PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sağlıklı yaşam için "SCT Sigara Bırakma Kampanyası"

FENOMEN
07-01-2010, 16:14
arkadaşlar içimizden çogumuzun kullandıgı ve zararlarını bildigimiz halde içmeye devam ettigimiz sigarayı. hiç geç kalmış saymadan bırakmak istermisiniz.bu konu altında saglıklı yaşama kavuşmak adına ve sigaranın günümüzde insanlara verdigi zararları paylaşıp.hep aklımızda bulunması adına.konunun sabitlenmesini istiyorum.sigarayı bırakmak isteyen arkadaşlarımızın belirlenen sigara bırakma yeminini buraya yazmasını istiyoruz

FENOMEN
07-01-2010, 16:18
arkadaşlar önceden söyleyim konu ciddi bir konudur geyige vurmayalım :)

taner76
07-01-2010, 16:18
ben bıraktım 3 sene olacak sonuna kadar destekliyorum hadi hayırlışı inşallah sabır + irade + sabır

*KORAY*
07-01-2010, 16:20
Valla ben 4. günün sonuna yaklaşırken gayet rahatım. Bu yazacaklarım cidden doğru arkadaşlar. Sigara felan aramıyorum. Nefes almanın ne olduğunu hissetmeye başladım. Özellikle yürürken eskisi gibi nefes nefese kalmıyorum. 4 günde olurmu demeyin cidden farkediyor. Ayrıca koku alma duyumun gelişdiğini farkettim. Bence hiç düşünmeyin. Sadece azimli ve kararlı olun bırakacağınıza eminim.

Güray
07-01-2010, 16:20
konunun ciddiyetini destekliyorum.geyik türü mesajlar silinecektir.(yönetici arkadaşlarıma da duyurulur)
konu sabitlendi.

Güray
07-01-2010, 16:22
pazar günü 24:00'dan itibaren sigarayı bırakıyorum.Erol da bu konuda bana eşlik edecek gibi gözüküyor.başka katılacak olan var mı?

*KORAY*
07-01-2010, 16:24
Sigarayı bırakan kişide ilk yarım saat içinde nabız ve kan basıncı normale döner, 6-8 saatlik sürede kandaki karbon monoksit düzeyi düşer, 24 saatte ise akut miyokard enfarktüsü geçirme riski yarıya iner. Daha sonra geçen günler ve yıllar içinde çeşitli hastalıkların riskinde önemli azalmalar olur. Hastalık risklerinin azalması ilk yıllarda daha belirgindir, ama ilerleyen yıllarda risk azalması sürer. Sigara bırakıldıktan 10-15 yıl sonrasında ise akciğer kanseri ve kalp hastalığı riski sigara içmeyen bir kişinin riskine yakın düzeye kadar azalmış olur.

Sigara Bırakıldıktan Sonra Gözlenen Olumlu Gelişmeler

Geçen süre
Sağlık etkisi

20 dak.
Nabız ve KB normale döner

8 saat
CO azalır, oksijen artar

24 saat
Kalp krizi olasılığı azalır

48 saat
Koku ve tad duyusu normale döner

1 ay
Kan dolaşımı normale döner

3-9 ay
Öksürük, nefes darlığı azalır

1 yıl
Kalp krizi riski %50 azalır

5 yıl
Akciğer kanseri riski %50 azalır

10-15 yıl
Risk sigara içmeyenler düzeyine iner

Sigara içen ve Terk eden Kişilerde Akciğer Kanserinden Kümülatif Ölüm Hızı, İngiltere, 1950-2000.
Sigarayı terk etme zamanı

75 yaşında erkek,
Kümülatif risk (%)
Sigara içen

16
60 yaşında terk

10
50 yaşında terk

6
40 yaşında terk

3
30 yaşında terk

1.7
Hiç sigara içmeyen

0.4

FENOMEN
07-01-2010, 16:25
herkes yeri geldiginde sözünü tutmak adına yemin eder bizde bunun için bir yemin hazırlayalım ve bırakmak isteyen o günün tarihiyle birlikte. o yemini buraya yazssın.her yıl dönümündede inş hiç birimize bişey olmazsa bunu o günde birleşip kutlayalım.herkes aynı gün bırakmak zorundada digil

*KORAY*
07-01-2010, 16:33
Sigaranın Psikolojik Etkileri

Sigara tiryakileri sigara içme isteklerini genellikle şöyle açıklar:

- Gergin olduğum zaman içiyorum.
- Dikkatimi toplamak için içiyorum.
- Canım sıkkın olduğu zaman içiyorum.
- Üzgün olduğum zaman içiyorum.
- Sinirli olduğum zaman yatışmak için içiyorum.

Yalnızca bir sigara bu kadar çok şey verebilir mi? Bu sorunun cevabı sigaranın barındırdığı kimyasal maddelerin psikolojik etkilerinde yatıyor.

Nikotin - Güçlü Bir Uyarıcı

Sigara bağımlılarını kendisine bağlayan nikotin; kokain yada amfitemin kadar güçlü ve onlara benzer bir uyarıcıdır. Tiryakiye sürekli sigara içme isteği veren şey de odur. Nikotin sigara içen kişiyi uyarır, kalp çarpıntısına, yüksek tansiyona, kişinin nefes alıp verişinin hızlanmasına sebep olur. Ne yazık ki, bu etkiler yirmi dakika içinde kaybolur ve tiryaki bir sigara daha yakar.

Karbon Monoksit ve diğer Sakinleştiriciler

Hem sigara dumanında hem de alkolde bazı sakinleştirici maddeler bulunmaktadır. Sigarada bulunan karbon monoksit, kişiyi sersemleştirir. Bu kimyasal maddeler, kısa bir süre için gerilimi, kızgınlığı ve diğer güçlü hisleri bastırır.

