PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 TSI Leon Satılıp 1.4 TB Mito alınır mı?

notyet
05-09-2010, 17:34
1.4 TB 155hp Alfa romeo Mitoların 2. el fiyatları bana çok cazip geliyor.

Seat leon ve mitoyu karşılaştıracak olursak

Seat Leon 1.4 TSI,
-4 kapılı (çok nadir arka koltukları kullanıyorum)
-C segmenti

Alfa Romeo Mito
-Daha güçlü (155hp, 230 Nm)
-Sınırlı Kaydırmalı Difransiyel var
-LPG takılabiliyor

Siz ne düşünürdünüz?
Daha önce hiç B segmenti arabaya binmedim, bunalırmıyım, küçük mü gelir, çabuk mu sıkılırım?

kurtbil
05-09-2010, 17:55
Bence gayet bınılır yalnız su lpg takma ısını kafandan cıkarmalısın cok abes kacıyor:)

notyet
05-09-2010, 17:58
hocam mito olunca abes kaçıyor:)
arkadaş aynı motoru kullanan 1.4 sport Bravoya taktırdı valla canavar gibi biniyor:)

kurtbil
05-09-2010, 18:06
hocam mito olunca abes kaçıyor:)
arkadaş aynı motoru kullanan 1.4 sport Bravoya taktırdı valla canavar gibi biniyor:)
mıto oldugu ıcın degıl yuksek sıkıstırmalı kucuk hacımlı bol bg lı turbo araba oldugu ıcın :) forumda cogu tsı a lpg takma konularında fıkrımı belırtmıstım burdada aynısını belırtım turbo arabaya gıdıp lpg takmak kadar gereksız bsy yok,calısırmı ewet calısır ama 1 benzının verdıgı performansı veremez ne kadar ıyı yakıt harıtası yapılsada 2 benzınlı arabanın omrune sahıp olamaz.155bg araba aldıktan sonra lpg takıp ıktısat yapmayı dusunmek bana cok yersız gelıyor:) Isteyen alır takar herkesın kendı malı orası baska mevzu

notyet
05-09-2010, 18:11
Performanstan yana çok birşey eksilmediğini gördüm o aracı sürerken. zaten arkadaş yanımdan açılıp açılıp gittiği için 1.4 TSI bana yetmemeye başladı.
LPG'yi bende alınca kesin taktırırım demiyorum ama takılabiliyor diyorum sadece.

blade038
05-09-2010, 18:16
müthiş bi hata olur bence, 1.4 tsi leonu geçebileceği hiç bir katagori yok hem b segmenti hemde çok küçük, fiyatlarının yakın olduğunu düşünürsek, bence asrın hatası olur...

notyet
05-09-2010, 18:23
kategorileri açabilirsen belki kafamın karışıklığı bir nebze olsun gider.

kurtbil
05-09-2010, 18:36
müthiş bi hata olur bence, 1.4 tsi leonu geçebileceği hiç bir katagori yok hem b segmenti hemde çok küçük, fiyatlarının yakın olduğunu düşünürsek, bence asrın hatası olur...

leon fanatızmı olmus bence:) tasarım olarak mıto gayet guzel,malzeme kalıtesı olarak tatmınkar hatta leon un mk2 kasada malzeme kalıtesının dusutugunu dusunursek ordan da kardayız.Performans olarak zaten 1.4 t nın dengı degıl stock hallerıyle bıle,tek kapı olması sportıf b gorunum ama ınıp bınmelerde sıkıntı yaratır kı bu tamamen kullanıcıya kalmıs b degerlendırmedır.Daha yenı bır yuz sokaklardakı alısılmıs klasık leon gorunumunden daha otede bır model guncel olarak

Mito 1.4 155hp
Motor Hacmi
ve Beygir gücü 1368 cc
155 hp
Motor Özellikleri Sıralı 4 Silindir 16 Valve, Turbo
Sıkıştırma Oranı 84.00
Motor Gücü (hp-d/d) 155 hp @ 5500 d/d
Maks. Tork (Nm-/d) 230 Nm @ 230 d/d
0-100 km/h (sn) 8.0 sn
Maks. Hız (km/h) 215 km/h

