PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç durum ve extra özellik için yol bilgisayarı.

enrique_iglesias
03-07-2011, 21:38
Arkadaşlar herkese selamlar....
Bugüne kadar endüstriyel otomasyon sistemleri üzerine sayısız elektronik kart ve scada yazılımları tasarladım. Sistemi anladıktan sonra yapamayacağım bişey yok...Artık aracım içinde birşeyler yapmak istiyorum ve kafamda tasarladığım bir proje var ama araç konusunda eksik bilgilere sahip olduğum için tam anlamıyla ilerleyemiyorum.. Araç için teknik konuda bana yardımcı olabilecek varsa çok memnun olacağım.

Başlıktanda anlaşılacağı gibi araç durum bilgilerini bir ekranda dijital olarak gösterecek bir proje bu..

Nasıl çalışıyor derseniz ; aracın soketten verdiği tüm bilgileri okuyarak ve bunu kendi elektronik devreme ve yazılımıma aktararak, double din veya ekstra lcd ekranı olan tüm araçların video in girişinden dijital ve şık bir simulasyonla (hız,devir,v.s.) yansıtmayı planlıyorum. Eğer araç seyir halindeyken bu bilgileri sokete verebiliyorsa bu söylediklerimi yapmak sadece boş zamanlarımla 1 ayı bulur.... Aracım lpgli lpg beyninden devir ve ısı durumunu okuyabilirim çünkü bunu lpg taktırdığım serviste araç çalışır durumdayken takılı olan bilgisayarda görebiliyordum. Demekki seyir halindeykende okuyabileceğim.....

Ekranda görebileceğiniz örnek simulasyon ;

http://img368.imageshack.us/img368/9708/res10ocdenememm3.jpg

Aracın soketi ve verdiği bilgiler hakkında detaylı bir şekilde bana yardımcı olabilecek biri varmı??? Projeyi tamamlarsam tüm arkadaşlarıma yardımcı olurum... Cevaplar için şimdiden teşekkürler....

enrique_iglesias
03-07-2011, 23:52
yokmu hiç bilgisi olan :)

swotr
04-07-2011, 00:18
maalsef bilgim yok Murat ama asus un bu ekranını iyi biliyorum, bi çok anakartını kullanmış biri olarak anıları canlandı gözümde :) )) güzel olur projen hayata geçirebilirsen .. leon klima ekranında devir hız vs bilgilerini gösterebilen kodlar listesi vardı , demek ki okunabiliyor bu veriler

enrique_iglesias
04-07-2011, 00:26
maalsef bilgim yok Murat ama asus un bu ekranını iyi biliyorum, bi çok anakartını kullanmış biri olarak anıları canlandı gözümde :) )) güzel olur projen hayata geçirebilirsen .. leon klima ekranında devir hız vs bilgilerini gösterebilen kodlar listesi vardı , demek ki okunabiliyor bu veriler

evet çok güzel olacak.... verileri okursam leona takla bile attırabiliriz :P
şaka biyana biraz araştırdım vagcom denen bir sistemden bahsediliyor...

mayham85
04-07-2011, 00:29
devamlı çalışan vagcom bağlantısı daha başarılı olur kanısındayım

enrique_iglesias
04-07-2011, 00:32
devamlı çalışan vagcom bağlantısı daha başarılı olur kanısındayım

yazılımda estetik yok maalesef....

canopus
04-07-2011, 00:32
vagcom bağlantı noktası için bluetooth bağlantı aparatları var. programıyla beraber 50 ile 100 TL arası sahibinden.com da vardı sanırım. onlrdan alınıp. yazılımını incelersen verileri okuyup derleyecek başka program yazılabilir diye düşünüyorum. fikir tabi.

mayham85
04-07-2011, 00:34
yazılımda estetik yok maalesef....

zaten amacı estetik değil sorunsuz işlev

enrique_iglesias
04-07-2011, 00:35
vagcom bağlantı noktası için bluetooth bağlantı aparatları var. programıyla beraber 50 ile 100 TL arası sahibinden.com da vardı sanırım. onlrdan alınıp. yazılımını incelersen verileri okuyup derleyecek başka program yazılabilir diye düşünüyorum. fikir tabi.

mantıklı.. ben bir bakayım şuna..