PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dereceli Egsantrik Mili Nedir?

patrıot
24-08-2007, 22:30
Dereceli nedir ne işe yarar?

Dereceli Eksantrik Mili Nedir?
Dereceli Eksantrik Milleri standart eksantrik millerinden farkli olarak performansa yonelik duzenlenmis yapilari ve ayarlanmış dereceleri sayesinde gerek cadde otomobillerinde gerekse yarış otomobillerinde yüksek güç ve tork sağlayan performans parçalarıdır...

Dereceli Eksantrik Mili Nasıl Çalışır? Dereceli Eksantrik'ten güç çıkmasını sağlayan temel unsur subaplarin açılıp kapanma ve açık kalma zamanlarinin degismesidir. Bu konuda Teknik Bilgi olarak bilinmesi gereken birkaç kavram vardir:

LIFT: Lift, eksantrik milinin subaplari ne kadar bastırdığını gösteren değerdir.
DURATION: Subapin yatagindan çıktığı zamanki derece ölçümüdür.
OVERLAP: Giriş ve çıkış subaplarinin aynı anda açık olduğu sürenin derecesidir. Giriş eksantrik milinin açılış numarası çıkış eksantrik milinin kapanış numarasına eklenerek hesaplanır.
POWER BAND: Eksantriğin gücünü verimli bir şekilde verebildiği devir aralığıdır.

Dereceli Eksantrik Mili Ne Kadar Güç Verir? Cadde otomobilleri için üretilmiş eksantrikler derecelerine ve kullanıcının seçimine göre 10bg ile 25 bg arasinda güç üretebilecek kapasitedelerdir, yarış otomobilleri için üretilmiş eksantrikler ise çok daha yüksek olarak 80-100bg'lere kadar güçler üretebilmektedirler.
Daha ayrıntılı ve özel bilgi almak için Eksantrik Mili Üreticilerimizden ilgilendiğiniz markayı seçerek devam edebilirsiniz...

Eksantriklerin hangi özellikleri neleri etkiler?
Eksantrikleri tanımlarken üreticilerin kullandıkları bir çok özellik vardır. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanların aracın motor gücünü nasıl etkilediğini bilmek, eksantrik mili seçiminizde size yardımcı olabilir.

Duration: Emme ve Egzoz için ayrı ayrı belirtilir. Subapın, 360 derecelik döngü içerisinde kaç derecelik sürede açık kaldığını gösterir. Cadde tipi eksantriklerde bu değer 250-270 dereceler arasında oynayabilir, yarış tipi eksantriklerde ise 300 derecelere kadar çıkabilir. Bu değer arttıkça motorun maksimum gücü artar, ancak bu değer artışının, motor üzerinde gerektirdiği farklı tadilatlar da olduğu için cadde tipi dereceli eksantriklerde genelde göreceli olarak düşük değerler tercih edilir.

Overlap: Emme subapının açılmasından, egzoz subapının kapanmasına kadar geçen, iki subapın birlikte açık kaldığı süredir. Bu sürenin artışı, egzoz gazının daha çabuk tahliyesini, akabinde emme manifoldundan gelen temiz hava ve benzin karışımının daha çabuk bir şekilde silindirlere çekilmesini sağlar. Araçların, fabrika çıkışı eksantriklerinde bu değer oldukça düşüktür. Bu sayede düşük devirde uygun güç ve tork yakalanır. Ancak dereceli eksantriklerde, eksantriğin derecesinin artışına göre Overlap değerinin de artmasıyla yüksek devirdeki güçte çok etkili artışlar görünür. Bu yüksek güç artışıyla birlikte rölantide de küçük düzensizlikler görülebilir. Tabii ki bu düzensizlikler daha çok, yüksek dereceli yarış eksantriklerinde belirgindir. Cadde tipi dereceli eksantriklerde konfordan ödün verilmeyerek, bu değer, fazla olmayan bir miktarda arttırılarak uygun güç ve tork artışı sağlanır.

Lift: Eksantrik kataloglarında genelde Full Lift olarak geçer, subabın yatağından maksimum ne kadar uzağa açıldığının milimetre olarak değeridir. Full Lift'in artışı tüm devir bandı üzerinde bir miktar güç ve tork artışı sağlar. Full Lift'ten ayrı olarak, Lift konusunda esas önemli olan nokta, bir subapın yatağından hangi hızla çıktığı ve ne kadar süre Full Lift pozisyonunda kaldığıdır. Full Lift değerleri aynı olan iki eksantrik kıyaslandığında, daha kısa sürede Full Lift pozisyonuna gelen ve o pozisyona yakın pozisyonlarda daha uzun süre kalabilen subap zamanlamasını sağlayan eksantriklerde güç artışı göreceli olarak daha da yüksektir.

Timing: 22-62, 62-22 şeklinde bir örnek ele alındığında;
İlk 22, emme subapının üst ölü noktadan kaç derece önce açıldığını,
İlk 62, emme subapının alt ölü noktadan kaç derece sonra kapandığını,
İkinci 62, egzoz subapının alt ölü noktadan kaç derece önce açıldığını,
İkinci 22, egzoz subapının üst ölü noktadan kaç derece sonra kapandığını belirtir.
Duration ve Overlap bu değerler sayesinde hesaplanır.

