PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ABS lambası

Engincan
22-01-2008, 22:07
Merhaba arkadaşlar. Benim sorunum ABS lambası. Bir ay önce ABS lambası yanmaya başladı. Bazen bütün yol boyunca yanıyor bazen araç çalışınca yanıyor bir süre sonra sönüyor, bazende sonradan yanıyordu. Özel volkswagen servisine gittim. Durumu anlatınca bana frenlere çamur vs. pislikler biriktiğini bu nedende temassızlık yaşandığını ve lambanın yandığını söylediler. Dört lastiği söküp frenleri temizlediler. Ertesi gün yine aynı sorun tekrarladı ve hala devam ediyor. Fırsat bulup tekrar servise gidemedim. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar var mı? Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Birde İzmirde olan arkadaşlardan özel sevisi kullanan varmı? yetkili servis fiyatları malum.:)

Kürşat Karakuş
22-01-2008, 22:15
Benimde bir arkadaşım yaşıyor şuan ama hala neden bulamadık

angry84
22-01-2008, 22:34
benm arabamda war aynı sorun gectıgımz hafta serwısten dondugumde yanmaya basladı,sonra serwıse gıttıgmde abs sensorunun kırıldıgıını fark ettık..

Engincan
22-01-2008, 22:43
Abs sensörünü değiştirince sorun çözüldü mü peki? Birde fiyat?

VaqabonD
22-01-2008, 23:27
Muhtemelen sensör veya kablolar arası uyumsuzluktan dolayı oluyordur

quoasimodo
23-01-2008, 08:12
Merhaba arkadaşlar. Benim sorunum ABS lambası. Bir ay önce ABS lambası yanmaya başladı. Bazen bütün yol boyunca yanıyor bazen araç çalışınca yanıyor bir süre sonra sönüyor, bazende sonradan yanıyordu. Özel volkswagen servisine gittim. Durumu anlatınca bana frenlere çamur vs. pislikler biriktiğini bu nedende temassızlık yaşandığını ve lambanın yandığını söylediler. Dört lastiği söküp frenleri temizlediler. Ertesi gün yine aynı sorun tekrarladı ve hala devam ediyor. Fırsat bulup tekrar servise gidemedim. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar var mı? Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Birde İzmirde olan arkadaşlardan özel sevisi kullanan varmı? yetkili servis fiyatları malum.:)
çamur ve pislik bahanesi bana biraz bilgi eksikliğini örtmek için kullanılmış gibi geldi... zira abs sensörleri tekerlek dönme hızını ölçer. frene dolan çamur ve pislik artık neresine dolduysa(?!) abs'nin çalışmasına engel olmaz.diskle balata arasına zaten dolması mümkün değil daha ilk frende söker atar frenler. kaliperlerin üstüne sıvansa da arızaya sebep olsa diyeceğim, o da mümkün değil zira kaliperler her zaman pislik içinde! üstelik benim kaliperlerim bir de boyalı!
bu tarz arızalar genelde sensörler, kontrol ünitesi ile sensörler arasındaki bağlantıyı sağlayan kablolarda ve de kontrol ünitesinden kaynaklanır!
ama esas olan arıza lambası yanmasına rağmen abs hala çalışıyor mu?

iltaroglu
23-01-2008, 20:00
hocam sensörlerden kaynaklanıyo olabilir birde elektrik tesisatını kontrol ettir bence. biz de yaşadık aynı sorunu ama bizimki sensördenmiş çözüldü yani.. geçen yıl 62 ytl falan tutmuştu sağ ABS sensörü..

Engincan
23-01-2008, 20:52
Servisin söylediği banada bahane gibi geldi o yüzden sizlerle paylaşmak istedim. Sanırım ABS çalışmıyor. Gerçi yakın zamanda çok sert fren yapmadım ama denemek lazım. Yanlız aracın durmasında sorun yok normal frenler çalışıyor. ABS tıkırtısı gelmedi hiç.

iltaroglu
23-01-2008, 20:53
abi Abs motrorunun üzerindeki kablolarıda bi kontrol ettir bence..

