PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Servislerle ilgili fikirleriniz

mdarcan
06-02-2008, 13:27
Merhaba, Ağustos'tan bu yana aracımı kullanıyorum. 15 bin km oldu ve bakım zamanı geldi. SEAT yetkili servislerine gitme konusunda ciddi endişelerim var. Bir servis (hangisi olduğunu yazmıyorum) evime çok yakın. İki adımlık yürüme mesafesinde. İki farklı nedenle iki kez bilgi almaya oraya gittim. İki seferinde de SEAT dışında da çok fazla araba vardı içeride. Uzun bir süre ayakta servisin ortasında dikilmeme rağmen kimse gelip, hoşgeldiniz bile demedi. Sonunda birileri rahatsız olup, buyrun ne vardı tarzı bir yaklaşımla geldiler. 15 bin periyodik bakım fiyatı sordum. Aşağı yukarı 280 - 300 YTL arası bir rakamdan söz edildi.
Açıkçası servis bana güven verseydi, göze alabilirdim. Her zaman yetkili servisten yanayım. Ancak hem pahalı hem de güven vermeyen bir yer olunca araştırmaya giriştim. Pek, oto sanayideki sarı çizmeli Mehmet Usta taraftarı bir insan değilim. Biraz güvenilirlik ve kurumsallık arıyorum bu konuda. Onun için tüm dünyada yaygın bir Alman şirketinin araç servis zincirinin bir şubesini aradım. Açıkçası sadece telefonda bile bizim yetkili servisten daha güvenilir geldi. Periyodik bakım için belirttiği 190 YTL'lik fiyat da makul geldi bana.
Bu noktada sizin de fikirleriniz almak istiyorum. Siz araçlarınızın bakımlarını yetkili servislerde mi yaptırıyorsunuz?

taykac
06-02-2008, 13:41
Garantisi bitmesin diye hep servise götürdük.Ben yakın arkadaşlarım olduğu için yine servise götürürüm.Fakat dışarda çok daha işinin ehli insanlarda var.Bunuda göz önüne almak gerekli.Sonuç olarak VW grubunun tüm parçaları hemen hemen aynı parça sorunuda yok.

okko
06-02-2008, 14:14
bende 15000 olmadan 1 sene olucka sanırım ozamanlart bende senin gibi araştırıcam bu mevzuyu çünk arabayı aldıım yere pek güvenmiyorum ama herkesin güvendiği yer olan rentelde yaptırıcam bakımımı sanırım

winblack
06-02-2008, 14:23
mete bu beğenmediğin servis hangisi bizde dikkatli olalım. gerçi benim garanti bitti ama yinede 90.000 km bakımım geldi sayılır.

HHaKo
06-02-2008, 15:10
ben daha hiç aracımı servise götürmedim ama 15bin bakımı yaklaşıyo yakında götürücem. Ama bana en güvenilir gelen doğuş servisleri sonuçta arabayı buraya getiren onlar. Ayrıca dedigin gibi kurumsallık ve müşteriyle ilgilenme açısından çok başarılılar. müşsteriye deger verdigini hissettiriyorlar. devamlı gittigim başka bi serviste bu hisse hiç kapılamadım nedense..

mdarcan
06-02-2008, 16:18
mete bu beğenmediğin servis hangisi bizde dikkatli olalım. gerçi benim garanti bitti ama yinede 90.000 km bakımım geldi sayılır.

memnuniyetsizlik değil de işte. içim ısınmadı. verdikleri fiyatlar pahalı geldi. bir silecek takımı için 96 ytl, bir 15 bin bakım için 280-300 ytl çok fazla. bahsettiğim yer sahrayıcedid'deki erya. kapıdan girdim bakan yok, ilgilenen yok. şimdiye kadar hiçbir serviste böyle karşılama görmedim ben. fiyatlar uçuk. niye götürüp arabayı bırakayım ki oraya? tek sebep evime yürüyerek 1 dk mesafede olması olur yani...

isahin
06-02-2008, 17:27
Ben geçen hafta yaptırdım. Ve benim araç 2.0 FSI ve 265ytl tuttu. Biraz daha fiyatın makul olması gerekli olmalı.
Ve içine sinmeli yaptırdığın yer ve ticaret değil esnaflık olmalı gittiğin kurumda. O zaman endişelenmezsin. Rahat edersin İnsan olduğunu hissedersin!