Dikkat edilmesi gereken noktalar: Başlangıç seviyesindeki cadde tipi dereceli eksantrikler standart motorlarda başka hiç bir tadilat gerektirmeden, tamamen sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesine karşın, özellikle iddialı kalkış yarışları için hazırlanan otomobillerde kullanılan yüksek dereceli cadde eksantriklerinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.
Yüksek dereceli eksantrikli motorların daha yüksek devirleri çevirebilmesiyle birlikte, eksantriğin yapısı gereği artan Duration ve Full Lift değerlerinin sonucunda, subapla pistonun birbirlerine en yakın oldukları mesafe standart ve düşük dereceli eksantriklere göre bir hayli azalır. Yüksek dereceli eksantriklerde, eksik ve hatalı uygulama sonucu, subapla pistonun temas etmesiyle subaplar yamulabilir. Bu olay özellikle yüksek devirlerde ve erken vites düşürme sonucu yığılma denen olayla meydana gelebilir.
Bu tehlikeyi önlemek için eksantrik mili üreticilerinin sunduğu özel subap yayları mevcuttur. Bu yaylar gerek daha hafif, gerekse direnç olarak daha kuvvetli oldukları için subapların yuvalarına gereken zamanda oturmalarını sağlayarak olası sorunları ortadan tamamen kaldırırlar. Yüksek dereceli eksantrik uygulamalarında subap yayı değişimi, önemle üzerinde durulması gereken bir noktadır

REDCUPRA
24-08-2007, 23:14
p.için teşekkürler..

howercraft
25-08-2007, 01:15
paylaşım için teşekkürler ben bir ara düşündüm satmazssam arabayı yine düşünücem bakalım ne kadar yükleyebilicem arabayı :D

*ACI*
25-08-2007, 07:44
bilgiler için sağol abi valla tam bilmiodum ne olduğunu ii oldu bu

*Administrator*
25-08-2007, 08:48
Devam devam ... :D:D:D Ellerine sağlı...

*KORAY*
25-08-2007, 11:42
bilgiler için teşekkürler. bu arada yılmaz kardeşim senin araca dereceli yapmamız lazım artık chip kesmiyor :D:D:D

LeonRider
25-08-2007, 17:35
Paylaşım için teşekkürler...

momentus
26-08-2007, 18:03
yılmaz rentel konusması cıın tesekkur:)

oguzyigit
29-08-2007, 14:49
Merhaba arkadaşlar, bende cordoba 1,4 sözde 100bg olanlardan var (sözde diyorum çünkü bu değeri 6000 devirde veriyormuş ki devir kesici de aynı anda devreye giriyor)

bende daha önce 2001 ibiza vardı ve şuanki aracıma göre gidişi vs daha iyiydi . Şahsen aracımı severek aldım, çok beğeniyorum ancak performansı çok kötü en azından benim beklentilerimin çok altında , özellikle düşük devirlerde çok zayıf kalıyor...

Size sorum şu bu aracın performansını daha iyi hale en ekonomik ve araca en az zarar verecek şekilde nasıl yaparım ???

Dereceli eksantrik çözüm olur mu ?? ve neleri değiştirmem gerekir ? maliyeti nedir?? Ayrıca şuan benim aracım için dereceli eksantrik standart olarak nerde satılıyor ?? vs vs

HEADBLOOD
15-07-2008, 15:40
dereceli ekzantrik dusunuyorumda 1.6 16v icin performans ne olur hadi herseye tamam deyip karar verilirse nerden nasil temin edilir fikri olan var mı?

karsiyakaliozi
16-07-2008, 10:18
dereceli ekzantrik dusunuyorumda 1.6 16v icin performans ne olur hadi herseye tamam deyip karar verilirse nerden nasil temin edilir fikri olan var mı?
merhaba bende sibiza signo var 100 hp gereceli egzantrik ve chip tunıng yaptık arac su an 120 hp cıvarı ılk olarak ara hızlanmalar cok değişiyor alt devirler canlanıyor tork yukseliyor ancak sınırlı bana 2000 ytl civarı mal oldu egzantrikler colombo marka ıtalyadan geldi rolantı devrinde sorun olmadı normak calısıyor sadece ses biraz arttı oda normal selamlar

SaVaRoNa_ATA
16-07-2008, 10:57
iyi bi noktaya değğinilmiş arkadaşlar benm aracıda hızlandırmam lazım bu arada şu devir kesiciyi nasıl devre dışı bırakabiliriz

howercraft
16-07-2008, 11:06
Semih devir kesiciyi sakın devre dışı bırakma özellikle dizel araçta sakın ha sakın derim.Turbonu motorunu eline alır servis servis gezersin sonra

howercraft
16-07-2008, 11:09
1.6 16 V lik 280 derece cadde tipi kullanırsan vereceği performans 20-25 hp civarında olur Maslakta edinip montajını da orada yaptırabilirisin

HHaKo
16-07-2008, 13:59
yılmaza bizim 8v lerede bulabilirmiyiz orda saglıklı olur mu ?

Onyuss
16-07-2008, 15:00
bende arastırıyordum yaptıran var mı diye soyle bir sey buldum bir bak istersen hakan
http://209.85.135.104/search?q=cache:WB5lsM0PlrEJ:www.autoclubturkey.com/forum/showthread.php%3Ft%3D18187+dereceli+egzantrik+leon +8v&hl=tr&ct=clnk&cd=3&gl=tr

howercraft
16-07-2008, 22:58
Kanka 8V araçlarda tek egsantrik kullanılacağı için maliyette alacağın güçte yarı yarıya düşecektir.Gel yaptıralım sana birde chip koydun mu tamamdır,fazla yakma olayını nanocharger ile azaltma yoluna gideriz ;) ama 120 ps e yaklaşır aracın hatta geçedebilir

SaVaRoNa_ATA
16-07-2008, 23:24
yılmaz abi peki ne yapabilirim sen ne tavsiye ediyosun bana 27 temmuzda bi test edersin aracı zaten ama bu benim canımı sıkıyor ispanyol boğasına tasma vurmak gibi bişey

HEADBLOOD
16-07-2008, 23:50
bugün izmirden bilindik markaların dereceli egzantriklerini temin eden bir firmayla email yoluyla bağlantı kurdum...16v araç için fiyatın 2000ytl olduğunu ve +15hp alabileceğimi söyledi... +20 25 gibi bir değerleri hayal ederken bunu biraz düşük buldum doğrusu... kaç derece olduğunu yazmamışlardı ama belliki cadde tipinin başlangıcı 270 gibi bir değerdi...ordan sipariş et, uyarmı uymaz mı, sonucu dyno olmadan kökleyerek test et ıvır zıvır derken içime kurt düştü... bu işi yapabilen firmaların tlf email web sitesi gibi bilgilerini paylaşırsanız sevinirim... birde howercroft ın söylediği nonacharger için ciddi bir tavsiyeye ihtiyacım var... herkes ayrı bişey diyor... kullanan var mı? gerçekten etkili mi?

