PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : manuel Vtec2 yi satıp leon TSI 1.4 manuel e çekmek???

ufuk_acar
03-02-2012, 22:14
konuyu değiştirdim arkadaşlar... vtec2 mi sattım.

şimdi civic hb manuel 1.8 mi almalı yoksa 1.4 tsi leon mu?

buna ne dersiniz?

hsn003
03-02-2012, 22:31
tsi kullanıyorum ama ağır bakımı yok diye biliyorum.. tsi candır :))

Alp_
03-02-2012, 22:36
aracın sahibi olan arakdaşlar daha ayrıntılı bilgi vereceklerdir ancak ben de kendimce birşeyler söyleyeyimm;
ilk olarak leonda(tsi) 5-4 yapıp vtec açayım, 5000 rpm'i görsün diyip ne motoru ne kendinizi yormaya gerek yok, her daim vtec açıktır, turbosu saolsun,, :D
her gün burada forumdayım, başlıkları tek tek okurum, başka sitelerde de bakıyorum, daha bir tek turbo arızasından bahseden görmedim,,
mekanik olarak da genel bir durum sözkonusu, hem mekanikte alman mühendisliği, hem malzeme kalitesinde vw kaltesi ortada,,
video derseniz de sanırım başlıklarda var 1-2 tane,,

LEWİS_16
03-02-2012, 22:50
sorunu olan görmedim daha bu forumda mekanik ve motor olarak :) 1.4 tsı fazlasıyla karşılar isteklerini merak etme git bi test et bayide öyle karar wer farrkı farkedeceksin..:)

GÖKHAN ŞİMŞEK
04-02-2012, 00:04
kardeş leonda 3 şey çok önemlidir...
1) 5 den 3 e yığan arkadaşlardan şanzımanı traşlayanlar vardır....o nedenle leonu yığmayacaksın ki zaten tsi de bu hareket saçmadır...
2) yüksek devirlerde klima açmadan dolayı klima kompresörü bozuk olma ihtimali vardır 3-4 bin masraf bile açabilir ki onu da alırken anlarsın klima çalışıyorsa sorun yok... zaten sen de yüksek devirde debriyaja basıp önce deviri düşürüp sonra klimayı açarsın debriyajı bırakırsın azcık yavaş sorun yaşamazsın....
3)iyi bir expertiz yaptırırsın ki kasko yaparken büyük rakamlar karşına çıkmasın, pert olmasa da 4-5 parçası boyalı leonun kaskosuna 3-4 bin isterler belli olmaz ha kaskosuz binerim diyemezsin allah korusun hava yastıkları 15 bin civarı sadece:( bunlara dikkat et tadını çıkart...yol tutuş sapığı bir arabadır artvinin 300-500 m uçurumlu virajlarını bana unutturdu ki benimki tsi değil memnunum düşün...

hsn003
04-02-2012, 00:16
herşey bir tarafa yol tutuşu bir tarafa leonlarda

patrıot
04-02-2012, 15:11
Hondanı özlersin.....

cagdas
04-02-2012, 15:40
Motor konusunda bilgisi az olan arkadaşlara şöyle bir bilgi paylaşalım

Dizel Motor:
TDI : Turbo Diesel injection

Benzinli Motorlar:
FSI : Fuel Stratified injection
TFSI : Turbo Fuel Stratified injection
TSI : Twincharged Stratified injection

Motor üeşitleri ve Beygir Güçleri:
FSI
1.6 115 hp--2.0 150 hp--3.2 250 hp--4.2 355 hp

TFSi
2.0 200 hp--2.0 240 hp

TSI
1.4 122 hp--1.4 140 hp--1.4 170 hp (GT)

TDi
1.4 80 hp --1.9 86 hp--1.9 105 hp
2.0 140 hp--2.0 170 hp
2.5 130 hp--2.5 174 hp
3.0 233 hp
4.2 275 hp
5.0 313 hp

Aklıma gelen motorlar bunlar.unuttuklarımda olabilir.ayrıca ülkeden ülkeye motorun programlaması değiştiği için küçük farklılıklar görülebilir.Ben Türkiyede ki seçenekler hakkında yazdım..

Gelelim açıklamaya:
Yine çeşitli alıntılar yaparak hangi motorun ne olduğunu yazayım.

TDI:Turbocharged Direct Injection (turbo beslemeli direkt enjeksiyonlu)
Volkswagen ag'nin patentini aldığı kısaltma... volkswagen lupo 3l'de kullanılan versiyonu, etki derecesi en yüksek tdi motordur... zira yakıtın içindeki enerjinin %45'ini harekete çevirir.

FSI:Fuel Stratified Injection (direkt benzin enjeksiyonu)
Bu motorda, yakıt standart motordaki gibi manifolda değil, yanma odasına püskürtülüyor. enjektörlerin basıncı, modern dizel motorlarda (bkz: tdi) olduğu gibi tek bir depoda (bkz: common rail) biriktiriliyor. manifolda püskürtme yapılan sistemlerde enjeksiyon basıncı 4 bar seviyelerindeyken, fsi'de bu rakam 10 bar seviyelerine ulaşıyor. her emme manifoldunda bulunan ve tumble adı verilen hareketli levhalar, manifoldun içinden silindirlere doğru ilerleyen havaya sarmal bir hareket veriyor. piston kafasının dalgayı andıran özel formu sayesinde ateşlenmeye hazır hava - yakıt karışımı bujinin yakın çevresinde toplanabiliyor. tüm bunların asıl amacı, düşük yakıt tüketimi.

TFSI:Turbo Fuel Stratified Injection.(Turbo beslemeli direkt benzin enjeksiyonlu motor.)
Yeni nesil motorda yakıt, talebe bağlı olarak kontrol edilen yüksek basınçlı bir pompa ile sağlanan bir ortak yakıt sistemi yoluyla püskürtülüyor. Emme supaplarının arasında yer alan bir enjektörle yakıt doğrudan yanma odasına milisaniyelik hassasiyetle ve 110 bara varan basınçla püskürtülüyor. Yakıt/hava karışımı yanma odasında bütünüyle homojen bir şekilde dağıtılıyor. Bu da TFSI motoru diğer motorlardan ayıran ve bütün motor devirlerinde yüksek performans sağlayan en önemli özelliği oluyor.

Düşük sürtünmeli supap iteceklerine sahip silindir başlıkları, atmosferik beslemeli FSI motorlara göre daha fazla hava akışı sağlayan değiştirilmiş bir emme manifoldu şekline sahip. Bu da hem daha yumuşak çalışma hem de daha iyi vuruntu direnci ve verimlilik sağlıyor. Bu sayede turbo motor 10.5:1'lik sıkıştırma oranına ulaşıyor. Böylelikle hem atmosferik beslemeli hem de konvansiyonel turbo motorlara göre termodinamik verimliliğin arttırılmasında önemli bir rol oynuyor.

Motor bloğu GG 25 gri dökme demirden üretiliyor; bu madde hem yüksek basınca dayanıklılık hem de mükemmel ses özellikleri sağlıyor. Kütlesi dengelenmiş bir aktarım sistemi ses özelliklerini daha da geliştiriyor. Krank milinin iki katı hızda dönen iki dengeleyici şaft da motorun sakinlik özelliğini telafi ediyor. Motor gücü krank mili tarafından üçgen bir zincirler aktarılıyor; bu zincir hem yağ pompasını hem de dengeleyici şaftları hareket ettiriyor. Bu önlemler sonucunda dört silindirli turbo beslemeli bir motor için çok iyi titreşim özellikleri elde edilebiliyor.

Maksimum tork değeri olan 280 Nm, 1800 d/d ile 5000 d/d arasında elde edilebiliyor. Bu son derece geniş tork eğrisi, bir yandan çok az vites değiştirerek düşük yakıt tüketimiyle kullanmayı, bir yandan da güçlü bir hızlanma ve anında güç elde etmek için çok hafif bir gaz pedalı hareketinin yeterli olmasını sağlıyor.