Yakıt Tüketimi
Şehir içi 8.5
Şehirler arası 5.3
Ortalama 6

Leon 1.4 Tsi 125bg

Silindir Hacmi (cc) 1390
Çap ve Strok (mm) 76.5 x 75.6
Sıkıştırma Oranı 10
Maks. Güç hp (kw) / dd 125 (92) / 5000
Maks. Tork Nm / dd 200 / 1500-4000
Emisyon Kontrolü EU4
Akü (Ah) 44 / 51 / 60 / 70
PERFORMANS
Maks. Hız (km / s) 197
Hızlanma (0-100) km / s (sn) 9.8
Hızlanma 0-1000m (sn) 31.3
YAKIT TÜKETİMİ
Şehir İçi (lt / 100 km) 8,1
Şehir Dışı (lt / 100 km) 5,1
Karışık (lt / 100 km) 6,2

erkin006
05-09-2010, 18:48
karakterli çizgilere sahıp ve hakkaten beğendiğim bi araba mito ama kırmızı değil...sedefli beyaz olmalı kesinlikle...

crocodile_16
05-09-2010, 19:21
karakterli çizgilere sahıp ve hakkaten beğendiğim bi araba mito ama kırmızı değil...sedefli beyaz olmalı kesinlikle...

+panoromik cam yada sunroof..

mayham85
05-09-2010, 20:05
performasn ön planda ise gayette alınır. fiat ın o motoru muadilleri arasında beğendiğim bir motor. ama ben olsam mito yerine guiletta ya bakardım :)

notyet
05-09-2010, 20:08
performasn ön planda ise gayette alınır. fiat ın o motoru muadilleri arasında beğendiğim bir motor. ama ben olsam mito yerine guiletta ya bakardım :)

Mito 2. eli uygun fiyata satılıyor. Guiletta çok pahalı nerden baksan 55bin TL. Oysa mito 37-38'e alınır gibi. Amacım performans ama B segmenti olduğu ve hiç kullanmadığım için çekincelerim var.

mayham85
05-09-2010, 20:13
performans tek istek ise alınır alınmaz değil. ama sınıf düşmek marka değişse bile ciddi bir sıkıntı getiricek yanında oda iç mekan genişliği ve kullanışlılık. sorun değilse alınabilir.

notyet
05-09-2010, 20:20
performans tek istek ise alınır alınmaz değil. ama sınıf düşmek marka değişse bile ciddi bir sıkıntı getiricek yanında oda iç mekan genişliği ve kullanışlılık. sorun değilse alınabilir.

İşte bilmiyorumki. B segmenti araç diye sıkılıp, bunalırsam diye çekiniyorum. Sonra sanki herzaman hızlı araba sürüyorumda diye satıp aracı D segmenti alıp sonra da bu da çok büyük geldi be deyip C segmentine dönmek istemiyorum :)
Bu arada sadece performans değil, camlarının çerçevesiz olması ve aracın 2 kapılı olması da çok hoşuma gidiyor. Birde yol tutuşundan daha birkeyif alacağımı düşünüyorum?

mayham85
05-09-2010, 20:23
grande punto bazlı bir arabdan leona göre daha iyi yol tutuş alma şansınız pek yok onu baştan söyleyim. dediğim gibi jülyet olsa hadi neyse. :)

007
05-09-2010, 20:37
Bence hemen leonunu sat ve yepyeni bir kasa olan mitoyu al..kirmizi renk onu parlat parlat bin..bir de spor modu var o aracin..muthis..

notyet
05-09-2010, 20:43
grande punto bazlı bir arabdan leona göre daha iyi yol tutuş alma şansınız pek yok onu baştan söyleyim. dediğim gibi jülyet olsa hadi neyse. :)

Ya sonuça dingil mesafeleri ve iz genişlikleri tek etken değil.
Leon Cuprada, standart leon bazlı bir araba ama kullanılan alt sistemler aracı daha kontollü ve güçlü kılıyor. Mito'yu puntoyla karşılaştırmak bence doğru değil. Mito yol tutuş ve sportiflik için üretilmiş yoksa sınırlı kaydırmal difransiyeli ne diye koysunlar?

mayham85
05-09-2010, 20:50
karşılaştırmıyorum şasesi aynı zaten :) cuprada durum çok daha farklı mitodan cuprada şaseselde farklılık var ikisi doğru kıyas değil.

neyse tercih senin alınca çokda kötü bir tercih olmaz performans arıyorsan.

