PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2014 İBİZA - FR

Faraway
04-08-2014, 11:22
Haftasonu Bursa Doğuş grubuna gittim.
2014 İbiza Fr - 1.2 tsi 105 hp modeli için görüştüm.
Sıfır olarak araçın fiyatı bana donanımlı haliyle ortalama 45 bin tl ye maal oldu.
Araç hakkında pek bir bilgim yok , motor performans ikinci el satışı vs gibi , bilgilendirirseniz sevinirim.
Ayrıca 1.2 TSİ SC ile 1.2 TSİ SC FR arasında ki farklar nelerdir bunları bir türlü çözemedim ve anlayamadım.
Ayrıca kullanan arkadaşlar var ise yakıt tüketimi ile ilgilide bilgi paylaşmalarını rica ederim , şehir içinde 8-9 dan aşağıya düşmez gibi bilgilere sahibim.
Bir önceki FR kasasıyla ilgili sadece ön farlar değişmiş başka da bir değişikliği yok gibi görünüyor kasa olarak , bilmem yanılıyor muyum.

tan
04-08-2014, 11:36
1.2 tsi sc zaten fr pakettir başka halde gelmiyor. Fiyatı iyi almışsın , performans olarak iyi bir araç gözün çok yükseklerde değil ise. Yol tutuşu gerçekten çok iyi, donanım olarakta gayet yeterli. Şahsi fikrim eğer bulabilirsen 2013 1.4 tsi sc fr 150 hp olanı al ama fiyat 40.000 civarı olursa daha yukarısı zarar olur.

Faraway
04-08-2014, 11:37
Aracı peşinat + kredi ile alacağım için bir nevi 0 çıkartmak zorundayım.
Ama artıları ve eksiler yönünde kuşkuların çok fazla onları netleştiremiyorum.

Ryan Cooper
04-08-2014, 12:09
SC nin style ı da FR ı da var. Ama şuan SC style var mı bilmiyorum. FR da direksiyon farklı, koltuklar farklı, kol dayama standart, ön tampon ve sanırım arka tampon değişik.

1.2tsi dsg ben kullanıyorum. Şehir içi istanbul sabah ve akşam saatleri trafikte 215/40/17 lastik ile 8in altına düşmüyor. 9uda görmüyor ama. uzun yolda da klima açık çakılı bagaj 6litre civarında seyrettim ekonomi derdim olmadan. Kastığın zaman 5lere çok yaklaşıyor.

karadayı
04-08-2014, 12:15
1.2 tsi style benmde genel ortalamam 6.5 hicte ekonomi dusunmyorm gerekiyosa 140 150 de basiorm yani yakit olarak iyi diyebilirm

Yekta
04-08-2014, 12:21
Motor ve şanzıman adına şu testi okuyabilirsiniz (1.2 TSI DSG ) performans tatminkar yakıt konusunda Sport mode da sürünce bile 9-10 litre arası gösteriyor tüketim
http://www.seatclubturkey.com/ibiza-mk4-2008-gunumuz/48521-otohaber-agustos-2012-seat-ibiza-1-2-tsi-dsg-testi.html

Faraway
04-08-2014, 12:35
Aldım alıcam gibi.
Bir yandan da direniyorum 1.2 tsi fr için.
İkinci elleri bir dert diyorlar ve iç donanım konsol olarak çok boş geliyor , performanstan sonra tek düşündüren şu 2 faktör.

hagi10
04-08-2014, 13:21
Aldım alıcam gibi.
İkinci elleri bir dert diyorlar ve iç donanım konsol olarak çok boş geliyor , performanstan sonra tek düşündüren şu 2 faktör.

konsolun dolu ya da boşluğu çok önemli olmasa gerek
ancak ikinci eli iyi düşünmenizde fayda var. cupra harici 3 kapı ibizanın ikinci elinin hareketli olacağını sanmıyorum, değer kaybı da buna bağlı olarak artabilir.

alpir
04-08-2014, 14:55
Aldım alıcam gibi.

Bence emin olun performans ikinci sirada olmali. Yani ralli performansi anlaminda. Bence konsol daha onemli o yuzden ben leon fr tercih ettim bide butceme uygundu. Bana gore siralama ; butce, teknoloji/konfor, performans... Tabii benim kendi dusuncemdir

Bluetouch
04-08-2014, 15:20
evet ama 45 e de clio bile alınmaz oldu bu devirde.Gene ibiza SC hepsinden kat kat iyidir.

YahaY06
04-08-2014, 15:48
SC nin style ı da FR ı da var. Ama şuan SC style var mı bilmiyorum. FR da direksiyon farklı, koltuklar farklı, kol dayama standart, ön tampon ve sanırım arka tampon değişik.

