PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cordoba Dizel, Benzin, LPG Yakıt Değerlerimiz

CounTDowN
20-04-2015, 09:55
Herkese merhaba, Diğer modellerde bu konu mevcut ama bizde cordobamızın yakıt değerlerini paylaşıp karşılaştırma yapmak için konu açmak istedim.

Tabi ki herkesin sürüş tarzı, o kullanım periyodundaki trafik sıkışıklığı, ya da hava şartları aynı olmaz ama yinede insan bir karşı değer görmek istiyor.

Paylaşırken istediğiniz verileri kullanabilirsiniz :)

Konu açılmışsa ismail abim konuyu silebilir. Zira site içerisinde arama yapamıyorum. Google üzerinden; "cordoba yakıt değerlerimiz site:http://www.seatclubturkey.com/" diye aratıncada benzer konu çıkmadı. Birde Başlığa Lpg ekleyebilirmisiniz :)

Ben aylık 650 km yol yapıyorum. Ve bunu 1 depo ile yapıyorum(Işık yanmadan). Bu ay totalden aldığım eurodiesel mazot ile 144 tl ye 36 lt mazot ile 650 km yapmışım.

Ortalama 5.5 lt/100km ve 0,22 krş / km de yakıt değerini yakalamışım şehir içi kullanımımda. Ve shell den tekrar fulledim.

45 lt yakıt deposu olduğuna göre 9 lt daha yakıtım kalmış ve bununla da 163 km daha yapabilirmişim bu da toplamda şehiriçinde 813 km yapar.

rcptzgl
20-04-2015, 18:28
Hocam merhaba, sızde kalkıslarda asagıda yazdıgım durum var mı ?

Benim 1.4 tdi ibizamin anlik yakit tuketimi son iki surusumde gaza eger yuklenerek kalkis yaparsam 60 70 litreleri goruyor yuklenmekten kastimda 3500 devir civari. eger normal 2000 devirlerde kalkarsamda 30 40 litreleri goruyor. Ama daha sonra 15-17 gibi litre civarina dusuyor. Bu durum normalmi sizce araci daha gecen hafta aracin motorunu yikattim ve yikatmadan once boyle birseye rastlamamistim.
Not : araci daha yeni aldim toplamda 6-7 kere surdum ve motoru yikattiktam sonraki suruslerimde gozlemledim

lutfukaya
20-04-2015, 18:55
1.4 TDI cordoba varken 4.0-4.5 litreleri rahatlıkla görebiliyordum, özledim yine yakıtını :)

CounTDowN
20-04-2015, 19:32
Hocam merhaba, sızde kalkıslarda asagıda yazdıgım durum var mı ?

Benim 1.4 tdi ibizamin anlik yakit tuketimi son iki surusumde gaza eger yuklenerek kalkis yaparsam 60 70 litreleri goruyor yuklenmekten kastimda 3500 devir civari. eger normal 2000 devirlerde kalkarsamda 30 40 litreleri goruyor. Ama daha sonra 15-17 gibi litre civarina dusuyor. Bu durum normalmi sizce araci daha gecen hafta aracin motorunu yikattim ve yikatmadan once boyle birseye rastlamamistim.
Not : araci daha yeni aldim toplamda 6-7 kere surdum ve motoru yikattiktam sonraki suruslerimde gozlemledim
Merhaba, bende öyle bir durum söz konusu değil. Normal yakit tuketimleri gözüküyor. Kalkislarda 10- 15 lt leri görüyorum bazen ama o kadarda değil. Yol bilgisayarinin serviste sifirlanmasi gerekebilir belki. Tam Çözüm icin arkadaslardan yardim almak gerekir. ismail abiye danisalim bi..

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

rcptzgl
20-04-2015, 19:49
Bende bir gariplik oldugu kesin ozaman.
Bu yol bilgisayarinin calismasi nasi acaba aracin zorlanisina goremi o anlik tuketim artiyor yoksa pompalanan yakiti gercekten olcuyormu?Umarim yakit sistemi ile ilgili bir sorun degildirde serviste sifirlaninca duzelir.

