PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : galiba fazlasıyla yardımınıza ihtiyacım var :S

ozen616216
28-05-2011, 17:14
ben seat ibiza almaya karar cerdım 2009 1.2 vea 1.4 motor olanlardan donanım pek fark etmı baz donanım bıle tatmınkar geldı lakıncevremde bıcok kısı kı bunlar seatta kullanmıyolar anlayamadım yorumlarını ama yorumda bulundular 'cok arıza verıyor, servısı yok, parcası pahalı dıyıp durdular aklımı karıstırdılar ya. ben de seatcı ark basvurmak ıstedım ve aranıza katıldım sızın gorusunuz ne yardım edersenız cok sevınırım.. sımdıden yazan herkese cok tsk ederım..

mayham85
28-05-2011, 17:21
emre adaş diğer konunada yazdım. kapımda 2 adet seat mevcut. birisi 2001 model 1,8 20v toledo signo ki sıfırdan beri bizdedir. diğeride 2010 model leon. iki aracımla da 1 kere yolda kalmadım. ha leonda bir iki basit şey çıktı ama çatır çatır serviste cebimden kuruş çıkmadan giderildi garantiden. toledo aracım şuan 305000 kmde. leon aracım 40000 kmde. ikisinede keyifle zevkle biniyoruz. gelelim servis konusuna. seat servisimi yok gir vw servisine o damı yok gir skoda servisine. türkiyenin hiç bir yerinde ben arabama bakım yapacak tamir edecek adam bulamıyorum diyen adam kesinlikle yalan söyler. bu araçların teknik altyapısı vw dir. tüm vw servislerinde 1-1 aynı sarf malzemelerini kullaranarak bakım yapabilirsin. hatta bir çok arızada diğerinin parçasını seata takarak bile giderebilirsin. servisi yok diyen adam dünyada vw nedir bilmeyen kör cahildir. basit bir örnek vereyim babamın eski aracı 1,4 tsi passat idi. kaputun altında mekanik yapı 1-1 aynı idi benim leon ile. şimdiki aracı ise 2011 model 1,6 tdi skoda superb kaputun altı 1-1 leon - golf - octavia - passat ile aynı. hatta benim 2001 toledonun hava filtresi 1-1 2011 skodaya oluyor.

seat olsun skoda olsun vw olsun bunlar doğru şekilde kullanıldıkları sürece kolay kolay yolda bırakmaz. hatta hor kullanımda bile kolay kolay bırakmaz. ha sütten çıkmış ak kaşık değildir ufak tefek şeyler çıkar ama özellikle ülkemizde ezbere milletin aldığı bir çok markaya oranla ciddi orandada sorunsuzdur.

Leonturco
28-05-2011, 17:26
ben seat ibiza almaya karar cerdım 2009 1.2 vea 1.4 motor olanlardan donanım pek fark etmı baz donanım bıle tatmınkar geldı lakıncevremde bıcok kısı kı bunlar seatta kullanmıyolar anlayamadım yorumlarını ama yorumda bulundular 'cok arıza verıyor, servısı yok, parcası pahalı dıyıp durdular aklımı karıstırdılar ya. ben de seatcı ark basvurmak ıstedım ve aranıza katıldım sızın gorusunuz ne yardım edersenız cok sevınırım.. sımdıden yazan herkese cok tsk ederım..

Bu kadar fanatiği olan bir markanın kötü olduğunu nasıl iddia ediyorlar anlamadım. Ibiza Seat'ın ilk üç tutan arabasından biridir. Benim Ibiza aracım olmadı ama 6 senedir Seat kullanıyorum. Seat'a taş atanlar aynı zamanda VW'e de taş atıyorlardır. Siz bir de Polo nasıl bir araba diye sorun... Bu parçası pahalı kavramı da toplumda moda oldu. Sanki Seat Tofaş'ın eski araçları gibi haftada bir arıza veriyor. Periyodik ve zorunlu bakımlarının haricinde araçlarıma modifiye etmek için para harcadım. Seat VAG araçları içinde en ucuz yedek parçaya sahip markadır. Ibiza konusunda burada çok tecrübeli arkadaş var. Sana istediğin yorumları bolca verirler.

