PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2013 Seat İbiza Cupra Hakkında Kullanıcı Yorumum...

avangerx
21-04-2014, 23:19
Arkadaşlar evet şu anda 1 haftadır 2013 Ibiza Cupra'mı kullanıyorum. Almak isteyen arkadaşlar olabilir. Daha önce benzer bir konu açılmış olmakla birlikte fazla yorum göz çıkartmaz diyerek hemen başlayalım.

En çok sorulan soru sanırım tüketim değerleri. Bu konuda özellikle fazlaca çalıştığımı belirtmek isterim.
Yoğun Trafikte (bol dur kalklı intihara sürükleyecek cinsten trafik) : 11,5 LT/100 KM
Karışık kullanım ara gazlamalı, trafikli vb. (Kendi adıma genel kullanım değeri budur diyebilirim): 10,1 LT/100km
Sakin Kullanım (70 km ortalam hızla yol boşken ve fazlaca dur kalk yokken): 6,9 LT/100km
Uzun yol (ortalama 100 - 120 km) 6,5 - 7 LT/100km
Netice de İstanbul içi kullanımlarda 10 LT/100km değerini göz önünde bulundurmanızda fayda var.

İç mekan:
Malzeme kalitesi maalesef çok iyi değil ama kötü de diyemiyorum daha iyi olabilir ve olmalıda. Genel anlamda bir GTI ruhuna yakışır kalitede olduğunu düşünüyorum. Malzeme kalitesini yeterli buldum diyebilirim. Klişe olmakla birlikte bir VW kalitesi beklememek lazım. Zaten VW kendi kalitesini her zaman daha önde tutmakta. İç mekan için zayıf olan bir kaç unsur var.
1. Koltukların malzemeleri. Koltuk kalitesi bu sınıf bir GTI için çok zayıf kalıyor. 1 senelik bir kullanım da koltuklar da yıpranma olacağını düşünüyorum. Kumaş kalitesi kötü ve kumaş yanlarında yer alan deriler de büzüşme oluyor. Koltuk dolgu malzemeleri bence baya bir aracın gerisinde.
2. Ses sistemi de malesef artık günümüz araçlarının çok çok gerisinde bir anlayışla hazırlanmış diyebilirim. 4-5 sene öncesinin teknolojisi ile karşı karşıyayız. Genel anlamda ses kalitesi çok daha iyi olmalıyken mevcut hoparlörlerin performansı zayıf kalıyor. Ses sistemin de USB girişi olmadığı gibi IPOD/IPhone girişi de yok. Polo GTI'da olduğu gibi bir ekran da maalesef bulunmuyor. Bluetooth ise mevcut ses sistemi için bilim kurgu niteliğinde bir kavram. Hala CD dinleyeniniz varsa koyup dinleyebilir yada AUX girişinden bir telefon bağlayabilirsiniz.
3. Sunroof sadece yukarı ve aşağı hareket ediyor ve açamıyorsunuz.
4. Orta tarafta ki kol dayama konsolu da sonradan eklenmiş gibi duruyor. Sanki arabanın tasarımını yaptıktan sonra son anda "lan kol dayama kolçağı nı koymadık" diye düşünüp idareten koymuşlar gibi bir havası var. Kolunuzu koyduğunuzda da hissiyatınız aynı oluyor.
5. Sürücü için sağ kapı içerisinde yer alan kol koyma yeri ergonomik olarak yanlış konumlandırılmış ve kaplamalar da koltuklar ile aynı kaplamalar olup maalesef özellikle kısa kollu bir şey giydiğinizde kolunuzu dalıyor.

Bu zayıf yönlerin haricinde diğer her şey olması gerektiği gibi ve yerli yerinde. Boyut olarak küçük bir araç olmasına rağmen sürücü ve ön tarafta oturan yolcu için oldukça rahat bir oturma pozisyonu varken arkadakiler için aynı şeyi söyleyemiyorum. Özellikle iki yetişkini arkaya koymak pek akıllıca bir hareket olmaz. Küsmek istediğiniz bir arkadaşınız var ise arkaya tıkıp uzun bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Dış Özellikleri: Bu iş herkesin göz zevkine göre görecelidir. Özellikle canlı renkler ile araç çok güzel gözüküyor ve insanların ilgisi üzerinizde olabiliyor. Bence platform kardeşlerine özellikle dış görünüş konusunda fersah fersah fark atıyor demek yanlış olmaz. Yine de zevkler ve renkler tartışılmaz diyoruz.

