PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tekleme Sorunu

erkanmmt
04-02-2014, 09:37
Herkese merhaba,

SEAT CORDOBA 1.4 Signo 16V 2006 model aracımda iki tür problemim mevcut(aracımda sıralı sistem LPG takılıdır)

1) Aracımda 1 yılı aşkın süredir motor arıza lambası yanmakta,ara ara sönmekte.Aracı özellikle soğuk havalarda çalıştırdığımda (hararet çubuğu 50 de) yaklaşık 1 dk sonra LPG ye geçmektedir.Buraya kadar problem yok ancak LPG ye geçişten bir süre sonra motor arıza lambası yanıyor(yanıp yanıp sönme şeklinde) ve motorda tekleme başlıyor araç 2000 devire ulaşamıyor ve maksimum hız 50-60 olabiliyor. BU konuda son denemelerimden yola çıkarak şöyle birşey farkettim, aracı çalıştırdıktan sonra LPG sistemini iptal edip benzinle 3-5 km yol alıyorum,bu arada hararet çubuğu da 70-80 lere ulaşıyor doğal olarak daha sonra LPG ye çeviriyorum ve arabam o dakika itibariyle problemsiz çalışıyor.

Bu problemim nerden kaynaklanıyor olabilir?

Not: Bobinler değişti,Bobinlere giden bağlantı hortum/kablo değişti.sokette boşta kablo görüldü lehimlendi. Tüpün beyni geliyor aklıma?

2) Aracımda bir kaza sonucu kartel yarıldı.Tamiri için sanayiye götürdüm.Kaynak ile sorunum giderildi.Ancak bu esnada yag değişimi+krank keçesi değişimi yapıldı.Bunun haricinde aracımda debriyaj setimin öldüğü ve değiştirilmesi gerekliymiş(haberim yok!!!!) aracı almaya gittiğimde o da değişmiş. tabi masrafım 1100 tl yi geçti.
Tabi bu sırada usta gaz kelebeğimde sorun olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi.(rolantide aracım 0-1800 devir arası dalgalanıyor ve olur olmaz yerde stop ediyor)
Bende habersiz debriyaj setimin değiştirilmesine kızıp yaptırmadım başka bir ustaya gittim. Bu usta da gaz kelebeğinin hiç temizlenmediğini adaptasyon yapılmadığını gördü ve kendisi bu işlemleri yapmasına rağmen aracım adaptasyon tutmadı.
Çıkan sonuç gaz kelebeği değişimi.
Ancak bir başka ustaya daha gittiğimde gaz kelebeği değişimi için acele etmememi bu sorunum krank keçesinin zaman ayarlı olduğunu ve bendeki problemin kaynağının bu olabileceğini iletti.

Bu durumda tecrübeli arkadaşlardan yardım talep edebilir miyim?

ismail
04-02-2014, 11:08
öncelikle geçmiş olsun
lpg sorununa birkaç bilgi vermeye çalışayım
aslında bu işin uzmanı adaşım KEN arkadaşımızdır
bobinler değişmiş fakat buji hakkında bilgi vermemişsin
lpg bujisi mi kullanıyorsun ona da dikkat etmeni tavsiye ederim
motor suyu sıcaklığından esinlenerek çalışan halk arasında mikser olarak (regülatör) nitelendirilen bir parça var
o mikserde bir sorun olabilir
ayrıca motor emisyon lambası lpg kullanan araçların genelinde yanmakta
düzgün ayardan sonra yandığında eğer araçta sorun yok ise fazla kafaya takmamak lazım
düzgün bir lpg ayarı için 200 km kadar aracını benzinde kullanıp ondan sonra lpg ayarı yaptırmanda fayda var
bu arada lpg sisteminin markası nedir
satış sonrası destek açısından çoğu marka sıkıntı olabiliyor
gaz kelebeği kolay kolay bozulan bir parça değildir
temizliği ve kalibrasyonu yapıldımı sorunsuzca kullanılır diye biliyoruz
ancak gaz kelebeğine bağlı kablolarda sorun olduğunda da bu tarz sıkıntılar çıkabiliyor muş
ne yalan söyleyeyim krank keçesinin zaman ayarı olduğunu bilmiyorum
sadece eksantrik mil ve kayışının zaman ayarı olduğunu biliyorum
sente atması diye tabir edilen bir kavram var
araç çekişten düşer gibi etkileri var
inşallah en kısa sürede sorunlarına çözüm bulursun
regülatör (mikser) resmi

http://image.ec21.com/image/collina/oimg_GC01333098_CA01792161/LPG_Regulator.gif

erkanmmt
04-02-2014, 13:46
Birkaç yerden sente ayari gibi tabirler duyuyorum son günlerde.volant dişlisi ile berabe ayrica krank kecesi değişene kadar araçta hicbir emare yoktu.kafami karistiran durum bu.

