PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 3 Silindirli 1.0 Litrelik TSI Motorlu VW Golf Geliyor

bemp
27-07-2014, 20:21
İnsanoğlunun yer altı kaynaklarını çılgınca tüketmesi tüm hızıyla devam ederken bu durumun bizleri uçuruma götürdüğünü fark eden dünyanın önde gelen firmalar, daha yaşanılabilir dünya için gelişmelerini sürdürüyor. Bu firmaların başını otomotiv sektörünün devleri çekiyor. Çünkü otomotivler yakıt tüketimleri ile birlikte hem petrol harcıyor hemde egzoz gazları ile çevreyi kirletiyor. Otomobil firmaları da bu durum karşısında birçok çözüm üretip yeni motorlar geliştiriyorlar. Bunlar kimi zaman elektrikli motor olurken kimi zamanda daha çevreci benzinli ve dizel motorlar oluyor. Özellikle son yıllarda 1.2 litre ve altındaki motor hacimleri ile yüksek performans üreten motorların üretimi ve bunların satın alınması bu sektörde otomobil tercihlerini büyük oranda etkiliyor.

Volkswagen firmasının büyük oranda öncü olduğu ve 1.4 tsi ile başlayıp 1.2 tsi motor seçeneğine kadar gelen bu motor teknolojisi savaşlarında ford firmasının 1.0 ecoobost motoru, renault firmasının 0.9 tCe motoru, fiat firmasının yine 0.9 litrelik hacme sahip motoru bu sektörün iyice kızışmasını sağladı. Düşük hacimli ve daha az silindirli motordan turbo beslemeli yüksek güç üreten motorların piyasaya yavaş yavaş hakim olması ile yakıt tüketimi ve emisyon değerlerinde ciddi katkılar sağlanması hedeflenirken performanstan da ödün verilmemesi hedefleyen firmaların bu savaşında vw firması renault, fiat ve ford firmalarına cevap olarak yeni motor geliştirdi.

Volkswagen, yeni Polo'dan sonra, Golf'te de yeni 1.0 litrelik 3 silindirli turbo benzinli motor sunacak.

Volkswagen, geçtiğimiz günlerde yapılan Viyana Motor Sempozyumun'da, downsizing adını verdiği motor hacmi küçültme stratejisinin tutarlı bir devamını temsil eden yeni 3 silindirli TSI motorunun detayarını açıkladı. 1.0 litre hacminde olan bu yeni motor, EA211 kodu ile üretilen TSI motor ailesinin br üyesi olarak aşamalı olarak yeni makyajlı Polo ve Golf'te yer bulacak. Alman markanın 3 silindirli atmosferik MPI ve 4 silindirli TSI motorlarının yerini alacak, yeni üç silindirli 1.0 litrelik TSI'nin enjeksiyon parçaları, enerjinin hızlı dönüşümü sağlanarak, daha verimli yanma sağlanması amacıyla geliştirilmiş. Yerini aldıkları motorlara göre daha ekonomik ve çevreci olacak yeni üç silindirli 1.0 litrelik TSI, aynı performans değelerini sunmasıyla dikkat çekiyor. Makyajlı Polo'da 95 hp ve 110 hp güç seçeneklerine sahip olacak yeni üç silindirli 1.0 litrelik TSI, güncel Golf'te 115 hp güç üretecek. 95 hp güç üreten versiyon 160 Nm tork değerine sahip olacakken, 110 hp ve 115 hp güç üreten versiyonların maksimum tork değeri 200 Nm olacak. Volkswagen'in açıklamasına göre, yeni üç silindirli 1.0 litrelik TSI'nin doğalgaz (CNG) ile çalışan bir versiyonu da Alman markanın geliştireceği bir süpermini segmentte yer alacak modelde kullanılacak.

Bu durumda, Volkswagen Golf'ün ülkemizde ilgi gören motor seçeneklerinden biri olan 105 hp güç üreten 1.2 litrelik TSI'nin, yerini 115 hp güç üreten yeni üç silindirli 1.0 litrelik TSI'ya bırakması bekleniyor. (alıntıdır.)

