PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tüp takdırdıkdan sonra motor arıza ışığı yardım ve bilgi lütfen.

tastech
16-02-2015, 12:25
Merhaba.

10 gün önce fln Atiker sıralı gaz sistemlerinden aracıma tüp taktırdım. 2 3 güne kadar hersey iyi ve güzel gidiyordu. Yalnız 3 gün önce hastaneye giderken. otobanda 100km hıza geldigim anda arıza ışıgı yandı. Yalnız aracımda hic bir sıkıntı ses veya bir değişiklik yok. Araca 13 yıl boynca ilk defa tüp takıldı. Acaba bu arıza ışıgı tüp takıldıgından dolayı yanıyor olabilirmi? bilgisi olan varmı? nasıl söndürebiliriz?.

şimdiden tesekkür ederim.

kocagoz
16-02-2015, 12:27
Bende mayıs ayında 2004 ibiza aldım, o tarihten beri arıza ışığı yanıyor, sorduğum her yer gaz dan dolayı olduğunu söndürmenin pek mümkün olmadığını anlattı.

tastech
16-02-2015, 12:28
peki bu şekilde aracım muayneden sorunsuz gecebilrmi acaba ?

adla
16-02-2015, 12:29
Merhaba.

10 gün önce fln Atiker sıralı gaz sistemlerinden aracıma tüp taktırdım. 2 3 güne kadar hersey iyi ve güzel gidiyordu. Yalnız 3 gün önce hastaneye giderken. otobanda 100km hıza geldigim anda arıza ışıgı yandı. Yalnız aracımda hic bir sıkıntı ses veya bir değişiklik yok. Araca 13 yıl boynca ilk defa tüp takıldı. Acaba bu arıza ışıgı tüp takıldıgından dolayı yanıyor olabilirmi? bilgisi olan varmı? nasıl söndürebiliriz?.

şimdiden tesekkür ederim.

Bende de atiker sirali sistem var ayni isik bende de yaniyor :) bazen kafasina gore yaniyor bazen sonuyor dediginiz gibi arabada bi skinti yok. Ben biraz aristirdim yakittaki zenginlik fakirlik davasi yuzunden yaniyormus diye bi sonuca ulastim. Hee su da var tup takilip hic yanmayanda var ;) ben ariza isiginin led ini sokturmeyi dusundum acikcsi bos bos yancagima [emoji16] http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/02/16/e93534a7b716f684c11651d742a8fd16.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

serhat1
16-02-2015, 12:30
ayni olay bende de var hic bi sorun olmuyo benimki bazen sonuyo muayneden gecermi bilmiyorum ama istersen giy gazciya pc ye baglat sondursun

tastech
16-02-2015, 12:31
Bende de atiker sirali sistem var ayni isik bende de yaniyor :) bazen kafasina gore yaniyor bazen sonuyor dediginiz gibi arabada bi skinti yok. Ben biraz aristirdim yakittaki zenginlik fakirlik davasi yuzunden yaniyormus diye bi sonuca ulastim. Hee su da var tup takilip hic yanmayanda var ;) ben ariza isiginin led ini sokturmeyi dusundum acikcsi bos bos yancagima [emoji16] http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/02/16/e93534a7b716f684c11651d742a8fd16.jpg

İnsanın Birazda sinirlenirini bozan bir olay yalnız değilmi :)

tastech
16-02-2015, 12:32
insanın birazda sinirlerini bozan bir ışık yalnız :)

tastech
16-02-2015, 12:32
gazcı sondurebilicekse eger güzel olur :) ben biraz takınlıyım :)

serhat1
16-02-2015, 12:41
Tamamen sonmuyo belki bi zanandan sonra tekrar yaniyo arac zengin fakir yakit karisimi yuzunden yakiyo

bambam11
16-02-2015, 12:42
söndürsen de yine yanar, istersen bir gün benzinde kullan söner.