ismail
04-02-2014, 14:39
Birkaç yerden sente ayari gibi tabirler duyuyorum son günlerde.volant dişlisi ile berabe ayrica krank kecesi değişene kadar araçta hicbir emare yoktu.kafami karistiran durum bu.

krank ın keçesi yağ sızdırmasın diyedir
belki aynı zamana denk gelmiştir
ben pek alakalı olduğunu bilmiyorum
fakat sonuçta tamirci değilim sadece yaşadığım deneyimlerden fikir yürütüyorum
ya servise yada daha deneyimli birkaç ustaya göstermeni tavsiye ederim

birde ricam olacak
cevap / soru yazarken "Alıntı yı kullanarak mesajını aşağı yazabilirsen daha düzenli daha anlaşılır hemde yukarıdaki bildirimleriniz kısmında "mesajınızdan alıntı var" uyarı verecek şeklide olur
eline sağlık teşekkürler

erkanmmt
04-02-2014, 14:43

birde ricam olacak
cevap / soru yazarken "Alıntı yı kullanarak mesajını aşağı yazabilirsen daha düzenli daha anlaşılır hemde yukarıdaki bildirimleriniz kısmında "mesajınızdan alıntı var" uyarı verecek şeklide olur

eline sağlık teşekkürler

İlk işim regülatörü kontrol ettirmek ve triger kayisina sente atari yaptırmak olacak.

erkanmmt
04-02-2014, 14:50
krank ın keçesi yağ sızdırmasın diyedir sitedir

birde ricam olacak

eline sağlık teşekkürler

İlk işim regülatörü kontrol ettirmek ve triger kayisina sente atari yaptırmak olacak.

erkanmmt
04-02-2014, 14:52

birde ricam olacak
eline sağlık teşekkürler
İlk işim regülatör ve sente ayarina baktirmak olacaktır.tesekkurler

erkanmmt
04-02-2014, 19:52

birde ricam olacak
eline sağlık teşekkürler

eline sağlık hocam...ilk fırsatta regülatör ve sente ayarını kontrol ettireceğim...

ismail
05-02-2014, 10:35
eline sağlık hocam...ilk fırsatta regülatör ve sente ayarını kontrol ettireceğim...

inşallah en kısa zamanda sorunun çözülür
hayırlı haberlerini beklerim

boca-negra
04-03-2014, 21:50
aynı sorun bendede oluştu bobin ateşleme yapmıyordu buyuzden motor ritimsiz ve agır gidiyordu

ertuğrul
04-03-2014, 22:11
@erkanmmt (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=19543) @boca-negra (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=13053) ilk soruyla alakalı birşey söyleyeyim. Yaklaşık 2 ay önce bir arkadaş 1.8 passat aldı 98 model. araba hep tekler gibi yapıyordu. Bobin değiştirdi, bujileri buji kablolarını değiştirdi. Yaklaşık 1.000 lira harcadı ama araba düzelmedi. Krank pozisyon sensörünü değiştir dediler. 450 liraya parça siparişi verdi. Parça gelmeden önce bir motosiklet tamircisine oturmaya gitti. Orda arabanın konusu açılmış ve motorcu Akşehirde bir usta tavsiye etmiş, ustaya telefon etmişler ve adam hiç bir arıza yok o arabada alın gelin demiş. Bizim arkadaşta bunun üzerine Akşehire gidiyor ve ustaya arabayı gösteriyor. Normalde 180 yapmayan arabayı usta kullanıyor cihaz bağladıktan sonra ve Akşehirden Sultandağına kadar yaklaşık 30 km boyunca basıyor. Geri dönmeden önce duruyor ve hava filtresine giden hortumun ucunda elektronik bir kapak varmış onun fişini çekiyor ve arabada hiç bir sorun kalmıyor, tekleme kesiliyor. Aynı yolun dönüşünde 180 yapmayan araba 220 yi zorlanmadan görüyor. Sizde de böyle bir problem olabilir mi? @ism@il (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=2617) abi bu hortumun üstündeki kapak 20 tl imiş. Filtreden çekilen hava sıcaklığına göre kapak açılıp kapanıyormuş.

boca-negra
04-03-2014, 22:16
bizde sıkıntı şu hava filtresi motor kapagına bağlu ve direk gaz kelebeğiyle tümleşik:banghead2: en sevmediğim özelliğidir. Valla bobindende olmuyorsa bilemiyorum daha neler tetikler tekleme sorununu şu vaziyette.

ertuğrul
04-03-2014, 22:19
bizde sıkıntı şu hava filtresi motor kapagına bağlu ve direk gaz kelebeğiyle tümleşik:banghead2: en sevmediğim özelliğidir. Valla bobindende olmuyorsa bilemiyorum daha neler tetikler tekleme sorununu şu vaziyette.