TSI: üift şarjlı (turbo ve supercharger) direkt enjeksiyonlu motor.
140 hp. gücündeki TSI motor 1500 - 4000 devir arasında 220 Nm. tork üretirken, 170 hp. seçeneğinin ürettiği güç 1750 - 4500 devir aralığında 240 Nm.'dir. Her iki motor seçeneğinde de maksimum tork değerinin geniş olması sayesinde dinamik sürüş için hızlanırken vites değiştirmeye gerek duyulmuyor olması sürüş keyfinin kesintisiz olarak yaşanmasını sağlar.

Diğer motor seçenekleri ile karşılaştırıldığında 1.4 litrelik TSI motorda oluşan yüksek basınç ve sıcaklık nedeniyle dayanıklılığı maksimum düzeye taşımak adına bazı ilave korumalar geliştirilmiştir. ürneğin yüksek yanma ısısı ve basınca karşı silindir bloğu grafit lamelli gri dökme demir ile imal edilerek dayanıklılık artırılmış, soğutma sistemi geliştirilmiş ve triger kayışı yerine metal zincir kullanılmıştır.

TSI, tüm devirlerde etkili ve aynı zamanda yakıt tasarrufu da sağlayacak mükemmel bir kombinasyonu ifade etmektedir. Alt devirlerde kompresörle kontrolü ele alan ve daha sonra turboşarjla etkili olan bir yükleme tertibatının birleşimi olan ve başka örneği bulunmayan yüksek bir mühendislik harikasıdır.

osm1907
04-02-2012, 15:44
vteci özlersin gibime geliyo :)

RUHON
04-02-2012, 17:12
Osman o kadar da değil :D tamam bizi artık kesmiyor olabilir ancak leon uda bir civic e değişmem ;)

LEWİS_16
04-02-2012, 19:59
Osman o kadar da değil :D tamam bizi artık kesmiyor olabilir ancak leon uda bir civic e değişmem ;)kıyas bile etmem..:)

osm1907
05-02-2012, 01:16
Osman o kadar da değil :D tamam bizi artık kesmiyor olabilir ancak leon uda bir civic e değişmem ;)

hahah :D vtec mi alsak diyene bak :D

kıyas bile etmem..:)

güzel yürüyo ama :)

Şafak!
05-02-2012, 08:29
tsi kosarken o anca yurur zaten :) tsi vtec2 den cok cok daha ustun. ama honda gbi dengesz vtes dusurup yuklenmeler olmaz. tsida buna zaten gerek yoktur. amac zaten honda gbi modlamaksa sadece yazilimla bile cok iyi hplere ckyor. tsi almayi dusunuyorsaniz tsiyi size deil , sizin tsinin kullanma tarzna uymanz lazim

EMRE ERASLAN
05-02-2012, 08:37
tsi kosarken o anca yurur zaten :) tsi vtec2 den cok cok daha ustun. ama honda gbi dengesz vtes dusurup yuklenmeler olmaz. tsida buna zaten gerek yoktur. amac zaten honda gbi modlamaksa sadece yazilimla bile cok iyi hplere ckyor. tsi almayi dusunuyorsaniz tsiyi size deil , sizin tsinin kullanma tarzna uymanz lazim

aynen katılıyorum...

ufuk_acar
05-02-2012, 21:20
konuyu değiştirdim arkadaşlar... vtec2 mi sattım.

şimdi civic hb manuel 1.8 mi almalı yoksa 1.4 tsi leon mu?

buna ne dersiniz?

Şafak!
05-02-2012, 21:24
Fiyat aralığını belirtsen bizde sana ona göre bi vag grubu önersek olmamı dicem ama senin gönlün honda da :D 1.8 hakkınad bilgim yok ama netten baktığım kadarıyla 140 hp ama 174 tork.. Tork olarak tsiden düşük ama performans arıyorsan neden fr lara bakmıyorsun ki..

ufuk_acar
05-02-2012, 21:27
o kadar param yok da oyuzden:D 1.4 tsi lar 34 fln 1.8 hb civic de 36 ... daha fazla cıkamam

Şafak!
05-02-2012, 21:33
o kadar param yok da oyuzden:D 1.4 tsi lar 34 fln 1.8 hb civic de 36 ... daha fazla cıkamam

Bence uzunda 1.8 öne çıkar ama normal kullanımda tsi daha çok öne çıkar.. Birde bunu vergisi var.. Üstüne bide yaktığı benzini düşün.. Sonra o kadar para harca konfor danda kayıplar yaşa.. Sen daha iyi bilirsin sonuçta sen biniceksin ama ben olsam Hem giden Hem yapınca çok yakışıklı olan.. Herkezin gönlünde taht kurmuş. Üstüne donanımı konforu vs. de daha yüksek olan Tsi seçerim..

ufuk_acar
05-02-2012, 21:39
kasko bedeli parça fiyatları gözümü korkutuyor alman grubunda

ufuk_acar
05-02-2012, 21:41
ayrıca aralarında senelik vergi farkı sadece 600tl. ve 1.8 hb daha az yakıyor. (fabrika verilerinde)

BRKF
05-02-2012, 22:21
bi kere kısa bi mesafede vtec 2 kullanma fırsatım olmuştu ve temin ederimki leon çok çok tatmin edecektir kalite olarak. vtec ve tsi yaptığının karşılığını veren motorlar ama Tsi ın önü daha açık motor yaptığın herşeyin karşılığını fazlasıyla vercektir. parça fiyatına gelince çok fark olcağını tahmin etmiyorum heleki 1.8 hb civicten ucuz bile olur. kasko olarak bende önceden 2003 206 vardı %65 indirimimle 600 liraya yaptırıyodum kaskomu 2011 1.2 leon tsi aldım kaskosunu yaptırdım geçen ay 575 tl tuttu...

mopus
05-02-2012, 22:40
bi önceki aracım vtec2'ydi. hatta seninle aynı fikre sahiptim ve hb 1.8 civicle leon arasında kalmıştım. bu arada mesleğim oto tamirciliği. iki aracıda denedim 1.8 civic ve tsi. 1.8de oldukça keyifli güzel ve iç dizaynı tartışılmaz. ama leon hep bir adım öndeydi benim için. neticede yakıt ve vergileride düşünürsek zaten leon öncelikli karar haline geliyo. ben aldım ve oldukça memnunum. düşünmeden tavsiye ederim...

murtiside
06-02-2012, 00:17
Motor konusunda bilgisi az olan arkadaşlara şöyle bir bilgi paylaşalım

Dizel Motor:
TDI : Turbo Diesel injection

Benzinli Motorlar:
FSI : Fuel Stratified injection
TFSI : Turbo Fuel Stratified injection
TSI : Twincharged Stratified injection

Motor üeşitleri ve Beygir Güçleri:
FSI
1.6 115 hp--2.0 150 hp--3.2 250 hp--4.2 355 hp

TFSi
2.0 200 hp--2.0 240 hp

TSI
1.4 122 hp--1.4 140 hp--1.4 170 hp (GT)

TDi
1.4 80 hp --1.9 86 hp--1.9 105 hp
2.0 140 hp--2.0 170 hp
2.5 130 hp--2.5 174 hp
3.0 233 hp
4.2 275 hp
5.0 313 hp

Aklıma gelen motorlar bunlar.unuttuklarımda olabilir.ayrıca ülkeden ülkeye motorun programlaması değiştiği için küçük farklılıklar görülebilir.Ben Türkiyede ki seçenekler hakkında yazdım..

Gelelim açıklamaya:
Yine çeşitli alıntılar yaparak hangi motorun ne olduğunu yazayım.

TDI:Turbocharged Direct Injection (turbo beslemeli direkt enjeksiyonlu)
Volkswagen ag'nin patentini aldığı kısaltma... volkswagen lupo 3l'de kullanılan versiyonu, etki derecesi en yüksek tdi motordur... zira yakıtın içindeki enerjinin %45'ini harekete çevirir.

