PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yangın söndürme Tüp'ü

ADA07
04-10-2014, 21:54
Konu önceden açılmışsa silebılırsınız .bulamadığım ben zira yeni konu açtım.
Bu akşam Antalya Kepez Varyant yolundan gelırken Eskı kasa Renault 12 ts lerden bırının sağda fecı şekılde Alev aldığını görduk ve dogal olarak yangın söndurme tüpü kardeşim kaptıgı gıbı koştu o esnada adamın bırı bagırdı tüp lü yaklaşma dıye..ve kardesımde durdu araçtan çıkmışlar herkes iyi su verdık şoka girmiş kadın..cocuklar....ıtfaıye ambulans arandı vs.. Alevler ıcınde yanan aracı ızlerken bır şey dıkkatımı cektı aynı anda bır kac arac sahıbıde bızım gıbı ellerınde yangın söndurme cıhazı ıle bakıyordu araca..Ben yangın söndurme tüpüne takmış bulunmaktayım mınnacık küçücük..bılemedım .. gereksız aksesuar gıbı acıl durumda ne derece söndürme özelligine ait ..dıye dusundum bakarken ınsanlara ,ne derece işimizi görecek bu mınnacık söndürme tüpü ..olay sadece vize zamanında göz boyamak olmamalı gercekten ıhtıyac duyulsa Allah korusun bu işe yarayacakmı,
degıstırmelımıyım.evetse şayet ne hangı marka alınmalı ?kaçadır ?

Teşekkurler

gültekinstyle
04-10-2014, 22:06
istanbulda en meşhur tüp korateş markadır internetten fikir edinebilirsin bu tüp hakkında

bemp
04-10-2014, 22:08
abla o tüp bir yangın anında ilk müdahaleyi yapabilmek için vardır, yangın büyümeden hemen müdahale edebilsin şoför diye yani;) yoksa o tüp hiç bir yaraya merhem olmaz, ama senede bir ya da 2 senede bir kontrol ettirilip tekrar doldurulması gerekir. muayene odaklı düşünmek ahmaklık olur, çünkü neyin ne zaman olacağını bilemeyiz.

hgdyaop
04-10-2014, 22:10
Daha önce üzerine düşünmemiş olduğum bi konuya dikkat çektin @ADA07 (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=22707) abla .. Teşekkürler.. Tabiki yeterli olmayacaktır büyük bir yangında .. İtfaiye bile koca hortumla ancak söndürebiliyor öyle bi durum olduğu zaman .. Tüplü araçları bu nedenle ekstra bir tehlikeli buluyorum .. Daha ufak hacimli motor kullanırım yakıt açısından .. Tüplü kullanmam dedim kendi adıma .. Böyle durumlarda saatli bomba gibi ..

MeTuRuZ
04-10-2014, 22:13
Küçük olduğu doğrudur ama onlar komple araç yanmasını söndüremez tabiki. Onların amacı kaputtan veya içeriden ilk alev esnasında, araç sürücüsünün anında müdahele etmesi için vardır. Yani komple yanmış bitmiş başka bi araca koşup söndürmek için değil, kendi aracını ilk alevi görünce yangın büyümeden durdursun diye bulundurulur araçta. Ve hemen yapması gerektiği içinde sürücünün yanında, koltuğunun altında olması gerekir. Bu yüzdendir ki boyutu ufaktır. Oksijeni kesen bir toz olduğu içinde ufak ama etkilidir. Eğer sizin yaşadığınız duruma göre bakacak olursak, yani yanmış olan başka aracı söndürecek kadar etkili olmasını istersek aracın tavanına portbagaj koyar gibi su tankeri monte etmek gerekir. Ama dediğim gibi asıl amacı ilk alev esnasında şöförün hemen koltuk altından onu alıp müdahele etmesi olduğu için yeterli olduğunu düşünüyorum.

xabu
04-10-2014, 22:40
rüzgarı arkanıza alın, yangının dibine doğru sıkın. en azından büyümesini engelleyecektir.
bu arada tüpleri arada kontrol etmek gerekir, bir süre sonra basınçları düşüyor.