Diğer Psikolojik Etkiler

Pek çok sigara bağımlısı için, sigara içmek törensel bir şeydir, kişi işini bırakır, paketten bir sigara alır, onu yakar, dumanı içine çeker ve dışarı verir, kendisini rahatlattığını düşünür. Ayrıca sigaranın yanında bağımlılar genellikle, kahve, çay yada alkol alırlar. Bu öyle bir zevk haline dönüşür ki, kişi için sigarayı bırakmak imkansızlaşır.

Bağımlılığın Gücü

Eninde sonunda, sigara kullanan herkes, nikotin ihtiyacı duymaya başlar. Nikotin güçlü bir uyuşturucudur ve mutlaka bağımlılık yapacaktır. Nikotine bağlanan bir vücut, beyne sürekli nikotin istiyorum mesajı yollayacaktır ve bağımlı kişi sigara üstüne sigara yakacaktır.

Bilmek Güçlenmektir

Sigara yakmanızı sağlayan şeyleri ve sigara içtikten sonra hissettiklerini gözden geçirin. Bu hisleri tanımlamanız sigarayı bırakmaya karar verirken size yardımcı olacaktır.

Ahmet
07-01-2010, 16:34
atakan olsa simdi xenon hediye etmişti :D:D:D:D

*KORAY*
07-01-2010, 16:35
SİGARANIN İÇİNDE NELER VAR?

Sigaranın içinde ortalama 44 adet zehirli madde vardır. Bunlar kanserojen maddelerdir ve en tehlikelileri arsenik, benzin, kadmiyum, hidrojen siyanid, toluene, amonyak ve propilen glikoldur. Örneğin; siyanid kesinlikle öldürücü bir zehirdir

Sigarada bulunan zehirlerden birkaçı:

http://www.la-cigarette.com/images/constituants-cigarette.jpg

Polonyum - 210 (kanserojen),
Radon (radyosyon),
Metanol (füzeyakıtı),
Toluen (tiner),
Kadmiyum (akü metali),
Bütan (tüpgaz),
DDT (böcek öldürücü),
Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri),
Aseton (oje sökücü),
Naftalin (güve kovucu),
Arsenik (fare zehiri),
Amonyak (tuvalet temizleyicisi) ,
Karbon (eksoz Monoksit gazı),
Nikotin
ve 3.885 toksik madde.
Sonuç olarak ciğerlerimizde oluşan Katran (asfalt).

taner76
07-01-2010, 16:37
kendi zevkiniz uğruna eşinizin çocuklarınızın geleceğini mahfetmeyin sigarayı bırakanı gördüğünüzde helal olsun demeyin sizde bırakabilirsizilk günü atlattıktan sonra gerisi kendinden geliyor zaten

1. Ağız kokusu yapar, diş ve diş eti hastalıklarına yol açar.
2. Dudak, yanak ve gırtlak kanserine neden olur. Hatta sigarayı yakmadan dudağında taşıyan yada tütün çiğneyenlerde de ağız için kanserleri görülür.
3. Dilde, tat alma duyusunda bozulmalar olur.
4. Beyin hücrelerinin ölümüne yol açar. Öğrenme bozuklukları, hafıza zayıflığı ve erken bunama görülür.
5. Göz merceğinin saydamlığının azalmasına yani katarakta sebep olur.
6. Cildin yapısının bozulmasına neden olur. Leke ve kırışıklık oluşur. Selülitlere sebep olur.
7. Burunda koku alma duyusu azalır.
8. Sinüzit, farenjit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıklarına yol açar.
9. Damar sertliğini hızlandırır. Beyin ve kalpte damar tıkanıklığına neden olur.
Kalp krizi ve tansiyon yükselmesi görülür.
10. Erkeklerde iktidarsızlığın başlıca sebeplerindendir. Ayrıca mesane kanserinin önemli nedenlerindendir.
11. Akciğerlerde çeşitli hasarlara, astım ve kronik bronşit gibi hastalıklara neden olur. Bronşlarda ve akciğerlerde birçok çeşit kanserin oluşmasına neden olur.
12. Gastrit, ülser ve reflü hastalığına sebep olur. Mide ve yemek borusu kanserine yol açar.
13. Gebelikte tüketilen sigara düşük doğumlara ve bebekte gelişme geriliğine neden olur.
14. Erken menopoz ve rahim kanserinin sebebidir.
15. Parmaklarda sararmaya ve tırnaklarda zayıflamaya yol açar.
16. Kemik erimesine neden olur.
17. Burger hastalığına sebep olur. Bu haslatık, el ve ayaklardan başlayarak tıkanıklığa yol açar ve uzuvların kesilmesi gerekir.
18. Vücutta yorgunluk, uykusuzluk hali, stres, gerilim, performansta düşme ve reflekslerde azalma görülür.
19. Pankreas kanseri riski artar.
20. Hastalık, yara ve ameliyat tedavileri uzun sürer.
21. Kullanılan ilaçları etkisizleştirebilir.
22. Bütçenize yük olur, çevre kirliliğine yol açar, yangınların en önemli sebeplerindendir.
23. Çocuklarınız kanseri önleyen genlerden yoksun hayata gelir.
24. Hamilelerde %10-15 eksik kiloda doğuma ve bebek zeka eksikliğiyle doğar.
25. Çevrenizdekileri de bu zararları verirsiniz. Çocuğunuzun sigaraya başlama oranı daha fazladır.

ekremsensoy
07-01-2010, 16:38
Bende birakmak istiyorum.

taner76
07-01-2010, 16:38
SİGARANIN İÇİNDE NELER VAR?

