PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cache sistemi aktivasyonu, Sayfa açılış hızı hakkında bilgilendirme.

RoniN
24-12-2012, 10:26
Selamlar,

sırf siteye daha hızlı bağlanın sayfa geçiş ve açılış hızları daha iyi olsun diye oturduk uğraştık cache sistemi aktif ettik. Şu anda site sayfa açılış hızı 2-3 kat artmış sunucu yükü 5 kata kadar düşmüş durumdadır. Yoğun saatlerde oluşan hafif yavaşlama problemi tamamiyle giderilmiştir. Şu saatten sonra site yavaş diyeni ulukana banlatıcam haberiniz olsun. Taşıma öncesinde aklımda olan bir çalışmaydı tamamlanmış oldu.

server:~# php -v
PHP 5.2.6-1+lenny10 with Suhosin-Patch 0.9.6.2 (cli) (built: Mar 19 2011 01:46:14)
Copyright (c) 1997-2008 The PHP Group
Zend Engine v2.2.0, Copyright (c) 1998-2008 Zend Technologies
with the ionCube PHP Loader v3.1.29, Copyright (c) 2002-2007, by ionCube Ltd., and
with XCache v1.2.2, Copyright (c) 2005-2007, by mOo
server:~# uname -a
Linux server.seatclubturkey.com 2.6.26-2-686 #1 SMP Thu Jan 27 00:28:05 UTC 2011 i686 GNU/Linux
server:~#

xcache kısmı bahsettiğim çalışma kısmıdır.

Seatclubturkey.com baaaaaaaazı siteler gibi aynı sunucuda 1000 2000 tane sitenin barındığı sunucularda değil kendisine ait özel sunucusunda tek site olarak barındırılmaktadır ! Hasta etmeyin adamı. Dağılın laynnn :) gaza geldim.

LoXoL
24-12-2012, 10:32
Eline sağlık kardeşim :)

Sinan
24-12-2012, 10:40
eline sağlık abim :)

anilcoluk
24-12-2012, 10:45
Eline sağlık kardeşim.

OmerKartal
24-12-2012, 10:50
Selamlar,

sırf siteye daha hızlı bağlanın sayfa geçiş ve açılış hızları daha iyi olsun diye oturduk uğraştık cache sistemi aktif ettik. Şu anda site sayfa açılış hızı 2-3 kat artmış sunucu yükü 5 kata kadar düşmüş durumdadır. Yoğun saatlerde oluşan hafif yavaşlama problemi tamamiyle giderilmiştir. Şu saatten sonra site yavaş diyeni ulukana banlatıcam haberiniz olsun. Taşıma öncesinde aklımda olan bir çalışmaydı tamamlanmış oldu.

server:~# php -v
PHP 5.2.6-1+lenny10 with Suhosin-Patch 0.9.6.2 (cli) (built: Mar 19 2011 01:46:14)
Copyright (c) 1997-2008 The PHP Group
Zend Engine v2.2.0, Copyright (c) 1998-2008 Zend Technologies
with the ionCube PHP Loader v3.1.29, Copyright (c) 2002-2007, by ionCube Ltd., and
with XCache v1.2.2, Copyright (c) 2005-2007, by mOo
server:~# uname -a
Linux server.seatclubturkey.com 2.6.26-2-686 #1 SMP Thu Jan 27 00:28:05 UTC 2011 i686 GNU/Linux
server:~#

xcache kısmı bahsettiğim çalışma kısmıdır.

Seatclubturkey.com baaaaaaaazı siteler gibi aynı sunucuda 1000 2000 tane sitenin barındığı sunucularda değil kendisine ait özel sunucusunda tek site olarak barındırılmaktadır ! Hasta etmeyin adamı. Dağılın laynnn :) gaza geldim.

çok pis gaza geldin hemide :D ama olsun bu gaz yetmez :D

RoniN
24-12-2012, 11:05
çok pis gaza geldin hemide :D ama olsun bu gaz yetmez :D

Valla yapılabilecek akıla gelen ne varsa uyguluyoruz. Triger sıyırmassak iyidir :)

swotr
24-12-2012, 11:58
Xcache'de far yıkama gerekmiyor mu ? :) ))

Daywalker
baaaazzzı :D eline sağlık kardeşim

jhan71
Eline emeğine sağlık

bycml
24-12-2012, 12:25
vbulletine bir de chatbox eklerseniz varya dadından yenmez. Ellerin dert görmesin

bygurcan
24-12-2012, 13:12
eline emegıne saglık

RoniN
24-12-2012, 14:31
Xcache'de far yıkama gerekmiyor mu ? :) ))

Sunroof yoksa çalışmaz :)

vbulletine bir de chatbox eklerseniz varya dadından yenmez. Ellerin dert görmesin

Chatbox olayı forumdaki mesajlaşmanın önünü tıkıyor + olarak browserda devamlı olarak işlem yaptığından kullanıcının bilgisayarını yavaşlatır. Sıkıntılı iş yani.

