PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hava filtresi modifiyesi

CaNCaN
13-09-2011, 11:25
http://www.aracbilgisi.com/images/makale_resimleri/hava_filtresi.jpg

En ucuz ve yapması en kolay uygulamadır. Olayın mantığı, motorun daha rahat temiz hava alabilmesini sağlamaktır.Normal, standart hava filtreleri, kağıdımsı bir maddeden yapılmış olup, motor ünitesine bağlı bir kutu içerisinde bulunurlar. Bu kutu bir boru vasıtasıyla arabanın ön taraflarından bir yerlerden hava çeker ve bu hava, kağıt filtrenin içinden geçerek silindirlerin içine, yanma odasına girer.
Havanın filtre içinden geçişi esnasında uygulanan direnç, motora giren havayıda direk olarak etkiler. Bunun için işte, performans tipi hava filtreleri üretilmiştir. Bu filtreler kağıt filtreler gibi kirli havayı tutmanın yanında, kağıt filtrelerden daha kolay hava geçirdikleri için, motorun daha kolay nefes almasını sağlarlar. Bu filtreler de üç türlüdür.

1 Kutu içi Filtre: Bu tür filtreler, normal kağıt hava filtreleri çıkartılarak, onların eskiden bulunduğu yere koyulurlar. Kağıt filtrelerle aynı tip ve boyuttadırlar.
2 Açık Filtre: Bu filtre ise, az önce bahsettiğimiz, motor ünitesine bağlı kutu ve onun hava almasını sağlayan boru sökülerek direk yoldan motorun hava girişine bağlanırlar. Böylece direnç azalmış, hava emişi kolaylaşmış olur.
3 Bolt-On Açık Filtre: Bu filtre türü ise, enjeksiyonlu otomobillere uygulanan direk filtrenin karbüratörlü araçlar için olan versiyonu sayılır. Fakat onlardan farklı olarak, hava emiş borusunun ucuna değil, gaz kelebeğinin hemen üstüne monte edilir.
Uygulamada dikkat edilecek noktalar:
Açık filtre uygulamalarında dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Bu da motora girecek olan havanın sıcak olmaması gerektiğidir. Eğer açık hava filtresine bir hava girişi desteği yapılmazsa, filtre kaputun altındaki ısınan havayı emecektir ve bu da motorun performansını düşürecektir.
Bu tür uygulamaların en performans vereni, direk kaputu kesmektir,Subaru Impreza'larda olduğu gibi kaput üstüne, hava filtresinin ağzına gelecek şekilde, bir delik açılırsa, bu delikten açık hava filtresi rahatça hava alarak, performansta belirgin bir iyileşme sağlayabilecektir.Eğer bu şekilde kaputu kestirmek istemiyorsanız, ya açık filtre için, arabanın önünden bir yerlerden yeterince geniş bir boru vasıtasıyla açık filtreye temiz, soğuk hava yönlendireceksiniz, ya da kutu içi filtre kullanacaksınız. Ama kutu içi filtrelerin performans konusunda iyi uygulanmış bir açık filtre kadar katkıları yoktur. Ayrıca açık filtreler, kutu içi filtrelere nazaran daha yüksek ve sportif bir ses çıkartırlar.
Avantajları, dezavantajları
Konu açılmışken bunu da söyleyelim, performans tipi filtrelerin tek dezavantajı fazla ses çıkarmalarıdır. Eğer sportif yürekli biriyseniz, bu ses fazlasıyla hoşunuza gidecektir, ama uzun yollarda veya babanız arabayı bindiğinde biraz zorlayıcı olabilir.
Açık filtrenin avantajları ise saymakla bitmez. Performansı arttırırlar, yakıt tüketimini azaltırlar, her devirdeki motor torkunu arttırırlar. Evet, iyi bir açık filtre uygulaması motor gücünü yaklaşık %5 oranında arttırır, bunun yanında 100km'de 0.5lt civarı bir yakıt tüketimi sağlar ve ayrıca motorun düşük devirlerde, eskisine nazaran daha güçlü olmasını sağlar.
Hava filtreleri dendiği zaman, akla ilk gelen marka K&N olur, bunun yanında Türk üretimi olarak EAFY, diğer yabancı filtrelerde ise Green, Jamex, ITG, RAMAIR gibi birçok marka vardır. Performans olarak auto-show dergisinin yaptığı bir testte EAFY, RAMAIR ve ITG, en yüksek performansı veren filtreler olarak çıkmıştır. Ayrıca EAFY bir Türk markası olduğu için de bariz bir fiyat avantajı vardır.