Sigaranın içinde ortalama 44 adet zehirli madde vardır. Bunlar kanserojen maddelerdir ve en tehlikelileri arsenik, benzin, kadmiyum, hidrojen siyanid, toluene, amonyak ve propilen glikoldur. Örneğin; siyanid kesinlikle öldürücü bir zehirdir

Sigarada bulunan zehirlerden birkaçı:

http://www.la-cigarette.com/images/constituants-cigarette.jpg

Polonyum - 210 (kanserojen),
Radon (radyosyon),
Metanol (füzeyakıtı),
Toluen (tiner),
Kadmiyum (akü metali),
Bütan (tüpgaz),
DDT (böcek öldürücü),
Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri),
Aseton (oje sökücü),
Naftalin (güve kovucu),
Arsenik (fare zehiri),
Amonyak (tuvalet temizleyicisi) ,
Karbon (eksoz Monoksit gazı),
Nikotin
ve 3.885 toksik madde.
Sonuç olarak ciğerlerimizde oluşan Katran (asfalt).

teşekkürler

*KORAY*
07-01-2010, 16:45
Sigara her aklınıza geldiğinde bu video'yu izleyin canınız sigara istemez.

http://www.youtube.com/watch?v=Gu6_E11PwSc

Ahmet
07-01-2010, 16:53
abi bu video gercekten herseyi özetliyor

Mutlucan15
07-01-2010, 17:01
ben tam 2 yıl içmedim sonrasında tekrar başladım malesef gerçekten farlketmiştim bırakmadan önce ciddi anlamda nefes almak konusunda sıkıntılarım vardı merdiven çıkamazdım sonrasında sigarayı bıraktım 2 yıl içmedim ve çok faydasını gördüm fakat tekrar başladım şimdi bazen gece falan uyuma bozukluğu nefes darlığı oluyo bırakmıyı düşünüyorum fakat açıkcası iradem çok zayıf bilmiyorum nasıl olucak

Mustafa
07-01-2010, 17:21
"Bağımlı olmanın tek suçlusu insanın kendisidir."

diyorum ve kampanyanızı destekliyorum.

:rifle::smoke:

taner76
07-01-2010, 17:26
yok yok iyiki bırakmışık

*KORAY*
07-01-2010, 18:32
Evet arkadaşlar topluca bırakalım şu sigarayı. Her şekilde bırakmanın artısı var eksisi yok. Hem sağlığa, hemde cebe faydalı.

mtahakorkmaz
07-01-2010, 18:37
harbiden iğrendim ya

howercraft
07-01-2010, 18:41
Birakanlar kervanina yakina bende katilicam

mtahakorkmaz
07-01-2010, 18:41
aynen aynen

crocodile_16
07-01-2010, 18:47
ben kullanmıyorum:)

punisherkp
07-01-2010, 18:59
isterdim birakmayi ama imkansiz...

*KORAY*
07-01-2010, 21:15
İmkansız diye birşey yok bence. İstemek ve azim etmek ile alakalı bir durum. Mesela bırakmak için şöyle birşey deneyin. Haftada ortalama 50 tl para gidiyor bu sigaraya. Her hafta bu parayla kendinizi ödüllendirin mesela. Yada o 50 tl ile arabanızı sevindirin. Benzin alın, yıkatın veya cila yapın artık size kalmış. En azından faydalı şeylere harcarsınız. Ben kendimi fena şartladım bu sigara benim için bitti.

Sinan
08-01-2010, 02:05
sonuna köküne dibine kadar destekliyorum desem bu konudaki ciddiyetimi heralde anlatmış olurum :) neden içesiniz ki sigara? bu kadar anormal zararları varken bence mantık dışı yahu.

*KORAY*
08-01-2010, 13:00
Evet sigara içen kim varsa herkesi bu kampanya ya katılmaya ve destek vermeye bekliyoruz.

*KORAY*
08-01-2010, 14:54
Sigara her aklınıza geldiğinde buraya girin ve yazılanları okuyun video'yu izleyin. Sadece bu sigaranın iğrenç bir şey olduğunu düşünün. Haydi SCT'nin azimli dostları bu işi hep beraber yapalım.

FENOMEN
08-01-2010, 14:58
yılmak yok koray kurtulucaz bu illetten en sonunda o bizden kurtulmadan

Mustafa
08-01-2010, 14:58
Koray imzan 10 numara olmuş kardeşim. :]

Bu arada sigara bırakma ödülü olarak bırakan arkadaşlarımız ile bir ya da iki haftalık sigara paralarını biriktirsinler buna ben ve isteyen diğer üyelerde katkı yapalım. Toplanan miktarıda kararlaştıracağımız bir hayır kurumuna bağışlayalım olmaz mı? Mesela herkes 10 paket parası bağışlasa olmaz mı?

FENOMEN
08-01-2010, 15:00
mustafa iyi fikir bizi zehirleyenlere gidecegine paralarımız bize muhtaç insanlara yardım etsek hiç fena olmaz

Mustafa
08-01-2010, 15:24
Hatta şimdi aklıma geldi. (Bu mevsimde uygun olmayabilir ama) Toplanan miktarla fidan alıp kendimize ait bir bölgeyi ağaçlandırabiliriz. Bunca zaman havayı kirlettiniz şimdi temizlemek için birer fidan dikebilirsiniz. ;] Hem dikili ağacım var dersiniz ileride. :]

*KORAY*
08-01-2010, 15:31
Hatta şimdi aklıma geldi. (Bu mevsimde uygun olmayabilir ama) Toplanan miktarla fidan alıp kendimize ait bir bölgeyi ağaçlandırabiliriz. Bunca zaman havayı kirlettiniz şimdi temizlemek için birer fidan dikebilirsiniz. ;] Hem dikili ağacım var dersiniz ileride. :]

İşde bu fikir 10 numara kardeşim. Zamanında düşünmüşdük. SCT korusu yapalım diye bence bu iş bahanesi olur hem. O kadar zaman havayı kirlettik şimdide temizleyelim. Sigarayı bırakınca elde edilen parayla dünya fidan alınır.

