PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Golften Leon'a

Ruslan
23-01-2012, 13:46
Evet arkadaşlar sonunda elim gitti yazmaya..
İlk başta içimdeki VW aşkını biraz anlatayım.. Daha sonra okuyunca amma uzun yazmışım dedim..
Tam 18 yaşındaydım.. Sene 1985.. Zaten 3.5 yaşından beri kaplumbağa VW lere hastaydım.. Bilhassa çift egzoz çıkışına ve motor sesine….O sene ilk defa VW golf e bindim.. Araca bittim resmen. O sene hem Yıldız üniversitesi gece makine bölümüne gidiyorum hem de bir firmada Teknik ressam olarak çalışıyordum. Patronun kızının vardı Golfü. Bakıma gitmesi lazımmış.. Şirket şöförü bakıma götürürken bende okula gitmek için çıkıyordum. Beni de otobüs durağına bıraktı.. O zaman çaktı şimşekler kafamda.. Araştırdım gti modeli tam benlikmiş.. Sonra 1987 yılında ehliyet aldım.. İçimde büyük bir heves var. Bir gün golf gti sahibi olabilmek için.
1992 yılında askerden döndüm. Elimde 41000 TL para var. Bir golf gti buldum. İkinci el. Renk kırmızı.. fiyatı 46000 TL den aşağı düşmedi.. Peder beyden borç para istedim.. Malı göreyim veririm dedi.. Mecburen alıp arabayı gittik dükkanına.. Arabaya baktı.. Beni dükkanın arkasına götürdü.. Ulan bu pezevenk arabasını alırsan içinde yatarsın almam seni eve dedi.. Bütün hayallerim suya düştü.. verdiğim kaporada yandı ama içimdeki heves hiçbir zaman sönmedi..
Peder bey 1997 de vefat etti.. Ondan bir miktar para kaldı.. 1995 de evlenmiştim. Hanımla birlikte dışarıdan iş yapmıştık. Bayağı iyi para kazanmıştık.. Birazda birikmiş param vardı elimde.. 3 kasa golf gti aramaya başladım. Tam 6 ay.. Piyasada bakmadığım gti kalmadı.. Sonunda 1 ay pazarlık ettikten sonra 1995 model kırmızı ve 4 kapı bir gti ım oldu. Aldığımda ilk iş peder beyin mezarına gittim. Ağlayarak aha aldım işte pezevenk arabasını baba dedim..
O gti hayatımın arabasıydı.. O arabadan aldığım zevki hiçbir arabadan alamam herhalde.. 1998 yılında aldığım arabayı 2007 yılının sonuna kadar kullandım.. Sattığımda hala çiçek gibiydi. Çok çok ciddi kazası yoktu.. Alan kişi 1 ay sonra bariyerlere çıktı patates etti arabayı…..
O arabayı satmadan evvel doğuşa gene kırmızı renk 170 hp lik golf gt sport siparişi verdim. Tam 89 gün bekledim gelmesini. Benim gibi sabırsız bir insanın 89 gün neler çektiğini düşünmek bile istemiyorum.. Araç geldi.. Gümrüğe indiği gün telefon geldi. Arka bagaj kapağı ile sağ arka çamurlukta ufak hasar var diye.. Çıldırdım resmen. Gidip bakacam dedim.. Giremezsin gümrük alanına dediler. Kapıya getirsinler arabaya orada bakacağım dedim.. Almazlarsa içeri zorla girerim dedim.. Sonunda fotoğraflarını çekip yolladılar.. 3 gün boyunca tansiyonum devamlı 20 de dolaştım.. İlk defa 0 km bir aracım olacaktı ve kazalı gelmişti. Araç servise geldi.. Baktım çok ciddi bir şey yok. Arka camın altından darbe almış. Arka cam da kırılmış.. Sağ arka çamurlukta da iğne başı kadar bir iz var.. Boyadılar verdiler.. Hem de aldığım bayi geldiği fiyata verdi bana.. Çok ucuza aldım ama kazalı bir arabaya ne kadar ısınılır siz tahmin edin.
Araç mükemmeldi. Çok iyi bir sürüş konforu var..Motor süper ötesi..Ama aldığım ilk hafta arka bagaj kapağından ses geldi. Gittim yaptılar.. Bir baktım araç bana teslim edildiğinde orta konsolda gazoz açacağını biri araklayarak teslim etmiş bana.. Doğuşa gidip çıngar çıkardım.. Yeni bir tane vermek zorunda kaldılar..
Golf GT sportu 4 sene kullandım. İlk sene çok memnundum.. 15000 km bakımına bir girip çıktı araç benzinle birlikte yağda yakmaya başladı.. 7000 km de 1 litre yağ hemde.. Sonra bir baktım servis 5W-30 yerine 0W-30 yağ kullanıyor.. Doğuşun yağla ilgili sorumlusu ile kavga ettim.. Doğuşu hem castrole hemde Almanya VW e şikayet ettim. Benden aracımın şasi numarasını ve plakasını aldılar.. Doğuş 1 ay sonra 5W-30 yağ kullanmak zorunda kaldı ve ben de istenmeyen müşteri sınıfına girdim.. Garantisini 2 sene uzatamadım. Çünkü inanılmaz bir bedel istediler. Garanti bittikten 1 ay sonra turbo valfleri arızalandı.. Gittim değiştirdiler. Hiçbir iyi niyet garantisi ve indirimi olmadan…. 3. sene debriyaj pedalı sertleşti.. O şekilde kullandım biraz ama sıkışık trafikte kullanmak zülüm oldu..Gittim değiştirdim..Gene yumuşama olmadı.. Servise gene gittim. Kullandıkları yedek parça hatalıymış. Tekrar değişti.. Bu sefer para almadılar.. Bu sefer yumuşadı ama debriyaj pedalında bir ses hasıl oldu.. Her şeyine baktılar.. Bu ses normal dediler ama ben kıl adamım takmıştım o sese…
Aracın yakıt sarfiyatı süperdi. Şehir içinde hiç 10 litre ortalama olmadı.. Sürücü koltuğundan bir ses geliyordu.. Bir türlü kesemedim..Bu sırada araç yağ eksiltmeye devam etti. 1000 km de 150 ml olarak.. Hangi yağı kullanırsam kullanayım bu eksilme hep devam etti. Halbuki fabrikadan gelen yağda ilk 15000 km de damla yağ eksiltmemişti..
Geçtiğimiz sene benim açımdan verimli bir sene oldu.. Muhasebecim yıl sonunda iyi vergi verebileceğimi bunun için şahsıma ait aracımı değiştirerek şirkete bir araç almamın iyi olabileceğini söyledi.. Biraz gaza geldim ve GT mi sattım.
Gittim şirkete dizel bir araç alayım dedim.. Toyota Auris Comfort plus aldım.. 5 dakikalık bir test yaptım ama bir şey anlamadım.. Aracı 20 aralıkta teslim aldım.. 21 aralıkta satsam mı acaba dedim. Araç genel olarak güzel.. Motoru vitesleri debriyajı iç hacmi direksiyonu süper ama koltukları ve oturma pozisyonu rezalet ötesi.. 30 dakikadan sonraki araç kullanımında bel ağrısından geberiyorsun resmen.. Koltuğu en aşağıya indirdiğim halde sanki minibüs kullanıyormuşum gibi bir his veriyordu.. Yol tutuşuda rezaletti.. Sahibindene ilanı verdim ve 2 ocakta da sattım. Aurisin en önemli özelliği ikinci eli süper bir araç..Kağıt üzerinde 1000 TL bir zarar etmiş gibi gözüksemde o araç şirket aracı olduğu için kar bile ettim..
Sonrasında gidip leon FR ımı aldım.. TSI motorlarda kompresörlü olan modellerinde yağ eksiltme problemi olduğu için bundan sonra alırmıyım bilmiyorum. Benim eski gti da yağ eksiltirdi.. Tam sentetik yağ kullanıyorsan buna alışman lazım ama bir bakım boyunca 2-2.5 litre yağ ilave etmek çok can sıkıcı olabiliyor. Bu nedenler 125 lik motoru tercih ettim…

