PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç Alçaltma

*KORAY*
16-03-2007, 08:36
Modifikasyonun en gerekli bölümlerinden biri de arabayı alçaltmak, yere yakınlaştırmaktır... Nasıl olsa zaten bir gün arabanızın çamurluğuyla tekerlekleri arasındaki o çirkin boşluktan rahatsızlık duyucaksınız... Bundan kurtulduğunuzda da elinize fazladan bir yol tutuşu geçecek... Arabaları fabrika çıktılarından farklı yüksekliklere indirmenin bir sürü yolu vardır ama bazılarını hiç tavsiye etmem...

Yayları Kesmek

Arabanızı alçaltmanın belkide en kolay ve ucuz yolu budur.. Ama tabi arabanız için en zararlısı da... Tabi hiç tavsiye etmeyeceğim birşey... Bu şöyle uygulanır; yaylarınızdaki parçalardan arabayı alçaltmak istediğiniz kadarı kesilir ve öylece kendi hallerine bırakılır... Bunu sakın denemeyin!!! Çok ucuz bir yol olabilir ama hayatınızın en kötü yol tutuşunu yaşayacağınızdan emin olun! Eğer helezonlarınızı kesmeye kalkarsanız çok tehlikeli bir araba kullanmaya hazır olun! Güzel gözükebilir ama ne kadar uzun sürer?

Kısa Yaylar

Yayları kesmenin daha iyi bir yolu kısa yaylar taktırmaktır. Bu ürünlerin yapımcıları bu yayları arabanızı güvenli bir şekilde alçaltmanız için bir sürü araştırmalar yaparlar... Bunlardan bir çoğu TüV lisanslı olarak üretilir, bu da yüksek kalite anlamına gelir. Eğer -30mm veya -40mm düşünüyorsanız amortisörlerinizi değiştirmeye gerek duyulmayabilir. Fakat -60mm gibi ekstra bir yay kullanacaksanız mutlaka amortisörlerinizi de değiştirmelisiniz. Aksi taktirde kısa bir zaman içinde amortisörlerinizde çökme / patlama yaşayabilirsiniz.

ıyileştirilmiş Amortisörler

Bu tarz bir modifikasyonla -40mm den daha fazla alçaltmalara gidebilirsiniz ve arabanızın yol tutuşu bir rüyaya dönüşür. Eğer -40mm’ den daha derinlere inmek isterseniz bu tür modifikasyonlar için özel imal edilmiş kısa ve daha sert amörtisörler kullanmalısınız. Böylece arabayı bir sürü riske atmamış olursunuz.

Coilover' lar

Eğer sanat yapmak istiyorsanız bunlar tam size göre. Bu amortisörler yükseklik ayarlıdır ve de size büyük bir özgürlük sunarlar. Eğer arkadaşlarınıza artistlik yapmak istiosanız tekerleklerinizi kaputtan dışarı çıkarabilirsiniz. Ama sakın pazartesi günü işe giderken yükseltmeyi unutmayın! Yüksekliği kolayca ayarlayabilirsiniz... Bunlar için özel kitler satılmakta. Bunlardan etrafta hiç görmedim ama paranız varsa sakın kaçırmayın derim...

Hangisi en iyisi?

Kendi arabanız için bir alçaltma kiti bulamadıysanız sorun etmeyin. Mesela Polo ile Ibiza’ nınkiler aynı yani Polo için dizayn edilmiş bir kiti Ibiza’ da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunları iyi araştırmalısınız sadece...

Hangi amortisörler iyi ya da hangisi paranızın karşılığını verir? Bu soruların cevabı arabanıza göre değişir ama Koni veya Bilstein alırsanız yanılma riskiniz olmayacaktır. Bunları da Eibach veya H&R yaylarıyla kombine ederseniz süspansiyon olayını aşmış olursunuz. Seçim size kalmış biraz araştırmanız yeterli...

Sertliği Ayarlanabilirler

Eğer mümkünse kendinize bunlardan bir çift edinin derim. Kaputunuzun altından arabanın amortisör sertliğini küçük bir kol yardımıyla ayarlayabilirsiniz... Uzun bir yola mı gideceksiniz? Ayarlayın en yumuşağına babalar gibi seyehat edin, ya da virajlarla dolu bi yolda spor ve seri bir kullanım mı? Ayarlayın en sertine spin atmaktan korkmayın... Çoğu coiloverlar zaten bu özelliğe sahip. Ama emin olun ki bu fiyatı arttıracaktır...