Vekz
24-12-2012, 15:04
ellerine saglık cok farketmiş gercekten emegınıze saglıkk

erkani
24-12-2012, 15:18
helal olsun alıkışşş :D :clap:

lutfukaya
24-12-2012, 15:23
elinize sağlık ama benim pc de sanki daha geç açılıyor :)

bycml
24-12-2012, 15:43
Chatbox olayı forumdaki mesajlaşmanın önünü tıkıyor + olarak browserda devamlı olarak işlem yaptığından kullanıcının bilgisayarını yavaşlatır. Sıkıntılı iş yani.

Yani sisteme eklenmezse bile , ayrı bir sayfaya link verilip, basit bir sistem oluşturulabilir. En olmadı bir irc servara kanal açılıp, oraya java ile bağlanılabilir. Tabi bu benim kendi düşüncelerim : )

İşine karışmak istemem. Ama bir mesajlaşma zımbırtısı şart

MeTuRuZ
24-12-2012, 17:40
eline emeğine sağlık. hökümet çalışiy :)

altıpatlar
24-12-2012, 17:56
emeğine sağlık ağam...

Bizage
24-12-2012, 18:02
0-100 mü arttı son sürat mi şimdi ben anlamadım?

RoniN
24-12-2012, 18:11
0-100 mü arttı son sürat mi şimdi ben anlamadım?

0-100 arttı

Yani sisteme eklenmezse bile , ayrı bir sayfaya link verilip, basit bir sistem oluşturulabilir. En olmadı bir irc servara kanal açılıp, oraya java ile bağlanılabilir. Tabi bu benim kendi düşüncelerim : )

İşine karışmak istemem. Ama bir mesajlaşma zımbırtısı şart

bana kalsa irc server kurayım mirc kodlayayım otomatik direk oraya girsin :)

eline emeğine sağlık. hökümet çalışiy :)

Bir dahaki seçimde Tuğrul yerine bana verirsiniz o zaman oyları.

Alp_
24-12-2012, 18:19
Şu bilgisayardan yazılımdan anlayan adamlara hayranım yahu, adam ecişbücüş şeyleri uğraşmış yazmış, ne olduğunu anlamadım ama süper bişey çıkmış,, :D
ellerinize emeklerinize sağlık kardeşim, teşekkürler,,

Serkan JR
24-12-2012, 18:24
Emeğinize sağlık :clap:

HalilKoyuncu
24-12-2012, 18:32
Eline emeğine sağlık usta

jhan71
24-12-2012, 21:08
bu ne abi sayfanın hızına yetişelemiyor, tıklar tıklamaz anında işlem tamam :thumbup:

srhtdmn
24-12-2012, 21:13
Ellerine saglik cok guzel olmus. Microsoftun eski isa server tarzinda bir cacheleme sanirim.

RoniN
24-12-2012, 21:23
Ellerine saglik cok guzel olmus. Microsoftun eski isa server tarzinda bir cacheleme sanirim.

sayfa harddisk üzerinden kayıt ediliyor ve talep olduğu zaman direk o sayfa gösteriliyor. İşlemci ve ram yorulmuyor sayfa yaratmak için.

Emre
25-12-2012, 15:23
Şu bilgisayardan yazılımdan anlayan adamlara hayranım yahu, adam ecişbücüş şeyleri uğraşmış yazmış, ne olduğunu anlamadım ama süper bişey çıkmış,, :D
ellerinize emeklerinize sağlık kardeşim, teşekkürler,,

al bendende okadar.. ellerine sağlık ilgililerin.

lutfukaya
25-12-2012, 15:59
pcden giremiyorum şuan telefondan desktop modunda girdim forumda bir sorun mu var?

RebeLL
25-12-2012, 16:09
Hayırlı olmasını dilerim. :)

Öneri: Kontrol ettiğimde sunucu tek başına apache web server kullanıyor önerim şöyleki malum günümüzde apache kullanımı azalmış durumda onun yerine ücretli olarak Litespeed yazılımı daha başarılı gözükmektedir .