ozen616216
28-05-2011, 17:26
yunus emre cok tesk ederım ılgınden oturu ıcım rahatladı ben bu arabayı cıdden almak ıstıyorum. pekı cıddı anlamda pahalı dıyolar o konu hakkında bı fıkrın ne.. senlerdır opel kullandık ılk defa audı grup bı araca bıncem nasıp olursa hıc bı fıkrım yok.gercı ortalama aynıdır fıatları bıraz garıp bı soru oldu

mayham85
28-05-2011, 17:28
yunus emre cok tesk ederım ılgınden oturu ıcım rahatladı ben bu arabayı cıdden almak ıstıyorum. pekı cıddı anlamda pahalı dıyolar o konu hakkında bı fıkrın ne.. senlerdır opel kullandık ılk defa audı grup bı araca bıncem nasıp olursa hıc bı fıkrım yok.gercı ortalama aynıdır fıatları bıraz garıp bı soru oldu

sana şöyle söyleyim. bir vw alamıyorsam bir seat alırım bir opeli ancak seat alamıyorsam alırım :)

ozen616216
28-05-2011, 17:33
murat bey sizede cok tsk ederım. cıdden rahatladım yaa. ben de anlam veremedım sonucta bu arac audi grupta ve kucumsence bı araba uretıcısı degıl. hatta bana kalktım seat ıbıza 2. el alcagını gıt dacia sıfır al dıyenler oldu :) bunlar sozde arabadan anlıyor arkadaslar :S

hknakcyrFR
28-05-2011, 17:36
Bende leonu almadan önce aynısını bana da söylüyorlardı. Koltuğuna oturmadan, direksiyonunu tutmadan işkembesinden sallayan o kadar çok insan vardı ki etrafımda. Ayrıca leona çamur atan tanıdıklarım benim aracı kullanınca şimdi honda dan seat a geçmek istiyorlar ;) Ve bundan sonraki aracım allah izin verirse leon 3 olacak.

mayham85
28-05-2011, 17:42
murat bey sizede cok tsk ederım. cıdden rahatladım yaa. ben de anlam veremedım sonucta bu arac audi grupta ve kucumsence bı araba uretıcısı degıl. hatta bana kalktım seat ıbıza 2. el alcagını gıt dacia sıfır al dıyenler oldu :) bunlar sozde arabadan anlıyor arkadaslar :S

her söyleyene bakma. türkiyede objektif karşılaştırma yapan allahın kulu yok.

bak ingiliz kullanıcı ve eleştirmenlerin verdikleri puanlara göre model sıralaması yapmıştım bir ara.

http://www.seatclubturkey.com/threads/23612-ingiliz-ele%C5%9Ftirmenlerden-kompakt-hb-yorumlar%C4%B1-ve-puanlamalar%C4%B1na-g%C3%B6re-s%C4%B1ralama?highlight=

ozen616216
28-05-2011, 18:19
Gercekten karsilastirma objektif olmus yaaa opelin peugeottan geride mazdanin seattan onde olmasi ilginc geldi.. Turkiyede bole bi sonuc cikacagini hic sanmiyorum

Alp_
28-05-2011, 19:22
walla 2.el seat yerine git sıfır dacia al denebilen bir ortamda hiç şaşırmayın,, :D gidin bi sandero alın, normal hızla girdiğiniz ilk virajda ne demek istediğimi anlarsınız,, :D
2000model ibiza aldım, daha 2 ay belki biraz daha fazla oldu, inanın 11 yaşında olduğuna inanmazsınız, iyi ki almışım diyorum,, bunu para verdiğim veya seat forumunda olduğum için de demiyorum, çok samimi bir şekilde söylüyorum,, ve satarsam da sırf yine bir seat için, leon için, satarım (yada toledo için) :D

Leonturco
28-05-2011, 20:05
Bu ülkede sen aracınla dururken insanlar kamyonla üstüne çıkabiliyor. Bir dacia alırsın kamyon üstüne çıkar ölürsün ama bir seat alırsın kamyon üstüne çıkar en fazla yaralanırsın. :)

