PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : lastik seçimi ve önemi...

atakan
20-02-2008, 16:34
otomobilin yolla temasını sağlayan tek unsur olan lastiklerin önemi göz ardı edilmeyecek kadar büyüktür. Bu nedenledir ki sürüş güvenliği açısından lastikler hayati önem taşır. Yanlış basınç uygulanmış bir lastik kötü yol tutuşa ve fren mesafesinin uzamasına neden olacağı gibi, balans bozukluğu bulunan bir lastik de yolla teması azaltıp hayati tehlikeye neden olabilir.

LASTİK NEDİR?Lastik kauçuk, kord bezi ve çelik teller ile çeşitli kimyasal maddelerin birleşiminden oluşan ve aracın yer ile temasını sağlayan tek ve en önemli parçadır.

LASTİĞİN GÖREVLERİ
Lastikler, otomobilin ve yükün ağırlığını taşır ve motorun yarattığı döndürme momentini yola aktararak çekiş kuvvetine dönüştürür. Darbeleri emerek konfora katkıda bulunur. Yavaşlamalarda fren gücünü, viraj dönüşlerindeyse direksiyon kontrolüne gerekli olan yanal kuvveti üretir. Ayrıca kendine özge darbe emici emiş özellikleri sayesinde sürüşten ve zemin bozukluklarından meydana gelen kuvveti absorbe eder. Yol kaplamasının türü (asfalt, toprak, şose) ve yolun durumu ( yağmur, çamur, kar, buz) ne olursa olsun, lastiğin görevi güvenli şekilde yol tutuşu sağlamaktır. Ancak bilinçli otomobil kullanıcısı, bir lastikten güvenlik ve konforun yanında başka özellikler de arıyor. Modern bir lastiğin daha az titreşim ve gürültü üretmesi, düşük yuvarlanma direncine sahip olması, dolayısıyla daha az yakıt tüketmesi isteniyor. Fakat lastiğin bu özeliklerin hepsini aynı anda bünyesinde bulundurması imkansız. Bu özelliklerin biri sağlanırken diğerlerinden taviz veriliyor.

LASTİK SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Otomobil üreticisinin önerdiği lastik ebadının dışına çıkmamak en doğrusudur; ancak estetik kaygılarla veya özel amaçlarla lastik ebadı değiştirilebilir. Lastiğin kesit genişliğini arttırmak otomobilin viraj ve yol tutuş kabiliyetini olumlu etkileyebilir, ancak kesit genişliği arttıkça ıslak zeminde kızaklama (aquaplannig) riski de artar. Lastik serisi ve profili değiştirilirse, lastik çevresi de değişeceğinden kilometre saati yanlış gösterir. Ayrıca otomobilin maksimum hızında ve yakıt tüketimde de değişiklikler gözlenebilir. Bunun yanında farklı ebattaki lastiklerin otomobilin ön düzen ayarını bozacağı unutulmamalıdır.