Gelelim Golf ile Leon un karşılaştırmasına..
-Yol tutuş olarak golf ün spor süspansiyonu olmasına rağmen FR ın yol tutuşu hissedilir derecede daha iyi.. Amortisörler daha sert ama eski gti da coilover amortisör kullanmış biri olarak bu sertlik beni rahatsız etmedi..
- Leon un bazı ekstra donanımları insanı cezp ediyor.. USB ve Aux girişi, daha spor koltukları, lastik basınç sensörü ve bluetooth gibi….
- Leonda bazı ufak detaylar sinir edici olabiliyor.. Ayak dayama yerinin halı olması, bagajdaki halının kalitesi ve montajı, bagajda koymadıkları torba askıları büyük eksiklik bence..
- Gösterge paneli Golften daha iyi geldi bana ama teyp ışığının kırmızı yerine daha sade bir renk yapmaları iyi olurdu..
- FR larda koltukların ortasında bulunan beyaz nubuk renk döşeme sinir bozucu biraz. Bilhassa benim gibi hasta derecede titiz olan biri için.. Şu an 550 km oldu FR.. 20 günlük araç.. Bir problem yok gibi..kirlenmedi ama kirlenirse de koltukları komple deri kaplattırırım diye düşünüyorum..
- Dış görünüm olarak normal golfe göre leon daha güzel durabilir ama benim eski aracım GT di ve gerçeği söylemek gerekirse Golf GT görünüş olarak daha bir kodumu oturturum modunda gözüküyordu.
-İlk 550 km lik kullanımım ile FR ın yakıt sarfiyatı GT ye göre daha yüksek…
- Glof ün oturma pozisyonu daha iyi idi.. Arabanın içine gömülerek gidebiliyordum..
- Golfteki eşya koyma gözü çok daha kullanışlı idi. Bilhassa direksiyonun sol alt tarafındaki göz çok kullanışlı oluyordu.. Ayrıca golfteki kol dayama mükemmeldi..

Leonumu çok sevdim. Isındım arabaya ama bazen hani gidip şu muhasebecimi vursam mı diye düşünmüyorda değilim…

Daywalker
23-01-2012, 14:09
fur oni fur oni :)

mayham85
23-01-2012, 14:54
sen muhasebecinden once sana o toyotayi yaglaya ballaya aldiran leon a hissiz zevksiz araba diyen o avukati vur :) sonra da leon icin istanbulda bir duble rakini icerim abi :D

Ruslan
23-01-2012, 15:03
O avukatı vurmam.. Çok da severim kendisini..

Rakıyı içeriz de ben alkol aldığımda araba kullanmıyorum uzun zamandan beri....

Sen hele bir gelde.. bakarız...

blade038
23-01-2012, 16:04
leon son nokta olmuş, güzel olmuş :)

cnk
23-01-2012, 16:39
leon candır can :D hayırlısı olsun :)

Black Pearl
23-01-2012, 17:21
Leon Fr 'ınız hayırlı olsun kazasız belasız kullanmanız dileğiyle .

Ruslan
23-01-2012, 18:14
Sağolun iyi dilekleriniz için..
Uzun bir süre birlikteliğimiz devam edecek gibi gözüküyor FR ile..

LEWİS_16
23-01-2012, 19:32
leonu yerden yere vuranlara golf karşısında sizin yazdıklarıız cevap olmuştur..:) hiç şansınız yokmuş bu arada golfte çok problem yaşamışsınız:)tekrar aracınız hayırlı olsun bende golften leona dönenlerdenim:)

sweetcrazy
23-01-2012, 19:48
paylaşımınız için teşekkürler leon gerçekten bir aşk...

erkanc
23-01-2012, 21:34
Valla iyi bir yazı okudum diyebilirim... sonu gayet iyiydi :)

Ruslan
23-01-2012, 21:43
Golf'ün fotoğrafları ve ilanı...

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-acil-ilk-sahibinden-temiz-kullanilmis-golf-gt-sport-66725560/detay/

Ruslan
23-01-2012, 21:44
... sonu gayet iyiydi :)

Muhasebecimi vurma düşüncemi mi? :D

EMRE ERASLAN
23-01-2012, 22:41
murat abi aracını gule gule kullan bende fr sahıbıyım senın kadar olmasada titiz bi adamım bu koltuklardakı beyazlıklar benıde dusunduruyor 3000e yaklastı km daha kırlenme olmadı ınsallahda olmaz bırde golf gt okadarda kodummu oturturum bı araba gıbı gorunmuyor be abii leon cok daha agresıf bence tabıkı bu benım dusuncem golf 4 kasadan sonra beklenenı veremedı gıbı gelıyor bana kazasız surusler abicim...

Ruslan
23-01-2012, 22:53
Emre
Teşekkür ederim iyi dileklerin için..
FR da bir takım değişiklikler yaparsam daha kaslı olabilir ama ben standart binenler klübündenim. Standar FR da o kadar kaslı durmuyor.. GT ile aynı lastik ebadı var FR da.. GT de daha havalı duruyordu lastikler..Lastiklerde aynı marka..GT özel bir araçdı..
Koltuklarıda takma kafana.. Ya temizlenir ya da deri kaplatılır olur biter.. Bazı şeyleri kafaya taka taka yaşlandım ya resmen....
Benim titizliğim meşhurdur.. Direksiyon için özel kılıfım vardır mesela.. Yazın park halinde iken onu takarım devamlı direksiyona.. Güneş ışınları direksiyonun derisine zarar vermesin diye..
Bu arada GT de her iki senede bir salıncak burçlarından ses gelirdi. Umarım FR da da aynı problemle karşılaşmam..

LEWİS_16
23-01-2012, 23:17
Emre
FR da bir takım değişiklikler yaparsam daha kaslı olabilir ama ben standart binenler klübündenim. Standar FR da o kadar kaslı durmuyor.. GT ile aynı lastik ebadı var FR da.. GT de daha havalı duruyordu lastikler..Lastiklerde aynı marka..GT özel bir araçdı..
Koltuklarıda takma kafana.. Ya temizlenir ya da deri kaplatılır olur biter.. Bazı şeyleri kafaya taka taka yaşlandım ya resmen....
Benim titizliğim meşhurdur.. Direksiyon için özel kılıfım vardır mesela.. Yazın park halinde iken onu takarım devamlı direksiyona.. Güneş ışınları direksiyonun derisine zarar vermesin diye..
Bu arada GT de her iki senede bir salıncak burçlarından ses gelirdi. Umarım FR da da aynı problemle karşılaşmam..abi ben senden daha titizim demekki güneşe araç bırakmam:D kesinlikle....!

EMRE ERASLAN
23-01-2012, 23:18
abi sen uç noktalardasın sanırım titizlikte babama benzettim biraz :) oda en ufak seyi irdeler dururdu arabasında bide beraber kullanıyorduk allah sorma herseyın sorumlusu ben oluyordum gına gelmişti artık:) abi insallah sorun fılan yasamayız araclarımızda benım ılk aracım fr 3000km yaklastı seytan kulagına kursun daha en ufak sorun cıkmadı cıkmazda umarım gule gule kullan abicim aracını standartda yakısıklı, zamanla gözun alısır aratmaz sana golfu dıye dusunuyorum...

Ruslan
23-01-2012, 23:19
abi ben senden daha titizim demekki güneşe araç bırakmam:D kesinlikle....!

Bulunduğun yer Bursa değilde İstanbul olsa sorarım ben sana Levent.. Mecburen bırakıyorsun.. Sevmeye sevmeye.. Bende meraklı değilim ama başka alternatifim yok ...

Ruslan
23-01-2012, 23:22
Emre
Ailem bazen bana sitemde bulunur ama geçenlerde oğlumun bir arkadaşının annesinin arabasına binmişler.. Valla arabanın içi amonyak kokuyormuş.. :P... Oğlan baba sen bildiğin gibi devam et biz böyle olmasını tercih ederiz annemle dedi....:)
Benim araçta seyahat etme talimatnamem vardır. Arabada torpido gözünde durur.. Bir ara yayınlarım burada... O talimatnameye harfi harfine uyulur benim arabada.. kim binerse binsin...
Valla FR sorun çıkartmaz ise hiç aramam Golfü....Canımı çok sıktı Golf..

LEWİS_16
23-01-2012, 23:26
Bulunduğun yer Bursa değilde İstanbul olsa sorarım ben sana Levent.. Mecburen bırakıyorsun.. Sevmeye sevmeye.. Bende meraklı değilim ama başka alternatifim yok ...alışveriş merkezlerinde alt otopark yol üzerinde ise güneşin durumına göre apartman kenarın abırakırım abi:) hem araç boyası için hem araba nasıl sıcak oluyo yazın binmek işkence o kavrulmuş araca klima bile ancak soğutuyo ve sıcak soğuk adamı hasta edebiliyo:)

Ruslan
23-01-2012, 23:29
Valla benim evin arka kısımına araç park edilemiyor.. Ön tarafında da soldan güneş doğup sağdan batıyor.. Hiç alternatifim yok..
İşyerinde de otopark sıkıntısı var zaten.. Çoğunlukla güneş görmeyen yerleri tercih ediyorum.. Ya da araç güneş gördüğünde gölgede yer boş ise oraya çekiyorum...
Boya korumanında çok büyük faydası var boyanın solmamasına karşı..