Hidrolikliler

Bunun inceliklerine girmeyeceğim ama eminim ki çoğunu bir filmde hop hop hoplayan Amerikan arabalarını görmüşsünüzdür. Bu süspansiyonlar içerden bir tuş yardımıyla ayarlanabiliyor. Bu sistem oldukça pahalı ve gereksiz gibi duruyor... Biraz fantazi işi anlayacağınız... Ama gösteriş meraklısıysanız niye olmasın???

Gerçekler

Arabanızı yere yapıştırmadan önce nasıl yol şartlarında kullanıcağınızı iyi düşünün. 6-7 cm.lik bir Marlboro paketini bile devirebilecek bir 106 ile bir tümsekten geçmek hiç de iyi bi fikir değil bence... Bunlar ıstanbul'un kabusları... Yani tümsek ve çukurlar. Böyle bir arabanız varsa yeni bir marşpiyel için para biriktirmeye başlasanız iyi edersiniz. Son olarak da arabanızla arch’larınız arasındaki mesafeyi mutlaka hesaba katın. Bunlar birbirine değmeye başlarsa başınız büyük belaya girer benden söylemesi... Unutmayın ki bazı firmalar arch’larda tekerlek için boşluk yaratabiliyor.. Yani bunu yapan firmalar var.

eyup_ur
16-03-2007, 10:00
Koray kardes bu formda en cok sorulan sorulardan bır tanesi bu konuda kı bılgılerı bızımle paylasıtgın ıcın tesekkurler

CUP96
16-03-2007, 10:06
güzel paylaşım ellerine sağlık
2001 seat leon signo varken arabayı indirmenin hertürlü yolunu denedik ama bunlarda en kötüsü yayları kesmekti 1 ay içerisinde 2 kere aks kesti çok kötü yol tutuş ve hüsrandı bizim için,
en iyisi ise ap yaylar ve bilstein amortisörlerin birbirini tamamlamasıydı mükemmel yol tutuş vardı
tabii coilover hakkında hiç yorum yapmaya gerek yok en iyisi...

eyup_ur
16-03-2007, 10:14
ya goksel benim toledoya yay takıcxam ama bu konuda fazla bilgişm yok su an aracın ustunde 18 inç jant var ne takmamı tavsıye edersın yayı 4 cm takıcam

eyup_ur
16-03-2007, 10:16
bu arada cok yuksek fıyat olmaması da tercıhımdır yanı ben daha once soırdum bana 1,500 ytl ye kadar fıyat verdıler hanı en fazla 600 veya 700 ytl olması tercıhımdır

eyup_ur
16-03-2007, 10:53
herhalde bu yay işi kolay değil biraz daha araştırmak lazım sadece aracın alçalması yeterli değil teknik olarakta olaya yaklaşılmalı

*Administrator*
16-03-2007, 10:58
Arkadaşlar görsellik ön planda ise coilover a o kadar para vermenin anlamı yok seatın orginal yayını dahi kullanabilirsiniz, o yaylar arasındada markalara göre sertlik ve yumuşaklıkları farkedebiliyo, bence çok sert seçmeyin, çünkü amortisör orginal yani yumuşak ve yay sert olduğunda araba yoldan çıkabilecek kadar çok esniyo, bu durumda alçaltmak uğruna kazaya sebebiyet verbilirsiniz, ama hem düşük olsun hemde ben virajları çok iyi alayım diyosanız coiloverdan şaşmayın, unutmamak gerekiyoki teknik anlamda bu işin ileri gelenleri yani yarış arabalarını hazırlayan ekipler dahi coilover kullanıyolar. Yay kesmeyi kesinlikle tavsiye etmiyorum zaten, İyi forumlar...

eyup_ur
16-03-2007, 11:01
bilgi için teşekkür ederim

34 SDT 29
16-03-2007, 11:30
Göksel abi sen bu giderleri yapana kadar baya bi uğraşmışssın desene :D :P e valla hakkındır :D :D