Engincan
23-01-2008, 21:06
Yani ABS sisteminin komple çek edilmesi gerekiyor anladığım kadarıyla. Ben bu aracı alalı 1 yıl oldu. İlk defa ciddi bir sıkıntı yaşadım. İzmirli arkadaşlardan hiç ses gelmedi. İzmirdeki özel servisler hakkında bilgisi olan varsa paylaşmasını rica ediyorum. Sağlam bir servis arıyorum anlıyacağınız.

astonmartin
01-02-2008, 09:23
kadeş bende aynı sorunla karşılaştım ve arka sol sensör kırılmıştı değiştirdim sorun giderildi şunuda söyleyeyim sensörden kaynaklanan bir sorun ise ani fren yapıp bi abs'yi devrye sok bakalım frenlmede dengesizlik oluyormu yada abs devreye giriyormu bu ikisinden biri gerçekleşirse bilki problem sensördedir.

ali camlibel
05-02-2008, 12:11
Merhaba bu sorun için arabam Bir kaç servis macerası yaaşdım hemde çok yoğun bir şekilde en sonunda Adapazarındaki servis işi çözdü. Basit bir olay için arabam servite ve boşa zaman harcadılar .. Şuanda sorunum yok arkadaşlar

ssmert
20-06-2008, 18:23
aracı bugun garaja parkettim 2 saat sonra tekrar bindim .. abs ısıgı yaktı ve seyir halinde de devam edio ısığın yanması .. arac 2004 ibiza 1.4 .. frenlerde bi problem yok gibi gorunuyor yani ani fren de yaptım gayet saglıklı sekilde durdum .. ama son zamanlarda ozellikle arac ilk calıstıgında ve yagmur yediginde ıslandıgında fln frenlerden ses geliyodu ama uzun surmuyo yani 1-2 frenden sonra kesiliyodu .. bugun de bu abs ısıgı problemi canıımı sıktı .. izmitteyim bu aralar buralarda tavsiye edebileceginiz biyerler varmıdır ?

harun38
20-06-2008, 19:29
hocam abs ışığı fren hidroliği eksikse yanar. ya da tekerleklerde bulunan okuyucular kirlendiyse ondan yanar. Bunlar en hafifleri tabi ki. inşallah senin arıza böyle birşeydir.

ssmert
20-06-2008, 20:24
bu kirlenme olayını bi arkadas daha soyledi de nası bi kirlenme bu yani .. araba suan baya kirli :) 10gunu gecti buraya geleli ankara izmit yaptı araba .. burada da neresi ii neresi kotu bilmiyorum .. hicbiyeere birakmadım o yuzden aracı ..

Engincan
20-06-2008, 23:54
Aynı sorun bendede olmuştu ABS sensöelerinin kir tuttuğunu söylediler ve frenlere hava ve spreyle temizlediler ozaman düzeldi fakat arasıra yine oluyor.

ssmert
21-06-2008, 19:17
bugun izmit keleşler serviste aracı makinaya baglattık .. sorun abs geri donusum pompasında cıktı .. buydu sanırım adı :) degistirmenin masraflı olacagını tamir gerektigini soylediler .. haftaya ankaraya donecegim icin burada yaptırmamaya karar verdim .. suan abs devre dısı normal frenlerle gidiyoruz .. parca hakkında bilgisi olan varmı ?

balki77
02-10-2008, 20:55
bendede olmuştu bu olay. davlumbazlara doğru bi su sıktırıver geçer demişti elektrikçi:) sıktırdım geçti:) tesadüfte olabilir tabi:)

Engincan
02-10-2008, 22:09
bendede olmuştu bu olay. davlumbazlara doğru bi su sıktırıver geçer demişti elektrikçi:) sıktırdım geçti:) tesadüfte olabilir tabi:)
Su sıktıktan sonra tekrarladı mı? Benim hala devam ediyor da.

pReAcHeR
10-04-2010, 15:55
Merhaba arkadaşlar,
Aynı sorun bende dün başgösterdi, önceden yanıp sönüyordu ve yolda düzeliyordu, ama dün tamamen söndü. Bilgisayarla yapılan kontrolde Abs geri dönüş pompası arızası tespit edildi ve silindi, ama bu sorunu çözmedi, Koyulan teşhis ABS pompasında kart arızası oldu.
Sunulan alternatifler ise şöyle,
1. Pompa tamiri, 200-400 TL arası
2. Çıkma ABS beyni (pompası) 750 TL
3. Yeni Pompa 3500 TL

Hadi çıkın işiniçinden bakalım :)
Hiçbirini yaptırmadım. Bekliyorum şimdilik.
Önerisi olan varsa uyabilirim.

