PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Toledo 1.6 16V Yağ Seçimi

EAGLE01
16-03-2014, 03:02
Sevgili toledocular yeni sorum yağ seçimi Castrol almanya sitesi 5-30 önerirken ingiltere sitesi 5-40 öneriyor. Mobil de aynı şekilde hangi sitesi hangisini öneriyor bilmiyorum ama firmaların ülkeler arası farklı siteleri bile farklı önerilerde bulunuyor. Belki ortalama sıcaklık değerlerindendir bilmiyorum.

Aracım 110.000de bakıma gireceğim bir önceki bakımda 5-40 castrol kondu sıkıntı yaşamadım bundan önce 10-40 konuluyordu genelde son bakımlarda yağ değiştirdim.

Ben bu bakımda aracıma castrol edge 5-30 koymak istiyorum ama yağ yakar mı bu motora bu km de bu yağ olur mu emin olamadım siz toledo kullanıcılarından bir fikir almak istedim.

ertuğrul
16-03-2014, 06:51
1.6 8v akl motor 134binde şu an. 120 binde yetkili servis castrol 5 40 koymuştu ve eksiltme yapıyor. Bende bi kaç haftaya bakıma gideceğim bakalım ne olacak.

emrah kaan
16-03-2014, 09:41
Başkan bir önceki aracımda, aynı motora sürekli Mobil1 esp formula 5-30 kullandım. Hiç bir sorun yaşamadım. Motor sesi ve titreşimi de baya azdı. Şimdide aynı yağı kullanıyorum. Tavsiye ederim.

ismail
16-03-2014, 23:59
engin cim
5w-30 yazısındaki 5 diyelim ki -35 derecede yağın akışkanlığını koruyacağı
30 ise +250 dereceye kadar koruma sağlayacağı anlamına geliyor
benim tavsiyem kesinlikle mobil 1 esp formula 5w-30 kullanmandan yanadır
hem tam sentetik bir motor yağıdır
hemde -45 dereceye kadar akışkanlığını sağlamada
+254 dereceye kadar parlama yapmamaktadır
bu değerler incelediğim motor yağları içerisinde en yüksek değerlerdir
ayrıca vw araçlarının neredeyse tüm normlarını karşılıyor
hiç düşünmeden kullanabilirsin
Otostart.com | Türkiye'nin En Büyük Oto Yedek Parça Marketi - Mobil Motor Yağı (Mobil 1 ESP Formula 5W-30 - 4 Lt.) MOTOR-YAGI-Mobil1ESPFormula5W304Lt-MOBIL-89 (http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=urun&syf=MOTOR-YAGI-Mobil1ESPFormula5W304Lt-MOBIL-89)

EAGLE01
17-03-2014, 01:40
ism@il Abi işte 5-30 tam sentetik bir yağ mobilinki servise giderken bakımlar zamanında hep 10-40konduğunu hatırlıyorum ama neydi ne değildi bilmiyorum servisi bıraktıktan sonra mobil tam sentetik koydurdum 2 kez sonra amerikan malı başka bir yağ kondu en son da serviste 5-40kondu castrol. HB da 50tl hediye çekim vardı castrol edge 5-30da 100liraya düşmüş ama kararsız kaldım yağ yakar mı sıkıntı çıkarır mı. Vw nin istediği normları çoğu marka model karşılıyor ama kimisi çok yağ yaktığından şikayet ediyor kimi sesli gürültülü çalıştığından bu yağ işi efsaneleşmiş artık ben de kararsız kaldım.

Sonuç olarak siparişimi verdim edge 5-30 aldım bakalım sonuçları nasıl olacak...

ertuğrul
17-03-2014, 01:46
ism@il Abi işte 5-30 tam sentetik bir yağ mobilinki servise giderken bakımlar zamanında hep 10-40konduğunu hatırlıyorum ama neydi ne değildi bilmiyorum servisi bıraktıktan sonra mobil tam sentetik koydurdum 2 kez sonra amerikan malı başka bir yağ kondu en son da serviste 5-40kondu castrol. HB da 50tl hediye çekim vardı castrol edge 5-30da 100liraya düşmüş ama kararsız kaldım yağ yakar mı sıkıntı çıkarır mı. Vw nin istediği normları çoğu marka model karşılıyor ama kimisi çok yağ yaktığından şikayet ediyor kimi sesli gürültülü çalıştığından bu yağ işi efsaneleşmiş artık ben de kararsız kaldım.

