PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : orjinal leon cuprada blow off takılı gelirmi

mehmet07
02-01-2008, 15:43
arkadaşlar 2008 model leon cupra aldım bu araçta blow off sesine benzer çok kısık cuf sesi çıkıyor gören arkadaşlar blow off mu taktırdın diyor bu sesi arttırmak için aracın bir yerinde ses açmaya yarayan blow offlarda olan kelebek gibi bişey varmıdır nette görüştüğüm arkadaşlardan bazılarıda son modellerde üzerine takılı olarak geliyormuş diyor böyle bir durum olabilirmi acaba teknik konularda hiçbir bilgim yok

patrıot
02-01-2008, 19:17
olabılır ıstersen servısle goruş

CuPRa_R
04-01-2008, 21:35
aracın üzerinde zaten blow off görevi gören dump valve vardır.dediin gibi bi miktar ses çıkartıyor zaten.ancak öyle sesini arttırma tarzında birşey yapılabileceğini sanmıyorum. bide ek olarak yeni modellerde elektronik dump valve olarak geliyo kimi araçta. cupra'larda öylemi bi bilgim yok onun hakkında ama. mesela golf 1.4 TSI ların üzerinde elektronik blow off yani dump valve var ve değiştirememiştik.
çok fazla inceleme şansım olmadı şahsen,elimin altında var ancak bakıp incelemedim. baktığımda faydası olursa yazarım gene

desperado_32
04-01-2008, 22:05
Olabilir Mehmet abi bi sor bakalım servise :)

udqhu
05-01-2008, 23:56
Golf 1.4 TSI'a blow-off uygulaması yapıldı.. ancak yeni cuprayla ilgili bi bilgim yok..

suhan
03-02-2008, 03:37
yeni cupra 2008 de blow off kendiinden var yoksa turboyu boşaltamazsınız otomatık geliyor.................

suhan
03-02-2008, 03:40
bu arada 1.8 barlık turboyu tam boşaltabilmek için yuksek devirli kullanımlardan sonra en az 30 saniye motoru rolantide calıstırmak turbonuzun omrunu uzatacaktır. bu arada ilk calıştırmalarda da motor suyu sıcaklıgı 90 dereyeci bulduktan sonra turboyu devreye sokmak yine turbonuzu koruyacaktır.........saygılarımla

CanTURK
03-02-2008, 20:03
bu arada 1.8 barlık turboyu tam boşaltabilmek için yuksek devirli kullanımlardan sonra en az 30 saniye motoru rolantide calıstırmak turbonuzun omrunu uzatacaktır. bu arada ilk calıştırmalarda da motor suyu sıcaklıgı 90 dereyeci bulduktan sonra turboyu devreye sokmak yine turbonuzu koruyacaktır.........saygılarımla

aynen ek olarak su ısının 90 ı bulması yeterlı degıl; Yagında o ısıya gelmesı + 5 dakka falan suruyor; Peugeout 207 cc de ole oluyo yag ısı gostergesı var onda;
Yag ısınp ınceldıkten sonra turboya yuklenmek dahada faydalı olur ömür açısından :idea:

by_carizma
03-02-2008, 22:12
blow off yakıtı arttırıyormu arkadaşlar?

suhan
04-02-2008, 14:22
blow off un yakıtı arttırma gibi bir özelliği yok eger blow off olmasa turbo boruları patlar. bu turbo sistemli aracların bir calışma parcası mekanizması..turbonun içerisinde biriken gazı boşaltmaya yarıyan parca.........fabrikasyon urunlerde bu
eksoz ,çerisine yönlendirilir........ses cıkarması hoşunuza gidiyorsa dısarı yönlendirilir.......ama turbo olan araclarda zaten var olan bir parcadır.........

HHaKo
04-02-2008, 14:55
arkadaşlar ben hiç görmedim duymadım ama bi arkadaşım çok ısrarla idda etti turbo olmayan motorlarada o ses çıksın diye egsozun oralara biyerlere blow off a benzer bi parça takılıp o ses alınıyormuş duyan eden varmı ? bahsettigim o dandik turbo whistler falan deil yanlız..

by_carizma
04-02-2008, 19:00
peki bendeki 1.4 tsi turbo sesini duymam için ne yapmam gerek? ne taktırmamız gerekki? tabi abartı egzos gibi olmasında :D

HHaKo
05-02-2008, 00:46
peki bendeki 1.4 tsi turbo sesini duymam için ne yapmam gerek? ne taktırmamız gerekki? tabi abartı egzos gibi olmasında :D

blow off denen aparat.. HKS genelde en çok tercih edileni netten arat hemen karşına çıkar HKS Blow off dump valve

by_carizma
05-02-2008, 12:39
blow off denen aparat.. HKS genelde en çok tercih edileni netten arat hemen karşına çıkar HKS Blow off dump valve

Blow Off benim araçta orjinalinden varmı? ve değiştirmemiz mi gerek yoksa eğer taktırmakmı gerek? fiyatları nedir acaba?

mehmet07
08-02-2008, 14:11
bende bir türlü çözemedim şu işi araç arada çok süper cuf sesi atıyor aradada tık yok herhalde ısınmasıyla ilgisi olduğunu tahmin ediyorum ama hks de her zaman ses atıyor bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim

quoasimodo
08-02-2008, 15:02

aynen ek olarak su ısının 90 ı bulması yeterlı degıl; Yagında o ısıya gelmesı + 5 dakka falan suruyor; Peugeout 207 cc de ole oluyo yag ısı gostergesı var onda;
Yag ısınp ınceldıkten sonra turboya yuklenmek dahada faydalı olur ömür açısından :idea:
ideali zaten motor yol hararetine ulaşmadan zorlamamaktır.
ancak bu arada turbonun devreye girmesini önlemek, özellikle tdi motorlarda manuel kontrollü bir düzenek olmadığı için imkansız gibi...
ancak en önemli noktalardan biriside, motor ilk çalıştırılacağı esnada gaz vermemek ve minimum 15 sn rölantide çalıştırmaktır. bunun sebebi ise motor durdurulduğu için kartere süzülen yağın tekrar en üst noktaya kadar ulaşmasını sağlamaktır ki; turbo yağlama olmaksızın çalışmasın!
yağın yol hararetine ulaşması normal kullanım koşulları ile yaklaşık 20 km sürer... en azından mekanisyenlerin söylemleri bu yönde!

kurtbil
08-02-2008, 17:12
Uretilen hic b cupra motorunda blow off olmadı,dump valve oldu.ıkısı arasında fark vardır.vw grubu turbo motorlu araclarda blow off hava akısmetresının bozulmasına neden oluyor cunku.takıcagın herhengı b blow off sadece ses olarak tatmın edecek fakat 1-2 ay ıcersınde hava akısmetresını bozdugu ıcın masrafda cıkarcaktır.bunun yerıne daha buyuk b dump valve ve Aem marka yagsız bır fıltre kıtı ıle daha yuksek bır dump valve sesı alabılırsınız...

HHaKo
08-02-2008, 17:43
Blow Off benim araçta orjinalinden varmı? ve değiştirmemiz mi gerek yoksa eğer taktırmakmı gerek? fiyatları nedir acaba?

senin aracındaki dump valve kardeşim blow offla aynı işi görüyo ama blow off ötüyo