PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracımıza kışın nasıl bakıyoruz?

BlueLine
08-01-2015, 11:51
Merhaba arkadaşlar forumda aratıp bulamadığım bir konu ve yararlı olacağını düşünüyorum bu soğuk buzlu havalarda hangi buğu önleyici yağmur kaydırıcı ürünleri kullanıyorsunuz yada kullanıyormusunuz?:Sct 001: buz kazıyıcının araca zararı var diye düşünüyorum hiç kullanmadım cam suyu olarak hangisi kış aylarına uygun marka tavsiye ve önerileri bu konu altında toplayabiliriz.

Soruma gelecek olursam 2 gündür ön cam suyu atmıyor aracım sanırım uçları dondu arka silecek suyu atıyor bunun için ne yapmalıyım antifirizli cam suyum var ama önlere atmıyor motor sesi geliyor su gelmiyor.

magic_ocean
08-01-2015, 11:51
bende bişey sorcam boyle cok kar kısda cama antifirizli su doksek geceden yinede buzlanma olurmu acaba ?

LesDiscrets
08-01-2015, 11:59
Salıyı çarş bağlayan gece baya kar yağdı ve dün temizleyemedim dona çekti bugün güneş gören biyere aldım yumuşasın 2 3 gibi eriticem 1 haftadır araba garajda kar kış kullanmayı tercih etmiyorum.. akü soğuktan boşalmasın diye günde 5 10 dk motor ısınana kadar çalıştırıyorum. el frenim çekili değil viteste tutuyorum...

ARAÇLARINIZI SOĞUK HAVADA ÇALIŞTIRMADAN ÖNCE KAPUTUNUZA 1 2 KERE VURUNUZ MOTORA SIĞINAN HAYVANLAR OLABİLİR

Revo55
08-01-2015, 12:06
Konuyla ilgili değil ama affınıza sığınarak bir soru sormak istiyorum ;
-Kar yağdığında eğlencesine el freni çekmenin 20-30 kmh civarları bir sorun yaratır mı ?
-Bazen kara saplandığında gaza yükleniyoruz patiye sarıyor bunun bir zararı var mıdır ?
-Arabaya binerken ayaklarımızda üstümüzde karlar oluyor ? Bunun koltuk için bir zararı olur mu ?

Cevaplayanlara şimdiden teşekkür ederim :)

yuzufyılmaz
08-01-2015, 12:11
Konuyla ilgili değil ama affınıza sığınarak bir soru sormak istiyorum ;
-Kar yağdığında eğlencesine el freni çekmenin 20-30 kmh civarları bir sorun yaratır mı ?
-Bazen kara saplandığında gaza yükleniyoruz patiye sarıyor bunun bir zararı var mıdır ?
-Arabaya binerken ayaklarımızda üstümüzde karlar oluyor ? Bunun koltuk için bir zararı olur mu ?

Cevaplayanlara şimdiden teşekkür ederim :)

uğurum o km hızda zararları olcağını ben sanmıyorum zira çukurlara felan araç girip atarsa lastik amotisörler zarar da görebilir kaputun alt takımını fazla oynatmamak lazım.
el freni yararlıdır ama dün kartal stadın ordan benim araba bi kaydı kış lastiği yoktu el freniyle topladım valla yoksa dükkanlara giriyodum allah korudu karlar eriyene kadar dokunmıcam yatsın bahçede :)

Revo55
08-01-2015, 12:12
uğurum o km hızda zararları olcağını ben sanmıyorum zira çukurlara felan araç girip atarsa lastik amotisörler zarar da görebilir kaputun alt takımını fazla oynatmamak lazım.
el freni yararlıdır ama dün kartal stadın ordan benim araba bi kaydı kış lastiği yoktu el freniyle topladım valla yoksa dükkanlara giriyodum allah korudu karlar eriyene kadar dokunmıcam yatsın bahçede :)