Sonuç olarak siparişimi verdim edge 5-30 aldım bakalım sonuçları nasıl olacak...

Abi konuyu takipteym. Ben arabayı aldığımda 10-40 vardı, bakımda 5-40 koydu servis ve araba inanılmaz derecede sessiz çalışmaya başladı eskiye göre.

EAGLE01
17-03-2014, 03:12
Abi konuyu takipteym. Ben arabayı aldığımda 10-40 vardı, bakımda 5-40 koydu servis ve araba inanılmaz derecede sessiz çalışmaya başladı eskiye göre.

benim araba hep kapalı garajda ve son bakımdan sonra nedense hep 1000devrin üzerinde çalışıyor normalde çok soğukta kalırsa bunu yapardı kapalı garajda 900 falan çevirirdi ilk marşta sonra kısa süre içinde düşerdi.
Yağ değişimim buna sebep olabilir mi acaba? 5-30u da 4litre aldık 5liği yoktu baya pahalıya gelecek bana bu yağ konusu servis iskontoyla 56liraya koymuştu 4.5litreyi ağustosta :)

ismail
17-03-2014, 07:30

hayırlı olsun
castrol edge de kötü bir yağ değil sonuçta
sadece iyinin kötüsü gibi düşünülebilir
her hangibir sorun yaşayacağını sanmıyorum

benim araba hep kapalı garajda ve son bakımdan sonra nedense hep 1000devrin üzerinde çalışıyor normalde çok soğukta kalırsa bunu yapardı kapalı garajda 900 falan çevirirdi ilk marşta sonra kısa süre içinde düşerdi.
Yağ değişimim buna sebep olabilir mi acaba? 5-30u da 4litre aldık 5liği yoktu baya pahalıya gelecek bana bu yağ konusu servis iskontoyla 56liraya koymuştu 4.5litreyi ağustosta :)

devrin yüksek olmasının yağla pek ilgisi yok
daha çok boğaz kelebeğinden olur diye düşünüyorum

EAGLE01
18-03-2014, 00:10
hayırlı olsun
castrol edge de kötü bir yağ değil sonuçta
sadece iyinin kötüsü gibi düşünülebilir
her hangibir sorun yaşayacağını sanmıyorum

devrin yüksek olmasının yağla pek ilgisi yok
daha çok boğaz kelebeğinden olur diye düşünüyorum

reklamlara bakılırsa süper ötesi bir yağ :) malesef mobil esp yoktu sitede bakalım bir de bunu deneyeyim umarım sorun çıkarmaz. 5-40 daha iyi olur derseniz bu yağ artık bir tsi'a gidecek?

ismail
18-03-2014, 00:18
reklamlara bakılırsa süper ötesi bir yağ :) malesef mobil esp yoktu sitede bakalım bir de bunu deneyeyim umarım sorun çıkarmaz. 5-40 daha iyi olur derseniz bu yağ artık bir tsi'a gidecek?

yok yok kardeşim
kullan bir sorun çıkartmaz
kalbini ferah tut

dejawu
20-03-2014, 01:16
arkadaşlar bende konuyu takipteyim.aracımı yeni aldım ustaya yağa baktırdım.seviyesi ve kıvamı iyi dedi ama bikaç ay içinde bende değiştirmek istiyorum neolur neolmaz.yaklaşık 2500 km yaptım yağda gram eksilme yok.şuanki yağ 10-40.
banada marka model söylediğimde ustalar mobil 5-30 u tavsiye ettiler.
ama siz şimdi yağ yakmaktan bahsedince 5-30 da tereddut etmeye başladım
cunku aracım 217000 de aynı zamanda lpg li.
acaba 10-40 a devammı etsem.çunku şuanda hiç yağ eksiltime yok.

