PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Seat Leon 1.9 Tdi Hakkında

Ali Çelebi
13-08-2013, 19:09
2006 yukarısı leon arayışı içinde oldugum biliniyor bunun dışında 1.9 tdi hakkında merak ettiklerim var

seatın o yıllardaki dizel motoru nasıldır gerek yakıt yönünden gerekse masraf yönünden

triger seti zincirlimi değilmi bakım masrafları ne aralıkta

kaç hp sık görülen arızalar varmı varsa neler vs

donanım olarak stylance ile aynımıdır

kısacası tavsiye edilir mi

raufz
16-08-2013, 13:40
Motoru için biraz bilgi vereyim..

BJB, BKC, BLS, BSV, BXE motor kodlu 77kw yani 105ps gücündeki motorlar yanlıs hatirlamiyorsam 2005 yılında üretilmeye başlandı.. 8 subab lı tek egzantrikli bu 1.9 motorlar standart ve performanslı kullanımda gayet uzun süreler saglıklı çalışmaktadır. kronik hastalıkları bulunmamaktadır.. triger seti zincirli degildir. kayış sistemi kulanılmıştır.. normal rutin bakımları çokta masraflı degildir.. oem kalitesinde yan sanayii bakım parçaları mevcuttur.. sıvılar ve filtrelerin degiştidigini düşünürsek ortalama 300-500tl arası bir rakama bakımını yaptırabilirsin... Bu motorların üzerinde yüksek oranla KKK marka turbocharger lar gelmektedir.. turbolar çok uzun ömürlü degildir. egerki aracı uzun süreler kulanacaksan sıfır bir GARRETT turbo takmanı tavsiye ederim hem performans hem uzun ömür bakımından kafan rahat olur..

motor için söyleyeceklerim bunlar donanımlarla alakalı da bişeyler yazarlar görünce arkadaşlar...

Agave
16-08-2013, 13:44
Yakıt sistemi eski tip ( common rail degil ) ve gürültülü fakat uzun ömürlü diye biliyorum ben de.
2005ten çok daha eski yıllara dayanır bu motorun üretime ilk geçişi. 98-99lar diye hatırlıyorum.

raufz
16-08-2013, 14:00
Yakıt sistemi eski tip ( common rail degil ) ve gürültülü fakat uzun ömürlü diye biliyorum ben de.
2005ten çok daha eski yıllara dayanır bu motorun üretime ilk geçişi. 98-99lar diye hatırlıyorum.

98yılında de üretilen 1.9 tdi ile bahsi geçen motorların ne blok yapısı ne de silindir kapagı yapısıının birbirleriyle alakası yoktur sadece isimleri 1.9tdi olarak genelleştirilmiştir.

1.9 TDI adı altında VAG grubunda kullanılan 15 çeşit farklı motor vardır hepsinin güç mekanik ve blok olarak farklılıkları vardır. hepsi 1.9TDI olarak geçmektedir.

Common Rail (CR) ile eski tipin yani (PumpDuse kısaca "PD") arasındaki fark nedir açıklayabilirmisin? eski tip diye geçiştirmişinde sebebini merak ettim.

göktürk akay
16-08-2013, 14:15
98yılında de üretilen 1.9 tdi ile bahsi geçen motorların ne blok yapısı ne de silindir kapagı yapısıının birbirleriyle alakası yoktur sadece isimleri 1.9tdi olarak genelleştirilmiştir.

1.9 TDI adı altında VAG grubunda kullanılan 15 çeşit farklı motor vardır hepsinin güç mekanik ve blok olarak farklılıkları vardır. hepsi 1.9TDI olarak geçmektedir.