Yusuf abi Allah korumuş fena kayıyor gerçekten.Benim araçta da yaz lastiği var ama yolumuz dümdüz bozuk yol yok burada.Gençlik işte eğlenmek istiyorum eğleniyorum sonra aklıma takılıyor :)

yuzufyılmaz
08-01-2015, 12:14
Yusuf abi Allah korumuş fena kayıyor gerçekten.Benim araçta da yaz lastiği var ama yolumuz dümdüz bozuk yol yok burada.Gençlik işte eğlenmek istiyorum eğleniyorum sonra aklıma takılıyor :)

valla uğurum bu havada hiç gerek yok allah korusun yollar buz toparlıyamazsın bişe felan olur hiç o heveslere girme bu havalarda en azından.

BlueLine
08-01-2015, 12:18
konuyu iyiki açmışım :)

Cama antifirizli su döksen de su süzülüp yine don yapacaktır diye düşünüyorum pek emin değilim yapanı da duymadım açıkcası

araç soğukken havalarda soğukken yapılan ani hareketler pek sağlıklı değil araçlarımızda esp gibi güvenlik önlemleri olduğu için aracı her türlü patinaj ve el freni çekme zorlama yapar.

diğer soru ise bende merak ediyorum kar yağarken araca karlı karlı biniyoruz orada eriyip su olup gidiyor pek bir şey olacağını sanmıyorum ama pek emin değilim. Üstünüzdeki karın aşırı olmadığı sürece tabi ki.

benim ön cam buz ön cama su sıkınca su gelmese de temizlemek için silecekleri çalıştırıyor işte o zaman içim gidiyor çatır çutur hem silecek mahvoluyordur cama zarar geliyormu bilmem silecek suyu donuk değil arka cama su fışkırtıyor ama ön dekinin uçları donuk sanırım. Ne yapıcam bilmiyorum.:sct-026:

Revo55
08-01-2015, 12:25
Esp tuşuna bir kez basıyorum tcs'ydi galiba onu kapatıyorum öyle yanlıyorum :) Motorun ısınmasını bekliyorum ondan sonra yapıyorum.Keyfi başka oluyor ama sakat iş gerçekten :)

halil01
08-01-2015, 12:37
buz kazıyıcının araca zararı olur fakat sadece camda kullanırsanız zararı olmaz :) tabi kazıyıcının ucuna dikkat etmek lazım pürüzü kırığı çıkıntısı var mı diye, ben genelde arka tarafındaki lastiği kullanıyorum. buğu önleyici aracıbnızda kullanmayın bir süre sonra hangi marka olursa olsun bar bağlıyor ön cam, ayrıca ön cama bez yada el değdirirseniz o da içeride buzlanma yapıyor en iyisi araba da ısınana kadar fan ile buğun gitmesini sağlamak, cam suyu olarak petrollerden antifirzli cam suyu alabilirsiniz markanın önemi yok antifiriz olsun eterli birde anına wurth ün konsantre cam suu katkısı alırsanız kayygan bir yüzey elde dersiniz, son sorunuz için ise daha önce de antifirizli cam suyu varsa araçta donmamması lazım eğer yeni koyduysanız muhtemelen donmuştur.

34Deniz
08-01-2015, 12:50
yaz kış iyi bakıyorum , yaz kış garajda duruyor sadece yaz olsun kış olsun bir yere gideceğim zaman çıkarıyorum o kadar

LoXoL
10-01-2015, 13:59
Kar lastiği olmadığından genelden uzaktan bakıyorum :) akşamları gelince 10 dk çalıştırırım.

Aracın cam ve kaportadaki buzu en iyi temizleme ürünü camsil dir arkadaşlar. Bildiğiniz camsili fis fis yaparak komple yedirin. Bir kaç dakika sonra buz ve karlar kayarak hepsi düşmeye başlar.

handsame38
19-03-2015, 11:16
Camlarin buzlanmamasi icin sirke kullanmanizi tavsiye ederim