PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 3 silindir motor...

dogus
15-09-2010, 21:54
arkadaşlar seat ibizayı çok seviyorum ve almak istiyorum tüm özellikleri bana uygun ama 3 silindir olması kafamı karıştırıyor, 4 silindirlere göre daha az yakması için planlanmış vv polo da ve skoda fabiada da 3 silindir motor kullanılmış, ancak 3 silindir motorun titreme ve yüksek ses yapacağı söyleniyor bir de motorun ömrünün çabuk biteceği, sizin fikirleriniz neler? bir de 2006 ve 2007 model dizel ibizaların kaç valve olduğunu öğrenebilir miyim?

*Administrator*
15-09-2010, 22:33
1. si çabuk biteceğine dair söyleyen arkadaşlar acaba motorun içini açıp bakmışlarmı hiç :), araçta kamyon pistonu kadar büyük pistonlar var yani 4 piston olup küçük olacağına 3 piston büyük yapmışlar böylelikle turbo daha fazla hava basıncından daha erken açıyor ve serilik artıyor :)

mayham85
15-09-2010, 23:23
1. si çabuk biteceğine dair söyleyen arkadaşlar acaba motorun içini açıp bakmışlarmı hiç :), araçta kamyon pistonu kadar büyük pistonlar var yani 4 piston olup küçük olacağına 3 piston büyük yapmışlar böylelikle turbo daha fazla hava basıncından daha erken açıyor ve serilik artıyor :)
+1985

ayrıca o motor uydurma br motor değildir sorunsuzluğu ve sağlamlığı lie meşhır 1,9 tdi lerin tek silindir kesilmiş halidir. bizzat kendim 450 bn km civarında tdi motrlu fabia kullanmıştım adanada bir kiralama şirketinde vardı çatır çatır çekiyordu ilk günkü gibi. yeterli bakımları yapılsn doğru kullanılsn taş gibi motordur.
ayrıca o makinede strok da uzundur ve bu tork sağlar.,

bu haftaki otohaber dergisinde aynı soru sorulmuş ve verilen cevabı okumanızı öneririm.

dogus
15-09-2010, 23:38
çok teşekkür ederim bu da demek oluyor ki ibizayla aramda parası dışında hiç engel yok:)))

Mirac
15-09-2010, 23:49
1. si çabuk biteceğine dair söyleyen arkadaşlar acaba motorun içini açıp bakmışlarmı hiç :), araçta kamyon pistonu kadar büyük pistonlar var yani 4 piston olup küçük olacağına 3 piston büyük yapmışlar böylelikle turbo daha fazla hava basıncından daha erken açıyor ve serilik artıyor :)+1 Katılıyorum... :)

dogus
15-09-2010, 23:59
bi de 2006 ve 2007 ler kaç valve onu öğrensem bulamadım da netten teknik özelliklerinde...

mayham85
16-09-2010, 00:08
1,9 lr 8v idi. 1,4 tdi ler 6v lidir muhtemelen

dogus
16-09-2010, 02:47
1,9 lr 8v idi. 1,4 tdi ler 6v lidir muhtemelen

peki 6 valve sorun olmuyor mu araç için 12 valve den aşağı araç hiç kullanmadım da...

punisherkp
16-09-2010, 04:40
omur konusu yalan baya uzun kullanan arkadaslar war ; titreme olayi hissetmezsin fakat ses konusunda haklisin sesi traktor gibi ama iceri asla gelmiyor sadece disarida onun rahatsizligi sana gelmez yani :) arac calisirken senin disarda ne isin war ? :P

punisherkp
16-09-2010, 04:42
peki 6 valve sorun olmuyor mu araç için 12 valve den aşağı araç hiç kullanmadım da...
yok bende 1.4 16 v wardi 1.4 tdi ile kalktik kafa kafaya yuruyo araclar hatta brz one ciktigi bile oluyo 160 a kdr yuruyo sonra 1.4 16v aciyo arayi simdi bu bizim yaptigimiz absurt bisi di de meraktan yaptik :)

dogus
16-09-2010, 05:28
yok bende 1.4 16 v wardi 1.4 tdi ile kalktik kafa kafaya yuruyo araclar hatta brz one ciktigi bile oluyo 160 a kdr yuruyo sonra 1.4 16v aciyo arayi simdi bu bizim yaptigimiz absurt bisi di de meraktan yaptik :)

tam olarak anlayamadım 1.4 benzinlide 16 v 1.4 tdi da 6v mi var bu ne saçma iş ya?:=)))

*Administrator*
16-09-2010, 09:27
kafanız karışmasın pistonlardaki mevzu subaplar içinde geçerli boşaltma yada emme subabı büyük olup 6 tane olması ile küçük olup 20 tane olmasının anlamı nedir? :D içeri giren hava kütlesi aynı sonuçta mühendislerin kafasını patlatıp yaptığı ve çalıştırdığı makine için sizde patlatmayın alın size hazır kafa patlatılmış sorunsuz giden araç :)

gani
16-09-2010, 11:25
Evet 1.4 TDI'lar kesin olarak 6V. 16V ile kıyaslayınca biraz fazla fark varmış gibi görünüyor ama :) kullandığın zaman anlıyorsun bunun bir sıkıntı olmadığını. Ha dersen ki silindir başına 2V fazla yakar, daha yeni tescilledim vakit geçirmek için 90 km sabit hızla gitmek zorunda kaldım ve 3,9 ltr/100 km yaktı. İstanbul içinde de ortalama 4,5 ile geziyorum. Motor gürültüsü dersen dışarda korna kullanımını azaltıyor, önünde arkası dönük yürüyen yayalar anlıyor geldiğini kornaya gerek kalmıyor :) İçeride kesinlikle problem yok, hatta inan bana yüklenince çıkan hırıltılar için insanlar genelde güzel yorumlar yapıyorlar. Dün bi Linea'ya bindim motor üst devirlerde bariz huzursuz ses veriyor. TDI'da ise kesinlikle hoşuna gidiyor. 2000 rpm altında biraz titreşimli olduğu doğru. İlk harekette çoğu dizel sadece debriyajla zorlanmadan kalkabiliyorken bu motor kalkışta illa gaz vermek ister. Genel olarak kullanımı keyifli ve benzeri olmayan kendine has bir motor.

kara_davut
16-09-2010, 13:05
Arkadaşım 2005 yılında ibiza s-rider aldım ve beş yıl kullandım çok keyifli bir araçtır seridir tek sıkıntısı motor sesine alışana kadardır alışıncada o sesi arasın kuvvetli bir motordur bakmayın altısına onaltısına...

mayham85
16-09-2010, 13:19
kafanız karışmasın pistonlardaki mevzu subaplar içinde geçerli boşaltma yada emme subabı büyük olup 6 tane olması ile küçük olup 20 tane olmasının anlamı nedir? :D içeri giren hava kütlesi aynı sonuçta mühendislerin kafasını patlatıp yaptığı ve çalıştırdığı makine için sizde patlatmayın alın size hazır kafa patlatılmış sorunsuz giden araç :)
aynen bu şekilde. daha büyük 6 tane var küçük 12 tane olmasından bir farkı yok. önemli olan havanın ve gazların geçeceği kesitin alanı yani valf kesitinin yüzey alanı :)

bu makineler ile yüzbinlerce km devirmek imkansız değil.

dogus
16-09-2010, 14:33

tamam pes ettim:)) kafa patlatmıycam artık nasip olursa IBIZA İSTİYORUUUUUM!!! çok teşekkürler aydınlattığın için...

dogus
16-09-2010, 14:37
Evet 1.4 TDI'lar kesin olarak 6V. 16V ile kıyaslayınca biraz fazla fark varmış gibi görünüyor ama :) kullandığın zaman anlıyorsun bunun bir sıkıntı olmadığını. Ha dersen ki silindir başına 2V fazla yakar, daha yeni tescilledim vakit geçirmek için 90 km sabit hızla gitmek zorunda kaldım ve 3,9 ltr/100 km yaktı. İstanbul içinde de ortalama 4,5 ile geziyorum. Motor gürültüsü dersen dışarda korna kullanımını azaltıyor, önünde arkası dönük yürüyen yayalar anlıyor geldiğini kornaya gerek kalmıyor :) İçeride kesinlikle problem yok, hatta inan bana yüklenince çıkan hırıltılar için insanlar genelde güzel yorumlar yapıyorlar. Dün bi Linea'ya bindim motor üst devirlerde bariz huzursuz ses veriyor. TDI'da ise kesinlikle hoşuna gidiyor. 2000 rpm altında biraz titreşimli olduğu doğru. İlk harekette çoğu dizel sadece debriyajla zorlanmadan kalkabiliyorken bu motor kalkışta illa gaz vermek ister. Genel olarak kullanımı keyifli ve benzeri olmayan kendine has bir motor.

çoook teşekkür ederim rahatladım...

CaNCaN
16-09-2010, 14:53
Bende daha önce 1,4 TDI Polo kullandım (3 silindirli) gerçekten ilk çalıştırdığında traktör sesi :) sonra ses seviyesinde bir azalma olur veya gittikçe alışırsın, genelde ses proplemi, yoksa yakıt ve çekiş problemin olmaz çoğu benzinliyle kafa kafa gidebilirsin;)

Leonturco
16-09-2010, 17:06
Otomotiv sektöründe uzun zamandır çalışan biri olarak bu motor konusunda yorum yapmak istiyorum. Eğer bir aracın motoru, fren sistemi gibi elzem noktalarda sorunu varsa o aracın ve üreticisinin kısa zamanda işleri kötüye gidecektir. VW gibi bir grubun bu tür konularda çok hassas olduğunu söyleyebilirim. Yan sanayileri inanılmaz derecede yaptırımlar yaptırıp, kalite beklentilerini yüksek tutuyorlar. O yüzden piyasada kulaktan dolma bilgilerle akıl veren insanlara pek itimat etmeyin.

ofbe
26-10-2010, 20:55
2006 model 1.2 64 hp ibiza (80.000km de) aracımı hala kullanmaktayım.Rampada,sollamada,kalkışda bir çok araçtan daha atak olduğunu düşünüyorum.Aynı segmentte yer alan bir çok araçdan daha kaliteli,geniş,sağlam bir arabadır,ne yollarda kullanıldı banamısın demedi:D

ERK_RS
26-10-2010, 21:44
kardesim diger yorumlari okudum ve sana sunu soyliyim; al dizel ibizayi bak keyfine. kafana hic bir sey takilmasin. zaten aracla bi deneme surusu yaptigin zaman butun soru isaretlerin silinecektir. sahsen dizeller icinde 1,4 ve 1,9 TDI dan otesini tanimam :D

Yusuf_1977
23-11-2010, 14:29
Benim aracım benzinli ve 1,2 motor hacminde 3 silindirli. Titreşim olayı 4 silindire göre fazladır ancak motor parçaları az olduğundan sürtünmesi daha azdır.Böylece kayıplar daha azdır.Masrafıda azdır.1,4 Tdi kullanmadım ancak 3 silindirlinin sesi çok hoş...

Alim
23-11-2010, 16:21
Yusuf abim benzinli 3 Silindirli olarak yorumunu yazmışş.. Bende 1,4 TDI kullanıyorum 3 Silindir, yakıt olarak çok iyi titreşim doğal olarak var Traktör misali ama bu fiyatlardaki dizel araçların çoğunda bu sarsıntı ve ses mevcuttur.

Josefcan
18-01-2011, 13:56
Bende 1.4TDİ kullanmaktayım, aracı almadan önce kafamda bazı soru işaretleri vardı ama kullandıktan sonra bu düşüncelerimin yersiz olduğunu anladım :) 3 silindir olmasından dolayı rolantide biraz sarsıntılı ama 2500 devirden sonra çok hoş tok bir sesi var oda diğer eksiğini fazlasıyla kapatıyor :)