Koray
10-04-2010, 17:58
geçen sene aynı şekilde başıma gelmişti..arıza tekerdeki abs sensöründen kaynaklanıyor..
pislik dolmasından dolayı da olabilir ama sanırım ifadede bir sorun var frenlere değil, tekerin içindeki abs sensörüne dolmuş olabilir pislik..
aracı lifte kaldırıp tekerin arka tarafından tekerin orta noktasına doğru bakarsanız orada abs sensörü var ve sensörün etrafı tam bir halka gibi açık yani zamanla buraya dolan pislik abs sensöründe sıkıntıya sebep olabiliyor..bende sıkıntı bu açıklıktan giren küçük bir taş veya herneyse sensörün işlevini sağlayan mıknatısın kırılmasına sebep olmuş..
parça değişti ve sorun çözüldü tahminen 100-120TL gibi ödeme yaptım yetkili serviste..tabi senin aracın için fiyat ne olur bilemem..

mehmet4025
19-04-2010, 19:13
bir arkadaşımda opel zafira vardı 2000 modeldi yanılmıyorsam. O da aynı sorunla karşılaştı ABS lambası sürekli yanıyordu opel servisine götürdü aracını servis yaklaşık 600-700 civarı bir masrafla ABS beyni veya buna benzer bir parçanını değişeceğini söyledi,Arkadaşım servisten sanayide bir ustaya gitti ve usta arkadaşa fren disklerine ve tekerleğin iç kısımlarını tazyikli su ile yıkamasını önerdi ve arkadaş aynısını yaptı ve sorun giderilmiş oldu. Denemekten zarar gelmez.
geçmiş olsun

GÖKHAN ŞİMŞEK
20-04-2010, 00:21
bakınız!!!!!bir arkadaşımızın cordobası var abs yandı özel servis abs pompası bozuk demişti istanbulda mert abiyi aradım abs saç sigortası bozulmuştır kesinlikle dedi gözle görülmez bir şekilde kırılıyor dedi arasıra değiyo birbirine çok yakın kırık parçalar olduğu için hakikaten ona kaç kez baktım göremedim sonunda tornavida ile az bastım sigorta KIRIK!!!yenisi ile değiştik iş tamam abim beni sevincinden havaya attı!!!1250 tl si boşa gidecekti yoksa bedavaya halloldu!!!sigortası görülmeyecek şekilde kırılmıştır inşallah....

pReAcHeR
21-04-2010, 09:10
bakınız!!!!!bir arkadaşımızın cordobası var abs yandı özel servis abs pompası bozuk demişti istanbulda mert abiyi aradım abs saç sigortası bozulmuştır kesinlikle dedi gözle görülmez bir şekilde kırılıyor dedi arasıra değiyo birbirine çok yakın kırık parçalar olduğu için hakikaten ona kaç kez baktım göremedim sonunda tornavida ile az bastım sigorta KIRIK!!!yenisi ile değiştik iş tamam abim beni sevincinden havaya attı!!!1250 tl si boşa gidecekti yoksa bedavaya halloldu!!!sigortası görülmeyecek şekilde kırılmıştır inşallah....

+1 diyorum arkadaşlar.
Benim sorun da buradan çıktı. Başına gelen herkes önce akü üzerindeki 40 Amperlik sigortayı kontrol etsin mutlaka. Bilgisayara bağlandığında bu sigortanın attığını değil, ABS pompası arızası veriyor. Bir sigorta ile bütün derdim bitti.
Selamlar.

cunuyil
27-04-2010, 20:40
+1 diyorum arkadaşlar.
Benim sorun da buradan çıktı. Başına gelen herkes önce akü üzerindeki 40 Amperlik sigortayı kontrol etsin mutlaka. Bilgisayara bağlandığında bu sigortanın attığını değil, ABS pompası arızası veriyor. Bir sigorta ile bütün derdim bitti.
Selamlar.Arkadaştan alıntı yaparak çözümün gerçekten de 40 Amperlik sigorta olduğunu teyit ediyor ve resimleri ekliyorum.

