PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egzoz Modifiyesi...

atakan
28-08-2007, 12:29
EGZOZ

Olayın Mantığı
Egzoz sistemi modifiyesinin mantığı motorun egzoz subaplarından çıkan atık gazların dışarıya daha kolay atılmasını ve pistonların artık egzoz gazlarını o küçük borulardan ve susturuculardan dışarıya postalamak için uyguladıkları direncin azaltılmasını sağlamaktır.
Standart egzoz susturucuları, adından da belli olacağı üzere motorun, egzoza yansıyan seslerini susturmak için yapılmışlardır. Ama bu susturma işlemi sırasında da egzoz gazlarının çıkışynı zorlaştırırlar ve bu da arabanın performansının olabileceğinden daha düşük olmasına sebep olur. İşte bu olayda, modifiyeciler için performans tipi egzoz susturucularu üretilmiştir. Bu susturucular egzoz sesini fazla kesmezler, gaza bastığınızda baya bir bağırırlar, ama aynı şekilde motordan çıkan gazın da dışarıya kolay bir şekilde atılmasını sağlarlar. Aslında çıkardığı ses de çok sportif bir sestir. Malum yarış motorsikletlerinin çıkardığı seslere benzer sesleri.

Olayın uygulaması
Bir egzoz sistemi üzerinde 2 tane susturucu ve enjeksiyonlu arabalarda bir de katalitik konvertör bulunur. (Egzoz gazını temizleyen bir alet). Bu 2 susturucu, orta susturucu ve arka susturucu olarak adlandırılırlar. Bir egzoz modifiyesinde, öncelikle arka susturucu değiştirilmelidir. Arka susturucuyu değiştirmek, orta susturucuya nazaran daha yüksek performans artışı sağlarlar.
Aslında en iyi performans için komple bir egzoz sistemi uygulaması yapmak gerekir. Bu uygulama, orta ve arka susturucuların, performans tipi susturucularla değiştirilmesi, egzoz borularının daha geniş borularla değiştirilmesi ve katalitik konvertörün iptali ya da performans tipi katalitik konvertörlerle değiştirilmesinden oluşmaktadır. Olayın en sonunda ise Headers denilen, egzoz manifoldu sisteminin değiştirilmesi vardır. Fakat bu olayın maliyeti diğerlerine göre daha yüksek olduğu için genelde en son olarak uygulanır.

Avantajları, dezavantajları
Ses olayına girmek uygun olmaz. Bu kimisinin rahatsız olacağı, kimisinin ise hoşlanacağı bir durumdur. Fakat ses olayıda susturucu markalarına göre değişebilmektedir. Supersprint susturucularının onaylı olduğu ve az ses çıkardığı bilinmekle beraber, Remus susturucularının da daha fazla performans verdiği fakat yüksek sesinden dolayı başınıza polisleri topladığı bilinmektedir.
Modifiye edilmiş egzoz sisteminin motor performansını etkileme konusuna gelirsek. Performans, farklı devirlerde farklı değişiklikler gösterir. Motor gücünde, yüksek devirlerde (4000 ve üstü) %10'lara kadar varan farkedilir bir artış yaşanmasına rağmen, düşük devirlerde de (3000 ve altı) bir miktar güç düşüşü görülmektedir. Yani bu modifiye sistemini ancak aracınızı devirli olarak kullanıyorsanız uygulamanız mantıklıolur. Aksi takdirde, şehir içi veya sakin kullanımlarda beklediğiniz etkiyi bu sistemden göremezsiniz... Düşük devirli kullanımlar için en uygun modifiye Chip Tuning'dir.
Maliyet
Katalitik konvertör iptali, konvertörün yerine ve şekline göre 20-50 milyon arasıbir maliyete söktürülebilmektedir.
Performans tipi Supersprint veya Remus marka arka susturucu fiyatları 400-600 euro civarlaryndadyr, orta susturucular ise bunlardan biraz daha pahalıdır.
Headers egzoz manifoldu sisteminin maliyeti ise 1000 eurolara kadar varabilmektedir.

eerkin_07
11-04-2008, 23:07
bilgin için tesekkurler!!!

AHHA
12-04-2008, 00:38
teşekkürler bilgi için...

LeonRider
12-04-2008, 00:47
Bilgiler için saol. Orta susturucuya düz boru çektirsek perfo nasıl olur?

quoasimodo
13-04-2008, 09:05
teşekkürler sayın mod'um!

zenox
29-10-2009, 08:13
En iyi performansı direkt headers bağlayıp sonrasına olabildiğince düz ve kıvrımları az olan bi boru sistemiyle hiç bir susturucu olmadan direk çıkışa verdiğinizde daha sağlıklı bi performans verdiğini biliyorum gerçi yeni nesil araçlarda böyle bi sistem araçta çhek lambası dediğimiz lambayı yakmaktadır :d

rastaman35
31-10-2009, 20:44
vermiş olduğun bilgiler için teşekkürler.....