Şöyleki apache ye göre %50 ila %60 arası daha hızlı sayfa geçişleri sağlanmaktadır ve günümüzde dünya devi olan google da aynı alt yapıyı kullanmaktadır

veyahut Ücretsiz olarakda apache + nginx kullanımı bir çok kez başarılı sonuçlar alınmıştır . nginx e ince ayarlamalar yapıldığı taktirde çok güzel sonuçlar elde edilebilir .

Bide bunun yanında sata harddisk yerine SSD kullanılırsa dadından yenmez :D

lutfukaya
25-12-2012, 17:06
girebildim sonunda :)

ErdilErdem
25-12-2012, 17:41
Kardeşim, eline, emeğine, yüreğine sağlık.

Serkan JR
25-12-2012, 17:46
Sanırım bitti, bugün hiç giremedim foruma, anca akşamüstü açıldı.

Hemen de özlemişim ya :) Eksikliğini hissettim.

nail
25-12-2012, 18:12
emeğine sağlık ayberk kardeşim

ReinaLeon
25-12-2012, 19:58
Hakikaten çok hızlanmış. Arka planda teamviewer çalışmasına rağmen son sürat açıldı site. Eline sağlık Ayberk

Leonturco
25-12-2012, 20:21
Eline sağlık Ayberk

RoniN
26-12-2012, 09:01
Hayırlı olmasını dilerim. :)

Öneri: Kontrol ettiğimde sunucu tek başına apache web server kullanıyor önerim şöyleki malum günümüzde apache kullanımı azalmış durumda onun yerine ücretli olarak Litespeed yazılımı daha başarılı gözükmektedir .

Şöyleki apache ye göre %50 ila %60 arası daha hızlı sayfa geçişleri sağlanmaktadır ve günümüzde dünya devi olan google da aynı alt yapıyı kullanmaktadır

veyahut Ücretsiz olarakda apache + nginx kullanımı bir çok kez başarılı sonuçlar alınmıştır . nginx e ince ayarlamalar yapıldığı taktirde çok güzel sonuçlar elde edilebilir .

Bide bunun yanında sata harddisk yerine SSD kullanılırsa dadından yenmez :D

Forumda bizim işten ece abladan sonra bir anlayan daha görmek güzel birşey.

Biz zaten kendi paylaşımlı hosting sunucularımızda litespeed kullanıyoruz. Ama litespeed lisansı ayda 50 tl civarında bir ücret tutuyor. bu büyük kapsamlı hosting makinaları için tercih edilebilir birşeyken tek siteli bir sunucu için genelde gereksiz oluyor. + olarak cache sistemi kullandığımız için zaten webserver işlemci harcamıyor artık. İşlemci gücüne dayandırsaydık olayı litespeed kesinlikle tercih olurdu.

Apache nginx konusunda ise kesinlike haklısın. Zaten bu konudada gerekli çalışma ve düzenleme yapılacak. Bildiğin gibi nginx in .htaccess kısmı daha değişik ve karışık. Biz %100 stabil bir sistem oturtmak istediğimiz için önce bu kısmı iyice düzenlememiz gerekicek. Sonrası zaten basit. Kurması uzun süren bir sistem değil. Nginx i Türkiyede en etkin kullanan firmalardan biriyiz. Çok hitli müşterilerimizin önemli bir kısmında kendi özel derlediğimiz nginx i kullanıyoruz.

Ssd disk konusuna gelince. ssd hızlı olmasına rağmen sunucusal bazda yapılan işlemlerde kullanımı yaygın değil çünkü çok ciddi şekilde bir patlama olasılığı var. Hem sct nin kurulduğu sunucuda

8X1tb Nsas harddiskler raid10 yapısı ile kurulu. Yani ssd yi 10 a çarpar 5 e katlar canı kaça isterse öyle böler :) Hem güvenlik hemde rahatlık açısından.

RebeLL
26-12-2012, 12:38

Biz zaten kendi paylaşımlı hosting sunucularımızda litespeed kullanıyoruz. Ama litespeed lisansı ayda 50 tl civarında bir ücret tutuyor. bu büyük kapsamlı hosting makinaları için tercih edilebilir birşeyken tek siteli bir sunucu için genelde gereksiz oluyor. + olarak cache sistemi kullandığımız için zaten webserver işlemci harcamıyor artık. İşlemci gücüne dayandırsaydık olayı litespeed kesinlikle tercih olurdu.