ADA07
04-10-2014, 23:33
istanbulda en meşhur tüp korateş markadır internetten fikir edinebilirsin bu tüp hakkındaBakalım ona gultekın sagol

abla o tüp bir yangın anında ilk müdahaleyi yapabilmek için vardır, yangın büyümeden hemen müdahale edebilsin şoför diye yani;) yoksa o tüp hiç bir yaraya merhem olmaz, ama senede bir ya da 2 senede bir kontrol ettirilip tekrar doldurulması gerekir. muayene odaklı düşünmek ahmaklık olur, çünkü neyin ne zaman olacağını bilemeyiz.Dogrusun kardesım ama kucuk olması dusundurdu ondan

Daha önce üzerine düşünmemiş olduğum bi konuya dikkat çektin @ADA07 (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=22707) abla .. Teşekkürler.. Tabiki yeterli olmayacaktır büyük bir yangında .. İtfaiye bile koca hortumla ancak söndürebiliyor öyle bi durum olduğu zaman .. Tüplü araçları bu nedenle ekstra bir tehlikeli buluyorum .. Daha ufak hacimli motor kullanırım yakıt açısından .. Tüplü kullanmam dedim kendi adıma .. Böyle durumlarda saatli bomba gibi ..Yeliz Ne bıleyım ya mınnacık bu ne be dedım bagaja gerı koyarkene bır an öyle dusundum okullarda olurdu ya hanı kocaman söndürme tüplerı ondalara alışmış gözüm bu bana mınnacık geldı guvenılır degıl gıbıydı

Küçük olduğu doğrudur ama onlar komple araç yanmasını söndüremez tabiki. Onların amacı kaputtan veya içeriden ilk alev esnasında, araç sürücüsünün anında müdahele etmesi için vardır. Yani komple yanmış bitmiş başka bi araca koşup söndürmek için değil, kendi aracını ilk alevi görünce yangın büyümeden durdursun diye bulundurulur araçta. Ve hemen yapması gerektiği içinde sürücünün yanında, koltuğunun altında olması gerekir. Bu yüzdendir ki boyutu ufaktır. Oksijeni kesen bir toz olduğu içinde ufak ama etkilidir. Eğer sizin yaşadığınız duruma göre bakacak olursak, yani yanmış olan başka aracı söndürecek kadar etkili olmasını istersek aracın tavanına portbagaj koyar gibi su tankeri monte etmek gerekir. Ama dediğim gibi asıl amacı ilk alev esnasında şöförün hemen koltuk altından onu alıp müdahele etmesi olduğu için yeterli olduğunu düşünüyorum.şöförün hemen koltuk altından mudahale derken bız bunu bagajda bulundurmakla hatamı edıyoruz ? dedıgın mantıklı geldı koltuk arkasınamı konulmalı ?

rüzgarı arkanıza alın, yangının dibine doğru sıkın. en azından büyümesini engelleyecektir.
bu arada tüpleri arada kontrol etmek gerekir, bir süre sonra basınçları düşüyor.
o an onu nasıl düşüncez bılemıyorum aşırı mantık panıkte devreye gırmıyor haklısın ama..

patrıot
04-10-2014, 23:50
Benim aracta taşıdığım 2 kg olan modelden...
İlk yardım çantalarında satılan bir model değildir.
İçindeki malzemenin 2 yıl kullanım ömrü bulunmaktadır.
İki yıl sonra tekrardan dolum yapılması gerekmektedir.
Her tüpün üzerinde bir manometre olması gerekir.
Genelde Abc tipi kuru kimyevi toz bulunur.
Bir çok yangın çeşidinde kullanılır.

MeTuRuZ
04-10-2014, 23:56
şöförün hemen koltuk altından mudahale derken bız bunu bagajda bulundurmakla hatamı edıyoruz ? dedıgın mantıklı geldı koltuk arkasınamı konulmalı ?

Evet sürücünün yanında bulunması gerekir. Ama çoğu kişi (bende dahil) bagajda bulunduruyoruz. Araç muayenesine girdiğimde bagajda bulundurduğum için "hafif kusurlu" olarak geçmiştim. Aslında hata yapıyoruz. Olası bir tehlike anında araçtan inip bagajdan o tüpü alana kadar, hele bir de bagaj eşyalarla doluysa arkada kalan tüpü çıkarana kadar iş işten geçmiş olur. Bu yüzden yanıma almak istiyorum ama tüp küçük bile olsa koltuğun altına girmiyorki. Ona uygun yer yok bizim araçta. Yan yolcu bölümünün olduğu yere (vites kutusundan yana olan bölüm) monte edilebilir ama o da hem kötü görünür hem yer kaplar ve yolcuyu rahatsız eder diye de koymuyorum umarım o alete ihtiyacımız olmaz kazasız belasız bineriz.