ismail
20-04-2015, 20:20
CounTDowN kardeşim etiketleme için teşekkürler
rcptzgl kardeşim gaz pedalına yüklendiğinde yakıt sarfiyatının o derecelere çıkması normal
bir önceki aracının ne olduğunu öğrenmek istiyorum
şu an kullandığın aracın turbo beslemeli olduğundan özellikle soğuk motorda ve küçük viteslerde fazla gaz yüklenmemeni tavsiye ederim
1. ve 2. viteste 2000 devir 3. vites ve sonrasında 2400 devir ve yaptığın her fazla devir yakıt sarfiyatını olumsuz etkileyecektir
motor yıkandığında yada girmemesi gereken yerlere giren su yakıt sarfiyatını olumsuz etkileyebiliyor
neden nasıl daha tespit edebilmiş değiliz
mormal bir sürüş ile ortalama yakıt sarfiyatın şehir içinde maksimum 5,5 - 6 lt yi geçmemesi lazım
sana zahmet olmazsa bir ricam olacak
"Alıntı yapmak sureti ile soru / cevap yazabilirsen hem daha düzenli hem daha anlaşılır olur
ayrıca yukarıda bildirimleriniz kısmında "mesajınızdan alıntı yapıldı" şeklinde uyarı verir
veya etiketleme yaparak mesaj yazarsan ulaşmak istediğin kişinin daha çabuk haberi olur
etiketleme yapmak için kullanıcı adı önüne @ işareti eklemen yeterli olacaktır
eline sağlık
teşekkürler

rcptzgl
20-04-2015, 20:39
CounTDowN kardeşim etiketleme için teşekkürler
rcptzgl kardeşim gaz pedalına yüklendiğinde yakıt sarfiyatının o derecelere çıkması normal
bir önceki aracının ne olduğunu öğrenmek istiyorum
şu an kullandığın aracın turbo beslemeli olduğundan özellikle soğuk motorda ve küçük viteslerde fazla gaz yüklenmemeni tavsiye ederim
1. ve 2. viteste 2000 devir 3. vites ve sonrasında 2400 devir ve yaptığın her fazla devir yakıt sarfiyatını olumsuz etkileyecektir
motor yıkandığında yada girmemesi gereken yerlere giren su yakıt sarfiyatını olumsuz etkileyebiliyor
neden nasıl daha tespit edebilmiş değiliz
mormal bir sürüş ile ortalama yakıt sarfiyatın şehir içinde maksimum 5,5 - 6 lt yi geçmemesi lazım
sana zahmet olmazsa bir ricam olacak
"Alıntı yapmak sureti ile soru / cevap yazabilirsen hem daha düzenli hem daha anlaşılır olur
ayrıca yukarıda bildirimleriniz kısmında "mesajınızdan alıntı yapıldı" şeklinde uyarı verir
veya etiketleme yaparak mesaj yazarsan ulaşmak istediğin kişinin daha çabuk haberi olur
etiketleme yapmak için kullanıcı adı önüne @ işareti eklemen yeterli olacaktır
eline sağlık
teşekkürler

Yardim icin cok tesekkurler ismail abi..
Valla motoru yikatmadan keske biraz arastirsaydim hic aklima gelmedi bir gariplik olacagi. Benim anlamadigim daha once 1.6 benzinli clio kullaniyordum 30lt nin ustunu ne kadar basarsam basayim gormedim.
Anlamadigim bir diger noktada arac hareket halindeyken oyle gozume carpan bir cok yakma durumu yok gibi yada ben anlayamadim.
Yol bilgisayarinin yanlis gosteriyor olma ihtimali varmidir sizce ?

Ben bu konu ile ilgili nasıl kalkış yaptığımı görebileceginiz bir vidyo çekeyimde daha net olsun..

Birde diyelimki bir sorun var bu sorun nasıl çözülür? Yol bilgisayarındaki değer mi gerçeği yansıtmıyodur yoksa araba gerçekten çok mu yakıyor? Örneğin bugun akşam eve gelirken kalkışda 99,9 lt bile gördüm muhtemelen aslında bu değer 99,9 dan fazla 4 haneye geçemediği için öyle görünüyor, bu pek mümkün değil sanki.

Şuanki ortalama yakıtım 6,4 lt görünüyor, toplam gidilen yol 204 km. bunun yaklaşık 50-60 km si 1. vites dur kalk ve 2. vitesten olusuyordur, kalan kısım ise 3-4-5. vitesler.

ismail
20-04-2015, 23:44
rcptzgl kardeşim rica ederim
dizel aracın tork u fazla olduğunda kalkışlarda gaz vermene bile gerek yok
debriyajdan usulca çekip hafif gaz verdikten sonra hemen vites değiştirmen gerek
anlık tüketime de çok takılmamanı tavsiye ederim
kullandığım araçlar içerisinde yol bilgisayarı arızalı olana hiç rastlamadım
ama şuda bir gerçek ki renault un agresif sürüşü ile sakin sürüşü arasında 100 km de 0,5 lt oynar
vw grubun ve ford un sakin sürüşü ile agresif sürüşü arasında 100 km de 1,5 lt lere kadar varmaktadır
daha öncede yazdığım gibi hem turbo beslemeli hemde dizel aracı atmosferik benzinli araç gibi kullanman bir süre sonra maddi sorunlara yol açabilir
mesela turbo arızası gibi
özellikle soğuk motorda turbo nun maksimum devirde dönmemesi adına 1. ve 2. viteste 2 bin devir
3. vites ve sonrasında 2400 devri geçirtmemen kesenin ve dolayısı ile senin yararına olacaktır