Apache nginx konusunda ise kesinlike haklısın. Zaten bu konudada gerekli çalışma ve düzenleme yapılacak. Bildiğin gibi nginx in .htaccess kısmı daha değişik ve karışık. Biz %100 stabil bir sistem oturtmak istediğimiz için önce bu kısmı iyice düzenlememiz gerekicek. Sonrası zaten basit. Kurması uzun süren bir sistem değil. Nginx i Türkiyede en etkin kullanan firmalardan biriyiz. Çok hitli müşterilerimizin önemli bir kısmında kendi özel derlediğimiz nginx i kullanıyoruz.

Ssd disk konusuna gelince. ssd hızlı olmasına rağmen sunucusal bazda yapılan işlemlerde kullanımı yaygın değil çünkü çok ciddi şekilde bir patlama olasılığı var. Hem sct nin kurulduğu sunucuda

8X1tb Nsas harddiskler raid10 yapısı ile kurulu. Yani ssd yi 10 a çarpar 5 e katlar canı kaça isterse öyle böler :) Hem güvenlik hemde rahatlık açısından.

Kesinlikle nginx olayı tamamen karışık bir olaydır optimasyonu iyi yapıldığı taktirde mükemmel sonuçlar vermektedir .

SSD olayını pek hafife almayınız lütfen, bilmiyorum test etme olanağınız oldumu ama NSAS diskden daha hızlı sonuçlar verdiği tartışılamaz 2 yıldır ssd disklerle yapılandırılmış sunucu kullanıcılarını görüyorum hem mysql daha hızlı ve stabil çalışmasını sağlıyor hemde ftp işlemlerinde baya bir hız göstermektedir . Hiç birinde patlama çatlama olayı görmedim ve duymadım .

Türkiyede en çok Dell sunucuları ve SSD Disklerini kullanan Radore Telekomla çalıştık bir süre öyle patlama çatlama olayı olsa alt yapıyı ona göre ayarlardılar.

Bende mevcut 6 yıldır bu sektör içinde olup takip etmekteyim benimki biraz daha hem merak hem hobidir :)

Hayırlı işler dilerim :)

RoniN
26-12-2012, 17:39
Kesinlikle nginx olayı tamamen karışık bir olaydır optimasyonu iyi yapıldığı taktirde mükemmel sonuçlar vermektedir .

SSD olayını pek hafife almayınız lütfen, bilmiyorum test etme olanağınız oldumu ama NSAS diskden daha hızlı sonuçlar verdiği tartışılamaz 2 yıldır ssd disklerle yapılandırılmış sunucu kullanıcılarını görüyorum hem mysql daha hızlı ve stabil çalışmasını sağlıyor hemde ftp işlemlerinde baya bir hız göstermektedir . Hiç birinde patlama çatlama olayı görmedim ve duymadım .

Türkiyede en çok Dell sunucuları ve SSD Disklerini kullanan Radore Telekomla çalıştık bir süre öyle patlama çatlama olayı olsa alt yapıyı ona göre ayarlardılar.

Bende mevcut 6 yıldır bu sektör içinde olup takip etmekteyim benimki biraz daha hem merak hem hobidir :)

ssd disk ile alakalı siz biraz daha araştırma yapın derim + olarak ssd disklerde raid kartını kullanamıyorsunuz io olayları var. Ssd disk hiçbir şekilde güven vermiyor şu an için.

Sinan
26-12-2012, 18:30
ulan şu dilden konuşmak isterdim be. gittik inşaatçı olduk, nereden nereye.

RoniN
26-12-2012, 19:16
ulan şu dilden konuşmak isterdim be. gittik inşaatçı olduk, nereden nereye.

inşaatta daha çok para var sinanım emin ol :) Yaptınız olacak yani.

