PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Martorell fabrikasında kısa bir tur!

Leonturco
22-07-2012, 22:39
http://www.youtube.com/watch?v=8FkcZHQXdpA

Türkşad
22-07-2012, 22:54
Komedi filminden çıkmış gibi anlatıyor :D
İngilizcesi Fatih Terim ile kapışır :D

Ruslan
22-07-2012, 23:00
Sesli dinlemedim ama bir şeyi merak ettim. Üretimine yeni başlanan bir araç kaç günde fabrikadan bitmiş olarak çıkıyor acaba?

Benim eski golf 28 kasımda üretim bandına girip 2 aralıkta stok alanına alınmıştı....

cagan
22-07-2012, 23:01
anlatan şekerli tip haricinde güzel video :rifle:

Türkşad
22-07-2012, 23:03
Sesli dinlemedim ama bir şeyi merak ettim. Üretimine yeni başlanan bir araç kaç günde fabrikadan bitmiş olarak çıkıyor acaba?

Benim eski golf 28 kasımda üretim bandına girip 2 aralıkta stok alanına alınmıştı....

Ben Nat.Geo.'da Mega Fabrikaları seyrediyorum.
O kadar hızlı banttan çıkıyorlar ki, zannedersin her gün 1000 tane araç çıkıyor.
Ama sayı vermiyor keratalar.
Bentley'di galiba, şifre veriyorlar, kendi aracının yapılışı seyrediyordun :D

escoObar
22-07-2012, 23:13

Ortalama 1 günde tamamlanır.

escoObar
22-07-2012, 23:14
O kadar hızlı banttan çıkıyorlar ki, zannedersin her gün 1000 tane araç çıkıyor.
Bentley'di galiba, şifre veriyorlar, kendi aracının yapılışı seyrediyordun :Dzaten günde 1000 araç çok rahat çıkıyor rekor toyota da biliyorum 1500 falandı galiba

Ruslan
23-07-2012, 00:07
Sevgili Serkan..
Mesajımda da yazdım benim eski golf üretime girdikten 4 gün sonra hazır hale geldi.. Ben özel sipariş vermiştim ve sipariş verdiğim kişi benim akrabamdı.. Kendisi bir VW bayisinin satış müdürü idi.. Sipariş verdiğim andan aracı teslim alana kadar tüm aşamaları bana bildirdi. Bayilerin böyle bir imkanı varmış ve bende yararlandım dı..
Bir günde 1000-1500 tane araç çıkabilir.. Benim merakım üretime başladıktan sonra kaç günde o arabayı bitiriyorlar..

blade038
23-07-2012, 00:09
zevk alarak izledim. seat olması daha bi güzel :)

Ruslan
23-07-2012, 00:18
zevk alarak izledim. seat olması daha bi güzel :)

Ben BMW Z4 ün üretimini seyretmiştim bir TV kanalında.. O daha zevkliydi.. Çok fazla test yapıyorlar ve montaj bölümünde çalışan bayanlar daha güzeldi :P

blade038
23-07-2012, 00:20
Ben BMW Z4 ün üretimini seyretmiştim bir TV kanalında.. O daha zevkliydi.. Çok fazla test yapıyorlar ve montaj bölümünde çalışan bayanlar daha güzeldi :P

:D link alsak iyi olacak galiba :)

Ruslan
23-07-2012, 00:34
:D link alsak iyi olacak galiba :)

Valla dediğim gibi TV kanalında seyrettim.. Öyle kısa bir programda değildi.. 30 dakikadan fazla sürdü.. Arabanın a sından z sine kadar herşeyini kalite kontrol dahil anlattılar..

Benim dikkatimi çeken iki nokta olmuştu o programda.. Belli miktarda araç boyandıktan sonra bir aracı boyaya sokup çıkartıyorlar ve üzerindeki boya kalınlığını ölçüyorlar.. Sonra o kaportayı kullanmıyorlar.. Eğer boya kalınlığında bir fark varsa hemen kalibrasyon yapıyorlar.. Diğer dikkat çekici konuyu zaten ilk mesajda yazmıştım..

Leonturco
23-07-2012, 08:33

Bu sorduğunuz sorunun iki kısmı var. Birincisi siz sipariş ettikten sonra üretime girişi ve çıkışı ile geçen toplam süre , ikincisi ise banttan inme süresidir. Şu anki binek araç üreticileri 1-1,5 dakika arasında hattan bir araç indiriyorlar fakat bu aracın toplam üretim süresini ifade etmiyor. Anasanayilerde araç bant üzerinde yürürken hat yanlarındaki besleme bölgelerinden araca o hattaki parça monte edilerek hat yürümeye devam eder. Bu da bir optimizasyon ile bekleyen hattaki sürenin diğer hatlaradaki süre ile senkron olması sağlanır. Toyota'nın Linefill yani "hat dolumu" dediği bir yöntem ile araç üretime girmeden önce bütün hatlara ilgili parçalar getirilir ve bırakılır. Linefill sonrası ilk araç çıktıktan sonra(bu ilk araç montajda toplam süreyi ifade eder.) hat durmaksızın akar ve 1-1,5 dakika arası bir araç çıkar. Araç üreticilerinde genelde 3 veya 4 ana proses vardır. Bunlar body yani kaporta, paint shop yani boya ve assembly yani montaj hattıdır. Aracın yürür hale çıktığı yer ise montaj hattıdır. 4. ana proses ise powertrain yani aracı hareket ettirecek motor, şanzıman, diferansiyel vs. grubunun yapıldığı yerdir.

LEWİS_16
23-07-2012, 09:59
Bentley'di galiba, şifre veriyorlar, kendi aracının yapılışı seyrediyordun :Dreno türkiyede 1000 nin üzerinde araç çıkıyor günde zaten kardeşim...:)

Emre
29-08-2012, 11:41
araya bir ses yalıtım izolasyonuda koyun be !!! okadar olmazki bukadar...