FSI:Fuel Stratified Injection (direkt benzin enjeksiyonu)
Bu motorda, yakıt standart motordaki gibi manifolda değil, yanma odasına püskürtülüyor. enjektörlerin basıncı, modern dizel motorlarda (bkz: tdi) olduğu gibi tek bir depoda (bkz: common rail) biriktiriliyor. manifolda püskürtme yapılan sistemlerde enjeksiyon basıncı 4 bar seviyelerindeyken, fsi'de bu rakam 10 bar seviyelerine ulaşıyor. her emme manifoldunda bulunan ve tumble adı verilen hareketli levhalar, manifoldun içinden silindirlere doğru ilerleyen havaya sarmal bir hareket veriyor. piston kafasının dalgayı andıran özel formu sayesinde ateşlenmeye hazır hava - yakıt karışımı bujinin yakın çevresinde toplanabiliyor. tüm bunların asıl amacı, düşük yakıt tüketimi.

TFSI:Turbo Fuel Stratified Injection.(Turbo beslemeli direkt benzin enjeksiyonlu motor.)
Yeni nesil motorda yakıt, talebe bağlı olarak kontrol edilen yüksek basınçlı bir pompa ile sağlanan bir ortak yakıt sistemi yoluyla püskürtülüyor. Emme supaplarının arasında yer alan bir enjektörle yakıt doğrudan yanma odasına milisaniyelik hassasiyetle ve 110 bara varan basınçla püskürtülüyor. Yakıt/hava karışımı yanma odasında bütünüyle homojen bir şekilde dağıtılıyor. Bu da TFSI motoru diğer motorlardan ayıran ve bütün motor devirlerinde yüksek performans sağlayan en önemli özelliği oluyor.

Düşük sürtünmeli supap iteceklerine sahip silindir başlıkları, atmosferik beslemeli FSI motorlara göre daha fazla hava akışı sağlayan değiştirilmiş bir emme manifoldu şekline sahip. Bu da hem daha yumuşak çalışma hem de daha iyi vuruntu direnci ve verimlilik sağlıyor. Bu sayede turbo motor 10.5:1'lik sıkıştırma oranına ulaşıyor. Böylelikle hem atmosferik beslemeli hem de konvansiyonel turbo motorlara göre termodinamik verimliliğin arttırılmasında önemli bir rol oynuyor.

Motor bloğu GG 25 gri dökme demirden üretiliyor; bu madde hem yüksek basınca dayanıklılık hem de mükemmel ses özellikleri sağlıyor. Kütlesi dengelenmiş bir aktarım sistemi ses özelliklerini daha da geliştiriyor. Krank milinin iki katı hızda dönen iki dengeleyici şaft da motorun sakinlik özelliğini telafi ediyor. Motor gücü krank mili tarafından üçgen bir zincirler aktarılıyor; bu zincir hem yağ pompasını hem de dengeleyici şaftları hareket ettiriyor. Bu önlemler sonucunda dört silindirli turbo beslemeli bir motor için çok iyi titreşim özellikleri elde edilebiliyor.

Maksimum tork değeri olan 280 Nm, 1800 d/d ile 5000 d/d arasında elde edilebiliyor. Bu son derece geniş tork eğrisi, bir yandan çok az vites değiştirerek düşük yakıt tüketimiyle kullanmayı, bir yandan da güçlü bir hızlanma ve anında güç elde etmek için çok hafif bir gaz pedalı hareketinin yeterli olmasını sağlıyor.

TSI: üift şarjlı (turbo ve supercharger) direkt enjeksiyonlu motor.
140 hp. gücündeki TSI motor 1500 - 4000 devir arasında 220 Nm. tork üretirken, 170 hp. seçeneğinin ürettiği güç 1750 - 4500 devir aralığında 240 Nm.'dir. Her iki motor seçeneğinde de maksimum tork değerinin geniş olması sayesinde dinamik sürüş için hızlanırken vites değiştirmeye gerek duyulmuyor olması sürüş keyfinin kesintisiz olarak yaşanmasını sağlar.

Diğer motor seçenekleri ile karşılaştırıldığında 1.4 litrelik TSI motorda oluşan yüksek basınç ve sıcaklık nedeniyle dayanıklılığı maksimum düzeye taşımak adına bazı ilave korumalar geliştirilmiştir. ürneğin yüksek yanma ısısı ve basınca karşı silindir bloğu grafit lamelli gri dökme demir ile imal edilerek dayanıklılık artırılmış, soğutma sistemi geliştirilmiş ve triger kayışı yerine metal zincir kullanılmıştır.

TSI, tüm devirlerde etkili ve aynı zamanda yakıt tasarrufu da sağlayacak mükemmel bir kombinasyonu ifade etmektedir. Alt devirlerde kompresörle kontrolü ele alan ve daha sonra turboşarjla etkili olan bir yükleme tertibatının birleşimi olan ve başka örneği bulunmayan yüksek bir mühendislik harikasıdır.

ayrıca 1.2 TDI 75 hp :) kendi motorum diye demiyorum diyemiycem kendi motorum diye diyorum :D

berkebaspinar
06-02-2012, 01:54
hayırlı olsun...

Sert@ç
06-02-2012, 02:17
Eğer performans yetmez derseniz benim gibi 2.0 tfsi alın 6cı vites 1500 devir millete şaka yapın :)

ufuk_acar
15-02-2012, 19:33
ve 1,8 hb civic siyah 2008 model 26bin km de manuel 36bin tl ye aldık. aracta bırak lokal boyayı çizik yoktu. aşırı şüpheli bir durumdu cok baktırdım=) ama ap ak çıktı.

biraz fazla vermiş olduk ama en azından sıfır gibi araç ... inşAllah üzmez beni.

Şafak!
15-02-2012, 21:25
hayırlı olsun.. Kazasız belasız kullanın.. Buralarıda terketmeyin :D

mayham85
16-02-2012, 06:52
isin icinde T varsa hacimde olsa atmosferigin miladi dolmustur. ozlersin diyenlerin alayi halt etmis.

Suan iraktayim ve burada sik sik kullandigim araclar: 3.2 v6 captiva 4.0 v6 land cruiser 2.7 vvti hilux 2.7 vvti fortuner. en dusuk motor 2.7 lt hacminde ve tamami tsi i mumla aratiyor. 1500 2000 devirde sollamaya kalkmaya alismis birisi olaraktan vites dusup sacma sapan devir cevirip benzin tuketmek sacmalik olarak geliyor bana.

1.8 civic 150 160 a kadar tsi la bas edemez performansta. ancak top speed de tsi da bulunan uzun sanziman oranlarindan dolayi cok cuzzi bir farki olur o kadar. ciddi orandada fazla yakit tuketir. bizzat bende leon varken defalarca denedik 1.8 civiclerle. toplam arac olarak bakarsanda honda asla bir seat olmayacak ve olamayacak. her ne kadar bugune kadar seati yerden yere vurdugum ozellikleri olmus olsada sonucta leon un altinda bir golf teknolojisi ve muhendisligi var.

LEWİS_16
16-02-2012, 14:20
isin icinde T varsa hacimde olsa atmosferigin miladi dolmustur. ozlersin diyenlerin alayi halt etmis.

Suan iraktayim ve burada sik sik kullandigim araclar: 3.2 v6 captiva 4.0 v6 land cruiser 2.7 vvti hilux 2.7 vvti fortuner. en dusuk motor 2.7 lt hacminde ve tamami tsi i mumla aratiyor. 1500 2000 devirde sollamaya kalkmaya alismis birisi olaraktan vites dusup sacma sapan devir cevirip benzin tuketmek sacmalik olarak geliyor bana.