LEWİS_16
23-01-2012, 23:29
Emre
Ailem bazen bana sitemde bulunur ama geçenlerde oğlumun bir arkadaşının annesinin arabasına binmişler.. Valla arabanın içi amonyak kokuyormuş.. :P... Oğlan baba sen bildiğin gibi devam et biz böyle olmasını tercih ederiz annemle dedi....:)
Benim araçta seyahat etme talimatnamem vardır. Arabada torpido gözünde durur.. Bir ara yayınlarım burada... O talimatnameye harfi harfine uyulur benim arabada.. kim binerse binsin...
Valla FR sorun çıkartmaz ise hiç aramam Golfü....Canımı çok sıktı Golf..çok şükür hiç bi sıkınıtı yaşamadım daha umarım yaşamam golfte yay vardı 3.5 luk her yerinden ses gelemeye başlamıştı bunda tık yok maaşallah :)

LEWİS_16
23-01-2012, 23:30
Valla benim evin arka kısımına araç park edilemiyor.. Ön tarafında da soldan güneş doğup sağdan batıyor.. Hiç alternatifim yok..
İşyerinde de otopark sıkıntısı var zaten.. Çoğunlukla güneş görmeyen yerleri tercih ediyorum.. Ya da araç güneş gördüğünde gölgede yer boş ise oraya çekiyorum...
Boya korumanında çok büyük faydası var boyanın solmamasına karşı..garaj yoka işin zor abi yapılabilecekleri yapıyosun zaten.:)

Ruslan
23-01-2012, 23:31
Levent
Benim golftede göğüsten ses gelirdi.. Bilhassa yazın.. FR da şimdilik yok.. İnşallahta olmaz.. Takarım o sese ben.. Yola konsantre olamıyorum sonra..

LEWİS_16
23-01-2012, 23:34
Levent
Benim golftede göğüsten ses gelirdi.. Bilhassa yazın.. FR da şimdilik yok.. İnşallahta olmaz.. Takarım o sese ben.. Yola konsantre olamıyorum sonra..aynen abi göhüsten tıkırtılar geliyodu sevise gittim göğüs tamamen sökülcek falan demişlerdi dahahda kötüolabilr toplanınca düşüncesiyle hiç girmedim o işe bırak araka amortisörlerde patladı luk luk ses geliyodu çok hassas araç golf malesef....:)ses konuusna herkes gibi müzik dinleyerek aşıyodum maelef abi:)

Ruslan
23-01-2012, 23:35
garaj yoka işin zor abi yapılabilecekleri yapıyosun zaten.:)

Esasında benim ev çok büyük bir sitede.. Çevrede bir sürü yer var..
Rusyada insanlar soğuktan korumak için galvanizli saçtan tek arabanın gireceği kabinler yaparlar.. Ben de siteden öyle bir yer kiralasam benim evin çevresinde.. Şöyle güzel bir garaj yapsam kendime diye çok düşündüm ama site yönetimindekiler uzaydan gelmişim gibi baktılar suratıma :)
Evimi ilk aldığımda çevrede inşaatlar devam ediyordu. Golf gti da alalı 1 sene olmuştu.. Araba kapının önünde 10 dakikada toz içinde kalıyordu. Her akşam arabayı yıkayıp kurulayıp branda örtüyordum.. Daha sonra o branda bazı yerlerinde boyanın kusmasına ve karıncalanmalara sebep oldu.. İnşaatlar bittiği içinde kullanmadım...

Ruslan
23-01-2012, 23:40
aynen abi göhüsten tıkırtılar geliyodu sevise gittim göğüs tamamen sökülcek falan demişlerdi dahahda kötüolabilr toplanınca düşüncesiyle hiç girmedim o işe bırak araka amortisörlerde patladı luk luk ses geliyodu çok hassas araç golf malesef....:)ses konuusna herkes gibi müzik dinleyerek aşıyodum maelef abi:)

Ya bu ses konusunda toyota aldığımda bir araştırma yapmıştım.. Bütün aurislerde göğüsten ses geliyormuş ve çoğu sakın servise gitmeyin ses daha çok artıyor diyordu.. Servisin bulduğu dahiyane bir çözüm....
Ben müzikle aşamıyorum malesef.. Ne kadar müziği açarsam açayım o tıkırtı sesi kulağıma geliyor.. Tıkırtı olan yere silikon sprey sıkmak belli bir süre tıkırtıyı kesebiliyor...

LEWİS_16
23-01-2012, 23:40
Esasında benim ev çok büyük bir sitede.. Çevrede bir sürü yer var..
Rusyada insanlar soğuktan korumak için galvanizli saçtan tek arabanın gireceği kabinler yaparlar.. Ben de siteden öyle bir yer kiralasam benim evin çevresinde.. Şöyle güzel bir garaj yapsam kendime diye çok düşündüm ama site yönetimindekiler uzaydan gelmişim gibi baktılar suratıma :)
Evimi ilk aldığımda çevrede inşaatlar devam ediyordu. Golf gti da alalı 1 sene olmuştu.. Araba kapının önünde 10 dakikada toz içinde kalıyordu. Her akşam arabayı yıkayıp kurulayıp branda örtüyordum.. Daha sonra o branda bazı yerlerinde boyanın kusmasına ve karıncalanmalara sebep oldu.. İnşaatlar bittiği içinde kullanmadım...sağlık olsun abi bi gün olur inşallah.)

LEWİS_16
23-01-2012, 23:41
Ya bu ses konusunda toyota aldığımda bir araştırma yapmıştım.. Bütün aurislerde göğüsten ses geliyormuş ve çoğu sakın servise gitmeyin ses daha çok artıyor diyordu.. Servisin bulduğu dahiyane bir çözüm....
Ben müzikle aşamıyorum malesef.. Ne kadar müziği açarsam açayım o tıkırtı sesi kulağıma geliyor.. Tıkırtı olan yere silikon sprey sıkmak belli bir süre tıkırtıyı kesebiliyor...tıkırtıyı bulunca ewet am benim bulunamamaıştı:)

EMRE ERASLAN
23-01-2012, 23:45
Emre
Valla FR sorun çıkartmaz ise hiç aramam Golfü....Canımı çok sıktı Golf..

:D süpersin abi beklıyorum talimatnameni yayınlamanı merak ettim valla.. iyi geceler abicim.

LEWİS_16
23-01-2012, 23:49
:D süpersin abi beklıyorum talimatnameni yayınlamanı merak ettim valla.. iyi geceler abicim.avatar resmin çok güzel emre bu arada maaşallah:)

nail
24-01-2012, 00:04
bende toledo stylance aldım acaba hatamı yaptım seat olması yetmezmi

LEWİS_16
24-01-2012, 00:07
bende toledo stylance aldım acaba hatamı yaptım seat olması yetmezminerden çıkardın böyle birşeyi nail seatın s si bile yeter????

mayham85
24-01-2012, 07:01
yaz aylari gelince murad abinin ses sikayetleri gelmeye baslar emin olun siz. :) onun ne kadar kil oldugunu bilerek yaziyorum depresyon belirtileri gostermeye baslayacagindan eminim.

EMRE ERASLAN
24-01-2012, 08:27
avatar resmin çok güzel emre bu arada maaşallah:)

murat abinin ellerine saglık onun eseri kardeşim senin arabanında bicok can alıcı resmiyle oynamıs emegine saglık hepsine maşallah.

Ruslan
24-01-2012, 09:27
:D süpersin abi beklıyorum talimatnameni yayınlamanı merak ettim valla.. iyi geceler abicim.