Şafak!
16-02-2015, 12:43
Sıkıntı yok dert etme. Ben hep shellden gaz alırım. Ne hikmetse baika yerden nerden alırsam alayım o arızayı yakıyor. Benim gözüm alıştı. 5 senedir ara sıra yakar hatırlatır kendini o. Sonunda sökücem göstergeden ledlerini rahatlıcam :)

tastech
16-02-2015, 12:56
anladım :) Seat fakirlige karsı o zamna :) gozumuzun alısmansından baska yapıcak bişeyimiz yok demekki :) tesekkur ederim :)

dieantwoord
16-02-2015, 13:04
Yanar iki uc gun sonra sonuyor kardes sanayiye git baglat sondursunler ama bi hafta sonra kesin yanar

''Telefondan gönderdi.Yazim hatalari olduysa affola''

adla
16-02-2015, 13:04
Sıkıntı yok dert etme. Ben hep shellden gaz alırım. Ne hikmetse baika yerden nerden alırsam alayım o arızayı yakıyor. Benim gözüm alıştı. 5 senedir ara sıra yakar hatırlatır kendini o. Sonunda sökücem göstergeden ledlerini rahatlıcam :)

aynı duşuncedeyım tek ve en etkılı cozum

ismail
16-02-2015, 13:53
tastech kardeşim o lamba motor arıza ışığı değil egzoz emisyon lambası dır
benzin yanışına göre ayarlı olan lambda (oksijen) sensörü lpg nin yanışından çıkan egzoz emisyon değerlerini karşılamadımı emisyon lambasını yakmakta
çok ince ayar yapmak lazım sürüş tarzından bile o lamba yanabilir
kesinlikle kafaya takmamak lazım alışmak lazım

tastech
16-02-2015, 14:17
tastech kardeşim o lamba motor arıza ışığı değil egzoz emisyon lambası dır
benzin yanışına göre ayarlı olan lambda (oksijen) sensörü lpg nin yanışından çıkan egzoz emisyon değerlerini karşılamadımı emisyon lambasını yakmakta
çok ince ayar yapmak lazım sürüş tarzından bile o lamba yanabilir
kesinlikle kafaya takmamak lazım alışmak lazım

ismail abi sarı motor şeklinde bir ışık. ben bunu motor arıza ısıgı sanıyordum :) aydınlatman için tesekkur ederim. anladıgım kadarıyla bana bir sıkıntı cıkarmaz değilmi ismail abi?

ismail
16-02-2015, 14:22
ismail abi sarı motor şeklinde bir ışık. ben bunu motor arıza ısıgı sanıyordum :) aydınlatman için tesekkur ederim. anladıgım kadarıyla bana bir sıkıntı cıkarmaz değilmi ismail abi?

kesinlikle bir sorun çıkartmaz
lpg li araçların neredeyse tamamında bu ışık yanmakta

tastech
16-02-2015, 14:30
kesinlikle bir sorun çıkartmaz
lpg li araçların neredeyse tamamında bu ışık yanmakta

ismail abi bu ışık yanarken muayneden gecebilirmiyim peki? bana sıkıntı yaratabilirermi?

ismail
16-02-2015, 14:34
ismail abi bu ışık yanarken muayneden gecebilirmiyim peki? bana sıkıntı yaratabilirermi?

tabiki geçebilirsin
sorun olmaz

tastech
16-02-2015, 14:36
tabiki geçebilirsin
sorun olmaz

cok teşekkürler hepinize. ismail abi sanda cok tesekkur ederim. yardımcı olduugnuz için:) içimi rahatlattınız. :) :sct-025:

by_carisma33
16-02-2015, 17:02
Montaj yaptirdigin yere gotur pc baglayip silerler dogru duzgun ayar yaparlarsa o lamba yanmaz. Bende 5-6 kere goturdum adamlar en sonunda duzgun ayar yapti ve sondu.

sweetcrazy
16-02-2015, 17:13
Sorun malesef atiker sisteminde,söndürselerde bir süre sonra tekrar yanacaktır. BRC taktırsaydınız keşke lamba sıkıntısı yaşamazdınız..

Bahadır Sabaş
17-02-2015, 14:44
Sorun malesef atiker sisteminde,söndürselerde bir süre sonra tekrar yanacaktır. BRC taktırsaydınız keşke lamba sıkıntısı yaşamazdınız..

