PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön Koltuğu Sökmek

vjugur
14-03-2014, 23:51
Hayırlı akşamlar abilerim ben arabamın içini baştan sona temizlemek için ön koltukları sökmek istiyorum size sormak istediğim ön koltukları söksem bir sorunla karşılaşırmıyım arabam ilk olduğu için böyle şeylere çok hevesliyim koltuğun arabaya monta edilen kısmıda aşırı derecede kirlenmiş bu konularda çok takıntılıyım yardımcı olurmusunuz..
kuzeyy abide ön konsolu nasıl söktüğünü yazarmısın abi..

fisas
15-03-2014, 00:20
airbag Kabloları var koltuğa giren onları da sökmen lazım ama onlar zamanla temassızlık yapıp airbag arıza lambası yakabilir.zamanla koltuk tıkırtı da yapa bilir. eğer toz varsa tavsiyem uzun sert tüylü fırçayla tozları Şarjlı süpürgenin ulaşabileceği bi yere doğru süpür

tapatalk

rıdvan_41
15-03-2014, 01:26
vjugur Benim fikrim 150-200 tl ye istanbulda güzel iç tetaylı temizlik yapan yerler var gecenlerde Mustafa arkadaşımla bu konuyu konuşmuştuk oda bahar temızlığını yaptıracaktı

Şafak!
15-03-2014, 09:17
Leonda çok sinir olduğum bi durum. O koltuk kenarlarına kızak demirlerinin olduğu yere bozuk para doldu çıkaramıyorumda deli oluyorum. Airbag vs kablolara dikkat edersen rahat çıkar gibi duruyor.

salih2334
15-03-2014, 10:00
Hiç uğraşma derım soketler fılan uzun iş, uzun ince ağızlı gırgılar iş görür bence ;)

LoXoL
15-03-2014, 10:25
Leonda çok sinir olduğum bi durum. O koltuk kenarlarına kızak demirlerinin olduğu yere bozuk para doldu çıkaramıyorumda deli oluyorum. Airbag vs kablolara dikkat edersen rahat çıkar gibi duruyor.

Bozuk para olsa iyi. Ben bir paket sigara buldum aylar sonra :) hiçte içmediğim bir marka hemde. Muhtemelen benden önceki sahibi düşürmüştü :D

vjugur
15-03-2014, 10:51
Şafak! Aynen abi benden önceki sahibi o kadar bozuk para sıkıştırmışki kızakların arasına tornavidayla zor aldım. LoXoL Sabah sabah koptum abi :) salih2334 Onuda yazdım abi bi kenara rıdvan_41 Abi şuanlık durumlar sıkışık o yüzden yıkatmaya o kadar para ayıramıyorum :( fisas Tmm abi artık kotuğu sökmeden elime ne geçerse deniycem..

ibr@him
25-04-2014, 12:38
Korkmana gerek yok,4 adet cıvata var ve asıl sorun o cıvatayı açacak anahtara sahip olmandır.
Ben allen tork anahtar ile açıp cıvataları m8 allen başlı cıvata ile değiştirmiştim birdaha uğraşmamak için.
Döşemeleri felan komple söküp çamaşır makinesine atmıştım :D biraz zahmetli iştir ama sonucu güzel oluyor.

Bu arada benim 2006 1.4 TDI S,Rider da koltuklarda Air Bag yoktu.

yayad
30-04-2014, 08:50
selamar ...

benimde ön koltukları sokmem lazım ama o vidaları sökecek anahtar bulamadım bende torx alyan takımı var t50 bıraz kucuk gelıyor ve kacırıyor t55 buyuk sız nasıl bır anahtarla soktunuz modelını verebılırmısınız ..

tsk lerrrr ...

turecko
16-06-2017, 23:26
yayad o anahtardan ben de arıyorum ama bulamadım 12 köşeli torx olması lazım ona eğer internetten bulan eden veya bilen varsa buradan bizi aydinlatirlarsa çok mutlu oluruz :)

Bu mesaj XT1635-02 cihazımdan Seat Club Turkey - SCT mobile uygulaması (http://r.tapatalk.com/byo?rid=94659) kullanılarak gönderilmiştir.

-scorpion-
22-12-2021, 14:50
Merhaba arkadaşlar,
Konu biraz eski dolayısıyla az bir hortlatmış gibi olacağım ama tekrar başlık açıp gereksiz kalabalık yapmayayım diye buraya yazıyorum kusura bakmayın artık :)
Konuya özet olarak cevap vereyim, koltukları söküp takmanın herhangi bir zararı olmaz lakin bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken bir kaç husus var.