*KORAY*
08-01-2010, 15:36
Koray imzan 10 numara olmuş kardeşim. :]

Teşekkürler kardeşim.

Ben 5 gündür içmiyorum ve cidden şimdiden bir çok şey değişdi hayatımda. Ben herkesin bu işe sahip çıkmasını istiyorum. Cidden sağlık herşeyden önce gelir. Bizi zehirleyenleri yeterince zengin ettik, artık yeter.

Mustafa
08-01-2010, 16:15
Fidan fiyatlarına da baktım 0,5 lira ile 2,5 lira arasında değişiyor. Ortalama 10 paket sigara fiyatına 25 tane fidan alınabiliyor. Kişi başı 25 fidan alsak 20 kişi 500 fidan dikeriz.

FENOMEN
08-01-2010, 16:45
nereye dikicez fidanları mustafa.olsun sct ormanı :d:d

Mustafa
08-01-2010, 17:26
Yer ayarlarız abi ya belediyelerden birinden rica ederiz yer gösterirler. 500-1000 tane ağaç dikicez desek kimse geri çevirmez heralde. Zamanında bizim belediyeden (Bağcılar Belediyesi) talep etmiştim yer göstermişlerdi. Otoban kenarı bile olabilir. Hem geçtikçe millet bizi hatırlar. ;]

*KORAY*
08-01-2010, 17:26
Bu konuda bir araştırma yapalım. Bunu sadece sigara içenlerle sınırlamayalım. Tüm site olarak bir alanı yeşillendirelim. Bu konuda nerede izin almak gerekiyor onu bir araştıralım bakalım. Bize bir alan gösterildiği taktirde ağaçlarımızı dikeriz.

*KORAY*
08-01-2010, 17:28
O zaman ilk önce kendi çevremizdeki belediyelere bir soralım bakalım nasıl cevaplar alıcaz. Ona göre olmadı orman genel müdürlüğünden araştırırız.

Mustafa
08-01-2010, 17:42
Ağaç dikimi konusunda İstanbul Orman Müdürlüğü'ne yer belirtmeleri için başvuruda bulundum. Sonucu paylaşırım.

*KORAY*
08-01-2010, 19:39
Ucunda kıyısında bir yere SCT hatıra ormanı veya hatıra fidanlığı da yazsak ne süper olur varya. En azından bu dünya üzerinde bir dikili ağacımız olsun. Belki budan 20 sene sonra pikniğe felan gideriz.

she_rin
08-01-2010, 20:16
yahu resmen iğrendim kendimden. sigara içtiğim için. öyle şeyler yazmışsınız ki:)
ama benim iradem çok zayıf asla bırakamam:( içmeyi seviyorum ben bir kere..
ama erol bıraksın ben de bırakıcam:))
bu arada sigarayı bırakayım ya da bırakmayayım ağaç dikme ve sct korusu hakkında sonuna kadar destekçiyim:) en kısa zamanda hayata geçirmemiz dileğiyle...

*KORAY*
08-01-2010, 20:19
Öyle iradem zayıf deyip kurtulmak yok. En azından deneyin.

D-LİCE HAKOO
08-01-2010, 20:21
gunde 2 pakete çıkardım artık nefes almakta zorlanıyorum,ciğerlerim ağrıyo resmen,ne lanet bişey şu sigara keske bırakabilsem,şu güne kadar bir çok kere bırakıcam dedim ama somut bi gelişme olmadı..inşallah bigün hazır hissettiğimde bırakıcam..

Mustafa
08-01-2010, 20:51
gunde 2 pakete çıkardım artık nefes almakta zorlanıyorum,ciğerlerim ağrıyo resmen,ne lanet bişey şu sigara keske bırakabilsem,şu güne kadar bir çok kere bırakıcam dedim ama somut bi gelişme olmadı..inşallah bigün hazır hissettiğimde bırakıcam..

Hakan hocam inşallah o seni bırakmadan sen onu bırakırsın...

D-LİCE HAKOO
08-01-2010, 21:01
Hakan hocam inşallah o seni bırakmadan sen onu bırakırsın...
inşallah mustafa inşallah...zira sıkıntısını çok çekmeye başladım allah sonumuzu hayır etsin..şu pislik yüzünden ölmek istemem..

Mustafa
08-01-2010, 21:02
Bencede abi insan ölürken bile güzel ölmeli. Sigara yüzünden ölmekle intihar etmek arasında sadece ölüm zamanı olarak fark var. Biri anında birisi yavaş yavaş öldürüyor.

*KORAY*
08-01-2010, 23:17
Gerekirse profesyonel yardım alın. Biraz araştırma yapayım sizin için burada yazarım ne gibi tedavi yöntemleri var.
Ben nikotin bandı kullandım mesela. Birşeylerle destek olun kendinize ilk zamanları sade ben bırakıcam diyerek bırakmak gerçekten zor.

Bizage
09-01-2010, 09:57
valla ben içmiyorum bi iki baktım tadına ne berbat bişey dedim hiç bulaşmadım... bu arada sigaradan fidana geçiş süper bi fikir olmuş...
bırakamam diye arkadaşlara, kuzenim 15 sene falan içti sonra kazakistanda hiç alakasız bi zamanda bu son dedi sigarayı küllüğe bastı 3 senedir içmiyo... sonuçta herkes aynı şeyi içiyo etkilerini aynı görüyo bırakması herkese zor ama yapabilen birileri varsa diğerleri de yapabilir bence vazgeçmemek lazım..