HEADBLOOD
16-07-2008, 23:59
karsiyakaliozi yeni egzantrik sonrası rölantide düzensizlik var mı? akıllı bir kullanımda yakıt sarfiyatındaki artış ne durumda?

patrıot
17-07-2008, 10:02
bugün izmirden bilindik markaların dereceli egzantriklerini temin eden bir firmayla email yoluyla bağlantı kurdum...16v araç için fiyatın 2000ytl olduğunu ve +15hp alabileceğimi söyledi... +20 25 gibi bir değerleri hayal ederken bunu biraz düşük buldum doğrusu... kaç derece olduğunu yazmamışlardı ama belliki cadde tipinin başlangıcı 270 gibi bir değerdi...ordan sipariş et, uyarmı uymaz mı, sonucu dyno olmadan kökleyerek test et ıvır zıvır derken içime kurt düştü... bu işi yapabilen firmaların tlf email web sitesi gibi bilgilerini paylaşırsanız sevinirim... birde howercroft ın söylediği nonacharger için ciddi bir tavsiyeye ihtiyacım var... herkes ayrı bişey diyor... kullanan var mı? gerçekten etkili mi?
nanoyu ben 1,5 yıldır kullanıyorum derecelı ıle beraber chıpte yaptıracaksın o zaman bahsettıgın guclere cıkarsın

karsiyakaliozi
17-07-2008, 13:39
karsiyakaliozi yeni egzantrik sonrası rölantide düzensizlik var mı? akıllı bir kullanımda yakıt sarfiyatındaki artış ne durumda?

rölentide duzensizlik yok araba normal calısıyor chip de yaptıgımız için yakıt tuketimi dustu bile diyebilirim sehir içinde pek 3500 devri gecmem 97 kursunsuz koyuyorum 375 kuruş cıvarı yakıyor sehir içinde sehir dısı 300 civarı bu haftasonu cesmeye gittim bızzat test ettim
selamlar

HHaKo
17-07-2008, 13:53
egzantirik kaça mal oluyor 2bin ytl yazmışsınız ama o parada verilmez ona degmez ya ?

SKYLARK
17-07-2008, 14:19
gerçek bir modifikasyon ürünü , paylaşım için teşekkürler

HEADBLOOD
17-07-2008, 14:55
karsiyakaliozi bilgiler icin tskkur... her bir mil icin yaklasik 1000 ytl sanirim,16v motorda ister istemez 2katina cikiyor maliyet,aracimda acik hava filtresi ve chip tuning yapilmisti zaten,parayi denklestirip motora uygun istedgim acida bir mil bulabilirsem hemen alacam walla, bu arada motor kodu nasil biseydir aracin neresinden okunur?

howercraft
17-07-2008, 21:11
Nanocharger Mehmet abi( patriot) kullanıyordu gereken bilgiyi sana verecektir ama kendisi çok memnun

howercraft
17-07-2008, 22:22
Hakan egsantrik chip komple egzos ile tsi lere kafa tutarsın hatta rahat rahat oynarsın

howercraft
17-07-2008, 22:24
yılmaz abi peki ne yapabilirim sen ne tavsiye ediyosun bana 27 temmuzda bi test edersin aracı zaten ama bu benim canımı sıkıyor ispanyol boğasına tasma vurmak gibi bişey

Kardeşim gerekeni yapıcaz yeterki sen güç iste ilk aşkım dizeldi ;) 4 ay öncesine kadar eski aracım tekti bilen bilir

SaVaRoNa_ATA
17-07-2008, 23:21
saol abi bekliyorum sen bi test et sonra karar verirsin

howercraft
17-07-2008, 23:32
hallederiz merak etme Seatları ezberledim artık gidişini duruşunu ama yinede bakarız ;)

SaVaRoNa_ATA
17-07-2008, 23:34
tecrübelerine güveniyorum ve 27 temmuzu sabırsızlıkla bekliyorum bu arada benim + 1 garanti oldu

HEADBLOOD
18-07-2008, 11:40
dereceli egzantrik mili satisi yaptığını bildiğiiniz yerlerin web adresi email veya tlf nolarini gonderebilir misiniz?

patrıot
18-07-2008, 14:24
dereceli egzantrik mili satisi yaptığını bildiğiiniz yerlerin web adresi email veya tlf nolarini gonderebilir misiniz?
maslak sanayıde onno usta var onunla gorusebılırsın ıntte aradın mı cıkıyor zaten bu adam motor sporlarının ılahı

HEADBLOOD
18-07-2008, 21:04
trabzonda ikamet ediyorum. bu yüzden bu tür araştırmaları internet ve telefon yoluyla yapmak durumundayım. maalesef buralarda dereceli eksantrik konusunda bilgili birileri yok ve şiddetli bir şekilde bunu yaptırmak istiyorum. onno ustanın sitesini buldum teşekkür ederim patrıot...

patrıot
18-07-2008, 21:10
trabzonda ikamet ediyorum. bu yüzden bu tür araştırmaları internet ve telefon yoluyla yapmak durumundayım. maalesef buralarda dereceli eksantrik konusunda bilgili birileri yok ve şiddetli bir şekilde bunu yaptırmak istiyorum. onno ustanın sitesini buldum teşekkür ederim patrıot...
eger yaptırırsan sonucları ve malıyetı bızımle paylaşırsın

HEADBLOOD
18-07-2008, 21:17
derecelileri elde etmek biraz sancılı olacak ve biraz zamanımı alacak... buralarda dyno olmadığı için chip sonrası yaptığım "eskisinden çok farklı" yorumundan fazlasını veremem sanırım ama yeterki yaptırayım, düşüncelerimi ve maliyeti paylaşırım tabi ki...