CUP96
16-03-2007, 11:46
çok Uğraştim çoooooooookkkk

CUP96
16-03-2007, 11:53
EYÜP KARDEŞİM EĞERKİ SADECE YAY DÜŞÜNÜYORSAN MARKASINA GÖRE FİYATLAR 300-350 YTL ARASI DEĞİŞMEKTEDİR Kİ EĞER BAN SORARSAN SENİN TOLEDODA KULLANBİLECEĞİN EN GÜZEL YAY ap veya omp dir.BU MARKALARDAN GÜZEL PERFORMAN ALIRSIN YOLTUTUŞUNDA GÜÇLENİR
SANA VERİLEN FİYAT 1500 YTL YAY AMORTİSÖR HERHALDE.FAZLA PARA VERMEK İSTEMİYOSAN BENCE SADECE YAY SENİ PROBLEMİNİ ÇÖZER
ZATEN PİYASADA GEZEN ARAÇLARIN ÇOĞUNDADA 3-4 CM YAY TAKILI
TUĞRULUN COİLOVER ÖNERMESİDE BİRAZ DAHA PROFESYONEL DÜŞÜNMESİDİR AMA KESİNLİKLE YAYI TAVSİYE EDERİM. DEDİĞİM GİBİ 300-350 ÇÖZERSİN OLAYI

Güray
16-03-2007, 13:21
çok güzel bir paylaşım olmuş.işin açığı bu tip önemli konularda dahi kimseden kolay kolay bilgi alınamıyor maalesef.konuda bizi bilgilendiren herkese teşekkürler..

CUP96
16-03-2007, 13:37
inşallah bende burda olduğum sürece elimden geldiğince bütün bilgilerimi sizinle paylaşacağım

Güray
16-03-2007, 13:48
abi o zaman hep burda ol ki senin engin bilgilerinden faydalanabilelim..

CUP96
16-03-2007, 13:49
eyvallah:D

aspava983
16-03-2007, 17:22
adanada yıllarca aracın üstündeki yaylar kesilip ayarlandı inanın hiç gerçekten sorun yaşayan birini duymadım,spor helezon takanlar bile şuan yüksekliğine razı olmayıp üstüne kestiriyorlar..bende bu sitelere üye olup paylaşımlara katıldıktan sonra kimsenin yay kesmediğini okudum hep helezon değiştirilmiş şaşırdım.benim anlamadığım bizim burdaki ustalar mı hünerli yoksa araçların iyi yol tutması şans mı??

CUP96
16-03-2007, 17:52
eser kardeşim haklısın yıllarca yaylar kesilip takıldı ve hala kesilip takılmakta hiçbir zaman 3-5 cm kesilmiş yayla 3-5 cm spor yayı kıyaslayamazsın zaten öyle olsa cadde tipi yarış arabalalarda kesik yay kullanılır
tabii ki yayı 3-4 cm kestikten sonra standartından yere daha yakın olduğu için doğal olarak tol tutuşu artacaktır bu çok normal ama yayı kesen kişi birde OMP yayla kullansın arada uçurumların olduğunu anlayacaktır
ayrıca bir de arabadan arabaya fark var mesela honda civicler de 4 yayı kesip taktığında çok güzel düşüyor ve iyide yol tutuyor ama
2001-2005 seat leonlarda(eski kasa) önleri kesip takabiliyosun ama arkaları kesemiyosun
çünkü iki ucuda en uçta daralıyor bu yüzden KAYNAK la indirebiliyosun kaynakla indirilen bir aracın yol tutması ne kadar iyi olabilirki ısıtılıp yaylar birbirine yaklaştıkça sert girilen virajlarda veya viyadüklerde yay vurma yapıyor ve arabayı aşırı derecede zıplatıyor bizimde burda ki amacımız seat larda yorum yapmak diğer arabaların nasıl yol tuttuğu bizi ilgilendirmez
adanaya toprağıma selamlar...;)

*tuncay
16-03-2007, 17:54
göksel kardeşim bilgiler için çok sağol...