carmentillo
20-03-2014, 13:03
Arkadaşlar ben yağ eksilten aracıma 5*30 edge koydurdum daha önceleri 10*40 kondu 5*30 yağı koyduktan sonra aracım daha sessizleşti 10*40'ın kurum yapacağını söylemişti ustam bu nedenle yeni nesil motorlarda kesinlikle tam sentetik yağ kullanmanızı tavsiye ederim bu arada ism@il abiyede çok teşekkür ederim çok kafasını ağrıttım bu dönemde..:idea:

ismail
20-03-2014, 13:16
Arkadaşlar ben yağ eksilten aracıma 5*30 edge koydurdum daha önceleri 10*40 kondu 5*30 yağı koyduktan sonra aracım daha sessizleşti 10*40'ın kurum yapacağını söylemişti ustam bu nedenle yeni nesil motorlarda kesinlikle tam sentetik yağ kullanmanızı tavsiye ederim bu arada ism@il abiyede çok teşekkür ederim çok kafasını ağrıttım bu dönemde..:idea:

estağfurullah kardeşim
ne demek
yardımcı olabildiysem ne mutlu bana
yalnış şunu belirtmek istiyorum
yağın 5w-40 5w-30 0w-40 olmasından ziyade
tam sentetik olup olmadığı
akma noktasının düşük (eksi olarak yüksek)
parlama noktasının yüksek olması önemli
mesela mobil 1 new life 0w-40 yağ akışkanlık derecesi daha düşüktür yakıt tüketimini düşürür
parlama noktası daha yüksektir ve sıcak bir bölgede sıkışık trafikte normalden daha fazla ısınan motorda daha verimli olacak bir yağdır
bizim ülkemiz ve kullanım şartlarımıza göre
mobil 1 esp formula 5w-30 (keşke 5w-40 olsa idi) kullananbileceğimiz ideal bir yağdır
ve çoğu aracın spesifikasyonlarını karşılıyor
ve akma noktası olarak -45 derece
parlama noktası olarak 254 derece ye kadar dayanıklı
motul da dahil incelediğim standart araçlarda kullanılabilecek çoğu yağda bu değerler daha düşük
zaten PD motorlarda kullanılacak 2 yağ var biri mobil 1 esp formula 5w-30 diğeri castrol edge turbo diesel 5w-30
common rail dizel veya benzinli araçlarda seçenek biraz daha fazla olmasına karşın benim tercihim yine mobil 1 esp formula 5w-30 olurdu
Mobil 1 ESP™ Formula 5W-30| Mobil 1™ (http://www.mobil1.com.tr/motor-yaglari/esp-formula-5w-30.aspx?tabs=spesifikasyonlar#tabs)

EAGLE01
20-03-2014, 15:51

işte ben de bu yorumlardan sonra 5-30edge aldım şuan 4litre evde duruyor. Çünkü ben 10.000km de bir bakıma gidiyordum ama aslında 15.000de birmiş :)

Sonuçlar için biraz daha bekleteceğim :) Ama yağı aldım :)

ertuğrul
20-03-2014, 16:03
işte ben de bu yorumlardan sonra 5-30edge aldım şuan 4litre evde duruyor. Çünkü ben 10.000km de bir bakıma gidiyordum ama aslında 15.000de birmiş :)

Biraz acele edelim lütfen bakıma gidecekler var :D

EAGLE01
20-03-2014, 16:31
temiz 4000km var :) ama daha erken giderim yine de daha var :) bujiler falan da değişebilir masraf fazla olabilir :)

ertuğrul
20-03-2014, 16:38
temiz 4000km var :) ama daha erken giderim yine de daha var :) bujiler falan da değişebilir masraf fazla olabilir :)

Benim 500 km sonra falan 15bin dolacak :)

EAGLE01
20-03-2014, 16:47
Biraz reklam yapalım o zaman sana :D

http://youtu.be/aJ8uzFwpTkw

ismail
20-03-2014, 17:04
resmin sol alt tarafındaki logo ya bakar mısınız

http://image.motortrend.com/f/roadtests/sedans/1301_2013_bmw_m5_vs_porsche_panamera_gts/44358117/2013-Porsche-Panamera-GTS-engine.jpg

patrıot
20-03-2014, 18:19
Hangi Araca Hangi Castrol EDGE? - yüksek performans motor yağınızı seçin | Castrol EDGE (http://castroledge.com.tr/castrol-edge-%C3%BCr%C3%BCn-portf%C3%B6y%C3%BC/hangi-araca-hangi-castrol)