1.8 civic 150 160 a kadar tsi la bas edemez performansta. ancak top speed de tsi da bulunan uzun sanziman oranlarindan dolayi cok cuzzi bir farki olur o kadar. ciddi orandada fazla yakit tuketir. bizzat bende leon varken defalarca denedik 1.8 civiclerle. toplam arac olarak bakarsanda honda asla bir seat olmayacak ve olamayacak. her ne kadar bugune kadar seati yerden yere vurdugum ozellikleri olmus olsada sonucta leon un altinda bir golf teknolojisi ve muhendisligi var.katılıyorum....yeni aracınızda hayırlı olsun..:)

ufuk_acar
18-02-2012, 18:57
ırak da dediğiniz gibi çok fazla lüks arac var benzınde ucuz. ama ferrarım bıle olsa orada arac kullanmaktan gram keyıf almadım. oyuzden sızdekı durum aracdan degıl =) dedıgınız araclara turkıyede kullansanız boyle bı lafı asla etmezdınız. o nu belirtmek ıstedım.

arkadaşım tüv de muayene uzmanı ve her markadan yetkılı servısten arkadasım var. cok ınceledık denemede yaptık evet dedıgınız gıbı leon da baya yogunlasmıstım ama manuel temız boylesı bır araca karsılık sıfır leon 1.4 de verseler degısmek ıstemedım. çünkü ford fiat vw seat opel vs bı suru aracta hep yağ kacırıyor , eksıltıyor... arızası olur olmaz.. turbolu 1.4 aracların hıc bırı az yakmıyor lpg ıstıkrarlı kurulmuyor. kasko bedelleri cok yuksek. parca fıyatları allah korkusu yok bunların dedırten turden. halıyle kasko fıyatını 1 kazadan sonra 2 katı costuruyor. pıyasada cok fazla hep aynı arac motor var..

ben 225 45 17 fabrıka verısı jant lastık ve gene fab. verısı 100km ye şehir i. 8.4 lt yakıt yakan atmosferık 1.200kg 1.8cc 140hp 174tork lu bu aracla golf 1.4 tsı ı kalkısta da sonrasında uzun mesafede de affetmedim...

sanırım sızın yarıstıgınız otomatık bır 1.8 hb di. ayrıca söylediğiniz çok doğru leon asla ama asla 1.8 hb bir arac gıbı kalıtelı asla olamaz kıyaslanamaz.

Şafak!
18-02-2012, 19:45
ırak da dediğiniz gibi çok fazla lüks arac var benzınde ucuz. ama ferrarım bıle olsa orada arac kullanmaktan gram keyıf almadım. oyuzden sızdekı durum aracdan degıl =) dedıgınız araclara turkıyede kullansanız boyle bı lafı asla etmezdınız. o nu belirtmek ıstedım.

arkadaşım tüv de muayene uzmanı ve her markadan yetkılı servısten arkadasım var. cok ınceledık denemede yaptık evet dedıgınız gıbı leon da baya yogunlasmıstım ama manuel temız boylesı bır araca karsılık sıfır leon 1.4 de verseler degısmek ıstemedım. çünkü ford fiat vw seat opel vs bı suru aracta hep yağ kacırıyor , eksıltıyor... arızası olur olmaz.. turbolu 1.4 aracların hıc bırı az yakmıyor lpg ıstıkrarlı kurulmuyor. kasko bedelleri cok yuksek. parca fıyatları allah korkusu yok bunların dedırten turden. halıyle kasko fıyatını 1 kazadan sonra 2 katı costuruyor. pıyasada cok fazla hep aynı arac motor var..

ben 225 45 17 fabrıka verısı jant lastık ve gene fab. verısı 100km ye şehir i. 8.4 lt yakıt yakan atmosferık 1.200kg 1.8cc 140hp 174tork lu bu aracla golf 1.4 tsı ı kalkısta da sonrasında uzun mesafede de affetmedim...

sanırım sızın yarıstıgınız otomatık bır 1.8 hb di. ayrıca söylediğiniz çok doğru leon asla ama asla 1.8 hb bir arac gıbı kalıtelı asla olamaz kıyaslanamaz.

Leon şimdi 1.8 hb gibi kaliteli olamaz derken honda nın hb lerinden mi bahsediyorsun... Sana kısaca bi örn. veriyim. Al arabanı yanınada bi leonu olan bi arkadaş bul ikisine pasta cila yap. Sadece bunu yap anlıcaksın hangisi daha kaliteli.. Leondan sonra arkadaşın 1.8 hb hondasının kaportasına dokununca aklım gitti benim. Seata hayvan gibi yüklenip cila atıyorum hondaya bi denedim dalgınlığımdan kaportayı içeri göçürdüm die aklım gitti.. Gözünü sevim hondayı seatdan kalite olarak övüceksen yanlış yerdesin. Çok hondacı arkadaşım var s2k manyağı olan 1.4 alıp dibine kadar basıp sadece manyak manyak arabaya bakan hepside çok yakın arkadaşlarım hondanın ne olduğunu biliyoruz yani.. Dediğim gibi seatı burda hondadan alçaltıcaksan hiç yazma bile bu konuya..

LEWİS_16
18-02-2012, 20:05
bence bu arkadaşımız hiç tsı kullanmamış çok yakıyo diyor ilginç ve tadınada bakmamış tsı motorun yoksa bu tarz yorumlar yapmasını anlamıyorum.....honda atmosferik motoru iyidir ama gerisi yürüyen tabut gibidir......

ufuk_acar
18-02-2012, 20:41
=) ben napıyim kaportasını... ben napıyım 1 kere sıkıp bırakmasını...

fanatıklık degıl ısın kalbınden ınsanlarla tecrube ettım bunu.. tüv den servislerden verilerden.

yağ kacırıyormu.. yolda bırakıyormu bır arıza ısıgı yakıp yada olur olmaz... turbo yada motor sıkmaya gelmıyormu.. bana gelmez... kasko fıyatı 2-3bın tutuyor kaza yaptınmı fıyat cosuyor. parcaları ates pahası..

ben aldımmı 5-6 yıl kullanırım... önceki aracımıda 6 yıl kullandım. lpg de baglarsam kafa rahat. tsı a o bıle gelmıyor. yani ben burada demek istediğim tsı ve i-vtec ap ayrı konular denk tutulamaz. benim kullanım zevkıme butceme uzun vadede kafamı rahat tutacak arac bu. 6yıl vtec2 ye bakımı dısında cok sukur hıc gıtmedım servıse... (ki arac 8yasındaydı)

Sert@ç
18-02-2012, 21:03
Yağ yakma olayı rodaj sırasında olur sonrasında yakması 10bin bir olur :)
Kaç tane yolda kalmış 1.4 tsi gördünüz ? Ben çok fazla arıza ışığı yanık olan görüyorum hiç birinde problem yok hatta benim aracımda kam mili sensörü bozuk değer okumadığı halde canavar gibi gidiyo. Kasko fiyatı benim aracım 2.0 tfsi ve kaskoya verdiğim para 500tl yani 2-3 bin tl olanlar şaka yapmış ;)
Parça paralarında örnek veriyim yağ filtresi 20tl polen filtresi 10tl benzin filtresi 50tl yani ateş pahası filan değil
Lpg tamam çok güzel ancak büyük şehirde otopark,avm vs bir sürü sıkıntı...