ERC
27-07-2014, 20:31
1.0 motor isterse 200 bg uretsin 50 60 bin verilmez

Agave
27-07-2014, 20:33
1.0 litreden ford şuan 120 hp 175 norm tork elde ediyor. 1.0 litreden VW'nin 200 norm tork çıkarması taktir edilmeli..

Fuzun
27-07-2014, 20:56
Gelecekte bizim araçlara oo 1600 motor mu büyükmüş ya bunun motoru diyecekler :D

Rivendell
27-07-2014, 21:01
Babamın geçen yıl çine gitti anlattığına göre çindeki en ufak motor 2,4 atmosferikten başlıyor. Bizim 1,4tsi oyuncak gibi kalır diyordu. 1000cc olupta 6-7 lt yakarsa bi kıymeti kalmaz.

ERC
27-07-2014, 21:34
Babamın geçen yıl çine gitti anlattığına göre çindeki en ufak motor 2,4 atmosferikten başlıyor. Bizim 1,4tsi oyuncak gibi kalır diyordu. 1000cc olupta 6-7 lt yakarsa bi kıymeti kalmaz.

Ne yakicakki amac maliyet dusurmek arge ye parayi basiyor bastan simdi 1.2 nin yerine 1.0 koyup golfte jettada 50 60 tan okutucaklar millete ki 1.2 kasayi ucu ucuna kaldiriyor

PoloArtvin
27-07-2014, 22:11
Valla ben 3 gün önce vw polo 1.2TSİ DSG Comfortline kullandım poloyu test etmeden önce honda civic 1.6 test ettim honda bildiğin eşşek gibiydi eco modda değildi,polo ise canavar valla benim 1.6 TDİ polo ile kafa kafaya gidebilir,tabi bu düz yolda geçerli :) Ama bence polonun 1.4 TSİ si olsa hem performanslı hemde yakıt açısından çok uygun olur.1.0 Polo olsaydı onuda denicektimde bulamadım :) Ama şuan ki TSİ teknolojisi gerçekten çok harika hem performans hem yakıt açısından

tan
28-07-2014, 00:44
1.2 tsi az yakmıyor ki 1.0 da yakmayacak heleki uzun yolda. arabayı kanı gibi kullanırsan o ayrı :) Yapsınlar ş.içi 5lt yakan benzinli araç o zaman teknoloji diyelim 0.2cc 200hp yapsa neye yarar

Agave
28-07-2014, 00:51
1.2 tsi az yakmıyor ki 1.0 da yakmayacak heleki uzun yolda. arabayı kanı gibi kullanırsan o ayrı :) Yapsınlar ş.içi 5lt yakan benzinli araç o zaman teknoloji diyelim 0.2cc 200hp yapsa neye yarar

Haklısınız. Uzun yolda ortalama hızınız ve tüketiminiz nedir acaba ?

tan
28-07-2014, 01:09
Haklısınız. Uzun yolda ortalama hızınız ve tüketiminiz nedir acaba ?

İbiza ile ş.içi 35 - 40 kuruş civarı ve devirli kullanırım aracı canına okurum yani :)

1.2 - 1.4 tsi ler az yakmıyor ş.içi yakıtları oldukça yüksek sattığım araçtan tekrar aldım 2.000cc 245hp ş.içi 7-8 lt yakıyor. Buna göre nerede kaldı 1.2 - 1.4 tsi ekonomisi ?

Agave
28-07-2014, 01:12
İbiza ile ş.içi 35 - 40 kuruş civarı ve devirli kullanırım aracı canına okurum yani :)

1.2 - 1.4 tsi ler az yakmıyor ş.içi yakıtları oldukça yüksek sattığım araçtan tekrar aldım 2.000cc 245hp ş.içi 7-8 lt yakıyor. Buna göre nerede kaldı 1.2 - 1.4 tsi ekonomisi ?

