PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : panik frenlemede abs etkisi??

In_FLAMES
16-01-2008, 00:27
arkadaşlar merak ettiğim bir konu var aracımda ani fren yaptığımda (surat 20 km/h ile 50-60 yada 80 km/h arasında diyelim..) araç alıp başını gidiyor sadece fren pedalında hissettiğim abs sistemlerinin yaptığı titreme we nerden geldiğini tam çözemediğim dangır-dungur bi ses oluşuyor.. lastikler kitlenip kayıyo desem kaymaya dair hiçbir lastik wiyaklaması duymuyorum sanki frene hiç basmasam araç daha çabuk durcakmış gibi geliyo bana. aynı şeyi bi arkadaşımın volkswagen marka aracında denedim araç tekerlekleri hafif hafif kitledi we lastıklerden arasıra kayma sesi geldi ama yinede gayet tatmin edici bir noktada araç durmayı başardı.. yeni kasa leonlarda aynı sorunu yaşayan ve eğer yaşayan varsa bunun sebebini bana söyleyebilecek biri varsa sevinirim..

syam
16-01-2008, 00:39
Lastiklerin eski demekki... Yada soguk frenaj yapmıssın.. Kuru zemınde kesik sesle beraber durma saglanır... Karda buzda ses gelmez abs takırtısı ve durma olur.... Dangur dungur ses te abs civiciklerinin saniyede bilmem kac kere diski kitlemesi...

In_FLAMES
16-01-2008, 00:55
yok hocam lastik eski veya soğuk frenaj olayı değil bu okadar şöförlüğümüz var allaha şükür :)) araç 4 aylık lastiklerde 15.000 km civarı ya uzerindeki pirelliler çok dandik ki denediğim volksvagende markasını bile duymadığım orjinal 30.000 km lastikler vardı yada benim frenlerde bi problem var servise 1 2 kez gittim fakat bu sorunu söylemeyi unuttum şuandada baya baya rahatsız etmeye başladı 2 gun önce 50 60 km hızla giderken birden karşıma yaya çıktı aniden fren yaptım araç durması gereken mesafeden çok uzun mesafede durdu hatta durmadı adamı sıyırıp geçtiğimde arabam hala kaymaya devam ediyordu şöyle açıkliyim (denedim bu olayı) bi noktaya kadar belli süratle gelerek normal frenleme yaptım araç gayet başarılı bir duruş sergiledi ani fren yaptım araç daha uzun bir mesafede durdu.. panik fren destek sistemi denilen bir olay duydum aracın ani frenajda rahat durması için bu sistemin olmasımı gerekir?? ve birde ani fren yaptığımda fren pedalı baya sertleşip acaip sesler çıkmaya başlıyor demiştim aracın kaymasını önlemek için ayağımı pedaldan aniden çekip tekrar fakat yawaş bi şekilde basıyorum frene fakat sanki fren balataları diske yapışmış gibi pedal sert bi şekilde kalmaya araçta kaymaya devam ediyor..

howercraft
16-01-2008, 01:10
Birincisi bizim araçların üzerinden çıkan lastikler bence oldukça dandik ve sert hamurlu ve lastiğin hamuru sert oluncada araçla ani frenaj yaptığın zaman araç asfaltta soğuk olunca kafayı yere eğmesine rağmen asfaltı düşük sıcaklık ve sert lastik hamuru nedeni ile kavrayamıyor ve bu nedenlede aracında abs sırasında kızaklama denilen olay meydana geliyor ve ben aracımda ilk kazamı bu yüzden yaptım...

Ayrıca üzerinde yol aldığın asfaltın kalitesi ve durumuda aracının frenajını etkiler.Eğer asfalt kalitesizsse ve üzerinde daha önce çok fren yapılmış bir asfalt ise diğer araçların lastiklerinin kauçuksu yapısı artık değişen hava sıcaklığı ile birlikte asfaltın içine işliyor ve asfaltı kaygan hale gitiriyor dolayısı ile baktığımızda üzeri dümdüz parlak ve kaymak asfalt dediğimiz asfalt meydana geliyor ki bu bence tüm sürücülerin korkulu rüyası olması gerek asfalt türüdür,çünkü araç virajlarda ve frenajlarda kendini salmaya kötü hava koşulları hariç kuru zeminde en çok bu tip asfaltta meyillenir...