Ammaaa derseniz ki honda çok sağlam filan işte size bir örnek video ;) Adamın son cümlesine dikkat

http://www.youtube.com/watch?v=QATro4s-Kk8

LEWİS_16
18-02-2012, 21:12
2.3 binlira kaskomu odane...:) kim yaptırmış o paraya...:) sıkmaya gelmiyomu tsı ben sorun çıkan görmedim forumda..:) 15 bin yaptım ilk bakıma girdim yağ kaçırma nedir duymadım:) ki hondalar neden 10 binde giriyo acaba bakıma demekki yağı tsı değil atmosferik honda motoru kaçırıyo..:) yolda kalan oldumu onuda hiç duymadım siz sadece buraya boşa konu açmışsınız ....hondacı eniştem var 2011 125 lik tsı motorun ne olduğunu çok iyi biliyo..:) bu arada bu kadar yorum bile fazla bence tsı motru tartışmak çok yersiz benim için konu kapanmıştır..:)ha bu arada tüp takılmıyo demişsiniz zaten tüp taktırmaya uygun olmadığını tsı motorunı söylemedimi size işin kalbinden gelenler... ...

ggt
18-02-2012, 21:16
Ailemizde Honda araçda mevcut 2009 model. Motoru gerçekten sorunsuz.İç hacmi çok güzel. Bunun dışında görüşüz dahil çok başarısız bir araç. Detayları ise rezalet. Bagaj kapağının altında kablolar artık hangi araçta görünüyor :)
1.8 Honda motoru sağlamdır fakat çok yakıt tüketen bir motor. Kuzenimin arkadaşı bayadır satmaya çalışıyor.
Kaliteden anlayış nedir bişey diyemem ama standartı vardır bunuda profesyonel insanlar yapabilir diye düşünüyorum.
1.4 tsi karşısında ise sadece max hızda şansı olabilir.Bunun dışında eğer 1.4 tsi geçiliyorsa o pilotajdandır.
Kasko 2011 de mayıs ayında 0 aldığımda frı bana max verilen rakam 2500 idi.Ben hasarsızlık ile 900 e yaptırdım. Yani 2000 li rakamlar ütopik olmuş.

RoniN
18-02-2012, 21:20
Honda forumlarında yazılanları buraya kopyalamıştık. O konuyu bulup bence tekrar bakın. Aynı segment olan araç 1.4 tsi 125 lik ile honda civic 125 lik 1.6 sıdır. Bu konuda deneyimlerini paylaşmış olan hondacı arkadaşlar vardır KENDİ forumlarında. "TSI yazıyorsa uzak durun olm 1.6 zannetmeyin" gibi bir çok yordum vardı.

Eğer kıyaslayacağınız araçlar 1.8 olacaksa eğer

Output : 160 cv (117 kW) @ 5000 rpm
Torque : 250 Nm (184 lb.ft) @ 1500 rpm

Leon 1.8 tfsi ile karşılarsınız. Ondada zaten honda hb dediğiniz araç herhalde 20 25 saniye sonra leonun dikizlerinde bile gözükmeyecektir :)

RoniN
18-02-2012, 21:21
Birşey daha eklemek istiyorum. Ben ne yapacam kaportasını diyorsunuzda herhalde sadece malını seven bir insansınız canınızı hiç sevmiyorsunuz.

http://www.youtube.com/watch?v=6wUa5KaieLA

şu videoyu bir izleyin alman menşeili bir araba ve japon menşeili bir araba arasındaki farkı anlarsınız. Canınızı sevmiyorsanız yapacak birşey yok. Uçan tenekeye binmeye devam edin :)

ggt
18-02-2012, 21:22
atmosferik ile turbolu aracı kıyaslamak mantıklı değil zaten.Anca 1.8 atmosferik ile 1.4 turbolu araç kıyaslaması kabul edilebilir.1.8 tfsi devreye girerse vay atmosferiğin haline :)

zamanında izlemiştim bende,o video gerçekten iyi bir anlatım .

patrıot
18-02-2012, 21:39
Bazı arkasaşlar çok fanatik olarak bakıyorsunuz.Japonlarda bu otomotıv olyında söz sahıbı bır ulkedır.Lafları bılmeden yazmayalım.Toyota dunyanın buyuk uretıcılerınden bırıdır.Vw den daha buyuk bır fırmadır.

Kullandıgınız aracın %30 parçası japonyada üretilmektedir.

patrıot
18-02-2012, 21:46

Yeni aracınız hayırlı olsun.Bu yarışma muhabbetlerı bıraz boş işler,bu şekilde kaliteli oldugunu nasıl anlıyorsunuz bılmıyorum.Yarışma muhabbetlerı tamamen şöfore baglı bır olaydır.Sizin mantıgınızla gıdersem 1560 kg opel ınsıgnıa 1.6 180 hp ve 245-40-19 jantlarla senınle aynı motora sahıp hondayı yerlerde surundurmuştum.

Şöforlerın cıddı fark oluşturdugu bu gıbı faktorlerı bence krıter olarak vermeyın.

ufuk_acar
20-02-2012, 11:48
konu cok farklı yerlere gitmiş=)

ben zaten dikkat ettiyseniz leon 1.4 tsı aşığı olarak (ki halada iç cekerım gorunce) vtec2 yı sattım. acıkcası evet honda da sac kaporta konfor vs cok vasat. fıyatları satısta asagı yukarı aynı olmasına karsın bu boyle.. karsılastırma cıkardıgınız vıdeoları ızledım de bılınmeyen bılmedıgımız bırsey degılkı bunlar. yaya guvenlıgı sebebı ıle tamponlar artk plastık. camurluklar vs.. kaya gıbı kaportalı bır aracın yakınınıza vurmasını kım ıster? ben ıstemem sahsen.. ama kazada sasesı barıyerlerı hayat kurtarıcı faktorlerı olan aracı severım. japon bunu ıyı dusunuyor. motor karsılastırmalarına gelırsek turbolu arac ıle turbosuz arac karsılastırmak cok anlamsız ne olursa olsun.. ama benım manuel 1.8 e turbo baglasak (ki bu sefer de yakıt adına adıl olmaz) bu ısın ıcınden cıkamayız=) netıce ıtıbarı ıle ben pek cok araca baktım ve gercekten onemlı bı etken 1.8 manuel cıvıc ı cok temız bulunca kacırmadım ...

mayham85
20-02-2012, 11:56
317000 km diyorum halen biniyoruz diyorum yasiti hondalar toyotalar 10 yasinda degilde 20 25 yasinda gibi duruyor diyorum ve mesaji gerekenler alsin diyerekten cekiliyorum.

Bosuna kendinizi kandirarak bahane yaratmayin. yok bunlar yag kaciriyormus bilmem neymis. biz nasil bindik o zaman yuzbinlerce km? bu sitede 100 150 bin km sifir alip anahtar vurmadan satanlar var. 200 300 bn km araliginda satilan araclarda var dizel benzinli.

japon ureticilerin kendilerini savunabilecegi pazarda durabilecegi tek kalem basarisi kalmadi artik silindi honda avrupadan silindi toyota yilda %25 pazar kaybediyor. mazda falan zaten adi okunmuyor 15 sene once kalmis o gunler.

ufuk_acar
20-02-2012, 12:17
temiz bakmışsınız aracınıza diyorum maşallah diyorum baska bısı dıyemıyorum o zaman.

mayham85
20-02-2012, 12:21
valla hicde dogru duzgun bakilmadi santiyelerde binildi 4 5 kisinin acemiligi cikti.

suan ki hilux um ondan cok daha duzgun kosullarda kullaniliyor ve tabiri caizse can cekisiyor.

patrıot
20-02-2012, 13:44
konu cok farklı yerlere gitmiş=)

ben zaten dikkat ettiyseniz leon 1.4 tsı aşığı olarak (ki halada iç cekerım gorunce) vtec2 yı sattım. acıkcası evet honda da sac kaporta konfor vs cok vasat. fıyatları satısta asagı yukarı aynı olmasına karsın bu boyle.. karsılastırma cıkardıgınız vıdeoları ızledım de bılınmeyen bılmedıgımız bırsey degılkı bunlar. yaya guvenlıgı sebebı ıle tamponlar artk plastık. camurluklar vs.. kaya gıbı kaportalı bır aracın yakınınıza vurmasını kım ıster? ben ıstemem sahsen.. ama kazada sasesı barıyerlerı hayat kurtarıcı faktorlerı olan aracı severım. japon bunu ıyı dusunuyor. motor karsılastırmalarına gelırsek turbolu arac ıle turbosuz arac karsılastırmak cok anlamsız ne olursa olsun.. ama benım manuel 1.8 e turbo baglasak (ki bu sefer de yakıt adına adıl olmaz) bu ısın ıcınden cıkamayız=) netıce ıtıbarı ıle ben pek cok araca baktım ve gercekten onemlı bı etken 1.8 manuel cıvıc ı cok temız bulunca kacırmadım ...

