PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.2 Tsi Dsg vs 1.6 Tdi Manuel ?

ghostchant
15-07-2014, 21:15
Herkese merhaba,

Bu hafta içerisinde Seat Leon alacağım ancak modele birtürlü karar veremiyorum. 1.2 tsi otomatiği baya bir araştırdım. Ancak, ya şanzımandan ya da turbosundan dolayı devamlı şikayetler olduğunu görüyorum internette (Tabi bu şikayetler için de öznellik ve bir araçta çıkan sorunu genele vurulmasını da göz önünde bulunduruyorum.)

Diğer yandan, 1.6 tdi manuel de olabilir diyorum. Az da yakıyor. Ne turbonun problemine ne de dsg'nin arıza yapma ihtimalinden uzak kalırım. Hem de daha ekonomik. Ancak İstanbul'da yaşıyorum. Yılda en fazla 15.000 km yaparım (Genelde 11-12 bin km). Ve İstanbul'un rezalet durumunu herkes bilir. Trafik, dur-kalk,yokuş, tümsek, çukur falan fistan. Hiç manuel vites kullanmadım, ama manuel vites eminimki çok yoruyor insanı. Ancak şöyle birşey de var. Aracı mümkün olduğunca trafik saatleri dışında kullanmaya çalışan biriyim. He yine trafiğe yakalanmaz mı insan yakalanır tabi.

Ne dersiniz? Hangisi daha mantıklı ? Özellikle manuel kullanan arkadaşlara soruyorum. Manuel vites çok mu bıktırıyor? Ya da dsg ve 1.2 tsi motora ilişkin arıza ve şikayetler internet ortamında abartılıyor mu?

Ha bir de 2. el değerini de göz önünde bulunduruyorum. 1.2 tsi otomatik için piyasada çok fazla önyargı var sanki. 1.6 tdi manuel daha iyi fiyata daha çabuk satılır gibi görünüyor.

augur
15-07-2014, 21:32
11 km için ben şahsen dizel almazdım.manuel araç kullanmayı sevsem de istanbulda manuel vites ciddi yorgunluk.hele bir de alışkanlığınız yoksa durum daha da vahim :)

Ben dizel manuel aldım ama araç bir sene dolmadan 33 k ya geldi. Muhtemelen senesini doldurduğunda 35 k civarında olacak.manuel araç kullanmayı ciddi seven ve otomatikten nefret eden birisi olarak ben bile bazen illallah ediyorum trafikte.

Kısaca rahatlık önemli diyorsanız 1.2 dsg, ekonomi önemli diyorsanız ve senede ortalama 20 k kmyaparım diyorsanız 1.6 tdi manuel.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Fuzun
15-07-2014, 21:34
Dizele gerek yok diye düşünüyorum hani illa ki yakıt farkı olcak ama değmez yani.1.2 TSI başarılı bir motor bence garantisinide uzatırsanız dsg'nin bir sorun olacağını sanmıyorum temiz temiz binersiniz.

ghostchant
15-07-2014, 21:36
Ha şunu da belirteyim. Dizel manuel için hem iyi bir fiyat aldım hem de ÖTV'den muaf alacağım aracı. Dizel araç bin lira daha pahalı oluyor. Fark çok az olduğu için biraz aklımı çeliyor. Ha bir de belirteyim, engelli aracı olarak alacağım için aracı 5 sene satamayacağım.

Açıkçası trafik nedeniyle toplu taşımayı tercih eden bir insanım. Ancak dediğim gibi, bir yandan dizel araç satmak daha kolaymış gibi görünüyor.

Bir de nedir bu şanzıman ve turbo motor şikayetleri. Çok mu abartılıyor. Ya göğsünü gere gere "4-5 senedir 1.2 tsi dsg kullanıyorum, araçta hiç sıkıntı yok" diyen çıkmaz mı? :)