In_FLAMES
16-01-2008, 01:19
dostum benimde tahminim büyük olasılıkla lastiğin kalitesiz olmasıydı ama fren sistemimdede bi sorun olabilir şüphesi bulunuyordu.. önce servise bi sormam lazım bi deneme yapsınlar daha sonra fren sisteminde bi sorun olmadığı söylenirse lastikleri değiştiririm zaten bu lastikler çok sinirimi bozuyor virajlarda araç kendini atıyor aşırı derecede patinaja kalıyor vs.. vs.. açıklamalar için sağolun

koray sandal
16-01-2008, 01:25
fren merkezinde ya da kaliperde de bi sorun olabilir. eğer tekerlerden birine az diğerine fazla hidrolik pompalarsa stabil bi duruş sağlayamazsın

howercraft
16-01-2008, 01:27
ne demek önemli değil lastikleri deiştir bak göreceksin sorun kalmayacak yumuşak hamurlu lastikten şaşma asla ve aldığın yumuşak hamur lastikte yol sesininde azaldığını hissedeceksin.Emin ol serviste frenlerini deneyecekler ve bir arıza çıkmayacak için rahat olsun,aynı şekilde bende defalarca servise gitmiştim lastikleri deiştirmeden önce ama bişey çıkmamıştı.

howercraft
16-01-2008, 01:28
fren merkezinde ya da kaliperde de bi sorun olabilir. eğer tekerlerden birine az diğerine fazla hidrolik pompalarsa stabil bi duruş sağlayamazsın

Korayım ama o zaman öyle bir durum olsa frene basıldığı zaman aracın dengesi bozulur ve başını bi yere kıçını bi yere savurur atar

In_FLAMES
16-01-2008, 01:41
aracı özellikle virajlarda biraz sert kullanmak hoşuma gidiyor ilk aldığım zamanlarda zonguldak marmaris yolları gibi virajlı yollarda aracın sınırını baya bi zorlamıştım ve çok memnun kalmıştım ama son bir iki aydır araç viraja girilmesi gereken hızın az ustunde bi şekilde girildiğinde savuruyor virajlarda performansının iyi olduğu zamanlarda araçta 3 veya 4 kişi oluyorduk yol tutuşta ağırlık faktorunun etkisi olduğu muhakkak ama ben tek araç kullanırken virajlara surekli temkinli girmekten bıktım sonuçta kullandığımız aletlerde en sevilen özelliklerden biri hep söylenen yol tutuşunun güzelliği.. lastik olayından pek anlamıyorum ama sanırım bu bahsettiğin yumuşak hamurlu lastik frenajıda yol tutuşuda gayet başarılı hale getirecek..

howercraft
16-01-2008, 01:45
kesinlikle öyle olacak ama aracı virajlarda gereginden fazla yükle ve hızlı bir şekilde yatırmak lastik tabanlarında değilde lastik omuzlarında aşınmaya neden olacaktır çünkü araç viraja sert girdiğinde tabanla yer arasındaki basınç kuvveti azalıp bu basınç daha çok lastik omuzlarına uygulanacaktır,lastik tabanların iyi olsa bile omuzlarına dikkat et bundan sebep bile virajlarda fazla savruluyor olabilirsin buda yola tutunmamaya bir etken benim eski lastiklerimde yanlamaktan el freni çekmekten ve sert viraja girmekten ötürü omuzlar bitikti ;)

koray sandal
16-01-2008, 01:47
Korayım ama o zaman öyle bir durum olsa frene basıldığı zaman aracın dengesi bozulur ve başını bi yere kıçını bi yere savurur atar
haa
savrulma yok ise dediğin gibi lastiklerden olma ihtimali yüksek kardeşim..
ki virajda hız denelmerlerinde lastiklerin dıştan ve ortadan aşınma ihtimali oldukça yüksek :D