Km-kuruş hesabı degil de 100 kmde kaç litre yakıyorsunuz şehiriçi ?
Şehirdışında da ortalama hızınız ve tüketiminiz ne oluyor genelde ?
Araçta lpg var mı ?
Hangi 2.0 litre şehiriçi 7-8 yakıyor ?

tan
28-07-2014, 01:20
Km-kuruş hesabı degil de 100 kmde kaç litre yakıyorsunuz şehiriçi ?
Şehirdışında da ortalama hızınız ve tüketiminiz ne oluyor genelde ?
Araçta lpg var mı ?
Hangi 2.0 litre şehiriçi 7-8 yakıyor ?

İbiza ş.içi 7-8 litre arası yakıyor. Uzun yolda bu araçla pek gezmedim bir kere ankara yaptım giderken 170 civarı sürekli tam gaz gittim çok acelem vardı ve dönüşte 100-140 arası döndüm 2 saat araç çalışık uyudum 6 litre civarında yaktı

Tekrar aldığım araç 428 yani ş.içi 7-8 lt yakan ve 4 çeker olduğu halde bunu yakıyor.

Agave
28-07-2014, 01:30
İbiza ş.içi 7-8 litre arası yakıyor. Uzun yolda bu araçla pek gezmedim bir kere ankara yaptım giderken 170 civarı sürekli tam gaz gittim çok acelem vardı ve dönüşte 100-140 arası döndüm 2 saat araç çalışık uyudum 6 litre civarında yaktı

Tekrar aldığım araç 428 yani ş.içi 7-8 lt yakan ve 4 çeker olduğu halde bunu yakıyor.

Ibiza o hızlara göre az yakmış cidden. Bmw'ye diyecek laf yok. O güce ve xdrive'a rağmen 7-8 litre şehiriçi için harika harika harika. Tabi çok trafige giriyor musunuz ya da sakin misiniz önemli elbet. 125lik leon şehir içi ben İstanbula trafige aşırı girmeden 6-7 litre yakıyorm. İki katı güçteki araç benle aynı yakıyorsa hakkını teslim etmek gerek tabi.
TSI motorlar " basmazsanız az yakar :) " ama bu aşagı yukarı tüm turbolu araçlar için aynı.
İddia etmesem de 4.28xi aracınızla da seri kullansanız 12litreden aşagı gezmezsiniz. Uzun yolda ibiza gibi 170in altına inmeden giderseniz de 10 litreden aşagı yakacagını sanmıyorum. Gerçekten de böyle mi ? Reelde ne yakıyor yani

tan
28-07-2014, 01:50
Ibiza o hızlara göre az yakmış cidden. Bmw'ye diyecek laf yok. O güce ve xdrive'a rağmen 7-8 litre şehiriçi için harika harika harika. Tabi çok trafige giriyor musunuz ya da sakin misiniz önemli elbet. 125lik leon şehir içi ben İstanbula trafige aşırı girmeden 6-7 litre yakıyorm. İki katı güçteki araç benle aynı yakıyorsa hakkını teslim etmek gerek tabi.
TSI motorlar " basmazsanız az yakar :) " ama bu aşagı yukarı tüm turbolu araçlar için aynı.
İddia etmesem de 4.28xi aracınızla da seri kullansanız 12litreden aşagı gezmezsiniz. Uzun yolda ibiza gibi 170in altına inmeden giderseniz de 10 litreden aşagı yakacagını sanmıyorum. Gerçekten de böyle mi ? Reelde ne yakıyor yani

Uzun yolda 6 lt civarı yakıyor çok basarsan 8-9 lt yakıyor 8 ileri şanzuman var bunun etkisi büyük

ş.içi sport moda alıp gaza basarsan değerler yükseliyor fakat şöylede bir durum var bazı araçlarda gaza yüklenip yakaladığın ivmelenmeyi bu araçta gaza fazla basmadan yakalanıyor yani tam gaz basacak yer ve imkan olmuyor ş.içinde