LASTİK ÇEŞİTLERİ
Konvansiyonel ve radyal lastik
Lastikler yapılarına, taban desenlerine, kauçuk karışımlarına ve kullanım amaçlarına göre sınıflara ayrılır. Lastiğin karkas yapısında kullanılan kord bezinin geometrisi lastiğin konvansiyonel veya radyal yapıda olmasını belirler. Konvansiyonel lastiklerde, lastiğin yapısını meydana getiren kord bezleri 30-40 derecelik açılarda, üst üste ve çapraz biçimde yerleştirilir. Bu nedenle konvansiyonel lastikler çapraz katlı ve diyagonal lastikler olarak da adlandırılır. Son yıllarda otomobil lastik teknolojisindeki gelişmeler, konvansiyonel lastiklerin terk edilip radyal lastiklerin kullanılmasına yol açtı.
Radyal lastikler ve avantajları
Radyal lastiklerin konvansiyon lastiklere göre en önemli avantajları daha esnek olmaları ve daha az ısınıp daha kolay soğumalarıdır. Bunun dışında radyal lastiklerin yerde bıraktığı taban izi çapraz lastiklerinkinden daha geniştir. Bu avantaj radyal lastiklerin konvansiyonel lastiklere oranla yüzde 20 daha iyi yol tutmasını sağlar. Yola temas eden bölümün daha fazla oluşu nedeniyle çekiş gücü ve fren güvenliği daha yüksektir. Radyal lastiklerde taban sert, yanaklar yumuşaktır; bu da lastiğin yola temas eden bölümünün sürekli olarak aynı genişlikte kalmasını sağlar. Radyal lastiklerin kat ve sırt ayrılmaları da daha dayanıklıdır. Bu ise yola tutunum başarısını arttırır.
Çelik kuşaklar
Radyal gövdeli lastiklerin sırt gövdesi boyunca 15 ile 25 derecelik açılarla üst üste ve çapraz biçimde kuşaklar yerleştirilir. Kuşakların görevi lastiğin mukavemetini arttırmak taban izinin şekil değiştirmesini önlemek ve lastiğin yerle temas eden bölgesinin alanını arttırmaktır. İki tür kuşak bulunur. Birincisi bez dokumandan üretilen 'tahrik', diğeriyse tellerden üretilen 'çelik' kuşaktır. Çelik kuşağın daha dayanıklı, daha emniyetli ve yüksek hızlara daha iyi uyum sağlaması, lastik üreticilerinin bu tür lastik üretimine yönelmesine neden olmuştur.
Sırt deseni
Farklı amaçlara hizmet etmek için farklı yapıda, desenlerde ve kauçuk çeşitlerine sahip lastikler üretiliyor. Otomobil lastikleri desenlerine göre ikiye ayrılır. Standart lastikler ve yüksek performans lastikleri . Ayrıca bu lastiklerin normal tipleri dışında dört mevsim ve kış lastiği versiyonları da mevcut. Standart desenli lastiğin kuru ve ıslak zeminde iyi çekiş gücü, yeterli antiaquaplaning (suda kızaklamaya karşı hızlı su deşarjı) özellikleriyle, güvenli viraj alma kabiliyetlerine sahip olması istenir. Bunun yanında standart lastiklerin sesiz ve konforlu olması düşük yuvarlanma direncine sahip olması gerekmektedir. Dört mevsim lastiklerin desenleriyse, ıslak, kuru, karlı, çamurlu zeminlerde güvenli kullanım, frenleme ve yeterli çekiş gücü sağlamak üzere tasarlanır..
Kış lastikleri
Kışın, uzun ve şiddetli olduğu, yolların uzun süre kar ve buzla kaplı olduğu bölgelerde kış lastikleri kullanılmalıdır. Deseniyle olduğu kadar soğuğa dayanıklı kauçuk karışımlarıyla da kar ve buz gibi kaygan koşullarda maksimum çekiş ve fren gücünü zemine iletebilen kış lastikleri silika teknolojisiyle üretiliyor. Bu teknoloji de lastiğin tutunma özelliğini arttırıyor. Kış lastiklerinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktaysa hız serilerine uyumdur. Çünkü kış lastiklerinde hız serileri standart lastiklere oranla düşüktür. Otomobilin son sürati yüksek olsa bile lastiğin hız serisi aşılmamalıdır.