dejawu
20-03-2014, 23:33
estağfurullah kardeşim
ne demek
yardımcı olabildiysem ne mutlu bana
yalnış şunu belirtmek istiyorum
yağın 5w-40 5w-30 0w-40 olmasından ziyade
tam sentetik olup olmadığı
akma noktasının düşük (eksi olarak yüksek)
parlama noktasının yüksek olması önemli
mesela mobil 1 new life 0w-40 yağ akışkanlık derecesi daha düşüktür yakıt tüketimini düşürür
parlama noktası daha yüksektir ve sıcak bir bölgede sıkışık trafikte normalden daha fazla ısınan motorda daha verimli olacak bir yağdır
bizim ülkemiz ve kullanım şartlarımıza göre
mobil 1 esp formula 5w-30 (keşke 5w-40 olsa idi) kullananbileceğimiz ideal bir yağdır
ve çoğu aracın spesifikasyonlarını karşılıyor
ve akma noktası olarak -45 derece
parlama noktası olarak 254 derece ye kadar dayanıklı
motul da dahil incelediğim standart araçlarda kullanılabilecek çoğu yağda bu değerler daha düşük
zaten PD motorlarda kullanılacak 2 yağ var biri mobil 1 esp formula 5w-30 diğeri castrol edge turbo diesel 5w-30
common rail dizel veya benzinli araçlarda seçenek biraz daha fazla olmasına karşın benim tercihim yine mobil 1 esp formula 5w-30 olurdu
Mobil 1 ESP™ Formula 5W-30| Mobil 1™ (http://www.mobil1.com.tr/motor-yaglari/esp-formula-5w-30.aspx?tabs=spesifikasyonlar#tabs)

Peki ismail abi kilometre(217500) ve lpg li olmasi sorun teşkil edermi.ayni urunu banada istanbul şartlarinda tavsiye edermisin

ismail
20-03-2014, 23:36
castrol benim araç için yanlış verdi
benim araç PD motro vw 505.01 vermesi lazımdı ki edge turbo diesel diye geçiyor
edge diye verdi
buda mobil in aracınız için belirlediği yağ diyelim

Türkiye Mobil™ | Otomobil Motor Yağları | Mobil™ ürün seçimi (http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_which-oil.aspx)

ismail
20-03-2014, 23:37
Peki ismail abi kilometre(217500) ve lpg li olmasi sorun teşkil edermi.ayni urunu banada istanbul şartlarinda tavsiye edermisin

kesinlikle tavsiye ederim
hatta yağ değişim esnasında nnt bor power da kullanırsan iyi olur

dejawu
20-03-2014, 23:40

Engin başkan ucret olarak 4 litresne nekadar odedin.yazabilirmisin acaba.tesekurler

dejawu
20-03-2014, 23:50

Eyvalla abi saol.

ismail
20-03-2014, 23:51
Eyvalla abi saol.

sende sağol kardeşim

EAGLE01
21-03-2014, 00:07

abi neden böyle bir şey yazdın bilmiyorum ama açıklaman lazım :) bir de yağ üzerinde kesinlikle katkı kullanmayın yazmışlar :)

Engin başkan ucret olarak 4 litresne nekadar odedin.yazabilirmisin acaba.tesekurler

Hepsiburada da indirimdeydi 4litresi 100lira ama her yerde fiyatı bu zaten benim 50liralık çekim vardı onu kullandım. Kargo da ücretsizdi 50liraya geldi gibi bir şey oldu :)

dejawu
21-03-2014, 00:15
abi neden böyle bir şey yazdın bilmiyorum ama açıklaman lazım :) bir de yağ üzerinde kesinlikle katkı kullanmayın yazmışlar :)

Hepsiburada da indirimdeydi 4litresi 100lira ama her yerde fiyatı bu zaten benim 50liralık çekim vardı onu kullandım. Kargo da ücretsizdi 50liraya geldi gibi bir şey oldu :)
Saol engin.bende en kisa zamanda alicam.katki maddelerine bende hep supheyle bakmisimdir

ismail
21-03-2014, 07:30

motor parçalarına yapışarak sürtünmeyi azaltıyor
hareketli parçalarda en büyük kuvvet sürtünme, sürtünme azaldığında yakıt ekonomisi, rahat ve sessiz çalışma başta olmak üzere herşeye faydası var
özellikle yüksek km li araçlarda kazanımı biraz daha arttırır
mesela turbo miline yapışan nnt bor power turbo yağ ile dolana kadar turbo nun rahat çalışmasını sağlar
bir önceki leon umda kullanmıştım
motor sesinde azalmada oldu ve hiçbir dezavantajını görmedim
ve aracı alan arkadaş 105 binde almıştı
135 bin de eksantrik mili değişiminde araca yükleme yapacağından piston krank ne var ne yok bir bakalım diye söktürmüş aracı ve beni aradı abi motor pırıl pırıl dı teşekkür ederim demişti