gorkemsarigul
16-01-2008, 01:50
Bugün Ayni şeyi Bende Düşündüm Ama Bunun Artisi Okadar Fazlaki Mesela Bu Olay Olmasa Normal Fren Gibi Aracin Kizaklasa Ve Sen Direksiyonu Cevirsen Dahi Dümdüz Gider önünde Ne Varsa Altina Alirsin Ki Ben Bunu Eski Aracimda Yasadim Baktim Arac Hala Düz Gidiyor Direksiyonu Tam Kirmistm Sonra Freni Biraktim Aracin Yönü Değişsin Diye Bu Sefer Kontrolü Kaybedip Karsi Yola Geçtim Ve Oradan Gelen Aracla Kafa Kafaya çarpiştik O Kazada Beni Abs çok çok Rahat Kurtarirdi Yada Daha Az Hasar Olurdu..

Abs Olan Araçta O Bahsedilen Saniyede Bimem Kaç Disk Kitleme Olayi Oldugu Için Aracini Hem Fren Yapip Hem Yönlendirebiliyorsun...

Ve Fren Pedalin Asfalta Sürtüyor Gibi Gelsede Sana Sen Cok Cok Daha Kisa Mesefede Durabiliyorsun Bunu Ayni Aracta Abs Olan Olmayan Iki Donanimda Defalarca Denedik 100km Hizla Giderken Iki Ayni Aracin Birinde Abs Var Digerinde Yok Aradaki Durma Mesefa Farki Yaklaşik 1 Araba Boyu Oldu Bu Cok Ciddi Bir Uzaklik Bence...

Lastiklerini Değiştirmen Büyük Kazanç Saglayabilir Bunda Hemfikiriz Hepimiz Gelen Seside Kafana Takma Bence Cünkü Gayet Normaldir Bazen Fren Pedali Asfalta Sürttü Gibi Hissederiz;) Ama Sanildigindan Daha Kisa Mesefede Duruluyor Bunu Kanitlayabilirim.

In_FLAMES
16-01-2008, 01:54
ya arkadaşlar dediğim gibi araçtan az çok anlarım ama iş lastik konusuna gelince kör cahilin tekiyimdir omuz dediğiniz olay anladığım kadarıyla lastiğin yerle temasının bittiği 2 3 cm lik alanlar ki dikkatimi çekmişti buda baya bi yıpranma var son zamanlarda virajlarda sorun yaşamamın sebebi de bu olsa gerek.. ilk bir iki ay hiçbir sıkıntı çekmezken son zamanlarda böyle şeyler yaşamam biraz sinirimi bozuyordu ama anlamadığım bi nokta var bu konuda sen 30küsür milyarlık bi araba yapıyosun daha doğrusu bu fiyata aracı satıyosun müşterini memnun etmek zorundasın ve sattığın araç belli başlı özellikleriyle ön plana çıkıyor yol tutuşunun iyi olması gibi.. biraz daha kaliteli lastik koymak ve müşteriyi 10.000 km değilde bi 30,000 km memnun etmek çok zor bir olaymıki??

howercraft
16-01-2008, 01:58
evet omuz diye bahsettiğim olay lastik tabanının yerle temasının kesildiği ve yanakla birleştiği kısım ve sanırım doğru teşhis koymuşum;

-virajlarda savrulma nedenin yıpranan lastik omuzundüşük ,asfalt sıcaklığı ve sert hamurlu lastik
-frenajın kötü olmas; sert hamurlu lastik ve kötü asfalt zemin(kaymaya elverişli kaymak asfalt)

neyse umarım kafandaki kara bulutları dağıtabilmişizdir ;)

Valla her marka perfect bi lastik taksa idi bayilerin iş hacmi daralırdı ayrıca adam yol tutuşu iyi olan bir arabayı orta sınıfta 30.000 ytl ye satıyorsa alın bunula istediğiniz kadar yanlayın sert viraja girin savrulmazssınız demiyorki :D ama şu var emin ol bizim araçların yol tutuşu Alfa Romeolardan daha iyi