CanTURK
06-02-2008, 18:47
Erya nın ilgisizliği ile ilgili bir kac konu acılmıstı şikayet bölümlerinde; Bende anımı anlatmadan geçemicem; Bmw 316ci varken 75000 km bakımı için KOSIFLER BOSTANCIYA gittim girişte duygu hanım var servis ücreti nedir dedim; 1000Euro civarlarıdadır dedi. Civarı nasıl olur bunun bi liste fiyatı vardır nedir dedim; Kesin fiyat arabayı getirin o zamn belı olur dedı; Bende kızdım borusan istinyeye gittim; 75000 km bakımı + sunroof plastık yataklayıcısı kırıktı onu degıstıler toplam 417 ytl odemıstım. 417 de pahalı ama hadı arac bmw zaten kendısıde pahalıydı; ancak 1000 euro nere 417 ytl nere?
Aynı kosıfler benden kapı cevresındekı halı gorunumlu kaplama ıcın 1400 euro istemişti (işçilik dahil) Bende nasıl yanı bu aracı 35000 Euro ya aldım koca araba 25 adet contaya mı esdeger demiştim; dün gibi hatırlarım; Bide elemanın sankı araba onunmusta sana lutfedıp bedava araba kulandırıyormus gibi tavırlarıda cabası;

kfy
06-02-2008, 20:00
Sevili arkadaşlar.Daha önce srv.konusunda sct yönetiminin uyarıları vardı gidice hakkını söke söke arıyacan gerekirse sert konuşucan demekki bundan anlıyorlar.Srv kapısında beklemeyle olmuyor demekki.Benimde başıma gelmişti ilk aracı aldım 3 gün sonra kendi güvendiğim yağı değiştirmeye karar verdim bana kendi kullandıklarının dışındaki markayı kullanırsanız motor garanti dışı kalır dedi belki haklı kendi çapında benim cevabım eğer benim kullandığım marka motora bir zarar verirse burayıda kulladığım yağ markasınında yerini yakarım dedim.Ogün bugün ölümüne kankayız.Tabanınız düz bassın.

okko
06-02-2008, 20:16
erya hakkında bende çok şikayet yazxdım forumları arabayı ordna almama rağmen servis olarak asla kapılarından geçmem

fnasif
06-02-2008, 21:33
Arkadaşlar selam. Servis, aksesuar veya bilgi almak konusunda Erya ve Rentel gayet başarılı bence. Oldukça sık seyahat eden biri olarak sizleri bir konuda uyarmak isterim. Garanti kapsamında yapılması beklenen arıza yada değişimlerde Ankara Balgat Doğuş Oto'dan bence uzak durulması gerekli. Umarım sadece benim başıma gelmiştir; cam mekanizması, forya ve su alan stop konusunda bu servis beni 3 kez üzmüş durumda. Umarım başkalarına da aynı tavrı sergilemiyorlardır. Zira başıma gelen 3 olayı Erya, Rentel ve Özsa garanti kapsamında olabileceğini belirtmişti. Çok seyahat eden biri olarak Doğuş Ankara servise mecbur kaldığım için gittim ve garanti kapsamı konusunda 3 kez üzüldüm. Servis konusunda başarılı sayılabilecek Ankara Doğuş Oto, garanti kapsamında da bir o kadar zayıf bence.