Gelelim için en güzel tarafına aracın kullanım özelliklerine.
En önemli nokta özellikle sıfır araç alıyorsanız rodaj kurallarına riyayet etmek ZORUNDASINIZ aksi takdirde yağ yakma gibi sevimsiz sorunlarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Rodaj süresi sonucunda da aracı çalıştırırken ve stop etmeden önce uymanız gereken bazı kurallar var. Bunları yaparsanız aracınız sizi üzmeyecektir. Ibiza Cupra saf kan bir küçük GTI olduğunu direksiyon başına geçtiğinizde kanıtlıyor. Kilitli difransiyel ve ESP sağolsun Cupra'yı yoldan çıkartmak için fizik kurallarını epey bir zorlamanız gerekiyor. Özellikle 7 ileri DSG ve TSI motor muhteşem bir uyumluluk içerisinde çalışıyor ve sürücüsünün her isteğini zorlanmadan yerine getiriyor. Virajlar da olsun ani yön değiştirmeler de olsun araç istediğiniz doğrultuda hareket ediyor. Özellikle F1 kulakçıkları kullanmak ayrı bir zevk hemen hemen her hızda ve devirde bir alt vitese atabilmeniz müthiş bir artı. Kullanırken 70-100-150 bin Avroluk büyük ağabeylerini arkasında bıraktığını da söylemeden geçemeyeceğim. Özellikle işin bu kısmı çok zevkli diğer sürücülerin suratlarındaki "bu neydi yahu" ifadesini izlemek gerçekten her şeye değiyor . En sevdiğim şey sağ şeritten trafiği tehlikeye düşürmeyecek şekilde hız kurallarına uyarak gitmek ve sabırsız sürücülerin arkadan dibinize kadar gelip "şimdi ben bassam bu da basar en iyisi ben yerimde durayım" diyerek sizin belirlediğiniz hıza uymalarını görmek diyebilirim. TSI ünite hemen hemen her devirde canlı ve ne zaman güce ihtiyaç duysanız direksiyonda ki F1 kulakçıklarına parmağınızla iki defa basmanız yeterli oluyor. Aracın frenleri de beklediğimden iyi desem yalan olmaz. Sürücüsüne güven vererek duruyor. Direksiyon tepkileri de bence olması gerektiği kadar iyi. Sportif amortisörler olması gerektiği gibi sert ve yolu hissettiriyor.Bütünüyle bir GTI kullanmanın keyfini yaşıyorsunuz.

Sonuç olarak hem ilgi çeken hem de kullanması son derece zevkli bir araç Ibiza Cupra. Ülke şartlarımız da bir çok araçtan hızlı olmanın keyfini yaşatıyor size. Almayı düşünen arkadaşlara şiddetle tavsiye ediyorum. Sonuçta hayata bir kere geliyoruz Cupra da kabiliyetlerini baz aldığımızda makul sayılabilecek bir fiyat karşılığında yaşanılası bir zevk diyebilirim.

salih2334
21-04-2014, 23:32
Harika yazmişsin gerçekten ;)Sanki biraz daha yere yakin mi olmali :)

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

FRK_6190
21-04-2014, 23:46
bende 2010 - 2011 düşünüyodum çupra almak

avangerx
22-04-2014, 00:01
Vallahi benim aldığım araçta H&R Coilover var ve baya alçaltılmıştı ama malesef ülke şartlarında iki seçeneğiniz var ya altını aracın sürekli vuracaksınız, lastiği çamurluğun içine sürteceksiniz yada biraz daha kaldıracaksınız. havalı havalı yolda gidip te en ufak tümseği 1 dakikada geçmek ve arkanızda ki herkesten küfür yemek de cabası... Ben ikinci seçeneği seçerek aracı orijinali kadar olmasa da kaldırttırdım. Stock Cupranın'da yol tutuşu hiç fena değil gerçi...

(((CUPRA-R)))
22-04-2014, 11:32
ben 2011 ve 2013 olmak üzere toplam 1 yıl iki cupra sahibi oldum. ikisindede verilerimi seninkinin yanlarına yazıyorum. defalarca denedim hiç abartmıyorum. 2013 ıbıza cuprada komple kat iptal olmak uzere super sprınt egsoz ve vw racin filtre kiti vardı.

