PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Namiştayn alçaltma

rkntr
07-01-2012, 14:33
Aracıma yay taktırmayı düşünürken fiyat almak için maslak oto sanayiye uğradım, tesadüfen namiştayn amortisöre girdim eibach yay fiyatı aldım montaj dahil 600 tl dediler ve birde orijinal yayların preslenerek arabanın alçaltılabildiğinden ve bu işi profesyonelce yaptıklarından bahsettiler fiyat sordum 280 TL gibi bir rakam söylendi fiyat olarak mantıklı geldi, aşağıda bir passat ve bir polo vardı bu işlemi uyguluyorlardı tabi kafamda soru işaretleri var nasıl bir sistemdir güvenlimidir vs... fikri olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Leonturco
07-01-2012, 15:51
Aracıma yay taktırmayı düşünürken fiyat almak için maslak oto sanayiye uğradım, tesadüfen namiştayn amortisöre girdim eibach yay fiyatı aldım montaj dahil 600 tl dediler ve birde orijinal yayların preslenerek arabanın alçaltılabildiğinden ve bu işi profesyonelce yaptıklarından bahsettiler fiyat sordum 280 TL gibi bir rakam söylendi fiyat olarak mantıklı geldi, aşağıda bir passat ve bir polo vardı bu işlemi uyguluyorlardı tabi kafamda soru işaretleri var nasıl bir sistemdir güvenlimidir vs... fikri olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Rıza öncelikle açtığın konuyu taşıdım. Leon başlığı altındaki sınıflandırmada bir problem çıkıyor. Mustafa olmadığı için düzeltemiyoruz. O el attıktan sonra düzelir.

Söylediğin presleme işleminde ısıl işlem uyguluyolar mı?

Sinan
07-01-2012, 16:02
evet uygulanıyor sanırım Murat abi.

Leonturco
07-01-2012, 16:10
Öncelikle yayın maksimum sıkışma oranına bakmak lazım. Presleme öncesi ve sonrası maksimum yük altındaki maksimum sıkışması sonucundaki yay boyu aynı ise sorun olmaz diye düşünüyorum. Diğer yandan ısıl işlem yapılıyorsa yayın malzemesinin karakteri değişecektir ki yayın ileride nasıl bir tepki vereceği belli olmaz.

Sinan
07-01-2012, 16:14
sertleşmesi de lazım, aynı oranda esnerse preslendikten sonra iyi olmaz :)

Leonturco
07-01-2012, 16:21
Aşağıdaki yazı alıntıdır.

-----------------------------------

Bildiğimiz gibi modifiyenin en can alıcı noktalarından biri süspansiyonlar.. Yüksekliği düşürülmüş araçlar daha iyi yol tutuşu ve görünüm adına gayet güzel duruyor..

Profesyonel anlamda coilover ve yay takımı ( boyutları isteğe göre değişiyor; 35mm, 40mm, 45mm, 5mm) olarak kullanmak en iyisi ve sağlıklısı.
Ancak maliyet olarak bu şekilde 1000-1500 liranın üzerine çıkıyor, hatta çoğu zaman çok daha yüksek meblalara ulaşıyor.

Helezon yay takımını 150-600 lira aralığında bulmak mümkün.. fiyat düştükçe malzeme kalitesinin düştüğüde bir gerçek. Hal böyle olunca, sanayi modifiyesi dediğimiz durum oluşuyor;

Yayları kestirmek:
Yaylarınızda istediğiniz kadar (genelde parmak boyuyla ölçülüyor, yani bir parmak, iki parmak düşecek gibi) bakla kestirerek yapılıyor. Genel olarak sağlıklı değil, yay için hazırlanan ağırlık, uygunluk gibi dengeleri bozuyor. Çoğunlukla yayları kesilen arabalar yolda sekerek gider, çok küçük çukurları bile hissettirir. Konfor olarak epey bir taviz vermeniz gerekir. Yaptıran kişiler sıkıntı yok, gayet güzel gidiyorum der. Genel kanı tehlikeli olduğu yönünde.

Yayları presletmek:
Aşırı ısı verilerek yayların yumuşaması sağlanıyor, üzerine duruma göre pres basılarak istenilen boyuta indiriliyor. Sağlıklı ve daha düzgün gibi görünüyor olsa da kesinlikle çok daha tehlikeli bir uygulama. Isıtılan metalin şekli, yoğunluğu ve yapısı bozuluyor, eski esnekliğini yitiriyor, soğuduğunda çok sert bir hal alıyor. Tabiri caizse ağaç dalı gibi çıt diye kırılacak seviyelere ulaşabiliyor işleme göre. Uzun süre sorunsuz da kullanabilirsiniz, aşırı sertleşmediğini de idda edebilirsiniz. Ancak bu, kesinlikle oluşabilecek tehlikeleri göz ardı etmek için yeterli değildir.