HEADBLOOD
18-07-2008, 23:19
onno ustaya attığım mail e cevap gecikmedi... çift halide 2250 ytl ... bir sonraki cevabı merakla bekliyorum...

HHaKo
21-07-2008, 01:18
onno ustaya attığım mail e cevap gecikmedi... çift halide 2250 ytl ... bir sonraki cevabı merakla bekliyorum...

onno ustanın mailini ben bulamadım nerden ulaştın ? özelden bilgi verebilirmisin bende soriym bi fiyat bilgi.

HEADBLOOD
21-07-2008, 10:09
onno usta şeklinde bir arama yapinca çıkan sözlük sonuclarından ustanın web sitesine ulasabilirsin, web sitesinde de email adresi var, özelden msj atmayı hic denemedim bilmiyorum :) , montaj harici 2250 fiyat bana oldukça fazla geldi, birde üzerine uygulanması gereken chip programına 500€+kdv deyince yeni arayış içine girdim.

patrıot
21-07-2008, 11:35
onno usta şeklinde bir arama yapinca çıkan sözlük sonuclarından ustanın web sitesine ulasabilirsin, web sitesinde de email adresi var, özelden msj atmayı hic denemedim bilmiyorum :) , montaj harici 2250 fiyat bana oldukça fazla geldi, birde üzerine uygulanması gereken chip programına 500€+kdv deyince yeni arayış içine girdim.
bu adam bu ısı turkıyede ılk yapanlardan su ana kadar yaptıgı ısten sıkayetı olan yok ısı garantılı yanı fazla ucuzada kacıp arabana kalıcı hasar verebılecek tıolerdende uzak dur derim ve verdıgı fıyatlar normal

HEADBLOOD
21-07-2008, 13:35
haklısın ama aynı marka eksantrikleri 2000 ytl ye baska bir firmada daha buldum,sokme takma ve chip programlama olmadan eksantrik ve yazılım a onca para vermek istemedim,tabiki onno ustanın kalitesini ve tecrubesini anlıyorum fakat trabzondan kalkıp istanbula gelmek gibi bir şansım yok şu aralar :( marka ve model ayni olduktan sonra nerden aldığımında önemi yok sanırım,öyle veya böyle ; buradaki ustaların eline düştüm yani, reklama girer diye bulduğum firmaları yazmaya cekiniyorum, zaten dereceli egzantrik konusunda işi hakkıyla yapabilen çok firma yok anladığım kadarıyla, ya da varda internet e açılım yapmadıkları için haberim yok :) büyük şehirlere uzak olmanın dezavantajı olarak biraz gözüm kapalı hareket etmek durumundayım yani ;)

patrıot
21-07-2008, 14:20
haklısın ama aynı marka eksantrikleri 2000 ytl ye baska bir firmada daha buldum,sokme takma ve chip programlama olmadan eksantrik ve yazılım a onca para vermek istemedim,tabiki onno ustanın kalitesini ve tecrubesini anlıyorum fakat trabzondan kalkıp istanbula gelmek gibi bir şansım yok şu aralar :( marka ve model ayni olduktan sonra nerden aldığımında önemi yok sanırım,öyle veya böyle ; buradaki ustaların eline düştüm yani, reklama girer diye bulduğum firmaları yazmaya cekiniyorum, zaten dereceli egzantrik konusunda işi hakkıyla yapabilen çok firma yok anladığım kadarıyla, ya da varda internet e açılım yapmadıkları için haberim yok :) büyük şehirlere uzak olmanın dezavantajı olarak biraz gözüm kapalı hareket etmek durumundayım yani ;)
haklısın bu ısı guzel yapan onno usta buraya uzak olduguna gore ben sana baska bır yer daha tuyosu vereyım ankaradakı bu fırma en son saxoya turbo uygulaması yaptı bu fırmayı da rahatlıkla bulabılırsın bu fırma sana daha yakın en azından kotu ustaların elıne dusmezsın fırma b********* se*********

karsiyakaliozi
21-07-2008, 15:07
karsiyakaliozi bilgiler icin tskkur... her bir mil icin yaklasik 1000 ytl sanirim,16v motorda ister istemez 2katina cikiyor maliyet,aracimda acik hava filtresi ve chip tuning yapilmisti zaten,parayi denklestirip motora uygun istedgim acida bir mil bulabilirsem hemen alacam walla, bu arada motor kodu nasil biseydir aracin neresinden okunur?

merhaba motor kodu motorun ön tarafında yada motorun uzerinde yazar ibizalar için birkac farklı egzantrik vardı motor kodu o yuzden gerekiyor sanırım sonucda alacağın yerde yardımcı olurlar selamlar

karsiyakaliozi
21-07-2008, 15:08
trabzonda ikamet ediyorum. bu yüzden bu tür araştırmaları internet ve telefon yoluyla yapmak durumundayım. maalesef buralarda dereceli eksantrik konusunda bilgili birileri yok ve şiddetli bir şekilde bunu yaptırmak istiyorum. onno ustanın sitesini buldum teşekkür ederim patrıot... dostum bu mesajını yeni gördum profosyonel yardım almam gerekli servisden motor kodunu tam öğren ona göre al fiyatlarını karşılaştır uygun yerden al 1-2 marka var zaten colombo kullanıyorum ben dokme celikdir sadece bu marka boyle selamlar

karsiyakaliozi
21-07-2008, 15:10
dostum özelden bana izmirde 1-2 yer önerebilirim sanırım fiyat daha makul cıkar selamlar

