PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : V kayışı, yağ bitmesi

aykut1078
03-02-2015, 16:08
Sabahları aracımda kuş sesi gibi ötme sesi oluyor. Isınınca kesiyor. Birkaç yere götürdüm v kayışından dediler. 150 lira civarı masraf çıkardılar. İnternetten kayış fiyatlarına bakıyorum 20-30 tl arasınd. İstanbul Avrupa Yakası'nda var mı tanıdık bir servis veya usta?

Bir de geçen virajda aracımda yağ lambası yandı. Düze çıkınca söndü. Sık sık kontrol ederim aslında yağını suyunu ama bildiğin yağ kalmamıştı araçta. Hemen benzinciden alıp yağ ekledim. Sonra da gidip yağını, filtresini herşeyini baştan değiştirttim.

Kime sorduysam araca lpg takılınca bitirecek kadar eksiltmesi normal dediler. Araçta duman atma vs. hiçbir sorun yok. Suyuna da yağ falan karışma gibi bir şey yok. Her şey stabil. Peki bu yağ nereye gitti? Damlatma da yok.

ismail
03-02-2015, 16:32
aykut1078 kardeşim v kayışı ile birlikte kayış gergisi de değişecektir ondan dolayı bu fiyatlar çıkması normal gibi

yağın o kadar eksiltmesi normal değil bence aracın kaç km de kaç model ne zamandır (kaç km dir) lpg li kullanıyorsun ve aracın nedir
zira avatarında aracı kısmında diğer yazıyor onu da düzeltebilirsen memnun olurum
pistonların çevresinde bulunan segmanların aşınmasından dolayı motor yağını iyice sıyıramaz ve yanma odasında kalan yağ patlamanın etkisi ile yanar ve eksilir
yani aracın rektefe istiyor olabilir

aykut1078
03-02-2015, 16:36
@aykut1078 (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=18350) kardeşim v kayışı ile birlikte kayış gergisi de değişecektir ondan dolayı bu fiyatlar çıkması normal gibi

yağın o kadar eksiltmesi normal değil bence aracın kaç km de kaç model ne zamandır (kaç km dir) lpg li kullanıyorsun ve aracın nedir
zira avatarında aracı kısmında diğer yazıyor onu da düzeltebilirsen memnun olurum
pistonların çevresinde bulunan segmanların aşınmasından dolayı motor yağını iyice sıyıramaz ve yanma odasında kalan yağ patlamanın etkisi ile yanar ve eksilir
yani aracın rektefe istiyor olabilir

Alakanız için öncelikle teşekkür ederim. Profilimi düzelteceğim. Aracım 2005 Model İbiza Signo. 128 binde. 30 bin km kadardır lpg ile kullanılıyor. Yag koyduğumdan beri hiç eksiltmedi ama. Şimdilik takipteyim. :)

ismail
03-02-2015, 17:00
Alakanız için öncelikle teşekkür ederim. Profilimi düzelteceğim. Aracım 2005 Model İbiza Signo. 128 binde. 30 bin km kadardır lpg ile kullanılıyor. Yag koyduğumdan beri hiç eksiltmedi ama. Şimdilik takipteyim. :)

rica ederim kardeşim
yağ değişimi yapalı kaç km oldu

34Deniz
03-02-2015, 18:55
rica ederim kardeşim
yağ değişimi yapalı kaç km oldu

abi o motor o km de nasıl yağ yakar , ne olursa olsun yakmaması gerek diye düşünüyorum , acaba hararet falan mı yaptı zamanında yada yakın bir zamanda ?

sainz
03-02-2015, 22:08
2014 Ibiza' nın kitapçığında yağ kontrolü ile ilgili şu ifade var:
Araç düz bir zeminde ve tamamen soğuk motorda (buradan anladığım sabah saatleri gibi yağın tamamen aşağı süzüldüğü durumda) motoru bir dakika kadar rölantide çalıştırın ve kapatıp yağ çubuğundan seviye kontrolü yapın.