ADA07
05-10-2014, 00:09
Benim aracta taşıdığım 2 kg olan modelden...
İlk yardım çantalarında satılan bir model değildir.
İçindeki malzemenin 2 yıl kullanım ömrü bulunmaktadır.
İki yıl sonra tekrardan dolum yapılması gerekmektedir.
Her tüpün üzerinde bir manometre olması gerekir.
Genelde Abc tipi kuru kimyevi toz bulunur.
Bir çok yangın çeşidinde kullanılır.Gültekının söyledıgıne baktımdaoda cok buyuk ya kaba böyle sızınkının markası ne ?

Evet sürücünün yanında bulunması gerekir. Ama çoğu kişi (bende dahil) bagajda bulunduruyoruz. Araç muayenesine girdiğimde bagajda bulundurduğum için "hafif kusurlu" olarak geçmiştim. Aslında hata yapıyoruz. Olası bir tehlike anında araçtan inip bagajdan o tüpü alana kadar, hele bir de bagaj eşyalarla doluysa arkada kalan tüpü çıkarana kadar iş işten geçmiş olur. Bu yüzden yanıma almak istiyorum ama tüp küçük bile olsa koltuğun altına girmiyorki. Ona uygun yer yok bizim araçta. Yan yolcu bölümünün olduğu yere (vites kutusundan yana olan bölüm) monte edilebilir ama o da hem kötü görünür hem yer kaplar ve yolcuyu rahatsız eder diye de koymuyorum umarım o alete ihtiyacımız olmaz kazasız belasız bineriz.d

Akıllı cocuksun sen Ahmet sevıyorum senın aklını kalemını,bende dusundum bu aksam koltuk arkasına acaba montemı ettırsem tak çıkar tarzı ama oturan rahatsız olurmu,

patrıot
05-10-2014, 00:15
Gültekının söyledıgıne baktımdaoda cok buyuk ya kaba böyle sızınkının markası ne ?

d

Akıllı cocuksun sen Ahmet sevıyorum senın aklını kalemını,bende dusundum bu aksam koltuk arkasına acaba montemı ettırsem tak çıkar tarzı ama oturan rahatsız olurmu,

Ben çalıştıgım firmaya tüp sağlayan üreticiden edinmiştim.
Yarın markasına bakıp yazarım.

MeTuRuZ
05-10-2014, 00:16
Gültekının söyledıgıne baktımdaoda cok buyuk ya kaba böyle sızınkının markası ne ?

d

Teşekkür ederim ablacım o senin iyi niyetli bakışından kaynaklanıyo ;)Koltuğun arkasına koyarsanız yine araçtan inip almak gerekir aynı bagajdaki durum söz konusu yani. Hem arkada oturanı da rahatsız eder. Tam koltuğun altına bi şekilde sokmak lazım işte. Ya da ayağımızın yanına sağ tarafa, gaz pedalına basmamıza engel olmayacak şekilde dikine falan monte edilebilir mi acaba. Yarın arabaya binince bi bakayım bari.

ADA07
05-10-2014, 00:21
Ben çalıştıgım firmaya tüp sağlayan üreticiden edinmiştim.
Yarın markasına bakıp yazarım.Teşekkur ederım

Teşekkür ederim ablacım o senin iyi niyetli bakışından kaynaklanıyo ;)Koltuğun arkasına koyarsanız yine araçtan inip almak gerekir aynı bagajdaki durum söz konusu yani. Hem arkada oturanı da rahatsız eder. Tam koltuğun altına bi şekilde sokmak lazım işte. Ya da ayağımızın yanına sağ tarafa, gaz pedalına basmamıza engel olmayacak şekilde dikine falan monte edilebilir mi acaba. Yarın arabaya binince bi bakayım bari.dur la aklıma bi şey geldı, sürücü yanındaki yolcu koltugu ayak bölümü sol kısmı..oraya montelenebılır file tarzı gazetelık gıbı yapılır ve içine konulur pratık hem..nasıl fıkır ama :)?

MeTuRuZ
05-10-2014, 00:24
Teşekkur ederım

dur la aklıma bi şey geldı, sürücü yanındaki yolcu koltugu ayak bölümü sol kısmı..oraya montelenebılır file tarzı gazetelık gıbı yapılır ve içine konulur pratık hem..nasıl fıkır ama :)?
Fikir güzel de o benim ilk söylediğim fikrimdi ya :)
yan yolcu koltuğunun oraya vites kutusunun sağ tarafına monte edilebilir demiştim ya, hah işte tam orası burası oluyo :D

ADA07
05-10-2014, 00:25
Fikir güzel de o benim ilk söylediğim fikrimdi ya :)
yan yolcu koltuğunun oraya vites kutusunun sağ tarafına monte edilebilir demiştim ya, hah işte tam orası burası oluyo :D
:banghead2:sus leyn çaktırma :) İyi Geceler SCT...