Common Rail (CR) ile eski tipin yani (PumpDuse kısaca "PD") arasındaki fark nedir açıklayabilirmisin? eski tip diye geçiştirmişinde sebebini merak ettim.

merakla konuyu takipteyim.bende vag grubundaki motorların hep aynı olduğunu düşünüyodum açıkçası.hatta 1.6tdı 90 hp polo motorunun 105 hp leonla aynı motor olduğunu neden hp farkı olduğunu düşündüğüm bile olmuştur.yeri gelmişken aklıma çok takılan birşeyi sormak isterim 125 hp 1.4tsı leon ile tıguandaki tsı motor aynımıdır acaba ?

Agave
16-08-2013, 15:36

CR ile PD arasında en basitinden verimlilik farkı var. Eski tip diye geçiştirmedim eski tip oldugunu söyledim. 90larda dizel motorlarda CR sistem kullanılmazdı PD sistem vardı ve fazla gürültülü çalıştıgından 2000li yıllarında başlarında dahi dizel araba mı olur diye bakış açıları vardı ülkemizde. CR sistem ise daha yeni bir sistemdir ve motorun daha sessiz çalışmasında, daha verimli olmasında önemli bir etkendir ki 2012-2013 model araçlarda PD sistem kullanan var mı ? Benim bildigim yok.
Volkswagen ve bünyesindeki araçlarda PD sistemden CR sisteme geçiş yapmıştır. 2008den beri VAG grubudna PD sistemi üretilmemektedir. CR sistemli dizel motorlar görev almaktadır.
CR ve PD arasındaki fark büyük oranda yakıt püskürtme şeklidir.

raufz
19-08-2013, 09:59
CR ile PD arasında en basitinden verimlilik farkı var. Eski tip diye geçiştirmedim eski tip oldugunu söyledim. 90larda dizel motorlarda CR sistem kullanılmazdı PD sistem vardı ve fazla gürültülü çalıştıgından 2000li yıllarında başlarında dahi dizel araba mı olur diye bakış açıları vardı ülkemizde. CR sistem ise daha yeni bir sistemdir ve motorun daha sessiz çalışmasında, daha verimli olmasında önemli bir etkendir ki 2012-2013 model araçlarda PD sistem kullanan var mı ? Benim bildigim yok.
Volkswagen ve bünyesindeki araçlarda PD sistemden CR sisteme geçiş yapmıştır. 2008den beri VAG grubudna PD sistemi üretilmemektedir. CR sistemli dizel motorlar görev almaktadır.
CR ve PD arasındaki fark büyük oranda yakıt püskürtme şeklidir.

Püskürtme sistemi motorun %kaçlık kısmını oluşturuyorki püskürtme püskürtme diyip duruyorsun?
Verimlilikten kastın nedirki? alınacak güçmü?? yapılacak ekonomi mi?? parça fiyatlarımı?? parça çeşitliliğimi?? bu sorulara göre bence PD daha verimli.
PD tek CR çift egzantrik var.. PD de 8 CR de 16subab var gel gelelim aynı basınçlarda çıkan güçler birbirlerine yakın.. bumu verimlilik 2 katı fiyatına.. sadece yenilik..
2013 de PD yok ama senin bildiginin aksine 2008-2009 da PD yi VAG grubu bolcana kulandı.

raufz
19-08-2013, 10:07
merakla konuyu takipteyim.bende vag grubundaki motorların hep aynı olduğunu düşünüyodum açıkçası.hatta 1.6tdı 90 hp polo motorunun 105 hp leonla aynı motor olduğunu neden hp farkı olduğunu düşündüğüm bile olmuştur.yeri gelmişken aklıma çok takılan birşeyi sormak isterim 125 hp 1.4tsı leon ile tıguandaki tsı motor aynımıdır acaba ?

"1.6TDI CR 90" ile "1.6TDI CR 105" sadece yazılım farkı vardır.
Şöyle söyliyim yazılım sonrasında ikiside 150hp ye ulaşmaktadır.
125hp Leon Tsi Sadece Turbocharger beslemelidir. Tiguan da çıkan 150-160-170hp lik Motorlar Twincharger beslemelidir.
Twincharger, hem supercharger hem turbocharger ın aynı motorda kullanıldıgı halidir farklı devirlerde ortak ve ayrı ayrı basınc basılmasını sağlar....