EAGLE01
22-03-2014, 02:06
motor parçalarına yapışarak sürtünmeyi azaltıyor
hareketli parçalarda en büyük kuvvet sürtünme, sürtünme azaldığında yakıt ekonomisi, rahat ve sessiz çalışma başta olmak üzere herşeye faydası var
özellikle yüksek km li araçlarda kazanımı biraz daha arttırır
mesela turbo miline yapışan nnt bor power turbo yağ ile dolana kadar turbo nun rahat çalışmasını sağlar
bir önceki leon umda kullanmıştım
motor sesinde azalmada oldu ve hiçbir dezavantajını görmedim
ve aracı alan arkadaş 105 binde almıştı
135 bin de eksantrik mili değişiminde araca yükleme yapacağından piston krank ne var ne yok bir bakalım diye söktürmüş aracı ve beni aradı abi motor pırıl pırıl dı teşekkür ederim demişti

abi ben de koydum bor katkısı aynı marka mı model mi bilmiyorum. Ben bir avantajını görmedim aksine sürtünme arttı gibi geldi koyduğuma da pişman oldum. Biraz klişe ama işe yarasa bunca yılın ardından facebookun whatsapp'ı aldığı gibi bir yağ firması da bunun patentini kullanıp buna benzer bir katkı piyasaya sürmez miydi? Senin araçta sıkıntı olmamış ama yeni araçlarında sıkıntı yaşayıp motor açtırmak zorunda kalan birini duymuştum ben de.

ismail
22-03-2014, 11:21
abi ben de koydum bor katkısı aynı marka mı model mi bilmiyorum. Ben bir avantajını görmedim aksine sürtünme arttı gibi geldi koyduğuma da pişman oldum. Biraz klişe ama işe yarasa bunca yılın ardından facebookun whatsapp'ı aldığı gibi bir yağ firması da bunun patentini kullanıp buna benzer bir katkı piyasaya sürmez miydi? Senin araçta sıkıntı olmamış ama yeni araçlarında sıkıntı yaşayıp motor açtırmak zorunda kalan birini duymuştum ben de.

doğrudur olabilir engin cim
nnt bor power üzerinde kullanma talimatı var
o kullanma talimatına uyulmamış olabilir
veya bilirsin ki bu işlerden çıkar sahibi olmak isteyen kendini gözü açık zanneden üç kağıtçılar var
e bizlerde en ucuz ürüne sarılmayıda severiz
belki böyle bir üçkağıda da gelmiş olabilir
bu ürünü kullanan sadece ben değilim
bir arkadaşımın 2006 cordoba s-rider 1.4 tdi
ve diğer arkadaşımın 2006 leon sport up 1.6 mpi araçlarında da kullanıldı
cordobalı arkadaşım aracını sattı fakat şu ana kadar arayıpta abi sen bu arabaya ne yaptın motor şöyle böyle demedi
leon lu arkadaşım aracını halen kullanmakta
ama yine de ben insanları gazlamış olmayayım
artık kullanmak isteyen güvenilir bir yerden alıp kullansın
kullanmak istemeyen de kullanmasın
ben geçen yağ değişiminde unuttum
bu yağ değişiminde yine kullanmayı düşünüyorum
İLETİŞİM | NNT Nanoteknoloji | Bor & Nanoteknoloji (http://www.nnt.com.tr/iletisim.php)
aranıp veya e-posta atılmak suretiyle hangi firmalara ürün verdikleri öğrenilebilir
veya direkt satış yapıyorlar ise oradan alım yapılabilir

