varsa aklınızda paylaşırsanız sevinirim.

Sayfadaki hatayı görebilmek için aşağıdaki kodu sayfanın başına ekleyebilirsin:

error_reporting(E_ALL);
ini_set("display_errors", 1);

Farklı bir yöntem olarak sayfadaki kodları XML yapıp RSS ile vermek yerine direkt veritabanından html görüntüye çevirim sayfada verebiliriz. Saten gadget bilgileri ajax ile çekeceği için daha kolay olur direkt yapıpyı çeker

Mustafa
02-12-2009, 14:13
İş yerindeyim demiştim ya burada sayfaları düzenleyebilecek bir bağlantım yok. Yani FTP'ye filan giremiyorum o yüzden ancak eve gidince bakabilicem.

XML ile veri çekmek yerine RSS ile çekmek daha kolay olmaz mı? Ya da bana mı daha kolay geliyor bilmiyorum. Dediğim yöntem daha pratik ve güzel diyorsanız paylaşır mısınız? Böylece bende onu öğrenmiş, tecrübe etmiş olurum güzel bir çalışma olur. ;]

Teşekkürler.

bilgiliadam
02-12-2009, 14:23
İş yerindeyim demiştim ya burada sayfaları düzenleyebilecek bir bağlantım yok. Yani FTP'ye filan giremiyorum o yüzden ancak eve gidince bakabilicem.

XML ile veri çekmek yerine RSS ile çekmek daha kolay olmaz mı? Ya da bana mı daha kolay geliyor bilmiyorum. Dediğim yöntem daha pratik ve güzel diyorsanız paylaşır mısınız? Böylece bende onu öğrenmiş, tecrübe etmiş olurum güzel bir çalışma olur. ;]

Teşekkürler.

RSS zaten XML altyapısını kullanıyor. Bu nedenle ikisi aynı şey diyebiliriz. Eğer RSS kullanacak olursak öncelikle RSS yi oluşturacağız ardından gadget üstünde bu RSS yi alıp işleyecek uygulama yazacağız.

Bunun yerine sunucuda direkt içeriği HTML olarak oluşturup uygulamaya göndeririz böylece içeriği istediğimiz zaman yeniden düzenleyebiliriz. Aksi takdirde uygulamada yapılacak değişikliklerde uygulamanın yeniden yüklenmesi gerekecek.

Bunun için Veritabanına bağlanıp son 10 mesaj (daha az veya daha çok da olabilir) başlığı çekilecek, eğer kullanıcı bilgilerini girdiyse kullanıcı yerine login olup özel mesajlarını kontrol edip okunmamış mesajlarını alacak ve bunları HTML olarak çıktı verecek. Gadget iç yapısına bu verileri ajax kullanarak çekecek. Mantık olarak böyle çalışacak.

Unfukable
02-12-2009, 14:35
RSS zaten XML altyapısını kullanıyor. Bu nedenle ikisi aynı şey diyebiliriz. Eğer RSS kullanacak olursak öncelikle RSS yi oluşturacağız ardından gadget üstünde bu RSS yi alıp işleyecek uygulama yazacağız.

Bunun yerine sunucuda direkt içeriği HTML olarak oluşturup uygulamaya göndeririz böylece içeriği istediğimiz zaman yeniden düzenleyebiliriz. Aksi takdirde uygulamada yapılacak değişikliklerde uygulamanın yeniden yüklenmesi gerekecek.

Bunun için Veritabanına bağlanıp son 10 mesaj (daha az veya daha çok da olabilir) başlığı çekilecek, eğer kullanıcı bilgilerini girdiyse kullanıcı yerine login olup özel mesajlarını kontrol edip okunmamış mesajlarını alacak ve bunları HTML olarak çıktı verecek. Gadget iç yapısına bu verileri ajax kullanarak çekecek. Mantık olarak böyle çalışacak.

Tasarımı bilmem (küçücük bir kutucuğa tasarım yapılacak dahi olsak :D) ancak kodlama da yardımcı olabilirim :) 1-2 haftalık bir çalışma ile bile site kullanıcılarının kendi kullanıcı adı ve şifreleriyle giriş yapıp tavla, satranç vs. oynayabileceği java tabanlı bir alt yapı dahi hazırlanabilir(hazırlayabilirim)..

Şimdilik gadget uygulanacaksa ona da hazırım :D:D

bilgiliadam
02-12-2009, 15:02
Tasarımı bilmem (küçücük bir kutucuğa tasarım yapılacak dahi olsak :D) ancak kodlama da yardımcı olabilirim :) 1-2 haftalık bir çalışma ile bile site kullanıcılarının kendi kullanıcı adı ve şifreleriyle giriş yapıp tavla, satranç vs. oynayabileceği java tabanlı bir alt yapı dahi hazırlanabilir(hazırlayabilirim)..

Şimdilik gadget uygulanacaksa ona da hazırım :D:D

Tasarımı hallederim ben.

atakan
02-12-2009, 15:05
Tasarımı hallederim ben.

ön tasarımı görebilirmiyiz?

Ahmet
02-12-2009, 15:12
bu arada arkadaslar gayretlerınızden dolayı teşekkürler..

bilgiliadam
02-12-2009, 15:22
ön tasarımı görebilirmiyiz?