Şimdi yeni mesaj açmıyım buradan devam edeyim bari :P

34 SPH 15 ile Seyahat Etme Talimatı :

1- Sürücü her zaman haklıdır.
2- Sürücünün haksız olduğu durumlarda 1. madde geçerlidir.
3- Arabanın içinde her türlü yiyecek yenmesi, içecek içilmesi yasaktır. Zaruri anlarda araba müsait bir yerde park edilerek ihtiyaçlar arabanın dışında görülecektir.
4- Yağmurlu havalarda ıslak üst baş ile araç içine girilmesi yasaktır. Islak olan giyisiler araç dışında çıkırılacak, sürücünün size vereceği naylon poşetlerin içinde bagaja konularak yolculuk yapılacaktır.
5- Kirli ayakkabı ile arabaya binmek yasaktır. Ya ayakkabı çıkarılarak araçta seyahat edilecek yada yanınızda galoş taşıyacaksınız.
6- Sürücünün asabi olduğu zamanlarda konuşmanız , sürücüyü eleştirmeniz yasaktır.
7- Yüzük bulunan el ile araç kapısını açmak yasaktır. Kapıyı çizdiğiniz farkedilirse……..
8- Araç içinde her türlü gaz çıkarılması yasaktır. İhtiyaç anında şöföre bildirdiğinizde en kısa sürede uygun bir yerde durulacak ve araç dışında ne halt yerseniz yiyin.
9- Arka koltukta ayakkabılar çıkarılmadan ( ayaklar kötü kokmamak şartıyla ) uyumak yasaktır.
10- Araç içinde sigara içilmesi külliyen yasaktır. Sigara içmek istediğinizde durum müsaitse ve sürücünün asabi durumu iyi ise sizi en yakın yerde arabayı park ederek indirecektir. Dışarda istediğiniz kadar sigara içebilirsiniz. Sigaranız bittikten sonra arabanın etrafında hızlı olarak 3 tur atılacak ve ciğerlerinizdeki duman çıktıktan sonra arabaya tekrar binilecektir.
11- Aracın camları mümkün olduğunda açılmamasına dikkat edilecektir. Tozlu ve kirli bir bölgeden geçerken camı açan kişi tüm arabanın detaylı iç temizliğini yapmak zorunda kalacaktır.
12- Sürücüyü gaza getirmek yasaktır. O asabi durumuna bağlı olarak hareket eder.
13- Araç içinde futbol ve siyaset muhabbeti yapmak yasaktır.
14- Sürücünün sevmediği müzik türünü dinlemeniz ruh sağlığınız ve can güvenliğiniz açısından tehlikelidir.
15- Kaldırım kenarlarına yanaşınca kapıyı açmadan önce kaldırıma sürtüp sürtmeyeceğine bakan bilinçteki yolcular araca alınacaktır.

Bir kaç madde daha vardı golfte. İlk aldığımda 8 yaşındaydı. Şimdi deve gibi olunca iptal ettim...

Ruslan
24-01-2012, 09:29
yaz aylari gelince murad abinin ses sikayetleri gelmeye baslar emin olun siz. :) onun ne kadar kil oldugunu bilerek yaziyorum depresyon belirtileri gostermeye baslayacagindan eminim.

Oğlum eminsen niye al abi Leon tam senlik dedin yaw :P... Başının eti lezzetlimi bari :P

Daywalker
24-01-2012, 09:42
Şimdi yeni mesaj açmıyım buradan devam edeyim bari :P

34 SPH 15 ile Seyahat Etme Talimatı :

1- Sürücü her zaman haklıdır.
2- Sürücünün haksız olduğu durumlarda 1. madde geçerlidir.
3- Arabanın içinde her türlü yiyecek yenmesi, içecek içilmesi yasaktır. Zaruri anlarda araba müsait bir yerde park edilerek ihtiyaçlar arabanın dışında görülecektir.
4- Yağmurlu havalarda ıslak üst baş ile araç içine girilmesi yasaktır. Islak olan giyisiler araç dışında çıkırılacak, sürücünün size vereceği naylon poşetlerin içinde bagaja konularak yolculuk yapılacaktır.
5- Kirli ayakkabı ile arabaya binmek yasaktır. Ya ayakkabı çıkarılarak araçta seyahat edilecek yada yanınızda galoş taşıyacaksınız.
6- Sürücünün asabi olduğu zamanlarda konuşmanız , sürücüyü eleştirmeniz yasaktır.
7- Yüzük bulunan el ile araç kapısını açmak yasaktır. Kapıyı çizdiğiniz farkedilirse……..
8- Araç içinde her türlü gaz çıkarılması yasaktır. İhtiyaç anında şöföre bildirdiğinizde en kısa sürede uygun bir yerde durulacak ve araç dışında ne halt yerseniz yiyin.
9- Arka koltukta ayakkabılar çıkarılmadan ( ayaklar kötü kokmamak şartıyla ) uyumak yasaktır.
10- Araç içinde sigara içilmesi külliyen yasaktır. Sigara içmek istediğinizde durum müsaitse ve sürücünün asabi durumu iyi ise sizi en yakın yerde arabayı park ederek indirecektir. Dışarda istediğiniz kadar sigara içebilirsiniz. Sigaranız bittikten sonra arabanın etrafında hızlı olarak 3 tur atılacak ve ciğerlerinizdeki duman çıktıktan sonra arabaya tekrar binilecektir.
11- Aracın camları mümkün olduğunda açılmamasına dikkat edilecektir. Tozlu ve kirli bir bölgeden geçerken camı açan kişi tüm arabanın detaylı iç temizliğini yapmak zorunda kalacaktır.
12- Sürücüyü gaza getirmek yasaktır. O asabi durumuna bağlı olarak hareket eder.
13- Araç içinde futbol ve siyaset muhabbeti yapmak yasaktır.
14- Sürücünün sevmediği müzik türünü dinlemeniz ruh sağlığınız ve can güvenliğiniz açısından tehlikelidir.
15- Kaldırım kenarlarına yanaşınca kapıyı açmadan önce kaldırıma sürtüp sürtmeyeceğine bakan bilinçteki yolcular araca alınacaktır.

Bir kaç madde daha vardı golfte. İlk aldığımda 8 yaşındaydı. Şimdi deve gibi olunca iptal ettim...

Süper ya çaldım ben bunu :)

mayham85
24-01-2012, 09:45
Oğlum eminsen niye al abi Leon tam senlik dedin yaw :P... Başının eti lezzetlimi bari :P

hahahahahahahaha ben niye sattim saniorsn abi :D

saka bir yana toyota dan sonra o sesleri duymayacagindan eminim de bu arada auris sirasinda aldigin mezar yerini sattinmi abi yoksa duruyormu :D leondan sonra satarsn gibi geliordu bana

Ruslan
24-01-2012, 09:52
hahahahahahahaha ben niye sattim saniorsn abi :D

saka bir yana toyota dan sonra o sesleri duymayacagindan eminim de bu arada auris sirasinda aldigin mezar yerini sattinmi abi yoksa duruyormu :D leondan sonra satarsn gibi geliordu bana

Mezar yerine başkasını gömdüler :D:D:D:D

Bir çıt sesi duyayım varya........

Bu gün Toyotadan mektup gelmiş... Toyotanızı güzel günlerde kullanın.. 1000 km de gelmeyi unutmayın.. öpmeyeceğiz sizi merak etmeyin filan yazıyordu :P .. bir depo bile bitmeden 530 km de iken sattım gitti...bilmiyorlar hala :)

mayham85
24-01-2012, 10:07
hahahahahahaha

oquzdag
24-01-2012, 12:13
aurisi bende test ettim, bu kadar ruhsuz bir araç olamaz ya, en kötü yani yol tutuşu ve sürücü ve yolcu arasının aynen mezar gibi kapalı olması.

ben 17000 km ye geldim maşallah ses yok. daha önce passatım vardı, açık söyliyim bir iki tık yalıtım dışında leon çok daha güzel, en azından bana göre. hatta bu hafta passatı sattığım arkadaşın aracını sürdüm. 1.6 mpi passat ve 1.6 tdi dsg leon kıyaslanmaz mış bile. leon motosiklet gibi hızlanıyor :)

Ruslan
24-01-2012, 13:18
Oğuz
Sen mpi den tdi ye geçmişsin.. Senin hissettiklerin normal..
Benim araç daha 550 km de.. Rodaj hesabına basamıyorum...
ama performans olarak Golf GT gibi olabileceğini hiç tahmin etmiyorum.. Benim için performanstan ikinci plana düştü zaten.. Sorunsuz olsun... Asfaltı ağlatmasın ama gözlerini yaşartsın.. konforlu ve emniyetli olsun.. donanımlı olsun yeter...

LoXoL
24-01-2012, 16:54
Murad Abi sanırım yaşlanıyoruz. Bende artık performansı ani sollamalarda istiyorum. Konfor, ekonomi ve görsellik. İyice ihtiyarlaşmaya başladım sanırım :P

d_darko
24-01-2012, 17:04
Mezar yerine başkasını gömdüler :D:D:D:D

Bir çıt sesi duyayım varya........

Bu gün Toyotadan mektup gelmiş... Toyotanızı güzel günlerde kullanın.. 1000 km de gelmeyi unutmayın.. öpmeyeceğiz sizi merak etmeyin filan yazıyordu :P .. bir depo bile bitmeden 530 km de iken sattım gitti...bilmiyorlar hala :)

Alemsin abi yaw :)

Auris'den ben de çok gıcık kapıyorum. Eski oturduğum apartmanın otoparkı 5-6 arabalıktı ve üçgen şeklinde daralıyordu, giriş kısmı geniş, çıkış kısmı bir araba genişliğindeydi. Bir bayan vardı, auris'i vardı, devamlı olarak apartmanın çıkışına koyuyordu, her sabah geri geri çıkmak zorunda kalıyordum... Asansöre notlar asmıştım, "acil durumda çıkamazyız, olumsuz şeyler yaşanır..." falan diye... Hiç faydası olmadı, tam kavga edeyim uğraşayım şununla diyordum, eşim boşver diyordu... Sonunda da taşındık kurtulduk.