HEADBLOOD
21-07-2008, 15:34
izmirden 2.el colombo 260 a 272 cadde tipi egzantrikleri arkadaşım vasıtasıyla satın aldim gibi ;) fiyat 1500 civarı imiş, ayrıntıları bende bilmiyorum ama 1 hafta sonra yeni egzantrikleri yorumlayabileceğim diye umuyorum.

patrıot
21-07-2008, 16:35
izmirden 2.el colombo 260 a 272 cadde tipi egzantrikleri arkadaşım vasıtasıyla satın aldim gibi ;) fiyat 1500 civarı imiş, ayrıntıları bende bilmiyorum ama 1 hafta sonra yeni egzantrikleri yorumlayabileceğim diye umuyorum.
sonuçları detaylı olarak yazarsan sevınırız kullanılan malzeme listesı yakıt artısındakı durum performans ara hızlanmalar vs. beklıyor olacagız

HEADBLOOD
30-07-2008, 00:56
1500 ytl ye aldığım 2.el colombo v14r.048.280s kodlu 30-70 / 70-30 zamanlamalı 272 derece olduğunu sandığım (kutu üzerinde bu ibare yok) eksantirkleri bagajımda gezdiriyorum bir iki gündür :) aldığım yer yukarıdaki satırlarda bol yıldızla kamufle edilmiş yer sanırım :) satan kişi bunun benim aracım motoruna olacağını söylediyse de emin olamıyorum... burdaki ustalar motoru sökmeden anlayamayız modundalar maalesef.. colombo nun web sitesinde de doğru dürüst bi bilgi yok... bilgi bulamazsam yazı tura olacak... motoru sök bak olmadı topla gönder yenisi gelsin bir daha sök bak... çin işkencesi resmen... bu eksantriğin 1.6 16v bcb motora uyumlu olup olmadığını nasıl öğrenebilirim... bu arada aracı bu akşam test ettim... bu haliyle, 90-100 km/h hızla 98 km lik yolu 5.15 lt yakıtla tüketti ve 1km maliyeti 179krş oldu.. eksantrikler takıldıktan sonra aynı parkuru tekrar gidip burada paylaşırım.... herkes için sağlam bir örnek olur... herkese kolay gelsin...

HEADBLOOD
16-09-2008, 00:53
evet arkadaşlar... bir önceki mesajımdan sonra gözlerimi kapatıp dereceli eksantrikleri taktırdım... yaklaşık 1 ay oldu ve son derece memnunum... hatta keşke çok daha önceden cesaret edip yaptırsaymışım diyorum... dyno ya çıkıp test edebileceğim bir yer yok ama acabaya yer bırakmayan eski performansı çok ama çok gerilerde bırakan bir gelişme oluyor... maliyet yüksek olsa da kesinlikle motor modifiyesinde yapılaması gereken bir işlem bence... 3000 devire kadar olan ivme 3000 sonrası resmen katlanıyor... gazı kökleyince yan koltukta oturanın kafasını izlemek çok keyifli :) . yakıt sarfiyatında ise akıllı kullanımda çok ciddi bir fark göremedim... bir önceki mesajımda gittiğim parkuru tamamen aynı koşullarda gidip test ettim ve neredeyse tamamen aynı sonuçlara ulaştım... devirli kullanımda ise rakamlara dökemesemde hissedilir bir artış var sarfiyatta ama aracın gidişi bunu önemsenmeyecek bir ayrıntı yapıyor... kaldı ki bu artışı geniş tabanlı lastik ve çelik jantlarla söylüyorum... stok lastik ve jantlarla nasıl olur hayal bile edemiyorum doğrusu... eksantrik sonrası kaput altında sallanan k/n açık ahava filtresini simota carbon ile değiştirip uygulamayı ısı yalıtımı uygulayarak kendim yaptım... hava giriş borusunuda far altına doğru uzatarak alt ızgaradan gelen serin havadan yararlanmak istedim... yakıt sarfiyatı tüm bu uygulalamalarla beraber şehir içinde normal kullanım şartlarında düştü bile diyebilirim... tabi bunda taktığım nanocharger ın da etkisinin olması muhtemel... performans kesinlikle muhteşem... arac ellemeye başamadan önce fabrika çıkış haliyle 200 görmüştü bir kaç kere fakat lastik ve jant değişimi sonrası bırakın 200 ü , 180 i zor görür olmuş ve bu sürate tırmanması oldukça uzamıştı... şimdi ise (maximum sürat deneyemesemde) 190 ı bulması bile geniş lastik ve jantlar olmasına rağmen eskisinden çok daha hızlı... sürüş nasıl zevk veriyor anlatılır gibi değil :) ... konuyla ilgili sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım... herkese iyi forumlar ve kazasız sürüşler dilerim....

aspava983
16-09-2008, 01:08
hayırlı olsun güle güle kullan...dereceli eksantrikli araba sürmek ayrı bir zevk gerçekten hızlanmasını tahmin edebiliyorum eksoz yoksa arabada hemen yaptır derim motor rahatlar o zaman işte tadından yenmez..;)