Senin 1.8 eturbo yapsan 1500 kmde bir maslak sanayıde ayara fazla surmedende motor yaptırmaya gıdersın.

Her zaman Fabrıka çıkışı turbolu araç derim.Sonradan yapmalar güzel oluyor ama sıkıntıları beraberınde getırıyor.Leon cupralarda 495 hp cıvarında gezenlerı mevcut....Motor ıçıne gırmeden bu güçleri alabiliyor.

ufuk_acar
20-02-2012, 14:35
yazılanları okuyup okuyup cok guluyoruz =) fanatikliklerin böylesi:D

hilux ha:D way be. =) 1,500km de bır ayar he=) hemde vtec motoru yıcem he:D

saygılar =)

suniUA
20-02-2012, 15:26
Hala Honda veya Toyota'yı övenler 15-20 sene öncesinde kalmış insanlardır. Adamların hala otomatik vitesleri 4 vites. Millet çift kavramalı 8 vites üretmeye başladı. Motorları ise hala günümüze ayak uyduramadı. BMW, VW, Ford düşük hacimli motorlardan turbo yardımıyla yüksek beygirler ve yüksek tork üretirken, Honda, Toyota hala 95 model araçlarda kullanılan motor teknolojisini kullanıyor. Bir de Toyota dünyanın en büyük üreticisi falan değildir. Amerika'da nasıl araba kullandıklarını çok iyi görüyoruz. Kalite anlayışları 0. Daha yeni yeni BMW, Mercedes, Audi, VW çok tutmaya başladı. Toyota bir 10 sene sonra nerelerde olacak göreceksiniz. Bir de bir arkadaşın paylaştığı vidyoda Golf GTI'ın üzerinde tepinen adamın yaptıklarını bir Honda'da veya Toyota'da yapın bakalım ne oluyor.

ufuk_acar
20-02-2012, 17:02
yaşı hep dikkat ettim de 20-28 arası genc arkadasların (ki bende) mış muş müş lü lafları yada haybeden gercek üstü laflar=)
sevgili arkadaşlar bır kac yıllık tsı ı (ve üreticininde tam desteklemediği tsı ı) daha doğrusu alman bmw nın japon hondadan vtec teknolojisini satın almak için cabalarını bir araştırın derim. (ki satmadılar da)

ben geri kafalı değilim fanatikde değilim. ama çok şükür tarafsız kendi doğrularımı tecrubelerımle sabitliyorum. evet honda sedan almadım. seat da almadım. golf de almadım. lancer da ve cruz da hatta audi a3 de. ya parasını haketmediler bence yada sorunlular. ben honda civic hb 1.8 i aldım. olay bu kadar basıt. golf un kendi reklamını golfun kendı satıs ekıbının reklamlarını ızleyıp ızleyıp burada egonuzu tatmın etmeyın gencler=) gercekler 1kazada 2 yollarda goruluyor. 3.su de servıslerde goruyoruz=)

blade038
20-02-2012, 17:19
her ne kadar son zamanlarda kalite düşsede, her ne kadar hak etmediği fiyatlara satılsada vw kalitesi hondadan her zamn 1 üst segmentteydi. pek değişceğinide sanmıyorum. tartışmayı sürdürmeye gerek yok. sanada hayırlı olsun ufuk.

suniUA
20-02-2012, 19:38
yaşı hep dikkat ettim de 20-28 arası genc arkadasların (ki bende) mış muş müş lü lafları yada haybeden gercek üstü laflar=)
sevgili arkadaşlar bır kac yıllık tsı ı (ve üreticininde tam desteklemediği tsı ı) daha doğrusu alman bmw nın japon hondadan vtec teknolojisini satın almak için cabalarını bir araştırın derim. (ki satmadılar da)

ben geri kafalı değilim fanatikde değilim. ama çok şükür tarafsız kendi doğrularımı tecrubelerımle sabitliyorum. evet honda sedan almadım. seat da almadım. golf de almadım. lancer da ve cruz da hatta audi a3 de. ya parasını haketmediler bence yada sorunlular. ben honda civic hb 1.8 i aldım. olay bu kadar basıt. golf un kendi reklamını golfun kendı satıs ekıbının reklamlarını ızleyıp ızleyıp burada egonuzu tatmın etmeyın gencler=) gercekler 1kazada 2 yollarda goruluyor. 3.su de servıslerde goruyoruz=)

Çok güzel kafa buldunuz bizimle. Şimdi Honda forumuna geri dönerek arkadaşlarınıza ballandıra ballandıra anlatın Seatclubturkey forumunu karıştırdım diye. Herkes çok iyi biliyor neyin ne olduğunu çünkü. Merak etmeyin.

RoniN
20-02-2012, 19:39

saygılar =)

Turbo taktırıp 5000 km gören honda varmı tr de ? turboyu tak bakalım vtec motora ne oluyor :)

ufuk_acar
20-02-2012, 20:06
yok forumlar arası dedıkodu yapar gıbı kımseyı rencıde etmem=) fırmaların kendı reklamlarına bakıp aldanan ınsanlardan degılım. tarafsız bı sekılde baktım pek cok araca. acık yureklılıkle kım ne derse desın honda civic hb 1.8 manuel gordugum en duzgun arac.

Yalnız dikkat ediniz HONDA dıyorum ama honca civic hb 1.8 manuel diyorum. diğerlerini saymıyorum. siz kafanıza göre ego yapıyorsunuz. sonra konu sapıyor.

patrıot
20-02-2012, 22:05

saygılar =)

Ufuk sen kendı bılgılerın ıle devam et.rabbim aracınıda kazasız belasız gunlerde kullanmayı nasıp etsın.

Turbodan uzak dur atmosferık olarak devam et derım.:):):)Turbo haram beygırdır atmosferıkcı adama ters gelir.:D

Şafak!
20-02-2012, 22:40

a3 sorunlu mu ? herşey iyi güzeldi konunu takip ediyordum zevkle okuyordum ama audi gibi bi markayada Mok atınca artık senin konunun inci konularına döndüğünü farkettim.. Biraz geç kalmış oldum..

Mehmet abinin dediğinin gibi Allah kazasız belasız sorunsuz kullanmaı nasip etsin sana. Sen bin arabana keyifli keyifli sür. Turbo murbo uzak dur. Haram beygirden uzak atmosferik devam size.. Bmw bile hondadan medet umucakmış ta vs. vs. peaaaaaaah... Nokta !

RoniN
21-02-2012, 03:48
Ufuk sen kendı bılgılerın ıle devam et.rabbim aracınıda kazasız belasız gunlerde kullanmayı nasıp etsın.

Turbodan uzak dur atmosferık olarak devam et derım.:):):)Turbo haram beygırdır atmosferıkcı adama ters gelir.:D

hondacılar hep öyle der hakkaten ama 1.6 dizel motorları geliyor yakında turbolu benzinlilerde gelecek bakalım ne diyecekler o zaman :) Bmw mercedes vs hepsi tek tek geçiyor turbolu benzinliye. Hem daha az yakıyorsun hem daha hızlı. Doğal olarak tek yol turbo :)

mayham85
21-02-2012, 09:01
http://car-dialog.com/showthread.php?t=3047

Hazır boş vakit varken benimde bu bölümde bi katkım olsun,kendi aracımı anlatim dedim..Arabam, Honda Civic HB 1.8,otomatik vites (I-shift)..

2006 yılında ilk çıktığında almıştım arabayı,genel olarak iç ve dıştan bahsetmek gerekirse arabanın 5 kapı olması bi avantaj inip binmek rahat,ayrıca ön ve arka gayet geniş..Arka için bi Golften geniş desem yanlış olmaz sanırım..Ön tarafa gelince sürücü açısından konsol gayet iyi tasarlanmış,herşey el altında kullanımı rahat.Ayrıca direksiyonda rahat ve kullanışlı..İç mekan hakkında kısaca olumsuz bişey söyleyemem,modern bi görünüme önem vermiş Honda..Dışıysa hepimizin bildiği gibi,kimi hiç sevmiyo kimiyse bayılıyo..