Elessar
06-02-2008, 23:07
bence ankara doğuş oto hakkında kötü bir zamanlaman olmuş benim garanti sürem bitmesine rağmen iyi niyet garantimi devam ettirdiler ve arabamı alalı 2.5 yıl olmasına rağmen benzin pompasını garantiden değiştirdiler mesela ben memnunum doğuş otonun servislerinden ancak pahallı :( o yüzden özel servislere yönelicem artık!
bu arada ben de arkadaşın bahsettiği ünlü alman markasının araba servisine gitmeyi düşünüyorum anlamışsınızdır bu servisleri kullanan varsa nasıl olduğunu söyliyebilir mi? ankarada başka seat servisi tavsiye edebilecek var mı?

mdarcan
07-02-2008, 10:08
bence ankara doğuş oto hakkında kötü bir zamanlaman olmuş benim garanti sürem bitmesine rağmen iyi niyet garantimi devam ettirdiler ve arabamı alalı 2.5 yıl olmasına rağmen benzin pompasını garantiden değiştirdiler mesela ben memnunum doğuş otonun servislerinden ancak pahallı :( o yüzden özel servislere yönelicem artık!
bu arada ben de arkadaşın bahsettiği ünlü alman markasının araba servisine gitmeyi düşünüyorum anlamışsınızdır bu servisleri kullanan varsa nasıl olduğunu söyliyebilir mi? ankarada başka seat servisi tavsiye edebilecek var mı?

Bu cumartesi sabahı "ünlü Alman markası servisi" Maslak şubesinden randevumu aldım. İzlenimlerimi sizinle paylaşırım.

Elessar
07-02-2008, 20:30
ben de ankaradaki ile iletişime geçtim bnm ofisle dip dibeymiş de görmemişim hiç :D ben de haftaya bırakıcam bir bakıma bekliyorum yorumları

fnasif
07-02-2008, 20:38
Ankara doğuş otodan memnun kalman sevindirici. Garantin bitmesine rağmen yinede garanti kapsamında işlem yapmaları çok şaşırttı beni, senin adına mutlu oldum. Sanırım servisin gözü beni tutmadı, belki de gelip geçici diye düşündü ve güzelliğini esirgemedi benden:) Benim garantim olmasına rağmen ve diğer servislerin garantiye onay vermesine rağmen reddetmeleri... Umarım yolum tekrar bu servise düşmez. Bu servisi tekrar test etmek istemiyorum. Ankara'da servise mecbur kalırsam sanırım tanıdıklardan özel servisleri tercih edecem. Yada kilometrem müsade ederse İstanbula dönmeyi bile bekleyebilirim, gözüm korktu bir kaç kere aynı olay karşıma gelince.

Elessar
07-02-2008, 22:08
seat ata plazaya da gidebilirsin ankarada ama orası nasıl pek bilmiyorum

egge06
08-02-2008, 03:17
ankarada seat ata ver berbat bi servis arabama 2.el parça takarlarken yakaladım yay alcaktım kaç cmlik die sordum ne cm die cvp aldım,doğuşa götürdüm ustası 26 yaşında falan bi çocuk ne kadar bilgili olabilir ve arabanın beklediği yer bile berbat... ama istanbullu arkadaşlardan rentel hakkında çok iyi şeyler duyuyorum...

suhan
08-02-2008, 18:40
ist için doguş oto/kartal dogru servis olacaktır...............saygılarımla.........

isahin
08-02-2008, 19:23
Servislerle olan diyaloglar kişiden kişiye değişiyor. Ve buda malesef bazen haksızlıkları doğurabiliyor. Ama bizde bunu istiyoruz. Haksızmıyım?

kfy
08-02-2008, 19:38
Servislerle olan diyaloglar kişiden kişiye değişiyor. Ve buda malesef bazen haksızlıkları doğurabiliyor. Ama bizde bunu istiyoruz. Haksızmıyım?
Çok iyi özetledin

mdarcan
09-02-2008, 13:54
Bu sabah saat 09:00'da Alman servis zincirinin (bunun ne olduğunu herkes anladı galiba artık değil mi :)) Maslak şubesine gittim. Bilgilendirme amacıyla izlenimlerimi yazacağım.