Kalite farkı ancak böyle kötü bir benzetme ile kıyaslanabilir. :)

ozen616216
28-05-2011, 20:44
murat bey bıraz ıc karartıcı olmus ama dogru soze ne gerek ;) malı veren yaradan tek canımız saolsun :D:D:D

mayham85
28-05-2011, 21:52
bak bu 2008 model passat tsi

http://i291.photobucket.com/albums/ll287/mayham85/P1020744.jpg

buda seat leon 2010 model 1,4 tsi

http://i574.photobucket.com/albums/ss188/leontsi/IMG_0251.jpg

canopus
28-05-2011, 22:28
10 yıldır vw gurubu araç kullanırım.vw ve skoda çoğunlukta olmak uzere,
ikisindende sıfır araç aldım birkac tane
en son seat aldım bu ozellikte bir araç vw markası altında daha pahalı ama seat aldım ne farkı var sadece adı seat o kadar:)
kolay arıza yapan araçlar değilki parcası pahalı olsun. tüplü bir şahine 4 yada 5 bin km de bir yağ değiştiren vatabdaş alışmış her hafta sanayıye gitmeye. ben az 10 binde gittim oda sadece yağ değişimşi icin. passat aracımla düştüğüm çukurdan beni başka bir aracın çıkaracağını sanmıyorum. hiç bir şey olmadıgı gibi sadece kayış koptu. oada arasına taş girdiği icin. çukur derin di bende yaklaık 60 yada 70 km hızla gidiyordum:) abartmıyorum en az 1 metre havalanıp yere düştü arabanın önü.servisimşi aradım kayış koptu ne yapayım diye. adamın dediği aynen şu. o arabayta bişey olmaz hararet yapmaz pompa trigerde, enfazla direksiyon sertt olur yavas yavas gel dedi. ak bitene kadar gidersin dedi. öylede yaptyım 50 km gittim kayısı değiştirip yola devam hepsi bu.
evet parcası pahalı almayın kardeşim:)

matafleur
29-05-2011, 20:20
Daha 1.5 ay önce seat ibiza st 1.6 dizel aldım ambalajında.Öncesinde broadway vardı.Açıkçası hala üretiyor olsalar gider yine broadway alırdım o ayrı konu.Broadway ile tükettiğim benzin devede kulaktı.Servis ucuz, parçalar orta ucuzlukta.Arabanın motoru daha açılmadı 94 ten beri.Araç ise 92 doğumlu.Birçok kişi ilk seat almaya karar verdiğimde sana söylenenlerle aynı şeyleri söylediler.Biraz araştırdım vs vs. en sonunda almaya karar verdik eşimle.

Karşılaştıracak olursak:

Motor:
*Verdiği güç, sürüş keyfi vs. broadway Ibizanın yanına yaklaşamaz
*Parçaların manual ve bol kurcalanabilir olması açısından broadway daha iyi.Sonuç olarak Ibiza vb araçlarda herşey elektronik sistemle donatılmış durumda.Heleki common rail dizel sistem hiç aşina olmadığım bir konu.O yönden broadway daha zevkliydi.Ama şu var yeni nesil araçların hepsinin elektronik aksam açısından aynı olduğunu düşünürsen durum pek değişmiyor.

Yol tutuşu:
*İbiza katlıyor her şekilde.

Sürücü açısından rahatlık:
*Herşey erişebileceğin noktalarda.Donanım açısından sana bağlı zaten ne barındırıp barındırmadığı.Uzun yol sürüşü yormuyor.

Yolcu açısından rahatlık:
*Açıkçası sert amortisörlerin getirdiği yol tutuşu firesini burada veriyor.Eşim broadway in daha rahat olduğunu söylüyor.
*Eğer önde benim gibi koltuğu en alta indirip arkaya yatırırsanız,arka tarafa 3 tombik bindiğinde pek rahat edemiyorlar (:

Yakıt tüketimi:
*Kişiden kişiye değişmekle beraber ben memnunum.Hele ki broadway gibi benzini koklayan bir araçtan geçtiğimi düşünürsen.Keza kafanda bir fikir oluşturması açısından benim ve bir çok kişinin yakıt tüketimleri burada ==> http://www.seatclubturkey.com/threads/23724-Aracınız-Km-de-Kaç-Kuruş-Yakıyor./
(http://www.seatclubturkey.com/threads/23724-Aracınız-Km-de-Kaç-Kuruş-Yakıyor./)
Servis ve parça:
Aracı da İzmir Vosmer den aldım, servise de oraya götürüyorum, oldukça yardımcılar her konuda.Ellerinden geleni yapıyorlar bir sıkıntım olduğu zaman.
Ve almadan önce de servis fiyatlarına baktım açıkçası muhtemelen sana servis kötü vs diyenlerin iyi servis olarak gösterecekleri Renault dur.Ve işin süpriz yumurta kısmı.Renault un orjinal 1.sınıf servis fiyatlarıyla Seat ın servis fiyatları üç aşağı beş yukarı kafa kafaya (: Keza parça fiyatları da öyle.
Yedek parça açısından şu var.Renault 'un çoğu parçası Türkiyede üretiliyor.O yüzden gider gitmez bulma şansın var.
Seat'ın ise İspanya'dan geliyor.Bulunup bulunmama oranını bilmiyorum,daha işim düşmedi.Ama arkaya Türkiye'de bulunmayan köpek için kafes taktırdım alır almaz-İlk siparişi ben çektirdim Vosmer'e-.İspanyadan geldi.Gümrüğün bilgisayar sistemlerinde o aralar sorun vardı.Geliş + takma süresi 21 gündü.Keza elzem parçaların stokta illaki bulunacağını düşünürsen parça olayı çok sorun değil diyebiliriz.

İşçilik:
*Açıkçası Kapı yanlarındaki yağmur girşini engelleyen plastiklerin tasarımını&işçiliğini çok kaliteli bulmadım.Araç tepe tepe kullanılacak bir araç değil gibi duruyor.Keza broadway ile kıyaslarsan yeni üretilen bu ayardaki araçların hepsi öyle (:

*Motor kaputunu açtığında motorun üzerindeki VW sana göz kırpıyor ve yukarıdaki izlenimden sonra bütün işçiliği ve enerjilerini ön kaputun içine yoğunlaştırdıklarını görüyorsun.

İkinci el satışı:
*Aracı tekrar satamıyacağını söyleyen insana rağmen kendi tanıdıklarımdan veya forumda kimi gördüysem 1-2 hafta içinde rahatça elinden çıkarabildi.Satamamanın tek sebebi arabana kıyamaman (:

vs.vs.

Herşeyden öte eğer araç içine sindiyse bir süre sürdükten sonra bir şekilde seni kendine hayran bırakıyor.Açıkçası bir sürü kötü yoruma rağmen 1.5 aylık deneyimimi dayanarak iyiki almışım diyorum.

hasan0932
15-08-2011, 01:43
bende seat ibiza almayı düşünüyorum yarın büyük ihtimal alıcam ama ses geliyo motordan seatın servisine götürmeyi düşünüyorum sizce kaç paraya mal olur?

curtianfalls
15-08-2011, 16:26
sana şöyle söyleyim. bir vw alamıyorsam bir seat alırım bir opeli ancak seat alamıyorsam alırım :)
Süper tuttum bu sözü...

halil01
24-07-2012, 14:03
2004 seat toledo signo plus 5 yıldır kullanıyorum 40.000 km de aldım ve şu an 146.000 kmde şu ana kadar çıkardığı tek masraf tüpten dolayı 3 4 defa bobin yaktı araç zaten vw diyebiliriz yedek parça derseniz skoda vw seat audi aynı servis imkanı nasıl olmuyor 4 markadan stediğinze götürün aracı herşeyi ile aynı. ben zaten aracı aman bişe olmasın gibisinden kullanan insanlardan değilim ki benm aracım bile masraf çıkarmıyor. harcıyacağınız para öncelikle keyfe keder daha sonrasında rutin her arabaya yapılması gereken masraf balatalar bakım vs vs :d alın keyfinize göre sürün. Şunuda belirteyim 1 arkadaşım annesinin hastalık durumdan dolayı benim araçla ankaraya gitti adanadan 3 haftaya yakın kendisinde kaldı ki bu kişi seat markasına pek güvenmeyen biriydi geldikten 2 hafta sonra toledo aldı daha sonrasında da 2 ayn önce leon aldı :D