Teknik özelliklerden bahsetmek gerekirse araç 1800 motor ve 140hp..Performans olarak çok kötü bi araç değil,düşük hızlarda verimsiz olan motor yüksek hızlarda daha iyi..Devirli kullanım genelde tavsiye ediliyo.Ama şu malesef araç hakkında yazabileceiğim en kötü şey ; otomatik vites tam bir felaket..Vites geçişlerinde araba ne olduğunu şaşırıyo,boğuluyo ve aşırı bi vakit kaybı yapıyo..Kısacası performansı çok olumsuz etkiliyo..Ve almayı düşünenlere kesinlikle tavsiye etmem,arabaya binen yabancı kişilerin nefretle inmesine sebep olabiliyo..Yakıt tüketimi ise şehir içinde genelde 10.5-11 , şehir dışında ise 7.5-8 litre civarı oluyor (yol uygun olduğu sürece seri kullanımda)..

Sürüşten bahsetmek gerekirse,amortisörler malesef komforu alıp götürüyo,ve her çukuru bizzat kendiniz girmiş kadar oluyorsunuz.İnsan acaba bu kadar sert yapmaya gerek varmıydı diyo ? Şunu da belirtim araçta standart 225/45/17 lastikler mevcut..Amortisör sürücü dışında diğer yolcularıda maalesef rahatsız ediyo,ama onun dışında komfor açısında bi sorun yok..

Benim yaşadığım bi kaç tecrübeye gelecek olursak,ben arabayı sıfır aldım ve sanırım şansım yoktuki problemler bitmedi.Şu an 30.000e geliyo araba servisle baya bi içli dışlı olduk..Örneğin Hondada ilk bakım 10.000 km'di idi,ve araç 10.000e geldiğinde yağ ikaz lambası ile karşıllaştım..Neye uğradığımı şaşırdım sıfır arabada,bi benzincinye çektim servise gidene kadar yağ eklemek adına ve motorda yağ kalmamıştı..Sıfır arabada nasıl böle bişey olduğunu anlamak mümkün değil...Servise soktuğumda ise bunun olabiliceğini söylediler (şaka gibiydi)..İlerleyen zamanlarda arabada yağ eksilme devam etti ama hiç bi zaman sıfırlamadı yarıya yakın seviyelere geldi,ama şu anda öle bi pproblem yok..Kendimce bi açıklama getiremiyorum bu olaya..

Ayrıca araç yokuşlarda dur-kalk olduğu zamanlar bi uyarı veriyo,bilgi ekranında çıkan simgenin kullanma kitapcığında olmaması ilginç,o şeklin resmini çekip servise götürdüğümde debriyajda zorlanmadan dolayı olduğunu söylüyolar..Muhtemel bi sorun ama,uyarı ışığı yakacak kadar olmasını pek anlamıyorum yine..

Ve son olarak bi sorunda otomatik araç kendini stop etmeyi başarabiliyo,bunu da sanırım bi 10 kez yaşamamışımdır..İlk bi kaç kez hafif rampada yaşasamda bu sorunu,sonra düşük hızda sokak arasındada bi kaç kez başıma geldi..Servis aküden olabileceğini söyledi ve aküyü değiştridiler,ondan sonra başıma bişey gelmedi bu konuda..

Sonuç olarak,bu kadar sorun yaşayacağımı bilsem bulaşmazdım bu arabaya,ama yeri geliyo sürerken keyif vermiyo da değil..Sanırım düz vitesi sorunsuz olsa gerek..Çünkü genel sorunlar vitese bağlı diye düşünüyorum,hoş bunu Honda da kabul ediyo..

ufuk_acar
21-02-2012, 09:28
=) bende bunu diyorum işte arkadaşlar aşırı bir fanatiklikle saldırıyorsunuz her biriniz. yahu ben tüm araclara baktım ve MANUEL OLARAK EN SORUNSUZ BU ARAC DİYORUM BUNUN NESİNİ ANLAMAK İSTEMİYORSUNUZ . bende bunu anlamıyorum =)

mayram85 bıyerden arayıp buldugun yazı zaten bılınen bısı. manuel olmasa bende almazdım gıder leon 1.4 tsı alırdım. yani nie anlamıyorsunuz beni. ben bu kadar temizini bulamamıs olsaydım leon 1.4tsı alıyordum zaten. =) ayrıca ben turbo haram aman oyle aman boyle demedım ki.. bindiğim aracın 225/45/17 ebadına gore yaktıgı 8,4fabrıka verılı s.ıcı benzın hesabı bende 9lt cıvarında. leon da bu kadar yakardı zaten. evet honda benzınlıde civic s.i 2012 yeni kasada turbolu vers. gelecek diyorlar. typeR yerini alacak. ama bu honda fanatiklerini değil honda karşıtlarını korkutucagıda %100 bir gercek =) turbosuz bir vtec motoru ile basa cıkamayan sektör careyi turbo beslemeli araclarda buluyorsa =) bu kimin basarısı ? birde eski teknoloji vs vs diyorsunuz da.. (ki hala patenti ve teknolojisi sır olan vtec motorlarında) istikrar sağlamış bir motor karsısında bari camur yapmayın.

mayham85
21-02-2012, 09:46
ufuk bey sizin inat ettiginiz nokta da bu zaten.

millet vtec le basetmek icin turbolu arac yapmiyor.

kendinizi buna inandirmayi birakin. avrupada emisyon var tuketim standartlari var hic bir standardin dogru olmadi sacma sapan oldugu amerikan pazarinda belki honda tutunuyor olabilir ama bu kalitenin ekonominin ve gercek performansin on planda oldugu avrupa pazarinda hic bir halta yaramiyor. avrupada honda kac tane arac satiyor sende? basit bir reno nun turkiye satislari kadar bile degil tum avrupa pazarindaki satislari 15 sene onceki pazarinin coook asagilarina dustu.

bununda nedeni sudur. 1.4 tsi motor 1463 kg gelen passatla 68 lt yakit ile 1220 km gidebilmektir. sehir icinde 900 km lerde menzille gezeblmektir. 1220 km ligin ortalamasi 5.2 lt/100 km ye gelir. bunu yaparken 10.5 sn de sifirdan yuze cikmak maksimum hiz olarak 235 e cikabilmektir. Bunu 1463kg gibi bir bos agirlik ile yapabilmektir. ayni sekilde leonda 1000+ menzillere defalarca cikip sehir icinde 750 800 km den asagida depo fullememisligimde vardir. passat ve leonda ki tsi da toplam 100 bn km yapmis birisi olarak yaziyorum bunu.

rampayi uzaktan gordugunde vites dusmeden cikabilmek icin kisa oran kullanmadan yada buyuk hacimli motora ihtiyac duymadan vites dusmeden devam edebilmektir.

Bu surus konforudur bu tatminkarliktir bu sacma sapan arabayi bagirtmadan yakita abanmadan devir cevirmeden keyif alabilmenin yoludur.

Bunu ancak isin icine T girdigi zaman yaparsin. Ve bunu gormek icinde ancak T si olan bir arac satin alip uzun sure kullanman gerekiyor. Sagdan soldan duyduklarini unut kulaktan dolmalarla ancak bir yere kadar gidersin. Ancak su uyariyida unutmayn T yi tadan bir daha T siz hayata donemez.