EAGLE01
22-03-2014, 17:10
Abi serviste bana motorsilk konuldu özel bir serviste yağ değişimi sırasında belki psikolojik sanki araba viteste gaz kestiğimde daha hızlı yavaşlamaya başlamış gibi gelmişti ama tamamen psikolojik işte keşke koydurmasaydım araç daha yeniydi diye düşündüğümü hatırlıyorum ama son depo da 100km ortalamam da 7litre çıktı mesela 850km'lik şehir içi ortalamam. Belki katkısı olmuştur da motor açılmadığı için bilmiyorum sen sonuçta denemişsin memnunsun ben de kötü kaka pis diyen taraf olmak istemem markayı da kötülemek istemem netice de olumsuz somut bir örnek yok elimde belki dediğim gibi katkısı bile oldu :)

ugurcoskun28
22-03-2014, 20:10
mobil esp 5*30 kullanıyorum. Biraz yağ eksiltti ama normaldir çünkü yağ değişim zamanı gelmişti 0.750 lt gerekti. arada bir kontrol ediyorum. Garajda yağ var zaten. birsonraki değişimde motorsilk katkı ve şanzıman katkısı kullanmayı düşünüyorum.acaba motorsilk yağ nasıldır. 2 katkı ve yağ 180 dedi bayi.

dejawu
22-03-2014, 20:38
mobil esp 5*30 kullanıyorum. Biraz yağ eksiltti ama normaldir çünkü yağ değişim zamanı gelmişti 0.750 lt gerekti. arada bir kontrol ediyorum. Garajda yağ var zaten. birsonraki değişimde motorsilk katkı ve şanzıman katkısı kullanmayı düşünüyorum.acaba motorsilk yağ nasıldır. 2 katkı ve yağ 180 dedi bayi.
Ugur bey bu yağla nekadar km yaptiniz ve aracinizin normal km si kac acaba..yazabilirmisiniz..

ismail
23-03-2014, 01:45

motor silk yerine nnt bor power tavsiye ederim uğur cum

ugurcoskun28
25-03-2014, 08:42
sevgili ertan aracı aldım 2 defa yağ değiştirdim her seferinde yedek parçacılar 10*40 deselerde ben birkaç araştırma sonucu 5*30 mobil kullandım. Gayet güzel. Araba 175.000 de ayrıca mobil çok pahalı bir yağ.10*40=60 tl 5*30=130-150 civarı

ismail
25-03-2014, 09:12
aracında DPF veya katalitik konvertör olmayan arkadaşlar uygun fiyatlı olsun diye mobil super 3000 serisi yağ kullanabilirler
vizikositesi düşük yağlar rahat çalışma ve yakıt ekonomisi sağlar mesela 5W yazanlar
diğer rakamın yüksek olması motor ısısı arttığında yağın efsafının bozulmaması veya daha yüksek ısılara mukavemet göstermesini sağlar mesela 40 gibi
Türkiye Mobil™ | Otomobil Motor Yağları | Mobil Super™ 3000 X1 Formula FE 5W-30 (http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_products_mobil-super-3000-x1-formula-fe-5w30.aspx)
Türkiye Mobil™ | Otomobil Motor Yağları | Mobil Super™ 3000 X1 5W-40 (http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_products_mobil-super-3000-x1-5w40.aspx#)

carmentillo
25-03-2014, 09:27
motor silk yerine nnt bor power tavsiye ederim uğur cumİsmail abiciğim biliyosun ben motorsilk uygulattım daha yeni sayılır 500 km oldu ama çok iyi gelişmeler gözlemliyorum engin kardeşimin söylediklerinin pisikolojik olduğunu düşünmüyorum hissettikleri gerçek düşük devirlerde seri oldu araç ses bariz kayboldu bu ürün için 3000 km den sonra tam randıman alındığı söyleniyor onu beklemem gerekiyor daha net konuşabilmek için ama yaklaşık 10 ay araştırdım bu ürünü düzgün uygulanırsa faydalı olacaktır bende tavsiye ederim arkadaşlara

EAGLE01
05-09-2014, 02:40
Servise 5litre yağımla gittim 4.25litre yağ konuldu. Toledolarda yağ çubuğunda tırtık var o tırtıklı bölümden yarım cm yukarda kalmıştı yağ nasıl olsa yakar eksilir diye düşündüm. Üzerinden 2,000km geçti dün aracı hiç kullanmadım ve yağ servisten çıktığı seviyede yağ yakmıyor olması güzel ama şimdi de bu fazla yağ korkutuyor beni eczaneden bir serum seti ve şırınga alıp fazlalığı çekmeli miyim ism@il abi sen ne dersin bu konuda?