Mustafa
09-01-2010, 11:42
Bende bırakması gereken insanların anında bırakması taraftarıyım. Yavaş yavaş azalta azalta bırakırım diyenler pek inandırıcı ve mantıklı gelmiyor bana. Onur'un dediği gibi "bu son" diyip bırakın artık ne kadar zamanımız kaldığını bilmiyoruz sonuçta.

erkanc
09-01-2010, 11:58
İnsan bile bile kendine ve çevresine zarar verirmi ?

Bırakın arkadaşlar şimdi belki çoğumuz genciz bize birşey olmaz diye bakıyoruz hayata ama hiç öyle değil...
Unutmayın, insan gençken kendine yatırım yapmalıdır.

Sigara içmesemde sonuna kadar desteklediğim ve çevremdeki içen herkese engel olmaya çalıştığım bir konu... Bu konuda Emeği geçenlere ayrıca teşekür ederim.

Mutlucan15
09-01-2010, 19:12
yahu resmen iğrendim kendimden. sigara içtiğim için. öyle şeyler yazmışsınız ki:)
ama benim iradem çok zayıf asla bırakamam:( içmeyi seviyorum ben bir kere..
ama erol bıraksın ben de bırakıcam:))
bu arada sigarayı bırakayım ya da bırakmayayım ağaç dikme ve sct korusu hakkında sonuna kadar destekçiyim:) en kısa zamanda hayata geçirmemiz dileğiyle...
valla kardeşim aynı irade eksikliği malesef sadece sende değil bende ve bi çok sigara içen arkadaşta söz konusu valla ben 2 yıl bıraktım daha önce ama tekrar başladım nedenini sormayın bende bilmiyom salak bi anıma geldi işte ama şimdiden sonrası daha zor bana bayan arkadaşlar daha rahat bırakır gibi geliyo ama bu benim görüşüm ve hep bi bahane var hayatımızda bırakmamak namına mesela ben baya yoğun çalışıyorum bu aralar hele devamlı bi mesai söz konusu bu yüzden bahanem hazır stres diyorum :))))

Mutlucan15
09-01-2010, 19:15
bu arada gece eve gittiğimde çocuktan dolayı hiç sigara içmiyorum bazende sadece bi tane balkonda ama iş yerinde hiç eksik olmuyo ağzımdan sigara buda bi çelişkimi bilmem herhalde çocuk olduğu için psikolojik olarak sigara ya ihtiyaç hissetmiyorum birde ben daha çok sigarayı araç kullanırken içiyorum düşündükçe bi çok şey çıkıyo mesela siz ne zamanlar içiyorsunuz sigarayı

Mustafa
09-01-2010, 22:12
Mehmet Abi mesai yapan çok içiyorsa benim o zaman günde 10 paket içmem lazım 36 günde 6 gün izin kullanıyorum geri kalan günler geceli gündüzlü çalışıyorum hatta çalıştığım günlerin 21 tanesinde hiç izin yapmadan gidiyorum işe. Bence hiçbir bahane bilerek ölüme gitmeyi gerektirmez.

eyup_ur
09-01-2010, 22:30
4 sene oldu bırakalı ve çok şükürr bıraktım tek seferde içmicem dedimm karar verip braktım şimdi uyku ve yemek saatlarim düzenli daha sağlıklı bir hayat şiddetli bırakmanızı tavsiye ediyorumm içen biri olarak bıraktığımda nasıl bir fark olduğunu biliyorum herşeyy beyinde bitiyor aklınızdan çıkardığınız an olay bitmiştirr bu sigarayı içmek için hiç birşey bahane değill......

howercraft
10-01-2010, 01:37
Pazartesi günü bırakıyorum çünkü nefes almak istiyorum

*KORAY*
10-01-2010, 17:45
Valla Arkadaşlar yeni yıla sigarasız girmek istiyorum dedim ve başardım. 1 hafta oldu ve gerçekten sigara'yı aradığım felan yok. Cidden kafada bitirirseniz canınız asla ve asla sitemiyor. Hatta şuanda içen birini gördüğümde canım çekmesi gerekir diye düşünürken yazık diyorum. Gerçekten bu sigaranın zararlı olan ve sizi iğrendiren bir yanını bulun ve kafanızda sigara o an biter. Ben kanser ve kalp krizi riskini düşündüm. Şuan genciz ama bundan 10 sene sonra ne olacağımız belli değil. Bence hiç birşey için geç değil ve hiç bir bahane sağlıkdan önemli .

Mustafa
11-01-2010, 13:21
Sigarasız hayat nasıl gidiyor GENÇler? ;]

taner76
11-01-2010, 13:42
Pazartesi günü bırakıyorum çünkü nefes almak istiyorum

yalnış anlama bugün pazartesi 14:00 ibibari ile sigarayı bıraktınmı merak ettim

*KORAY*
11-01-2010, 14:35
Evet arkadaşlar bırakma teşebbüsünde bulunanlar parmak kaldırsın dicem ama kimseden ses çıkmayacak gibi geliyor. Ben 1 haftayı bitirdim aynen devam.

taner76
11-01-2010, 14:37
sonuna kadar devam et

*KORAY*
11-01-2010, 14:48
Valla laf olsun diye değil cidden bırakdım abi. Yoksa o beni bırakacak. İçmemek dünyanın sonu değil ama içmek dünyanın sonu olabilir .

erkanc
11-01-2010, 15:07
haklı mücadelenizde sonuna kadar destekliyoruz

Mustafa
11-01-2010, 16:48
Vallahi Koray bir kişinin bile kurtulması bir şeydir. ;] Çevrende de bir sürü insanı kötü etkiden korumuş oldun. Onlarıda hesaba katınca baya bir insan ediyor. :]

howercraft
11-01-2010, 17:06
Sigara benim içinde bitmiştir,Allahtan kendime ve tüm sigarayı bırakanlara nikotin krizlerinde sabırlar diliyorum