Ruslan
24-01-2012, 21:14
Murad Abi sanırım yaşlanıyoruz. Bende artık performansı ani sollamalarda istiyorum. Konfor, ekonomi ve görsellik. İyice ihtiyarlaşmaya başladım sanırım :P

Hakaaaan
Beni kızdırmak için yazıyorsun biliyorum.. Yaw benden 10 yaş gençsin.. Ben senin yaşında zıpkın gibi fişşşşşşek gibi bir adamdım yaa...Yani o yaşlarda yaptıklarımı yazdırma buraya şimdi :P

Ruslan
24-01-2012, 21:16
Alemsin abi yaw :)

Auris'den ben de çok gıcık kapıyorum. Eski oturduğum apartmanın otoparkı 5-6 arabalıktı ve üçgen şeklinde daralıyordu, giriş kısmı geniş, çıkış kısmı bir araba genişliğindeydi. Bir bayan vardı, auris'i vardı, devamlı olarak apartmanın çıkışına koyuyordu, her sabah geri geri çıkmak zorunda kalıyordum... Asansöre notlar asmıştım, "acil durumda çıkamazyız, olumsuz şeyler yaşanır..." falan diye... Hiç faydası olmadı, tam kavga edeyim uğraşayım şununla diyordum, eşim boşver diyordu... Sonunda da taşındık kurtulduk.

Dikkat ettim benim 43. yaş günümde üyeliğin başlamış.. :D
Fatih Auris sahipleri kıl ve cins oluyor.. Bakma benim kıl olmam için Auris sahibi olmama gerek yok.. Ben doğuştan kıl'ım.. :P

Ruslan
24-01-2012, 21:25
Leonla Golf 5 arasındaki 3 farkı yazayım.. Golfte beni kıl ediyordu.. Yazmazsam çatlarım...

1- Silecekler.. Leonun sileceklerini çok sevdim. Kar yağdığında kaldırmaya bile gerek yok.. Golfte yok efendim servis moduna alacaksında kaldıracaksında.. Acayip tırsıyordum.. Normalde duran silecekler kalkmıyordu.. ( biraz absürb bir kelime oldu ama başka bir şekili aklıma gelmedi şu an :) ) Kaldırmaya kalktığında silecek kolunun kalkmasını kaput engelliyordu.. Dünya üzerinde başka yerde varmıdır bilmiyorum ama benim canım ülkemde yanlış bir yere parkettiğinde yapılan ilk iş sileceklerin kaldırılmasıdır.. Passat sahibi olan bir arkadaşımın silecekleri kanırtıla kanırtıla kaldırılmıştı.. Ulan yanlış yere parketmiyim diye bayağı ter döktüm golf sahibi iken.. Leonda bu sorun yok çok şükür...
2- Merkezi kilit tuşunun yeri çok güzel tasarlanmış.. Ortada.. Golfte bu sürücü kapısındadır.. Ailemle bir yere giderken durup bir şey almak istediğimde ben inerim.. Hanım benim kapıya kadar uzanır ve kapıyı kitlerdi.. Şimdi uzanmasına gerek kalmadı.. Sevdim bu özelliğini.. .
3- Yol bilgisayarı yakıt sarfiyatını doğru gösteriyor.. Golfte yakıt sarfiyatı hep %5 ile %10 arasında eksik gösterirdi. Geçen gün ilk defa dolu depoyu kullandıktan sonra tekrar doldurdum.. 39.4 litre benzin alması lazım diye hesapladım.. 39.7 litre aldı... :)

GÖKHAN ŞİMŞEK
26-01-2012, 00:45
Leonla Golf 5 arasındaki 3 farkı yazayım.. Golfte beni kıl ediyordu.. Yazmazsam çatlarım...

1- Silecekler.. Leonun sileceklerini çok sevdim. Kar yağdığında kaldırmaya bile gerek yok.. Golfte yok efendim servis moduna alacaksında kaldıracaksında.. Acayip tırsıyordum.. Normalde duran silecekler kalkmıyordu.. ( biraz absürb bir kelime oldu ama başka bir şekili aklıma gelmedi şu an :) ) Kaldırmaya kalktığında silecek kolunun kalkmasını kaput engelliyordu.. Dünya üzerinde başka yerde varmıdır bilmiyorum ama benim canım ülkemde yanlış bir yere parkettiğinde yapılan ilk iş sileceklerin kaldırılmasıdır.. Passat sahibi olan bir arkadaşımın silecekleri kanırtıla kanırtıla kaldırılmıştı.. Ulan yanlış yere parketmiyim diye bayağı ter döktüm golf sahibi iken.. Leonda bu sorun yok çok şükür...
2- Merkezi kilit tuşunun yeri çok güzel tasarlanmış.. Ortada.. Golfte bu sürücü kapısındadır.. Ailemle bir yere giderken durup bir şey almak istediğimde ben inerim.. Hanım benim kapıya kadar uzanır ve kapıyı kitlerdi.. Şimdi uzanmasına gerek kalmadı.. Sevdim bu özelliğini.. .
3- Yol bilgisayarı yakıt sarfiyatını doğru gösteriyor.. Golfte yakıt sarfiyatı hep %5 ile %10 arasında eksik gösterirdi. Geçen gün ilk defa dolu depoyu kullandıktan sonra tekrar doldurdum.. 39.4 litre benzin alması lazım diye hesapladım.. 39.7 litre aldı... :)
MURAD abicim aracınız hayırlı olsun yorumlarınız aracı tam teşhis etmiş...leonun yol bilgisayarı yakıtı tam gösterir...eğer gıcırtı ses problemi yaşarsanız bana ulaşabilirsiniz...4.yılın sonunda hemen hemen tüm sesleri kestim...ama silikon sprey yaramaz en iyisi gres yağı ama oranınca...

ggt
26-01-2012, 01:00
golf tipi dışında güzel araç.Tipi çok basit ,herhangi birisine araba çiz desen golfü çizer ,sanırım çok satmasının nedenlerinden biride bu olsa gerek, herkesin kafasındaki araç tipi. Ben leon cuprada kullandım, şuan ise fr. İleride yine güçlü araç kullanıcam, benzin ucuzlar ise bunun tekra leon cupra olmasını isterim , ucuzlamaz ise audi a4 veya bmw 3 sersinin güçlü dizellerini tercih edicem.zaten ozamana 2.0 tdi dan en az 250 hp alınıyor olunur :)

ErdilErdem
26-01-2012, 01:42
Talimatnamen süpermiş.Çok beğendim ve izninizle çaldım:D

Ruslan
26-01-2012, 09:56
Talimatnamen süpermiş.Çok beğendim ve izninizle çaldım:D

Ayrı bir mesajla yayınlasam mı bu talimatnameyi...?

Ruslan
26-01-2012, 09:59
MURAD abicim aracınız hayırlı olsun yorumlarınız aracı tam teşhis etmiş...leonun yol bilgisayarı yakıtı tam gösterir...eğer gıcırtı ses problemi yaşarsanız bana ulaşabilirsiniz...4.yılın sonunda hemen hemen tüm sesleri kestim...ama silikon sprey yaramaz en iyisi gres yağı ama oranınca...

Gökhan
Silikon sprey zaten geçici olarak kesiyor ama deri kısımları beslemesi açısından yararlı.. Ben bunu aynı model aracı olan bir arkadaşta gördüm. Kendisi kapı açma kolları dahil tüm plastik aksama sıkarddı silikon spreyi.. Benim arabanın kapı kolu bozuldu onunkisine hiç bir şey olmadı..
Gıcırtı problemim yok şimdilik. 650 km ye geldi araç.. Gıcırtı olacaksada herhalde yazın sıcakta olur. O zaman danışırım sana.. Araba daha da sert olup gıcırtı olmasın diye yay bile takmayacağım arabaya.