CounTDowN
21-04-2015, 08:17
rcptzgl kardeşim sen en güzeli yol bilgisayarını boşver, aldığın yakıt ile gittiğin km yi hesapla az mı yakıyor çokmu yakıyor anlarsın. 1 depo ile ne kadar gidiyorsun bi görelim..

by_carisma33
21-04-2015, 09:31
1.4 16v 100 bg. Lpg 2.26 tl Mersin-Tarsus sehir ici disi karisik kmde 220 krs son olcumler.

mbkurutlu
16-05-2015, 08:39
Şehir içi 0,23 kr, şehir dışı 0,17 kr yakıyor LPG

puncher
16-05-2015, 10:57
1.4 tdi cordoba.Hiç ş.dısı kullanmak nasip olmadı hep ş.içi işe git gel yaptığım kabaca ölçümlere bakarsak benim araç rahat rahat 35-40 kurus yakıyor.Bilgisayar bir 10 km sonrası filan baktığımda ortalamayı 6 ile 7 arası gösteriyor.

dipnot:artık az yakan araba yok arkadaşlar ne sürüs tarzınız ne arabanın sucu mazot olmus 4.050 tl en az ben yakarım diyen araba bile kmde 30-35 kurus yakıyor kimse ben 20 kurus yakıyorum filan demesin istanbul trafiğinde.tamam araba az yakıyor ama mazot pahalı düzen değişmesse 20 25 kuruslar hayal:Sct 001:

34Deniz
16-05-2015, 14:50
1.4 tdi cordoba.Hiç ş.dısı kullanmak nasip olmadı hep ş.içi işe git gel yaptığım kabaca ölçümlere bakarsak benim araç rahat rahat 35-40 kurus yakıyor.Bilgisayar bir 10 km sonrası filan baktığımda ortalamayı 6 ile 7 arası gösteriyor.

dipnot:artık az yakan araba yok arkadaşlar ne sürüs tarzınız ne arabanın sucu mazot olmus 4.050 tl en az ben yakarım diyen araba bile kmde 30-35 kurus yakıyor kimse ben 20 kurus yakıyorum filan demesin istanbul trafiğinde.tamam araba az yakıyor ama mazot pahalı düzen değişmesse 20 25 kuruslar hayal:Sct 001:

Mehmet ben şehir içinde 19-21 krs yakıyorum :)))

CounTDowN
16-05-2015, 15:24
151 tl lil mazot ile 711 km yol yapmışım, buda şehiriçinde 21 krş a geliyor :) kalan menzilim 100 km gösteriyordu. Havalar ısındıkça 800 km ye kadar çıkmayı planlıyorum bakalım :)

puncher
20-05-2015, 14:05
Mehmet ben şehir içinde 19-21 krs yakıyorum :)))

benzinli değilmi deniz abi senin araban.Dogrudur sehir içinde rolantide yakıyordur 19-21 kurus gercek rakamlara gelelim:Sct 001::Sct 001::Sct 001:

34Deniz
20-05-2015, 14:07
benzinli değilmi deniz abi senin araban.Dogrudur sehir içinde rolantide yakıyordur 19-21 kurus gercek rakamlara gelelim:Sct 001::Sct 001::Sct 001:
LPG li gerçekten o kadar yakıyor 19-21 krş arası km de

Sent from my iPhone using Tapatalk

scetinx
20-05-2015, 14:11
şehiriçi 24,şehirdışı 19

puncher
20-05-2015, 14:19
LPG li gerçekten o kadar yakıyor 19-21 krş arası km de

kusura bakma abi ben senin arabayı benzinli sanıyordum cünkü güngörende kahvaltıda bagaj havuzuna baktıgımzda bagajda tüp görmemiştim.Lpg de öyle yakması normal bende lpg sevmiyorum yoksa cordoba alıcagıma üstüne biraz daha koyar 1.6 leon alıp tüpletirdim ama sevmiyorum artı bi sorun oluyo arabada.Fazladan bi bakım daha çıkıyo kapalı otoparka giremiyosun ayar kaçırıyo bir sürü derdi var bagaj hacmini hiç söylemiyorum bile.Eniştemin toyota corollası vardı tüplü memlekete gidiyorduk uzun yol ne oldugunu tam hatırlamıyorum bagaja baktığımızda tüpün beyni resmen buz olmustu kalıp gibi:Sct 001: ondan beri tüpten haz etmem:Sct 001:

34Deniz
20-05-2015, 14:30
kusura bakma abi ben senin arabayı benzinli sanıyordum cünkü güngörende kahvaltıda bagaj havuzuna baktıgımzda bagajda tüp görmemiştim.Lpg de öyle yakması normal bende lpg sevmiyorum yoksa cordoba alıcagıma üstüne biraz daha koyar 1.6 leon alıp tüpletirdim ama sevmiyorum artı bi sorun oluyo arabada.Fazladan bi bakım daha çıkıyo kapalı otoparka giremiyosun ayar kaçırıyo bir sürü derdi var bagaj hacmini hiç söylemiyorum bile.Eniştemin toyota corollası vardı tüplü memlekete gidiyorduk uzun yol ne oldugunu tam hatırlamıyorum bagaja baktığımızda tüpün beyni resmen buz olmustu kalıp gibi:Sct 001: ondan beri tüpten haz etmem:Sct 001:

O zaman yoktu o buluşmada tüp evet ama sonra taktırdım Ocak ayında inanılmaz memnunum ben ,artık tabela olduğuna bakma daha geçen gittim vialand a baktı bagaja güvenlik, tüp yasakmı dedim yok abi tabela eski dedi genel kontrol için bakıyoruz bagaja dedi , onu da boşver daha bu sabah Sinan3405 Tüplü arabayı aygüve götürdü yani LPG li arabalara da bakıyorlar , ayrıca bakım olayını kafama takmıyorum ben şahsen , neden dersen 50 tl ;) , ayar bozma v.s olayını inan bak 99 yılından beri Tüplü araba kullanıyorum öyle ayar bozan arabam olmadı ;) yeterki işçilik sağlam olsun :) he birde ben bagajda yedek lastikte taşımıyorum , lastik patladığını varsay kaskodan sınırsız çekici hizmeti ücretsiz ve kasko bozulmuyor ;) nerden bakarsan bak her türlü karlı LPG , dizel olayıda bana ses bakımından uymuyor :) sen gel geçerken uğra ayrıntılı konuşuruz :)

puncher
21-05-2015, 03:32
34Deniz tamam abi bu sabah insallah ugricam yanina😄

CounTDowN
15-08-2015, 09:22
Videoda görüldüğü üzere sol tarafta bulunan yol bilgisayarındaki değerlerimi paylaşıyorum.
Depo fullendikten sonraki tüm değerler budur.
Şehir içinde dikkatli kullanılarak ve ani fren ve gaz tepkimesinden kaçınılarak bu değerlere ulaşılmıştır. Devir olarak maksimum 2500 devirde vites değiştirdim. 1. viteste 2200 2 ve 3. viteste 2400 devirde kullanmaya özen gösterdim. Ankara içerisinde genellikle İstanbul yolu ve Ankara Bulvarı kullanılmıştır. Çankaya, Yenimahalle ilçeleri içerisinde gezilmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=Pt1FpL5h5zo&feature=youtu.be

ismail
17-08-2015, 21:26
Videoda görüldüğü üzere sol tarafta bulunan yol bilgisayarındaki değerlerimi paylaşıyorum.
Depo fullendikten sonraki tüm değerler budur.
Şehir içinde dikkatli kullanılarak ve ani fren ve gaz tepkimesinden kaçınılarak bu değerlere ulaşılmıştır. Devir olarak maksimum 2500 devirde vites değiştirdim. 1. viteste 2200 2 ve 3. viteste 2400 devirde kullanmaya özen gösterdim. Ankara içerisinde genellikle İstanbul yolu ve Ankara Bulvarı kullanılmıştır. Çankaya, Yenimahalle ilçeleri içerisinde gezilmiştir.
https://www.youtube.com/watch?v=Pt1FpL5h5zo&feature=youtu.be

maşallah
turbo peak basıncında olmadığı (2200 devir) zaman yakmıyor bu araç

CounTDowN
18-08-2015, 10:35
maşallah
turbo peak basıncında olmadığı (2200 devir) zaman yakmıyor bu araç

Aynenn öyle abi ya hesabıma göre şehir içinde ortalama 4.5. lt lerde filan mazotum azalacak. 7 lt.mazot kalsa, 38 lt mazot aldığımda 844 km yapmış olcam. Yol bilgisayarına göre şu an 610 km kaldı gösteriyor , katedilen mesafe 580 toplayınca 1190 km yapıyor ama o zaten yalan olur gibi :) Ancak yakıt göstergesine göre sadece çeyrek depo indi gösteriyor doğruda olabilir :sct-041: Bakalım depo bitince rekor denemem ne ile sonuçlanacak paylaşıcam burdan :)

lokmancordoba01
05-09-2015, 21:10
beyler benden size tiyo her 10 binde bir bujileri degisirseniz yakıttan tasarruf edersiniz bunu banada bir tamirci arkadaslarım soyledi seat cordoba 10 binden sonra bujilerden dolayı yakıta yukleniyormus

ismail
07-09-2015, 08:00
BEYLER BENDEN SİZE TİYO HER 10 BİNDE BİR BUJİLERİ DEGİSİRSENİZ YAKITTAN TASARRUF EDERSİNİZ BUNU BANADA BİR TAMİRCİ ARKADASLARIM SOYLEDİ SEAT CORDOBA 10 BİNDEN SONRA BUJİLERDEN DOLAYI YAKITA YUKLENİYORMUS

kardeşim forum kuralları gereği cümlenin / paragrafın tamamında büyük harf kullanmak yasak olduğundan bu seferlik ben gerekli düzenlemeyi yaptım
sonraki mesajlarında cümlenin / paragrafın tamamında büyük harf kullanmazsan memnun olurum
ayrıca http://www.seatclubturkey.com/kurallarimiz/25688-forum-kurallari.html okumanı tavsiye ederim
teşekkürler