En sağlıklı modifiye, araca özel hazırlanan yay kitleriyle sağlanıyor. Ancak günümüzde (sanırım yakında bende buna dahil olucam) yaylarını kestiren çok fazla araç sahibi var.

Şafak!
07-01-2012, 21:25
Bence fiyatda yüksek zaten.. Eibach yaylar 350 liraya heryerde zibille dolu... Hadi montaj ekle en kral yerde +100 tl.. Presleme işide zaten murat abi gerekli açıklamayı yapmıs.. O kadar cebinizden para çıkıcaksa bence 2. el bi coilover denk getirmek (biliyorum kolay deil) daha mantıklı..

Sert@ç
07-01-2012, 21:34
Direk yay alın pressletmek filan şahinlerden kaldı...
Eibach alın her zaman derim hem konforludur hemde iyi alçaltır.
Birde şahsi düşüncem aracınız Leon 1.6tdi fiyat olarak en az 45bin tldir hem güvenlik hemde konfor açısından 200 tl fazla vermek pek sorun olmamalı

rkntr
07-01-2012, 22:07
nasıl yapıldığını sorucam ısı ile yapıldığından emin değilim, birde yayları eski halinede geri getirebiliyorlarmış konfor olarkta ekstra takılan yaylardan daha komforlu olduğunu söylediler.

mayham85
07-01-2012, 22:14
iddia edilen islem murat abinin anlattigi gibidir. iki yontemde `kesinlikle ve asla` geri donusu olmayan bir yontemdir. Yaptiklari uygulamanin hic bir muhendislik calismasi ve destegi yoktur muhattab bile alinmasi hatadir.

berkebaspinar
07-01-2012, 22:21
ısıtma yok ben namiştaynda 3 adet kendı arcımı 3 4 adette eşimi dostumu götürdüm ısıtmadan bildgin yaylar sıkışıyo geri dönüşümü var doğru ama yaydan tam performansı alamazsn geri dönüşümde benim yaptığım araçlarda öle bişey olmadı sana söle bişey soliyim namiştayndan çalısıp çıkıp seyrantepe oto sanayide kendi dükkanını acan bi abimiz var 2 bucuk senedir orda bnm aracımıda o bastı sana yardımcı olabilirim istersen git berke gönderdi dee yardımcı olur artı 4 yayın preslenmesi yanı namiştaynın yapacıcağı aynı işi 200 liraya yapıyoo ve namdan kat kat daha güzel ve titiz çalışıo garantili iş yapıyo artı garantisi benim aracın konfordanda yüzde 15 gibi bi ödün verir oda çok az bi rakam bence

mayham85
07-01-2012, 22:27
metallarin yuk hafizasi vardir geri donusu ASLA OLMAZ. ek olarak presle sikistirip takmakta isitmak kadar zararli yayin yuk kapasitesini doldurmus oluyorsun o yayin orada kalmasi ile kalmamasi arasinda bir fark yok.

Tekrar yaziyorum. HIC BIR FIZIK KANUNA UYMAYAN HIC BIR MUHENDISLIK ALT YAPISI BULUNMAYAN bu islemden UZAK DURUN.

Caniniz degerliyse tabi. 3 5 kurus icin o kadar caninizi tehlikeye atacak kadar kendinize sayginiz yoksa istediginizi yapin.

berkebaspinar
07-01-2012, 22:32
metallarin yuk hafizasi vardir geri donusu ASLA OLMAZ. ek olarak presle sikistirip takmakta isitmak kadar zararli yayin yuk kapasitesini doldurmus oluyorsun o yayin orada kalmasi ile kalmamasi arasinda bir fark yok.

Tekrar yaziyorum. HIC BIR FIZIK KANUNA UYMAYAN HIC BIR MUHENDISLIK ALT YAPISI BULUNMAYAN bu islemden UZAK DURUN.

Caniniz degerliyse tabi. 3 5 kurus icin o kadar caninizi tehlikeye atacak kadar kendinize sayginiz yoksa istediginizi yapin.

mevzu para değilki her aracta 5 cm lık orjınal spor yayından daha fazla indigi kesin artı konfor kalıyo artı senelerce kaçtane araçta kullandım hiç bi sıkıntısını görmedim he benim cebimemi gircek hayır sadece cevaplıyorum kimse yanlıs anlamasın yayların geri dönüşümü olsada hayır beklemeyin ama bnce bi kaç acıdan bakınca mantıklı bi işlem herkez kendine tabi diycek bişey yok benden bukadar...