ismail
15-07-2014, 21:37
istanbul trafiğinde manuel çekilmez gibime geliyor
o yüzden 1.2 tsi dsg de karar kılman daha iyi olur gibime geliyor
1P (mk2) 1.6 tdi dsg den 5F (mk3) 1.2 tsi dsg ye geçen bir arkadaşımızın yorumlarını okuyabilirsin
faydalı olabilieceğini düşündüğüm birkaç konu
http://www.seatclubturkey.com/leon-mk3-5f-2013-gunumuz/43984-mk2-1-6-dizel-dsg-satip-mk3-1-2-tsi-dsg-aldim.html
http://www.seatclubturkey.com/leon-mk3-5f-2013-gunumuz/47958-1-2-tsi-dusuk-tuketim-denemem-4-3-lt.html

augur
15-07-2014, 21:39
Dsg alırsan garantiyi kesinlikle uzat, onun dışında 1.2 motor gayet iyi bir motor.satışta sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum.leonda en çok sıkıntıyı düşük işçilik kalitesi, trim sesleri ve servislerin vurdumduymazlığından yaşarsın.onlar da tüm modellerde standart maalesef :p

ismail
15-07-2014, 21:41
Ha şunu da belirteyim. Dizel manuel için hem iyi bir fiyat aldım hem de ÖTV'den muaf alacağım aracı. Dizel araç bin lira daha pahalı oluyor. Fark çok az olduğu için biraz aklımı çeliyor. Ha bir de belirteyim, engelli aracı olarak alacağım için aracı 5 sene satamayacağım.

Açıkçası trafik nedeniyle toplu taşımayı tercih eden bir insanım. Ancak dediğim gibi, bir yandan dizel araç satmak daha kolaymış gibi görünüyor.

Bir de nedir bu şanzıman ve turbo motor şikayetleri. Çok mu abartılıyor. Ya göğsünü gere gere "4-5 senedir 1.2 tsi dsg kullanıyorum, araçta hiç sıkıntı yok" diyen çıkmaz mı? :)

dsg genelde 1.6 tdi araçlarda sorun çıkartıyor
1.2 tsi larda pek sorun yok gibi
özellikle 5F (mk3) kasa leon 1.2 tsi ların turbolarında da sorun yok
1P (mk2) kasa 1.2 tsi leonların ilk başta gelenlerinde turbo ya bir parça ilave edilmesi gerekiyor

ghostchant
15-07-2014, 21:53
Peki 1.2 Tsi motorun yakıt tüketimi şehirdışı nasıldır? Otobanda falan genelde 130-140 arası giderim. Daha fazlasına ihtiyaç duymam. Belirttiğim hızda gitmek 1.2 tsi motor için nasıldır? Motor ve turbo için fazla gelir mi sizce?

Cenk_
15-07-2014, 22:08
Aracim su an 9000 de. Sehirdisi sakin kullanimda 5.0 yakiyor. Sehir ici 6.5 lt. Turbo yada sanziman da hicbir sorun yok. Yilda 15000 km yapacaksanız kesinlikle 1.2. Dsg cok konforlu.

SİMON
15-07-2014, 22:20
Bahsettıgın km ler ıcın benzınlı daha ıyı bence
tabı 2 el de 1.2 tsı 1.6tdı kadar ıyı satılmayabılır

yasaminonuru
16-07-2014, 01:36

Son yıllarda ikinci elde dizeli satmak kolaymış gibi gözükse de otomatiği satmak daha da kolay. Avantaj otomatik araçlar lehine döndü. Bir çok kişinin önceliği artık otomatikten yana. Özellikle bayan sürücülerin trafikte giderek artması bunun en büyük sebeplerinden. Hangi marka/model alırsınız bilemem ama tercihiniz otomatikten yana olsun bence, daha sonra pişman olmayın. (Dünyada daha bir şeyi almadan satışının derdine düşen bizden başka millette yoktur sanırım :D)

cihanair
16-07-2014, 02:59
Senede 30.000 km yaparsaniz 100.000 km uzeri bir yol yapinca dizel benzinli farki kapanir
Kesinliklr 1.2 cok daha mantikli olur
Vergi avantaji cabasi

mephias
16-07-2014, 06:30
Yüksek talepten dizelin fiyatı gereksiz yükseldi arada ki fark eskisi kadar çok değil, bir önceki aracım manueldi leonla otomatiğe geçtim konfor açısından çok fark var, trafikte artık eskisi gibi değil o kadar çok insan yaşıyorki gittikçe gün içinde daha geniş bir zamana yayılıyor, bu yüzden pek çok kişinin dediği gibi 1.2 tsi dsg almak daha mantıklı.