Servisin kapısından arabamla girdiğim anda beni, daha sonra tüm işlemlerimi bizzat takip eden usta karşıladı. Ben önce onu telefonda bilgi ve randevu veren servis sahibi sandım. Kendini tanıttı, o değildi. Onun gelemeyeceğini ancak kendine araca uygulanacak işlemler konusunda tüm bilgileri verdiğini ilave etmek istediğim bir şey olup olmadığını sordu. Burada şahsi fikrimi yazacağım, bu benim gözümde 10 numara bir davranıştır. En nefret ettiğim şeylerden biri herhangi bir tamirat işinde (evle, arabayla ya da herhangi bir eşyayla ilgili) ilgilenen kişiye hiçbir bilgi verilmemiş olması ve her şeyi en baştan anlatmak zorunda kalmaktır. Bu davranış çok hoşuma gitti. Demek ki randevu almam bir işe yaramış, araç üstünde çalışacak kişi bilgilendirilmiş. Bekletilme gibi bir risk ortadan kalkmış.

Sonra beni bekleme salonuna aldılar, çay kahve ikramı vs. Araç içine ve üstüne gerekli koltuk ve kaput kılıflarını geçirdiler ve hiç vakit kaybetmeden çalışmaya başladılar. Ben de bulunduğum yerden çalışmaları izledim. Birçok serviste es geçilen üstünde pek durulmayan, aracın altına gözle detaylı kontrol yapıldı. Lastikler söküldü. Fren ve balata kontrolleri yapıldı. Motor yağı tahliye edildi. Sonra araç liftten alındı. Lastik basınçları kontrol edildi. Motor yağı konuldu. Motor yağı varilden değil, yeni açılan kutudan konuldu. Bujiler kontrol edildi. Hava, polen ve yağ filtreleri Alman markasının kendi ürünleriyle yenilendi. Benim isteğim üzerine, araç içi okuma lambasındaki tıkırtıyı engellemek için elektrikçi lambayı söktü. İçinde kırılan bir parçayı tespit etti. Hatta buna bağlı olarak bir kademede lambanın yanmadığını söyledi. Ben Ağustos'tan beri o şekil kullandığım için kapı açılınca sadece ortadaki aydınlatma yanıyor sanıyordum. Meğer öyle değilmiş. Kapılar açılında öndeki lamba da yanıyormuş. Silikon tabancasıyla kırılan parçayı yapıştırdı ve lambayı tekrar monte etti.

Sileceklerimin değişmesini istemiştim. Ön sileceklerimin tipine göre silecek kendi depolarında ve merkezde yoktu. Almanya'dan gelmek üzereymiş. Gene değiştiremedim. Arka silecek değiştirildi. Ayrıca benim ricamla plaka çerçevelerimi çıkarıp plakaları çerçevesiz olarak taktılar. Son olarak far, sinyal, stop kontrolü ve deneme sürüşü ile 15 bin bakım bitti.

Ödeme konusunda bir sürpriz yaşamadım. Telefonda bana belirtilen fiyata sadece arka silecek tutarı eklendi. Toplam 210 YTL ödeme yaptım. Tüm işlemler çok hızlı oldu. Servise girişimle ödememi yapmış olarak çıkmam 2 saat sürdü. Ayrıca bana bir yıl boyunca ücretsiz kurtarma ve çekici servisi gibi imkanlar sağlayan bir Premium kart hediye ettiler.

Ben çalışanların yaklaşımından, davranışlarından, hizmetten memnun kaldım. Büyük ihtimalle bir sonraki servis zamanımda yine orayı tercih ederim.

34HKY87
09-02-2008, 15:12
böyle durumlar çok hoşuma gidiyor benim bende ilerleyen zamanlarda bakımlarımı öyle bir serviste yaptırmayı düşünüyorum.. bu arada garantiyi bozmuyormu orda bakım yaptırmak? sanki bir yerde öyle birşey okumuştum :ponder:

Elessar
09-02-2008, 16:21
memnun kalmana sevindim o zmn ben de önümüzdeki hafta gönül rahatlığıyla götürebilirim umarım burdakiler de aynı anlayış ve güzel tavırları göstereceklerdir.

Ayrıca benim ricamla plaka çerçevelerimi çıkarıp plakaları çerçevesiz olarak taktılar.

