PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2003 toledo teknik yardım...

supersonicdrummer
07-01-2008, 12:43
İyi günler arkadaşlar 2003 Toledo Signo sahibiyim ve arabamı çok seviyorum.Fakat arabamı daha verimli kullanabilmek adına bazı teknik bilgilere ihtiyacım var ve bu bilgiler malesef Seat'ın klavuz bilgilerinde yer almıyor.Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Soru1:
Bu model de triger ve v kayışlarına bağlı aksamlar tek bir kayış vasıtasıyla mı çalışmakta yoksa bu kayışlar ayrı şekilde mi motorda bulunmaktadır?

Soru2:
Aracı sıfır aldığımdan bu yana hidrolik direksyonla ilgili bazı şüphelerim var.Kullandığım diğer markalara göre çok daha sert bir hidrolik direksyonunun olması ilk başta bende şüphe uyandırdı.Bu sebeple servise bu konuyu danıştım fakat bu modelin direksyonunun bu şekilde olduğunu belirttiler.Buna rağmen her periyodik bakımında özel olarak kontrol edilmesini istediğim ve son periyodik bakımda hidrolik sızıntı olduğunu, hidrolik motorun değişmesi gerektiği söylendi.Fakat direksyonun hassaslığında herhangi bir değişiklik yok.
Bu konuda diğer Toledolarla kıyaslama fırsatım olmadığı için çözüm olarak ne önerirsiniz?Çünkü servisin tespit ettiği sorun hakkında kuşku duymaktayım

Soru3:
Son 1 aydır arabanın ilk çalışma süresinde akü şarj göstergesi kontağı çevirdikten sonra ortalama 1 dakika boyunca sönmüyor.Normalde süre bir kaç saniye olması gerekirken uzun süre yanan bu gösterge akünün geç şarj olduğu anlamına gelir. Toledo'da bakımsız akü kullanıldığını biliyorum. Kendi yaptığım kontrolde hiç bir tersliğe rastlamadım. Akü hakkında da çok az bir bilgi yer almakta. Acaba bu sorunu kendim çözmem mümkün müdür? Ya da bu sorunun kaynağıyla ilgili bir fikriniz var mı?

quoasimodo
07-01-2008, 13:09
yanlış bilmiyorsam hem triger hemde v kayışlar tek başlarına kendilerine bağlı aksamları çalıştırıyorlar. bu yüzden kayış bakımı önemli!
anladığım kadarıyla sızıntı sonrası hidrolik pompası değişmiş! yine de hiçbir değişiklik olmadıysa bu tasarımdan kaynaklı bir eksi muhtemelen. yine seat gruba bir direksiyon pompası ile değişim yapabilirsin ama uydurmak için uğraşmazlar servisde bu yüzden bu işlemi dışarıda yaptırman gerekir.
kış aylarında aküler zaman zaman çıkarabiliyor bildiğim kadarıyla... alternatörün dolumu gerçekleştirinceye kadar geçen süre boyunca ikaz lambasının yanması normal ancak araç marş yapar yapmaz çalışıyorsa, bu durumda sorun konjektörden kaynaklanabilir.

supersonicdrummer
07-01-2008, 13:37
Hidrolik konusundaki sorumda sanırım bir yanlış anlaşılma olmuş.Hidrolik sızıntı olduğu söyledi ve pompa değişimini önerdiler.Fakat ben pompayı değiştirmedim çünkü direksyonun hassasiyetinde bir sertleşme söz konusu değildi. Aracı sıfır aldığımdan beri aynı sertlikte fakat önceki kontrollerde bi sorun olmadığını söyleyen servis şimdi sızıntıdan bahsediyor.
Şayet bu sızıntı yeni olsaydı direksiyon normal olduğundan daha sertleşirdi. Arabayı ilk aldığımdan beri varsa bu sızıntı eğer bunca zaman tespit edilememiş olmasının faturasını ödemek de saçma olur.

beyli
07-01-2008, 16:45
farklı marka arabalar kullandığım için şunu söyleyebilirim Seatların hidrolik direksiyonu biraz daha sert bir yapıya sahip.
Şuanda 2000 cordabam ve 2000 Toyota corollam var
ikisinin arasında direksiyonda çok fark var Toyotanınki daha yumuşak.

ayrıca 1. soru ile ilgili olarak Bahadır'ın da söylediği gibi iki ayrı sistemi ayrı ayrı çalıştırdıklarını biliyorum