PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÖNERİLERİNİZ ve YARDIMLARINIZ..!

AknKlc
18-03-2015, 10:24
20.12.2006 (34.500 km) tarihinden bu yana Cordoba kullanıcısıyım ve hiç bir zaman aracımdan şikayetçi olmadım ve halen şikayetçi değilim ( neden böyle yazdım bilmiyorum :Sct 001: ) son zamanlarda sanki biraz nazlanıyor gibi geliyor; (127.000 km)

1- Örneğin akşam işten dönüyorum aracımı park ediyorum 45sn 1 dk bekledikten sonra kontağı kapattığımda araç sarsılarak stop ediyor.

2- Bir başka konu tekerleklerde bir uğultu söz konusu (kışlık lastikleri taktırmadan öncede vardı) acaba porya bilyaları ile ilgili bir sıkıntımı mevcut, var olduğunu sayalım izlemem gereken yol nedir?

3- Birde aracıma bir türlü düzgün bir rot balans ayarı yaptıramadım( hafif bir sağa çekme mevcut sebebi nedir? "lastik havaları iki haftada bir kontrol")

4- Yine forumda okudum vites körüğünü (deri vs.) değiştirmek istiyorum Ankara'da yardımcı olacak tanıdık bildik daha önceden yaptıran memnun kalan arkadaşlar... " Bu tamam :) "

5- Arka kampana fren balatalarının değişim ömrü nedir, hangi durumlarda değiştirilmesi gerekir?

6- 80.000 km'de triger seti Ata otomotivde değişti (Tarih 11.11.2010), dün yetkili servisteki görevli, trigerin değiştiği km'den 120.000 km sonra değişeceğini söyledi yeni bilgi dedi doğrumu?

7- Motor sıvıları değişim süreleri nelerdir?
(http://www.seatclubturkey.com/faydali-bilgiler/6781-araclardaki-sivilar.html) " Bu tamam :) "

8- Ön kapılar açıldığında tavan ışığı yanmıyor kapı swichi diye okudum kendim yapabilir miyim?

9- Enjektörler ile ilgili söyleyecekleriniz var mıdır, bakımı, temizliği vs.(depoya yakıta eklenen katkıların faydası,zararı...)

10- EGR valfi, katalitik konvertörün temizliği nasıl, ne zaman yapılır nelere dikkat etmemiz gerekir?

11- Amortisörler hakkında forumda yazılar okudum ön arka komple değiştirmek istesem tavsiyeleriniz nelerdir nelere dikkat etmem gerekir. Yazmış olduğum konularla ilgili yetkili servisten parça fiyatlarını aldım ve ürkütücü :) ...Önerilerinizi, yorumlarınızı bekliyor konular hakkında tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum (fiyat bilginiz var ise paylaşırsanız sevinirim)...Saygılar.

CounTDowN
18-03-2015, 10:39
Takipteyim :)

osm1907
18-03-2015, 10:43
sarsıntılı çalışma var bende de arada yapıyor :) vites körüğü ve direksiyon deri kaplama için şaşmaz da bi kaç yer var ama isimlerini hatırlamıyorum, arka balatalara 90 bin demişlerdi bana 110 binde değiştirmiştim bende pek bi fark olmadı gerçi frenlemede :) triger için de km veya 4 yıl diye biliyorum. kapı swici arızalıdır ışık yanmıyorsa veysel oto var ostimde en uygun ve düzgün iş yapan bir yer. ön amortisorleri tamir ettirmiştim ben nam amortisorde ostimde ön ikiye 120 lira vermiştim aklınızda bulunsun tamirde :)

AknKlc
18-03-2015, 15:55
Bilgilerini paylaşmak isteyen aile üyesi yok mudur?