En çok sorulan soru sanırım tüketim değerleri. Bu konuda özellikle fazlaca çalıştığımı belirtmek isterim.
Yoğun Trafikte (bol dur kalklı intihara sürükleyecek cinsten trafik) : 11,5 LT/100 KM (10 lt.)
Karışık kullanım ara gazlamalı, trafikli vb. (Kendi adıma genel kullanım değeri budur diyebilirim): 10,1 LT/100km (8,5 lt.) Sakin Kullanım (70 km ortalam hızla yol boşken ve fazlaca dur kalk yokken): 6,9 LT/100km (6.0 lt)
Uzun yol (ortalama 100 - 120 km) 6,5 - 7 LT/100km (5-6 - 6,5 lt)

yol bilgisayarında genel ortalamada 8,5 lt üstünü görmedim. benim arabada mı bir anormaiilk vardı bilmiyorum ama önceki sahibi de aynı değerlerden bahsediyordu.

avangerx
22-04-2014, 17:34
ben 2011 ve 2013 olmak üzere toplam 1 yıl iki cupra sahibi oldum. ikisindede verilerimi seninkinin yanlarına yazıyorum. defalarca denedim hiç abartmıyorum. 2013 ıbıza cuprada komple kat iptal olmak uzere super sprınt egsoz ve vw racin filtre kiti vardı.

Yoğun Trafikte (bol dur kalklı intihara sürükleyecek cinsten trafik) : 11,5 LT/100 KM (10 lt.)
Karışık kullanım ara gazlamalı, trafikli vb. (Kendi adıma genel kullanım değeri budur diyebilirim): 10,1 LT/100km (8,5 lt.) Sakin Kullanım (70 km ortalam hızla yol boşken ve fazlaca dur kalk yokken): 6,9 LT/100km (6.0 lt)
Uzun yol (ortalama 100 - 120 km) 6,5 - 7 LT/100km (5-6 - 6,5 lt)

yol bilgisayarında genel ortalamada 8,5 lt üstünü görmedim. benim arabada mı bir anormaiilk vardı bilmiyorum ama önceki sahibi de aynı değerlerden bahsediyordu.
Benim kullanmamdan kaynaklı olabilir. Ayağım gazı seviyor basmasam bile ani devir yükseltebiliyorum. Sanırım bununla ilgili olmalı çünkü o sizin dediğiniz rakamları ben hiç göremedim...

yusuf yılmaz
22-04-2014, 17:44
70 km cc ile e-5 te bostancıdan gebzeye gittim geldim 4.9 yaktı araç 4500 km de henüz
frenleri gücüne göre iyi değil
yol tutuşu iyi değil
ben coil takmak zorunda kaldım şu an çok iyi
artı epc box var aracımda artı 20 hp veriyor
şehir içi kısa mesafe değerim 10 lt
uzun mesafe sıkışık traifk 8.5 lt

Hisarlı
22-04-2014, 19:05
Antalya' da şehir içi 8,5 & 9 litre ortalama ile geziyorum tamamen stock, kilometre 9300. de. Mayısta yılı dolacak belki ilk bakım sonrası biraz düşer diye umuyorum Hava filtresi çok büyük etken.

Hisarlı
22-04-2014, 19:13
Vallahi benim aldığım araçta H&R Coilover var ve baya alçaltılmıştı ama malesef ülke şartlarında iki seçeneğiniz var ya altını aracın sürekli vuracaksınız, lastiği çamurluğun içine sürteceksiniz yada biraz daha kaldıracaksınız. havalı havalı yolda gidip te en ufak tümseği 1 dakikada geçmek ve arkanızda ki herkesten küfür yemek de cabası... Ben ikinci seçeneği seçerek aracı orijinali kadar olmasa da kaldırttırdım. Stock Cupranın'da yol tutuşu hiç fena değil gerçi...

Konu başlığında çok gerçekçi tespitler yapmışsınız, özellikle koltuklar ile ilgili, maalesef bir önceki kasanın 2011 modelini 13 ay kullandım onun koltukları daha kaliteli ve oturaklı idi, yeni modelde çok yavan üretilmiş, açıklamalarınız için teşekkürler.

JawS
22-04-2014, 19:21
Su içindeki teyip biraz daha göze hos bişi olsaydı esımı kandırıp bende 180 hp lik bir canavara biniyordum :D Kısmet.