ismail
05-09-2014, 08:08
Servise 5litre yağımla gittim 4.25litre yağ konuldu. Toledolarda yağ çubuğunda tırtık var o tırtıklı bölümden yarım cm yukarda kalmıştı yağ nasıl olsa yakar eksilir diye düşündüm. Üzerinden 2,000km geçti dün aracı hiç kullanmadım ve yağ servisten çıktığı seviyede yağ yakmıyor olması güzel ama şimdi de bu fazla yağ korkutuyor beni eczaneden bir serum seti ve şırınga alıp fazlalığı çekmeli miyim ism@il abi sen ne dersin bu konuda?

aracın turbolu olsa korkman yerinde de aracın atmosferik olduğundan korkulacak bir durum yok bence
ama çok aklına takılır ise veya korkulu rüya görmektense gözü açık uyurum diyorsan yağın fazlalığını çekebilirsin
hangi marka, model yağı kullandın
daha önce kullandığın yağlar kaç km de kaç lt eksiltme yapıyordu

EAGLE01
05-09-2014, 13:47
aracın turbolu olsa korkman yerinde de aracın atmosferik olduğundan korkulacak bir durum yok bence
ama çok aklına takılır ise veya korkulu rüya görmektense gözü açık uyurum diyorsan yağın fazlalığını çekebilirsin
hangi marka, model yağı kullandın
daha önce kullandığın yağlar kaç km de kaç lt eksiltme yapıyordu

5-30castrol edge kullandım. Daha önce 5-40 10-40 mobil kullanıldı ac delco kullanıldı. Yağ yakma zaten yoktu araçta ama 5-30 için herkes eski bir motorda yağ yakacağını söylüyordu, ondan yazmak istedim. Ama bir dahaki bakımda senin önerin mobil 1 esp koyacağım kesinlikle :)

ismail
05-09-2014, 13:55
5-30castrol edge kullandım. Daha önce 5-40 10-40 mobil kullanıldı ac delco kullanıldı. Yağ yakma zaten yoktu araçta ama 5-30 için herkes eski bir motorda yağ yakacağını söylüyordu, ondan yazmak istedim. Ama bir dahaki bakımda senin önerin mobil 1 esp koyacağım kesinlikle :)

yağ eksiltmesindeki sebep yağın motordaki ısısına karşı zayıf olması
yada pistonlarda bulunan segmanların veya gömleğin aşınıp yağı yanma odasında bırakmasından kaynaklıdır
kompresyon oranı iyi olan motorda yanma odasına yağ çıkmaz
eğer yağ da motordaki ısıya dayanabiliyor ise aracın yağ eksiltmesi olmayacaktır
castrol edge ile mobil 1 esp arasındaki fark az da olsa mobil 1 esp soğukta ve sıcakta daha iyi bir yağ

EAGLE01
06-09-2014, 02:57
yağ eksiltmesindeki sebep yağın motordaki ısısına karşı zayıf olması
yada pistonlarda bulunan segmanların veya gömleğin aşınıp yağı yanma odasında bırakmasından kaynaklıdır
kompresyon oranı iyi olan motorda yanma odasına yağ çıkmaz
eğer yağ da motordaki ısıya dayanabiliyor ise aracın yağ eksiltmesi olmayacaktır
castrol edge ile mobil 1 esp arasındaki fark az da olsa mobil 1 esp soğukta ve sıcakta daha iyi bir yağ

abi fazlalığı çekeceğim hem ne kadar fazla olduğunu anlamak için 250ml çektiğimde tırtıklı yerin ortasında olursa bir daha yağ alırken fazladan 1litre almam. Netice de önemli olan tırtıklı bölge max ve mini belirleyen, illa max da olacak diye bir kural yok. Şimdiye kadar servis fişlerinde hep 4.25litre yazıldığı için litrelik yağ da almıştım.

ismail
06-09-2014, 23:23
abi fazlalığı çekeceğim hem ne kadar fazla olduğunu anlamak için 250ml çektiğimde tırtıklı yerin ortasında olursa bir daha yağ alırken fazladan 1litre almam. Netice de önemli olan tırtıklı bölge max ve mini belirleyen, illa max da olacak diye bir kural yok. Şimdiye kadar servis fişlerinde hep 4.25litre yazıldığı için litrelik yağ da almıştım.

uygundur
kesinlikle max yazdığı yerde olmasına gerek yok
aralıkta olsa kafi
tam ortadan ziyade max yazan yere biraz daha yakın olsa yeterli
eline sağlık