Alıntıdır..

byz_leon
13-09-2011, 11:27
guzel paylasım tesekkurler.

deejay
13-09-2011, 12:00
güzel paylaşım.bende açık hava filtresi taktırdım ama burdan anladığım kadarıyla motora kaputtaki sıcak hava giriyo yani soğuk havanın gireceği bir yer yok.söktürsemmi acaba ne dersiniz?*

Sinan
13-09-2011, 13:12
aracınız turbo motorlu, kullandığı havanın soğuk olması çok önemli. Havayı nereden çekiyor filtre? Eğer egzoz manifoldunun ve motor bloğunun biraz uzağındaysa çok sorun yok, motor içine giren havanın sirkülasyonuyla soğuk havayı çeker filtre. Ya tampon civarına boruyla uzatmak, ya araç kabininin önünden aşağıya doğru boruyu sallamak mantıklı olabilir, ancak bu borulara girecek suyun, motor bloğuna ulaşması faciayla sonuçlanabilir, o yüzden çok dikkat etmek gerekir.

Mustafa
13-09-2011, 13:38
Bende bunu merak ediyordum. 0,5 lt yakıt tasarrufu için yaptırabilirim. :)

Sinan
13-09-2011, 13:42
Bende bunu merak ediyordum. 0,5 lt yakıt tasarrufu için yaptırabilirim. :)

Doğru takılmayan filtre (pozisyon-hava kaçağı-filtre kapasitesi) daha fazla tüketim olarak geri döner, dikkat :)

Ek olarak ayağa hakim olmak en önemlisi, yoksa "abi taktım çok artırdı tüketimi yaaa" diyen çok kişi var :)

Mustafa
13-09-2011, 13:52
Doğru takılmayan filtre (pozisyon-hava kaçağı-filtre kapasitesi) daha fazla tüketim olarak geri döner, dikkat :)

Ek olarak ayağa hakim olmak en önemlisi, yoksa "abi taktım çok artırdı tüketimi yaaa" diyen çok kişi var :)

Gerçi bu aralar 4,5 - 5,3lt / 100km arasında gidiyorum pek gerek yok gibi. 4'ün altını göremem herhalde ne kadar zorlasamda. :)

Leonturco
13-09-2011, 13:57
Gerçi bu aralar 4,5 - 5,3lt / 100km arasında gidiyorum pek gerek yok gibi. 4'ün altını göremem herhalde ne kadar zorlasamda. :)

Mustafa şuradan bir gidermisin. :) Adama bak ya! 4,5 - 5,3lt/100km ortalama ile geziyor ve hala yakıtı düşürmenin derdinde.... :)

swotr
13-09-2011, 14:00

mustafa nasıl rakam bunlar ya ayıp ediyosun çok :) ben 7-8lt lerdeyken

Sinan
13-09-2011, 14:02
Mustafa şuradan bir gidermisin. :) Adama bak ya! 4,5 - 5,3lt/100km ortalama ile geziyor ve hala yakıtı düşürmenin derdinde.... :)
katılıyorum :D

Mustafa
13-09-2011, 14:06
Abi sizinde performansınız var ben kıskanıyor muyum? :)

CaNCaN
13-09-2011, 14:07
insan koşsa bu rakamları yakar Mustafa :) hayranım doğrusu bu rakamlar yakalıyorsun ;)

Sinan
13-09-2011, 14:10

performans? Nerede? :D

"performans mı? ne performansı, performans ne arar la 1.4 tırtosferikte?" :D

Mustafa
13-09-2011, 14:12
Yarın bakiim sabah gelirken bi video çekeyim diyorum. Evin önünden işyerine gelene kadar. Ne zamandır bakmıyordum ne yaktığıma. :)