Ruslan
26-01-2012, 10:03
golf tipi dışında güzel araç.Tipi çok basit ,herhangi birisine araba çiz desen golfü çizer ,sanırım çok satmasının nedenlerinden biride bu olsa gerek, herkesin kafasındaki araç tipi. Ben leon cuprada kullandım, şuan ise fr. İleride yine güçlü araç kullanıcam, benzin ucuzlar ise bunun tekra leon cupra olmasını isterim , ucuzlamaz ise audi a4 veya bmw 3 sersinin güçlü dizellerini tercih edicem.zaten ozamana 2.0 tdi dan en az 250 hp alınıyor olunur :)

Sevgili Gence..
Golfü golf yapan zaten o basit ve sade tasarımıdır. Hiç bir zaman aşırılığa kaçmaz.. Kokpiti son derece sade ve neyin nerede olduğu belli olan bir tasarımı vardır.. Aynı yıllarda üretim yapılan bir çok medele göre daha kaliteli malzeme kullanılır..
Ben TSI motor kullandıktan sonra güçten çok tork un yüksek olmasını tercih etmeye başladım.. Atmosferik araba kesmiyor artık.. Umarım ileride istediğin aracı alırsın..

mayham85
26-01-2012, 10:04
murad abi ilk duyacagin ses hafif basli bir sarkida yada bozuk bir satihta titresim altinda kapidaki cam acma halatinin ziril ziril ses yapmasi olacak. olusma sebebi seatin malzeme kisarken o halatin baglanti noktalarindaki titresim icin konulan plastik klifi kullanmamis olmasi. giderilmesi sus sekilde kapilar sokuluyor o halat sabitleniyor ama sonu yok yarin bir gun devam ediyor kapiyi sokmek yeni seslere davetiye getiriryor. konsolun kendisinden bir ses duymayacaksin bunu garanti ederim bu tarz kapilardan gelicek. ciddi bir ses sikintisida kapi menteselerinden ve kapinin B stunundaki metal kilit baglantisi var zamanla oradan gelmeye baslayacak onunda cozumu basit kece sariyorlar dogusta geciyor ama kece dusunce ve yipraninca yenilemek gerekiyor. ana sicaklik degisimlerindede mesela uzun sure guneste kaldimi falan bazi plastiklerin gerilmesinden sesler gelecek falan....

ben simdiden yazayim :)

ha birde bagaj kilidi var mesela itina ile acilmis 10 larca konu var sitede :D :D

Ruslan
26-01-2012, 10:13
Emre...
Arabayı almaya gittiğimde yanımda basları kuvvetli bir cd ile gitmiştim. Jethro Tull ın bilr albümüdür..
Aracı sürüp trafiğe çıktım ve ilk ışıklarda taktım Cd yi.. Bayağıda açtım.. Hiç senin bahsettiğin sesleri duymadım.. Bilhassa sesi arka kapılara aldım.. Ses gayet iyi idi.. :)

mayham85
26-01-2012, 10:14
ins cikmaz. ben eryadan daha cikarken o ziriltilara sahiptim zillide :)

Ruslan
26-01-2012, 10:20
Benim ne kadar kıl bir müşteri olduğumu bildiklerinden özel imal edilmiş herhalde benim araba..
Geçen gün bir ses geldi.. Zırıltı şeklinde.. Ulan Emre gelecek gelecek dedin geldi aha dedim...
Sonunda baktım cep telefonumu vitesin arkasındaki deliklere sokmuşum.. O zıngırdıyor.. :)

mayham85
26-01-2012, 10:21
hhahahaha :) ins cikmaz diorm ama cikmayacaginin garantisi yok. gerci seninde pek dinledigini sanmiyorm abi artik zira daha lastik sesine kafayi takmadin :) benim satmaktaki 2 ana sebebim lastik sesi + ziriltilar. onun disinda hemen herseyinden memnundum nasilsa dogus yipranan yerleri degismisti :D

Ruslan
26-01-2012, 10:23
Lastikler Pzero Rosso... Lastik sesi pek gelmez.. :)
Gelsede ben lastik sesini kafaya takmam..

Ruslan
07-03-2012, 22:28
Leonda acayip gıcık olduğum bir durum var paylaşmak istedim..

Çakıllı veya hafif taş olan yolda giderken lastikten fırlayıp arabanın altına vuran taşlar inanılmaz rahatsız ediyor beni..

Bu konu ile ilgili aracın altını izolasyon yaptıran oldumu?...

Emrenin mesajlarını okudum yukarıda.. Benim araba kesinlikle hatalı imalat herhalde.. 2 ay 2000 km oldu yaklaşık.. Daha hiç bir yerinden gıcırtı sesi duymadım :P

barbar55
08-03-2012, 00:41
Leonda acayip gıcık olduğum bir durum var paylaşmak istedim..

Çakıllı veya hafif taş olan yolda giderken lastikten fırlayıp arabanın altına vuran taşlar inanılmaz rahatsız ediyor beni..

Bu konu ile ilgili aracın altını izolasyon yaptıran oldumu?...

Emrenin mesajlarını okudum yukarıda.. Benim araba kesinlikle hatalı imalat herhalde.. 2 ay 2000 km oldu yaklaşık.. Daha hiç bir yerinden gıcırtı sesi duymadım :P

Kesinlikle tek sıkıntısı aracın o.... Çakıl taşları:D

Ver müzik sesini yapıştır... Sıkıntı yok

GÖKHAN ŞİMŞEK
08-03-2012, 01:00
çimende gez abim...

Ruslan
08-03-2012, 08:57
çimende gez abim...

İstanbulda hemde... :P... dimi ne arıyon çakılda taşta betonda asfaltta...:P

GÖKHAN ŞİMŞEK
08-03-2012, 23:32
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/423266_10150605814098795_548008794_9052796_1343155 06_n.jpg
http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/424275_10150605815023795_548008794_9052800_8598169 92_n.jpg
Abi bizde yeşillik bol.....

LEWİS_16
08-03-2012, 23:35
güzel fotoğraf olmuş çimende gez he...:)))))

GÖKHAN ŞİMŞEK
08-03-2012, 23:50
güzel fotoğraf olmuş çimende gez he...:)))))

çok eğlencelidir...

mayham85
09-03-2012, 10:10
bende diyorum erbilde neden hic seat yok :P allahin colunde napsn adamlar kafayi yerler cim yok bi halt yok :P

GÖKHAN ŞİMŞEK
09-03-2012, 13:11
bende diyorum erbilde neden hic seat yok :P allahin colunde napsn adamlar kafayi yerler cim yok bi halt yok :P
anlaşılan sen golfü brakıp gidiyorsun erbile bunalıma girmişsin ben olsam bırakmazdım golfü de gitmezdim....:):):)

mayham85
09-03-2012, 13:16
yaptik esseklik geldik simdide donemiyoruz :)

yellowdriver
03-06-2012, 02:36
aracınız hayırlı olsun. kazasız, belasız, keyifli günlerde kullanmanız dileğiyle.

tnt_ankara
03-06-2012, 06:50
bende golften leona geçtim sizin için hayırlı olsun derim.

Ruslan
18-06-2012, 19:16
Bu mesajı bulana kadar göbeğim çatladı....

6 ay olacak 15 gün sonra Leonu aldığım. 5000 km yi geçti..

hem kışın hemde yazın kullanma fırsatım oldu.. Sattığım 170 HP lik Golf nasıl bir motor ise bu 125 HP lik Leondan daha az yakıt sarfiyatı vardı. Golf aynı hava sıcaklığında ve aynı kullanım şekli ile 100 km de 0.5 litre daha az yakıt sarfediyor.. Daha performanslı bir motor olmasına rağmen... Ayrıca Leonun koltukları golf kadar ergonomik ama yazın çok terletiyor..

mayham85
18-06-2012, 19:46
peeeh da 5000 cik mi yaptin abi :) ben 8050 yi gectim.

Şafak!
18-06-2012, 20:33
Bu mesajı bulana kadar göbeğim çatladı....

6 ay olacak 15 gün sonra Leonu aldığım. 5000 km yi geçti..

hem kışın hemde yazın kullanma fırsatım oldu.. Sattığım 170 HP lik Golf nasıl bir motor ise bu 125 HP lik Leondan daha az yakıt sarfiyatı vardı. Golf aynı hava sıcaklığında ve aynı kullanım şekli ile 100 km de 0.5 litre daha az yakıt sarfediyor.. Daha performanslı bir motor olmasına rağmen... Ayrıca Leonun koltukları golf kadar ergonomik ama yazın çok terletiyor..

Bu konuda sana katılıyorum abi. Ne kadar klima açarsam açıyım sırtım ter içinde kalıyor.

Ruslan
18-06-2012, 20:53
peeeh da 5000 cik mi yaptin abi :) ben 8050 yi gectim.