Bizim motorlar illaki farklıdır ama sonuçta hepsi vw motoru. Acaba bizim arabalarda da o hortumdaki kapak var mı boğaz kelebeğinden ayrı olarak?

boca-negra
04-03-2014, 22:22
ben custom hava filtresi hazırlayayım derken gaz kelebegine kadar herşeyi soktum sadece filtre ve filtreye bağlı krank tahliye hortumuyla fren hava hortumu var :P
Bizim motorlar illaki farklıdır ama sonuçta hepsi vw motoru. Acaba bizim arabalarda da o hortumdaki kapak var mı boğaz kelebeğinden ayrı olarak?

ertuğrul
04-03-2014, 22:24
ben custom hava filtresi hazırlayayım derken gaz kelebegine kadar herşeyi soktum sadece filtre ve filtreye bağlı krank tahliye hortumuyla fren hava hortumu var :P

:D :D

ismail
04-03-2014, 23:50
@erkanmmt (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=19543) @boca-negra (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=13053) ilk soruyla alakalı birşey söyleyeyim. Yaklaşık 2 ay önce bir arkadaş 1.8 passat aldı 98 model. araba hep tekler gibi yapıyordu. Bobin değiştirdi, bujileri buji kablolarını değiştirdi. Yaklaşık 1.000 lira harcadı ama araba düzelmedi. Krank pozisyon sensörünü değiştir dediler. 450 liraya parça siparişi verdi. Parça gelmeden önce bir motosiklet tamircisine oturmaya gitti. Orda arabanın konusu açılmış ve motorcu Akşehirde bir usta tavsiye etmiş, ustaya telefon etmişler ve adam hiç bir arıza yok o arabada alın gelin demiş. Bizim arkadaşta bunun üzerine Akşehire gidiyor ve ustaya arabayı gösteriyor. Normalde 180 yapmayan arabayı usta kullanıyor cihaz bağladıktan sonra ve Akşehirden Sultandağına kadar yaklaşık 30 km boyunca basıyor. Geri dönmeden önce duruyor ve hava filtresine giden hortumun ucunda elektronik bir kapak varmış onun fişini çekiyor ve arabada hiç bir sorun kalmıyor, tekleme kesiliyor. Aynı yolun dönüşünde 180 yapmayan araba 220 yi zorlanmadan görüyor. Sizde de böyle bir problem olabilir mi? @ism@il (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=2617) abi bu hortumun üstündeki kapak 20 tl imiş. Filtreden çekilen hava sıcaklığına göre kapak açılıp kapanıyormuş.

görebildiğim kadarıyla hava filtresi ile boğaz kelebeği arasında hava akış metre falan yok
boğaz kelebeğinin de yetkili serviste adaptasyon yapılmasını tavsiye ederim
dışarıda yapılan adaptasyon tutmayabiliyor

ertuğrul
04-03-2014, 23:56
görebildiğim kadarıyla hava filtresi ile boğaz kelebeği arasında hava akış metre falan yok
boğaz kelebeğinin de yetkili serviste adaptasyon yapılmasını tavsiye ederim
dışarıda yapılan adaptasyon tutmayabiliyor

Bu arabadaki ADR motormuş abi. Bende yok biliyordum ama varmış o motorda. Bizimkilerde yok ama :)

ismail
05-03-2014, 00:08
Bu arabadaki ADR motormuş abi. Bende yok biliyordum ama varmış o motorda. Bizimkilerde yok ama :)

çağrı cım ADR diye bir motor kodu yok
BBZ kodlu motor olma ihtimali yüksek
SEAT Córdoba - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/SEAT_C%C3%B3rdoba#Engines_2)

ertuğrul
05-03-2014, 00:10
çağrı cım ADR diye bir motor kodu yok
BBZ kodlu motor olma ihtimali yüksek
SEAT Córdoba - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/SEAT_C%C3%B3rdoba#Engines_2)

Bizim abi kodu da bilmiyormuş o zaman abi :D :D Adam ruhsat taşımıyor ki baksak :)

ertuğrul
05-03-2014, 00:11
ism@il abi ADr dediğim 1.8 passat ama cordoba değil :)

ismail
05-03-2014, 00:21
ism@il abi ADr dediğim 1.8 passat ama cordoba değil :)

passat tada mı tekleme sorunu var
ilk önce ateşleme sistemi sonra boğaz kelebeği adaptasyonu
bir konu vardı ama bulamadım
boğaz kelebeği adaptasyonunu dışarıda çok yaptırmış sorun düzelmemiş
yanlış hatırlamıyorsam keleşlerde yaptırmış sorun düzelmişti

ertuğrul
05-03-2014, 00:24
passat tada mı tekleme sorunu var
ilk önce ateşleme sistemi sonra boğaz kelebeği adaptasyonu
bir konu vardı ama bulamadım
boğaz kelebeği adaptasyonunu dışarıda çok yaptırmış sorun düzelmemiş
yanlış hatırlamıyorsam keleşlerde yaptırmış sorun düzelmişti