007
05-09-2010, 21:12
Vallahi kizlar mitoya bayiliyor:)

notyet
05-09-2010, 21:12
karşılaştırmıyorum şasesi aynı zaten :) cuprada durum çok daha farklı mitodan cuprada şaseselde farklılık var ikisi doğru kıyas değil.

neyse tercih senin alınca çokda kötü bir tercih olmaz performans arıyorsan.

Şase olarak standart leon ve cupra arasında ne gibi farklılıklar var?
Benim bildiğim kadarıyla arabaların genelinde olmak üzere güçlüsü ile güçsüzü arasındaki farklar alt sistemlerden geçer sadece;
-yaylar
-amortisörler
-roll barlar
-fren tertibatı
-güçlendirilmiş rot,rotil ve salıncaklar
-kaydırmalı difransiyeller

şase olarak fark yok ama?

notyet
05-09-2010, 21:14
Vallahi kizlar mitoya bayiliyor:)

Kızlar şeker buldukları herşeye bayılıyor:) kızların bayılması arabada birazda kız tipi olduğunu gösteriyor:(

mayham85
05-09-2010, 21:22
Şase olarak standart leon ve cupra arasında ne gibi farklılıklar var?
Benim bildiğim kadarıyla arabaların genelinde olmak üzere güçlüsü ile güçsüzü arasındaki farklar alt sistemlerden geçer sadece;
-yaylar
-amortisörler
-roll barlar
-fren tertibatı
-güçlendirilmiş rot,rotil ve salıncaklar
-kaydırmalı difransiyeller

şase olarak fark yok ama?

esneme payı azaltılmş daha rijit bir şase yapısı vr.

notyet
05-09-2010, 21:27
[QUOTE=mayham85;432498]esneme payı azaltılmş daha rijit bir şase yapısı vr.[/

Gelen yükler o seviyedeyse mecbur şaseyi güçlendirirsin. Ama bunu yol tutuşa katma değer olsun diye değil, şasenin mukavemetine katkısı olsun diye yaparlar.
Aynı şekilde mitonunda yoldan alacağı g kuvvetleri belli eminimki ondada benzer iyileştirmelere gitmişlerdir.

Türk Lirası
05-09-2010, 21:34
ben olsam düşünmeden mito alırım.o kadar ıncık cıncık kafa patlatılacak bir yanı yok bence..iç mekan genişliği dışında leondan çok çok daha üstüne bence..siz en iyisi bi alfa galerisine gidip test aracı varsa deneyin eğer yoksa en azından ilandaki araçlardan biriyle görüşüp kısa bi test sürüşü rica edin

mayham85
05-09-2010, 21:45
[QUOTE=mayham85;432498]esneme payı azaltılmş daha rijit bir şase yapısı vr.[/

Gelen yükler o seviyedeyse mecbur şaseyi güçlendirirsin. Ama bunu yol tutuşa katma değer olsun diye değil, şasenin mukavemetine katkısı olsun diye yaparlar.
Aynı şekilde mitonunda yoldan alacağı g kuvvetleri belli eminimki ondada benzer iyileştirmelere gitmişlerdir.

daha rijit şasesi olan araç daha az yatar daha verimli yol tutar sadeece mukavemetle alakası yok. bir gti ile bir golfte ciddi şekidle farklıdır sürüş dinamiklerinin bile alakası yoktur ama bir gt sadece 1,5 luk yay olan golftür sadece. cuprada öyledir leon için. ama mito cupralaştırılmış leon gibi değil bildiğimiz grande punto şaseli alfa logolu standart bir araç aynı normal golf ile gt gibi.

ha illaki puntodan iyi tutunacaktır ama uçuk bir fark beklemeyin derim.

ama şu bir gerçekki alfa hislilik konusunda uzman bir marka dolayısı ile alınca pişman etmez.

erkanc
05-09-2010, 22:25
Alınır.

