PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fena vurdum çukura :(

by_carizma
30-03-2008, 16:52
Arkadaşlar dün büyükçekmecede bi çukura çok fena ve süratli girdim yaklaşık 80 km ile derin bir büyük çukurdan geçtim ne daha böyle bir çukura giren gördüm nede daha önce girdim :) 10 dk sonra arabayı durdurdum bir mühlet sonra çalıştırdım baktım ekranda lamba ikazı gösterdi ışıkları kontrol ettim çukurun etkisiyle uzun farlar kesilmiş yada patlamış tam bilmiyorum. Kesin jantlar kırılmış veya yaylarda bir hasar olmuştur diye düşündüm fakat farkettiğim kadaarıyla herhangi birşey yok arabamda. Şimdi yaylarda bir sorun olsa araba ekranda hata gösterirmi? birde uzun far ampülleri garantiden değiştirirlermi? Ayrıca sabah saat 5 te yola çıktım daha 10 km felan gitmiştim 6.vitese taktım hızlanmaya başladım birde baktım 2.000 veya 2.5000 devirin üzerine çıkamadım gitmedi araba araca motor soğuk diyemi yoksa turbonun belli bir ısınmayamı ihtiyacı vardır ki bilemicem araba hızlanmadı? ama 10 dk sonra tekrar bastım gaza hiç bir sorun yok araba gidiyor bu neyin nesidir.. arabayla gezme şevkim kırıldı artık yakınımda servis yok boşuna gitmeyeyim diyorum servise birşey yoksa ampül aldırırım takarım diyorum sadece...??

gallito
30-03-2008, 17:04
walla geçmiş olsn tr de araba sürmenin zorlukları işte .. sen yinede nolur nolmaz servise git alt tarafa komple baksınlar her arızayı ekranda göstermez .. bence servise gitmekte fayda war ..

adnanguclu
30-03-2008, 17:12
yazık olmus ya üzüldüm valla geçmiş olsun..farları servise gıttıgınde sölersin kendı kendıne kesıldı dıye garantıden yaparlar heralde..

leonkemal
30-03-2008, 17:39
Servise git liftle kaldırıp bir baksınlar derim...

mesutaytan
30-03-2008, 18:10
gecmiş olsun. bilirsiniz işte istanbul yolları. cakır cukur icinde gidip geliyoruz. istikametimiz icindeki cukurları ezberlemek yada o cukurları kendi imkanlarımızla kapatmaktan başka care yok :D burada arac sürmek akrobatlık ister :d

maximus
30-03-2008, 18:49
gecmis olsun arkadaslarin söyledigi gibi servise götür bir altdan baksinlar yalniz ampülleri garantiden deyistirmezler diyorum cünkü burda biz yapmiyoruz

by_carizma
30-03-2008, 20:48
Hepinize teşekkürler. Peki liftle kaldırdıkları zaman yaylara bakma şansı oluyormu yoksa yayın sökülüptmi kontrol edilmesi gerekiyor? Arabanın çalışma sesi bile değişti gibime geliyor egsozun dibine kulağımı yanaştırıyorum inceden boğuk bir ses geliyor. Ampül zaten 25 YTL civarı birşey önemli değilde inşallah bir sorun çıkmaz en kısa zamanda gideceğim servise :(

gallito
30-03-2008, 21:55
çukura girdigini sölersen onlar zaten gerekli olan yerlere bakarlar çok takma kafaya .. biraz da psikolojik etkisi olabilio böle bişeyden sora sürekli problem warmış gibi gelio ..

howercraft
30-03-2008, 23:36
Aracını serviste lifte kaldırdırttıın zaman ne var ne yok anlarlar bi levye yardımıyla salıncak burçlarına bakarlar seyyar lamba ile amortisörlerine bakarlar eğer amortisörlerinden aşşağı doğru süzülen bir yağ kitlesi varsa amotisörlerinden yağ sızdıran patlamış demektir...Diğer ekipmanlarında basit kontrollerle anlaşılabilir...

Ayrıca sana çok büyük bi tavsiyem var aracını ilk çalıştırmanda motor soğukken asla 1 dk rolantide çalıştırmadan yola çıkma.Malum aracında turbo var ve motor yağın motor soğukken karterden tam yukarı dağılmaz ve bu da turbonun yağsız çalışması demektir.Beni aracımda chip varken bile ben 1.5 yıl kullandım ama çok dikkat ettim.Motorunuz ısınmadan aracınızla gazlamayın,2500 devir üstüne çıkmayın aksi takdirde tuboyu elinize alır gezersiniz.

Hatta motorunuz sıcakkende direk kontak kapamayın bu kezde gideceğiniz noktaya vardığınızda turbo pervaneniz hala dönüyor olacaktır ve siz kontak kapattığınızda motordaki yağ direk kartere akacak ve bu yine turbonuzun yağsız bir şekilde çalışmasına neden olacaktır ve yine turbonuz zaman içerisinden yatak saracaktır.

En az maliyetide 1500-2000 ytl arası olacaktır

muratceren
30-03-2008, 23:52
geçmiş olsun kardeşim.siz mi yoksa karayolları yada ilgili kurum hangisi ise o mu suçlu sormak lazım.ama cana bi şey olmasın inşallah birileride önlemini iyi alır.

TAVCI
31-03-2008, 11:49
Geçmiş olsun öncelikle.Servise baktırmakta tabii ki fayda var.Bildiğim kadarıyla far ampulleri garanti kapsamında değil.Zaten tanesi 10 ytl.

quoasimodo
31-03-2008, 14:13
geçmiş olsun...
bence servise baktırmayı ihmal etme...

by_carizma
31-03-2008, 17:14
bugün sanayide baktırdım ampüllere fişi çıkmış ampül sağlammış taktık fişi suanda sorun yok. Motor ön kaputu açınca inceden harıltılı çalışıyor fazla değil yada dediğiniz gibi psikolojik bir etki yarattı bende. Ama en kısa sürede servise gideyim en iyisi ben herkeze teşekkürler.

Rush
31-03-2008, 17:27
Serbay geçmiş olsun. Bi servise uğra baktır kesinlikle aksatma. Araç daha yeniyken kalıcı hasar oluşmasın.

by_carizma
31-03-2008, 18:41
Sağol usta oldu bi aksililk girdik bodoslama çukura en kısa zamanda servise gideceğim kafam rahat etsin.