Ve bunu sakin unutma dunya uzerinde milyon km deviren binlerce tdi lar 1.8t ler var.

ggt
21-02-2012, 10:03
type r ın üretmi neden durduruldu zaten :)
Type-r da kullandım cuprada, ikisi farklı araçlar cupra çok daha hızlı, cuprayı satarken type r ı olan arkadaşım satmamam için çok baskı yapmıştı.Şuan oda turbolu araca biniyor.
Honda nın motorunu bende halen beğeniyorum eskisi kadar olmasada halen sorunsuz.Vtec ile yüksek devir çevirmek çok zevkli gerçekten ama mantıksız.
Honda nın motor dışında begendiğim en ufak tarafı ise malesef yok.2012 model diye çirkince de bir makyaj yaptılar :)
Honda 1.8 ide tsi la karşılaştırmak yanlış.Manuelde sorunsuz olabilir ama manuelde sorunlu olan araçlar hangileriki :)

ufuk_acar
21-02-2012, 10:38
sadece burada yazanlar yeter =)

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=37039.0

ufuk_acar
21-02-2012, 10:40
ve turbosuz 2 lt lık bır arac ıle turbolu bır aracı karsılastırıp hala cupra dıyor olmanız yada bunun ıcın waaow yapanları ben hala anlamıyorum. bu zaten cok mantıklı. 2lt lık turbo bır arac ya =) ama adam turbosuz yapmıs bunu :D ben utanırdım şahsen =)

LoXoL
21-02-2012, 11:11
Bu konu amma uzamış gitmiş arkadaş :D
Arkadaşlar, Honda motor konusunda gerçekten iyi bir teknolojiyi yakalamış ama daha ilerisine gidememiştir. Yakaladığı motor teknolojisi gerçekten çok iyi olmakla birlikte performanslı bir motordur (v-tec). Donanım konusunda ise hala 2000'li yılların donanımları ile satılmakla birlikte, 2004-2005 yıllarından sonra çok baş ağırtan bir iç teknoloji/dizayn ile teknolojiye ayak uydurmaya başladı. Ürettiği motorlar dayanıklı ve sağlam olmasına rağmen bir türlü yakıt konusunda Türk tüketicilerin beğenisini kazanamadı ama sedan civic ile satışlarda bayağı bir atak yaptı. Tasarım konusunda eksiklikleri hala giderilememiş ama hala eski kasaları daha çok tutan bir markadır. Özellikle 1998-2004 arasındaki 2 kasa v-tec motorları özellikle Japonyadaki 18-25 yaş arasındaki gençlerin yeni başlattığı JDM akımı ile gençlere daha çok hitap etmeye başladı. Fakat 2004 yılından sonra dah açok orta sınıfa hitap etmeye başlamıştır. Hala 1.8 gibi yüksek hacimli motordan 140 hp üretsede motor teknolojisi sağlamlık konusunda çok iyidir. Çevremde sorunsuz binilen çok sayıda 200-300 bin km'de honda civic var. Yağ-su-bakım yaptıktan sonra eminimki 1 milyon km rahat görürsünüz bu motorlarla.

Wolksvagen ise tamamen kendisini ispatlamış, yeni donanımlar, kasalar ve motorlar üreten sürekli yenilikçi olan bir firma. 1980'li yıllarda ürettiği Golf'ten sonra satış stratejisi yüzünden sadece orta sınıfa hitap eden, fakat TSİ motor çıkartmasından sonra tekrar gençliğe hitap etmeye başlayan, son zamanlarda ise teknolojiyi iyi kullanan bir firma. Özellikle düşük hacimli motorlardan yüksek beygir ve torklar alabilen motorlar ile hem çevreci hemde daha ekonomik motorları kullanıma sokmasıyla adından epey söz ettirir oldu. Şu anda bakarsak eğer gerçekten güzel arabalar yaparak bol seçenekli bir WV yelpazesi görebiliyoruz.

Genel ve özet olarak birçok model honda kullanmış biriyim. Gerek kendimin gerekse arkadaşlarımın :)
Emin olunki Honda motoru orjinal kullanıldığı sürece çok sağlamdır. Oynamalara en iyi cevap veren motor tiplerinden biridir. Fakat dozu kaçırınca veya hor kullanılınca en sıkıntılı motor olma adayıdır kendisi. Seat ise yeni kullanmaya başlamama rağmen konfor ve donanım anlamında gerçekten güzel ve sağlam araçlar. Gerek marka imajı, gerek göze hitap konusunda gerçekten çok güzel modelleri mevcut. WV ve Audi araç çok kullandım. Onlardaki konfora yakın konforlar. Kaldıki alman arabalarının namını hepimiz biliyoruz sağlamlık ve teknoloji konusunda.

Ama önüme şu anda 1.8 V-tec ve 1.4 Tsi koysanız emin olunki markasına bakmadan 1.4 tsi derim. Kullanacağım gücü düşük devirlerde kullanmak varken neden üst devirlerde kasayım kendimi? Motorun v-tec açışını görmek içinmi yoksa 5'ten 3'e çekip uzamak mı? Bunlar artık Türkiye'de bu koşullarda bize göre olmayan şeyler bence. Artık bize bu şartlarda ekonomi lazım.

mayham85
21-02-2012, 11:12
bizim orada bir soz vardir.

Halamin T.....klari olsaydi amcam olurdu diye.

anlayana :)

blade038
21-02-2012, 11:25
sadece burada yazanlar yeter =)

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=37039.0

bunun konuyla ne alakası varki. burda vw fanatikliği yada motor fanatikliği yapmıyoruz. golf GT deki motorların sorunsalı motorlar ve dsg 7 ileri şanzumanın sorunsalı olduğu açık zaten. benmim şahsen demek istediğim honda çok geride kaldı. devir küçük hacim ve yüksek beygir tork ve yakıt tasarrufu devri. bunları sağlaması şart. toyota gözümde seattan aşağıdadır ama motor kalitesine kendim laf söyletmem. sizin en başta bilmeniz gerekn burda kimse size fanatik cevap vermiyor. fanatik olsam passat yada a4 varken volvoya binmezdim. her neyse tartışma bitmiştir arkadaşlar. konunun devam etmesi halinde tarafımca silinecektir. bu saatten sonra kimsenin fikirini değiştiremeyiz..

Şafak!
21-02-2012, 20:56
Ya bırakın tork fakiri arabaların mevzusunu.. honda seven honda cluba gitsin. Turbolu hondaları da biliyoruz biz.. Kaçtane tayyarcı cupraya yöneldi bi onu araştırın..

patrıot
22-02-2012, 13:53
Fanatikliğin hiç yeri deği arkadaşlar......Metal parçalarından bahsediyorsunuz,Bir insanın kalbini kırmaya değmez.Zevkler ve renkler mevzusu var ve herkes istediği aracı alıp kullanabılır.Sonucta özgür irade sahibi ve parasını kendisi veriyor.

Ufuk tekrardan hayırlı olsun.Resimlerini bekliyoruz.

ufuk_acar
23-02-2012, 10:46
teşekkürler patrıot =) mesajların hep bana ılımlı ıcten gelmıstı zaten.

tekrar söylemek isterim beni yanlış anlamayın hatta bulusmalarada gelmek isterim leon ları severım ama bu araba (fıyatı yası temızlıgı sebebı ıle) benı cezbetti. kafamda kendımce daha sorunsuz olacaktır ınancından dolayı.

tabı olaylar wv reklamları ıle bısıler kanıtlama cabasına gıdınce ısın olcusu kactı =) okdr

patrıot
23-02-2012, 12:18
teşekkürler patrıot =) mesajların hep bana ılımlı ıcten gelmıstı zaten.

tekrar söylemek isterim beni yanlış anlamayın hatta bulusmalarada gelmek isterim leon ları severım ama bu araba (fıyatı yası temızlıgı sebebı ıle) benı cezbetti. kafamda kendımce daha sorunsuz olacaktır ınancından dolayı.

tabı olaylar wv reklamları ıle bısıler kanıtlama cabasına gıdınce ısın olcusu kactı =) okdr

Buluşmalara bekleriz gerçi bende uzun zamandır katılamıyorum ama bundan sonrakılere yavas yavas katılmaya başlıyacam.