Agave
25-08-2013, 15:51
Püskürtme sistemi motorun %kaçlık kısmını oluşturuyorki püskürtme püskürtme diyip duruyorsun?
Verimlilikten kastın nedirki? alınacak güçmü?? yapılacak ekonomi mi?? parça fiyatlarımı?? parça çeşitliliğimi?? bu sorulara göre bence PD daha verimli.
PD tek CR çift egzantrik var.. PD de 8 CR de 16subab var gel gelelim aynı basınçlarda çıkan güçler birbirlerine yakın.. bumu verimlilik 2 katı fiyatına.. sadece yenilik..
2013 de PD yok ama senin bildiginin aksine 2008-2009 da PD yi VAG grubu bolcana kulandı.

Tatilde oldugumdan şimdi gördüm geç cevap için kusura bakmayın.
bidigimin aksine derken 2008-2009da vag grubu odyi bolca kullandı ama bu yıllar pdden cr'ye geçiş evresiydi ve şuan PD kullanılmamakta.
Motor seslerini kıyasladıgınızda da PD'yi CR'den rahatlıkla ayırt edebilirsiniz. Varsın PD ve CR aynı şey olsunlar. PD artık kullanılmıyor ve bütün üreticler CR kullanmaktalar. 2.0TDI passat düşünün. İkisi de 140 bg. 170lik tdilar pd mi cr mi bilmiyorum fakat audide kullanılan 177lik verimli motor CR sistem. Hatta BMW'nin 2.0 dizelde audiden önde olmasını da ben hep bu farka baglamıştım. Audi 177lik dizel üretti CR sistem. BMWden 7 beygir daha düşük olmasına ragmen daha az tüketim ve daha yüksek performans sunuyor. ( 5.20d vs 177lik A6 ) aralarında da 45 kglık fark var. Neyse. Demek istedigim CR sisteme geçiş yapılıp PD bırakıldıysa neden peki ? SadecePD daha sesli çalıştıgı için degil heralde ? Üretim maliyetlerinde mi farklılık var ? CR daha mı ekonomik üretici için_?

Yanlışım varsa düzeltin. Saygılar.

göktürk akay
27-08-2013, 21:30
"1.6TDI CR 90" ile "1.6TDI CR 105" sadece yazılım farkı vardır.
Şöyle söyliyim yazılım sonrasında ikiside 150hp ye ulaşmaktadır.
125hp Leon Tsi Sadece Turbocharger beslemelidir. Tiguan da çıkan 150-160-170hp lik Motorlar Twincharger beslemelidir.
Twincharger, hem supercharger hem turbocharger ın aynı motorda kullanıldıgı halidir farklı devirlerde ortak ve ayrı ayrı basınc basılmasını sağlar....

şehir dışında olduğumdan nete şimdi girebildim...o zaman twıncharger turbocharger dan daha verimli olsa gerek.hep düşünmüşümdür bu motor leona zor yetiyo ki tıguana nasıl yeticek diye!! leonla ilk kez uzun yola 4 kişi bide valiz vs. izmir e gittim rampa aşağı bile gaz yemez oldu yokuşta 4.vites 3000devirde subapların şakırtısını duyduğumda hepten hayrete düştüm zaten..

polo ile dizel leon motor aynı madem yazılım farkı neden olur anlamadım amaçlarını!90hp polo neden 105hp olmasın?

bayiler illaki kötü demez hemde sizin kadar anlamaz yakalamışken danışmak isterim:) kısmet olursa seneye kadar başka bi araç aklıma girmezse bu sıralar amarok takıntım başladı.hıghlıne donanımlı 163hp yada 180hp olanlarda olabilir güç açısından.motorundan şanzumanından vereceğiniz bilgiler benim için çok çok önemli olucağının belirtmek isterim 4x4 mü yoksa 4x2 mi tavsiyenizi rica ediyorum