MeTuRuZ
05-10-2014, 00:30
:banghead2:sus leyn çaktırma :) İyi Geceler SCT...
Tamam ben bişey görmedim [emoji23]

JawS
05-10-2014, 09:40
Benim arakadaslar gecen sene taksıme olaylara giderken edirnekapıda yangın sondurme tupu satan bir yer vardı orda arac beklıyorken adamla muhabbete dalmıslar nereye felan demıs adam da oda abı taksıme gıdıyoruz o arada araba gelmıs bızımkıde bınmıs gıderken bakmıs adam elınde yangın tupu kosuyor arabaya dogru alın bunları lazım olur demıs :D gıtmedı cocuklar bende aldım koydum arabaya basıncı dusuyor gıttıkce adamın da dukkanıda yıktılar :D.

gültekinstyle
05-10-2014, 11:49
ysc küçük bir işe yaramazki makyaj çantası değilki küçük şirin kibar olsun iş görücek şekilde kiloda alınması gerek kuru kimyevi toz lu olanı var karbondioksitli olanı var araç yangını için hangisi uygun bilemem sonuçta yangın söndürücek 2 kg luğun fonksiyonu nekadar 5-6 kg lik fonksiyonu nekadar hem küçük olsun hemde söndürsün valla bulursanız bana da söyleyin bende alayım önemli olan kuru kimyevi tozlu olanmı karbondioksitli olanmı?

ADA07
05-10-2014, 11:54
ysc küçük bir işe yaramazki makyaj çantası değilki küçük şirin kibar olsun iş görücek şekilde kiloda alınması gerek kuru kimyevi toz lu olanı var karbondioksitli olanı var araç yangını için hangisi uygun bilemem sonuçta yangın söndürücek 2 kg luğun fonksiyonu nekadar 5-6 kg lik fonksiyonu nekadar hem küçük olsun hemde söndürsün valla bulursanız bana da söyleyin bende alayım önemli olan kuru kimyevi tozlu olanmı karbondioksitli olanmı?

Yangın Söndürme Tüpleri, Yangın Söndürücüler, Rota Car, Tüpaş, Mapeks, Otocontrol, Diver , Autokit, AutoCet, Z Tech, Çakır (http://www.hepsiburada.com/liste/yangin-sondurme-tupleri/department.aspx?categoryId=26008)

Bunlarda var Gültekin fıyatıda makul bı baksan?

laedri
05-10-2014, 11:55
Yangını söndürmek kadar o bölgeyi sogutmakta önemli. Ateş sadece plazmadir yüksek sıcaklık sonucu maddelerin dönüştüğü bir forumdur. Çok gereksiz oldu ama bu açıklama burdan yola çıkacak olursak hem ateşi söndürüp hem de sıcaklığı azaltan bir ürün varsa tercih edilmeli. Toz olan sogutmaz galiba. Karbon dioksit sogutur ama.

gültekinstyle
05-10-2014, 11:57
Yangını söndürmek kadar o bölgeyi sogutmakta önemli. Ateş sadece plazmadir yüksek sıcaklık sonucu maddelerin dönüştüğü bir forumdur. Çok gereksiz oldu ama bu açıklama burdan yola çıkacak olursak hem ateşi söndürüp hem de sıcaklığı azaltan bir ürün varsa tercih edilmeli. Toz olan sogutmaz galiba. Karbon dioksit sogutur ama.

bilmeyenlere destek olduk

gültekinstyle
05-10-2014, 12:02
Yangın Söndürme Tüpleri, Yangın Söndürücüler, Rota Car, Tüpaş, Mapeks, Otocontrol, Diver , Autokit, AutoCet, Z Tech, Çakır (http://www.hepsiburada.com/liste/yangin-sondurme-tupleri/department.aspx?categoryId=26008)

Bunlarda var Gültekin fıyatıda makul bı baksan?

bence o malzemeler beklemiştir sana taze dolmuş gerekli çünkü dolumdan sonra içindeki malzeme zamanla sızıntıyla atmosfere karışıyo üzerinde dolum göstergesi var en iyisi fabrikasından almak hem aracısız hemde ucuz korateş firması İstanbul topçular sanayi sitesinde var çocukken çıraklık yaptım ben orda okumicam dedim oraya verdiler beni orda gördüm karbondioksitli vardı sıkıyosun buz gibi yapıyo.yani demem o ki sizin oralarda varsa gözünle gördüğün beklememiş göstergesi yeşilde birazda kilosu yüksek olsun birde bu konuda googlede arama yapmak araç yangını için en uygun söndürme cihazı