Anladığım; motora yağ pompalandıktan sonra karterde kalan yağ miktarıdır aslolan.

Cepten yazdım. Yazım hataları affola.

ismail
03-02-2015, 22:24
abi o motor o km de nasıl yağ yakar , ne olursa olsun yakmaması gerek diye düşünüyorum , acaba hararet falan mı yaptı zamanında yada yakın bir zamanda ?

deniz abi
lpg motorun düzenini bozuyor
hele ki özensizce ve ayarları düzgün yapılmamışsa sorunlar büyüyebiliyor
üst kapak eriten araçlar bile oluyor

dejawu
04-02-2015, 00:16

geçenlerde bende v kayışı için bikaçyere sordum.orjinali contitec marka 90 lira dediler.cok değlimi dedim başka markalrı önerdiler.
ama kayışlar şakaya gelmez.bide işçiliği koyarsak fiyat bana normal geldi.
aracı çok sıkıştırırsan da yağ eksilte bilir.motor ısısı artar çünkü.lpg de zaten motor daha çok ısındığı için yakıyor.
yeni nesil ince yağlarda belli bir kilometreye kadar eksilebiliyor.5w 30 gibi.motor koruyucu yağ katkı maddeleri 444 gibi veya bor pawer gibi
ürünler aşırı ısınmadan kaynaklanan yağ eksilmesini bi nebze önleyebiliyor.

ismail
04-02-2015, 08:01
geçenlerde bende v kayışı için bikaçyere sordum.orjinali contitec marka 90 lira dediler.cok değlimi dedim başka markalrı önerdiler.
ama kayışlar şakaya gelmez.bide işçiliği koyarsak fiyat bana normal geldi.
aracı çok sıkıştırırsan da yağ eksilte bilir.motor ısısı artar çünkü.lpg de zaten motor daha çok ısındığı için yakıyor.
yeni nesil ince yağlarda belli bir kilometreye kadar eksilebiliyor.5w 30 gibi.motor koruyucu yağ katkı maddeleri 444 gibi veya bor pawer gibi
ürünler aşırı ısınmadan kaynaklanan yağ eksilmesini bi nebze önleyebiliyor.

kesinlikle haklısın
o yüzden parlama noktası en yüksek yağlardan seçmek lazım
nnt bor power da kullanma kılavuzunda yazdığı şekilde kullanıldığında çok fayda sağlıyor
piyasa da rahat bulunabilecek ve parlama noktası en yüksek yağ mobil 1 esp formula 5w-30

aykut1078
05-02-2015, 13:57
Arkadaşlar çok teşekkür ederim herkese ayrı ayrı. Anlaşılan o ki 1.4 100 hp motorlarda biraz da kronik bu yağ eksiltme durumu.

ismail
05-02-2015, 13:59
Arkadaşlar çok teşekkür ederim herkese ayrı ayrı. Anlaşılan o ki 1.4 100 hp motorlarda biraz da kronik bu yağ eksiltme durumu.

aşırı bir besleme olmadığından kronik olduğunu düşünmüyorum
mutlaka az da olsa düzgün olmayan birşeyler vardır
yağ eksiltme oranına göre karar vermek lazım

nickneyime
05-02-2015, 14:27
gelen sesle ilgili olarak arabalarda genelde kış aylarında soğuk havalarda lastiklerden bu şekilde seslerin gelmesinin normal olduğunu sanıyorum. tabi arabanızı daha iyi bilirsiniz. kayış değişeli baya olduysa değişebilir ama gelen ses hava şartlarından da geliyor olabilir.