CounTDowN
12-09-2015, 11:37
Güncel yakıt değerimi paylaşayım sizlerle :)

Yakıt değerlerim çok iyi gidince fotoğraflamak istedim sırayla. Bu değerlerde sınırları gerçekten zorladım hatta abarttım kullanımımı. Mümkün olduğunca 2000 -2300 deviri ve 80-90 km hız arasında şehir içinde kullandım. Çok fazla sıkışık trafikte kullanmamında etkisi oldu. 1022 km yaptığımda kalan menzilim "0" gösteriyordu. Yani yaklaşık 15 krş yakmış oldu. Ne diyelim maşallahı var :)

http://i1057.photobucket.com/albums/t382/erdalelmastas/Cordoba%20Yakit/631.jpg
http://i1057.photobucket.com/albums/t382/erdalelmastas/Cordoba%20Yakit/695.jpg
http://i1057.photobucket.com/albums/t382/erdalelmastas/Cordoba%20Yakit/947.jpg
http://i1057.photobucket.com/albums/t382/erdalelmastas/Cordoba%20Yakit/1000.jpg

ahmetokcu
12-09-2015, 22:19
bende bugün aracıma brc my11 lpg taktırdım bakalım nası olacak ilk izlenim sıkıntı yok şimdilik.çekiş falan normal geldi bana ama yakıt değerleri ne olur görecez...

CounTDowN
12-09-2015, 22:22
bende bugün aracıma brc my11 lpg taktırdım bakalım nası olacak ilk izlenim sıkıntı yok şimdilik.çekiş falan normal geldi bana ama yakıt değerleri ne olur görecez...
Hayırlı olsun inşallah, çekiş sıkıntısı cekmezsiniz merak etmeyin güzel değerler yakalayacaginiza eminim

Fumad
14-09-2015, 23:10
Benim sehir içi-şehir dışı ortalama değerim 20 kuruş, şehir içi yaklaşık 23, sehir dışı ise 17 kuruş civarı ancak bu değerler çoğunlukla agresif kullanımda (tasarruflu kullanmayı bi türlü beceremedim ha bire dip gaz :) ) ama sehir dışı kullanımda 15 kuruşa kadar inmeyi başardım http://www.seatclubturkey.com/showthread.php?t=60040 biraz zorlandım açıkçası :) bunu sehir icinde de deneyeceğim mutlaka bakalım sonuç ne olacak.

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aksaray
17-11-2015, 21:49
Lpg 2.20 den şehir içi uzunyol karışık 0,16 kuruş nasıl bir değer?

CounTDowN
19-11-2015, 08:31
Benim sehir içi-şehir dışı ortalama değerim 20 kuruş, şehir içi yaklaşık 23, sehir dışı ise 17 kuruş civarı ancak bu değerler çoğunlukla agresif kullanımda (tasarruflu kullanmayı bi türlü beceremedim ha bire dip gaz :) ) ama sehir dışı kullanımda 15 kuruşa kadar inmeyi başardım Yakıt rekorum :) (http://www.seatclubturkey.com/showthread.php?t=60040) biraz zorlandım açıkçası :) bunu sehir icinde de deneyeceğim mutlaka bakalım sonuç ne olacak.

Bu araç altımdayken uzun süre 110 - 120 gidemiyorum ben ya şehir dışında az yakıyor diye basasım geliyor. Yormuyorda. 23- 24 krş yakıyorum. Şehir içinde daha az yakıyorum 20-21 krş civarı :)

Lpg 2.20 den şehir içi uzunyol karışık 0,16 kuruş nasıl bir değer?