Mühim olan km si deel ciğerim... işlevi :P

nail
18-06-2012, 23:17
baştan leon olaydı iyiydi:D

izmrivoire2003
27-08-2012, 10:25
Evet arkadaşlar sonunda elim gitti yazmaya..
İlk başta içimdeki VW aşkını biraz anlatayım.. Daha sonra okuyunca amma uzun yazmışım dedim..
Tam 18 yaşındaydım.. Sene 1985.. Zaten 3.5 yaşından beri kaplumbağa VW lere hastaydım.. Bilhassa çift egzoz çıkışına ve motor sesine….O sene ilk defa VW golf e bindim.. Araca bittim resmen. O sene hem Yıldız üniversitesi gece makine bölümüne gidiyorum hem de bir firmada Teknik ressam olarak çalışıyordum. Patronun kızının vardı Golfü. Bakıma gitmesi lazımmış.. Şirket şöförü bakıma götürürken bende okula gitmek için çıkıyordum. Beni de otobüs durağına bıraktı.. O zaman çaktı şimşekler kafamda.. Araştırdım gti modeli tam benlikmiş.. Sonra 1987 yılında ehliyet aldım.. İçimde büyük bir heves var. Bir gün golf gti sahibi olabilmek için.
1992 yılında askerden döndüm. Elimde 41000 TL para var. Bir golf gti buldum. İkinci el. Renk kırmızı.. fiyatı 46000 TL den aşağı düşmedi.. Peder beyden borç para istedim.. Malı göreyim veririm dedi.. Mecburen alıp arabayı gittik dükkanına.. Arabaya baktı.. Beni dükkanın arkasına götürdü.. Ulan bu pezevenk arabasını alırsan içinde yatarsın almam seni eve dedi.. Bütün hayallerim suya düştü.. verdiğim kaporada yandı ama içimdeki heves hiçbir zaman sönmedi..
Peder bey 1997 de vefat etti.. Ondan bir miktar para kaldı.. 1995 de evlenmiştim. Hanımla birlikte dışarıdan iş yapmıştık. Bayağı iyi para kazanmıştık.. Birazda birikmiş param vardı elimde.. 3 kasa golf gti aramaya başladım. Tam 6 ay.. Piyasada bakmadığım gti kalmadı.. Sonunda 1 ay pazarlık ettikten sonra 1995 model kırmızı ve 4 kapı bir gti ım oldu. Aldığımda ilk iş peder beyin mezarına gittim. Ağlayarak aha aldım işte pezevenk arabasını baba dedim..
O gti hayatımın arabasıydı.. O arabadan aldığım zevki hiçbir arabadan alamam herhalde.. 1998 yılında aldığım arabayı 2007 yılının sonuna kadar kullandım.. Sattığımda hala çiçek gibiydi. Çok çok ciddi kazası yoktu.. Alan kişi 1 ay sonra bariyerlere çıktı patates etti arabayı…..
O arabayı satmadan evvel doğuşa gene kırmızı renk 170 hp lik golf gt sport siparişi verdim. Tam 89 gün bekledim gelmesini. Benim gibi sabırsız bir insanın 89 gün neler çektiğini düşünmek bile istemiyorum.. Araç geldi.. Gümrüğe indiği gün telefon geldi. Arka bagaj kapağı ile sağ arka çamurlukta ufak hasar var diye.. Çıldırdım resmen. Gidip bakacam dedim.. Giremezsin gümrük alanına dediler. Kapıya getirsinler arabaya orada bakacağım dedim.. Almazlarsa içeri zorla girerim dedim.. Sonunda fotoğraflarını çekip yolladılar.. 3 gün boyunca tansiyonum devamlı 20 de dolaştım.. İlk defa 0 km bir aracım olacaktı ve kazalı gelmişti. Araç servise geldi.. Baktım çok ciddi bir şey yok. Arka camın altından darbe almış. Arka cam da kırılmış.. Sağ arka çamurlukta da iğne başı kadar bir iz var.. Boyadılar verdiler.. Hem de aldığım bayi geldiği fiyata verdi bana.. Çok ucuza aldım ama kazalı bir arabaya ne kadar ısınılır siz tahmin edin.
Araç mükemmeldi. Çok iyi bir sürüş konforu var..Motor süper ötesi..Ama aldığım ilk hafta arka bagaj kapağından ses geldi. Gittim yaptılar.. Bir baktım araç bana teslim edildiğinde orta konsolda gazoz açacağını biri araklayarak teslim etmiş bana.. Doğuşa gidip çıngar çıkardım.. Yeni bir tane vermek zorunda kaldılar..
Golf GT sportu 4 sene kullandım. İlk sene çok memnundum.. 15000 km bakımına bir girip çıktı araç benzinle birlikte yağda yakmaya başladı.. 7000 km de 1 litre yağ hemde.. Sonra bir baktım servis 5W-30 yerine 0W-30 yağ kullanıyor.. Doğuşun yağla ilgili sorumlusu ile kavga ettim.. Doğuşu hem castrole hemde Almanya VW e şikayet ettim. Benden aracımın şasi numarasını ve plakasını aldılar.. Doğuş 1 ay sonra 5W-30 yağ kullanmak zorunda kaldı ve ben de istenmeyen müşteri sınıfına girdim.. Garantisini 2 sene uzatamadım. Çünkü inanılmaz bir bedel istediler. Garanti bittikten 1 ay sonra turbo valfleri arızalandı.. Gittim değiştirdiler. Hiçbir iyi niyet garantisi ve indirimi olmadan…. 3. sene debriyaj pedalı sertleşti.. O şekilde kullandım biraz ama sıkışık trafikte kullanmak zülüm oldu..Gittim değiştirdim..Gene yumuşama olmadı.. Servise gene gittim. Kullandıkları yedek parça hatalıymış. Tekrar değişti.. Bu sefer para almadılar.. Bu sefer yumuşadı ama debriyaj pedalında bir ses hasıl oldu.. Her şeyine baktılar.. Bu ses normal dediler ama ben kıl adamım takmıştım o sese…
Aracın yakıt sarfiyatı süperdi. Şehir içinde hiç 10 litre ortalama olmadı.. Sürücü koltuğundan bir ses geliyordu.. Bir türlü kesemedim..Bu sırada araç yağ eksiltmeye devam etti. 1000 km de 150 ml olarak.. Hangi yağı kullanırsam kullanayım bu eksilme hep devam etti. Halbuki fabrikadan gelen yağda ilk 15000 km de damla yağ eksiltmemişti..
Geçtiğimiz sene benim açımdan verimli bir sene oldu.. Muhasebecim yıl sonunda iyi vergi verebileceğimi bunun için şahsıma ait aracımı değiştirerek şirkete bir araç almamın iyi olabileceğini söyledi.. Biraz gaza geldim ve GT mi sattım.
Gittim şirkete dizel bir araç alayım dedim.. Toyota Auris Comfort plus aldım.. 5 dakikalık bir test yaptım ama bir şey anlamadım.. Aracı 20 aralıkta teslim aldım.. 21 aralıkta satsam mı acaba dedim. Araç genel olarak güzel.. Motoru vitesleri debriyajı iç hacmi direksiyonu süper ama koltukları ve oturma pozisyonu rezalet ötesi.. 30 dakikadan sonraki araç kullanımında bel ağrısından geberiyorsun resmen.. Koltuğu en aşağıya indirdiğim halde sanki minibüs kullanıyormuşum gibi bir his veriyordu.. Yol tutuşuda rezaletti.. Sahibindene ilanı verdim ve 2 ocakta da sattım. Aurisin en önemli özelliği ikinci eli süper bir araç..Kağıt üzerinde 1000 TL bir zarar etmiş gibi gözüksemde o araç şirket aracı olduğu için kar bile ettim..
Sonrasında gidip leon FR ımı aldım.. TSI motorlarda kompresörlü olan modellerinde yağ eksiltme problemi olduğu için bundan sonra alırmıyım bilmiyorum. Benim eski gti da yağ eksiltirdi.. Tam sentetik yağ kullanıyorsan buna alışman lazım ama bir bakım boyunca 2-2.5 litre yağ ilave etmek çok can sıkıcı olabiliyor. Bu nedenler 125 lik motoru tercih ettim…

Gelelim Golf ile Leon un karşılaştırmasına..
-Yol tutuş olarak golf ün spor süspansiyonu olmasına rağmen FR ın yol tutuşu hissedilir derecede daha iyi.. Amortisörler daha sert ama eski gti da coilover amortisör kullanmış biri olarak bu sertlik beni rahatsız etmedi..
- Leon un bazı ekstra donanımları insanı cezp ediyor.. USB ve Aux girişi, daha spor koltukları, lastik basınç sensörü ve bluetooth gibi….
- Leonda bazı ufak detaylar sinir edici olabiliyor.. Ayak dayama yerinin halı olması, bagajdaki halının kalitesi ve montajı, bagajda koymadıkları torba askıları büyük eksiklik bence..
- Gösterge paneli Golften daha iyi geldi bana ama teyp ışığının kırmızı yerine daha sade bir renk yapmaları iyi olurdu..
- FR larda koltukların ortasında bulunan beyaz nubuk renk döşeme sinir bozucu biraz. Bilhassa benim gibi hasta derecede titiz olan biri için.. Şu an 550 km oldu FR.. 20 günlük araç.. Bir problem yok gibi..kirlenmedi ama kirlenirse de koltukları komple deri kaplattırırım diye düşünüyorum..
- Dış görünüm olarak normal golfe göre leon daha güzel durabilir ama benim eski aracım GT di ve gerçeği söylemek gerekirse Golf GT görünüş olarak daha bir kodumu oturturum modunda gözüküyordu.
-İlk 550 km lik kullanımım ile FR ın yakıt sarfiyatı GT ye göre daha yüksek…
- Glof ün oturma pozisyonu daha iyi idi.. Arabanın içine gömülerek gidebiliyordum..
- Golfteki eşya koyma gözü çok daha kullanışlı idi. Bilhassa direksiyonun sol alt tarafındaki göz çok kullanışlı oluyordu.. Ayrıca golfteki kol dayama mükemmeldi..