çerçevesiz derken yapıştırdılar mı? nasıl bir uygulama yaptılar yoksa

erk4n
09-02-2008, 17:00
mdarcan keşke her servis anlattığın gibi olsa.
ben aracımı 30000 bakımına verdiğim zaman sileceklerin değişmesi gerektiğini söylediler bana. bende fiyatını sordum 50-60 lira(tam hatırlamıyorum) civarı dediler bosch marka silecek. fiyatı duyunca taktırmadım. sonra sanayiye gittim ve bir bosch bayisi buldum ve 18 liraya aynı marka aynı model silecekleri taktırdım. aradaki fiyat farkı çok fazla...:no:

mdarcan
10-02-2008, 17:51
çerçevesiz derken yapıştırdılar mı? nasıl bir uygulama yaptılar yoksa

Aracı aldığım galerinin çerçevesi vardı plakada. Onlar plakayı çerçeveye vidalamışlar. Çerçeveyi çıkardık plakanın arkasına silikon sıktılar, zaten plaka üstünde var olan vida deliklerinden de birer vida attılar, iyi oldu. Aslında oradaki çırak "abi istersen iki dakika gidip plakanın siyah çerçeve çizgilerini de kestireyim daha güzel olur" dedi. Ben geek görmedim. Böyle de güzel oluyor. Diğeri fazla modifiyeci işi :D

adnanguclu
10-02-2008, 18:27
öle yapıstırıcana siyah cerceveyi tinerle silip app gibi yapsaydın keske;) aracın uzerınde de silebilirsin ama dikkat et,çünkü yazılarıda sıleblırsın tınerle;)

34HKY87
10-02-2008, 23:04
ewt o olayı bende aracımı alırken yaptırmıştım ki ztn app plaka we siyah çerçeveyi de tinerle sildirip direk vidalattım tampona... gerçekten aracın görüntüsünü çok değiştiriyor bu olay..

Elessar
11-02-2008, 08:34
ya direk vidalatınca o vida başları çirkin durmuyor mu?? boyadınız mı onları yoksa?

mdarcan
11-02-2008, 10:56
Öneriler için teşekkürler. Çerçeveyi tinerle silebilirim, iyi fikir. Plaka üstünde zaten vida delikleri vardı. Vida attırmasam bu sefer plakada delik kalacaktı, vidayı tercih ettim. Dedim bunları sonra beyaza boyarım diye düşündüm.

okko
11-02-2008, 13:31
bu servisin ismini yeirni bana özel msj atabilirmsiin acaba dostum

leonalp
11-02-2008, 14:44
mdarcan keşke her servis anlattığın gibi olsa.
ben aracımı 30000 bakımına verdiğim zaman sileceklerin değişmesi gerektiğini söylediler bana. bende fiyatını sordum 50-60 lira(tam hatırlamıyorum) civarı dediler bosch marka silecek. fiyatı duyunca taktırmadım. sonra sanayiye gittim ve bir bosch bayisi buldum ve 18 liraya aynı marka aynı model silecekleri taktırdım. aradaki fiyat farkı çok fazla...:no:

18 lirada çok hemde sanayide ben rentelde değiştirdim orjinal silecek takıldı ön ve arkalar olmak üzere ya 13 yada 15 ytl ödeme yaptım

34HKY87
12-02-2008, 15:46
ya direk vidalatınca o vida başları çirkin durmuyor mu?? boyadınız mı onları yoksa?

umut ben hiç boyatmadım vidaları direk öyle bıraktım.. ya ben adama aslında yapıştıralım demiştim o da bana darbe aldığı zaman plakalar düşebiliyor deyince bende vidalattım öyle.. az önce de garajıma resim ekledim ordan bakabilirsin vidaların nasıl durduğuna ;)

desperado_32
12-02-2008, 16:39
umut ben hiç boyatmadım vidaları direk öyle bıraktım.. ya ben adama aslında yapıştıralım demiştim o da bana darbe aldığı zaman plakalar düşebiliyor deyince bende vidalattım öyle.. az önce de garajıma resim ekledim ordan bakabilirsin vidaların nasıl durduğuna ;)

Bİzim aracı aldığımızda plaka kabı vardı halada öle ama bencede vidalatın sonra darbede plaka düşüyor yada yok oluyor :) beyaz arabada pek belli olmaz ama koyu renkli arata belli olur sanırım :)