In_FLAMES
16-01-2008, 02:03
fazlasıyla dağıldı hepinize teşekkürler beyler.. parayı bulduğumda kasa üzerinde bikaç mod işlemine girerim diyordum ama sanırım şu konumda güvenlik ve araç kullanma zevki gibi etmenlerden dolayı öncelik lastik değişiminde.. tekrardan teşekkürler hepinize iyi geceler..

howercraft
16-01-2008, 02:15
Sanada iyi geceler kardeşim madem hem yol tutuş,hem güvenlik diyorsun o zaman güzel bi jant birde ince yanak yumuşak hamur lastik al hem görüntün hem konforun iyileşssin ;)

In_FLAMES
16-01-2008, 02:22
hocam sende gece gece hepten masrafa soktun bizi jant işide nerden çıktı yaw :D önce lastikleri alalımda bi sonraki vurgundada ona uygun jant ayarlarım artık ;) zaten aracı biraz düşürmek ve lastik boyutunu 1" yukseltmek istiyodum belki dediğin gibi jant+lastik olayına birden girerim belli olmaz.. ya buarada son bi soru daha lastik markasında michelin kalite açısından çok iyi diye duydum ama turkıye yol şartlarında lassa diyolar (diyolar dediğim sanayide bulunan bi arkadaşımla lastiğim patladığı için lastikçinin birine gittik ve arada geçen muhabbette konuşulanları aktardım..) bu konuda varmı bi bilgi?¿

howercraft
16-01-2008, 02:57
Lassa Impetus Sport 2,ama ben herşeye rağmen Yokohama Advan derim ötesi yalan ;)

beyli
16-01-2008, 09:51
Lassa piyasanın en dandik lastiklerinden biri
ayrıca impectus serisi kaldırıldı diye biliyorum ama yanılıyorda olabilirim

LeonRider
16-01-2008, 12:58
Saydığın bütün aksamalar bende de var. Latik kalitesinden ve havanın soğukluğundan kaynaklanıyor. Sert olan lastik hamuru kışın bir o kadar sertleşiyor. Yaza doğru Adrenalin RE001 almanı tavsiye ederim. Çok met ettiler. Alırsan Ölüm virajları olur sana roller coaster:D:D;)

LeonRider
16-01-2008, 12:59
Lassa Impetus Sport 2,ama ben herşeye rağmen Yokohama Advan derim ötesi yalan ;)

Advan türkiyede satılmaya başladıysa advanı bende tavsiye ederim.

leonkemal
16-01-2008, 13:23
Arkadaşlar fren ve yol tutusu konusunda en büyük faktör lastikler ve yay kitiniz. Sahsen leonum 2006 model ve üzerinde 4. takım lastikleri var tabanı araclar agır oldugu için 235 yaptım ve ve desenden şaşmam ( azcık yol sesi yapıyo) ama harikalar yaratıyo şu anda kullandığım lastikler maksis vitra inanılmaz bir lastik kaymanın k si yok amerikada tuningciler arasında yapılan anket sonucu noter onaylı 2006-2007 yılın en iyi ıslak zemin yol lastiği seçildi ve fiyatı inanılmaz iyi herkese tavsiye ederim lastikler hayat alır ve hayat kurtarır unutmayın!!!

howercraft
16-01-2008, 21:38
Evet bende Maxxis Victra kullanıyorum kesinlikle ıslak zeminde harika bir lastik

isahin
17-01-2008, 01:42
Maxxis lerin fiyatını biliyormusunuz peki?
yada öğrenebileceğimiz bir bayiinin telefonunu pm den atarmısınız?

leonkemal
17-01-2008, 19:23
bana istediğin ebatları yaz maksis ana bayiiden alıyım sana

desperado_32
17-01-2008, 20:14
Bizim aracta prelli p 6000 var orjinal üstünde idi hamuru yumusak sanırım ani frenlerde cok ötüyor :D durmada fena deil tabi daha güzel lastikler var :D jantla beraber inş yaza doğru :D

LeonRider
17-01-2008, 20:18
Öten lastik kötü lastik diye duymuştum.

desperado_32
17-01-2008, 21:00
Öten lastik kötü lastik diye duymuştum.