Daha ne olsun hocam :)

Fumad
19-11-2015, 09:46
Bu araç altımdayken uzun süre 110 - 120 gidemiyorum ben ya şehir dışında az yakıyor diye basasım geliyor. Yormuyorda. 23- 24 krş yakıyorum. Şehir içinde daha az yakıyorum 20-21 krş civarı :)

Daha ne olsun hocam :)
Ben de aynı şekilde ayağım gaza gidiyor illa ki, yol tutuşu da gayet tatmin edici bi de düşük yakıtla birleşince bastıkça basası geliyor insanin ama ben henüz şehir dışında 160 180 ortalama hizda bile 20 kuruşu geçemedim şehir içiyle aynı oluyor yakıt

CounTDowN
01-02-2016, 11:27
Dün Bursa daki etkinliğe gittik geldik , tam bir depo ile yolculuğu tamamladık :)

134 tl mazot ile 830 km yaptım bu da 0,16 krş a tekabül ediyor. Hızım çoğunlukla 100 km idi azınlıkla 110-120 km idi.

bayramtkm
09-07-2016, 17:09
öncelikle bazı arkadaşlar baya abartmış yakıt ekonomisini bende bu bayram memleketim çoruma yolculuk yaptım dönüşte ankaraya ugrayıp bir kaç akraba ziyareti yaptım ve istanbul yoluna dustum öncelikle yola cıkmadan önce depoyu yedek depo dahil (kaba tabirle bogazına kadar ) doldurttum memlekette de ufak tefek yolculuklarım oldu dönüşte otobanda çeyrek depo yakıtım varken ilk yakıt alımını gerçekleştirdim
http://i.hizliresim.com/mLD2OR.jpg (http://hizliresim.com/mLD2OR)
877 km yol yapmısım sonrasında eve varmadan 2 km sonra bir kere daha fulledim ama bu sefer yedek depo dahil ( ilk başta başladıgım gibi ) fulledim toplam 1214 km yol 260 tl yakıt sonuc 0,2141 lik bir deger litre fiyatı da belirteyimde sonrasında degerlendirme yaparken yanlıs yönlendirme olmasın ( 3,88 tlden )
haa bu arada aracı yeni aldım pekte huyunu suyunu bilmedigim için vites degiştirirken dediginiz gibi 2200 devirlere felan dikkat etmedim rampalarda yeri geldi yuklendim ve bayram yolculugu oldugu için malum yolların durumu fırsatını buldummu da 130-140 gittim zaten trafik sıkıntılı solun temposuna uymak zorunda kaldım bence cok iyi bir deger yakaladım boluyuda eski dag yolundan E-5 den gecmek zorunda kaldım

bayramtkm
09-07-2016, 17:21
[![image](http://i.hizliresim.com/5VvyQM.jpg)](http://hizliresim.com/5VvyQM)

Litresi ortalama 3,88 tl den 260 tl lik yakıt ile 1,214 KM yol yaptım 0,2141 kr yakıt tuketimi bayram trafiginde istanbul corum ankara istanbul arasında

lokmancordoba01
12-07-2016, 16:08
benim cordoba 1.4 2008 model reference benzin lpg 30lt gaz deposu 60 ile 65 lira ile sehirici 300 ile 325km arasi sehirdisi 420 450km km anlayacaginiz yakit cimrisi fiyat degeri kiminin gazi 2 tl den basliyor 2.25 ciktigi icin oyle yazdim

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DarkLachkla
12-07-2016, 18:02
uzun yolda 630 km kadar gittim 130 tl yakıt yakmışım (bayram tatili mersin yolu karamandan sonra çok virajlıydı )

CounTDowN
12-07-2016, 23:18
uzun yolda 630 km kadar gittim 130 tl yakıt yakmışım (bayram tatili mersin yolu karamandan sonra çok virajlıydı )
Yinede iyi rakam yakalamışınız virajlı yolda [emoji106]

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DarkLachkla
12-07-2016, 23:28
Yinede iyi rakam yakalamışınız virajlı yolda [emoji106]

Isin garibi arac 5 kisi bindik ve bagaj okadar doluyduki aynadan arka gozukmuyordu

SM-N9005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

CounTDowN
12-07-2016, 23:30
Bende izmir ankara yaptım bayram dönüşü hız sabitleyiciyi bile açamadım trafikten ama 20 krş da benimki yaktı 😊

Serhat ASLANER
14-10-2016, 12:33
CounTDowN Merhaba,
2006 Model 1.4 TDI 75 Beygir 140.000 Km Cordoba ile Kurban bayramında (Ankara - Gazipaşa / Gazipaşa - Alanya - Gazipaşa 3 defa / Gazipaşa - Manavgat - Gazipaşa 2 defa / Gazipaşa - Ankara) Toplam 1720 Km yol yaptım Mazotu 4,10 TL den aldım Ortalama 5,1 litre (kilometrede 21 - 22 kuruş yaktı. Gazipaşa - Alanya ve Manavgat arası git gellerde yoğun şehir içi trafiğine yakalandığım zamanlar oldu. Şu an için 10.000 bakımı geldi Ankara Mamak - Balgat / Balgat - Mamak arası en yoğun saatlerde Cebeci - Kurtuluş Strazburg Cad. trafiğine yakalanıp 11 Km yolu 50 Dakikada gittiğim için günlük ortalamam çok yüksek 9 Litre civarlarında. Bu arada baskı balata da en üstte kavramaya başladı onunda yakıta etkisi vardır.