ADA07
05-10-2014, 12:11
bence o malzemeler beklemiştir sana taze dolmuş gerekli çünkü dolumdan sonra içindeki malzeme zamanla sızıntıyla atmosfere karışıyo üzerinde dolum göstergesi var en iyisi fabrikasından almak hem aracısız hemde ucuz korateş firması İstanbul topçular sanayi sitesinde var çocukken çıraklık yaptım ben orda okumicam dedim oraya verdiler beni orda gördüm karbondioksitli vardı sıkıyosun buz gibi yapıyo.yani demem o ki sizin oralarda varsa gözünle gördüğün beklememiş göstergesi yeşilde birazda kilosu yüksek olsun birde bu konuda googlede arama yapmak araç yangını için en uygun söndürme cihazıya arkadaş ben google ya da cok guvenmıyorum,adamlar hep kendılerıne yorum yapıyorlar..,burda en azından biz bizeyizsen ben o bu bellı ınsanlar .. ,o zaman şöyle sorayım ıyı yangın sondurme tüpünü aldıgımızda elımıze nasıl anlarız .ne gıbı ozellıklere bakmalıyız ..?ıstanbulda deıglım Antalyadayım !:)

gültekinstyle
05-10-2014, 12:16
ya arkadaş ben google ya da cok guvenmıyorum,adamlar hep kendılerıne yorum yapıyorlar..,burda en azından biz bizeyizsen ben o bu bellı ınsanlar .. ,o zaman şöyle sorayım ıyı yangın sondurme tüpünü aldıgımızda elımıze nasıl anlarız .ne gıbı ozellıklere bakmalıyız ..?ıstanbulda deıglım Antalyadayım !:)

karpuz değil ki pat pat yapınca anlaşılsın :) bilindik marka olsun göstergesi sağlam olsun ve ibre dolu olduğunu göstersin sonra kaç kg lik aldıysan tartıyla tartmalısın bu sayede dolu olduğunu anlarsın dolum tarihi güncel olsun tüpün fiziği düzgün olsun yalnız emin olamadığım karbondioksitmi kuru kimyevi tozlumu okadar bu konuda fikrim yok şu an

ggt
05-10-2014, 13:33
Yangın söndürücüyü birçok kişi gibi bende bagajda tutuyorum, olması gereken sağ ön tarafa bir cep veya tutucu her araçta standart olsa ve oraya yerleştirebilsek fena olmaz sanırım

Sent from my iPhone using Tapatalk

m_oslu
06-10-2014, 00:41
eger olmasaydı aracimin yakininda bir piknik tüpü patalayacakti, o kadarına yetti valla, fazlasi olmadi şimdilik şükür

ggt
06-10-2014, 00:59
Ben ayrıca evde de tüp bulunduruyorum, koridorda ve ulaşabilir bir yerde . Fabrikada iş güvenliği sıkı olunca eve de yansıttım biraz :)

ADA07
06-10-2014, 01:03
karpuz değil ki pat pat yapınca anlaşılsın :) bilindik marka olsun göstergesi sağlam olsun ve ibre dolu olduğunu göstersin sonra kaç kg lik aldıysan tartıyla tartmalısın bu sayede dolu olduğunu anlarsın dolum tarihi güncel olsun tüpün fiziği düzgün olsun yalnız emin olamadığım karbondioksitmi kuru kimyevi tozlumu okadar bu konuda fikrim yok şu analemsın gultekın karpuza cok guldum onu okumamıştım bak :)yarın snaayıye gecerken ugrayacagım o filelerden bakıcam taktırabılırsem 2 kg taşırmı sorunsalıda var bakacagım. havaya kaldırıp pıt pıt vuracagım kesmecemı dıyede ustaya sorup :))

Yangın söndürücüyü birçok kişi gibi bende bagajda tutuyorum, olması gereken sağ ön tarafa bir cep veya tutucu her araçta standart olsa ve oraya yerleştirebilsek fena olmaz sanırım..bagajda yanlış fırla bagajı ac altdaysa ara bul ooo gecmıs olsun..

eger olmasaydı aracimin yakininda bir piknik tüpü patalayacakti, o kadarına yetti valla, fazlasi olmadi şimdilik şükür gecmıs olsun abi

Ben ayrıca evde de tüp bulunduruyorum, koridorda ve ulaşabilir bir yerde . Fabrikada iş güvenliği sıkı olunca eve de yansıttım biraz :)

Sent from my iPhone using Tapatalkmantıklı düşünülebılır .