Yüksek performans lastikleri
Yüksek motor gücüne sahip otomobiller, bu yüksek gücü yere aktarabilmek ve yüksek süratlere çıkabilmek için performans lastiklerine ihtiyaç duyar. Bu tür lastikler V, W, Z gibi daha yüksek hız serisine sahip lastiklerdir. Yüzde 55 veya yüzde 35 gibi basıklık oralarına (alçak profile) sahip yüksek performans lastikleri, yola daha iyi tutunmayı sağlayan özel kauçuk karışımlarına sahiptir. Geniş tabanlı yüksek performans lastiklerinin kuru ve ıslak zeminde iyi yol tutması, iyi viraj alması gerekir. Yüksek performans lastiklerinin ömrüyse, standart lastiklere göre (kullanıma bağlı olarak ) yüzde 20 daha kısadır.
SIRT: Lastiğin yolla temasını sağlayan en üst bölümüdür. Üzerindeki desen kulanım amacını gösterir. Desendeki oluklar yağmur suyunu deşarj etmeye yarar. Zemine temas eden dolu bloklarsa çekiş ve fren gücünü iletir, yanal kuvvet üretir.
OMUZ: Sırt ile yanağın birleştiği ve kalın kauçuktan yapılmış bölgesi
YANAK: Lastiğin topuk ve omuz bölgesi arasında kalan ve bölgesidir. Direksiyon kontrol karakteristiğini, taşıma ve konfor estetiğini belirler. Lastiğe esneklik sağlar, üzerinde markalama ve tanıtıcı bilgiler bulunur.
TOPUK: Lastiğin janta temas eden ve sıkıca bağlanmasını sağlayan bölgesidir.
DAMAK TELİ: Lastiği jantın etrafında tutan bölgedir. Gerilmeye dayanıklı, uzamayan çelik tellerden üretilir.
CEYFIR: Damak telinin dış kısmına yerleştirilir. Karkas yapının jant tarafından aşındırılmasını ve tahrip edilmesini engeller. Jant ucu üzerinde gerekli olan esnekliği sağlar.
KARKAS YAPI: Lastiğin alt ucundaki bir damak telinden diğerine uzayan destek bölümüdür. Damak telinin etrafını dolaşarak lastiğe bağlanır. Polyester kord bezinden üretilen karkas yapıda uzunlamasına lifler yükü taşır, yatay liflerse yapıyı bir arada tutar.
KUŞAKLAR: Lastik sırt deseninin altında uzanan dar katmanlara kuşak adı verilir. Çelik ve bez olmak üzere ikiye ayrılan kuşaklar karkas yapıyı sıkıştırır.
ASTAR: Lastiğin iç yüzeyindeki ince bir kauçuk katmanı olan astar hava sızdırmazlığını sağlar. Lastiğin içine sıkıştırılmış basınçlı havanın dışarı kaçmasını önler.
DOĞRU JANTA DOĞRU LASTİK TAKIN!
Üzerinde durulması gereken bir diğer konuysa lastiğe uygun olan jantı seçmektir. Tubeless lastikle kenarları düzgün tubeless jant kullanılmalıdır. Her lastik ebadı için tavsiye edilen bir jant eni vardır. Birde kullanılabilir jant enleri bulunur. Lastik eşdeğer tablosundaysa uygun jantların enleri verilir. 185/70 R 13 lastikte tavsiye edilen jant eni 5.0 inçtir. Ama bunun bir altı ve ya bir üstü olan 5 ve 5.5 inçlik jantlarda kullanılabilir.
LASTİĞİN DİLİNDEN ANLAYIN!
Tüketicilerin büyük bölümü lastik satın alırken lastik yanağındaki yazılara pek bakmaz. Bir çok insan için önemli olan sadece lastiğin markasıdır. Oysa lastik yanağında lastiğin üretim tarihinden kauçuk karışımının cinsine kadar pek çok bilgi bulunur. Örneğin, yanağında 185 65 R 14 85H ENCT2 TL yazan bir lastikteki rakamlar sırasıyla milimetre cinsinden lastiğin kesit genişliğini, balonluk, yüzde olarak lastiğin profilini büyük harfler lastiğin gövde yapısını daha sonra gelen rakam inç cinsinden jantın çapını son rakam yük endeksini son harf hız sembolünü ifade eder. ENCT2 lastiğin ismini; TL ise lastiğin tubeless yani lastiğin iç lastiksiz olduğunu belirtir.