ismail
18-03-2015, 16:48
AknKlc kardeşim elimden geldiğince dilimin döndüğünce sorularına tek tek cevap vermeye çalışacağım
1. motor ve şanzıman kulaklarını kontrol etmeni tavsiye ederim
2. arka tekerlerin kontrolü için araç üzerinde balans yapan cihaz ile tekeri boşta döndürüp sesini dinlemen uğultu yapan rulman hakkında bilgi verecektir
ön tekerleri de normal seyrinde giderken dinlemen iyi olacaktır
3. rot ayarı yapan yeri değiştirmeni tarif ederim ve ayrıca eğer ki sağ teker rulmanında sorun var ise ondan dolayı da sağa çekme yapabilir
4. bu konuda yardımcı olamayacağım
5. arka fren kampana olduğundan balata pek bitmiyor güzel bir zımpara yapıldı mı sorun kalmaz değişmesine gerek yok
6. triger seti 5 yıl veya 90 bin km de değiştirebilirsin hangisi önce dolar ise ona göre işlem yaptırman iyi olacaktır
7. iki yılda bir antifirizi kontrol ettirmeni bulunduğun bölgeye göre ilave yada tamamının değişimi iyi olacaktır
fren hidroliği 3 yıl gibi bir sürede kaynama noktasını kontrol ettirip çıkan değere göre değiştirtmen iyi olacaktır
8. el becerin var ise yapabilirsin aşağı eklediğim konu yardımcı olacaktır
http://www.seatclubturkey.com/teknik-destek/52567-mk1-leon-mk2-toledo-kapi-kilidinin-acilmasi-basit-arizalari-hk.html
9. enjektör veya yakıt sisteminin geçtiği noktaların temizliği için carbon cleaner tavsiye ederim
cabon cleaner kimyasalları ve cihazı ile ilgili bir mesaj
http://www.seatclubturkey.com/teknik-destek/54335-enjektor-temizleyici.html#post1252945
10. egr valfi sökülüp temizlenebilir valvoline egr cleaner tavsiye ederim
ancak tamirci tarafında sökülebilir aşağı egr valfi resimi ekledim
valvoline-egr-turbo-cleaner-400ml-egr-ve-turbo-temizleyici (http://www.yagpazarlama.com/product.php?id_product=298)
katalitik konvertör tıkandığında aracında bariz güç düşmesi yaşacağından katalik konvertörde bir sorun olduğunu düşünmüyorum
olduğunda sökülüp katalitik konvertör yıkama makinesi ve kimyasallar ile yıkanabilir
11. cordoba ve ibiza araçların amortisör sistemleri sesli çalışmakta
amortisörlerinden şüpheleniyor isen öncelikle test ettirmeni tavsiye ederim
eğer ki amortisörlerinin birinde bozukluk var ise çift olarak değiştirmen gerekli
yani sol ön ise ön iki amortisör
sağ arka ise arka iki amortisör şeklinde
ama ben takım değiştirtmek isterim dersen bilstein marka amortisör taktırman çok iyi olacaktır
http://www.seatclubturkey.com/cordoba-mk2-2002-2009/50164-cordoba-bilstein-amortisor.html

http://i.ebayimg.com/t/AGR-Ventil-045131501F-045131501K-VW-Polo-BNM-1-4-TDI-/00/s/MTIwMFgxNjAw/$%28KGrHqZ,!rIFCiY9F38+BQz5QZJ0yg~~60_57.JPG

AknKlc
18-03-2015, 17:02
İşte forum bu ilgi bu alaka bu CounTDowN, KVN90 arkadaşlarım ve ismail başkanım saygılar. :)

Carbon Clean uygulaması için belli bir km varmış geçtiği takdirde pek sağlıklı olmadığı söyleniyor var mıdır böyle bir şey, würth hakkında bilginiz var mı?

CounTDowN
18-03-2015, 17:18
İşte forum bu ilgi bu alaka bu CounTDowN, KVN90 arkadaşlarım ve ismail başkanım saygılar. :)
İsmail abinin cevap vermediği tek soruyuda ben cevaplamış olayım :)
Sorunun cevabı alttaki linkte mevcut ;)
http://www.seatclubturkey.com/fotograflarimiz/52022-ilk-sahip-oldugum-aracim-seat-oldu-resimler-2.html

Vitesi temin ediyorsun, oto elektrikçiye gidiyorsun ve teybin arkasından doğru park lambalarından elektriği aldınmı işlem tamam :) Fiorino vitesi olarak alacaksın..

ismail
18-03-2015, 21:48

Carbon Clean uygulaması için belli bir km varmış geçtiği takdirde pek sağlıklı olmadığı söyleniyor var mıdır böyle bir şey, würth hakkında bilginiz var mı?

estağfurullah kardeşim işte elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce anlatmaya çalıştım
carbon clean işine gelince aşırı kurum bağlamış motorlarda ki sende böyle birşey olduğunu düşünmüyorum
subap yuvaları kurumlardan kendine belli bir yatak oluşturuyor
oluşan bu yataklar bozulduğunda araç fazladan hava alıyor veya içeride sıkıştırması gereken havayı sıkıştıramıyor kaçırıyor böylece aracın performansı düşüyor
ama bu olay çok daha fazla km yapmış yada euro dizel yakıt kullanmayan araçlarda olur düşüncesindeyim
kullanığımız yakıtların kükürt oranı düşük olduğundan bu km lerde aşırı bir kurumlaşma olacağını sanmıyorum
würth ün ürünü daha sık kullanımlarda uzun sürede fayda sağlayabilir mesela 2 - 3 depoda bir kullanıldığında diyelimki 3 kullanımdan sonra faydası olabilir
yani carbon cleaner a göre daha yumuşak geç tesir eden bir ürün