HEADBLOOD
16-09-2008, 19:20
eksoz u çok düşündüm ama ses problemi yüzünden hiç bulaşmamaya karar verdim... yırtınan eksoz sesiyle pek aram yok,nadir de olsa uzun yolda hiç çekilmez sanırım... :)

patrıot
17-09-2008, 01:38
eksoz u çok düşündüm ama ses problemi yüzünden hiç bulaşmamaya karar verdim... yırtınan eksoz sesiyle pek aram yok,nadir de olsa uzun yolda hiç çekilmez sanırım... :)
egzos olayına bence gır cunku araba emdıgı havayı dısarı atmak ısteyecek ama orjınal egzosla atamıyacak bellı bır zaman sonra oksurme yapabılır

patrıot
17-09-2008, 01:41
evet arkadaşlar... bir önceki mesajımdan sonra gözlerimi kapatıp dereceli eksantrikleri taktırdım... yaklaşık 1 ay oldu ve son derece memnunum... hatta keşke çok daha önceden cesaret edip yaptırsaymışım diyorum... dyno ya çıkıp test edebileceğim bir yer yok ama acabaya yer bırakmayan eski performansı çok ama çok gerilerde bırakan bir gelişme oluyor... maliyet yüksek olsa da kesinlikle motor modifiyesinde yapılaması gereken bir işlem bence... 3000 devire kadar olan ivme 3000 sonrası resmen katlanıyor... gazı kökleyince yan koltukta oturanın kafasını izlemek çok keyifli :) . yakıt sarfiyatında ise akıllı kullanımda çok ciddi bir fark göremedim... bir önceki mesajımda gittiğim parkuru tamamen aynı koşullarda gidip test ettim ve neredeyse tamamen aynı sonuçlara ulaştım... devirli kullanımda ise rakamlara dökemesemde hissedilir bir artış var sarfiyatta ama aracın gidişi bunu önemsenmeyecek bir ayrıntı yapıyor... kaldı ki bu artışı geniş tabanlı lastik ve çelik jantlarla söylüyorum... stok lastik ve jantlarla nasıl olur hayal bile edemiyorum doğrusu... eksantrik sonrası kaput altında sallanan k/n açık ahava filtresini simota carbon ile değiştirip uygulamayı ısı yalıtımı uygulayarak kendim yaptım... hava giriş borusunuda far altına doğru uzatarak alt ızgaradan gelen serin havadan yararlanmak istedim... yakıt sarfiyatı tüm bu uygulalamalarla beraber şehir içinde normal kullanım şartlarında düştü bile diyebilirim... tabi bunda taktığım nanocharger ın da etkisinin olması muhtemel... performans kesinlikle muhteşem... arac ellemeye başamadan önce fabrika çıkış haliyle 200 görmüştü bir kaç kere fakat lastik ve jant değişimi sonrası bırakın 200 ü , 180 i zor görür olmuş ve bu sürate tırmanması oldukça uzamıştı... şimdi ise (maximum sürat deneyemesemde) 190 ı bulması bile geniş lastik ve jantlar olmasına rağmen eskisinden çok daha hızlı... sürüş nasıl zevk veriyor anlatılır gibi değil :) ... konuyla ilgili sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım... herkese iyi forumlar ve kazasız sürüşler dilerim....
aracında chıp yoksa ılk iş olarak chıp yaptır bu performansını dahada yukarıya cıkartır ıkıncı olarak egzos olayına gır ucuncu olarak kullandıgın jantları kalıtelı hafıf bır model ıle degıstır derım cunku yazdıgın km ben aarac orjınal oldugu halde 4 vıteste ulaşıyorum besıncı vıteste 220 kmyı gorebılıyorum aracın uzerınde seat topsport 17'' jant 225/45/17 lastık var

HEADBLOOD
17-09-2008, 09:58
eksantrik değişimi sonrası zaten uygun chip programı hazırlanıp yüklendi, eksoz konusunda son derece haklısınız ama dediğim gibi ses oldukça baş ağrıtabileceğinden yanaşmıyorum (hem ses şiddeti hem trafik polisleri) :) max sürat denemem olmadı, buralarda güvenli bir şekilde yuksek sürat yapabilecek fazla yer yok ;) ama 220 ye gelene kadar devir kesici zaten devreye girer diye düşünürken yazdıklarını okumak şaşırttı. çünkü aracı sıfır aldıktan sonra orjinal haliyle bile düz yolda 200 ü geçebilmişliğim yok :) tabi hız göstergesinde sıkıntı yoksa :) keza klima göstergesini 90a sabitledigimde analog göstergede hız 85 oluyor,hızlandıkca bu aranın açıldığına da şahit oldum. nihayetinde kullandığım ağir jantın son sürate ve akselerasyona etkisini farkındayım ama çok da yakışıyor yaw :)

ciga
20-09-2008, 17:17
bilgiler için sağol, çoğu kişinin sadece adını duyduğu egzantirik milinin açıklaması baya iyi oldu :)

yılmaz
19-11-2008, 15:31
cadde tipi derceli eksantirik nerde bulabilirim.bunun en kalitelisi veya bir markası varmı bostancı sanayide satan yer varmı

howercraft
19-11-2008, 16:10
en iyisi Colombo and Briani burada hazır olarak satan belli bir yer yok istersen araştırır fiyat alırım kafana yatarsa sipariş ederiz

yılmaz
19-11-2008, 18:19
teşekkürler yılmaz bir araştırim bulamazsam sana ulaşırım

yılmaz
20-11-2008, 12:28
bugün onno ustayla görüştüm.dereceliekzantirik ve chip hakkında leon ların motoruna dereceli eksantiriğin seri üretim olmadığını yeni bir ekzantiriğin almanyada yeniden işlenip geri geleceğini artı chip işlemiyle beraber aracın motorunun 120ps e kadar çıkacağını söyledi ve maliyatinin işçilik dahil 4000 ytl olduğunu da söyledi.tabi ekzantirik için cadde tipi olduğunuda belirtti.headersi sordum headers takılırsa alt devirlerde tork düşüşü yaşanır buda iyi değil dedi.şimdi düşünüyorum +18 ps için 4000 ytl değermi