JaMaL
11-01-2010, 17:09
helal size arkadaşlar ben biraz daha içiyim bırakıcam :D

*KORAY*
11-01-2010, 18:24
İçmeyin arkadaşlar. Yazık günah vallahi.

serkan08
11-01-2010, 20:04
bir süredir siteye giremiyordum dikkat ettimde bu konuyu erol açmış ama bu konuyu acmadan 2 saat oncede baska bir konu açıp müjde vermiş (marlboro fiyatı düştü diye)koptum gülmekten:):):)erol sen sigarayı bırakamazsın kanka:):)

ekremsensoy
11-01-2010, 23:15
Herkez birakir erol birakamaz

ekremsensoy
11-01-2010, 23:41
Son sigarami ictim ve birakmaya karar verdim :)

erol sen birakamazsin ugrasma :)

*KORAY*
12-01-2010, 14:52
Erol senide bekliyoruz. Öyle konuyu açmakla olmuyor bu işler.

ekremsensoy
12-01-2010, 14:53
ya ben yine içtim yaa :(

*KORAY*
12-01-2010, 15:52
ya ben yine içtim yaa :(

Abi 1 gün dayansanız gerisi gelicek eminim. Benim 9 gün oldu ama aynen devam. Gerçekten isterseniz olur.

*KORAY*
13-01-2010, 13:31
Sigaranın vücuttaki tüm doku ve organlara sayılamayacak kadar çok zararları vardır. İşte bunlardan bazıları:

http://www.allerjim.com/s_deri.jpg

Cildin yapısı bozulur, lekelenmeler ve kırışıklıklar oluşur.

http://www.allerjim.com/s_dis.jpg

Ağız kokusuna, diş ve diş eti hastalıklarına neden olur.
http://www.allerjim.com/s_larinks.jpg

Gırtlak kanserlerinin en önemli sebebidir.

http://www.allerjim.com/s_dil.jpg

Tat alma duyusu bozulur.

http://www.allerjim.com/s_kalp.jpg

Damar sertliğini hızlandırır. Kalp ve beyinde damar tıkanıklıklarına neden olur.

http://www.allerjim.com/s_beyin.jpg

Beyin hücrelerinin (nöronlar) ölümüne ve buna bağlı olarak hafıza ve öğrenme bozukluklarına ve hatta erken bunamaya neden olur.

http://www.allerjim.com/s_goz.jpg

Göz merceğinin saydamlığının azalmasına (katarakt) neden olur ve görme bozulur.

http://www.allerjim.com/s_akciger.jpg

Akciğerlerde sayılamayacak kadar çok hasara neden olur: Astım ve kronik bronşit gibi kronik (müzmin_süregen) hastalıklara neden olur. Hava yolları (bronşlar) ve akciğerlerde birçok çeşit kanserin oluşmasına neden olur.

http://www.allerjim.com/s_mesane.JPG

Erkeklerde önemli bir impotans (iktidarsızlık) nedenidir.

Mesane (idrar kesesi) kanserlerinin önemli bir nedenidir.

http://www.allerjim.com/s_gis.jpg
Mide-barsak sistemini de etkiler, gastrit, ülser ve yemek borusunda yanma (reflü hastalığı) gibi hastalıklara neden olur.

http://www.allerjim.com/s_iu.jpg

Gebelikte içilen sigara, düşük doğum ağırlıklı (gelişme geriliği) bebek doğmasına neden olur.

*KORAY*
13-01-2010, 13:36
Sigaranın neden olduğu kanser türleri:

-Akciğer kanseri

-Ağız, dudak, dil kanseri

-Gırtlak kanseri

-Pankreas kanseri

-Böbrek kanseri

-Mesane kanseri

-Rahim ağzı kanseri

-Penis kanseri

Kişiyi sigara içmeye yönelten pek çok neden vardır. Anne babanın, büyük kardeşlerin, okulun, yaşın, sosyal durumun bu konuda ki rolleri önemlidir. Sigara alışkanlığının kazanılmasında diğer suçlu ise nikotindir. Nikotin keyif merkezlerini uyarır, uyanıklığı ve performansı arttırır. Aslında daha önce de belirttiğimiz gibi bir zehirdir, yüksek dozlarda insanı öldürebilir. Ancak sigara içimi esnasında küçük dozlarda alındığından süratle kan yoluyla beyne ulaşarak keyif merkezlerini uyarır ,uyanıklığı ve performansı arttırır. Bu nedenle kişide devamlı sigara içme isteği uyanır ve belli bir kan nikotin seviyesine ulaşılana kadar içilen sigara sayısı arttırılır. Alınmadığı zaman ise kesilme belirtileri oluşturarak sinirlilik, huzursuzluk, konsantrasyon ve uyku bozukluğu baş ağrısı, yorgunluk iştah artışı ve strese yol açar. Sigara bağımlılığı hem fiziksel hem de bu işlem bir alışkanlık ve davranış biçimi olduğu için psikolojiktir.

Sigara dumanındaki maddeler insan organizmasını etkileyerek kanser dışında da pek çok hastalık ve bozukluğa da yol açarlar Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

-Sindirim sistemine etkisiGastrit ve ülser oluşumu)

-Solunum sistemine etkisi:

-Akut ve kronik bronşit.