Bendede BRC var sarı lamba sürekli yanıyor. Bir ara bende kafayı takmıştım her yandığında VAG kablosunu takıyordum söndürüyordum 1 hafta sonra yine yanıyordu :) O kadar alıştım ki artık kendinden sönünce ekranda eksiklik hissediyorum :)

34Deniz
17-02-2015, 15:28
tastech atikerin hangi serisinini taktırdınız ? atiker gold obd ise çok iyi bir seçim kendisi yapmışınız

ayrıyetten arıza lambasının yanmasındaki neden , fakir veya zengin karışım dan dolayı oluyor , yani kısaca tekrar ayarları bir gözden geçirtin , bende 1000 km yi geçti taktıralı gold u , ama bu gün kadar hiç yakmadı , ayrıyetten ihmal etmeyin en kısa sürede bir baktırın ayarlara aksi halde subaplara zarar verir

34Deniz
17-02-2015, 15:36

BRC ile alakalı durum değil o lambanın yanması kesinlikle , bütün olay ayarla alakalı , hatta o lamba bazı yansada kendiliğnden söner bazı , ama tekrar yanıyorsa kesinlikle ayar karışım iyi olmadığından yanıyor

hatta RAMADAN ın arabasında gaz yok geçen gece motor soğukken çok gazladı ve arıza lambası yaktı benzinlede :)

sweetcrazy
17-02-2015, 16:38
BRC ile alakalı durum değil o lambanın yanması kesinlikle , bütün olay ayarla alakalı , hatta o lamba bazı yansada kendiliğnden söner bazı , ama tekrar yanıyorsa kesinlikle ayar karışım iyi olmadığından yanıyor

hatta RAMADAN ın arabasında gaz yok geçen gece motor soğukken çok gazladı ve arıza lambası yaktı benzinlede :)

valla önceki aracım 2009 ibiza 1.4 elegance idi.BRC my-11 kiti ile lpg li 3 yıl kullandım,30000 km yaptım hiç ışık yanmadı.ona dayanarak söyledim...

34Deniz
17-02-2015, 17:51
valla önceki aracım 2009 ibiza 1.4 elegance idi.BRC my-11 kiti ile lpg li 3 yıl kullandım,30000 km yaptım hiç ışık yanmadı.ona dayanarak söyledim...

bende de bundan önce toyota vardı ondada brc vardı oda yakmamıştı arıza lambası hiç ama , ben bu ibizaya gaz taktıracağım zaman iyice araştırdım soruşturdum baktım , hatta taktırdığım yerdeki ustalarda söyledi , yakıt karışımı uygun değilse yanar lamba diye ve ekledi bazı nadir olarak yanabilir ama yanıpta sönmüyorsa mutlaka gel ayarlara bakarız dediler subaplara zarar gelmemesi için , hatta mesela corolla ve avensislerde hastalıktır bu olay çok iyi olması gerekir ayarların , çok kolay yanıyor subapları

, 1000 km bakıma gideceğim hatta kontrol amaçlı ama bu zamana kadar hiç yanmadı yakıtta iyi ve şunu da eklemek istiyorum ilk takıldığında gaz iyi gitmiyor gibiydi araba ama şu anda benzinden daha iyi bir çekiş var motorda , daha önce de taktırmıştım başka bir arabama oda aynı olmuştu zayıf gibiydi sonradan alışmıştı o araba da

hatta takan usta karadenizliydi daha önceki arabama ,dedim sanki biraz çekişi zayıf gibi , dur daa dedi sen hergün bira içsen , ertesi günü rakıya dönsen ne olur dedi , buda aynı onun gibi işte dedi , ilkten değişik gelir ama sonradan alışırsın diye , gerçekten de öyle olmuştu önceki takılan gazda da ve ibizaya takılan gazdada :)

Jerle_Marty
17-02-2015, 19:07
rahat olun geçen ay ışık yanık şeklinde geçtim muayeneden. yakıt ile ilgili durum. hep aynı yerden almaya çalışın lpgyi. arada kafasına göre yanabilir arabayı zorladığınızda. bir 20 km benzin ile giderseniz söner. bende de atiker var

sweetcrazy
17-02-2015, 21:09
bende de bundan önce toyota vardı ondada brc vardı oda yakmamıştı arıza lambası hiç ama , ben bu ibizaya gaz taktıracağım zaman iyice araştırdım soruşturdum baktım , hatta taktırdığım yerdeki ustalarda söyledi , yakıt karışımı uygun değilse yanar lamba diye ve ekledi bazı nadir olarak yanabilir ama yanıpta sönmüyorsa mutlaka gel ayarlara bakarız dediler subaplara zarar gelmemesi için , hatta mesela corolla ve avensislerde hastalıktır bu olay çok iyi olması gerekir ayarların , çok kolay yanıyor subapları