Sinan
26-12-2012, 19:41
inşaatta daha çok para var sinanım emin ol :) Yaptınız olacak yani.

henüz göremedik para kısmını ya neyse, yanlış kulvardayım ben yua :/

OmerKartal
26-12-2012, 20:17
Ssd disk'i sunucuda kullanmadım ama kendi laptop'ım da ssd var.
gerçekten yazma ve okuma hızları çok çok iyi. network kablosu ile direk 1.gb hat üzerinden 180 mb / sn de dosya kopyaladığını gördüm bizzat.

ama dediğin gibi hem raid olayı hemde maliyeti çok çok yüksek oluyor o zaman.

fakat bozulma oranı normal disklere göre dahada az. yani %0.5 eğer o %0.5 lik dilime girerseniz :D datalarınızın üstüne 1 bardak soğuk su için :))

RoniN
26-12-2012, 20:45
Ssd disk'i sunucuda kullanmadım ama kendi laptop'ım da ssd var.
gerçekten yazma ve okuma hızları çok çok iyi. network kablosu ile direk 1.gb hat üzerinden 180 mb / sn de dosya kopyaladığını gördüm bizzat.

ama dediğin gibi hem raid olayı hemde maliyeti çok çok yüksek oluyor o zaman.

fakat bozulma oranı normal disklere göre dahada az. yani %0.5 eğer o %0.5 lik dilime girerseniz :D datalarınızın üstüne 1 bardak soğuk su için :))

onu kim uydurduysa sağlam uydurmuş. patlama durumu daha az değil. İlk gelen ssd ler çatır çatır patladılar geri yollandı hepsi nerdeyse. Sıkıntı büyük oldu. Normal bilgisayarda kullanmak ayrı server bazlı kullanmak ayrı bir olay.

RoniN
27-12-2012, 06:15

yine sabahladım ve nginx olayınıda tamamiyle çözdüm. Şirkette nginx konusunda uzman arkadaş var ama ona dokundurtmadan sıfırdan kontrol panel vb kullanmadan nginx + php-fpm sistemi ile sct yi sorunsuz çalıştırdım testlerini yapıyorum şimdi. Load namına hiçbirşey yok sunucuda ne yaparsam yapayım. Sayfa açılış hızı çok daha inanılmaz bir hal alacak gibi duruyor bittiğinde. Mustafa kardeşim gelsin kendisi webmasterı sitemizin. Onunlada görüşüp bu nginxi faaliyete geçiririz.

Sinan
27-12-2012, 11:11
yav bende sanki her zamankinden yavaş oldu sanki.. benim cookie sıfırlamam lazım sanırım :)

ReinaLeon
27-12-2012, 12:44

O anlayan Ece ben miyim? :D Pek anlamam aslında. Sadece firewall'dan biraz anlarım, o da bir zamanlar Güney Marmara bölge satışının başında olduğum için.

RebeLL
27-12-2012, 12:59
yine sabahladım ve nginx olayınıda tamamiyle çözdüm. Şirkette nginx konusunda uzman arkadaş var ama ona dokundurtmadan sıfırdan kontrol panel vb kullanmadan nginx + php-fpm sistemi ile sct yi sorunsuz çalıştırdım testlerini yapıyorum şimdi. Load namına hiçbirşey yok sunucuda ne yaparsam yapayım. Sayfa açılış hızı çok daha inanılmaz bir hal alacak gibi duruyor bittiğinde. Mustafa kardeşim gelsin kendisi webmasterı sitemizin. Onunlada görüşüp bu nginxi faaliyete geçiririz.

Valla çok hevesli gördüm sizi ellerinize sağlık :) Sunucuda mysql i sakinleştirdiğin sürece loadlarla bir problemin olmaz :)

Büyük Amiral
29-12-2012, 22:03
Emeğine sağlık çok güzel olmuş hocam ellerin dert görmesin...

RoniN
30-12-2012, 00:16
O anlayan Ece ben miyim? :D Pek anlamam aslında. Sadece firewall'dan biraz anlarım, o da bir zamanlar Güney Marmara bölge satışının başında olduğum için.

Saygılar abla. Queen sin her daim :)

Valla çok hevesli gördüm sizi ellerinize sağlık :) Sunucuda mysql i sakinleştirdiğin sürece loadlarla bir problemin olmaz :)

Sunucumuzda mysql ile alakalı en ufak bir sorun yok load bakımından. Apache istekleri ile alakalı yoğunluk vardı onuda nginx + php fpm sistemi ile geçiştirdim. Ben bu kadar hızlı olacağını düşünmüyordum hakkaten inanılmaz oldu :) Mesaj alıntıları ile editlerle alakalı sıkıntı vardı onuda hallettik. Arkadaşlar ne sorunları olursa yazmalılarki halledelim.

Mustafa
07-01-2013, 14:43
Bende mesaj attım sana Xcache kuralım mı diye :D Forumları okumadan yazmamak lazımmış demek ki. :)