LeonRider
20-02-2008, 16:42
Paylaşım için teşekkürler....

atakan
20-02-2008, 16:46
Paylaşım için teşekkürler....
fatih kumho alma:Ddunlop al!...

LeonRider
20-02-2008, 16:52

Ok abi:D:D:D

desperado_32
20-02-2008, 20:07

Bende atakan abi sana bu konuda katılıyorum dunlop harika bir lastık :D
Emeğinden dolayı teşekkür ederim :D

mdarcan
20-03-2008, 12:15
Bir arkadaşım lastiklerin üstünde bulunan seri numarasının son dört rakamının üretildiği yılı ve ayı simgelediğini söylemişti. Sağlıklı koşullarda depolanmayan lastik, ne marka olursa olsun özelliklerini yitiyor. Ucuz lastik bulursanız üretim yılına ve ayına bakın. 3-4 yıllık bir lastikse almayın. Sonuçta her ürün gibi lastiğin de bir ömrü var. Kısa sürede sertleşip elastikiyetini yitirir, ilk çukurda da yırtılır.

Engincan
20-03-2008, 14:40
Paylaşım için teşekkürler. Emeğine sağlık.

ONUR
20-03-2008, 14:42
paylaşım için teşekkürler...

quoasimodo
21-03-2008, 08:18
ellerine sağlık atakan

samet
21-03-2008, 08:22
atakan büyüksün :)

ugurcoskun28
21-03-2008, 13:51
ben sana toyo yu tavsiye ederim%100 japon

ctrlaltdel
17-06-2008, 08:56
Arkadaşlar sırası gelmişken lastiklerinizin boyutlarını değiştiriken de tam olarak ne kadar değiştiğini bu linkten hesaplayabilirsiniz. http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

ismaiLL
17-06-2008, 14:41
Kumho lastik hakkında tecrübesi olanlar varmı?Alınırmı ne eksileri vardır?

ctrlaltdel
17-06-2008, 14:47
Kumho lastik hakkında tecrübesi olanlar varmı?Alınırmı ne eksileri vardır?

Sanırım fiyat olarak uygun olduğu için Kumho diyorsun? Benim Ümraniye'de gittiğim bir Jant-Lastik satıcısı var Syron markasını çok övüyor. Syron'da Keskin markasının kendi lastiği bunlar da uygun fiyattalar. Bir de dunlop düşünülebilir tabi.

Ama Kumho hakkında internetten iyi olmadığına dair bir bilgim olsa da şahsen bir tecrübem olmadı.

isahin
18-06-2008, 04:06
Kumho KU25 serisini yeni taktırdım. Kumho'lardan çok üstün özellikler beklemeyin!
Ama fiyatına görede verdiği kuru zemindeki performansı iyi. Mesela, Araç kalkışlara fazla patiye kalmıyor mesela..
İmkanınız varsa dahada kaliteli 4mevsim lastik kullanmanızı öneririm!!!

ismaiLL
18-06-2008, 13:02
Sanırım fiyat olarak uygun olduğu için Kumho diyorsun? Benim Ümraniye'de gittiğim bir Jant-Lastik satıcısı var Syron markasını çok övüyor. Syron'da Keskin markasının kendi lastiği bunlar da uygun fiyattalar. Bir de dunlop düşünülebilir tabi.

Ama Kumho hakkında internetten iyi olmadığına dair bir bilgim olsa da şahsen bir tecrübem olmadı.

Teşekkürler.

Kumho KU25 serisini yeni taktırdım. Kumho'lardan çok üstün özellikler beklemeyin!
Ama fiyatına görede verdiği kuru zemindeki performansı iyi. Mesela, Araç kalkışlara fazla patiye kalmıyor mesela..
İmkanınız varsa dahada kaliteli 4mevsim lastik kullanmanızı öneririm!!!

Anladm bilginiz için saoLun :)

16ns943
14-10-2008, 22:29
Paylaştığın bilgiler için çok teşekkür ederim.