kurtbil
05-09-2010, 23:18
kanka olaya puntonun alfa logolusu gıbı bakmamak lazım,aynı saselere sahıp olsalar bıle kullanılan vıraj denge cubukları olsun amortısorlerı vs.. olsun sonucta farklı.Leon ıle cupra kosuna gelınce leona takabıldıgın her seyı cupraya da takarsın şase olarak aynı arabalar bırebır,senın farklı oldugunu soyledıgın kısım anladıgım kadarıyla malzeme yapısı olsa gerek

kurtbil
05-09-2010, 23:22
mk2 leon kullanıcıları alınmasın ama konu yenı kasa leon oldugunda karsılastırılan dıger arabanın leona gore 2 fazlası olsa bıle fanatıklık yapmadan dogrudan dıger arabayı secerım.Mk1 dekı kalıteyı bozup arabaya 2-3 ozellık daha koymaya calısmaları benım kendı dusunceme cok ters,eskıden 8L kasa audıye bakıp b de mk1 Leona bakıldıgında aradakı kalıte farkını gostermek ıcın cok ufak seylere takılmak gerekıyordu kı yenı kasada ıkı marka arasında daglar kadar fark olustu resmen,o yuzden 155 lık mıtoyu secmek hıc de zor olmaz benım ıcın.

notyet
05-09-2010, 23:30
[QUOTE=notyet;432501]

daha rijit şasesi olan araç daha az yatar daha verimli yol tutar sadeece mukavemetle alakası yok. bir gti ile bir golfte ciddi şekidle farklıdır sürüş dinamiklerinin bile alakası yoktur ama bir gt sadece 1,5 luk yay olan golftür sadece. cuprada öyledir leon için. ama mito cupralaştırılmış leon gibi değil bildiğimiz grande punto şaseli alfa logolu standart bir araç aynı normal golf ile gt gibi.

ha illaki puntodan iyi tutunacaktır ama uçuk bir fark beklemeyin derim.

ama şu bir gerçekki alfa hislilik konusunda uzman bir marka dolayısı ile alınca pişman etmez.

şasenin rijititesini arttırmaktaki asıl amaç daha az yatması değil gelen yüklere karşı olan uzamaların optimum seviyede kalmasıdır. aracın amortisörlerini yada roll barlarını sertleştirerekte daha az yatmasını sağlayabilirsin. ayrıca Cupranın şase rijitliği ile ilgili olan bilginin kaynağını da verebilirsen daha başka bilgileri de öğrenebileceğimizi düşünüyorum.

mayham85
06-09-2010, 00:08
[QUOTE=mayham85;432503]

şasenin rijititesini arttırmaktaki asıl amaç daha az yatması değil gelen yüklere karşı olan uzamaların optimum seviyede kalmasıdır. aracın amortisörlerini yada roll barlarını sertleştirerekte daha az yatmasını sağlayabilirsin. ayrıca Cupranın şase rijitliği ile ilgili olan bilginin kaynağını da verebilirsen daha başka bilgileri de öğrenebileceğimizi düşünüyorum.

sadece amortisörler yeterli olsaydı şahin doğandan bile yol tutuş harikaları çıkardı :)

ama ille kaynak arıyorsanız golf gti tamponları neden standart golflere uymaz araştırmanızı öneririm.

mayham85
06-09-2010, 00:11
kanka olaya puntonun alfa logolusu gıbı bakmamak lazım,aynı saselere sahıp olsalar bıle kullanılan vıraj denge cubukları olsun amortısorlerı vs.. olsun sonucta farklı.Leon ıle cupra kosuna gelınce leona takabıldıgın her seyı cupraya da takarsın şase olarak aynı arabalar bırebır,senın farklı oldugunu soyledıgın kısım anladıgım kadarıyla malzeme yapısı olsa gerek
malzemenin yapısı ve kullanlan malzemenin metalurjik özellikleri. zaten buda şasesel fark demek oluyor :) hatta gti daki gibi bazı noktalarda şasedeki tasarımsal farklar.

notyet
06-09-2010, 11:30
[QUOTE=notyet;432526]

sadece amortisörler yeterli olsaydı şahin doğandan bile yol tutuş harikaları çıkardı :)

ama ille kaynak arıyorsanız golf gti tamponları neden standart golflere uymaz araştırmanızı öneririm.

yol tutuş için sadece amortisörler yeter demedim.
bildiğin bir kaynak varsa ver okuyalım seat cupranın şaşesi hakkında, bekliyorum hala.

mayham85
06-09-2010, 11:48
yukarda o kadar örnek verdik yetmiyorsa okadarınıda kendiniz bulun.

notyet
06-09-2010, 11:51
Altı üstü grande Punto chasis demek bence biraz haksızlık olmuş. Aynı şaseyi kullandıkları doğru ama şase zaten 190 hp gücündeki arabalar için bir ton para harcanarak dizayn edilmiş.