*Administrator*
16-03-2007, 17:56
Yay kesmek ustalıktan öte bana göre teknik bilgi haricinde yapılan sanayi tarzı bir çalışmadır, dediğin gibi ustalık olsaydı yarış arabalarınada o kadar masraf edilip amortisöre kadar gazlı konulmaz yaylar keslirdi tek bir şart var virajı iyi almak için aracın takoz gibi olması gerekiyor bunun için lastik yanağı dar olcak yani jantını büyütüceksin, yayını sert alıp rüzgarı araç altına almamak için aracı indiriceksin indiremediğin yerde fiber uygulaması ile tampona ek yapacaksın ve paran varsa gazlı amortisör alacaksınki onlarda sınıflara ayrılıyo. aman diyorum arabayı yay kestirerek düşürdükten sonra sakın ama sakın hızlı virajı denemeyin tabi sizin hızlı dediğin km ye bağlı bide...

CUP96
16-03-2007, 18:06
Yay kesmek ustalıktan öte bana göre teknik bilgi haricinde yapılan sanayi tarzı bir çalışmadır...

:clap: :clap: :clap:
teşekkürler kardeşim

*Administrator*
16-03-2007, 18:07
Rc kardeşim ne demek...

eyup_ur
16-03-2007, 23:56
ilginiz icin tesekkur ederim sadece yay takmaya karar verdim sizin destek ve bilgilerinizden esinlenerek karar verdim bu hafta kismetse yaylari takicam bilgilerinizi paylastiginiz icin de ayrica tesekkur ederim sizin tecrubelerinizden faydalanmak istedim ben daha yolun basindayim ama elbet bende ogrenirim

aspava983
17-03-2007, 00:50
bende paylaştığınız bilgiler için ayriyeten teşekkür ederim...
tabiki her araç farklı yaşamadan görmeden konuşmuyorum ama ilk defa seat kullanıyorum garantisi bitene kadar orj. haliyle bineceğime pedere söz vermiştim onu yerine getiriyorum,bittikten sonrada yay almayı düşünüyorum ama öncesinde orj helezonları kesip kullanmayı düşünüyorum denemek maksadıyla.
ADANA'dan SEVGİ & SAYGILAR....

*KORAY*
17-03-2007, 10:57
konuyla ilgili bilgilerini bizlerle paylaşan herkeze teşekkürler.

patrıot
17-03-2007, 11:28
herkesın yazılanlara kulak vermesınde fayda var sonuçte tercrube konusuyor

jetgs
16-04-2007, 13:56
bilgilerini aktardığın için tşkler

T_O_L_E_D_o_2000DİESEL
16-09-2007, 16:49
slm mrb arkadaşlar bende seat toledo2000 disel var da arabanın rengi siyah arabayı yere yaklaştırmak için en iyi ne önerirsiniz.bir de sizin şunu yaptırsan güzrl olur dediğiniz bir şey var mı

patrıot
16-09-2007, 17:00
slm mrb arkadaşlar bende seat toledo2000 disel var da arabanın rengi siyah arabayı yere yaklaştırmak için en iyi ne önerirsiniz.bir de sizin şunu yaptırsan güzrl olur dediğiniz bir şey var mı
merhaba mustafa sorduklarınla ilgili yenı bır konu toledo bolumunde acarsan arkadaslar önerılerı ıle sana yardımcı olacaklardır.Alçaltma konusuna gelince konuyu okuduguna gore bır bılgı edınmıs olman lazım 3,5-4 cm dusureceksen eıbach.omp,ap kullanabılırsın bundan fazla dusurecem dersen amortısorlerıde değiştirmen lazım buda maliyeti arttırır.

HHaKo
16-09-2007, 17:34
yaw ben 3.5 cm eibach sipariş verdim serviste takıcaklar ön arka acaba amotisorlere bi zararı olur mu ?? Yol tutuşu ve konfor çok farkeder mi ? araba 2007 Leon

patrıot
16-09-2007, 18:55
yaw ben 3.5 cm eibach sipariş verdim serviste takıcaklar ön arka acaba amotisorlere bi zararı olur mu ?? Yol tutuşu ve konfor çok farkeder mi ? araba 2007 Leon
konfordan cok az bırsey odun verırsın ama 3,5 cm için amortısor değiştirmen gerekmez hayırlı sürüşler:)

Güray
17-09-2007, 12:16
konfordan elbette biraz da olsa farkedecektir.ama işi profesyonel yapacaksan ya amortisörleri de değiştireceksin ya da yağ bastıracaksın.