-Astım

-Atelektazi

-Amfizem

-Solunum güçlüğü

-Kan damarlarına etkisi:

-Büzüşme

-Damar cidarı değişiklikleri ve tıkanıklık

· Beyin Damarlarında (Koma ,Felç,Bunama)

· Kalp Damarlarında (Kalp Krizi)

· Uç damarlarda (Gangren)

· Böbrek damarlarında (Böbrek yetmezliği,Üremi,Yüksek Tansiyon)

· Büyük Damarlar (Yüksek Tansiyon,Kalp Yetmezliği)

-Hamilelerde Etkisi:

-Ceninde gelişme bozukluğu,anomaliler

-Düşük

-Erken doğum

-Ölü doğum

-Düşük doğum ağırlığı

-Doğumdan sonra ani bebek ölümleri

-Çocuğun uyumsuz veya hiperaktif olması

-Çocukta kişilik ve konsantrasyon bozuklukları,

-Kadınlarda etkisi:

-Sigara içen ve doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda kalp

krizi(10 misli),beyin kanaması ve bacaklarda tromboflebit

riski önemli ölçüde artmaktadır.

-Erken Menopoz

-Kısırlık

-Erkeklerde etkisi:

-Cinsel güçsüzlük, kısırlık

-Genel Etkisi:

-Ciltte erken kırışma

-Kötü nefes kokusu

-Dişler ve tırnaklarda renk değişikliği

-Koku ve tat alma duyusunda azalma

-Katarakt

-Sosyal soyutlanma

FENOMEN
13-01-2010, 14:14
Son sigarami ictim ve birakmaya karar verdim :)

erol sen birakamazsin ugrasma :)

daha yeni arabanda paket vardı be :D kim bırakır kim bırakamaz görücez :P:P

taner76
13-01-2010, 14:18
erol şu anda içiyormusun yoksa noktayı koydunmu?

FENOMEN
13-01-2010, 14:32
taner bir kaç gün içinde noktayı virgülü çakmagı koyucam :D:D kesin!

taner76
13-01-2010, 14:37
yanlış hatırlamıyorsam sen bu pazartesi bırakmış olman lazımdı

taner76
13-01-2010, 14:43
taner bir kaç gün içinde noktayı virgülü çakmagı koyucam :D:D kesin!
konuyu sen açtın bırakmazsan ayıp olur

ekremsensoy
13-01-2010, 16:53
daha yeni arabanda paket vardı be :D kim bırakır kim bırakamaz görücez :P:P

görelim şekerim . . :smoke::smoke::smoke:

*KORAY*
13-01-2010, 17:02
Benim kadar azimlisi çıkmadı daha sitede.

Mustafa
13-01-2010, 18:21
Vallahi bende daha umutluydum ama sigaranın insanlardan üstün olabileceği aklıma gelmemişti.

FENOMEN
17-01-2010, 00:34
ewet arkadaşlar 15-01-2010.tarihi itibariyle SİGARAYI BIRAKTIM :d

FENOMEN
17-01-2010, 00:39
ya arkadaşlar özür benim mesaj yanlış yere yazdım 2 link olunca karıştırdım yönetici arkadaşlar degiştiri versin :D

Mustafa
19-01-2010, 15:49

Hayırlı olsun abi ;] Gerçekten sevindirici bir haber oldu benim için. ;]

ekremsensoy
19-01-2010, 15:53
şimdi 1 tane daha yakıcam :)

taner76
19-01-2010, 16:07

hayırlı uğurlu olsun temennim bir daha başlamaman nefes almada değişiklikler başaladımı?

taner76
19-01-2010, 16:08

sende yak bir keyif cigarası daha

Mustafa
19-01-2010, 16:21

Ekrem şimdi sen onu yakıyorsun ama bir gün o seni yakacak. :]

FENOMEN
20-01-2010, 23:25
bugün itibariyle 6. gün arkadaşlar gelin bir kere daha düşünün hiç birşey için geç digildir

ekremsensoy
20-01-2010, 23:40
Erol bırak bu isleri. Yak bı sigara kardesim.

FENOMEN
20-01-2010, 23:47
noldu lan hani bırakıcaktın ?

mtahakorkmaz
21-01-2010, 09:30
yalan oldu desene :) bırakan varmı???

Sinan
22-01-2010, 02:40
bugün yine sağlı sollu sigara içen 2 arkadaşın yanında oturmak zorunda kaldım. Nefret yahu. Bu kadar rahatsız edemez yani içmeyeni.

ekremsensoy
22-01-2010, 09:20
yaktım yine bi cigara :)

taner76
22-01-2010, 09:23
bugün yine sağlı sollu sigara içen 2 arkadaşın yanında oturmak zorunda kaldım. Nefret yahu. Bu kadar rahatsız edemez yani içmeyeni.
bilseler ne kadar pis koktuklarını

ekremsensoy
22-01-2010, 09:24
sigara içenlere de saygı gösterelim lütfen :)

erkanc
22-01-2010, 10:01
yaktım yine bi cigara :)

sabh sabah nasıl içiyorsun ya

ekremsensoy
22-01-2010, 10:05
birazdan 4. yü içicem :):):)

taner76
22-01-2010, 10:08
kendine arkadaş arıyorsın galiba

ekremsensoy
22-01-2010, 10:09
evet yaa :) ama bırakıcam kararlıyım :)

erkanc
22-01-2010, 10:17
oseni bırakmadan bırak bence :)

Ahmet
22-01-2010, 10:35
ekrem sigara icmeyenlere saygılı ol lütfen :D:D:D

ekremsensoy
22-01-2010, 11:26
sigara içmeyenlerde bize saygılı olsun canım kardeşim ahmet :)

Ahmet
22-01-2010, 13:19
onlar olamazlar cunku mazeretleri var:)))

Sinan
22-01-2010, 13:37
sigara içmeyenlerde bize saygılı olsun canım kardeşim ahmet :)
öyle bi dünya yok :) dibimde içip dumanı yüzünden ben de zehirleniyorsam saygı falan göstermem, olsa olsa müsamaha gösteririm, o da fazla değil, en fazla 1-2 dk :)