Bu arada 1.2 TSI daha çok tercih ediliyor bile olabilir, ben şubat sonunda 2014 zamlarından kurtulmak için 2013 bulup aldım aracımı, sıfır 2013'ten kalan 1.2 TSI bulamadığım için dizel almak zorunda kaldım.

aLzheimer
16-07-2014, 07:45
ghostchant dizelin keyfi 1.2 den güzel , otomatiğinde keyfi manuelden güzel. 2. el piyasasında 1.2 in daha çabuk gidecektir otomatik olduğu için. fazla km yapmıyorsan 1.2 al. dizelin manueli yoruyor insanı , heleki trafikte.

ghostchant
16-07-2014, 09:19
Valla saolun. Birkaç saat, birçok kişinin yorumunu topladım bu siteden. yine 1.2 tsi'a yakınım. Ama dediğim gibi aracı mümkün olduğunca İstanbul'un trafik saatleri dışında kullanmaya çalışan bir insanım, sabah saatleri ile akşam saatleri kesinlikle araç kullanmam. Ama gece 12'de de E-5'de trafiğe yakalandığım çok oldu :).

Bir de aracın vergi boyutunu pek düşünmüyorum. Çünkü Ötvden,mtvden muaf olacağım, engelli aracı şeklinde alacağım için.

Sanırım şehiriçi kullanım için 1.2 tsi dsg en iyisi. Hele ki İstanbul için.

Peki otobanda 130-140 ile gitmek bu aracı kastırmaz diye düşünüyorum değil mi? Belirttiğim hızda devir genelde kaç oluyor?

airarmada
16-07-2014, 10:02
Engelli indirimi ile alinacaksa tdi alin kafaniz rahat etsin satarken 1 tik ondesiniz.
Yok engelli olmayacaksa tdi a hic luzum yok aradaki fiyat farkini cikaramazsiniz.tsi nerdeyse tdi kadar yakiyor

SM-N900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Emre
16-07-2014, 10:11
yerinde olsam 1.6 tdi dsg alırdım.

ghostchant
16-07-2014, 10:18
Dizelin dsgsini alacak kadar para harcamak da istemiyorum açıkçası :)

Emre
16-07-2014, 10:22
Dizelin dsgsini alacak kadar para harcamak da istemiyorum açıkçası :)
senesi dolmamış araçlar var 1.6tdi dsg 5-10k arası dodta onlardan bakın olmazsa

ghostchant
16-07-2014, 10:28
Belirttiğin durumda ÖTV muafiyetinden yararlanamıyorum yalnız. 0 araç olmazı lazım.

Cenk_
16-07-2014, 18:34
Valla saolun. Birkaç saat, birçok kişinin yorumunu topladım bu siteden. yine 1.2 tsi'a yakınım. Ama dediğim gibi aracı mümkün olduğunca İstanbul'un trafik saatleri dışında kullanmaya çalışan bir insanım, sabah saatleri ile akşam saatleri kesinlikle araç kullanmam. Ama gece 12'de de E-5'de trafiğe yakalandığım çok oldu :).

Bir de aracın vergi boyutunu pek düşünmüyorum. Çünkü Ötvden,mtvden muaf olacağım, engelli aracı şeklinde alacağım için.

Sanırım şehiriçi kullanım için 1.2 tsi dsg en iyisi. Hele ki İstanbul için.

Peki otobanda 130-140 ile gitmek bu aracı kastırmaz diye düşünüyorum değil mi? Belirttiğim hızda devir genelde kaç oluyor?
180 e zorlanmadan çıktım.

ghostchant
17-07-2014, 00:44
Valla teşekkür ederim herkese tekrardan. Acayi p kararsız kalmıştım. Ama gördüğüm kadarıyla DSG kesin arıza yapacaktır diye bir şart olmasada, arıza riski yüksek bir şanzıman gibi duruyor. Belki bende de algıda seçicilik olabilir. Sırf Dsg arızasını içerem yazılara yöneliyor olabilirim internetteki forumlarda. Ancak şu an hali hazırda dizel için iyi bir indirim almışım hem de ÖTV ve mtvden muaf olunca iki araç arasında bin lira fark oluyor. Değerlendirebilirim bu avantajı diye düşünüyorum.

volkago
18-07-2014, 09:35
Peki 1.2 Tsi motorun yakıt tüketimi şehirdışı nasıldır? Otobanda falan genelde 130-140 arası giderim. Daha fazlasına ihtiyaç duymam. Belirttiğim hızda gitmek 1.2 tsi motor için nasıldır? Motor ve turbo için fazla gelir mi sizce?