328ia
03-11-2009, 00:26
faydalı bi bilgi..emene saglık

ilkerakkan
04-11-2009, 21:01
paylaşım için teşekkürler...

Emre Firat08
25-01-2010, 21:01
Bilgi için teşekkürler gerçekten çok faydalı...Fakat mantıksal olarak şöyle birşey düşünüyorum orjinal egzost sisteminde aracın yakamadan attığı benzin katelitik konvertörden geri dönüyor yanmayan benzin yada dışarı çıkan gaz tekrardan yanıyor ve böylece ekonomik tüketim sağlanıyor fakat egzost sistemi değiştiğinde yada katelitik konvertör iptal edildiginde gaz yanmadan ve daha rahat bir şekilde dışarı çıkıyor ve tekrar geri dönmüyor buda yakıt tüketimini artırıyor....Umarım yanlış düşünmüyorumdur :)

leonmania
25-01-2010, 21:19
ondan degil fazla yakması motor rahat gaz attıgı için daha çok performanslı çalısıyo daha çok benzn gdiyo :D

Emre Firat08
25-01-2010, 21:51
Evet aynı şey rahat gaz atıyor içeri gidip tekrardan yakmıyor motor gazı dolayısıyla yüksek tüketim miktarı gerçekleşiyor :)

*Administrator*
25-01-2010, 22:03
Hiç bir zaman güç için tasarruf düşünülemez arkadaşlar, araca yaptığınız her modifiye (dış,iç yada motor) mutlaka başka bişeyleri götürür yani her bir artı bir eksiltir... performans için yakıt lazım, yakıt olmadan motor ne daha devirli çalışabilir nede daha fazla güç üretebilir :)

mtahakorkmaz
25-01-2010, 22:08
Hiç bir zaman güç için tasarruf düşünülemez arkadaşlar, araca yaptığınız her modifiye (dış,iç yada motor) mutlaka başka bişeyleri götürür yani her bir artı bir eksiltir... performans için yakıt lazım, yakıt olmadan motor ne daha devirli çalışabilir nede daha fazla güç üretebilir :)

katılıyorum abi sana bu konuşmalar aynı ferrariye tüp taktırma gibi bişe :)

Emre Firat08
25-01-2010, 23:00
Sadece fikrimi söyledim ayda minimum 800 900 küsür tl benzin parası veriyorum yani 2 litre fazla yakmasının hesabını yapıcak biri değilim :)

*Administrator*
25-01-2010, 23:15
Ben genel olarak konuya örnek vermek istedim özellikle şahıs olarak düşünüp cvplamadım lütfen yanlış anlaşılmasın herkesin bilmesi gereken bir durum benim dediğim :) yoksa Türkiye'de araba sahibi olan her vatandaş 3-5 kuruşun hesabını yapmayacak konumda olmalı nede olsa Dünyanın en pahalı benzinini ve vergisini ödüyoruz... :)

Emre Firat08
26-01-2010, 00:11
Malesef abi aldığımız herşeyin yüzde 95i vergi.O kadar vergi alırlar ne adam akıllı yol yaparlar ne kışın tuzlama yaparlar ne bişey ederler nereye gidiyosa bu verdiklerimiz artık :)

CaNCaN
20-02-2010, 22:34
Güzel bilgiler ellerine sağlık

handsome
27-02-2010, 17:27
bılgı ıcın sagolun

06BN1178
19-11-2011, 20:06
En iyi performansı direkt headers bağlayıp sonrasına olabildiğince düz ve kıvrımları az olan bi boru sistemiyle hiç bir susturucu olmadan direk çıkışa verdiğinizde daha sağlıklı bi performans verdiğini biliyorum gerçi yeni nesil araçlarda böyle bi sistem araçta çhek lambası dediğimiz lambayı yakmaktadır :d

Katılıyorum.. Eksoz olayını yapacaksan hissedicileri de körelteceksin :)

ozturk_200
18-12-2011, 23:32
bilgi için tşkrler

nail
30-04-2012, 21:51
teşekkür ederiz

digiersoy
30-04-2012, 22:52
Atakan kardesimi anmış olduk 5 senelik konu bea

casanova9098
27-08-2012, 04:11
bilgiler kalite kokuyo teş.ler :)

mustafabahtiyar
06-08-2013, 13:50
Teşekkürler

BadKoala
18-08-2013, 11:29
Güzel forum. Teşekkürler

arz.53
09-11-2016, 11:12

Size katılıyorum güzel biryerden yakalamışsınız. Downpipe dışında egsozu boşaltmak pek işinize yaramıyor aslında.

onuremrecaglar
02-04-2017, 14:43
Downpipe ve varex yaptırırken DSG fr 150 lik leona güzel bi ses alabilirmiyim?

brsknkc14
08-06-2018, 20:44
Arkadaşlar yarın Bolu dan Ankara’ya koç eğzoza varex taktırmaya gidiyorum 4 çıkışlı yaptıracağım Allah’ın izniyle tavsiye edeceğiniz birşey varmıdır?