Hemen bi ön çalışma yapıyorum saat 16:00 gibi yüklemiş olurum. Sadece ön çalışma olacak.

atakan
02-12-2009, 15:29
Hemen bi ön çalışma yapıyorum saat 16:00 gibi yüklemiş olurum. Sadece ön çalışma olacak.
bekliyoruz:)

bilgiliadam
02-12-2009, 16:13
İilk ön çalışma şu şekilde

http://www.bilgiliadam.com/outside/sct_gadget.jpg

atakan
02-12-2009, 16:19
evet çok iyi olmuş bitek siteye giriş butonunu iptal edip haber başlıklarına tıklanınca foruma girilse daha iyi olur gibime geliyo...
sen ne dersin:)

bilgiliadam
02-12-2009, 16:23
evet çok iyi olmuş bitek siteye giriş butonunu iptal edip haber başlıklarına tıklanınca foruma girilse daha iyi olur gibime geliyo...
sen ne dersin:)

Olabilir tabiki, bunun dışında ayar penceresi de olacak tabiki. Kullanıcı adı ve şifresini girecek kullanıcı böylece mesajlarını filan da gösterebilecek.

Bunun dışında tabi şöyle bir sorun çıkması mümkün, kullanıcı adı ve şifresini firer mesajlar konu başlıkları görüntülenir fakat birisine tıkladığında tekrar giriş yapması istenebilir. Böyle bir durumda ara bir modül ile kullanıcının otomatik giriş yapmasını da sağlayabiliriz.

Ama dediğim gibi bu sadece ön çalışma. Buna daha başka şeyler de ekleyebiliriz. Mesela galeriden resimler dönüşümlü olarak geçer pencerenin en altında.

Oturup incelenir ona göre hareket edilir ve tamamlanır zaten.

bilgiliadam
02-12-2009, 16:25
Bu arada forumda geçirilen süre konusunda yakında rakip tanımayacağımı şimdiden söyleyeyim :) 1 haftada toplam 26 saat online olmuşum :) Online kişiler listesinde hep ilk sırada ben varım :)

heysem
02-12-2009, 16:31
bencede fikir süper destek de süper:)

atakan
02-12-2009, 17:04
Bu arada forumda geçirilen süre konusunda yakında rakip tanımayacağımı şimdiden söyleyeyim :) 1 haftada toplam 26 saat online olmuşum :) Online kişiler listesinde hep ilk sırada ben varım :)

inşallah kardeşim:)

serkan08
02-12-2009, 17:42
bu süre gösterme olayı zaten yenı bır olay....insallah hep aktıf olursun

eyup_ur
02-12-2009, 18:38
güzel fikirr yeni konular ayıklanmış olurr bazı arkadaşlar geçen senenin konularına yorum yazıyorlarr

Mustafa
03-12-2009, 20:18
Yaptığınız çalışmalar ve fikirler için teşekkürler. Gıda zehirlenmesinden dolayı hasta yatıyordum. Sırf bu konuyu merak ettiğim için girip bakayım dedim.

Ön çalışma tasarımı güzel olmuş. Bence bu şekli bile yeteri kadar iyi. Elinizde yükleme dosyaları filan hazırsa paylaşırsanız bende Win7'de denemiş olurum.

Bunun yanında yeterli kadar zamanım var yapılabilir diyorsanız SCT Okey-Tavla gibi bir Java uygulaması yapma fikride gayet iyi.

Öteden beri düşündüğüm ama ilgi görmeyeceği için ertelediğim bir fikrim vardı. Madem bu kadar yetenekli üyeler var sitede SCT Geliştirme Takımı oluşturalım böylece hem daha fazla yeni fikre sahip olmuş oluruz hem de bu fikirleri hayata geçirme konusunda etkili oluruz.

Teşekkürler.

Sinan
04-12-2009, 00:38
bu arada arkadaslar gayretlerınızden dolayı teşekkürler..
aynen. Çok teşekkürler, emeği geçen herkese.

Yaptığınız çalışmalar ve fikirler için teşekkürler. Gıda zehirlenmesinden dolayı hasta yatıyordum. Sırf bu konuyu merak ettiğim için girip bakayım dedim.

Ön çalışma tasarımı güzel olmuş. Bence bu şekli bile yeteri kadar iyi. Elinizde yükleme dosyaları filan hazırsa paylaşırsanız bende Win7'de denemiş olurum.

Bunun yanında yeterli kadar zamanım var yapılabilir diyorsanız SCT Okey-Tavla gibi bir Java uygulaması yapma fikride gayet iyi.

Öteden beri düşündüğüm ama ilgi görmeyeceği için ertelediğim bir fikrim vardı. Madem bu kadar yetenekli üyeler var sitede SCT Geliştirme Takımı oluşturalım böylece hem daha fazla yeni fikre sahip olmuş oluruz hem de bu fikirleri hayata geçirme konusunda etkili oluruz.

Teşekkürler.
tester olarak başvurumu yapıyorum. :)

bilgiliadam
04-12-2009, 09:23

Teşekkürler.

Haftasonu (05-06 Aralık) çalışıp bitirmeyi düşünüyorum. Pazartesi yine buradan paylaşırım.