1.2 dsg style plus 2013 leon sahibiyim antalya ankara arası 100 km cruze kontrol ile gittim geldim 1 depo yaklaşık 47 lt benzin aldım. 1185 km yol yaptım . Araç çok yakıyor diyenlere inanmıyorum. Aracı yeri geliyor şehir içi sert kullanıyorum . S modu oldukça kullanan biriyim . 140 tan 170 e çıkma aralığı saniyeler alıyor. Dsg ile daha hiç problem yaşamadım. Dizel alacaktım fakat 192 bin km sonra ancak dizele ödediğim farkı çıksrabiliyordum. Ha birde bandrol ve bakım ücretleri var ekstra . Temmuz bandrolü 268.5 tl ödedim. Tercih size kalmış

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildihttp://img.tapatalk.com/d/14/07/18/nemy2e8y.jpg

ghostchant
18-07-2014, 10:22
Araç kaç km'de bu arada?

oquzdag
18-07-2014, 10:26
ghostchant dizelin keyfi 1.2 den güzel , otomatiğinde keyfi manuelden güzel. 2. el piyasasında 1.2 in daha çabuk gidecektir otomatik olduğu için. fazla km yapmıyorsan 1.2 al. dizelin manueli yoruyor insanı , heleki trafikte.

Mk3 1.2 tsi 1.6 tdi dan kesinlikle ve kesinlikle daha zevkli, keyifli.

Diğer görüşlerine katılıyorum.

aLzheimer
18-07-2014, 10:32
oquzdag leonun 1.2 sini sürmedim , ibizayı poloyu sürdümde , aynı motordur heralde çok bi fark yoktur. dizelin gücü uzun yolda anlaşılır , yakıt olsun , ısındımı yola yapışması olsun bunlar illaki 1.2 den daha keyif verici. yola 4 kişi ve bagajla çıktığını düşün , artı ve eksi yanlar hepsinde var ama arkadaşın tercihine göre 1.2 mantıklı. Ama tercih meselesi burda sadece otomatik ve manuel konusunda.

oquzdag
18-07-2014, 10:32
Valla teşekkür ederim herkese tekrardan. Acayi p kararsız kalmıştım. Ama gördüğüm kadarıyla DSG kesin arıza yapacaktır diye bir şart olmasada, arıza riski yüksek bir şanzıman gibi duruyor. Belki bende de algıda seçicilik olabilir. Sırf Dsg arızasını içerem yazılara yöneliyor olabilirim internetteki forumlarda. Ancak şu an hali hazırda dizel için iyi bir indirim almışım hem de ÖTV ve mtvden muaf olunca iki araç arasında bin lira fark oluyor. Değerlendirebilirim bu avantajı diye düşünüyorum.

1.2 tsi DSg al. Pişman olmazsin.
ama dizeli alırsanda, 1.2 tsi dsg mk3 sakın sürme, pişman olursun!

oquzdag
18-07-2014, 10:35
oquzdag leonun 1.2 sini sürmedim , ibizayı poloyu sürdümde , aynı motordur heralde çok bi fark yoktur. dizelin gücü uzun yolda anlaşılır , yakıt olsun , ısındımı yola yapışması olsun bunlar illaki 1.2 den daha keyif verici. yola 4 kişi ve bagajla çıktığını düşün , artı ve eksi yanlar hepsinde var ama arkadaşın tercihine göre 1.2 mantıklı. Ama tercih meselesi burda sadece otomatik ve manuel konusunda.
Mk3 1.2 tsi dsg sürmeni tavsiye ederim. Sadece golf7 1.2 tsi dsg ile kıyaslanabilir. Ne ibiza, ne polo(makyajlı polo hariç), nede jetta ile kıyaslanmaz. FAbrika verilerinde bile arada 2 lt ye yakın fark var. Motorun devirlenmesi yumuşaklığı çok farklı. 1.2 tsi dsg jetta denedim. Mk3 leon ile alakası yok. jetta çok ağır kalıyor.
4 kişi ve bagaj full olsun. anlaşılmıyor bile. Dizelin torku kendi kategorinde benzinlininki kendi kategorisinde değerlendirilmeli. Yani dizelde 250 nm tork benzinde 175 nm tork diye düşünüp yükte zorlanır değil. 1.2 tsi nin düşük devirde tork verme özelliği sayesinde hiç bir devir ve viteste bayılma yapmamasını sağlıyor.
bilakis dizelin geç gaz tepkisi ve ağır devirlenmesi direk eksiye dönüşüyor.
1.6 tdi motor benim nazarımda kullanımı zevksiz ve iyi kalibre edilmemiş bir motor. 1500 ün altında çok çok tepkisiz Bu benim otomobil sürme mantığıma ters. Tabiki herkesin görüşü farklıdır. 2.0 tdi bloğu kullanılarak üretildiği söyleniyor. Bu anlamada devşirme bir motor.
k.peder daha yeni 1.6 tdi passat aldı. manuel. uzun süre sürdüm. TAm bir işkence. ikinci viteste 1500 ün altında kalmak imkansız araç gitmiyor. Bir de çok kısa bir garip.
Araç sollaayım dedim. 3. vites 2500 devirden gaza asıldım. 3500 de güç bitti. soollama esnasında vites de atılmaz. fren yapıp geri aracın arkasına girdim.
1.2 tsi dsg ise kick down yaptığım anda dsg 2 veya 3 vites birden küçültüp ok gibi fırlıyor. ve uzayarak gidiyor. Passat tabiki mk3 den ağır. ama motor aynı.

aLzheimer
18-07-2014, 10:37
oquzdag doğrudur. tecrübe etmek gerek tabiki , ama bende zamanında dizel kullanan biri olarak , ileride alacağım araba kesinlikle ya 1.2 dsg yada fr dsg. dizel kesinlikle almayacağım.

aLzheimer
18-07-2014, 10:38
daha doğrusu beygir yüksek üretim yaparlarsa alırım dizeli. düzelteyim :)

oquzdag
18-07-2014, 10:49
oquzdag doğrudur. tecrübe etmek gerek tabiki , ama bende zamanında dizel kullanan biri olarak , ileride alacağım araba kesinlikle ya 1.2 dsg yada fr dsg. dizel kesinlikle almayacağım.

dostum, fr dsg al. keyif de son noktaları yaşa derim. Dizel 2.0 tdi harici alınmaz...

ghostchant
18-07-2014, 10:59
Bir tek mesele DSG kalıyor ozaman. Şu doğuş bana dsg için iyi bir garanti sunabilse .2+2, 2+3 nedir arkadaş." Biz ürünümüze güvenmiyoruz. Parayla garanti satın alın. İleride çıkabilecek arızalara karşı gelin şimdiden masrafları aramızda paylaşalım" demek gibi birşey bence. Çok saçma. Dediğim gibi dizel manueli alırken avantajlı alacam. Ne ötv olacak ne mtv. Satarken de avantajlı satarım diye düşünüyorum. 2005ten beri kullandığım araç benzinli otomatik. Çok güzel hakkaten. otomatik yormuyor, benzinli olunca da hemen kaçıyor. Ama devamlı da "aman dsgye birşey olacak mı" vb. endişe ile araç sürmek istemiyorum, araç hiç bozulmasa bile.

oquzdag
18-07-2014, 11:08
Bir tek mesele DSG kalıyor ozaman. Şu doğuş bana dsg için iyi bir garanti sunabilse .2+2, 2+3 nedir arkadaş." Biz ürünümüze güvenmiyoruz. Parayla garanti satın alın. İleride çıkabilecek arızalara karşı gelin şimdiden masrafları aramızda paylaşalım" demek gibi birşey bence. Çok saçma. Dediğim gibi dizel manueli alırken avantajlı alacam. Ne ötv olacak ne mtv. Satarken de avantajlı satarım diye düşünüyorum. 2005ten beri kullandığım araç benzinli otomatik. Çok güzel hakkaten. otomatik yormuyor, benzinli olunca da hemen kaçıyor. Ama devamlı da "aman dsgye birşey olacak mı" vb. endişe ile araç sürmek istemiyorum, araç hiç bozulmasa bile.
DSg ye artı garantiye gerek yok. Aracı sürekli aynı yetkili servise götürün. Garanti sonrası bile masrafsız sorunlarınız giderilir.