MiTo is built on the same chassis used by Fiat’s Grande Punto and the GM’s Opel/Vauxhall Corsa, a chassis that was developed with a ton of cash during the brief marriage between Fiat and General Motors. It is reported that this chassis can give as good as it takes and the Opel Corsa OPC at 189 horsepower and 170 pound-feet of torque (197 pound-feet overboost), or the Grande Punto Abarth SS at 178 horsepower and 201 pound-feet of torque from the 1.4-liter turbocharged T-jet engine, are just the tip of the iceberg. Horsepower for the MiTo with a new turbocharged 1.8-liter direct-injected gas motor with variable valve timing as sophisticated as BMW’s Double Vanos is intended to begin at 180 horsepower and will eventually be made available with up to 230 horsepower.

ekremsensoy
06-09-2010, 11:54
mito alınır tabiiki :)

RoniN
06-09-2010, 11:57
tsi al. Tsi larada nasıl olsa lpg dönüşümü yapılmaya başlandı hafiften. En çok bir sene beklersin. C den inip B ye binme boşver.

notyet
06-09-2010, 12:06
yukarda o kadar örnek verdik yetmiyorsa okadarınıda kendiniz bulun.

burası bir forum ve insanlarla paylaşmak için burdasınız.
git kendin bul diyeceğinize elinizdeki kaynakları paylaşmak hepimizi daha çok bilgi sahabi yapar.
ben araştırdım tabiki be Leon cuprada sadece bazı çelik saçların aliminyum saçlarla değiştirilerek ağırlık azalımına gidildiği süspansiyonlarının retuning yapıldığını okudum.
Teşekkür ederim yinede uslubunuz ve yukarıda verdiğiniz onlarca örnek için...

notyet
06-09-2010, 12:09
tsi al. Tsi larada nasıl olsa lpg dönüşümü yapılmaya başlandı hafiften. En çok bir sene beklersin. C den inip B ye binme boşver.

Ya LPG'yi geçecek olursak sanki mitonun performansı ve yol tutuşu sanki daha iyidir diye düşünüyorum, birde internette çok fazla övgü almış.
Ben leona koni amortisör ve HR yay taktım ama yinede yol tutuşu yüksek hızlarda bana güven vermiyor. belki lastiklerimden dolayı bilemiyorum ama yüksek hızlarda şerit değiştirmeler ve viraj dönüşlerde frene basmak zorunda kaldığımda arabada hep bir güvensizlik hissediyporum. Amortisör ve yaylarla baya bir iyileşme oldu ama yinede işte budur diyemiyorum.

mayham85
06-09-2010, 12:14
daha öncede tartışmıştık o sıkıntınızın yanlışm yoksa lastiklerinizden olduğu görüşüne varılmıştı.

notyet
06-09-2010, 12:19
daha öncede tartışmıştık o sıkıntınızın yanlışm yoksa lastiklerinizden olduğu görüşüne varılmıştı.

Yaz lastiklerin ses yaptığına yönelik tartışmıştık, yol tutuşunun kötü olmasından değil.
Kış lastiklerinin ani frenlerda yığılmasını ve yol tutuşunu tartışmıştık.

mayham85
06-09-2010, 12:23
net hatırlamıyorum konuyu ama bizim araçlarda dediğiniz gibi bir sıkıntı olmadığına göre sizin sıkıntınız lastikten kaynaklanıyordur diye düşünüyorum başka açıklamsı olamaz

Jackie
06-09-2010, 13:14
Mito alınabilir,kesmesse cooper s :D

notyet
06-09-2010, 13:32
Mito alınabilir,kesmesse cooper s :D

cooper S tarzım değil ya..

notyet
06-09-2010, 13:38
net hatırlamıyorum konuyu ama bizim araçlarda dediğiniz gibi bir sıkıntı olmadığına göre sizin sıkıntınız lastikten kaynaklanıyordur diye düşünüyorum başka açıklamsı olamaz

Arkadaşımın leonunuda kullandım. yaysız ve amortisöz halleri zaten istediğim gibi değildi. şimdi iyi oldu ama belki lastikleri de değiştirsem tam olacak, o da seneye yaza artık.
yoksa bu sorundan öte aracın karakteristiği ile ilgili.

mayham85
06-09-2010, 14:14
o zaman beklentileriniz fazla yüksek

gani
06-09-2010, 15:40
Audi A1 geliyor, alternatif o da düşünülebilir..

ekremsensoy
06-09-2010, 15:51
belkentileriniz hep yuksek olsun mito iyidir arkadaşım :) araba pire gibi . . .