Bu dediğim arabada hava filtresinin hortumunda bi plastik kapak var abi hortumun içinde, sadece üzerine takılan fiş görünüyor. Fişi sökünce düzeliyor araba, takınca tekliyor. O kapak bozulmuş yenisi gelecekmiş 20 liraya :) bujiler buji kabloları, ateşleme bobini vs değişmişti ama düzelmemişti. Araba acayip şekilde sallıyor ve gitmiyordu ama o fişi sökmüş adam araba şimdi canavar. Yakıtta bariz düştü.

ismail
05-03-2014, 00:52
Bu dediğim arabada hava filtresinin hortumunda bi plastik kapak var abi hortumun içinde, sadece üzerine takılan fiş görünüyor. Fişi sökünce düzeliyor araba, takınca tekliyor. O kapak bozulmuş yenisi gelecekmiş 20 liraya :) bujiler buji kabloları, ateşleme bobini vs değişmişti ama düzelmemişti. Araba acayip şekilde sallıyor ve gitmiyordu ama o fişi sökmüş adam araba şimdi canavar. Yakıtta bariz düştü.

işte o parça hava akış metre fakat 20 tl olmazı zor
acaba içini dağıtıp sadece kapağımı değiştiriyorlar yoksa temizlik falan mı yapıyorlar
parça kodu 06A906461L
aşağıdaki resimde akü arkasında kalan hava filtresi kutusu ile 20V tubo yazan kapak arasındaki parça

http://www.motorstown.com/images/volkswagen-jetta-1.8-07.jpg

http://www.autovw.pl/userdata/gfx/8e76da1e86cc0fc098e7aaec189d4016.jpg

ertuğrul
05-03-2014, 00:54
işte o parça hava akış metre fakat 20 tl olmazı zor
acaba içini dağıtıp sadece kapağımı değiştiriyorlar yoksa temizlik falan mı yapıyorlar
parça kodu 06A906461L
aşağıdaki resimde akü arkasında kalan hava filtresi kutusu ile 20V tubo yazan kapak arasındaki parça

http://www.motorstown.com/images/volkswagen-jetta-1.8-07.jpg

http://www.autovw.pl/userdata/gfx/8e76da1e86cc0fc098e7aaec189d4016.jpg

Aynen bu parça abi. Yan sanayi getirecek olabilir mi 20 liraya? Yada dediğin gibi tamir falan edeceklerdir.

ismail
05-03-2014, 00:59
Aynen bu parça abi. Yan sanayi getirecek olabilir mi 20 liraya? Yada dediğin gibi tamir falan edeceklerdir.

aslında bildiğim kadarıyla tamiri olmaz
yan sanayiside orijinalinin yarı fiyatı desek 375 tl falandır
AUDİ A3 A4 TT 1.8 TURBO HAVA AKIŞ METRESİ 06A906461L - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com' da - 154072828 (http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-audi-a3-a4-tt-1-8-turbo-hava-akis-metresi-06a906461l-154072828/detay)

ertuğrul
05-03-2014, 01:01
aslında bildiğim kadarıyla tamiri olmaz
yan sanayiside orijinalinin yarı fiyatı desek 375 tl falandır
AUDİ A3 A4 TT 1.8 TURBO HAVA AKIŞ METRESİ 06A906461L - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com' da - 154072828 (http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-audi-a3-a4-tt-1-8-turbo-hava-akis-metresi-06a906461l-154072828/detay)

İyi paralar harcıyoruz şu arabalara :)

ismail
05-03-2014, 07:30
İyi paralar harcıyoruz şu arabalara :)

napacan mecburrr

erkanmmt
29-05-2014, 14:14
inşallah en kısa zamanda sorunun çözülür
hayırlı haberlerini beklerim

Gelişme yok hala.bu şekilde binmeye devam ediyorum ancak muayene yaklasiyor yaptırmak lazim...

ismail
29-05-2014, 16:28
Gelişme yok hala.bu şekilde binmeye devam ediyorum ancak muayene yaklasiyor yaptırmak lazim...

diğer konuna yazdım
http://www.seatclubturkey.com/teknik-destek/47315-rolantide-cozulemeyen-dalgalanma-sorunu.html#post1070751