CounTDowN
16-10-2016, 16:31
CounTDowN Merhaba,
2006 Model 1.4 TDI 75 Beygir 140.000 Km Cordoba ile Kurban bayramında (Ankara - Gazipaşa / Gazipaşa - Alanya - Gazipaşa 3 defa / Gazipaşa - Manavgat - Gazipaşa 2 defa / Gazipaşa - Ankara) Toplam 1720 Km yol yaptım Mazotu 4,10 TL den aldım Ortalama 5,1 litre (kilometrede 21 - 22 kuruş yaktı. Gazipaşa - Alanya ve Manavgat arası git gellerde yoğun şehir içi trafiğine yakalandığım zamanlar oldu. Şu an için 10.000 bakımı geldi Ankara Mamak - Balgat / Balgat - Mamak arası en yoğun saatlerde Cebeci - Kurtuluş Strazburg Cad. trafiğine yakalanıp 11 Km yolu 50 Dakikada gittiğim için günlük ortalamam çok yüksek 9 Litre civarlarında. Bu arada baskı balata da en üstte kavramaya başladı onunda yakıta etkisi vardır.
Merhaba,

Uzun yol tüketimin normal hatta iyi. Ancak şehiriçinde kullandığın yolları gayet iyi biliyorum sıkıntılı trafiğin olduğu yerler. Ama 9 lt bana çok geldi. Enn azından 6-6.5 lt civarında olmalı diye düşünüyorum. Baskı balatanın yakıta etkisi vardır. O sorunu bi an önce çözmelisin. Kullanabiliyorsan çevre yolunu tercih edebilirsin.

Serhat ASLANER
17-10-2016, 09:12
Merhaba,

Uzun yol tüketimin normal hatta iyi. Ancak şehiriçinde kullandığın yolları gayet iyi biliyorum sıkıntılı trafiğin olduğu yerler. Ama 9 lt bana çok geldi. Enn azından 6-6.5 lt civarında olmalı diye düşünüyorum. Baskı balatanın yakıta etkisi vardır. O sorunu bi an önce çözmelisin. Kullanabiliyorsan çevre yolunu tercih edebilirsin.

Bugün Sabah Mamak belediyesinden Dikimevi metro istasyonuna 3 km yolu 07:45 - 08:15 arasında tam yarım saatte gelebildim. yakıt tüketimi 12,6 LT idi. devamında Balgat'a gelene kadar 9LT ye anca düşürebildim. Son 1 aylık trafik bu şekilde birde Talatpaşa cad. Dikimevi - cebeci 4 yol arası trafiğe kapatıldı. Hakkımızda hayırlısı.

CounTDowN
18-10-2016, 12:00
Bugün Sabah Mamak belediyesinden Dikimevi metro istasyonuna 3 km yolu 07:45 - 08:15 arasında tam yarım saatte gelebildim. yakıt tüketimi 12,6 LT idi. devamında Balgat'a gelene kadar 9LT ye anca düşürebildim. Son 1 aylık trafik bu şekilde birde Talatpaşa cad. Dikimevi - cebeci 4 yol arası trafiğe kapatıldı. Hakkımızda hayırlısı.
Evet biliyorum oraları kayınpederler dikimevinde oturuyor sırf bu yüzden 1 aydır evlerine gitmiyorum 😂

CounTDowN
03-07-2017, 21:53
Ankara - İzmir Foça yaptık Cumartesi günü Full klima ve bagaj 4 kişi

620 km 100 tl
Petrol Ofisi Eurodisel
Km de 0.16 tl
Ort hız :89 km

Arabama bi kez daha hayran kaldım.

Km : 223500

SCT - Seat Club Turkey kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

mercan181
06-07-2017, 21:05
Şehir içi 50 TL ile 220 km kadar yapıyorum sakin kullanımda. Yakıt ClassOil Eurodiesel. Litresi 3.82 TL.
21 Mayısta Kayseri-Maraş arası 520 km+ 50/60 km kadar da şehir içi toplam 600 km yaptım, araç 5 kişi bagaj yüklü ve ortalama 110-115 km hız toplam yaklaşık 500 kg ağırlık vardı. Yola çıkmadan ışığın yanmasına yakın 110 liralık yakıt aldım, gidiş dönüş 590 km yaptı son 10 kmde tekrar 10 lira aldım. :) Yakıt TP Eurodiesel, Litresi 4.29 TL.
İstatistiksel olarak şehir içi 23-27 kr, şehirler arası full ağırlıkla 20-22, boş ağırlıkla 18 kuruş. Km 197.500.