SCT - Seat Club Turkey kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Piper Perabo
08-06-2018, 22:10
Arkadaşlar yarın Bolu dan Ankara’ya koç eğzoza varex taktırmaya gidiyorum 4 çıkışlı yaptıracağım Allah’ın izniyle tavsiye edeceğiniz birşey varmıdır?

Boluda egzozcu yok mu neden bu kadar yol yapıyorsunuz :)

MARWEL
09-06-2018, 01:44
Var da... Şöyle güzel bir krom boru çekecek, iyi bir işçilik yapacak yer yok :)
Boluda egzozcu yok mu neden bu kadar yol yapıyorsunuz :)

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MARWEL
09-06-2018, 01:50
Barış merhaba, Cihan ben ;) üyeliğini yeni farkediyorum. Sabahtan mı gideceksin Ankara'ya? Beni de götürmeni tavsiye edecektim [emoji23][emoji23]

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

qaLLardo
04-07-2019, 13:22
mükerrer mesaj.

qaLLardo
04-07-2019, 13:23
Merhaba. Aracım 1.4 tsi 122 lik.
Aracımda koçexi yapım,
Kat iptali - downpipe - 55 lik krom boru - orta susturucu(varex değil, küçük tüp) - son susturucu iptali şeklinde egzoz sistemi var. Merak ettiğim orta susturucuyu iptal etsem ne gibi bir değişiklik olur? Performans artışı veya kaybı yaşarmıyım? ecufast stage 2 yazılım var.

Mert1940
18-08-2019, 16:11
Ankarada bilindik sağlam bir egzozcu var mı arkadaşlar önerebileceğiniz. şöyle düzgün bir down pipe, krom boru vs. uygulatabileceğimiz

djercyn
18-08-2019, 20:21
Ankarada bilindik sağlam bir egzozcu var mı arkadaşlar önerebileceğiniz. şöyle düzgün bir down pipe, krom boru vs. uygulatabileceğimiz

Koç egzoz dışında kaliteli bi egzozcu bilmiyorum. Down pipe için de yine şaşmazda bt garage diye bi tuningci var. Onlaraya da opel performance garage a danışmanı tavsiye ederim. Opel dediğime bakma, adamın bi aracı golf 6r, diğeri a5 2.0 tfsi quattro ;)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

djercyn
18-08-2019, 20:22
Aracımda koçexi yapım,
Kat iptali - downpipe - 55 lik krom boru - orta susturucu(varex değil, küçük tüp) - son susturucu iptali şeklinde egzoz sistemi var. Merak ettiğim orta susturucuyu iptal etsem ne gibi bir değişiklik olur? Performans artışı veya kaybı yaşarmıyım? ecufast stage 2 yazılım var.
Performans artışı olur tabiki üst devirlerde. Belki alt devirlerde bi çekiş kaybı yaşarsın, back pressure azalacağı için.

yuzufyılmaz
19-08-2019, 01:46
Aracımda koçexi yapım,

Aracınız mk2 fr sanırım
Mk2 lerde kat orta ve sonları komple iptal ederseniz hissiyat olarak anlarmısınız bilemem ama basınç olarak kaybınız olur kesinlikle
Tavsiyem ortaya varex sona da spor susturucu
Bu arada varex değil küçük tüp demişsiniz onu anlayamadım yani vanalı sistem ise hemen sökün onu direk bindiğiniz araca değersiz davranmış gibi olursunuz
Ayrıca mk2 lerde stage2 yazılım egzoz ve filtre desteği ile alamazsınız onuda eklemek isterim yani çok bilgi kirliliği var maalesef
Şuan tahmini zaten ortalama 1.2-1.4 arası bar ile 150-155 hp bi değer alıyosunuzdur oda yola yani tekerlere verende 145-150 hp arasındadır maksimum değerlerden bahsediyorum

Mert1940
28-08-2019, 09:22
Koç egzoz dışında kaliteli bi egzozcu bilmiyorum. Down pipe için de yine şaşmazda bt garage diye bi tuningci var. Onlaraya da opel performance garage a danışmanı tavsiye ederim. Opel dediğime bakma, adamın bi aracı golf 6r, diğeri a5 2.0 tfsi quattro ;)

Yine en iyisi adana sanırım. Hazır memlekete gelmişken adananın meşhur egzoz ustalarına bir uğrayacağım. Yalnız ben int.'ten araştırıyorum millet hep warex yaptırmış. Hiç hoşuma gitmeyen cırtlak bir sesi var warexin. Ben Turbolu motorlarda alınan HARR HARR diye böyle harıltılı bir ses çıkaran egzoz istiyorum. Onun için de neler yapmak gerek bilmiyorum. Uğraşacağız bakalım deneye deneye yorula yorula para bayıla bayıla gidecek bu iş :)