Bahadır Sabaş
13-02-2015, 09:53
kesinlikle haklısın
o yüzden parlama noktası en yüksek yağlardan seçmek lazım
nnt bor power da kullanma kılavuzunda yazdığı şekilde kullanıldığında çok fayda sağlıyor
piyasa da rahat bulunabilecek ve parlama noktası en yüksek yağ mobil 1 esp formula 5w-30

ismail bu yağ eksiltme olayı bende de var. 155.000 KM de benim araçta.LPG de mevcut (LPG yi 97.000 de taktırmıştım BRC) . Castrol 10w 40 kullanıyorum bende. Rektifeyi olayına girmedim. Çünkü 10.000 km yag ışığı yanıyor değiştirme zamanıyla aynı km denk geldiğinde filtre ile birlikte değiştiriyorum düzenli olarak. Sorum şu ki hangi yağı önerirsin.

ismail
13-02-2015, 09:59
ismail bu yağ eksiltme olayı bende de var. 155.000 KM de benim araçta.LPG de mevcut (LPG yi 97.000 de taktırmıştım BRC) . Castrol 10w 40 kullanıyorum bende. Rektifeyi olayına girmedim. Çünkü 10.000 km yag ışığı yanıyor değiştirme zamanıyla aynı km denk geldiğinde filtre ile birlikte değiştiriyorum düzenli olarak. Sorum şu ki hangi yağı önerirsin.

yağ eksiltme olayı var ise kullanma kılavuzuna sağdık kalınmak şartı ile nnt bor power ve piyasada rahat bulunabilecek ve incelediklerim arasında parlama noktası en yüksek tam sentetik yağ olan mobil 1 esp formula 5w-30 (254 derece) yağ kullanmanı tavsiye ederim
nnt bor power motor içindeki sürtünmeyi azaltacak araç daha rahat çalışacak
sekmanlardaki olası aşınmadan dolayı yanma odasından tamamen sıyrılamayan yağ yanma odasında oluşan ısı ile yanmaktadır
yanma odasında oluşan ısıya mukavemetli / parlama noktası yüksek bir yağ kullanılır ise aracın yağ yakması / eksiltmesi minimum seviyede olacaktır

Bahadır Sabaş
13-02-2015, 10:59
yağ eksiltme olayı var ise kullanma kılavuzuna sağdık kalınmak şartı ile nnt bor power ve piyasada rahat bulunabilecek ve incelediklerim arasında parlama noktası en yüksek tam sentetik yağ olan mobil 1 esp formula 5w-30 (254 derece) yağ kullanmanı tavsiye ederim
nnt bor power motor içindeki sürtünmeyi azaltacak araç daha rahat çalışacak
sekmanlardaki olası aşınmadan dolayı yanma odasından tamamen sıyrılamayan yağ yanma odasında oluşan ısı ile yanmaktadır
yanma odasında oluşan ısıya mukavemetli / parlama noktası yüksek bir yağ kullanılır ise aracın yağ yakması / eksiltmesi minimum seviyede olacaktır

Bilgi için sağol. Bor kullanıyorum 2 kere koydurtmuştum. Tabi kaç kmde bir bor koyulur bilmiyorum. Her yağ değişiminde koyulması mı lazım.

ismail
13-02-2015, 12:54
Bilgi için sağol. Bor kullanıyorum 2 kere koydurtmuştum. Tabi kaç kmde bir bor koyulur bilmiyorum. Her yağ değişiminde koyulması mı lazım.

sende sağol kardeşim
her yağ değişiminde bor gerekli değil
yanlış hatırlamıyor isem 40 bin km de bir diyordu
ama kullandığın bor marka ve kullanım kılavuzundaki gibi kullanmak önemli

Machine Head
13-02-2015, 13:05

Ben buna katılmıyorum, benim eski aracımdı 1.4 100hp Signo, ve yorulmamış iyi bakılmış bir araçtı. Hem performansı çok başarılıydı hemde motor konusunda bir sorun çıkartmıyordu. yağ yakma sorunuda yoktu bakımdan bakıma değişiyordu onun dışında sadece enjektör trafosu bir kez değişti ama araç 73.000km de idi. Açıkçası sizin aracın geçmişi şüphe uyandırdı bende. Farklı sorunlar aramak lazım.