Leonumu çok sevdim. Isındım arabaya ama bazen hani gidip şu muhasebecimi vursam mı diye düşünmüyorda değilim…

Allah Doğuş oto'ya düşürmesin bir daha

racerant
03-09-2012, 22:59
Murat abi selamlar vwtürk, donanimhaber derken burda da denk geldik :) Golf V leri aynı zamanda almıştık ...

Ruslan
03-09-2012, 23:05
Murat abi selamlar vwtürk, donanimhaber derken burda da denk geldik :) Golf V leri aynı zamanda almıştık ...

Oradaki nickler neydi? Tanıyamadım...

racerant
04-09-2012, 07:29
Donanımhaber de de aynı nick ve resim vardı. Ancak vwtürk de Deniz Yeni idi. :) Bende gümüş Tour donanımı vardı. Sizin kırmızı Golf'ün üretimini beklediğinizi dün gibi hatırlıyorum.

Şu konudan hatırlarsınız belki

http://www.vwturk.com/forum/showthread.php?25733-Antalyadan-bir-Golf-GTI

Ruslan
04-09-2012, 09:06
Sevgili Deniz..
Böyle bir mesajı gördüğümü hatırlıyorum..
4 sene olmuş..
Burada da görüştüğümüze sevindim..

Bir ara benim eski golf mü bu dedim fotoğraflar ilk açılırken ama baktım bu 2 kasa imiş.. Benim ilk golf 3 kasa idi..

Ruslan
04-09-2012, 21:39
Bu gün eski VW servisine uğradım.. Önünden geçiyordum.. İster istemez direksiyonu kırdım..
Bütün eski ustalarla... servis danışmanımla hasret giderdim biraz.....
Abi bırak Leonu gel Golfe tekrar.. Senin kadar kıl müşteriyi inan çok özledik.. Sendende çok şey öğrendik dediler...
Ulen araba kakalamaya çalışmayın şimdi bana.. Ben Leonumla memnunum.. En azından ikide bir servise gitmek zorunda kalmıyorum dediysemde...birazcık içim cız etmedi değil....

Türkşad
04-09-2012, 21:45
Bu gün eski VW servisine uğradım.. Önünden geçiyordum.. İster istemez direksiyonu kırdım..
Bütün eski ustalarla... servis danışmanımla hasret giderdim biraz.....
Abi bırak Leonu gel Golfe tekrar.. Senin kadar kıl müşteriyi inan çok özledik.. Sendende çok şey öğrendik dediler...
Ulen araba kakalamaya çalışmayın şimdi bana.. Ben Leonumla memnunum.. En azından ikide bir servise gitmek zorunda kalmıyorum dediysemde...birazcık içim cız etmedi değil....

Ağabey bir şey soracağım;
Şimdi sana hakaret mi ettiler yoksa tebrik mi onu çözemedim :P

Ruslan
04-09-2012, 21:50
Ağabey bir şey soracağım;
Şimdi sana hakaret mi ettiler yoksa tebrik mi onu çözemedim :P

Valla sevilmişim herhalde serviste... Golf sana daha yakışıyordu dediler.. De get gidin ulen dedim.. Doğuş kırmızı Golf getiriyorda biz almıyormuyuz.. Hasta etmeyin adamı dedim..
Adiler özel siparişle getiriyorlar kırmızı rengi..

Türkşad
04-09-2012, 21:57
Valla sevilmişim herhalde serviste... Golf sana daha yakışıyordu dediler.. De get gidin ulen dedim.. Doğuş kırmızı Golf getiriyorda biz almıyormuyuz.. Hasta etmeyin adamı dedim..
Adiler özel siparişle getiriyorlar kırmızı rengi..

Tamamen duygusal mevzular bunlar Ağabeyim ;) :P

Ruslan
04-09-2012, 22:00
Tamamen duygusal mevzular bunlar Ağabeyim ;) :P

Yok lan .. Onlara ben neler çektirdim bil bilsen.. Burunlarından fitil fitil getirdim zamanında bana VW sattıkları için... ama ülkemin insanı mazoşist ben ne yapayım :P

Türkşad
04-09-2012, 22:25
Yok lan .. Onlara ben neler çektirdim bil bilsen.. Burunlarından fitil fitil getirdim zamanında bana VW sattıkları için... ama ülkemin insanı mazoşist ben ne yapayım :P

:thumbup:

devran
16-09-2012, 04:47
arkadaşlar gece gece uykum kaçtı ve leon konularına bakınca burdaki sohbet çok hoşuma gitti gecenin bi körüde olsa yazmak istedim :D b5 passat 2000 model aracımızı satarsak bu yıl sonuna doğru leon fr 1.4 tsi düşüncemiz var . genel izlenimleri okudum. Sunrooflu almayı düşünüyorum.alıpta ses şikayeti yaşayan varmı? Yüksek hızlarda leonun izalsyon durumu nedir ? birde 1.4 tsi motor rodajdan sonra ortalama ş.içi kaç lt yakıyor ?

EMRE ERASLAN
16-09-2012, 11:08
her guzelın bı kusuru vardır kardesım yol sesı bıraz var ama oyle delı edecek kadar degıl aracım 8bınde sımdı 33kurus fılan yakıyor asırı yaktıgını soyleyemem ama benzın litre fiyatı ortada bide sabıt dursa zırt pırt artmasa net bı sekılde kac yaktıgını ogrenecezde olmuypor ıste :)

devran
16-09-2012, 11:43
zaten test sürüşüne çıktım aracı begendim fakat yüksek süratlara çıkamıyorsunuz sonuçlara ayrıca yol tutuş ve frenlerinide begendim, 140lık ve 160lık motorlara göre çok yaktıgı dogrumudur?

Ruslan
16-09-2012, 12:05
zaten test sürüşüne çıktım aracı begendim fakat yüksek süratlara çıkamıyorsunuz sonuçlara ayrıca yol tutuş ve frenlerinide begendim, 140lık ve 160lık motorlara göre çok yaktıgı dogrumudur?

Leonda 160 lık motor olmadığı için çok kafanıza takmayın.. Yakıt sarfiyatındaki yükseklik abartı değil. Maksimum 0.5 litre/100 km.. O da kullanımla halledilebiliyor..

devran
16-09-2012, 16:28
saolsın abicim cevapların için. yazan arkadaşlar ses yapmadığını sölemiş daha inş. 50-60-70bin gibi km de ses yapmaz. araç cok hosuma gitti. bu durumun sonu yok a4 a5 sürüp izalasyon eksiği var diyen adam var a3 rezalet ötesi diyen. audi premium sınıf sonuçta ama herkesin beklenrisi farklı tabi. bunu merak ettiğim için a3ü gidip test edicem bikere fakat 2004 tertemız bakımlı bir golf 4 le kıyas yaparsak(bildiğim bi araç ve kalitelı bi araç) izalasyon,ses,zırıltılar,çıtırdılar,kalıte konfor ne duzeyde olur ? bu karşılastrmayı yapabılcek varmıdır

edit: golf5 i bilmediğim için oyuzden golf 4 dedim. zaten siz GT ile kıyaslamışşınız abi

Ruslan
16-09-2012, 16:59
Ben golf 4 ü kısa süreli şirket arabası olarak kullandım..
Şunu söyleyebilirim.. Golf 4 den geniş iç hacmi var. Benim golf 4 te en nefret ettiğim şeydi iç mekandaki sıkıntı..
Motorları farklı kıyaslanamaz.. Şürüş kalitesi leon un daha güzel.. Donanımı yazmaya gerek dahi hissetmiyorum zaten..

Ruslan
18-09-2012, 22:42
Ya şu leonu seviyorum sevmesine de......
Yağmur yağdığında ya da sabah ilk hareket ettiğimde açık camdan içeri şelale gibi su akıyor.. Gıcık oluyorum..
Sonunda kafam bozulacak istemesemde şu camların üzerine rüzgarlıklardan alıp takacam..