FENOMEN
22-01-2010, 14:17
ekrem ewet senden saygı bekliyoruz.lütfen yaktım içtim üfledim konularını başka yerde yap :D tam 1 hafta oldu ben hala içmiyorum:)

ekremsensoy
22-01-2010, 14:18
ya erol bırak bu işleri. yakarım da içimede çekerim üstüne bide üflerim kardeşim. bu site demokratik bir site . . :)

FENOMEN
22-01-2010, 14:20
bende seni saglıklı yaşamaya davet ediyorum.seni seviyorum bilirsin gel bırak şu mereti.yanımdada içme sakın ? :D

ekremsensoy
22-01-2010, 14:28
davetine şuan karşılık veremeyeceğim :)

FENOMEN
22-01-2010, 14:34
tatlı tatlı içmenin acı acı da çıkartması var. sana hayatını degiştirme vaad ediyorum :d

ekremsensoy
22-01-2010, 14:55
vaadlerini duyayım şekerim :)

taner76
12-02-2010, 16:18
sigarayı kimler bıraktı bakalım? erol la koray bırakmıştı tekrar başladınızmı merak ettim

patrıot
12-02-2010, 16:40
sigarayı bırakalı nerdeyse bır ay oluyor

taner76
12-02-2010, 16:44
helal olsun

FENOMEN
12-02-2010, 16:45
ewet bende hala içmiyorum yaklaşık 1 ay oldu bir duman bile almadım

Mustafa
12-02-2010, 16:58
Bende kimse bırakmadı zannetmiştim. Sevindim adınıza ;] Hayırlı olsun, nice 1 aylara. ;]

FENOMEN
12-02-2010, 17:02
valla çok mutluyum bunun için ama hala aklımda ama çıkarıcam.inş herkes bırakır

Mustafa
12-02-2010, 17:04
Yakında iyice rahatsız olursun, aklına gelmez abi rahat ol. Genelde hep böyle oluyor. ;]

*KORAY*
12-02-2010, 22:43
1,5 ay oldu bir kere bile içmedim. Gerçekten nefes alış verişim değişdi. Yanlız bir kötü yanı var 6 kilo aldım şimdi onları vermeye çalışıyorum :D

ekremsensoy
12-02-2010, 22:44
erol ben senın yerinede içiyorum kardeş :)

FENOMEN
12-02-2010, 23:45
erol ben senın yerinede içiyorum kardeş :)

zıkkımın kökünü iç ekrem:D:D:D

erkanc
13-02-2010, 00:42
zıkkımın kökünü iç ekrem:D:D:D

:Crylol::Crylol::Crylol::Crylol:

FENOMEN
21-02-2010, 23:09
ewet arkadaşlar 15-01-2010.tarihi itibariyle SİGARAYI BIRAKTIM :d güncel:D

erkanc
21-02-2010, 23:29
Erol abi hafta sonu bir tophane yapmalı, şöyle elmalı-naneli... :D:D

MMA
21-02-2010, 23:31
güncel:D

helal olsun be ama sıyle guzel bı mangladan sonra rakıyle demlenırken cekmıyor mu be ıcın:D:D
(kotu arkadas):Crylol:

FENOMEN
21-02-2010, 23:32
erkan orası yaramaz kardeşim kıro magandaların mekanı olmuş

FENOMEN
21-02-2010, 23:34
helal olsun be ama sıyle guzel bı mangladan sonra rakıyle demlenırken cekmıyor mu be ıcın:D:D
(kotu arkadas):Crylol:

o söylediginle zaten işim olmaz kardeşim biliyosun (greenpark) :):)

erkanc
21-02-2010, 23:34
abi sabaha karşı 5 gibi gidince kimseler olmuyor :D

MMA
21-02-2010, 23:38
o söylediginle zaten işim olmaz kardeşim biliyosun (greenpark) :):)

greenpark mark ta çatalca mangalı unuttun galıba ha dıgerını dıyorsan o nasılda ekmek kadayıfın ustune kaymak koyulur oda budur da oneyse karıstı konu sonu hayra alamet degıl.ıyı geceler

FENOMEN
22-02-2010, 00:48
hadi öyle olsun bakalım. irade işi bu işler

MMA
22-02-2010, 00:50
e tabı o zımbırtıymıs yok suymus buymus yalan sen dersınkı bu boyle olacak ıcınde halletmıssen bıtmıstır bu ıs:)

FENOMEN
22-02-2010, 00:52
dur bakalım kardeşim daha bitmedi çok zorluyo çok hele bu dönemde :D

patrıot
22-02-2010, 08:33
erol sabır bıraz daha sabır

ChymerA
06-04-2010, 00:11
Bırakmayı düşünen arkadaşlar izlesinler , yaralı olabilecek bir video. (Bir önceki link açılmadığından değiştirdim)

http://www.saglikvideolari.com/sigarayi-birakmanin-kolay-yolu-allen-carr

howercraft
06-04-2010, 00:18
açılmadı video

patrıot
06-04-2010, 09:31
kımler sıgarayı bıraktı ben bıraktıgım gı-unden bu yana her gecen gun bıraz daha rahatlıyorum bır daha baslamayı dusunmuyorum hayırlısıyla hıc aklıma gelmıyor

Mustafa
06-04-2010, 13:07
Tebrikler Abi, umarım hiç başlamazsın artık. ;]

feda
17-08-2011, 15:00
cok güzel bir video bende yaklaşık 6 sene oldu sıgarayı bırakalı herseyden tat almaya başladım biraz kılo aldım fakat akebinde spora başladım ve nefes aldıgımı hissediyorum benım zamanımda her yerde sigara içiliyordu suanda cogu yerde yasak bırakmak daha kolay 16 senedir sigara kullanıyordum ve gerçektende istedim ve bıraktım