PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Toledom ile ilk uzun yol deneyimi ve aklıma takılan birkaç soru?

zelimhan
09-06-2015, 23:00
Merhaba arkadaşlar.
Toledomu yaklaşık 20 gündür kullanmaktayım. Kronik mk2 sorunlarının bir kısmı mevcut tabiiki de :). Siteden araştırıp gördüğüme göre bu sorunların az çok nasıl çözüleceğini sizlerden öğrendim.(Ön kapı eşiklerinde ki su birikmesi gibi) İnşallah elimden geldiğince bu sorunları gidereceğim.
2 gündür, aracımın şehir dışında ki performansını deneme fırsatım oldu. Hem sizlerin görüşlerini, hemde aracın bazı problemleri olduğunu düşündüğüm yerlerde beni aydınlatmanızı istiyorum.

Aracım 2002 1.6 16V signo plus
aracımı uzunyolda genellikle 3500 devirde 120 km hızda kullandım. Fakat 3000 devirden sonra aracın sesi sanki olağandan daha fazla artarak yükseliyordu.Bu durumu aracın ilk kalkışlarda yüksek devirlerde vites değiştirerek te test ettim. Bilmiyorum benim kuruntum mudur, yoksa sizin araçlarınızda mı böyledir. (Daha önce dizel araç kullanıyordum, tabiki yüksek devirleri pek görmüyordum.)
Bu arada aracın yakıt durumunu yazmıyorum (nazar değmesin) ;)

ismail
10-06-2015, 07:53
zelimhan kardeşim atmosferik motorlu araçların maksimum tork devri yüksektir
şanzımandaki dişli oranları da ona göre ayarlandığından normaldir diye düşünüyorum
ayrıca daha önce kullandığın dizel araç turbo beslemeli motora sahip olduğundan düşük devirde maksimum torkunu vermekte ve turbo beslemesinden dolayı fazla devir çevirtmeye ihtiyaç duyulmadığından yüksek sesi olmamaktadır
tabi bu işin birde şanzıman tarafı var
1.6 16V toledo 5. viteste 1000 devirde 30 km civarı sürat yaparken
mesela 1.6 tdi leon 5. viteste 1000 devirde en az 42 km civarı belki daha fazla sürat yapar

MEHMET ULUPINAR
10-06-2015, 10:40
Bendede 2003 toledo var hocam. 3000 Devirden sonraki yükselen motor sesi normal. aracı 100 km geçmeden konyadan ankara kadar sürdüm. Konyaya bakış ankarada gaz 10 ila 20 kuşur pahalı bu mesafede km 0,135 krş yaktı. Ankaradan boluya geçtim. burdada ortalamam 160 km hız yaptım. burdada kmde 0,180 krş yaktı . konyada şehir içinde ise 70km geçmemek şartıyla. 0,180 krş yakıyor şu anki güncel fiyatlarla..

zelimhan
10-06-2015, 12:24
zelimhan kardeşim atmosferik motorlu araçların maksimum tork devri yüksektir
şanzımandaki dişli oranları da ona göre ayarlandığından normaldir diye düşünüyorum
ayrıca daha önce kullandığın dizel araç turbo beslemeli motora sahip olduğundan düşük devirde maksimum torkunu vermekte ve turbo beslemesinden dolayı fazla devir çevirtmeye ihtiyaç duyulmadığından yüksek sesi olmamaktadır
tabi bu işin birde şanzıman tarafı var
1.6 16V toledo 5. viteste 1000 devirde 30 km civarı sürat yaparken
mesela 1.6 tdi leon 5. viteste 1000 devirde en az 42 km civarı belki daha fazla sürat yapar
sanırım motor sesine alışmam gerekecek :) Bilgilendirme için teşekkürler abi.

Bendede 2003 toledo var hocam. 3000 Devirden sonraki yükselen motor sesi normal. aracı 100 km geçmeden konyadan ankara kadar sürdüm. Konyaya bakış ankarada gaz 10 ila 20 kuşur pahalı bu mesafede km 0,135 krş yaktı. Ankaradan boluya geçtim. burdada ortalamam 160 km hız yaptım. burdada kmde 0,180 krş yaktı . konyada şehir içinde ise 70km geçmemek şartıyla. 0,180 krş yakıyor şu anki güncel fiyatlarla..
Yakıtlar hemen hemen aynı sayılır. Bilgilendirme için teşekkürler, kardeşim..

EAGLE01
10-06-2015, 23:51
Ses benim hoşuma gidiyor açıkcası :) güle güle kullanın aracınızı. Tabi en son şehir dışına çıktığımda aracım benzinliydi onun için pek sessizdi :)

dejavu1347
10-06-2015, 23:56
Aracınız hayırlı olsun. Bende yaklaşık 2 aydır Toledo kullanıyorum, bundan önceki aracım dizel Hyundai idi bassam da aşırı ses yapmıyordu. Toledo 'da 120 km hızdan sonra falan bir anda ses inanılmaz artıyor . İlk başlarda bana da tuhaf geldi acaba arabada bir sıkıntı mı var dedim, basmaya korktum, sonra sesede alıştık tabi. Bu arada 200 lere kadar zorlayınca motor sanki içerde çalışıyor gibi ses oluyor haberin olsun :) zelimhan

Ayrıca kapı eşiğindeki su problemini çözdün mü? Bende de sağ kapı yapıyor her yağmurdan sonra ya da yıkamadan sonra. Ama Paspaslara gitmiyor sadece kapı eşiğinde duruyor? Sende de benzer bir sorun mu vardı?

zelimhan
11-06-2015, 00:53
Ses benim hoşuma gidiyor açıkcası :) güle güle kullanın aracınızı. Tabi en son şehir dışına çıktığımda aracım benzinliydi onun için pek sessizdi :)
Teşekkürler kardeşim, iyi dileklerin için :)

Aracınız hayırlı olsun. Bende yaklaşık 2 aydır Toledo kullanıyorum, bundan önceki aracım dizel Hyundai idi bassam da aşırı ses yapmıyordu. Toledo 'da 120 km hızdan sonra falan bir anda ses inanılmaz artıyor . İlk başlarda bana da tuhaf geldi acaba arabada bir sıkıntı mı var dedim, basmaya korktum, sonra sesede alıştık tabi. Bu arada 200 lere kadar zorlayınca motor sanki içerde çalışıyor gibi ses oluyor haberin olsun :) @zelimhan (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=26561)

Bu arada kapı eşiğindeki su problemini çözdün mü? Bende de sağ kapı yapıyor her yağmurdan sonra ya da yıkamadan sonra. Ama Paspaslara gitmiyor sadece kapı eşiğinde duruyor? Sende de benzer bir sorun mu vardı?

Teşekkür ederim.
Önceki aracım kia idi, zaten aynı motoru kullanıyorlar.Galiba aynı hislere kapılmışız :)
Kapı işine cumartesi bakacağım inşaAllah, gelişmeleri yazarım.