Sinan hepten moralin bozulmasın diye senide ayırmamıştım. :D

Sinan
13-09-2011, 14:15
Yarın bakiim sabah gelirken bi video çekeyim diyorum. Evin önünden işyerine gelene kadar. Ne zamandır bakmıyordum ne yaktığıma. :)

Sinan hepten moralin bozulmasın diye senide ayırmamıştım. :D
çok sağol abi :D

lakin sorun şu ki, ortada bir gerçek var. O da bende turbo olmayışıyla beraber hem gitmemesi, hem normal yakması :D Olmadı şöyle bi aracımız az yakan çok kaçan :)

hepimizin araçlarına maşallah :)

--

profil fotonu çok beğendim abi, maşallah x2 :)

Leonturco
13-09-2011, 14:18
performans? Nerede? :D

"performans mı? ne performansı, performans ne arar la 1.4 tırtosferikte?" :D

Tırtosferik! :) Ya güldürme insanı iş yerinde şimdi... :)

Leonturco
13-09-2011, 14:23

http://c1109.hizliresim.com/11/9/13/8893.jpg

Sinan
13-09-2011, 14:26
Tırtosferik! :) Ya güldürme insanı iş yerinde şimdi... :)

işte siz gülüyorsunuz da biz kan ağlıyoruz burada :D gerçekler acı :D

Leonturco
13-09-2011, 14:27
işte siz gülüyorsunuz da biz kan ağlıyoruz burada :D gerçekler acı :D

Daha dur gençliğinin baharındasın. Neye kan ağlıyorsun? Bana dersler haricinde bir sebep ver. :)

Sinan
13-09-2011, 14:31
Daha dur gençliğinin baharındasın. Neye kan ağlıyorsun? Bana dersler haricinde bir sebep ver. :)

o sebep de her platformda ağlamama yetecek bir sebep :/

ha bir de konu öğütücü moduna girmemiz var :D

deejay
13-09-2011, 15:45
aracınız turbo motorlu, kullandığı havanın soğuk olması çok önemli. Havayı nereden çekiyor filtre? Eğer egzoz manifoldunun ve motor bloğunun biraz uzağındaysa çok sorun yok, motor içine giren havanın sirkülasyonuyla soğuk havayı çeker filtre. Ya tampon civarına boruyla uzatmak, ya araç kabininin önünden aşağıya doğru boruyu sallamak mantıklı olabilir, ancak bu borulara girecek suyun, motor bloğuna ulaşması faciayla sonuçlanabilir, o yüzden çok dikkat etmek gerekir.

walla orjinali filtrenin yerinde yine sadece kutu içi diil açıkta. şekil a :)

http://img97.imageshack.us/img97/2289/fotoraf00911.jpg

swotr
13-09-2011, 15:53
walla orjinali filtrenin yerinde yine sadece kutu içi diil açıkta. şekil a :)

http://img97.imageshack.us/img97/2289/fotoraf00911.jpg

markası ne emrah AEM mi bu nerde taktırdın.. bende de var senin ara boru daha uzunmuş iyiymiş :)

deejay
13-09-2011, 16:00
markası ne emrah AEM mi bu nerde taktırdın.. bende de var senin ara boru daha uzunmuş iyiymiş :)

markası monza aem bulamadım.ümraniye sanayide taktırdım abi

swotr
13-09-2011, 16:06
markası monza aem bulamadım.ümraniye sanayide taktırdım abi

hmm güle güle kullan :) dedigim gibi senin ara boru motordan daha uzak benimkine oranla iyi bişey :)

deejay
13-09-2011, 16:38
hmm güle güle kullan :) dedigim gibi senin ara boru motordan daha uzak benimkine oranla iyi bişey :)

yüreğime su serptin ender abi :)

TORUNOĞLU
24-09-2011, 07:43
paylaşım için teşekkürler

kurtbil
24-09-2011, 12:03
subarular gıbı kabuta delık acmaktan bahsedılmıs,tamamen yanlıs b yaklasım.subaru oraya scoop yaparken aerodınamıgını hesaplayıp onu yapmıstır,o acıklıgın arkasına da topmount ıntercooler koymustur.herhangı b arabaya scoop koymak aerodınamısını bozmaktan baska bır sey olmaz.