Siz daha iyisini bilirsiniz ancak biz pirelli kullandık bu seneye kadar ancak bu sefer memnun kalmadık kesinlikle tavsiye etmiyorum biz bmw de dunlop kullandık harika idi tavsiye ederim frenlerin mesafesi cok kısa oluyordu :)

HHaKo
18-01-2008, 01:15
walla bilmiyorum ne dersiniz leoncu dostlar ama bence bizim araçların frenide biraz kötü gibi ? kullandıgım bir çok arabadan sonra bana öyle geliyo bilmiyorum lastigimden mi kaynaklanıyo ama durmakta baya bi zorlanıyorum.

LeonRider
18-01-2008, 03:07
walla bilmiyorum ne dersiniz leoncu dostlar ama bence bizim araçların frenide biraz kötü gibi ? kullandıgım bir çok arabadan sonra bana öyle geliyo bilmiyorum lastigimden mi kaynaklanıyo ama durmakta baya bi zorlanıyorum.

Bence lastikten çünkü testlerde baya fark atmıştı rakiplerine.

leonkemal
18-01-2008, 09:39
Lastiiiikkkk!!!!!

AHMET1907
18-01-2008, 09:44
Bende kumho 225/40/18 var. Gecen gün panik fren yaptım araba daha cok hızlandı. Daha büyük disk veya pistonlu kaliper sordum onlarda çok para. Ama böylede çok sakat

isahin
18-01-2008, 11:12
225*40*18 92w benim lastik ölçülerim.
seni aradım 05336692609 dan.telefonda görüşelim istersen

leonkemal
18-01-2008, 14:00
Maksis Alalım herkese farkı görelim

howercraft
18-01-2008, 14:10
Ben kuru zeminde maxxisten memnun değilim ıslak zemini bir harika ama kuru zeminde arabayı zorladığımda yalan oluyo :) bu arada kumhoların bir özelliğide aracta panik frenlemede ABS yi olması gereken zamandan daha çabuk devreye sokması ve aracı daha fazla kızaklattırması

leonkemal
18-01-2008, 14:12
yılmazcım bence maksis fiyatına göre en iyi lastik hepsini kullandım bu kadar lastikten memnun kalmamıştım ayrıca desen bir harika yalanmı ha yalanmı:)

howercraft
18-01-2008, 14:17
yok canım lastiğin deseni harika şekilli çokta kötü demiyorum ama benim arabayı kullanmama göre virajlara girişime göre yalan kalıyo :D bu arada geçenlerde g.o.p tarafında bir araç gördüm seninkine çok benziyodu hatta kornaya bastım sanırım sen değildin... :S

leonkemal
18-01-2008, 14:22
valla ben şişli tarafındayım sürekli bide kağıthane nişandaşı :)) bende zaten birisini gördümmü muhakkak selamlarım.. Lastikleri ben fiatına göre ve kalitesine göre met ettim bide bi sorumdaha olacakhiç balon yaptımı bende asla ne cukurlara düğştüm ah ah:(

leonkemal
18-01-2008, 14:23
Alana dur demem Buyrun Goodyear F1 Eggle adet 525 ytl nasıl??

AHMET1907
18-01-2008, 17:27
Ben F1 kullandın çok çabuk balon yapıyor

taner76
14-10-2009, 11:02
senin duyduğun ses absnin çalıması anlamına geliyor sertleşmeside normal sen frene bastıkça abs fren sistemi ayağını geriye doğru iter buda aracın tekerlerinin kitlenmesini önler önemli olan sesgelmeye devam ederken frene sert şekilde basmaya devam etmektir

quoasimodo
14-10-2009, 14:46
senin duyduğun ses absnin çalıması anlamına geliyor sertleşmeside normal sen frene bastıkça abs fren sistemi ayağını geriye doğru iter buda aracın tekerlerinin kitlenmesini önler önemli olan sesgelmeye devam ederken frene sert şekilde basmaya devam etmektir
konuyu hortlatmışsın taner! :D

Ahmet
14-10-2009, 14:55
Konu kilitlenmiştir.