, 1000 km bakıma gideceğim hatta kontrol amaçlı ama bu zamana kadar hiç yanmadı yakıtta iyi ve şunu da eklemek istiyorum ilk takıldığında gaz iyi gitmiyor gibiydi araba ama şu anda benzinden daha iyi bir çekiş var motorda , daha önce de taktırmıştım başka bir arabama oda aynı olmuştu zayıf gibiydi sonradan alışmıştı o araba da

hatta takan usta karadenizliydi daha önceki arabama ,dedim sanki biraz çekişi zayıf gibi , dur daa dedi sen hergün bira içsen , ertesi günü rakıya dönsen ne olur dedi , buda aynı onun gibi işte dedi , ilkten değişik gelir ama sonradan alışırsın diye , gerçekten de öyle olmuştu önceki takılan gazda da ve ibizaya takılan gazdada :)

Bende gazı sabit yerden alırdım mecbur kalmadıkça değiştirmezdim,sanırım yakıt kalitesi ve lpg ayarının tam olmamasında yanıyor bu ışık..

Sinan3405
17-02-2015, 22:57
bendede atıker var ama 2 defa yandı artık yanmıyor oda ılk taktırdıgım zaman yanmıstı uzun yolda. onunda sıkıntısını buldum hız sabıtlemeyı cok uzun sure kullandım yandı. bende gold obd2 oldugundan kıt kendısı sonduruyor.

ersnbzkrt
17-02-2015, 23:07
Daha geçenlerde lpg li hondadan söndürttürdük araci saticaz diye, ertesi gün arabayı teslim etmeye giderken tekrar yandı. Neyseki alan adam lpg den olduğunu biliyormuş da problem etmedi. Kissadan hisse; çoğu tüplü araçlar ayni dertten muzdarip :)

LoXoL
18-02-2015, 13:30
Arkadaşlar neden gözünüzü alıştırıyorsunuz? Eğer montaj yapan arkadaşlar doğru dürüst montaj ve olması gerektiği gibi ayar yapmış olsalar yanmayacak o ışık.

Yapılması gereken.
Yaklaşık 200 km sadece benzinde normal kullandığınız gibi kullanın.
Sonra montaj yapan yere gidip lpg enjektorlerinden emme manifoltuna giden hortumların 15cm uzunluğu geçmeyecek şekilde takıldığına emin olun. Hortum ne kadar uzarsa o kadar sıkıntı çıkarır.
Daha sonra lpg için bilgisayara bağlayarak normal ayarlarını yapmalarını isteyin.
Tam ayar tutturana kadar uğraştırın. O kadar para vereceğim ve önümde gece lambası gibi ikaz ile dolaşacağım.
Boşverin yok öyle yanar o ışık sönmez laflarını.
Bende 1 kere yandı aracı ilk aldığımda. Adam gibi ayardan sonra sadece bakımı için gittim otogazcima.

gkhnd
18-02-2015, 13:50
Arkadaşlar neden gözünüzü alıştırıyorsunuz? Eğer montaj yapan arkadaşlar doğru dürüst montaj ve olması gerektiği gibi ayar yapmış olsalar yanmayacak o ışık.

Yapılması gereken.
Sonra montaj yapan yere gidip lpg enjektorlerinden emme manifoltuna giden hortumların 15cm uzunluğu geçmeyecek şekilde takıldığına emin olun. Hortum ne kadar uzarsa o kadar sıkıntı çıkarır.
Daha sonra lpg için bilgisayara bağlayarak normal ayarlarını yapmalarını isteyin.
Tam ayar tutturana kadar uğraştırın. O kadar para vereceğim ve önümde gece lambası gibi ikaz ile dolaşacağım.
Bende 1 kere yandı aracı ilk aldığımda. Adam gibi ayardan sonra sadece bakımı için gittim otogazcima.

Aynen abi. Bu benim 3. lpgli aracım toplamda 100000den fazla yol yaptım bir kere yandığını görmedim. 3ünü de aynı yere taktırdım, adamlar işlerinde çok iyiler.

34Deniz
19-02-2015, 09:28

Yapılması gereken.

Aynen öyle 1. Kural hortumların mümkün olduğunca kısa tutulması , o lambanın yanması demek bir ayarsıZlık var diyor motor , ve devamlı yanması çok zararlı subaplar için