Agave
28-07-2014, 01:57
Uzun yolda 6 lt civarı yakıyor çok basarsan 8-9 lt yakıyor 8 ileri şanzuman var bunun etkisi büyük

ş.içi sport moda alıp gaza basarsan değerler yükseliyor fakat şöylede bir durum var bazı araçlarda gaza yüklenip yakaladığın ivmelenmeyi bu araçta gaza fazla basmadan yakalanıyor yani tam gaz basacak yer ve imkan olmuyor ş.içinde

Güle güle güzel günlerde kullanın. Bize de kısmet olur umarım ileride :)

tan
28-07-2014, 02:03
Güle güle güzel günlerde kullanın. Bize de kısmet olur umarım ileride :)

Teşekkürler. İnşallah, Rabbim daha iyilerini nasip etsin hepinize

yasaminonuru
28-07-2014, 18:44

Ben de iki aracı kullandım. Halen 1.2 TSI DSG kullanıyorum. Objektif olarak iki araçta şunları gördüm:
2012 makyajlı kasa ibiza style 1.4 85 PS normal kullanımda aşırı bir tüketimi yok. Shift uyarısına göre vites atar sakin kullanırsanız 8-8,5 oluyor şehiriçinde. Ama rampada, basınca vs. aracın yakıtı uçuyor. 2013 1.2 TSI DSG style ise aynı şartlarda +2 vitesin farkını her zaman hissettiriyor, kağnı gibi değil ve yaklaşık %45 daha fazla tork üretiyor. Bir yılı aşkın süredir kullandığım aracın ş.içi ortalaması 6,5-7 civarlarında. Gaza sadece ayağımın ucuyla dokunurum diğer türlü tam bassam araba canavarlaşıyor. Aynı şartlarda iki aracın tüketimleri arasında 1-1,5 lt civarında fark gözlemledim. Fakat 1.2 TSI her zaman daha keyifli ve en önemlisi bayılmıyor. (Özellikle 1.2 TSI hakkında araştırma yapan, yorum arayan ve tereddütleri bulunanlara yardımcı olabilmek adına yazıyorum)

tan
28-07-2014, 19:45
Ben de iki aracı kullandım. Halen 1.2 TSI DSG kullanıyorum. Objektif olarak iki araçta şunları gördüm:
2012 makyajlı kasa ibiza style 1.4 85 PS normal kullanımda aşırı bir tüketimi yok. Shift uyarısına göre vites atar sakin kullanırsanız 8-8,5 oluyor şehiriçinde. Ama rampada, basınca vs. aracın yakıtı uçuyor. 2013 1.2 TSI DSG style ise aynı şartlarda +2 vitesin farkını her zaman hissettiriyor, kağnı gibi değil ve yaklaşık %45 daha fazla tork üretiyor. Bir yılı aşkın süredir kullandığım aracın ş.içi ortalaması 6,5-7 civarlarında. Gaza sadece ayağımın ucuyla dokunurum diğer türlü tam bassam araba canavarlaşıyor. Aynı şartlarda iki aracın tüketimleri arasında 1-1,5 lt civarında fark gözlemledim. Fakat 1.2 TSI her zaman daha keyifli ve en önemlisi bayılmıyor. (Özellikle 1.2 TSI hakkında araştırma yapan, yorum arayan ve tereddütleri bulunanlara yardımcı olabilmek adına yazıyorum)