Bu arada sigorta diye klasik sigortalardan biri diye düşünüyordum.Meğerse o metal parçalar ( Pula benziyor.:) ) da sigorta imiş.:rolleyes1:

Kullanma kılavuzunda ABS sigortası olarak 6 nolu sigorta görünüyordu.Aşağıdaki resimlerde 4 nolu sigorta olarak görünen 6 nolu uçtaydı ve ben 4 ile 6'nın yerini değiştirdim.Her ikisi de 40 Amperlik...

Aracı çalıştırıp 10 metre hızlanıp frene bastığım anda ABS lambası söndü ve ABS de devreye girdi.

[/URL]http://www.seatclubturkey.com/attachment.php?attachmentid=763&d=1272389361 (http://www.seatclubturkey.com/attachment.php?attachmentid=763&d=1272389361)

[URL="http://www.seatclubturkey.com/attachment.php?attachmentid=762&d=1272389317"]http://www.seatclubturkey.com/attachment.php?attachmentid=762&d=1272389317 (http://www.seatclubturkey.com/attachment.php?attachmentid=762&d=1272389317)

Faydalı olması dileğiyle!:funky:

GRAND_CHIEF
28-04-2010, 13:16
işte forumun gücü binlerce lira milli servet boşa gidecekti

mrtlhn
25-11-2010, 18:38
saygılar arkadaşlar,

bu akşam yetkili servisteydim.

haftalardır ABS ışığım yanmıyor. bilgasayar pompa geri dönüş arzası veriyor.

dediğiniz şeylere dikkat edeceğim inş. düzelir. yoksa 1479 TL

mrtlhn
25-11-2010, 19:55
ArkadaŞlar aynisini yaptim ve dÜzeldİ

hepİnİze Çok teŞekkÜrler 8)

by_carisma33
03-07-2014, 01:03
Arkadaşlar teknik destekde yeni konu açmıştım ama şimdi google den ararken bu sayfayı buldum. Konuyu hortlatayım dedim. Benim yaşadığım sorunda da tam olarak "abs geri dönüş pompası arızası" yazıyordu. Hangi sigorta bu bakılacak olan. Resimler uçmuş. Akünün üstündekine baktım ben. Ordan değil sanırım. Sigorta kutusunda mı? Şöfor tarafındaki?

ferhatte
07-08-2014, 23:45
dostum buldun mu hangi sigorta oldugunu bende arıyorumda
güncel...

Rhapsody
12-08-2014, 14:24
Aynın sorun bende de devam ediyor yaklaşık 2 aydır bu şekilde kullanıyorum ve frenlerim doğan şahin gibi tutuyor yani :) Paso kızaklıyorum ABS devreye girmiyor. Sigortaları kontrol etmiştim daha önce ama aklıma sanayideki beyinciler geldi. Gittim iki farklı yere bağlattım arabayı ikiside ABS beyni dedi. Tamiri 400 tl diyorlar. Tamirden sonrada sıkıntı yaşamassın sürekli başımıza geliyor filan diyorlar.

ilker60
27-11-2017, 13:17
Merhaba arkadaşlar konuyu biraz hortlaşmış olucam ama benimde benzer bir sorunum var. devamlı lastik basınç uyarısı alıyorum ama lastiklerde hiç hava farkı olmuyor set ediyorum 2-3 gün sonra tekrar yanıyor arada abs işığı ile beraber yanıyor. herzaman havalarını düzeltiğim yerdeki lastikçinin yerinde havaları kontrol ediyorum değişim olmuyor. kısacası hava eksilmemesine rağmen 2-3 günde bir lastik uyarısı alıyoum arada birde düşük hızlarda akan trafikte (10-15 km/s) hafifce fren yapınca pedalda da hissedilen bir lastiğin dönüş hızı ile aynı oranlı tekrar eden bir tık - tık - tık sesi geliyor (abs açması değil abs açılınca nasıl olduğunu biliyorum)

ibizalarda lastik içi basınç sensörü olmayıp abs sensörlerindeki lastik devir sayısını kontrol ederek inik olan lastiği tespit ettiğini biliyorum bu sebeple acaba abs sensörlerinde arıza olabilirmi ? varsa arızalı olanı nasıl tespit edebiliriz.