Hangi konuya yoğunlaşırsanız ondan korkarsınız. Dizelin enjektörleri ile ilgili biraz araştırma yapın isterseniz??? 1.6 tdi daki piezo-elektirik. İnsanlar ne masraflar yapmış ne eziyetler çekmiş.
Benzinliyi ötv mtv siz neden alamıyorsunuz? O kısmı kaçırdım galiba.

Her firma marka şuan artı garanti sistemini uyguluyor. Bunda garip bir durum yok. 2000 Tl lik buzdolabı için 200 tl isteniyor gibi.
Devamlı dsg ye bir şey olacak mı korkunuz olacaksa almayın. Sürekli Sol ayak - sağ el ile, hiç bir arıza yaşamadan garantili olarak otomobil sürmeye devam edin. Haklısınız.

volkago
18-07-2014, 15:08
Araç kaç km'de bu arada?

6800

yasaminonuru
19-07-2014, 02:10
Mk3 1.2 tsi dsg sürmeni tavsiye ederim. Sadece golf7 1.2 tsi dsg ile kıyaslanabilir. Ne ibiza, ne polo(makyajlı polo hariç), nede jetta ile kıyaslanmaz. FAbrika verilerinde bile arada 2 lt ye yakın fark var. Motorun devirlenmesi yumuşaklığı çok farklı. 1.2 tsi dsg jetta denedim. Mk3 leon ile alakası yok. jetta çok ağır kalıyor.
4 kişi ve bagaj full olsun. anlaşılmıyor bile. Dizelin torku kendi kategorinde benzinlininki kendi kategorisinde değerlendirilmeli. Yani dizelde 250 nm tork benzinde 175 nm tork diye düşünüp yükte zorlanır değil. 1.2 tsi nin düşük devirde tork verme özelliği sayesinde hiç bir devir ve viteste bayılma yapmamasını sağlıyor.
bilakis dizelin geç gaz tepkisi ve ağır devirlenmesi direk eksiye dönüşüyor.
1.6 tdi motor benim nazarımda kullanımı zevksiz ve iyi kalibre edilmemiş bir motor. 1500 ün altında çok çok tepkisiz Bu benim otomobil sürme mantığıma ters. Tabiki herkesin görüşü farklıdır. 2.0 tdi bloğu kullanılarak üretildiği söyleniyor. Bu anlamada devşirme bir motor.
k.peder daha yeni 1.6 tdi passat aldı. manuel. uzun süre sürdüm. TAm bir işkence. ikinci viteste 1500 ün altında kalmak imkansız araç gitmiyor. Bir de çok kısa bir garip.
Araç sollaayım dedim. 3. vites 2500 devirden gaza asıldım. 3500 de güç bitti. soollama esnasında vites de atılmaz. fren yapıp geri aracın arkasına girdim.
1.2 tsi dsg ise kick down yaptığım anda dsg 2 veya 3 vites birden küçültüp ok gibi fırlıyor. ve uzayarak gidiyor. Passat tabiki mk3 den ağır. ama motor aynı.

Tebrik ederim gerçekten çok güzel açıklamışsınız. 1.2 TSI motor için kesinlikle test şart. Ben almadan önce test ettim ve hayran kaldım. Aracımı kullanan bir arkadaşım gitti aynısından aldı geçen sene ve çok memnun. Bu zamana kadar bir iki deneme haricinde gaza hep ayağımın ucuyla bastım, dip yaptığınızda araba başka oluyor. Bizzat test ederseniz farkı anlarsınız gerçekten. Bu arada aynı zamanda dizel araçta kullanıyorum, 1.2 TSI gibi zevk vermiyor. İnsan bazen ok gibi fırlasın, hemen ivmelensin istiyor ama bildiğin kağnı oluyor :D