Dombilly
11-08-2018, 21:07
Hemen hortlatıyorum konuyu. Mersin'de yaşıyorum. 2007 dizel bnv Cordobam var. Şehirler arası 4 (Mersin-Adana otoban 90) ile çok yüklü ve rampalı olursa 5.5 civarı. Ama şehir içi fecahat. Arkamdan gelen selektörleri umursamazsam bile klimasız 6lt. Biraz gaza dokunursam ki gerçekten biraz bir de klima açıksa direk 8-9 litre. Çözemedim bi. Kalkışına alışamadım mesela. Çoğu zaman direk 99.9 diyor az gaz versem araba fena titriyor. Yağı suyu bakımı iyi ama çok yiyo velet :)

teknikeleman123
12-08-2018, 07:52
Hemen hortlatıyorum konuyu. Mersin'de yaşıyorum. 2007 dizel bnv Cordobam var. Şehirler arası 4 (Mersin-Adana otoban 90) ile çok yüklü ve rampalı olursa 5.5 civarı. Ama şehir içi fecahat. Arkamdan gelen selektörleri umursamazsam bile klimasız 6lt. Biraz gaza dokunursam ki gerçekten biraz bir de klima açıksa direk 8-9 litre. Çözemedim bi. Kalkışına alışamadım mesela. Çoğu zaman direk 99.9 diyor az gaz versem araba fena titriyor. Yağı suyu bakımı iyi ama çok yiyo velet :)

8/9 litre çok değil mi, 1.6 oto golf bile o değerleri yakıyor , şehir içi çok kısa mesafe ve surekli rampa bir root da kullanmıyorsaniz 6 lt geçmemesi lazım

Dombilly
12-08-2018, 08:26
8/9 litre çok değil mi, 1.6 oto golf bile o değerleri yakıyor , şehir içi çok kısa mesafe ve surekli rampa bir root da kullanmıyorsaniz 6 lt geçmemesi lazımÇok tabi ki de ama henüz bir çaresini bulamadım. Genelde 2-10 km mesafelerde gidiyorum. Dur kalk oldu mu bu değerlere çıkıyor. Ama işin garibi uzun yolda sabitleyince gerçekten az. Muhtemelen sorun bende. Bir ara enjektör kontrolü de yaptıracağım.

2007 Cordoba 1.4 Tdi 80 Stylance

ercanb27
13-08-2018, 11:09
Çok tabi ki de ama henüz bir çaresini bulamadım. Genelde 2-10 km mesafelerde gidiyorum. Dur kalk oldu mu bu değerlere çıkıyor. Ama işin garibi uzun yolda sabitleyince gerçekten az. Muhtemelen sorun bende. Bir ara enjektör kontrolü de yaptıracağım.

benimde 1.6 tdi dsg toledom var peugeottan sonra seatın yakıt tüketimine alışamadım. araç şehir içinde kısa mesafe her gün 7-10 km arası 7,5 litrenin altına düşmüyor ancak şehir içinde en yoğun trafikte dahil yani ortalama hız 30 km geçmez

Dombilly
13-08-2018, 11:20
Sizinkinde otpmatik faktörü var. Ortalama hıza hiç bakmadım açıkçası onu da bi deneyeyim.
benimde 1.6 tdi dsg toledom var peugeottan sonra seatın yakıt tüketimine alışamadım. araç şehir içinde kısa mesafe her gün 7-10 km arası 7,5 litrenin altına düşmüyor ancak şehir içinde en yoğun trafikte dahil yani ortalama hız 30 km geçmez

ademtay
10-04-2019, 11:50
bir hort da benden.
arkadaşlar 1.4 TDI için güncel tüketim değerleriniz nasıl?
şehir içi,kısa mesafe,uzun mesafe,trafik vs

teknikeleman123
10-04-2019, 17:51
bir hort da benden.
arkadaşlar 1.4 TDI için güncel tüketim değerleriniz nasıl?
şehir içi,kısa mesafe,uzun mesafe,trafik vs

Şuan güncel fiyatlara göre şehir içi %90 kullanımda 40 krs yakıyor. Yol bilgisayarı ort 5 lt. Şehir dışı uzun zamandır denemedim ama 30 km sakin otoban kullanımında 4 lt gördüm yol bilgisayarında

ademtay
11-04-2019, 00:09
Şuan güncel fiyatlara göre şehir içi %90 kullanımda 40 krs yakıyor. Yol bilgisayarı ort 5 lt. Şehir dışı uzun zamandır denemedim ama 30 km sakin otoban kullanımında 4 lt gördüm yol bilgisayarındaHocam çok iyi değerler,
Ben bir türlü dusuremedim ortalamamı.
İst da ev iş arası 6km,bu mesafede ortalamam 8-9lt
Genel ortalamam 7.5lt şuan,Anadolu yakasından Avrupaya geçersem 6 lt ye düşüyor.1 kez 5.1 gördüm, sonra periyodik bakım yaptım, kış şartları falan derken daha göremedik 5.5bile.

16th cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi