PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastİklerde nİtrojen gazi

legend
23-04-2011, 09:57
LASTİKLERİ NİTROJEN İLE ŞİŞİRMEK

Hava basıncı, oksijen ve nitrojenden oluşur. Oksijen molekülleri, nitrojen moleküllerine oranla daha küçüktür ve lastiğe daha hızlı nüfus eder. Nitrojen ile doldurulan lastik, normal hava ile doldurulana göre 3kat daha yavaş basınç kaybeder, sonuç olarak lastiklere bu sıklıkta hava basma ihtiyacı doğmaz ve lastik doğru basınç değerini daha uzun süre muhafaza eder. Havadaki oksijen, lastiği oluşturan maddeleri (örn: kord bezi, topuk telleri oksidize etmeye eğimlidir. Soluduğumuz havada bulunan %21 oranındaki oksijen, lastiğin ham maddesi olan kauçuğun daha çabuk yorulması ve yıpranmasına yol açar. Nitrojen gibi kuru ve hareketsiz bir gaz ile lastikleri doldurmak bu problemleri azalttığı gibi, basınç kaybını minimize eder. Lastiğin ömrünü uzatır ve sürüş güvenliğini arttırır.

NİTROJEN BASINCININ AVANTAJLARI
İnsanların yaşamasını ve nefes almasını sağlayan havadaki %21 oranındaki oksijen, lastikler için ciddi problemler oluşturmaktadır, çünkü lastiğin ham maddesi olan kauçuğa zarar vermektedir. Lastiğin içerisindeki oksijen lastiğin yaşlanmasını hızlandırmaktadır. Bir diğer problem ise, en iyi tanklardan bile sızabilen oksijenin kauçuğun arasından sızmasının, havada %78 oranında bulunan nitrojene oranla daha kolay olmasıdır.

Nitrojenin daha az basınç kaybetmesi ve kauçuğun oksidize etmemesi, nitrojeni havaya karşı daha kullanışlı ve güvenilir hale getirmektedir. Lastik içerisinde basınca maruz kalan oksijen, lastiğin topuk tellerinde (jantla birleşme noktası) paslanmaya neden olmaktadır. Buna ek olarak oksijen, lastiğin iç yanağına ve koruyucu kaplamasına (sızdırmaz tabakası) zarar verecek darbe gören lastiğin daha kolay balon yapmasına sebep olmaktadır. Lastiğin içersindeki oksijeni boşaltarak nitrojen doldurmak içerideki nem oranını düşürerek lastiğin ömrünü uzatır.
Formula 1, askeri ve iş makinaları gibi lastik kullanım şartlarının ağır ve lastiğin çok önem kazandığı anlarda kullanılan nitrojen basıcı, normal lastik kullanımlarında çok daha iyi lastik performansı sağlar

LASTİK ŞİŞİRME ARALIĞI NİTROJEN İLE DAHA FAZLADIR. Nitrojen kullanımıyla, lastiklerin rutin kontrolü normalinden 3 katı daha uzun sürede yapılır. (lastik içindeki �basınçlı hava kaybı� normal basınca göre üç kat daha azdır.

LASTİK İÇİ YOĞUNLAŞMAYI AZALTIR.
Oksijen lastiklerde yoğunlaşmayı arttırır; bu da hem lastiklerin ömrünü azaltır hem de paslanmayı çabuklaştırır. Nitrojen bunu ciddi ölçüde azaltır.

LASTİK PATLATMA RİSKİNİ AZALTIR. (Hayat Kurtarır!)
Nitrojen, oksijen gibi yüksek ısıya ulaşmaz. Bu da, ısıdan kaynaklanan muhtemel patlamaları önler.

LASTİKLERDE DEĞİŞMEYEN BASINÇ. (Hayat Kurtarır!)
Lastikte bulunan oksijen zamanla oksitlenmeye neden olur, bu da lastikteki basıncı ve sürüş koşullarını kötüleştirir. Nitrojen ile basınç aynı kalır, değişmez. Lastiklerinizin basıncını normalde 15 günde bir kontrol etmeniz önerilmektedir. Lastiklerinizi nitrojen ile şişirdiğinizde bu aralık üç kat uzun sürede gerçekleşir.

LASTİKLERİ ŞİŞİRMEDE NİTROJEN KULLANINIZ.
Yıllardır; yarış, askeri amaçlı, iş ve tarım araçları lastiklerde kullanılan nitrojen, artık Avrupa, Avusturya ve Almanya gibi ülkelerde de günlük kullanımda yaygın hale gelmektedir.

NİTROJEN OKSİJEN İÇERMEZ.
Lastikte oksijenin olmaması, lastikte bulunan bileşenlerin bozulma (kötüleşme) hızını aza indirger.

NİTROJEN KURU BİR GAZDIR.
Lastik şişmede kullanılan nitrojen, karbondioksid� in ve havadaki nem oranının hemen hemen olmasını garanti eder.
NİTROJEN TEMAS HALİNDE BULUNDUĞU MATARYALLERİN UZUN ÖMÜRLÜ OLMASINI SAĞLAR.
Sıkışmış havadan farklı olarak nitrojende; oksijenin, karbondioksidin, kirlilik ve diğer bileşenlerin olmaması, sübap ve jantın da uzun ömürlü olmasını sağlar.

NİTROJEN İLE LASTİKLERİ ŞİŞİRMEK, LASTİĞİN BASINCININ DURAĞAN OLMASINI SAĞLAR.
ÇEVREYE ZARARLI DEĞİLDİR.
NİTROJEN İLE DAHA VERİMLİ BASINÇ ELDE EDİLİR.
NİTROJEN İLE OKSİDİZASYONUN OLMAMASI, LASTİKLERİN ÖMRÜNÜ UZATIR.
NİTROJEN İLE ŞİŞİRİLEN LASTİK OKSİJENLE ŞİŞİRİLMİŞ LASTİKTEN 3 KAT DAHA AZ SÜREDE LASTİK BASINCINI AZALTIR.
NİTROJEN KULLANIMI İLE JANT BİLEŞENLERİNİN PASLANMASI AZALIR

alıntıdır...

Denizci
23-04-2011, 11:48
paylaşım için teşekkürler bu konuda ne zaman birşey okusam kesin yaptırayım diyorum hep kalıyor kocaelide ikamet edenler için otopratikte bi kampanya var unuttum fiyatı şimdi yazarım bakınca

swotr
23-04-2011, 12:43
teşekkürler paylaşım için.. bu kadar faydalıysa neden hala hava basıyoruz bedava olmasından mı ? hiç dezavantajı yok mu

legend
23-04-2011, 12:49
sanırım heryerde bulunmuyor ve maliyetli ama havayı her benzinlikte basabiliyoruz

swotr
23-04-2011, 12:55
sanırım heryerde bulunmuyor ve maliyetli ama havayı her benzinlikte basabiliyoruz

sağol Veysi.. tamamen indirmek lazım sanırım öncesinde.. bilmiyorum ne kadardır maliyeti ama aracın en önemli kısmı lastik, kesinlikle değer bu kadar faydalıysa.. merak ettim aramızda deneyen var mı .

legend
23-04-2011, 13:02
ben deneyeceğim yakın zamnda

matafleur
19-05-2011, 00:14
Nitrojen kullanmadım hiç şu ana kadar.Ama bir kez bile lastikleri subapta sorun olduğu için vs. sebeplerden değiştirmedim.Ya aşındı ya da bolca patladı (:

legend
19-05-2011, 10:59
nitrojen kullanıyorum

swotr
19-05-2011, 12:33
nitrojen kullanıyorum

aa veysi bunu bekliyoduk anlat, kaça doldu nerde doluyo, var mı değişiklik herhangi hissedilebilen

balerya
19-05-2011, 17:06
bende nitrojen kullanıyorum..4 lastiğe 20 tl ye basıyorlar.önce içindeki normal havayı tamamen çekip tekrar nitrojen basıyorlar.çok değişik fiyatlarda aldım aslında 4 tekere 50 tl gibi fln ama sonra sürekli lastikçim 4 tekere 10 tl ye basmıştı.

legend
19-05-2011, 18:34
tenüz test etme imkanım olmadı tam olarak benim ewle iş yeri arası 3 km lastikler tam anlamıyla ısınmadan ewde oluyorum c.tesi weya pazar günü tam anlamıyla test sonuçları belli olur ama şu war araçta birçok değişiklik war bildiğin gibi farkı hissedebilecekmiyim bilemiyorum

babaerkan
19-05-2011, 18:37
Bende nitrojen kullanıyorum sürekli..cogu yerde 4 lastik 20TL ye basıyorlar..

GRAND_CHIEF
20-05-2011, 09:24
http://www.seatclubturkey.com/threads/23829-Lastiklerin-Nitrojen-gazı-ile-doldurulması/images/misc/quote_icon.png cable_guy Nickli Üyeden Alıntı http://www.seatclubturkey.com/threads/23829-Lastiklerin-Nitrojen-gazı-ile-doldurulması/styles/luburox/buttons/viewpost-right.png (http://www.seatclubturkey.com/threads/23829-Lastiklerin-Nitrojen-gazı-ile-doldurulması/showthread.php?p=497726#post497726)
ha bu arada doktorcum adamın benim lastiklere nitrojeni gerçekten bastığını nereden bilecem burası türkiye illa bi kıllanan adam moduna girmeliyim

Burası Türkiye burda işler belirsiz kıllandım gibi, algıladığım yazınıza son derece karşıyım affınıza sıgınarak.
Herkez yapılan işi ve yaptırdıgı işi takip ederse ve kalite kontrolü az da olsa bir yoklasa bu kelime hiç olmayacaktı.
Mesela bir iş yaptırılıyor Yaptıran üşengeç olunca yapanda üşengeç olur tabi ve boşverrr kelimesi doğuyor.. Yapılan iş takip edilirse eminim kimse kimseye bir aldatma veya kazıklama dururmu söz konusu olmaz.Bizim milletimiz alışmıs usta şunu yap ben teslim alırım 1 hafta sonra ve hiç ugrama o süre içinde.
Bakkaldan ürün alırken hangimiz son kullanma tarihine bakıyoruz veya en son nezamn baktınız ?. eeee bakmassanız veya bakılmassa tarihi geçik malı almakta normal olur. Benim için geçerli değil lafın kısası bu kelime. Ben her işimi takip ederim ve yaptırdıgım işide sonunakadar takipe alırım.

burada bize cevap hakkı doğmuş konu kilitli olduğu için böyle yaptım
arkadaş ben herkesten çok takip ederim yaptırdığım işi. dediğin gibi araç bırakma huyum yoktur ben lastikçiye gittim adam bi cihazdan lastiğe hava basıyor ve bana nitrojen olduğunu söylüyor ben nereden bilecem o cihazdan nitrojen verdiğini yanımızda kimya mühendisimi gezdirecez kullandığımız kelimelere de dikkat edelim dünkü çocuk değiliz yaptığımız her bişeyin farkındayız bu ne biçim mesaj öyle ders verir gibi havadan bi mevzuyu ne hale getirmişsin

patrıot
20-05-2011, 10:14
bende nitrojen kullanıyorum..4 lastiğe 20 tl ye basıyorlar.önce içindeki normal havayı tamamen çekip tekrar nitrojen basıyorlar.çok değişik fiyatlarda aldım aslında 4 tekere 50 tl gibi fln ama sonra sürekli lastikçim 4 tekere 10 tl ye basmıştı.

Aslında sureklı olarak nıtro kullanacaksan cıft sıboplu jantlat var onlardanda kullanmak gereklı

balerya
20-05-2011, 13:28
Aslında sureklı olarak nıtro kullanacaksan cıft sıboplu jantlat var onlardanda kullanmak gereklı
çift siboplu jantlarla ilgili bir bilgim yok :S ama sürekli nitrojen kullanıyorum

swotr
20-05-2011, 14:33

mehmet cift sibop niye ki ?