Jackie
06-09-2010, 23:45
cooper S tarzım değil ya..

Yol tutuştan bahsetmişsiniz sanırım ve leonuda pek beğenmemişsiniz bu konuda. O zaman cooper s iyidir..

ekremsensoy
07-09-2010, 00:01
bende 2009 kırmızı cooper s var 20 bın km de istersenn verebilirim :)

SİMON
07-09-2010, 13:55
2 arac bence bırbırınden farklı beklentılere sahıp tuketıcelerı hedeflıyor... ıhtıyacınızın cevabı mıto gıbı gorunuyor... ama 35-36 tl yı mıtoya degılde baska araca vermek daha ıyı gıbı ... cupra r... yazılımlı corsa 3k dıesel... 207 RC... corsa opc..

notyet
07-09-2010, 15:23
2 arac bence bırbırınden farklı beklentılere sahıp tuketıcelerı hedeflıyor... ıhtıyacınızın cevabı mıto gıbı gorunuyor... ama 35-36 tl yı mıtoya degılde baska araca vermek daha ıyı gıbı ... cupra r... yazılımlı corsa 3k dıesel... 207 RC... corsa opc..

Peugeot, opel, ford, fiat gibi arabalar beni hiç çekmiyor. Maksat uçsunda ne olursa olsun değil. Hatta mito dışında küçük B segmentinde hiçbir araba ilgimi çekmiyor.
Mitonun kaslı duruşu ve çekiciliği var. Motoru da iyi olunca alsammı diye düşünüp duruyorum.

pap
22-09-2010, 06:07
citroen DS3 üstelik sıfır almış olursun lpg sorunu dizele dönüşmüş olur ;)

ggt
12-01-2011, 12:49
Leon dan mitoya ben olsam geçmem.En büyük nedenler mitonun ufak olması ve 2.elde leon kadar edemiyecegini düşünmem.Arkadaşlarında dediği gibi sınıf farkı önemli bence.Şahsen leondan vazgeçersem birgün en az vw,audi veya bmw nin aynı segment araçlarını tercih ederim.

0zann
13-01-2011, 22:37
Bende fiat bravo tjet 120hp var. Bir arkadaşımda da 155lik mitolardan. Mitoyu kullandıktan sonra bravodan soğudum diyebilirim:). Bravodan bambaşka ivmelenmesi çevikliği resmen gülümsetiyor çok sportif bir hissiyat var arabada. ki bravoyu hafif almayın hizlanma olarak leon tsidan aşağı kalmaz. DNA sisteminide bir araştırın derim. dezavantaji o motor artık gelmiyor ve muhtemelen leon tsilardan fazla yakar. Ben sadece performans, keyif ve yakıt yönüne bakıyorum. Mito qv yakıt tüketimi daha düşük 170hp/250nm tavsiye ederim, ben onu kovalıyorum şu sıralar:)

blade038
14-01-2011, 16:13
Bende fiat bravo tjet 120hp var. Bir arkadaşımda da 155lik mitolardan. Mitoyu kullandıktan sonra bravodan soğudum diyebilirim:). Bravodan bambaşka ivmelenmesi çevikliği resmen gülümsetiyor çok sportif bir hissiyat var arabada. ki bravoyu hafif almayın hizlanma olarak leon tsidan aşağı kalmaz. DNA sisteminide bir araştırın derim. dezavantaji o motor artık gelmiyor ve muhtemelen leon tsilardan fazla yakar. Ben sadece performans, keyif ve yakıt yönüne bakıyorum. Mito qv yakıt tüketimi daha düşük 170hp/250nm tavsiye ederim, ben onu kovalıyorum şu sıralar:)

öncelikle kendinizi üyelerimiz bölümünden tanırsanız seviniriz.

bu arada olaya herkes farklı yönden bakıyor tabiki yakıtı ve sınıf farkını düşünmek lazım..