cagri06
19-07-2014, 03:08
Ben 2013 leon 1.2 tsi manuel kullanıyorum babamda yine 2011 skoda yeti 1.2 tsi dsg(7ileri) var benim araç 10binkm de babamın aracı 35bin km de motor olarak henüz herhangi bir sorun söz konusu değil iki aracıda kullandığım için manuel vites dsgnin yanında biraz hamallık yapıyormuş hissi veriyor belkide manueller 6 vites olduğu içindir her dur kalkta 1-6 arası aracı oynatmak adamı yoruyor(çoğu kez 5i hatta bazen 4ve 5i atlıyorum 3 den direk 6 ya) ama onun haricinde pek bir fark yok dizellerini hiç kullanma imkanım olmadı ama 1.2tsi yi dsg ile tavsiye ederim 7 vites var geçişler çok güzel spor modda araç yerinde durmuyor üstelik yeti 1375kg(75kg sürücü) ağırlık olarak yazıyor katalogda motor ve vites o kasaya rağmen performanslı leonda çok daha farklı bir keyif vereceğini zannediyorum. Ayrıca dsgnin sorunlarını dert etmeyin derim ben ilk kez babama yetiyi alırken hep enjektör arızasından korktum çekindim(Babam pek dikkat etmez benzini nereden aldığına ve aracı agresif kullanır çok da sıkıştırır motoru gerekli gereksiz hatta şanzuman içinde pek özenli bir kullanım sergilemez) hiç bir problem yaşamadık leon alıp bu foruma üye olduğumda ancak fark ettim dsgden insanların bu kadar çekindiklerini.

Cenk_
19-07-2014, 10:00
Tdi motoru sadece yılda 20000 km ve üzeri yapıyorsanız tercih edin. DSG istiyorsanız 1.2 TSI alın. Kullanımı ve ekonomisi yerinde bir araç.

yasaminonuru
19-07-2014, 13:12

DSG arızasının ağırlıklı olarak 1.6 TDI motora sahip araçlarda olduğunu unutmayın. Servis tarafından bana söylenen buydu. Sorun yaşayanlara baktığımızda büyük çoğunluğun dizellerde olduğunu da görüyoruz, sanırım torkun etkisi var bu durumda.

Berat
31-07-2014, 17:48
Dsg hata verdiği an illallah ettiren bi sistem, kumar oynamak gibi bişey oluyor

oquzdag
31-07-2014, 18:44
Dsg hata verdiği an illallah ettiren bi sistem, kumar oynamak gibi bişey oluyor
O mantıkla düz vites araç ile otomatik vites araç kıyaslanmaz. Otomatik almamayı önermekse zaten saçmalık.
Aynı mantıkla aynı korkuyla yine Sadece Tam otomatik vites almak gerekir. Oda malum 3-4 lt ye yakın fazla yakıyor.
İki kasadır dsg kullanıyorum artık hataları sorunları servisler tarafından öğrenilmiş durumda ve yedek parça sıkıntısı yok. Mekanik alet tabiki bozulacak bize düşen alıp binip tepe tepe kullanmak.

BozRadagast
31-07-2014, 19:13
Su anki benzin dizel lt farkina göre ve alacaginiz araclar arasındaki fiyat farkina gore eger yilda 33.000km den aşağı yaparsaniz kar etmezsiniz.

jokerfb41
31-07-2014, 20:10
35.000 de Dizel DSG Copa, 1.2 TSI DSG ile takas edilir mi? Aynı donanımla....

korfezli
31-07-2014, 21:25
2 yaşında 1.6 dizel veya aynı yaşta ve km'de 1.2 benzinli leonu ikinci elde sattığınızda bilemiyorum ama eğer sıfırına göre parasal kayıp (anaparaya göre yüzdesel olarak) eşit düzeyde ise, (araçları sıfır aldıktan sonra satana kadar bir devalüasyon olmadığını ve araçların ekstra pirim yapmadığını varsayıyorum) dizel aracı benzinliye göre sıfır alımda tercih etmek için mutlaka dizel ile çok kilometre yapmak gerekir tezine pek katılamıyorum. Dizeli ikinci elde satarken de benzinli ile fiyat makasını aynı düzeyde koruyarak satıyorsanız problem yok.