Altea'yı aldığımda ispanya yapımı BridgeStone ER300 vardı ödül almış lastik çok berbattı yol tutuşu yoktu ESP sürekli devreye giriyor kalkışta hafif hızlı kalksan ASR devrede hemen değiştirdim. Goodyear Excellance aldım ROF (Run on Flate) BridgeStone'a göre daha ii çıktı. Ama zorlayınca bu da olmadı. En sonunda 15000 km'de 3. takımı aldım BridgeStone Potenza Adrenalin RE001 yol tutuşu kuru ıslak mükemmel herkese kesinlikle tavsiye edebileceğim bir lastik. Piyasaya yeni çıkmış hemde %100 Made in Japan

SİMON
18-11-2008, 22:01
ellerine sağlık ve ilk defa dunlop kullanyorum fena değiil...

HHaKo
19-11-2008, 00:24
Paylaşım için teşekkürler.. Bu konuyu arayıp bulamamıştım geçenlerde..

yco
19-11-2008, 11:00
güzel paylaşım teşekkürler..

damdanakar
08-01-2009, 21:36
bende de aracın üstünde gelen pirelli p7 ler var, ıslak/kuru yol tutuşu gayet iyi ancak pek konfor sağladığı söylenemez.

seremet61
10-05-2009, 02:03
syron marka lastikler nasıl

ctrlaltdel
10-05-2009, 08:15
Syron, Keskin'in bir markasıdır. Bizzat içlerinden bir tanıdığım var. Tabi kendisi çok methediyor syronları. Yanlış bilmiyorsam sadece performans lastiği var syronun. o yüzden mevsimlik lastiklerle kıyaslamamak lazım.

Yine bildiğim kadarıyla. Lastiklerin hız ve yük endeksleri bilinmiş markalara göre daha iyi. Yani mesela Michelin'de 91V iken syron aynı ebatta 91Z olabiliyor.

Tanıdığım arkadaş garantisini kendi verdiğinden ben performans lastiği alacak olsam syron alırdım.

Umarım faydalı olmuşumdur.

Cupra
12-05-2009, 03:47
Syron marka lastiği 450hp'lik Mitsubishi EVO 6 Tommi Makkinen'de kullandık. Hiçbir problem yaşatmadı. Yol tutuşunun da bi hayli iyi olduğunu söyleyebilirim.

hayxe
12-05-2009, 21:39
Merhaba her lastik ilk takıldığında iyi hissettirir önemli olan uzun zamandaki performansıdır... Size tavsiyem iyi bir lastik almanız çünkü aracınızla zemin arasındaki tek bağlantı lastikler... Dandik lastiklerin hakkında yapılmış şöyle iyi böyle iyi yorumlarını ibretle okudum...Arkadaşlar lastık alırken paranıza kıymayın çünkü 1 metre önce durabilmek hayat kurtarabiliyor....

ugurcoskun28
14-05-2009, 22:43
bizim bölgenin yolları hep tırtırlı.otobanı çok az görüyorum.lastik olarak kumho ku31 almıştım ama ıslakta kayıyor.lassa impetuz revo ile değiştirmek istiyorum.sizce nasıl olur.yada tavsiye ettiğiniz çabuk sertleşmeyecek hangi lastiği kullanmalıyım.lastiğim 195*65*15

fnasif
14-05-2009, 22:47
Uğur ben gürültü sebebi ile lassa impetusları değiştirip continental almıştım. Lassalar çok sağlam ve sert yanaklı lastikler. Contilerden ilk 20bin hiç şikayetim olmadı ama 30binlerde lastiklerin bitmesi hiçde iyi olmadığını gösteriyor. Ben şu an gürültülü ve sert de olsa Lassa tarzı lastiklere yada lassaya geri dönmeyi düşünüyorum. Lassalarla 65binkmyi devirmiştim. Contiler daha yarısına gelmeden havlu atacak nerdeyse.

ugurcoskun28
14-05-2009, 23:04
bugün sordum benim eskilerin üstüne 250 istediler.yazın da malum Giresuna gideceğim oralarda hep yağışlı değiştirsemmi acaba?dunlop sp 9000 serisinin 195*65*15 'e uyanı varmıdır...