Sinan
07-01-2012, 22:34

Ne güzel anlatmışsın kanka.

Açıkçası bana her iki yol da fazlasıyla tehlikeli gözüküyor, nedense bakla kesmek daha da tehlikeli bana kalırsa. Üzerinde AR-GE çalışması yapılmış, gereken dayanımları çıkarılmış ve kalite testi yapılmış bir ürün almak sizce de mantıklı değil mi?

Sert@ç
07-01-2012, 22:37
Önceki mesajımda yazdığım gibi pressletmek filan doğan-şahinden kalma şeyler hala yaptırıyorsanız araba içinde cacık olmaya rağzısınızdır...

mayham85
07-01-2012, 22:44
Fizik kanunlarina ve muhendislik prensiplerine uymayan bir islemin hic bir mantikli yanida olmaz.

dolayisi ile parayla ilgisi yoksa alinir bir coilover takilir ve ne kadar isteniyorsa indirilir. bunun heleki ben denedim bir sey olmadi gibi bir savunmasi yapilamaz. bir sey oldugu zaman zaten cok gec olmus demektir.

mayham85
07-01-2012, 22:48
Ne güzel anlatmışsın kanka.

Açıkçası bana her iki yol da fazlasıyla tehlikeli gözüküyor, nedense bakla kesmek daha da tehlikeli bana kalırsa. Üzerinde AR-GE çalışması yapılmış, gereken dayanımları çıkarılmış ve kalite testi yapılmış bir ürün almak sizce de mantıklı değil mi?

sinancim bosuna almadik o kadar mukavemet dersini malzeme bilimini :D

Sinan
07-01-2012, 22:53
sinancim bosuna almadik o kadar mukavemet dersini malzeme bilimini :D

he ya :)

Ayrıca metal aktıktan sonra eski haline hop diye getiremezsiniz, malzemenin davranışı değişir. Metal aktıktan sonra, eritilip tekrar dökülmeden eski haline gelemez. Eskisi gibi olmaz sözü de bu durum nedeniyle geçerli, bu çekme işlemi (eskiye döndürme) ile metalin normalde dayanımı artar ancak daha gevrek olur, kırılganlaşır.

Leonturco
07-01-2012, 22:56
Ben yaklaşık 10 senedir otomotiv sektöründe çalışıyorum. Uygulanan testler, istenen şartnameler, malzeme özellikleri, laboratuar sonuçları, zorunlu kalite belgeleri, proses kontrolleri vs. dikkate alınca, sanayideki birinin bu işlem sizin araca zarar vermez demesi 100 yılı aşkın var olan otomotiv sektörünü ve bu sektörün insan sağlığı, güvenliğini ön plana alan her türlü tedbirini kenara atmak oluyor.

Arabam hoş gözüksün, yol tutsun derken hayatınıza mal olacak hareketlerde bulunmayın. Sonuçta hayatınızı 20 adet civata tutuyor. Yaptıracaksanız piyasada adı duyulmuş firmaların ürettiği spor yayları kullandırın. Onlar da bu test kriterlerini sağlamak zorundadır.

Sert@ç
07-01-2012, 23:43
Ben yaklaşık 10 senedir otomotiv sektöründe çalışıyorum. Uygulanan testler, istenen şartnameler, malzeme özellikleri, laboratuar sonuçları, zorunlu kalite belgeleri, proses kontrolleri vs. dikkate alınca, sanayideki birinin bu işlem sizin araca zarar vermez demesi 100 yılı aşkın var olan otomotiv sektörünü ve bu sektörün insan sağlığı, güvenliğini ön plana alan her türlü tedbirini kenara atmak oluyor.

Arabam hoş gözüksün, yol tutsun derken hayatınıza mal olacak hareketlerde bulunmayın. Sonuçta hayatınızı 20 adet civata tutuyor. Yaptıracaksanız piyasada adı duyulmuş firmaların ürettiği spor yayları kullandırın. Onlar da bu test kriterlerini sağlamak zorundadır.

İşte budur !
Harfi harfine +1

blade038
08-01-2012, 00:25
bence hiç riske atmayın. alın orjinal yayları keyfini sürün..

rkntr
08-01-2012, 01:03
Bilgi için hepinize teşekkürler anlaşılan eibach den şaşmamak gerekiyor:) konu hakkında bilgilenmiş oldum.

hsn003
08-01-2012, 01:07
hiç riske almaya gerek yok en güzeli seat sprt 3.5 luk helezon yayı alıp küfür küfür kullanmak :))