CounTDowN
19-03-2015, 09:08
estağfurullah kardeşim işte elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce anlatmaya çalıştım
carbon clean işine gelince aşırı kurum bağlamış motorlarda ki sende böyle birşey olduğunu düşünmüyorum
subap yuvaları kurumlardan kendine belli bir yatak oluşturuyor
oluşan bu yataklar bozulduğunda araç fazladan hava alıyor veya içeride sıkıştırması gereken havayı sıkıştıramıyor kaçırıyor böylece aracın performansı düşüyor
ama bu olay çok daha fazla km yapmış yada euro dizel yakıt kullanmayan araçlarda olur düşüncesindeyim
kullanığımız yakıtların kükürt oranı düşük olduğundan bu km lerde aşırı bir kurumlaşma olacağını sanmıyorum
würth ün ürünü daha sık kullanımlarda uzun sürede fayda sağlayabilir mesela 2 - 3 depoda bir kullanıldığında diyelimki 3 kullanımdan sonra faydası olabilir
yani carbon cleaner a göre daha yumuşak geç tesir eden bir ürün

İsmail abi, ben aracımı 190 000 km de aldım ve o zamana kadar normal motorin alınmış araca daha az yakıyor diye, ANcak ben aldığımdan beri 5000 km dir euro diesel kullanıyorum. Ama aracın normal gidişini bilmediğim için çekiş düşüşü varmıdır bilemiyorum. Boş yolda bastığım zaman 180 km hıza kadar rahat çıkabiliyor. Kurum varmıdır / yokmudur diye baktırtmam mı gerekir acaba ?

AknKlc
19-03-2015, 10:09
Poryo bilyeleri için önerebileceğiniz bir marka var mı, yoksa sanayide parçacılardan alabilirmiyiz (servis fiyat bakımından çok pahalı yalnız parçacılarda satılan ürünler ve kaliteleri hakkında bilgim yok). sadece bozuk olanımı değiştireceğiz yoksa set olarak hepsini mi?

ismail
19-03-2015, 10:35
İsmail abi, ben aracımı 190 000 km de aldım ve o zamana kadar normal motorin alınmış araca daha az yakıyor diye, ANcak ben aldığımdan beri 5000 km dir euro diesel kullanıyorum. Ama aracın normal gidişini bilmediğim için çekiş düşüşü varmıdır bilemiyorum. Boş yolda bastığım zaman 180 km hıza kadar rahat çıkabiliyor. Kurum varmıdır / yokmudur diye baktırtmam mı gerekir acaba ?

kardeşim çin mi japon mu bir ata sözü var
çalışıyorsa sıkıntı yoksa dokunma diye
boşver hiç dokunma
2 depoda bir würth enjektör temizleyici kullandığında içeride oluşan kurumlaşmayı yavaş yavaş temizleyecektir

Poryo bilyeleri için önerebileceğiniz bir marka var mı, yoksa sanayide parçacılardan alabilirmiyiz (servis fiyat bakımından çok pahalı yalnız parçacılarda satılan ürünler ve kaliteleri hakkında bilgim yok). sadece bozuk olanımı değiştireceğiz yoksa set olarak hepsini mi?

kardeşim fag veya skf marka aramanı tavsiye ederim
bozuk olan tarafın diğer tarafı azda olsa ses geliyor ise diğer tarafıda değiştirmen iyi olacaktır

AknKlc
19-03-2015, 11:48
kardeşim çin mi japon mu bir ata sözü var
çalışıyorsa sıkıntı yoksa dokunma diye
boşver hiç dokunma
2 depoda bir würth enjektör temizleyici kullandığında içeride oluşan kurumlaşmayı yavaş yavaş temizleyecektir

kardeşim fag veya skf marka aramanı tavsiye ederim
bozuk olan tarafın diğer tarafı azda olsa ses geliyor ise diğer tarafıda değiştirmen iyi olacaktır
başkanım ilgin için tekrar teşekkürler ve diğer arkadaşlarım, yazdıklarımı tavsiyeleriniz doğrultusunda çözdükçe resim ve bilgileri ekleyeceğim...

ismail
19-03-2015, 12:18
ismail başkanım ilgin için tekrar teşekkürler ve diğer arkadaşlarım, yazdıklarımı tavsiyeleriniz doğrultusunda çözdükçe resim ve bilgileri ekleyeceğim...

rica ederim kardeşim
umarım verdiğim bilgiler işine yarar niteliktedir
kardeşim hem "Alıntı hem etiketleme yapmana gerek yok
birini yapman yeterlidir
hem "Alıntı tarafından hem etiketleme tarafından olmak üzere çift bildirim gelmekte
teşekkürler

my_kirli
26-03-2015, 21:14
Bu sıralar foruma pek giremeyen bir üye olarak geç mesaj olacak sanırım.

1- Örneğin akşam işten dönüyorum aracımı park ediyorum 45sn 1 dk bekledikten sonra kontağı kapattığımda araç sarsılarak stop ediyor. Bazen benim minik cordobamda var. Bu kış baze ilk çalıştırmada yaptı.

2- Bir başka konu tekerleklerde bir uğultu söz konusu (kışlık lastikleri taktırmadan öncede vardı) acaba porya bilyaları ile ilgili bir sıkıntımı mevcut, var olduğunu sayalım izlemem gereken yol nedir?

-Uğultu uzun yolda kulağıma geliyor sessizlik olduğu zaman ama pek önemsemiyorum kışlık lastiklerden ve yoldanda yapabiliyor. Özellikle uzun yolda bariz yoldan fark ediyor.

3- Birde aracıma bir türlü düzgün bir rot balans ayarı yaptıramadım( hafif bir sağa çekme mevcut sebebi nedir? "lastik havaları iki haftada bir kontrol")

-Lastiğinle ve jantla ilgili olabilir. Jant düzeltmeye girdim mi hiç yada bizim Ankara yollarındaki tümseklerden yada çukurlardan geçerken lastiğinde bir sıkıntı oluşmuş olabilir. Ayrıca aklıma yönlü lastiğin varsa yönlerde sıkıntı olabilir gibi geliyor.

4- Yine forumda okudum vites körüğünü (deri vs.) değiştirmek istiyorum Ankara'da yardımcı olacak tanıdık bildik daha önceden yaptıran memnun kalan arkadaşlar...

- Benim vites körüğümün değilde vites topuzumun değişmesi gerekiyor. İskitlerde ve şaşmazda vardır.

5- Arka kampana fren balatalarının değişim ömrü nedir, hangi durumlarda değiştirilmesi gerekir?

- Sökülüp bakılması daha sağlıklı sonuç verir. Çünkü senin frenlemenle başkasının frenlemesi bir değil.

6- 80.000 km'de triger seti Ata otomotivde değişti (Tarih 11.11.2010), dün yetkili servisteki görevli, trigerin değiştiği km'den 120.000 km sonra değişeceğini söyledi yeni bilgi dedi doğrumu?

- 4 Sene veya 80000 km bir değiştirmekte fayda var. Özelikle kayış ve yağ pompasına dikkat et.

7- Motor sıvıları değişim süreleri nelerdir?
(araçlardaki sıvılar) Bu tamam

- Tamamdır.

8- Ön kapılar açıldığında tavan ışığı yanmıyor kapı swichi diye okudum kendim yapabilir miyim?

Ben denedim. Çıkma bulursan direkt takarsın ama diğer türlü oksitlenmeyi gidermen gerekecek. Ayrıca kapı döşemelerini sökmen lazım.

9- Enjektörler ile ilgili söyleyecekleriniz var mıdır, bakımı, temizliği vs.(depoya yakıta eklenen katkıların faydası,zararı...)

- Carbon clean tavsiye edende var tavsiye etmeyende bence faydalı bazı kurumlarıda temizlediği için gerekli değil.

10- EGR valfi, katalitik konvertörün temizliği nasıl, ne zaman yapılır nelere dikkat etmemiz gerekir?

- Geçen ay yaptırdım. Memnum carbondan daha faydalı temizlikler. Kat temizlenmez ya söktürürsün yada yenisini takarsın. EGR, emme manifoltu, Boğaz kelebeği temizlikleri mutlaka yaptırılmalı özellikle 120000 üzerindeki araçlarda

11- Amortisörler hakkında forumda yazılar okudum ön arka komple değiştirmek istesem tavsiyeleriniz nelerdir nelere dikkat etmem gerekir. Yazmış olduğum konularla ilgili yetkili servisten parça fiyatlarını aldım ve ürkütücü ...Önerilerinizi, yorumlarınızı bekliyor konular hakkında tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum (fiyat bilginiz var ise paylaşırsanız sevinirim)...Saygılar.

- İşte yeni değiştirmiş birisine denk geldin. Özellikle Blistein b4 tavsiye ederim. Aracında çok fark ediyor. Önce amortisör testine sok. Değiştiriken takım değiştir sağlam olanları ayır.

AknKlc
01-04-2015, 16:57

11- Amortisörler hakkında forumda yazılar okudum ön arka komple değiştirmek istesem tavsiyeleriniz nelerdir nelere dikkat etmem gerekir. Yazmış olduğum konularla ilgili yetkili servisten parça fiyatlarını aldım ve ürkütücü ...Önerilerinizi, yorumlarınızı bekliyor konular hakkında tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum (fiyat bilginiz var ise paylaşırsanız sevinirim)...Saygılar.

- İşte yeni değiştirmiş birisine denk geldin. Özellikle Blistein b4 tavsiye ederim. Aracında çok fark ediyor. Önce amortisör testine sok. Değiştiriken takım değiştir sağlam olanları ayır.

Amotrisörleri nerden ve ne kadara temin ettiniz?

AknKlc
01-04-2015, 16:58

Nasıl bir teste sokacağız, amotrisörleri nerden ve ne kadara temin ettiniz?

AknKlc
20-08-2015, 16:25
Resimler yakında yüklenecek...

AknKlc
21-09-2015, 15:55
Ön ve arka porya bilyaları, ön arka amortisör, ön disk, ön arka fren balataları, debriyaj seti, arka kampana silme, volant silme, z rotlar, aklıma geldikçe yazacağım

Şimdi şöyle bir sıkıntım var, bu işlemleri yapmadan önce araç sağa çekiyordu yüksek hızda daha çok belli ediyor(direksiyonu düz yolda bıraktığında) bu işlemlerden sonra değişen bir şey olmadı, 19.09.2015 de yeni değişen ön diskleri değiştirmek için gittiğimde (frene bastığımda direksiyonda titreme yapmaya başlamıştı) durumu izah ettim arkadaşları beni bir lastikçiye yönlendirdiler, burada önce lastik balansları havaları ve iki jantta eğrilik varmış (çok fazla değil dediler isterseniz düzeltiriz denildi) onlar düzeltildi sonra rot ayarı yapıldı ve teste çıktık sağa çekme aynı şekilde devam ediyor, amortisör üst takozlarında problem olabileceğini söylediler tamam diyerek oradan ayrıldım ve diğer arkadaşların yanına gittim. amortisörleri söktüler takozlar ve bilyeler değiştirilmek üzere bir yere götürdük, buradaki usta helezonları amortisörlerden ayırdığında helezonlarda eğrilik var bundan dolayı çekme yapabilir dedi, hadi değiştirelim dedik parçacıya gittik aldık geldik helezonları usta tam takacak kumpas ile ölçtü helezon yayının et kalınlığını 1mm ince araba iner dedi bu olmaz değiştirin dedi, gittik ve parçayı bulamadık... eski yaylar ile takıldı ve hala çekme devam ediyor amortisör takozları ve bilyesi değişmesine rağmen. burada sizlerden öğrenmek istediğim helezon yaylarını nereden temin edebilirim, kendimi deneme tahtası gibi hissediyorum??? aksi halde sizce bunların yapılması şart mıydı şikayetim ile ilgili...

http://i.hizliresim.com/oZB2v9.jpg
http://i.hizliresim.com/lynLlr.jpg
http://i.hizliresim.com/VL4Adv.jpg
http://i.hizliresim.com/ng1knM.jpg
http://i.hizliresim.com/vLMm94.jpg
http://i.hizliresim.com/1kz45N.jpg
http://i.hizliresim.com/rVPjr3.jpg
http://i.hizliresim.com/gAmnaO.jpg
http://i.hizliresim.com/ZVGW43.jpg

ismail
21-09-2015, 22:41
AknKlc kardeşim geçmiş olsun
hayırlı olsun
salıncak burçlarına bakılmış mıydı
salıncak burcunda yırtılma / deformansyon var ise araç bir tarafa çekme yapar
eğer ki değiştirecek olursan ibiza cupra salıncak burcu alıp taktırmanı tavsiye ederim
http://www.seatclubturkey.com/cordoba/36887-bozuk-zeminde-aracin-saga-sole-cekmesi.html#post799174
http://www.seatclubturkey.com/teknik-destek/38990-ani-frenlemede-anormal-direksiyon-hareketi.html#post851038
orijinal helezonları şasi numaran ile servisten temin edebilirsin
fakat adet fiyatı 200 tl gibi yüksek çıkacaktır
ankara elvan otomotive bir danışmanı tavsiye ederim