PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Titreme Tekleme ve Sarsıntılı Çalışma

adibes69
10-05-2015, 20:56
Merhaba arkadaşlar aracımda son zamanlarda problemler yaşamaya başladım.

Problemler

1- Araç rölantide çalışırken 0-1 devir arasında 0,5 devir çalışıyor neredeyse buda aracı aşırı derecede titretiyor.
2- Arıza lambam bazen sürekli yanıp sönüyor bazen sadece yanıyor bazende hiç yanmıyor.
3- Araç gürültülü ve sarsıntılı çalışma yapıyor bazen.
4- 1. ve 2. viteslerde gaza yüklendiğim zaman motordan çıngırak sesi gibi bir ses geliyor ve araç tekliyor.

Yaklaşık 1400 km yol yaptım. İzmir'den yola çıkmadan önce ustaya götürüp baktırdım aracı bilgisayarda arıza vuruntu sensöründen çıktı. Usta sensörü ayarladıktan sonra gürültülü çalışma problemini ortadan kaldırdı ama şimdi tekrar aynı sıkıntıyı yaşıyorum. Titreme ve tekleme olayına ise boğaz kelebeğinden yapabileceğini söyledi. vakit olmadığından dolayı yaptıramadım. Bulunduğum ilde doğru düzgün bir servis yok. En yakın gidebileceğim yerler Erzurum yada Trabzon bu illerde tanıdığınız bildiğiniz servis varsa yönlendirirseniz sevinirim. Araçta LPG yoktur.

bambam11
10-05-2015, 21:07
o araçta vuruntu sensörü var mıymış?

adibes69
10-05-2015, 21:38
o araçta vuruntu sensörü var mıymış?

Tabiki var. Yetkili servisi arayıp fiyat bile aldım. Neden böyle bir tepki verdiniz ?

34Deniz
10-05-2015, 23:30
adibes69 usta vuruntu sensörünü ayarladıktan sonra demişinizde , ne gibi bir işlem yaptı arızayımı sildi yada sensöremi bir şey yaptı ? birde kaç model araç kaç bin kmlerde ?

adibes69
11-05-2015, 08:31
adibes69 usta vuruntu sensörünü ayarladıktan sonra demişinizde , ne gibi bir işlem yaptı arızayımı sildi yada sensöremi bir şey yaptı ? birde kaç model araç kaç bin kmlerde ?
Hem arızayı sildi hemde sensörün yerini düzeltti

adibes69
11-05-2015, 08:32
Hem arızayı sildi hemde sensörün yerini düzeltti Araç 2005 Model - 142 binde

ismail
11-05-2015, 09:24
adibes69 kardeşim geçmiş olsun
muhtemelen gaz kelebeği temizliği ve adaptasyonu lazım
fakat bu işlemden önce aracı yaklaşık 200 km benzinde kullanıp aracın tepkilerini ölçsen daha iyi olur
eğer ki benzinde kullandığında sorun yok ise ateşleme sistemine (buji, buji kablosu, bobin) yoğunlaşıp mükemmeleştirmeni tavsiye ederim
zira lpg sistemi mükemmel ateşleme sistemi ister
eğer ki benzinde de rölanti dalgalanması yapıyor ise o zaman gaz kelebeği temizliği ve adaptasyonu yaptırman iyi olacaktır

lostar58
11-05-2015, 09:40
geçmiş olsun makinenizde tam olarak arıza nedir rolantiyi ayarlıyamıyor araçınız kelebek emiş sistemi tıkanmış olabilir veya kelebek motoru ayar tutmuyordur

adibes69
11-05-2015, 09:47
adibes69 kardeşim geçmiş olsun
muhtemelen gaz kelebeği temizliği ve adaptasyonu lazım
fakat bu işlemden önce aracı yaklaşık 200 km benzinde kullanıp aracın tepkilerini ölçsen daha iyi olur
eğer ki benzinde kullandığında sorun yok ise ateşleme sistemine (buji, buji kablosu, bobin) yoğunlaşıp mükemmeleştirmeni tavsiye ederim
zira lpg sistemi mükemmel ateşleme sistemi ister
eğer ki benzinde de rölanti dalgalanması yapıyor ise o zaman gaz kelebeği temizliği ve adaptasyonu yaptırman iyi olacaktır

Abi araçta LPG yok. Benzinli kullanıyorum zaten

ismail
11-05-2015, 10:16
Abi araçta LPG yok. Benzinli kullanıyorum zaten

pardon gözümden kaçmış

eyurtalan
11-05-2015, 10:29
Gaz kelebeğine bir baktırın derim bende. Benzer sorun yaşamıştım gaz kelebeğini değiştirmek zorunda kaldım ve değiştirdikten sonra araç düzeldi. En azından temizlettirip adaptasyon yaptırın.

adibes69
13-05-2015, 12:47
Bobin ve bujileri değiştirdim düzeldi araç çok şükür. Yönlendirdiğiniz için teşekkür ederim. Iyi forumlar :)