1.2tsi dsg ben kullanıyorum. Şehir içi istanbul sabah ve akşam saatleri trafikte 215/40/17 lastik ile 8in altına düşmüyor. 9uda görmüyor ama. uzun yolda da klima açık çakılı bagaj 6litre civarında seyrettim ekonomi derdim olmadan. Kastığın zaman 5lere çok yaklaşıyor.

hocam sen baya trafikte kalıyorsun anlaşılan. Ben trafik + sert kullanım+sakin kullanımda bir depo ile 550 600 km yapıyorum . 7 küsür ortalamam oluyor 1.2 ler bu kadar çok yakıyormu yahu ? arkadaşıma alacaktık tereddüt ettim şimdi :D

YahaY06
04-08-2014, 15:57
Merhaba, 45 bin tl gibi fiyatlara turbolu ve otomatik bir araca sahip olmak şu piyasada zordur. Fr ibizalar için konuşacak olursak görünüm normal sclere göre farklıdır. Aracın iç kısımlarında da farklılıklar mevcut. Yakıt konusunda 8 -9 lt ler aracı 4 bin devirlerden aşağı kullanmazsanız çok rampa çıkarsanız görebilirsiniz ancak. 1.4 tsi 180 lik kullansamda, 1.2 leri çok araştırdım ve birkaç kere ciddi kullanımım oldu. şehir içi klima açık sakin + seri kullanımda 7 lt yi hiç geçemedim. sonuç olarak , sıfır km 1.2 tsi, 7 ileri dsg, cam tavanlı (eğer var ise), fr donanım ve görünüme sahip , çekişi gayet başarılı bir seat bence 45 bin için hakikaten çok uygun . Tek tavsiyem alırken şartlar elveriyorsa garanti uzatma yapınız. Satarken de çok faydası olur uzun yıllar kullanmak içinde. iyi günler

individual
04-08-2014, 16:02
@Faraway

2012 Eylül ayında 2.alan kişiymişim sanırım.Avek öle demişti.

1.2 TSI 105 HP DSG FR

Polo 1.4 Trendline almaya gittim aracı showrom'da görünce direk bunu almam lazım dedim.

Araç şehir içinde yakıtı 7-8 litre arasında geziyor.İstanbul şehir içi trafiğinde.Trafiksiz gece 70-80 km sabit hızda gittiğinizde ortalama 5 litreye düşüyor.

Uzun yolda bir depo ile 120 km 140 km hız ile 760KM gittim.Şehir içide full depo ile 500-550 km gezersiniz.

Performansı şehir içinde tatminkar şuana kadar çevremdeki polo gti,ibiza cupra ve vw scricco 160hp olan arkadaşlarımın peşinden kopmadım yeterli.Yüksek hızlarda en fazla 190KM gördüm üstünde hafif bir gezinme yapıyor yay şart.

Ben özellikle siyah aldım.Siyah çok farklı duruyor.Aldıkdan 1 ay sonra showrom'da gezerken beyaz renk olanından varmış fark edemedim bile.Alıcaksınız Füme,Siyah,Kırmızı yada Mavi seçeneği secin bence.

Donanım olarak ibiza cupra ile aynı bir iki eksik var.Bunlarda Xenon led far ve direksiyondan vites kulakçıkları.Bunları opsiyon vererk alabilirsiniz tabi.Yol tutuşu frenlemesi ibiza cupra ile aynı zaten yürür herşeyi aynı.

ikinci elde 1.4 TSI 150HP dsg fr olarak var. 2012'de cupra yok diye çok sattılar.Yanlız ibiza cupra vergisi verip düşük donanımlısına binmek garip oluyor bence.

2.el düşünürseniz
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-seat-sinifinda-tek-renk-spet-mavi-ozel-renk-fabrika-cikisli-141202720/detay

Favorim bir araç rengi opsyion.

tolgasecki06
04-08-2014, 16:40
2013 nisan ayinda ablama aldik.

Ankarada oturuyoruz ort. 7.3-8.5 arasi kullanmi gore degisiyor genelde 7lerde.

Sc'lar fr standart olarak geliyor. Donanim gayet yeterli.

Fiyat bence gayet iyi cunku araclar dolu. celik jant,sis fari,hiz sabitleme, otm klima... Diger markalarda cogu ops. Bana biraz sert gelmisti suspansiyonlari fr' olmasindan dolayi olabilir.

Motor gayet yeterli cok iyi gidiyor.

2.el piyasasida iyi denilebilir. Belki tek kapi olmasindan dolayi daha az musteri cikar ama musteri profilleri belli zaten kullanicilar. Sorun yasanmaz bence.