patrıot
20-11-2008, 12:31
bugün onno ustayla görüştüm.dereceliekzantirik ve chip hakkında leon ların motoruna dereceli eksantiriğin seri üretim olmadığını yeni bir ekzantiriğin almanyada yeniden işlenip geri geleceğini artı chip işlemiyle beraber aracın motorunun 120ps e kadar çıkacağını söyledi ve maliyatinin işçilik dahil 4000 ytl olduğunu da söyledi.tabi ekzantirik için cadde tipi olduğunuda belirtti.headersi sordum headers takılırsa alt devirlerde tork düşüşü yaşanır buda iyi değil dedi.şimdi düşünüyorum +18 ps için 4000 ytl değermi
aracında kı 1,6 8v motordan dolayı o gucu alıyorsun farklı bır motor olsa olacagın guc bıraz daha artardı bence 1,6 8v motordan 18 ps alıcam dıye 4000 ytl vermem onno usta bu ısın ustadı eger yaptıracam dıyorsan baskasına yaptırma

yılmaz
20-11-2008, 12:36
zaten şuan düşünmedeyim 4000 ytlde az değil zaten ilerde aracı tfsı ile değiştirmeyi düşünüyorum gerekte yok gibi aslında ama yaptırırsam onno usta başka tanımam

GÖKHAN ŞİMŞEK
20-11-2008, 12:45
zaten şuan düşünmedeyim 4000 ytlde az değil zaten ilerde aracı tfsı ile değiştirmeyi düşünüyorum gerekte yok gibi aslında ama yaptırırsam onno usta başka tanımam
boşver tsi al çoook daha süper olur...turbo+orijinal+binlerce km denenmiş+daha da güvenli....

yılmaz
20-11-2008, 12:52
boşver tsi al çoook daha süper olur...turbo+orijinal+binlerce km denenmiş+daha da güvenli....eyvallah :D

fnasif
20-11-2008, 15:50
Onno ustaya saygım var ama şu headers ile söylediği şeyi bizzat 7 aydır kullanan biri olarak kendi aracımda onaylayamam. Alt devirlerde kaybedilen tork sonucu benim daha fazla gaza basmam gerek ki buda yakıt tüketimini arttıran bir etken olacaktır. Ben yakıt tüketimim artmasının tersine düşmesini görmüştüm ilk anda. İlk takıldığı bir kaç gün yine normal kullanımda ESP uyarısını görüp gazdan ayağımı biraz daha çektiğimi söyleyebilirim. Bence Onno usta headers konusunda yanılıyor.

Şu olayı 225*45*R17 lastiklere sahip herhangi bir motor yada egsoz modifiyesi yaptırmamış bir Leon ile beraber benim aracı dyno testine çıkartalım ve merak eden herkesin soruları aydınlığa kavuşsun. Bostancı sanayinde testi yapacak bir yer var. Çağrıma cevap verebilecek biri varsa ben hazırım.

yılmaz
21-11-2008, 11:34
yılların ustasının görüşübu ben onun söylediğini yazdım sadece.muhakkak bir rahatlama oluyordur headers sonucu ama bilemiyorum sonucu

fnasif
21-11-2008, 17:48
Onno üstad, bende birebir kullanıcıyım Yılmaz, ben sonucu biliyorum ama belgelemek de istiyorum.

Çağrım güncel...

red in black
25-06-2009, 00:08
paylaşım için teşekkürler bu baya büyük bi macera gibi geliyo bana rolanti düzensiz oluyo vuruntular artıyo falan.

ERKAN ÇELENK
04-07-2009, 04:22
Motor ömrüne etkisi nedir acaba bilen varmı ?

Cupra
04-07-2009, 05:53
Onno ustaya saygım var ama şu headers ile söylediği şeyi bizzat 7 aydır kullanan biri olarak kendi aracımda onaylayamam. Alt devirlerde kaybedilen tork sonucu benim daha fazla gaza basmam gerek ki buda yakıt tüketimini arttıran bir etken olacaktır. Ben yakıt tüketimim artmasının tersine düşmesini görmüştüm ilk anda. İlk takıldığı bir kaç gün yine normal kullanımda ESP uyarısını görüp gazdan ayağımı biraz daha çektiğimi söyleyebilirim. Bence Onno usta headers konusunda yanılıyor.

Şu olayı 225*45*R17 lastiklere sahip herhangi bir motor yada egsoz modifiyesi yaptırmamış bir Leon ile beraber benim aracı dyno testine çıkartalım ve merak eden herkesin soruları aydınlığa kavuşsun. Bostancı sanayinde testi yapacak bir yer var. Çağrıma cevap verebilecek biri varsa ben hazırım.
Faruk Bey mesajınızın biraz eski fakat cevap yazma gereği hissettim. Mesajınızdan anladığım kadarıyla headers sonucu yakıt tüketiminizin düştüğünü, ve aksinin olması gerektiğinin söylendiğini belirtmişsiniz. Açıklaması şöyle oluyor:
Basit olarak headers, yanma odasını terk eden egzoz gazının hızlı bir şekilde ve daha az geri tepme ile dışarı atılmasını sağlamaya yarar. Daha kolay ve verimli şekilde boşalan yanma odası, içine daha fazla yakıt ve hava karışımı alabilir. Yakıt tüketimini arttıracağı yönündeki yorumlar bu sebepten kaynaklanmakta, ve gerçektir.
Fakat normal kullanımda bunun etkileri görülmemektedir. Çünkü, silindirler daha az geri tepme kuvvetiyle karşılaştığı için motor daha rahat çalışmaktadır.
Headersın sağlıklı güç artışı sağlayabilmesi için, ardından bu rahat çıkışı destekleyebilecek bir egzoz sistemi olması gerekir. Aynı huni gibi düşünün. Ağzı ne kadar geniş olursa olsun, önemli olan çıkış kısmının genişliği/darlığıdır.