1.2 tsi test ettim beklenin üzerinde bir performansı var fakat sürekli yeni teknoloji falan filan diye bütün markalar yeni motorlar çıkarıyor. Bence motor hacmi ile orantılı yakıt tüketimini yakalayamıyorlar. 1.2 tsi ş.içi 5lt deseler buna teknoloji derim. 2.000cc motor ile 1.200cc motor ş.içi aynı değerlerde geziyorsa bu işte terslik var. Buna ek olarak uzun yolda iki araçlada çıktım aynı hızlarda (130km) 2000cc motor daha az yakıyor :) Şunuda eklim ibizanın trim sesi bmw den çok daha az bu konuda ibiza ya 10 puan

yasaminonuru
29-07-2014, 01:28
1.2 tsi test ettim beklenin üzerinde bir performansı var fakat sürekli yeni teknoloji falan filan diye bütün markalar yeni motorlar çıkarıyor. Bence motor hacmi ile orantılı yakıt tüketimini yakalayamıyorlar. 1.2 tsi ş.içi 5lt deseler buna teknoloji derim. 2.000cc motor ile 1.200cc motor ş.içi aynı değerlerde geziyorsa bu işte terslik var. Buna ek olarak uzun yolda iki araçlada çıktım aynı hızlarda (130km) 2000cc motor daha az yakıyor :) Şunuda eklim ibizanın trim sesi bmw den çok daha az bu konuda ibiza ya 10 puan

2000 cc bir motorun şehir içi yakıt tüketiminde 1200 cc bir motorla aynı değerlerde olması teknik olarak olanaksız, burada bir sıkıntı var. Bu araç atmosferik bile olsa 2000 cc den daha az tüketimi olacaktır. Turbo motorda ise durum değişiyor. Turbo candır... şehir içinde bırakın tsi motoru, tdi motorlar bile 5 lt gibi bir değeri kolay kolay yakalayamaz. 1.2 tdi motorun bile fabrika verisi ş.içi için 4,6 litre. istanbul trafiğinde bu değer minimum 5,5 civarında veya üzerinde olacaktır. Durum böyle iken bence 1.2 tsi motorun yakıt tüketimi alınan verimle kıyaslandığında gerçekten de fazla değil ve mühendislik olarak da başarılı. Bu arada aracın yakıt tüketimine etki eden faktörleri de unutmamak gerekir. (lastik, akaryakıt istasyonu, lastik havası, buji, filtreler, hava koşulları, şoför faktörü, vs. vs.)

tan
29-07-2014, 03:50
2000 cc bir motorun şehir içi yakıt tüketiminde 1200 cc bir motorla aynı değerlerde olması teknik olarak olanaksız, burada bir sıkıntı var. Bu araç atmosferik bile olsa 2000 cc den daha az tüketimi olacaktır. Turbo motorda ise durum değişiyor. Turbo candır... şehir içinde bırakın tsi motoru, tdi motorlar bile 5 lt gibi bir değeri kolay kolay yakalayamaz. 1.2 tdi motorun bile fabrika verisi ş.içi için 4,6 litre. istanbul trafiğinde bu değer minimum 5,5 civarında veya üzerinde olacaktır. Durum böyle iken bence 1.2 tsi motorun yakıt tüketimi alınan verimle kıyaslandığında gerçekten de fazla değil ve mühendislik olarak da başarılı. Bu arada aracın yakıt tüketimine etki eden faktörleri de unutmamak gerekir. (lastik, akaryakıt istasyonu, lastik havası, buji, filtreler, hava koşulları, şoför faktörü, vs. vs.)

Aracın kilosu lastik ebatları aynı olsun hiç fark kalmaz bide 4x4 ü çıkar tamam :) 2000cc, şöförsüz 1620kg 19'' inç jantlı 4 çeker araç ş.içi sakin kullanımda ( 2 aracın sakin kullanımı arasında fark var bu faktörü de unutmamak lazım ) 8lt ile geziyor 1.2 ile aynı şekilde yolda gidince pek fark yok 1.4 tsi hemen hemen hiç yok. tsi motor golf, jetta , leon scirocco gibi araçları süren arkadaşlarımla karşılaştırma yapıyoruz. Burada vw gibi otomobil devi var neden bmw nin ve mercedesin ki gibi motor yapmıyorlar 3000cc 2 tonluk s350 dizel ş.içi 7.4lt. sarfiyatı var ve bu aracıın 0-100 ü 6.8 saniye motor teknolojisi budur :)

scetinx
29-07-2014, 07:58
LPG den şaşmam :)