Dombilly
19-01-2021, 10:52
Malum soğuklar başladı. 4 gündür aracım marş alıyor fakat marş basarken ve birkaç saniye sonrasında süren "((abs))" ışığı yanması başladı. Bu akünün bitmesine işaret midir şarj dinamosuyla mı alakalıdır? Biraz da sıcak havalardaki gibi olmuyor tek çevirmede marş alan aracım iki üç çevirmede alıyor. Eğer akü ise kaç amper tavsiye edersiniz? Marka tavsiyeniz var mıdır. Üzerinde mutlu akü var bu arada

2007 Cordoba 1.4 TDI 80 Stylance

emirkayra
19-01-2021, 12:21
Aküden ziyade ısıtma bujileri ve ısıtma rölesine bakmakta fayda var bende de aynı sorun vardı ısıtma rölesi değişimi yaptık düzeldi

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Dombilly
19-01-2021, 12:52
Aküden ziyade ısıtma bujileri ve ısıtma rölesine bakmakta fayda var bende de aynı sorun vardı ısıtma rölesi değişimi yaptık düzeldi

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildiÖzür dilerim akü ışığı yazmışım. Abs ışığı yazacaktım.

emirkayra
19-01-2021, 13:23
Özür dilerim akü ışığı yazmışım. Abs ışığı yazacaktım.

O zaman akü ölçümü yapmakta fayda var zayıflamış olabilir değişme zamanı yaklaşmış olabilir

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ismail
19-01-2021, 15:16
Malum soğuklar başladı. 4 gündür aracım marş alıyor fakat marş basarken ve birkaç saniye sonrasında süren "((abs))" ışığı yanması başladı. Bu akünün bitmesine işaret midir şarj dinamosuyla mı alakalıdır? Biraz da sıcak havalardaki gibi olmuyor tek çevirmede marş alan aracım iki üç çevirmede alıyor. Eğer akü ise kaç amper tavsiye edersiniz? Marka tavsiyeniz var mıdır. Üzerinde mutlu akü var bu arada

geçmiş olsun kardeşim
açtığın konuyu bu konu ile birleştirdim mesajları okumanı tavsiye ederim
abs ışığı genelde tekerlerde bulunan hız / abs sensörleri ile alakalıdır
ama abs beyninde sorun olduğunda da abs ışığı yanabilir
ayrıca abs beynine elektrik gitmiyorsa da abs ışığı yanabilir
mesajlarda benzer sorun yaşayan ve çözüm sunanlar mevcut
hangi marka yada kaç amper akü dersen de eklediğim konunun mesajları yardımcı olacaktır
http://www.seatclubturkey.com/teknik-destek/21755-hangi-marka-aku.html

Dombilly
23-01-2021, 21:06
geçmiş olsun kardeşim
açtığın konuyu bu konu ile birleştirdim mesajları okumanı tavsiye ederim
abs ışığı genelde tekerlerde bulunan hız / abs sensörleri ile alakalıdır
ama abs beyninde sorun olduğunda da abs ışığı yanabilir
ayrıca abs beynine elektrik gitmiyorsa da abs ışığı yanabilir
mesajlarda benzer sorun yaşayan ve çözüm sunanlar mevcut
hangi marka yada kaç amper akü dersen de eklediğim konunun mesajları yardımcı olacaktır
http://www.seatclubturkey.com/teknik-destek/21755-hangi-marka-aku.htmlYardımın için teşekkür ederim abi. Dün aküyü ölçtürdüm ve bitik olduğunu öğrendim. 60 amper 540a ilk mar gücü olan mutlu marka akü aldım. Akü değiştirmeden önce şarj dinamosundan olduğunu tahmin ettiğim ses azaldı abs ışığı yanmamaya başladı.

ismail
24-01-2021, 21:56
Yardımın için teşekkür ederim abi. Dün aküyü ölçtürdüm ve bitik olduğunu öğrendim. 60 amper 540a ilk mar gücü olan mutlu marka akü aldım. Akü değiştirmeden önce şarj dinamosundan olduğunu tahmin ettiğim ses azaldı abs ışığı yanmamaya başladı.

rica ederim kardeşim
hayırlı olsun
aracını iyi günlerde sorunsuca kullanmanı tavsiye ederim