Cupra
04-07-2009, 06:01
Motor ömrüne etkisi nedir acaba bilen varmı ?
Dereceli ekzantrik mili, motor ömrünü kısaltır.

patrıot
04-07-2009, 15:20
Dereceli ekzantrik mili, motor ömrünü kısaltır.
ne kadar kısaltır?

kurtbil
04-07-2009, 15:51
Kısaltıcagı dogrudur kesınlıkle ama kullanıcıdan kullanıcıya da fark olur elbet o yuzden bence su kadar zamanda motor bıter flan denemez.Sureklı gazlayan b surucu ıle zaman zaman gazlayan bırının motoru asındırması daha farklı zamanlarda gerceklestırcektır

fnasif
04-07-2009, 17:15
Faruk Bey mesajınızın biraz eski fakat cevap yazma gereği hissettim. Mesajınızdan anladığım kadarıyla headers sonucu yakıt tüketiminizin düştüğünü, ve aksinin olması gerektiğinin söylendiğini belirtmişsiniz. Açıklaması şöyle oluyor:
Basit olarak headers, yanma odasını terk eden egzoz gazının hızlı bir şekilde ve daha az geri tepme ile dışarı atılmasını sağlamaya yarar. Daha kolay ve verimli şekilde boşalan yanma odası, içine daha fazla yakıt ve hava karışımı alabilir. Yakıt tüketimini arttıracağı yönündeki yorumlar bu sebepten kaynaklanmakta, ve gerçektir.
Fakat normal kullanımda bunun etkileri görülmemektedir. Çünkü, silindirler daha az geri tepme kuvvetiyle karşılaştığı için motor daha rahat çalışmaktadır.
Headersın sağlıklı güç artışı sağlayabilmesi için, ardından bu rahat çıkışı destekleyebilecek bir egzoz sistemi olması gerekir. Aynı huni gibi düşünün. Ağzı ne kadar geniş olursa olsun, önemli olan çıkış kısmının genişliği/darlığıdır.
Ayberk yazılanlar da mantık da aynı şeyleri söylüyor ama ben direk yaşayan biriyim. Yazılanlar performanslı kullananlar içinse doğru olabilir, ben sürekli yüksek devir kullanan biri değilim arada gaza geliyorum ama sakin kullanımdan yanayım. Gideceğin yere gaza basabasa gidip sonra da durmak için sert fren yapma tarzı bana müsriflikten başka bişey değil gibi geliyor, bu tarz kullanımda söyledikleriniz doğrultusunda artabilir ama benim yaşadığım azaldığı yönündedir kim ne yazarsa yada yorumlarsa yorumlasın. Son susturucu ise ayrı konu, uygun fiyatlı aynı dizayna sahip gürültüsü ile rahatsız etmeyecek bişey bulsam belki düşünürüm ama şu anda bir gereksinim duymadığım ortada. Supersprint yada Remus orjinale çok yakın ve çok beğeniyorum ama onlara da 1000TLye yakın para dökmek bana ters geliyor. 1000TLye daha çok kazandıracak bi sürü yatırım seçeneği var;)

patrıot
05-07-2009, 11:36
Kısaltıcagı dogrudur kesınlıkle ama kullanıcıdan kullanıcıya da fark olur elbet o yuzden bence su kadar zamanda motor bıter flan denemez.Sureklı gazlayan b surucu ıle zaman zaman gazlayan bırının motoru asındırması daha farklı zamanlarda gerceklestırcektır
can bende bunu anlatmaya çalısıyorum bakımları zamanında yapılan arasıra yuklenılen bır motor daha uzun omurlu olacaktır suda var kı bızım ulkemızde standart bır motoru bıle cok kısa surede bıtıren ınsanlar var motor omru tamamen kullanıcısının ılgılenmesı ıle degısmektedır

patrıot
05-07-2009, 11:36
Ayberk yazılanlar da mantık da aynı şeyleri söylüyor ama ben direk yaşayan biriyim. Yazılanlar performanslı kullananlar içinse doğru olabilir, ben sürekli yüksek devir kullanan biri değilim arada gaza geliyorum ama sakin kullanımdan yanayım. Gideceğin yere gaza basabasa gidip sonra da durmak için sert fren yapma tarzı bana müsriflikten başka bişey değil gibi geliyor, bu tarz kullanımda söyledikleriniz doğrultusunda artabilir ama benim yaşadığım azaldığı yönündedir kim ne yazarsa yada yorumlarsa yorumlasın. Son susturucu ise ayrı konu, uygun fiyatlı aynı dizayna sahip gürültüsü ile rahatsız etmeyecek bişey bulsam belki düşünürüm ama şu anda bir gereksinim duymadığım ortada. Supersprint yada Remus orjinale çok yakın ve çok beğeniyorum ama onlara da 1000TLye yakın para dökmek bana ters geliyor. 1000TLye daha çok kazandıracak bi sürü yatırım seçeneği var;)
faruk abı supersprıntı ben takmayı dusunuyorum degısıklıklerı sana yazarım

kurtbil
05-07-2009, 12:02
Maslak iskender dıorum ben,ses soluk ne ıstersenız onu yapıyor,gecen sene sordugumda son susturucuya 350 lıra demıstı,normalde ucuza ıs yapmaz ama bence cok ıyı fıyat