BURAK@61 AN 232
20-05-2009, 14:45
Paylaşımın Için Ve Emeğin Için Teşekkürler

red in black
25-06-2009, 00:17
paylaşım için teşekkürler

aliriza
09-07-2009, 19:22

kumho özellikle KU markalamalı lastikler (uhp) çift rayon(kord cinsi) kat kullanır ki Lastiğin kopma yük taşıma ve kord kırma mukavemeti dunlop a nazaran çok daha iyidir.

dunlop 205/55 R16 91V ebatında bile tek polyester kat ve silikasız sırt karışımı kullanır.

1 rayon katın kopma yükü 18 kg iken 1 polyester kordun pexuldeep değil ise kopma yükü 13 kg dir.
Bence kumho ya göre hem karkasta hem topuk dayanıklılık ta hemde yüksek hız ve manevra performansında dunlopdan daha iyidir..

fnasif
09-07-2009, 21:27
pazartesi günü yıllardır Good Year markasından vazgeçmeyen babam ve dayım tavsiyesi ile bayiye gidip lastikleri inceledim. yeni çıkardıkları, aşındıkça yeni desen ve hamur sayesinde daha iyi yol tutuşu gerçekleştirdiğini anlattılar. Anlatılanlar ile netteki yazılanlar birbirini tutuyor. Aranızdan Good Year OptiGrip modeli kullanan varmı? yada kullanandan yorumları duyan varsa paylaşmasını rica edecem.

TaHR!K
09-07-2009, 23:52
paylasım ıcın tesekkurler ben jantlarımı ve lastıklerımı yenı degıstırdım fakat bunların bır coguna dıkkat etmedım.Suan taktıgım lastıkler adrenalın baya bır kısıye danıstım cok ıyı dedıler ustune yok dedıler bende aldım.suan ıcın seytan kulagına kursun memnunum walla ama baya sert bır yapıya sahıp onada alıscaz artık:)

mayham85
09-07-2009, 23:56
pazartesi günü yıllardır Good Year markasından vazgeçmeyen babam ve dayım tavsiyesi ile bayiye gidip lastikleri inceledim. yeni çıkardıkları, aşındıkça yeni desen ve hamur sayesinde daha iyi yol tutuşu gerçekleştirdiğini anlattılar. Anlatılanlar ile netteki yazılanlar birbirini tutuyor. Aranızdan Good Year OptiGrip modeli kullanan varmı? yada kullanandan yorumları duyan varsa paylaşmasını rica edecem.
optigrip hakkında hydragrip ile excellence arası bir model diye duydum. ben excellence kullanıyorum adı gibi excellence. hararetle tavsiye ederim.

red in black
10-07-2009, 00:38
ben ku31de 3.takımımı kullanıyorum yol şartlarına göre yırtılmayan sağlam lastik diyebilirim fakat lastiğin ömrü km ve patinaj viraj aşınmaları değildir sadece rot balans ve basıncına da dikkat ederseniz çok uzun ömürlü olur :)

muhammedcankaya
05-08-2009, 21:48
impetus revo takılı benim araçta da. araca alıştıkça (3 aylık şöförüm ) lastik sanki sertmiş hissi vermeye başladı birde yol sesini çok alıyor sanki böyle ufak toprak parçası sürtüyor gibi oluyor bazen yolda. diş aralıkları şu an çok iyi ama ilerde değiştirmeyi düşünüyorum. bana sanki F1 e lastik hazırlayan firmaların teknolojileri daha ileri olur gibi bir izlenimim var
lastiği değiştirirsem de bridgstone yada michelin almayı düşünüyorum

CaNCaN
20-02-2010, 22:43
Ne kadar çok özelliiği varmış, paylaşım için teşekkürler.