Onlardan ilki;
Bu işlemi yaparken aracınızı müsait bir yerde, hatta mümkünse üzeri kapalı bir alanda işleme başlayın. Sebebi (araç modeline göre değişiklik göstermekle beraber) şoför ve yan sürücü koltuğu altında yer alan airbag ve ağırlık sensörü kablolarını, araç arıza ışı yakmaması için kontak kapalı iken söküp takmanız gerekecek. Dolayısıyla camlar açıkken koltuğu söktüğünde, olurda bir anda değişen hava şartlarıyla karşılaşırsanız, aceleyle camları kapatmak için kontağı açtığınız anda airbag ve sensör hatası araç hafızasına yazılacak, eğer vcds kablonuz yoksa arıza ışığı söndürülene kadar ilgili sensör ve airbagler çalışmayacaktır.

İkinci işlem ise;
Koltuk vidaları fabrikasyon bir çok vidada olduğu gibi civata sabitleme kimyasalları ile sabitlenmiştir. Siz söktüğünüzde bu kimyasal açılacağı için geri montaj esnasında ya benzer bir civata sabitleme yapıştırıcısı ile sabitleyin yada zaman zaman civataların sıklık durumlarını kontrol edin. Zira hafif bir gevşeklik, her araca binip / inişinizde siz farkında olmadan zamanla artarak civataların ağzının yada yuvalarının bozulmasına sebep olabileceği gibi, dahada kötüsü Allah esirgesin ciddi bir kaza durumunda gevşek haldeki bağlantıların yerinden koparak koltuğun araç gövdesinden ayrılmasına sebep verebilir.

Üçüncü olarak ise;
Sorulmamış ama merak edenler için cevap vermiş olayım. Koltuk döşemesini söküp temizlemek isteyenler, yada koltuk ısıtması vs döşemek için sökmesi icap eden arkadaşlar olabilir. Koltuk döşemeside öyle gözünüzü korkutmasın, koltuk altında kenarlarına oluşturdukları oluk benzeri kanallara, kumaşa diktikleri sert plastik kenarları ters bir biçimde katarak döşemeyi giydirmişler. Dolayısıyla dikişle filan bir işiniz yok, zaten bir kez sök tak yaptınız mı alışıyorsunuz. İç kısımlarındaki izler içinde koltuk süngeri içine açılan oluklara yerleşen demir çubuklar var, yine aynı şekilde kumaşa dikilmişler. Onları süngerdeki kanallara geçirdiğinizde sanki içerden dikişle gerdirilmiş gibi görünüyor. Sökmek isteyen olursa detaylı şekilde fotoğraf atabilirim. Aracıma koltuk ısıtması için söktüğümde çektiğim resimler mevcuttu.

Son olarak, koltuk civataları için;
Koltukları sabitlemede kullanılan civatalar her ne kadar yıldız alyana benzesede, yıldız alyan değiller ve sökerken hadi neysede sıkarken civataların dişlerini tam tutmadığı için hem alyanı hemde civata başlığını bozmaya müsaitler. Zaten alyan sürekli diş atladığı için tam bir sıkmada olmuyor. Bulunduğum ilçede bütün hırdavatçıları gezdim fakat bu civataya uygun bir alyan yada tornavida bulamadım. En son sanayide döşemeciye kılıf yaptırmaya götürdüm, oda yıldız alyanla giriştiği için çoğu civata gevşek kalınca internette biraz detaylı araştırmaya girdim ve bu civataların XZN diye isimlendirilen bir çeşit ağıza sahip olduğunu öğrendim. Xzn alyan takımı ise normal alyanların 2 katından daha pahalı ve tek kullanacağım yer, arabamdaki koltuk civataları. Toplamda 16 civatayı sıkmak için bir kere bilemedin iki kere lazım olacak bir alyan takımına 150-200 TL lira civarı para ödemekte açıkcası işime gelmedi. İşin kötüsü çok kullanılan bir ağız olmadığı için çok fazla marka çeşidi olmadığı gibi tek satılan bits uçlarıda pek yok, olanlarda pahalılar. Uzun lafın kısası şuan piyasada en ucuz tek bir sitede buldum ihtiyacı olan oradan tedarik edebilir arkadaşlar.
Bizim koltuk civatalarında Xzn M10 ucu kullanılmış, aşağıya linki bırakıyorum. Ben bir kaç kez alışveriş yaptım, site hırdavat vb ürünlerde genel olarak hesaplı gibi duruyor. Bir kaç kalem malzeme ile beraber sipariş verirseniz kargo ücretide kendini amorti etmiş olur :) Bits ucunun fiyatıda ben aldığımda 5 lira civarındaydı şimdi dolar vs kuru ile 8 lirayı bulmuş.
CETA FORM CB/3010G Sıkıştırma Yuvalı Xzn Bits Uç-Kısa Tip M10 (https://www.nalburcuk.com/urun/ceta-form-cb-3010g-sikistirma-yuvali-xzn-bits-uc-kisa-tip-m10)

Biraz uzun tuttum kusura bakmayın ama umarım açıklamalarım ihtiyacı olan arkadaşlara faydalı olmuştur.